Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Caridina

Γαρίδες του γένους Caridina Amano, Sulawesi, CRS, Tiger, Bee, Green, Red nose κλπ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-01-13, 20:45
MALAWI CICHLID BREED Ο χρήστης MALAWI CICHLID BREED δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-06-2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Στο διάγραμμα πάντως φαίνεται ξεκάθαρα αυτό που λέτε ότι με τον καιρο υπερισχύει η bee σε σχέση με την crs....
  #2  
Παλιά 29-01-13, 20:50
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MALAWI CICHLID BREED Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο διάγραμμα πάντως φαίνεται ξεκάθαρα αυτό που λέτε ότι με τον καιρο υπερισχύει η bee σε σχέση με την crs....
Το βασικό όμως (για μένα) είναι πως η συγκεκριμένη διασταύρωση δεν οδηγεί σε ενδιάμεσο χρωματισμό ή σε κάτι τελείως άσχετο
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
  #3  
Παλιά 29-01-13, 21:01
MALAWI CICHLID BREED Ο χρήστης MALAWI CICHLID BREED δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-06-2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Γιαυτό έκανα και αυτό το post.Να μάθω από τους γνώστες τι γίνεται..Τώρα άν έχεις και τα 2 είδη, αν δίνεις σε χομπίστες περισσότερες bee πιστεύω κρατάς την αναλογία σε μια ισορροπία...
  #4  
Παλιά 29-01-13, 21:15
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MALAWI CICHLID BREED Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαυτό έκανα και αυτό το post.Να μάθω από τους γνώστες τι γίνεται..Τώρα άν έχεις και τα 2 είδη, αν δίνεις σε χομπίστες περισσότερες bee πιστεύω κρατάς την αναλογία σε μια ισορροπία...
Καλά έκανες και άνοιξες το ποστ!!!
Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να πας σε ελεγχόμενες διασταυρώσεις, αλλά νομίζω πως όλα είναι θέμα εμπειρίας και γνώσεων
Εφόσον το χρώμα δεν "χαλάει"...συνέχισε να το ψάχνεις με τα δύο είδη
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
  #5  
Παλιά 30-01-13, 17:10
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Γενικά για το είδος αυτό…
το πιο δύσκολο είναι να βρεις τις γαρίδες και στην διαβάθμιση που ζητάς.
Εξίσου δύσκολο είναι να τις κρατήσεις ζωντανές.
Αν όλα πάνε καλά θα δεις αυγομένες... και ίσως κάποιο μικρό.
Το να επιβιώσουν τα μικρά είναι κάτι που θέλει πού αφοσίωση.

Αργότερα και αφού καταφέρεις να έχεις σωστές αναπαραγωγές…και αφού ανοίξεις σαμπάνιες για την επιτυχία σου… το ψάχνεις και για τα γονίδια

Είναι γενικά δύσκολο είδος και θέλει υποδομή σε υλικό, χρόνο, γνώσεις και επιμονή. Νομίζω η αποτυχία είναι κάτι που δεν πρέπει να ενοχλήσει γιατί όλους όσους γνωρίζω αποτύχανε αρκετές φορές ώσπου να τα καταφέρουν.
Όλα τα παραπάνω σαν μια γενική τοποθέτηση και αναμένουμε τις ενημερώσεις σου από το όλο επιχείρημα
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
  #6  
Παλιά 31-01-13, 19:24
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

οι Crs και οι Cbs (crystal red shrimps - crystal black shrimps), ειναι ενα και το αυτο. Bee ειναι παραλληλη ονομασια του ειδους μοιαζει με μελλισα.

Βεβαιως εαν τις εχετε μαζι, θα βγαλουν η κοκκινο-ασπρες ή μαυρο-ασπρες, ο φιλος lignistis καλως τα λεει.

Το μονο που θα σας πω εγω ειναι οτι ΜΗΝ εχετε τις γαριδες σας με αλλα ειδη ψαριων γιατι πολυ απλα δεν θα δειτε σχεδον ποτε γονο γαριδας.

Πιστευω κανενα μα κανενα ειδος ψαριου δεν θα μεινει απραγο οταν περασει απο μπροστα του ενα τοσο δα μικρο πλασματακι που δεν πιανει το ματι σας αλλα αυτο το βλεπει λιχουδια. Σαν τις γατες οταν κουνας το κουβαρι τρεχουν σαν τρελες.

Εγω καταφερα υστερα απο πολυ καιρο να βγαλω εντελως τα ψαρια απο το ενυδρειο μου και υστερα απο δυο χρονια περιπου εχω μετρησει τουλαχιστον 30 γαριδακια crs.

Κρυβοντουσαν ολη μερα οι γαριδες ηταν στρεσαρισμενες και βεβαια δεν γενουσαν.

Τωρα εχω και 5-6 αυγωμενες και αυτο μεσα σε ενα μηνα.

Αν θελετε να πετυχετε κατι ακολουθηστε την παραπανω συμβουλη για τισ Γαριδες σας.
  #7  
Παλιά 31-01-13, 20:55
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kifinas Εμφάνιση μηνυμάτων
οι Crs και οι Cbs (crystal red shrimps - crystal black shrimps), ειναι ενα και το αυτο. Bee ειναι παραλληλη ονομασια του ειδους μοιαζει με μελλισα.

Βεβαιως εαν τις εχετε μαζι, θα βγαλουν η κοκκινο-ασπρες ή μαυρο-ασπρες, ο φιλος lignistis καλως τα λεει.

Το μονο που θα σας πω εγω ειναι οτι ΜΗΝ εχετε τις γαριδες σας με αλλα ειδη ψαριων γιατι πολυ απλα δεν θα δειτε σχεδον ποτε γονο γαριδας.

Πιστευω κανενα μα κανενα ειδος ψαριου δεν θα μεινει απραγο οταν περασει απο μπροστα του ενα τοσο δα μικρο πλασματακι που δεν πιανει το ματι σας αλλα αυτο το βλεπει λιχουδια. Σαν τις γατες οταν κουνας το κουβαρι τρεχουν σαν τρελες.

Εγω καταφερα υστερα απο πολυ καιρο να βγαλω εντελως τα ψαρια απο το ενυδρειο μου και υστερα απο δυο χρονια περιπου εχω μετρησει τουλαχιστον 30 γαριδακια crs.

Κρυβοντουσαν ολη μερα οι γαριδες ηταν στρεσαρισμενες και βεβαια δεν γενουσαν.

Τωρα εχω και 5-6 αυγωμενες και αυτο μεσα σε ενα μηνα.

Αν θελετε να πετυχετε κατι ακολουθηστε την παραπανω συμβουλη για τισ Γαριδες σας.
Έναν χρόνο τρέχω ενυδρείο είτε με guppies & red cherries είτε με cpd & red cherries....και δεν σταμάτησα να μετραω νεογέννητα γαριδάκια
Ουτε τις γαρίδες τις βλέπω στρεσαρισμένες (δεν τις έχω δει φυσικά "μονες" τους - θεωρώ δεδομένο πως θα φερόντουσαν τελείως διαφορετικά)...κι όλα κυλούν μια χαρά!

Μόνο τον μονομάχο βλέπω τις τελευταίες μέρες να χώνει τη μούρη του μέσα στη moss...μάλλον κάτι έχει ανακαλύψει...

Οπότε όλα είναι σχετικά στη συγκατοίκηση

Φίλε MALAWI CICHLID BREED...sorry για το off topic!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θέματα σχετικά με αναπαραγωγή red cherry Dimi Γαρίδες του γένους Neocaridina 222 11-01-15 19:41
Θέματα σχετικά με στήσιμο ΅΅γαριδάδικου΅΅ Chris82 Γαρίδες του γένους Neocaridina 64 30-11-14 12:58
Θέματα σχετικά με τη θερμοκρασία Apollwnas Γαρίδες του γένους Neocaridina 78 19-01-13 18:54
Θέματα συνύπαρξης: γαρίδες με γαρίδες / υβριδισμός panos1972 Γαρίδες του γένους Neocaridina 65 10-01-13 00:24
Θέματα σχετικά με τροφές για γαρίδες lucy Γαρίδες του γένους Neocaridina 72 26-10-12 08:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05419 seconds with 15 queries