Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-11-07, 07:33
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή Ζητείται ενυδρείο με βάση μαύρο χρώμα τουλάχιστον 450 λίτρα σε καλή τιμή ή προσφορά.

Έχω ενα 200λιτρο με 1 μεγάλο Πλακόστομο και 6 Oscarακια (3 Red και 3 Tiger) τα οποία προς το παρον είναι μικρουλια και δεν έχουν πρόβλημα αλλα ψάχνω απο τωρα να βρω την διαδοχη κατάσταση ώστε να είμαι έτοιμος σε κανα μήνα.

Ιδανικά θα ήθελα να ήταν γύρω στα 700 λίτρα αλλα η τιμή θα είναι καθοριστικός παράγοντας για την αγορά του γιατι όπως καταλαβαίνετε το κόστος είναι υψηλό.

Γνωρίζει κανεις καμμια βιοτεχνια (πχ Aquamedor) να το αγορασω στην χονδρικη (μεσω της εταιρείας μου) ή κανα καλο eshop (πχ Reptilica)?

Φωτο του υπάρχοντος ενυδρείου συνημμένη αν και λίγο πράσινη γιατι τραβήχτηκε παλαιότερα μετά απο επιτυχημένη θεραπεία για Fungus.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  200711031604_090 small.jpg
Εμφανίσεις:  711
Μέγεθος:  42,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-11-07, 10:20
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Ειδα προσφατα μια προσφορα επαγγελματια για ενυδρεια στα λιτρα που θες , με πραγματικα εξωφρενικες τιμες :

EF-180. 640lt 565 Ευρω (1808x508x700)
EF-200. 774lt 681 Ευρω (2008x538x720)

Tα ενυδρεία περιλαμβάνουν βάση , σύστημα φωτισμου Τ8 με 3 λάμπες και ανακλαστήρες . Τα ενυδρεία καλύπτονται από 5ετή εγγύηση καλής λειτουργίας


Τα παραπανω τα εκανα copy-paste.Για επιβεβαιωση και πληροφοριες , επικοινωνησε με το μαγαζι κατευθειαν. Καλυτερες τιμες δεν νομιζω πως υπαρχουν σε αυτα τα λιτρα

Ειχα δει απο κοντα καποιο απο αυτα τα ενυδρεια (μικροτερο μοντελο) και ειναι ακριβως απομιμηση JUWEL με πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης (οπτικη εντυπωση μονο)

Σου στελνω πμ με το καταστημα αλλα επαναλαμβανω οτι δεν ξερω τιποτε περισσοτερο για αυτα τα ενυδρεια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-11-07, 11:23
Stelios_Rjk Ο χρήστης Stelios_Rjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Εγω θα σου ελεγα να προσεξεις την αγορα σου γιατι τα λιτρα ειναι πολλα και χτυπα ξυλο για να μην συμβει τιποτα καλυτερα να πας σε κατι ποιοτικο. Ή αν παρεις κατι ποιο δευτερο πετα του κοντρες πανω οπωσδηποτε.

Εγω εχω ενα RIO 180 και σκεφτομαι οτι θα ηθελα να του βαλω κοντρες... Εχει παρουσιαση καμπυλωση στις μεγαλες πλευρες με μεγιστη αποχη απο εκει που θα επρεπε να ειναι το τζαμι γυρω στα 2-3mm. Μου λενε οτι ειναι φυσιολογικο αλλα..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-11-07, 12:51
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....014#post215014

Περi reptilica.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-11-07, 20:22
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Angry

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τα παιδια που απάντησαν μέχρι στιγμής και έθεσαν πολύ σημαντικά θέματα. Κατά σειρά απαντησεων λοπον:

1) Tricky: Χίλια ευχαριστώ και παλι φιλε. Δεν ξέρω αν περιλαμβάνεται και η βάση ουτε αν ισχυει ακομα η προσφορα; αλλά σίγουρα είναι παρα πολυ ενδιαφέρον το θέμα.

2) Stelios_Rjk: Ειλικρινα δεν το περιμενα να εμφανιστει τέτοιο πρόβλημα σε ενυδρείο RIO 180 (Juwel μάλλον ε?). Αν θέλεις όμως να τσεκάρεις όμως δες
http://www.aquatek.gr/vb/archive/index.php/t-8927.html με τίτλο
Υπολογισμος πάχους τζαμιών για την κατασκευη ενυδρειου
. Σίγουρα όμως θα το τσεκάτω γιατι οντως τα λίτρα είναι πολλα και δεν θελω να πετάξω τα λεφτά μου. Προς ενημέρωση σου το 200λιτρο μου είναι M & A και με εχει βγάλει παληκάρι 10 χρόνια τώρα (και μπορω να πω οτι αντεχει αλλα τόσα) αλλα τι να κανω που τα Oscarakia τρωνε πολυ και μεγαλωνουν με τρελλα? Όσο για τις τελικές τιμές που έχω απο βιοτεχνια (μετα την έκπτωση με το επιπλο) δες:
150χ60χ75 - 675 λιτρα = 1.045ευρω

120χ60χ75 = 540 λιτρα = 822ευρω
200χ60χ75 = 900 λιτρα = 1.427ευρω

3) netblues: Χίλια ευχαριστω για την ενημέρωση. Έχω ήδη στείλει e-mail στο Reptilica και μετα την έλευση μιας εβδομαδας μου απαντησαν οτι ..... δεν μιλουν ελληνικά!!! Αγγλικά γνωριζω άπταιστα αλλα ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω πως προσπαθούν να πουλήσουν στην Ελλάδα ..... χωρις να καταλαβαίνουν καν την ελληνικη γλώσσα! Και σίγουρα σε καμμια περιπτωση δεν στελνω προκαταβολη οχι μονο σε αυτους αλλα και σε οποιοδηποτε άλλο e-shop. Ούτε εχω εμπιστοσυνη στην χρηση πιστωτικων καρτων.

Σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες για μια ακομα φορα και παρακαλω οποιος αλλον γνωριζει κατι να μας το πει ωστε να αλληλοβοηθηθουμε ολοι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 18-11-07 στις 21:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-11-07, 20:23
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Υπαρχουν και τα JinLog κατι κινεζικα ενυδρεια που τα φερνουν τα pet city.1τονου νομιζω με 600-700ευρω.Τωρα ειναι κινεζικα=επιφοβα.
Επισης υπαρχει και μια αλλη εταιρια η Elite.Μαλιστα εχουν 5ετη εγγυηση.
Μαλλον το πμ που σου εστειλε ο Βασιλης μιλαει για το ιδιο καταστημα.Τα εχω δει απο κοντα τα ενυδρεια αυτα.Κατα τη γνωμη μου αξιζουν.Αλλωστε 5ετης εγγυηση σημαινει οτι δεν σκανε.Το 774λιτρο που λεει ο βασιλης ειναι μια φοβερη επιλογη για οσκαρακια!
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-11-07, 21:05
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

jimfytakis

Thanks φιλε για την απάντηση σου.

Μήπως έχεις περισσότερες πληροφοριες για το που μπορω να βρω τα Elite?

Όσο για το κατάστημα που είπε ο Tricky δεν ειναι το Pet Shop αλλα μια και δεν το ειπε ο ιδιος δημοσια καταλαβαίνεις οτι πρεπει να το σεβαστω και να μην το πω ουτε εγω.

Χαιρετισμους
-------------------------
jimfytakis

Τελικα φαινεται οτι βγαλαμε λαβρακι φιλε. Τα jinlog ενυδρεια τα ειχα δει κατα τυχη σε ενα noname petshop και μου αρεσε πολυ επειδη τα πλαινα του ηταν οβαλ χωρις κολλησεις και αν εξαιρεσεις τα γυαλινα; μερη ολα τα υπολοιπα ηταν απο αλουμινιο (πραγμα που μου αρεσε) αλλα με χαλαγε το ασημι χρωμα αλλα βγαινει και σε μαυρο ομως! Δες εδω ενα shortcut που βρηκα κατα τυχη
http://dejia-aquarium.en.alibaba.com/product/50178495/51017606/AG_Line_Aquarium_Tanks/AG_Line_Aquarium_Set.html
Αν λοιπον μπορεσω να βρω καποιο απο τα
Item no.: AG1800
Size (L x W x H): 180 x 50.3 x 71cm
Illumination: 25W x 6
Thickness of glass: 10mm
Capacity: 643L
Item no.: AG2000

1) Size (L x W x H): 200 x 53.3 x 72.5cm
2) Illumination: 30W x 6
3) Thickness of glass: 12mm
4) Capacity: 810L

Για το μονο πραγμα που εχω αμφιβολια αν επαρκει ειναι το παχος του τζαμιου καθως το 200λιτρο που εχω τωρα ειναι 8mm και μιλαμε για πολλαπλα λιτρα!

Θα το ψαξω βαθυτερα το θεμα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WILD_RIDER : 18-11-07 στις 21:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-11-07, 22:35
Το avatar του χρήστη Andreas301
Andreas301 Ο χρήστης Andreas301 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 229
Προεπιλογή

Παιδιά δεν θέλω να σας στενοχωρήσω αλλά από jinlog έχω προσωπική εμπειρία από πολύ κοντινό συγγενικό μου προσωπο όπου ένα 450 lit άντεξε ένα μήνα μέχρι που έκανε κοιλιά βρίσκοντας τις κόντρες ανοιγμένες. Επίσης ο φωτισμός του και όλο το σύστημα φωτισμού είναι -κατά την κρίση μου- για κλάματα, οι δε ανακλαστήρες του σκούριασαν (!).
__________________
Nemo solus satis sapit

*************
Φωτογραφίες και video από τα ενυδρεία μου




Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andreas301 : 18-11-07 στις 23:04
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-11-07, 03:54
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Andreas301

Thanks for the info φιλε. Έκανα κάποιους υπολογισμους χρησιμοποιώντας ένα XL που βρηκα στο Ιντερνετ για υπολογισμο του παχους των τοιχωματων και δειχνει οτι πρεπει να ειναι τουλαχιστον 12mm. Απ οτι καταλαβαινω αυτο το σύστημα με τις κοντρες στα ενυδρεια ειναι μεταγενεστερο απο το δικο μου (200λιτρο δεκαετιας που δεν εχει κοντρες) και το εχουν κανει για να μπορεσουν να χρησιμοποιήσουν λεπτοτερα τζαμια απο τα κανονικα το οποιο ειναι πολυ κακο για τον πελατη. Όσο για τους ανακλαστηρες που σκουριασαν θα σου πω και παλι οτι το δικο μου 200λιτρο δεν εχει ουτε ανακλαστηρες!!!

Τελικα εχουν αλλάξει πολυ τα ενυδρεια την τελευταια δεκαετια και πρεπει να ειμαι προσεκτικος σε καθε λεπτομερεια!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-11-07, 12:55
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

αν θελεις μπορεις να τσεκαρεις και αυτο εδω.

http://www.boyuaquarium.com/FH-1800ze.htm

εγω εχω ενα μικρο τις εταιριας απο το οποιο φυσικα δεν μπορεις να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα απο θεμα αντοχης σε σχεση με ενα τοσο μεγαλο.αυτο παντως που θα μπορουσα να πω ειναι οτι δειχνει πολυ καλης κατασκευης με αριστο φινιρισμα που εμενα τουλαχιστον με εξεπληξε
τωρα βεβαια στα πολλα λιτρα δεν ξερω να σου πω
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-11-07, 19:28
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Φίλε Octania246

Thanks για την απαντηση σου. Το MODEL:FH-1800, SIZE:1800LX620WX770H(mm) που ειναι 850 λίτρα δείχνει πολύ ενδιαφέρον (αν και θα το ηθελα σε μαυρο χρωμα) αλλα που μπορω να το βρω? Σε ποια περιπου τιμη? Χωρις δεσμευση βεβαια. Όσο για την αντοχη του σε αυτα τα λίτρα το τζάμι πρέπει να είναι γύρω στα 15mm διαφορετικα υπαρχει προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-11-07, 19:55
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

δεν γνωριζω που μπορεις να το βρεις μιας και το δικο μου το πηρα μεταχειρησμενο.αν ανοιξεις ενα ποστ στους επαγγελματιες ομως πιστευω θα σε βοηθησουν.οσο για την τιμη σιγουρα θα ειναι πολυ χαμηλοτερη.τωρα για θεμα αντοχης.....δεν γνωριζω αν και απο την φωτογραφια δεν μου φαινεται για 15.ισως για 10.αυτο που μαρεσει παντως ειναι το κουρμπαριστο τζαμι χωρις ενωση.ενα κομματι δηλαδη και ισως εκει να υπαρχει καποια διαφορα.
ειναι ενα κομματι και δεν ξερω αν χρειαζεται 15τζαμι.
οι πιο εμπειροι σιγουρα θα γνωριζουν
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-11-07, 20:13
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Thanks for the info φιλε. Έκανα κάποιους υπολογισμους χρησιμοποιώντας ένα XL που βρηκα στο Ιντερνετ για υπολογισμο του παχους των τοιχωματων και δειχνει οτι πρεπει να ειναι τουλαχιστον 12mm
ναι αλλα το ενυδρειο αυτο δεν ειναι κολημενο αλλα μονοκοματο
ακομα το να τσεκαρουμε αν τα τζαμια που δινει το εργοστασιο ειναι οκ ωστε να αντεξουν το θεωρω υπερβολη ρε παιδια οκ μπορει να ειναι κινεζικα αλλα σιγα την τεχνολογια και τεχνογνωσια που χρειαζεται για μια βιομηχανια που κατασκευαζει ενυδρεια αστειο ειναι για την εποχη μας!

ακομα σε αυτα τα κινεζικα με τοσα λιτρα απο φιλτρανση τι θα κανεις?αμα δεν γινει sump θες αλλα τοσα λευτα για τη φιλτρανση με εξωτερικα φιλτρα η οποια αλλη ετοιμη λυση!
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-11-07, 05:13
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

1) octania246: Κι εμενα μου αρεσει πολυ το κουρμπαριστο τζαμι χωρις ενωση αν και μετα απο 5-6 χρονια θα ειναι σχετικα δύσκολο να βρεθεί άλλο καπάκι που να εχει τετοιες διαστασεις και να ταιριαζει σε κουρμπαριστο καπάκι. Στο 200 λιτρο που έχω τώρα επι δεκαετιας, στα 5-6 χρονια αναγκαστηκα ν' αλλαξω καπακι και επειδη οι διαστασεις του ειναι στανταρισμενες βρηκα ευκολα. Εδω ομως ειναι ενα θεμα αλλα μου φαινεται οτι θα το τζογαρω.

2) steady: Για το θέμα του πάχους του τζαμιου εχουν γραφτει παρα πολλα και σιγουρα εξαρταται απο ατην τεχνολογια. Οι εμπειριες όμως των Andreas301 και Stelios_Rjk όπου τα τζάμια εκαναν κοιλια θα πρεπει να μας εαυσθητοποιησουν. Στο δικο μου το παλιο 200litro δεν υπάρχουν κοντρες αλλα έχει τζάμι 8mm τη στιγμη που τα τωρινα 200 λιτρα βγαινουν με τζαμι 6mm (δηλ 25% λεπτοτερο τζαμι) και κοντρες. Και μη νομιζεις οτι και οι βιομηχανιες δεν κανουν λαθη ..... στο κατω κατω απο ανθρωπους αποτελουνται και αυτες! Το θεμα του sump που εθεσες ομως ειναι παρα πολυ σοβαρο αν και εχω ήδη το Eheim Professionel 3 και έλεγα να βάλω αλλο ένα λογω του αυξημενου μεγεθους.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-11-07, 10:34
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

μονο που στις βιομηχανιες δεν τα κολανε ανθρωποι αλλα υπαρχουν ετοιμα καλουπια!χωρις να θελω να πω οτι δεν κανουν λαθη!

παντως το ξανα λεω το να κανει κουρμπα μεχρι 2αντε3mm εγω πρωσοπικα πιστευω πως δεν αποτελει προβλημα

για το sump το ειπα γιατι τα δυο pro3 θα σου βγουν συνολικα σε τιμη οσο το ενυδρειο σχεδον!
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-11-07, 20:46
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Παιδια βρηκα το Elite EF1800 (1808x508x700) = 605lt, 565 Ευρω (μαζι με τη βαση συν ανακλαστηρες, λαμπες και θερμαντηρα 300W) και πηγα και το ειδα. Η τιμη ισχυει και απ οτι καταλαβα δεν ειναι τιμη προσφορας αλλα η κανονικη του τιμη που σημαινει οτι σηκωνει παζαρια (και θα τα κανουμε γιατι θα το πληρωσει η εταιρεια).

Πηγα και το ειδα λοιπον το ενυδρειο και ειναι τερας!!! Καμμια σχεση με το M&A 200λιτρο μου. Αυτο που μου αρεσε ειναι οτι ειχε τρεις κοντρες σε αντιθεση με το οβαλ του 1,5m της ιδιας εταιρειας (500λιτρα) που εχει μονο δυο κοντρες.

Ρωτησα τον πετσοπαρα ποιο ειναι το παχος των τζαμιων και μου ειπε 12mm αλλα οπως καταλαβαινετε δεν μπορουσα να το μετρησω επιτοπου.

Ξερει κανεις καποιο url που να αποδεικνυει οτι ειναι οντως 12mm το παχος του γιατι ακομα και στο manual του δεν λεει τιποτα για το παχος των τζαμιων. Παρακαλω καποια σιγουρη απαντηση γιατι ειμαι ετοιμος να το κλεισω.

Ευχαριστω.


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-11-07, 21:33
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

παντως υπολογιζε αλλον εναν θερμαντηρα 300+watt στα σιγουρα....
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-11-07, 23:12
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

steady

Σωστος φιλε. Με το ενυδρειο Elite δνουν δωρο και ενα θερμαντηρα 300W και εχω αλλον ενα 300W απο το παλιο μου ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-11-07, 23:17
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Δεν είναι καμιά άγνωστη εταιρεία οπότε πιστεύω οτι το τζάμι που έχει βάλει το έχει τσεκάρει να αντέχει!!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-11-07, 23:51
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WILD_RIDER Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια βρηκα το Elite EF1800 (1808x508x700) = 605lt, 565 Ευρω (μαζι με τη βαση συν ανακλαστηρες, λαμπες και θερμαντηρα 300W) και πηγα και το ειδα.
Φιλε χαιρομαι που μαλλον βρηκες αυτο που ψαχνεις , στα λεφτα που διαθετεις
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-11-07, 07:01
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι καμιά άγνωστη εταιρεία οπότε πιστεύω οτι το τζάμι που έχει βάλει το έχει τσεκάρει να αντέχει!!!
Δυστυχως φιλε δεν ειναι τοσο απλο το θεμα γιατι τα λιτρα ειναι πολλα. Έβαλα τις διαστασεις του σε ενα προγραμματακι και μου δινει Glass Thickness = 14mm και αυτος λεει οτι το παχος ειναι 12mm το οποιο δεν αναφερεται πουθενα στο manual του ενυδρειου. Ψαχνω να βρω κανα site για τα Elite να επιβεβαιωσω το παχος του αλλα δεν βρισκω τιποτα. Ξερει κανεις κανα site για τα Elite? Αλλιως θα παω να το μετρησω με παχυμετρο!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε χαιρομαι που μαλλον βρηκες αυτο που ψαχνεις , στα λεφτα που διαθετεις
Φιλε σε ευχαριστω πολυ για μια ακομα φορα για την βοηθεια. Ελπιζω να τα πουμε καποια μερα στο GAB.
-------------------------
Για παραδειγμα αυτο το site http://www.thekrib.com/TankHardware/...thickness.html για 1,80 Χ 0,70 δινει e min 12mm e max 15mm.

Κανα site για την Elite ξερει κανεις?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WILD_RIDER : 21-11-07 στις 07:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-11-07, 07:34
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WILD_RIDER Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλιως θα παω να το μετρησω με παχυμετρο!
Και δεν πεταγεσαι μια βολτα να εχεις το κεφαλι σου ησυχο .
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-11-07, 08:11
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Αυτο ακριβως θα κανω φιλε Tricky γιατι ο τυπος ειπε σε μενα παχος τζαμιων 12mm και μολις ειδα σε ενα site οτι λεει 15mm.

Θα παω σημερα στην Alex Pak να παρω ενα παχυμετρο και μετα θα παω να το μετρησω για; να ξερω τι μου γινεται.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-11-07, 12:47
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

θα μας πειτε και εμας απο που μπορουμε να βρουμε ενυδρεια elite;
καταστημα δεν ειναι; γιατι δεν λεμε στοιχεια;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-11-07, 15:09
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

http://www.marineaquarium.gr/forum/viewtopic.php?t=3551

Βασ.Αλεξανδρου112-Περιστερι τηλ.210-5719709
Επ ευκαιρια,αν καποιος εχει προσωπικη εμπειρια,σχετικα με την εργονομια,την ποιοτητα κατασκευης,την αξιοπιστια,συστημα φωτισμου κλπ.,ας την καταθεσει...(ειδικα για τη σειρα trigon).
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-11-07, 21:32
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Το λοιπον .... πηγαμε και το πηραμε το ενυδρειο Elite EF1800 (1808x508x700) και πιαστηκε η μεση μας απο το κουβαλημα. Πολυ βαρος παιδια. Θελει 3-4 ατομα για να μετακινηυθει αδειο.

Η ποιοτητα κατασκευης φαινεται καλη (φαση Juwel) τζαμια 12mm και τρεις κοντρες μεταλλικες επανω. Συστημα φωτισμου 3 λαμπες με ανακλαστηρες.

Δεν ειχα την ευκαιρια να το ανοιξω ακομα και θα το αργησω λιγο (ελπιζω πριν τις γιοτρες) γιατι εχω αλλα τρεχαματα προς το παρον αλλα οταν το κανω θα σας κρατησω ενημερους.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-11-07, 00:19
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Αντε καλοριζικο!Τελικα για υποστρωμα τι βαζεις?Αν κανεις τη διαδικασια στις γιορτες(μεταφορα στησιμο διακοσμηση) μπορω να δωσω κανα χερακι.Προμηθευσου μεγαλες ριζες!!
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-11-07, 06:37
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Νασαι καλα Jim

Θα σου στειλω pm. Υπόστρωμα εχω παραγγειλει ενα ωραιο χαλικακι αστρο με λιγα σημεια θαλλασι γιατι μια απο τις λαμπες θα ειναι μπλε. Ριζες? Τις ψιλοφοβαμαι για τις θολουρες που βγαζουν. Ψαχνω να βρω βραχακια γιατι εχω ενα και απ οτι βλεπω το γουσταρουν οι μαγκες.
-------------------------
πω πω σορρυ για τα ορθογραφικα λαθη αλλα τωρα ξυπνησα χαχαχαχα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WILD_RIDER : 29-11-07 στις 06:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-11-07, 10:58
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

ισα ισα οι ριζες και η θολουρα που βγαζουν ειναι οτι καλυτερο για τους μαγκες που προερχονται απο λατινικη αμερικη!
εγω θα εβαζα μεσα ψιλοκοκκη αμμο και αρκετες ριζες να καφετισει το νερο τους πειρες που τους πειρες ενυδρειαρα δεν ειναι και τοσο δυσκολο να φτιαξει ειναι μικρο βιοτοπο γιαυτους!
αν και δεν εχουν προβλημα με σκληροτητες καλο θα ταν να μην βαλεις μεσα ασβεστολιθικα χαλικια πετρες για να τους δωσεις οσο το δυνατον καλυτερο περιβαλλον!
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-11-07, 11:12
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

steady

ok συμφωνω γιατι μου αρεσουν οι ριζες κι εμενα.

πως ομως μπορω να μοιωσω λιγο την θολουρα? μηπως να τις βαλω σε νερο και να τις αφησω και να τις ξεπλυνω μερικες φορες?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μεταφορά από 80 λίτρα σε 180 λίτρα binational Γλυκό νερό - Γενικά 15 25-10-06 23:04
Έπιπλο βάση για reef ενυδρείο Manogr Λοιπός εξοπλισμός 3 22-09-05 19:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09121 seconds with 14 queries