PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπολογισμος πάχους τζαμιών για την κατασκευη ενυδρειου.


joker
20-09-05, 22:16
Αν και δυστηχως εχω παραμεινει στο θεωρητικο μερος του θεματος και οχι τοσο στο πρακτικο θα ηθελα την βοηθεια σας. Ψαχνοντας για το πως υπολογιζουμε το παχος των τζαμιων συναρτησει των διαστασεων του ενυδρειου επεσα στο http://www.fnzas.org.nz/articles/technical/glass_complete το οποιο ειναι αν δεν κανω λαθος αρκετα ακριβες. Τα data του αρθρου αυτου τα περασα στο excel με τελικο αποτελεσμα το .xls που ανεβασα. Το κλειδωμα καταργειτε χωρις password.θα ηθελα να μαθω απο ποιες διαστασεις και πανω χρησιμοποιουνται κοντρες (40 cm μηκος?50?) το μηκος 8α ειναι περιπου το 1/8 του πλατους του ενυδρειου (οπως λειε ο κ.Γαυρος ο αλατισμενος?) Δηλ. στα 40 cm πλατος ενυδρειου 5 cm φαρδος η κοντρα?Βαζουμε κοντρες πανω-κατω παντοτε ή μπορουμε σε καποια ποιο μικρα να βαλουμε μονο κατω ή μονο πανω.οποιαδημοτε εξτρα πληροφορια θα χρησιμοπιηθει για την βελτιωση του φιλου (.xls)το οποιο μεχρι στιγμης δουλευει αλλα ειναι ελιπες.Οταν ολοκληρωθει απο εμενα ή οποιον άλλο θελει να βοηθησει θα ειναι νομιζω ενα πολυ καλο εργαλιο.
Show me the ....data.http://www.greekaquarist.com/vb/images/icons/icon7.gif

joker
20-09-05, 23:52
Συνεχιζω τις ερωτησεις.(Επρεπε να βγω λογο αστραπων και ups καπουτ).
Μπορει να μου πει καποιος ποια ειναι η πυκνοτητα του γυαλιου και πως υπολογιζουμε το βαρος του?Αν δεν κανω λαθος το 1λτ νερο δεν ζυγιζει 1 Κg?
Για να υπολογισω το βαρος του ενυδριου αδειο και γεματο με νερο και μονο.
Επισης ειδα σε καποια site οτι υπαρχουν και καποιες βασεις για ενυδρεια.Μπορειτε να μου πειτε αν υπαρχουν καποιες "στανταρ" διαστασεις που βγαινουν τα ενυδρεια?Τα πλαινα ενος ενυδρειου ειναι καλο να ειναι κολημενα πανω στην βαση ή περιμετρικα αυτης? Αν για την διαδικασια κατασκευης υπαρχουν και καποια ζητηματα (που να μπορουν να γινουν συναρτησεις) και (ειμαι σιγουρος) οτι τα αγνοω παρακαλω αναφερετα τα. Αν επισης νομιζετε οτι δεν χρειαζετε κατι τετοιο (ενα φύλο excel) για την κατασκευη ενος ενυδρειου πειτε το επισης να σταματησω γιατι μου φαινετε οτι κολησα ελαφρως.

joker
21-09-05, 21:29
Καλοι μου ανθρωποι. Ειναι πολυ ευχαριστο το γεγονος οτι μοιραζεστε τις γνωσεις σας με μας τους αρχαριους αλλα εχω την εντυπωση πως οι περισσοτεροι δεν ασχολουνται με την κατασκευη ενυδρειου.Νομιζω οτι η παραμετροποιηση των διαστασεων στα μετρα του καθενος ειναι ενας πολυ καλος λογος για να ασχοληθει καποιος.Αρκει να εχει την ορεξη, χρονο και να γνωριζει οτι αυτο που θα κανει θα ειναι ασφαλες και υδατοστεγες. Στο θεμα της ασφαλειας θα ηθελα να βοηθησω καπως αλλα δεν εχω τις γνωσεις για μεγαλα λειτουργικα home made ενυδρεια.Παρακαλω οσοι ασχοληθηκαν εστω και λιγο με την κατασκευη ας δωσουν μερικες πληροφοριες. Στο κατω κατω οτι και να προσπαθησω να κανω θα είναι free και στα ελληνικα ρε παιδια.Ξερουμε αγγλικα αλλα ειναι ολιγον απο αγανακτηση να ειμαστε τοσο πισω.(Βιβλιογραφια,sites klp.(ένας tsamisaquarium και ο ηλιοπουλος?(αν δεν κανω λαθος).Παντου (αν και δεν τους ξερω τους ανθρωπους) βλεπω τα ιδια ατομα (takis,halvas69,klp.).Ας κανουμε κι εμεις κατι.
(Η αποψη μου ειναι αυτη βεβαια)
Ανεβαζω μια ποιο λειτουργικη (κατα ενα μικρο βαθμό) εκδοση του .xls
Οι περισσοτεροι θα το καταλαβαν, αλλα για οσους δεν... δωστε μονο διαστασεις σε χιλιοστα (mm) στα κελιά Β2,Β3,Β4,Β5(αυτο το κελί δεν ειναι απαραιτητο να του αλλαξετε τιμη)

γαυρος
21-09-05, 21:43
επειδη δεν εχω καταλαβει, τι θες να κανεις, μπας και μπορεις να μας το κανεις πιο ευπεπτο?

δηλαδη το να βλεπεις το χαλβα η τον τακη τι σε χαλαει?

εχεις υπ οψη σου ποσο απεχει η θεωρια απο την πραξη??
οι παραμετροι καθως και οι απαιτησεις του καθε εν δυνάμει κατασκευαστη, αλλαζουν παρασαγγας.
αρα ενας τετοιος μπουσουλας νομιζω οτι δεν μπορει να χωρεσει αυτες τις διαφορετικες παραμετρους!

εκτος και οπως προειπα εχω χασει τη μπαλα και καταλαβα αλλα αντι αλλων :?

mikenuke
22-09-05, 00:55
Φιλε μου joker εδω παει να γινει μια σημαντικη εργασια, εχεις την θεληση και τον ενθουσιασμο, ο ενθουσιασμος σου ομως σε κανει ανυπομονο!μη βιαζεσαι να παρεις τις απαντησεις σου.

Στο θεμα του πως ειναι καλυτερο να κολληθουν τα τζαμια στη βαση, οι κατασκευαστες ενυδρειων που κανουν μαζικη παραγωγη τα κολλανε γυρω γυρω στην βαση, ο λογος ειναι οτι κανουν μαζικη παραγωγη και χρησιμοποιουν καλιμπρες, αυτο αν το δεις σαν κατασκευαστης θα καταλαβεις οτι ειναι πρακτικοτερο και ευκολοτερο, για αυξηση της μαζικης παραγωγης.
Εμεις που κανουμε μονοι μας τα ενυδρεια μας τα κολλαμε πανω στη βαση ειναι πιο απλο αλλα θελει λιγο προσοχη στο αλφαδιασμα, και αν το μελετησεις με απλο μυαλο σου φαινεται λογικοτερο να πατανε ολα τα τζαμια σε ενα κοινο σημειο-επιπεδο αναφορας.
Στην ουσια το εμβαδον κολλησης ειναι το ιδιο αρα ιδιος βαθμος ασφαλειας.

Θεμα κοντρες, δυσκολο θεμα, οι do-it-yoruselfers κρινουν απο την εμπειρια τους αν τελιακ θα χρησιμοποιησουν κοντρες. προσφατα κολλησα 3 ενυδρεια με τον πρυτανη και τα 2 μεγαλα τα ειχαμε παραγγειλει με κοντρες, ομως επειδη βαλαμε 10αρι τζαμι αποφασισαμε να μην βαλουμε καθολου κοντρες στο ενα και στο αλλο μονο μπρος και πισω και οχι στα παλινα, μιλαω παντα για την ανω πλευρα του ενυδρειου.

Tωρα το βαρος του γυαλιου ειναι υκολο, ειτε ψαχνωντας στο google ειτε ρωτωντας καποιον τζαμα.
http://www.google.com/search?hs=7kC&hl=en&lr=&client=opera&rls=en&q=measuring+type+of+glass+weight&btnG=Search
η καπως ετσι!

joker
22-09-05, 15:43
Προς γαυρο:Αγαπητε μου γαυρε νομιζω πως θιγεσε χωρις λογο.Αυτο που λεω ποιο "ευπεπτα" ειναι οτι ηα αρθρογραφια στα ελληνικα ως προς την κατασκευη ενυδρειων -στησιμο- συντηρηση πληροφοριες για τα ψαρια γινονται απο πολυ λιγα ατομα.Θα επρεπε οσοι αγαπανε το "hobby" να βοηθησουν οσο μπορουν περισσοτερο στην αυξηση της αρθρογραφιας -εργαλιων (πχ excell) κλπ.Θα ηθελα να ξερεις επισης οτι το site του τσαμη το εχω κατεβασει-εκτυπωσει και το κουβαλαω μαζι μου στην δουλεια μπας και μπορεσω να μαθω τιποτα.Δεν με "χαλαει".Με φτιαχνει.You know?Ακομη σαν moderator μομιζω πως θα επρεπε να βοηθας τα "γκαβα" σαν και εμας και να μας παρακινεις να συνεχιζουμε οτιδηποτε μπορει να βοηθησει την κατασταση.τωρα για τον αν θα ειναι χρησιμο ή οχι μπορεις να το κρινεις εσυ εχοντας μεγαλυτερη εμπειρια και να το αναφερεις.Στην παρουσα φαση ομως αν και εχεις κανει αρκετα ενυδρεια (ετσι καταλαβα) δεν μοιραζεσε την εμπειρια σου αλλα επικεντρωνεσε στο (λαθος καταλαβες) θιξημο προς τσαμηκλπ. Εδω και 1 μηνα ειχα στειλει το .xls στον τσαμη με mail και ο ιδιος μου ειπε οτι ειναι καλο αλλα θα επρεπε να εχει και το υπολοιπα κομματια.(κοντρες κλπ).Αυτο προσπαθω να μαθω απο εδω προσπαθοντας να μην ζαλιζω τον ανθρωπο με ερωτησεις αλλα προσπαθοντας να παρω τις απαντησεις απο εδω.http://www.greekaquarist.com/vb/images/icons/icon7.gif
Εν ολιγης αυτο που προσπαθω να κανω ειναι (οχι μαζικη παραγγωγη) ενα εργαλειο που δινοντας της επιθημητες διαστασεις να μπορεις (Βαση των χακτηριστικων του γυαλιου που θα χρησιμοποιηθει) να περνεις τις διαστασεις τον τζαμιων που θα χρειαστουν με το σωστο παχος τζαμιου και καποιες extra πληροφοριες.(Ποσο θα ζυγιζει αδειο,γεματο με νερο(κατα προσεγγηση) ποσα lt ειναι κλπ κλπ.Υπολογισμοι ρουτινας.Μην θιγεστε.Επισης αν νομιζετε οτι δεν χρειαζετε ρε παιδια πειτε το.Δεν νομιζω οτι θα ειναι και τοσο αχρηστο.http://www.greekaquarist.com/vb/images/icons/icon9.gif.Ανυπομονος ειμαι, αλλα ενθουσιωδης οχι.Απλως πιεζω προς απαντηση, ισως καπως εριστικα.Η μαζικη παραγωγη δεν με ενδιαφερει.Με ενδιαφερει ο μεσος -χωρις γνωσεις-μελλοντικος ακουαριστας.Να με και τον βοηθησω, αφιερωντας του λιγο απο τον λιγοστο ελευθερο χρονο.Αυτα.Αυτο κανετε κι εσεις και περισσοτερο ο τσαμης,ηλιοπουλος κλπ (με αρθρα στα ελληνικα) και με ευχαριστει.Το xls το εχω αρχισει εδω και 2-2.5 μηνες.Ακομη μην ξεχνατε ρε παιδια οτι εδω ειναι επαρχια (ουγκαντα).Αναθεμα αν καποιος τζαμτσης εχει πουλησει κομματια για ενυδρειο (εδω Σερρες) πανω απο 2-3 φορες στην καριερα του. Εδω εχω ρωτησει σε καταστηματα με χρωματα-σιλικονες κλπ τους ρωταω αν ειναι καταληλη για ενυδρεια και με κοιτανε σαν μπουφοι.Δεν ειναι ευκολα τα πραμματα εδω.

crazyio
22-09-05, 16:08
φίλε Joker η δουλεία σου είναι αρκετά καλή και βοηθάει αρκετά άπειρους στον χώρο όπως εμένα ... συνέχισε την καλή δουλεια ....
όσο για τα όσα αναφέρεις μην προτρέχεις να κατηγορίσεις τους μοντ... κάνουν ό,τι μπορουνε ... αλλά όπως εσύ και εγώ δεν μπορείς να είσαι συνέχεια πάνω στον Η/Υ έτσι και εκοίνοι δεν είναι συνέχεια σε μια καρέκλα για να βλέπουν ό,τι μήνυμα γραφτεί επιτόπου .....
υπομονή και επιμονή ... όλο και κάποιος θα σου δώσει απαντήσεις για να συνεχίσεις την δουλεία σου... που όντος είναι καλη (κατ' εμέ )

γαυρος
22-09-05, 19:06
δεν καταλαβες προφανεστατα τι ειπα.
ουτε θιχτηκα και γιατι να θιχτω αλλωστε?
απλα σου τονισα οτι αυτα που διαβασες στο γη κ υδωρ του τακη, ειναι αναλυτικα,
τοχει κανει ετσι που τρωγεται αμασητο το θεμα.
απο κει και περα , ουτε σου ειπα να μην συνεχισεις οτι ξεκινησες.
σου ειπα τι ειναι αυτο που θελεις να κανεις.
τι αποτελεσμα ναχεις δηλαδη.
για να μπορεσουμε να βοηθησουμε πρεπει να καταλαβουμε τι θες.
και επειδη συνεχιζω να μην καταλαβαινω, θες να δινεις διαστασεις και να σου βγαζει τι?
παχος τζαμιων?
αν θελει κοντρες η οχι?
τι ακριβως...:???:
εξαλλου τα παχη των τζαμιων ειναι τοσο λιγα ...
8αρι-10αρι και 12αρι πλεον ειναι η πιο κοινη απαντηση.
οι κοντρες ειναι απο το ιδιο παχος.
το αν βαλεις η οχι εξαρταται απο σενα.
το ποσες παλι...
το ποσο νερο θα παρει παλι ειναι ευκολο να βρεθει, 3 πολ/σμοι και τερμα.

για δωσε μου να καταλαβαω και εγω ο αδαης...
τι ΑΚΡΙΒΩΣ?:?

crazyio
23-09-05, 01:18
δεν καταλαβες προφανεστατα τι ειπα.
ουτε θιχτηκα και γιατι να θιχτω αλλωστε?
απλα σου τονισα οτι αυτα που διαβασες στο γη κ υδωρ του τακη, ειναι αναλυτικα,
τοχει κανει ετσι που τρωγεται αμασητο το θεμα.
απο κει και περα , ουτε σου ειπα να μην συνεχισεις οτι ξεκινησες.
σου ειπα τι ειναι αυτο που θελεις να κανεις.
τι αποτελεσμα ναχεις δηλαδη.
για να μπορεσουμε να βοηθησουμε πρεπει να καταλαβουμε τι θες.
και επειδη συνεχιζω να μην καταλαβαινω, θες να δινεις διαστασεις και να σου βγαζει τι?
παχος τζαμιων?
αν θελει κοντρες η οχι?
τι ακριβως...:???:
εξαλλου τα παχη των τζαμιων ειναι τοσο λιγα ...
8αρι-10αρι και 12αρι πλεον ειναι η πιο κοινη απαντηση.
οι κοντρες ειναι απο το ιδιο παχος.
το αν βαλεις η οχι εξαρταται απο σενα.
το ποσες παλι...
το ποσο νερο θα παρει παλι ειναι ευκολο να βρεθει, 3 πολ/σμοι και τερμα.

για δωσε μου να καταλαβαω και εγω ο αδαης...
τι ΑΚΡΙΒΩΣ?:?

φίλε γαύρε, ο Joker απο ό,τι κατάλαβα προσπαθεί να φτίαξει ένα εργαλείο που θα απαλάσει τον καθέ έναν μας, και κατα πόσο τους μή έμπειρους και φτασμένους χομπίστες όπως εγώ και πόσοι άλλοι ακόμα, απο όλον τον πονοκέφαλο και τα ερωτήματα που μπορεί να έχουν για την κατασκευή ενός ενυδρίου απο τα ίδια τους τα χεράκια....
απλά μάλλον περιμένει απο εσας - ή περισσότερο απο εσένα που έχεις ήδη κατασκευάσει επιτυχώς μερικά ενυδρία- να του υποδέιξεις το ΤΙ ακριβώς ΠΑΡΑΠΑΝΩ πρέπει να συμπεριλάβει στην δουλειά του ή τι δεν έχει κάνει σωστα ή τι δεν είναι επαρκές ή τι αλλο πρέπει επιπλέον να κάνει ...
δλδ με λίγα λόγια να του προσφέρεις απλόχερα τα μυστικά του πως στήνουμε σωστά ένα ενυδρίο χειροποίητο με Ο,ΤΙ υπολογισμό πρέπει απο πριν να κάνουμε και ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ πρέπει να προσέξουμε σε αυτό....
απλα ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΑΖΙ προσπαθεί να τα συμπεριλάβει στο πρόγραμμα που κάνει για να είναι πιο εύκολη η όλη διαδικασία ...
αυτό είναι ο,τι ΕΓΩ κατάλαβα .... μπορεί να είμαι και 100% εκτός θέματος .. :smt075

joker
23-09-05, 01:33
Αγαπητε φίλε θεοδωρε(?) αν δεν κανω λάθος.
Αυτό που θα ήθελα να κανω-ουμε ειναι ενα απλο εργαλειο στο οποιο δινοντας 3 διαστασεις (Μήκος, πλατος, υψος) να μπορεις να κάνεις ένα ασφαλες και λειτουργικό ενυδρειο.Πέρνοντας επισης και οποιες αλλες πληροφοριες σχετικα μ αυτο.θα βοηθουσε πολλους στο να παρουν την αποφαση (γι αυτο και το ξεκινησα βασικα) να ξεκινησουν την κατασκευη με τα χερακια τους ,δινοντας ελαχιστα χρηματα (σε σχεση με τα ετοιμα), την κατασκευη ενος ενυδρειου πολλων λιτρων.(πολλων λεγοντας μπορει να θεωρει και καποιος οτι 20-40 λιτρα οτι ειναι πολλα)Τουλαχιστον πολυ περισσοτερων λιτρων απο αυτων που 8α επερναν αγοραζοντας το ετοιμο. Κατ' επεκταση θα τους ειναι λειτουργικοτερο (περισσοτερο νερο ποιο ευκολα να παραμηνει σταθερο στις τιμες του) τα ερμα τα ψαρακια θα ζουν σε ποιο ευχαριστο περιβαλλον και θα ειναι κατι που εχουν στησει απο το μηδεν με τα χερακια τους.Καλο δεν ειναι?Ένας θελει να κανει ενα ενυδρειο και ειναι η πρωτη του φορα και δεν υπαρχει καποιος τριγυρω του να τον βοηθησει αμφιβαλει για τον αν του αρκουν οι πληροφοριες που βρεισκει.Εμενα προσωπικα οχι. Θα ηθελα κατι ποιο θεωριτικοπρακτικο για να εμπιστευτω αυτο που θα ήθελα αλλα φοβαμαι λογο απειριας να κανω.Και αυτο που σκεφτομουν ειναι πως μπορω να ξερω το αν το ενυδρειο-α που θα ηθελα να κανω θα ειναι ασφαλες και οι διαστασεις που θα δωσω για κοψιμο θα ειναι οι σωστες.Τα αυτονοητα για σας, ειναι απορειες για μαςhttp://www.greekaquarist.com/vb/images/icons/icon7.gif.

joker
23-09-05, 01:37
Αυτο που καταλαβα ειναι οτι τα γκαβα σαν εμενα και εσενα (με ολο το θαρρος).....καταλαβαινονται.
Ειναι το χασμα.... των γνωσεων που μας χωριζει.http://www.greekaquarist.com/vb/images/icons/icon10.gif

PS.Κανεις με καλες γνωσεις excel?Παραπανω απο 7 if σε μια συναρτηση δεν...?
Υπαρχει τροπος?

crazyio
23-09-05, 01:45
Αυτο που καταλαβα ειναι οτι τα γκαβα σαν εμενα και εσενα (με ολο το θαρρος).....καταλαβαινονται.
Ειναι το χασμα.... των γνωσεων που μας χωριζει

πρώτον, μου έφαγες ένα Ι απο το nickname μου... :smt076
και κατα δεύτερον ακόμα και ο γκαβός οπως λές υπάρχει τρόπος να "δει" αυτό που δεν "βλέπει" με λόγια ... απλά ίσως να μην τα είχες διατυπώσει τόσο σωστά όπως στο τελευταίο σου ποστ που έκανες πριν εδώ ... :mrgreen:
σίγουρα θα βοηθηθείς απο τον γαύρο και απο τον οποιοδήποτε εδω μέσα ...

elboot
22-02-09, 22:42
φίλε το ζιπαρισμένω αρχείο υπολογισμού διαστάσεων δεν ανοίγει γιατί?

sifnos
22-02-09, 23:24
φίλε το ζιπαρισμένω αρχείο υπολογισμού διαστάσεων δεν ανοίγει γιατί?
φιλε καλησπερα.καλως ορισες στην παρεα μας.πες μας και δυο λογια για σενα.
ειναι ποστ του 2005!κανε μια νεα αναζητηση σε πιο καινουργια ποστ και θα το βρεις