Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 27-10-07, 00:13
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

tunze σκξεφτομαι και εγω ειδα ενα στο pet city και το βρηκα ιδανικο,μικρο,λεπτο και δυνατο.Αλλα οντως ποιο μοντελο μου προτεινετε εσεις?
-------------------------
Kαι βασιακ ειναι αναγκη απο τωρα να χρησιμοποιησω σκιμμερ η θα χρησιμοποιηθει οταν αριχσω να βαζω κοραλλια και ψαρια,δηλαδη αφου περασουν 2-3 βδομαδες απο την εισαγωγη του βραχου στο ενυδρειο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη infer0s : 27-10-07 στις 00:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 27-10-07, 07:27
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Δεν έχω εμπερία από τα μοντέλα της Tunze. Κοίτα να αγοράσεις κάποιο εσωτερικό μοντέλο που να είναι κατάλληλο παραπάνω από τα λίτρα σου π.χ. 50%... Βρες το μοντέλο και κάνε και μαι αναζήτηση στο google μήπως και βρεις διάφορες κριτικές από άλλους χομπίστες...

Στην θέση σου θα το είχα βάλει εξ΄ αρχής...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 27-10-07, 10:11
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Το εσωτερικο σκιμερ φαινεται μονοδρομος , οπως ειπα ...το θεμα ειναι να ''κατσει'' οσο πιο διακριτικα γινεται λογω κοντρας.Επισης , θα πρεπει να τοποθετηθει ετσι ωστε να βγαινει ευκολα για καθαρισμα .
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 28-10-07, 09:55
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Πηγα χθες να παρω το βραχο,αλλα το μαγαζι δυστυχως ειχε κλεισει (βασικα το εκλεισε μπροστα μας) και θα παω αυριο η μεθαυριο να τον αγορασω...
Μου ειχανε πει να βαζω stresszyme για 4 μερες τωρα που δεν εχω βραχω να συνεχισω να βαζω μεχρι να τον παρω?

Και οσο αφορα την εξεδρα,τα αγορασα τα υλικα απο τον Σταματιου,θα την κανω σα σκαρα και θα θελα να ρωτησω αν μπορω να την κανω κλιμακοτη(σα σκαλα)για να ειναι σα πλαγια ο βραχος,αν υπαρχει κανα λινκ εκτος απο αυτα του φοροθμ που να δειχνει τεοιου ειδους κατασκευες θα με βοηθουσε...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 28-10-07, 23:33
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ποτέ δεν έβαλα βακτηρίδια στο θαλασσινό ενυδρείο μου. Βασίστηκα μόνο στον βράχο, στην άμμο και τον skimmer, όπως κάνουν πολλοί χομπίστες. Απλά θέλει υπομονή να στρώσει το ενυδρείο...

Οι σαράντα πόντοι πλάτος θα σε περιορίσουν σημαντικά. Πάντως μπορείς να το κάνει αυτό. Στο δικό μου το 250 άρι 100Χ50 έκανα μια απλή εξέδρα και τπτ άλλο...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 31-10-07, 01:14
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Αγορασα 20 κιλα ζωντανο βραχο,και θα θελα να ρωτησω τι αλλο να αγορασω για την διατροφη και αναπτυξη του καθως και για τα μελλοντικα κοραλλια που θα απρω για να τα προσθεσω και αυτα στην παραγγελια που εκανα απο το aquaristik.net να τα παρω ολα μαζι (ιχνοστοιχια,φωσφορο,τροφη κοραλλιων κ.τ.λ)
Και τελος ειδα σε ενα ποστ Tricky οτι βρηκες ρεφρακτομετρο στο e-bay με 30 euro,με ενδιαφερει πολυ η περιπτωση και θα θελα ν αμου δωσεις λινκ και να με ενημερωσεις λιγο για την διαιδικασια..τροποι πληρωμης.πωσ αποστελεται (courier,ταχυδρομοιο?) ποσο καιρο κανει να ερθει και τα σχετικα...
Πραγματικα η ατακα ''δεν υπαρχει reef του φτωχου αλλα απλα στο τελος για να το φτιξεις μενεις φτωχος''ισχυει με τα 1000!
Ευχαριστω!
(θα φτιαξω και την εξεδρα για τον βραχο,μπορει και να τρυπησω,θα δω τι θα κανω εχω πολλες ιδεες...τον σταματιου τον βρηκα ευκολα κμαι πηρα ολα τα κομματια απο pvc)απλα ειδα σε καποιες φοτο και ενα αλλο υλικο σαν πλαστικη κυπψελη με τετραγωνα κουτια να χρησιμοποιητε ατνι για πλεξυγκλας για να ''καθισει '' πανω ο βραχος,μηπως ξερει κανεις πως λεγεται?
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 31-10-07, 03:59
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

αφου κανεις παραγγελια απο aquaristik, παρε τα εξης..
αλατι της tropic marin pro,
ανθρακα seachem matriχ
σιδηρουχο αντιφωσφορο aquaphos της aqualight
turbo calcium για ασβεστιο της kent, η calcium adv. της seachem
superbuffer της kent, η reef builder/buffer της seachem
τεστ ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3, PO4, PH, CA, MG, KH.
αυτα αποτι θυμαμαι.τροφες για κοραλια μην παρεις, ειναι νωρις ακομα..

υγ. η πλαστικη κυψελη λεγεται eggcrate, και θα την βρεις νομιζω σε μαγαζια με ηλεκτρολογικο υλικο..
παντως η κατασκευη της εξεδρας μην σε αγχωνει, ασε που πιστευω οτι σε αυτο το πλατος ενυδρειου, δεν θα παιξει..
στησε σωστα τον βραχο, και δεν θα εχεις κανενα προβλημα...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 31-10-07, 09:21
Το avatar του χρήστη NAVY
NAVY Ο χρήστης NAVY δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

[quote
υγ. η πλαστικη κυψελη λεγεται eggcrate, και θα την βρεις νομιζω σε μαγαζια με ηλεκτρολογικο υλικο..
[/quote]

Κυψέλες οροφής - plexiglass - polycarbonate - p . v . c, σε φύλλα / σωλήνες και σε ολα τα χρώματα, υπαρχουν
Δ. ΣΚΑΠΟΥΡΗΣ
ΜΥΚΑΛΗΣ 29 ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Τηλ. 2104174971
__________________
Φιλικά NAVY
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 31-10-07, 13:14
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Πολυ ωραια!Θα παω το απογευμα πειραια να παρω την κυψελη...Η οδος Μυκαλης που ειναι?Εγω μονο το Πανεπηστιμιο πειπαια,τη Λαμπρακη και την ηρωων πολυτεχενειου ξερω....

Τωρα η δυσκολη ερωτηση,
Αποφασισα να φτιαξω μονος μου το φωτισμο,θα παρω 2 διπλα ηλεκτρονικα μπαλανς για τ5 απο Καυκα η Κοντογηρα για λαμπες 54w (μηπως ξερει κανεις ποιος ειναι φθηνοτερος?) και να παρω στεγανα ακροφυσια απο aquaristic.net
που απο οτι καταλβα πουλιουνται μονα οποτε θα παω 8...
Τωρα στα 54W περνω λαμπες γυρω στο 1,15-17.οποτε θα ειναι μια χαρα για το ενυδρειο,πιστευω οτι 4 θα ειναι αρκετες,ομως ειπηδη δεν εχω ιδεα θα θελα να μου προτεινετε 4 λαμπες τ5 (η μια λογιακ θα ειναι αυτη η μπλε που ανβει τη νυχτα?) απο το aquaristic.net
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...57657.66452466

Καθως και ανακαλστηρες
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...dcbf0.49351119

εχω ακουσει οτι μποριες να βαλεις 2 τ5 σε ενα ανακλαστηρα αληθευει?
Το ενυδρειο ειναι μακροστενο και πιστευω οτι καλο θα ηταν να μην παω σε πολυ υψηλα kelvin για να αποφυγω αλλες συνεπεις οπως υψηλη θερμοκρασια...

Και τελος θα θελα να μαθω αν γινεται να βαλω dimmer αργοτερα στα ηλεκτρονικα μπαλανς,γιατι απο τοι καταλαβαινω αυτα που το εχουν ενσωματομενο πρπει να ειναι πολυ πιο ακριβα απο τα απλα..

Ελπιζω να προλαβω να βαλω και την παραγγελια αυτη στην αρχικη και να μου ερθουν ολα μαζι,αληθεια υπαρχει κινδυνος να ερθουν σπασμενες οι λαμπες?
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 31-10-07, 14:06
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από infer0s Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο ειναι μακροστενο και πιστευω οτι καλο θα ηταν να μην παω σε πολυ υψηλα kelvin για να αποφυγω αλλες συνεπεις οπως υψηλη θερμοκρασια...

Αυτό είναι εντελώς λάθος….

Διάβασε εδώ σε παρακαλώ για τον φωτισμό και δεν είναι ανάγκη να βιάζεσαι με την παραγγελία για να τα πάρεις όλα μαζί. Υπάρχουν και στην Ελλάδα λάμπες ή κάνε άλλη παραγγελία αργότερα. Πρέπει να έχεις υπομονή.

Για να είναι μια λάμπα dimmableθα πρέπει να το υποστηρίζει το ηλεκτρονικό Ballast. ¶ρα θες ηλεκτρονικά ballastdimmable. Έπειτα χρειάζεσαι και ένα ηλεκτρονικό κύκλωμα που θα αναλάβει αυτό.
Οι λάμπες και βέβαια μπορεί να σπάσουν κατά την μεταφορά. Κοίτα να ασφαλίσεις (αν γίνεται δεν θυμάμαι…) τα πράγματά σου ή να τα ανοίξεις μπροστά στον υπάλληλο της Ups.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 31-10-07, 14:31
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Πρωσοπικα θελω να μπορω να βαλω οσο μεγαλυτερη γκαμα κοραλλιων γινεται με 4 λαμπες,απο χρωματισμους πιστευο τοι να ''μπλενιζει'' το εμυδρειο ειναι μια πολυ ομορφη επιλογη.Θελω να τις παραγγειλο απο το διδικτυο γιαιτι μου φαινονται φθηνοτερες,βεβαια το πολυ πολυ να φτιαξω μπαλανς,ακροφυσια και διακοπτες και να παρω τις λαμπες απο εδω...
Και παλι ομως θα θελα καποια προταση για εναν κλαο συνδυασμο 4 λαμπων..Καμια προταση κανεις?
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 31-10-07, 15:23
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Aν θές να μπλεδίζει ελαφρά βάλε 3 Χ 14000 kelvin και μια ακτινική.
Αν όχι βάλε 3 Χ 10000 Kelvin και μια ακτινική.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 06-11-07, 18:24
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Eπιτελουσ το aquaristic μου εστειλε μυνημα οτι εστειλε τα πραγματα!Περιμενω εδω και 10 μερες και σημερα ηρθε το μυνημα τησ αποστολης!
Τον βραχο αρχισα να το ψηλοφωτιζο με μια απλη λαμπα καποιες ωρες την ημερα,και θα απω το σαββατοκυριακο να παρω της λαμπες...Ελπιζω να ερθουν και το σκιμμερ,η κοραλλια και τα τεστ απο τη γερμανια μεχρι τοτε...
Το επομενο βημα ποιο ειναι?Να αφησω το βερχο σταδιακα με κανονικο φωτισμο για καμια εβδομαδα και να αρχισω τα τεστ και αν ολα ειναι οκ να βαλω κανα ψαρακι ανθεκτικο(κλοουν)?Τι τεστακια να κανω για αρχη και τι τιμες πρεπει να εχω?
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 06-11-07, 20:41
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Αργεί λίγο ο Γερμανός ιδίως αν δεν έχει σε stock την παραγγελία σου.
Τον βράχο μην τον φωτίζεις με κοινή λάμπα γιατί υπάρχει περίπτωση να γεμίσει άλγες.
Όταν βάλεις τον φωτισμό στο ενυδρείο θα αρχίσεις να το φωτίζεις λίγες ώρες την μέρα και θα αυξάνεις σταδιακά, με μικρά βήματα.
Όταν οι μετρήσεις σου είναι μηδενικές (νιτρικά κλπ), μπορείς να βάλεις κάποιο μικρό ψαράκι. Αλλά γενικότερα θα σου πρότεινα να αφήσεις το ενυδρείο μόνο του με όλο τον εξοπλισμό να λειτουργήσει κάνα μήνα και μετά τα ζωντανά.
Τα test Αμμωνία, ΝΟ2, ΝΟ3 για να δούμε σε τι σημείο βρίσκετε ο βράχος σου.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 16-11-07, 15:27
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Ηρθαβ την τριτη τα πραγματα τελικα!Ολα ειναι σε αψογη κατασταση και αυριο τηα τα εγκαταστησω.Αργησα να τα βαλω γιατι εφτιαξα και τη βαση απο τους σωληνες Pvc ποθ πηρα απο τον σταματιου που θα κολλησω σημερα,πιστευω ως αυριο να εχοθν στεγνωσει...
Τελικα δεν αντισταθηκα και πηρα και αλλα 10 κιλα ΖΒ για να στρωσει το ενυδρειο μαι και καλη,τωρα εχω συνολικα 30 κιλα βραχο.Πηρα και 2 λαμπες 1,15 της Arcadia μια sunlight 13-14000k(δε θυμαμαι ακριβως) και marine blue 54w τ5,με μπαλανς που αγορασα απο καυκα και στεγανα καροφυσια που πηρα απο τον ωκεανο,τις εχω βαλει στη κονταρα που εχω στο πισω μερος του ενυδρειου που της χωρεσε ανετα και εβαλα πανω τους ενα μεγαλο καμπυλοτο ανακλαστηρα που επισης πηρα απο τον καυκα,
σκεφτομαι μελλοντικα να παρω και μαι ακομα sunlight για να την βαλω στη μεση του ενυδρειου ετσι ωστε να εχω παντου επαρκες φως,αν και το ενυδρειο ειναι πολυ στενο και τουλαχιστον αρχικα με ενδιαφερουν μονο τα soft κοραλλια...
Οπως εχω πει και παλιοτερα τωρα εχω δυο κυκλοφορητες κοραλλια2 την μια την εβαλα στο αριστερο παλινο τζαμι και την αλλη στο δεξι στη μεση περιπου τοσο σε υψος οσο και παλτος των τζαμιων,ειναι αυτη η καλυτερη θεση?Η κολλα pvc θα στεγνωση απο σημερα το μεσημερι ως αυριο?
και τελος μια και θελω να βαλω αρκετα ψαρια
θελω να παρω και δευτερο φιλτρο εξωτερικο για να το κανω χημικο,θα ειναι μεγαλυτερο απο αυτο που εχω που ειναι βιολογικο(fluval 204) για να του βαλο γυαλοβαμβακα,ανθρακα κλαι αντιφωσφορο καθως και hyperSorb και παρεμφερει υλικα για να καλυψουν καπως το ελλειμα που εχω λογο μικρου σκιμμερ,η μηπως να κανω το μεγαλο φιλτρο βιλογικο και το μικρο χημικο?
Ειμαι μεταξυ του Fluval 404 και του eheim ecco 300 νομιζω (λιγο μικροτερο απο το fluval 100 λιτρα λιγοτερ κατι τετοιο) ποιο μου προτεινετε?
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 16-11-07, 15:56
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Δεν χρειάζεται να βάλεις βιολογικά υλικά στο ενυδρείο σου. Μα απλά λόγια θα αποδυναμώνει την δυναμική του βράχου σου. Το μικρό φίλτρο κάνει για χημικό.
Η κόλλα pvc δυστυχώς θέλει μερικές μέρες για να μπορεσεις να βάλεις την κατασκευή σου στο ενυδρείο άφοβα. Σε καμία περίπτωση σε μια μέρα. Εγώ την βάση την είχα μια βδομάδα μέσα σε νερό και το άλλαζα κιόλας. Θα το διαπυστώσεις και από την μυρωδιά της...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 19-11-07, 12:59
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Την κολλησα την παρασκευη την βαση και σημερα την εβαλα σε λεκανη με νερο να μουλιασει,μεχρι την πεμπτη οπου και θα την τοποθετησω στο ενυδρειο.Θελω να παρω αντιφωσφορο και ανθρακα απο το aquaristiκ.net,εσεις ποιοιες μαρκες μου προτεινεται?Θελωα ν ατο κανω παρραγελια μαζι με ενα ακομα φιλτρο καποια τεστ κιτ που ξεχασα την πρωτη φορα....Το ενυδρειο εχει αρχισει να γεμιζει αλγη,καφε πολυ ασχημη,ελπιζω με το αντισφφωσφορο και τον ανθρακα να καταπολεμειθει λιγο..εκτος απο τα σαλιγκαρια τι αλλο μπορω να κανω για να ξεφωρτωθω αυτην την εξαρση αλγης στο ενυδρειο?Τελος οι 2 κοραλλια 2 δε νομιζω οτι ειναι αρκετες και λεω να παρω και εναν ακομα κυκλοφοριτη για να τον βαλω στη μεση του ενυδρειου,υπαρχει καποιου αλλου τυπου κυκλοφοριτης που να ειναι μικρος και να μπορει π.χ να μπει στο πατω του ενυδρειου και να φυσα προς τα πανω?
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 19-11-07, 15:48
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Η καφε αλγη ειναι αναγκαιο κακο ενος νεου ενυδρειου ...υπομονη.
Τα σαλιγγαρια θα βοηθησουν αλλα πρεπει να εχεις καλες μετρησεις πριν τα βαλεις.

Απο αντιφωσφωρο , παρε καποιο σιδηρουχο.Πχ αυτον :
http://www.aquaristic.net/aqua-light...os.html?lang=1
(προσεξε τη τρομακτικη διαφορα στο κοστος μεταξυ ενος και πεντε λιτρων)

Απο ανθρακα , υπαρχουν πολλες επιλογες :

Απο τις καλυτερες :
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...id/manufac.875
μεχρι πιο οικονομικες :
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...id/manufac.610

Προσωπικα δεν ειμαι σε θεση να αξιολογησω την ποιοτητα του καθε ανθρακα ...εχω ακουσει οτι καποιες μαρκες εχουν μικροτερη απορροφητικοτητα και απελευθερωνουν περισσοτερα φωσφωρικα.

Οσο για τον κυκλοφορητη , γιατι θες να χτυπα απο κατω προς τα πανω ?
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 22-11-07, 15:07
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Λοιπον εβαλα την βαση εβαλα ενα συνδιασμο ανθρακα και αντιφωσφορου για αρχη
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...chem%20SeaGel/
Λετε να παραγειλω απο αυτο,η ειναι καλυτερα τα δυο ξεχωριστα?Για 250λιτρα 250ml για ποσο καιρο θα φτασουν με αλλαγες καθε μηνα(καθε μηνα δεν αλλαζεις ανθρακα και αντιφωσφορο?)

Και λεω να παρω και αυτο εδω το υλικο
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...hem%20Purigen/
για να το εχω σε συνδυαζμο με το μικρο σκιμμερ που εχω για σωστη αντιμετοπιση των πρωτεινων,καθε 6 μηνες θελει αλλαγη μονο και πιστευω οτι ειναι καλη λυση για το προβλημα του μικρου σκιμμερ.

Τελος για την ερωτηση σχετικα με τον κυκλοφορητη,τον θελω να το βαλω στη μεση που και θελω να μη φενεται γιαυτο θελω να τον βαλω να φυσα παο κατω προσ τα πανω οτι δεν εχει αρκετη κυκλοφορια,και θα παρω αυτον εδω η 2 απο αυτους του μινι κυκλοφοριτες
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...ini%205024.04/

Εβαλα και τη βαση απο pvc,οντως αξιζε τον κοπο.Η αλγη καλα κρατει ακομα και με ξενερωνει,δε λεει να κοπασει η ατιμη...Μονο σαλλιγκαρια θα με σωσουν απο οτι βλεπω,θα κανω αυριο μετρησεις και θα παω το Σαββατο να παρω σαλιγκαρια.
Τελος θελω να ρωτησω για το σκιμμερ αν γνωριζει κανεις απο τα tunze,το εβαλα εδω και μια μερα να δουλευει και βγαζει πολυ αφρο νερωμενο και σχετικα καθαρο νερο βεβαια αυτο ειναι λογικο γιατι ειναι αρχη ακομα.αλλα θα θελα ν αρωτησω σε ποσες ωρες ειναι λογικο να γεμιζει το καπακι με νερο στο φουλ (250ml) γιατι εχω την εντυπωση οτι γεμιζει υπερβολικα γρηγορα κια φοβαμαι μηπως ρυθμισα κατι λαθος...

(Υ.Γ επιδη το καπακια δε χωραι ποια λογο του σκιμμερ και πρεπει να μικρινει
και δε θελω να πληρωσω μαι περιουσια παλι σε καποιο petshop ξερει κανεις που πουλανε σιτες(αν τιες λενε ετσι) που μπαινουν μεσα τα τζαμια για να κοινουνται συρτα(συρταροτα το ενα πανω απο το αλλο)?

Ελπιζω συντομα να ανεβασω και φωτπγραφιες να δετιε πως ειναι μεχρι τωρα η πορεια του ενυδρειου!
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 23-11-07, 09:17
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Είναι πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο, να έχεις σωστή κυκλοφορία και να μην φαίνονται οι κυκλοφορητές. Οπότε ανάμεσα στα δύο (εμφάνιση ή απόδοση) προτίμησε το δεύτερο. Η σωστή κυκλοφορία, όπως έχουμε ξαναπεί, παίζει σημαντικότατο ρόλο στα θαλασσινά ενυδρεία με ΖΒ.

Τα υπόλοιπα δεν τα έχω χρησιμοποιήσει και γι΄ αυτό δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Έχω την εντύπωση ότι για σαλιγκάρια (ιδιαίτερα ευαίσθητα), είναι νωρίς ακόμα.

Το θέμα είναι το skimmer το οποίο απ΄ ότι καταλαβαίνω δεν το έχεις ρυθμίσει σωστά. Το skimmerδεν χρειάζεται να βγάζει πολύ αφρό… Χρειάζεται να βγάζει βρώμικο αφρό. Αυτό που θα πρέπει να συλλέγεις στο καπάκι, είναι ένα σχετικά παχύρρευστο πράσινο σκούρο υγρό. Αυτό βέβαια εξαρτάται και από τα οργανικά του ενυδρείου σου, που τώρα στην αρχή και χωρίς βιοφορτίο λογικά δεν θα έχεις. Θα έχεις μόνο όσο βγάλει ο βράχος.
Διάβασε τις οδηγίες χρήσεως να μην κάνει τόσο wetskimming
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 28-11-07, 15:45
pajos Ο χρήστης pajos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: ΛΕΒΑΙΑ-ΦΛΩΡΙΝΗΣ
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

ela ne
-------------------------
KALISPERA TELO NA METATREPSO TO ENYDREIO MOU APO TROPIKO SE TALASIO EINAI 120 LITRA TI PREPEI NA KANO KAI POSO TA MOY STIXISEI????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pajos : 28-11-07 στις 15:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 28-11-07, 15:52
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

κατ'αρχας να γραφεις με μικρα και ελληνικα...
κατα δευτερας,να ανοιξεις νεο δικο σου ποστ για να σε βοηθησουμε...
παραλληλα μπορεις να κανεις και αναζητηση εδω μεσα,γιατι εχουνε ειπωθει παρα πολλα ,και μαλιστα υπαρχουν πολλες απαντησεις στην συγκεκριμενη σου ερωτηση.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 17-12-07, 17:58
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Γεια σε ολους!Μετα απο 2,5 μηνες λειτουργειας του ενυδρειου εκανα2 αλλαγες νερου.περιπου 20 λιτρα τη φορα,την δευτερη ομωσ που εγινε πριν μια εβδομαδα ομως εβαλα και σκουπα βυθου για να ρουφηξω την νεκρη υλη που ειχε πεσει απο τον βραχο (ακουραριστος προφανως) και ειχε καλυψη την λευκη αμμο που εχει το ενυρειο..Ολα δειχνοθν μια χαρα και εκανε χθες καποια τεστ και ειχα τα εξης αποτελεσματα:

Αλατοτητα:1.025 (μετρηση με ρεφρακτομετρο)
ph : 8
nh4: 0
po4: 0
no3 : 0
ca 420
ma 1380
kαι εχω ενα προβλημα με το τεστ κh,ολα τα τεστ ειναι της salifert και το kh ειναι νεα εκδοση διαφορετικη απο τις οδηγειες που ειναι online στα αγγλικα ενω αυτες που εχω ειναι στα γερμανικα...
Μου βγαζει αν το κανω σωστα kh 13,8-14 ειναι φυσιολογικο?Αν ειναι να παρω αλλο...
Επισης εχει βγει πανω σε καποιυς βραχους ενα ειδος μακροαλγης-φυκιου που μοιαζει με παρσινα φυλλα μαρουλιου ειναι κακο αυτο?Να τα αφαιρεσω απο το ενυδρειο?
Μην ξεχναμε οτι το ενυδρειο εχει 3 γαριδες,ενα damsel,ενα renforti
εναν αστερια,5turbo sp (2 μεγαλα,3 μικρα).4 ερημητες (2 μπλε μεγαλους,2 κοκκινους μικρους) και μια σαλιαρα.Και εβγαλε αυτες τις μετρησεις....
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 17-12-07, 22:01
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Φιλε Μιχαλη καλησπερα ,

Ολα φαινονται μια χαρα στο ενυδρειο σου ...τα φυκια βγαλτα τωρα που ελεγχονται ...καμμια αλγη μεσα στο main tank . _

Για τις οδηγιες του KH test , δες αν αυτες συμπιπτουν :
http://www.marinedepot.com/ps_ViewIt...123~tab~1.html
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 18-12-07, 00:21
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Tα καθαρισα τα φυκια ολα οκ (αν και δεν ηταν πολλα).
oxι δεν ειναι αυτο το τεστ,και εχω πεδευτει και την αλλη φορα μαζι οτυ αν και ακολουθοντας τις οδηγειες κ την αλλη φορα και συγκρινοντας το με ε ενα αλλο της salifert της versio που μου εδειξες ηταν οκ....Παντως ποσο θεωρητε το ιδανικο kh για ενα reef?
-------------------------
και κατι αλλο που ξεχασα πριν,το νερο του ενυδρειο εχει πολυ σκονη,αν ακι καθαρο (διαυγες) εχει μικρα σωματιδια σκονης που αιωρουνται,υπαρχει καποιος τροπος παοτελεσματικης φιλτρανσης,εχω βαλει στο χημικο φιλτρο μου λιγο μπλε σφουγγαρη και ειχ ατοποθετησει ενα μικρο εσωτερικο με γυαλοβαμβακα αλλα το προβλημα δεν εχει εξαληφθει οσο θα ηθελα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη infer0s : 18-12-07 στις 00:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 18-12-07, 00:59
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από infer0s Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως ποσο θεωρητε το ιδανικο kh για ενα reef?
-------------------------
και κατι αλλο που ξεχασα πριν,το νερο του ενυδρειο εχει πολυ σκονη,αν ακι καθαρο (διαυγες) εχει μικρα σωματιδια σκονης που αιωρουνται,υπαρχει καποιος τροπος παοτελεσματικης φιλτρανσης,εχω βαλει στο χημικο φιλτρο μου λιγο μπλε σφουγγαρη και ειχ ατοποθετησει ενα μικρο εσωτερικο με γυαλοβαμβακα αλλα το προβλημα δεν εχει εξαληφθει οσο θα ηθελα...
Τιμες alkalinity : 10-12 dKH θα ελεγα εγω.Με τι σκευασμα το ανεβαζεις εσυ ?

Για τα αιωρουμενα , εισαι σιγουρος οτι ειναι σκονη ? Μηπως ειναι μικροφυσαλιδες ? ή μηπως καποιος κυκλοφορητης χτυπαει αμμο και την σηκωνει ? και στις δυο περιπτωσεις , το μηχανικο φιλτραρισμα δεν θα καταφερει πολλα
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 18-12-07, 01:52
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

δεν εχω προσθεσει κανενανα σκευασμα για το kh,εχω αγορασει ομως το coral builder της kent...ua parv ki allo test κη να εχω ο κεφαλι μου υσηχο...φυσαλιδες ειναι λογικα,αλλα γενικοσ τι λυση προτινεις για φιλτραρισμα?τα diatom filtres ειναι ιδανικα για αυτην την περιπτωση μηπως?
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 18-12-07, 08:17
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Αν ειναι φυσαλιδες , πρεπει να κυνηγησεις την πηγη τους ...δηλαδη το σκιμερ κατα 99% ή καποιο κανιστρο που ρουφαει αερα.

Τα διατομικα φιλτρα δεν ειναι πρακτικα για συνεχη χρηση ...συνηθως χρησιμοποιουνται για polishing του ενυδρειου καποιες μερες του μηνα ...μην μπλεξεις με τετοια τωρα

Το ρεφρακτομετρο οκ , Μιχαλη ?
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 24-12-07, 12:10
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Mia xara kai to refractometro kai ola!phra xthes ena akoma Kh test gia na do ti ginete kai moy ebgale metrhseis 13kh opte einai ok to test tis salifert!Pira kai 2 clown alla to ena tha to pao piso mias kai blepo oti kati den paei kala mazi oty,sto kto meros toy stomatos toy exei kati kokikkines grames kai to stoma toy den einai klisto san toy alloy kai stekee anoixto...kserei kaneis ti exei?
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 24-12-07, 12:20
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Απο συμπεριφορα πως ειναι ο clown ? τρωει ?
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτήσεις για Μεσογειακό ενυδρείο alexinio Μεσογειακό 22 27-07-07 01:04
Ερωτήσεις για Μεσογειακό ενυδρείο jimfytakis Μεσογειακό 8 02-05-07 22:57
ερωτήσεις για ενυδρείο 50 - 60 λίτρων Theokyr Γλυκό νερό - Γενικά 18 02-10-06 09:00
Θαλασσινό σφουγγάρι σε θαλασσινό ενυδρείο Cristos Φίλτρανση 3 17-10-04 12:26
Σχέδια κατασκευής για θαλασσινό ενυδρείο Cristos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 27-09-04 13:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10202 seconds with 13 queries