Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #7  
Παλιά 26-01-14, 21:29
Cool Blood Ο χρήστης Cool Blood δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Καλησπέρα και εξ αρχής ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις. Κάποιες ούτως ή άλλως ήταν μέσα στις σκέψεις μου, κάποιες άλλες πραγματικά βοηθητικές και κάποιες μου ήταν εντελώς άγνωστες. Συνεχίζω όσο μπορώ πιο συνοπτικά:

1. Χαρέμια και είδη: Το ενυδρείο -πέρα από το ότι μας άρεσε- είναι μια παραπάνω προσπάθεια εξοικοίωσης δύο πιτσιρικιών με την φύση και τη ζωή. Αν και δεν τον αντιμετωπίζουμε ως διακοσμητικό και προσπαθούμε να σεβαστούμε φυσικούς κανόνες και τα ίδια τα ψάρια (π.χ. καταλήξαμε στα silver molly αντί για τα Balloon ή τα Marble για τους λόγους που ξέρετε καλύτερα από μένα) από την άλλη, θέλουμε στην αρχή να υπάρχουν 2-3 διαφορετικά είδη για αυτό το λόγο. Γιαυτό τα "διαπαιδαγωγήσαμε' να δεχτούν 22 μέρες προετοιμασίας για το "στρώσιμο" παρότι ήταν αυτό που ζήτησαν από τον Αι Βασίλη, από την άλλη φαντάζομαι δεν είναι "βάναυση" η συγκατοίκηση 2 ή 3 διαφορετικών ειδών στα 80 λίτρα.

Ως προς τα χαρέμια, ναι θα δημιουργηθούν όπως πρέπει αφού δούμε τι πραγματικά μας "πάει". Δεν τα ήθελα στην αρχή, τουλάχιστον, γιατί η αναπαραγωγή ήθελα να καθυστερήσει ως διαδικασία, αφού είμαστε στη φάση του εντελώς αρχάριου. Ήθελα... Γιατί πριν μισή ώρα η θηλυκιά άρχισε να τίκτει... (Πάρτυ έκαναν τα guppy με τα μικρά)

2. Τάισμα: Εδώ θέλω την βοήθεια σας. Τα ταίζω με νιφάδες (JBL Novo Bel) δύο φορές τη μέρα κλείνοντας για λίγο το φίλτρο. Η ποσότητα είναι μια προσέγγιση ...περίεργη. Σε κάποια κοντινή στιγμή θα μπει αυτόματη ταίστρα, αλλά συνεχίζω το 3-4 νιφάδες ανά ψάρι (για παράδειγμα) να μην το κατανοώ. Νιφάδες είναι και κάποια τρίματα, νιφάδες είναι και τα μεγάλα κομμάτια

3. Φυτά: Στο δεξί μέρος και δεμένο στον κορμό σκέπτομαι ένα κερατόφυλλο. Είναι ένα σημείο που θέλει γέμισμα και η επιφανειακή ανάπτυξη δεν θα επηρεάσει φυτά από κάτω. Επίσης μπροστα σε δύο σημεία θα ήθελα κάποια χαμηλά, αλλά μέχρι στιγμής στα κοντινά καταστήματα δεν έχω βρει κάτι σχετικό

4. Φόντο κ.λπ.: Με το μαλακό παίδες μιλάμε για εντελώς "γκάβακες" που λόγω φιλοσοφίας δώσαμε μεγαλύτερη έμφαση στα σχετικά με τα ψάρια (π.χ. φυσικά στοιχεία, καλή προετοιμασίας κ.λπ.) και μερικά σημεία συνειδητά τα αμελήσαμε λίγο... Οι valisneria είχαν-έχουν στόχο να καλύψουν το πίσω μέρος, κάποια στιγμή ελπίζω να συμβεί. Δεν θέλω να μπλέξω προς το παρόν με CO2. Στο...1000άρι που θα κάνω θα είναι όλα κομπλέ

5. Θερμοκρασία: Πραγματικά ωραία η πατέντα και τα ανεμιστηράκια είναι σχεδόν έτοιμα από κάποια pc. Αυτό που δεν ξέρω είναι μήπως η προσθήκη τους είναι υπερβολή σε ένα σπίτι που δεν ανεβάζει πάνω από 28-29 ούτε στους καύσωνες. Αλλά μάλλον θα το κάνω.

Tip για να σας διασκεδάσω: Ξυπνάω το πρωί και βλέπω τα guppy αραχτά στο βυθό. Είναι η πρώτη μέρα που συνυπάρχουν με τα molly αλλά και η πρώτη μέρα που τα βλέπω χωρίς φως. Πω!Πω! "Πάνε", λέω. Με το που αυξάνεται σταδιακά ο φυσικός φωτισμός και αρχίζουν να βολτάρουν ... γέλαγα με τον εαυτό μου

¶λλα αξιοπερίεργα:
Όταν μπήκαν τα Molly χωρίστηκαν οι πλευρές. Στο δεξί τα molly στο αριστερό τα guppy. Σήμερα όλα κινούνται σε όλα τα μήκη και βάθη με ηρεμία.
Τα Molly κάποιες στιγμές κάνουν και μία περίεργη κίνηση. Πλησιάζουν τη λευκή άμμο, την "ρουφάνε" και την "φτύνουν".

Μεγαλύτερες φωτο που μου ζητήσατε









Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεος και με καθολου εμπειρια ducatista Αρχάριοι γλυκού νερού 41 07-02-13 22:45
D.I.Y Ενυδρειακη γλυκου νερου !!! Stefs DIY . Φτιάχτο μόνος σου 15 17-01-13 14:58
εχει κανεις εμπειρια απ το bio co2 της dennerle; Λάζαρος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 09-05-11 14:51
παρακαλω...την εμπειρια σας... theok1200s Αρχάριοι γλυκού νερού 8 01-01-09 21:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06728 seconds with 14 queries