Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 25-04-13, 18:27
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
κραταω καποιους ενδιασμους μιας και ναι ζεστος και υγρος θα ναι αλλα και μικροβιακα ποιο επιφορτησμενος
Ίσως και επίσης σίγουρα θα έχει χαμηλότερα ποοστά οξυγόνου απ' ό,τι αν δεν υπήρχε καπάκι. Αλλά αν σκεφτείς ότι τα μικρά μονομαχάκια μπορούν ακόμα και να πεθάνουν από κρύα ρεύματα αέρα πάνω από την επιφάνεια (γιαυτό πολλοί προτείνουν να κλείνει κανείς το ενυδρείο τους από πάνω με διαφανή μεμβράνη φαγητού, όπου η μόνη ανανέωση του αέρα γίνεται κατά το τάισμα), μάλλον η χαμηλή θερμοκρασία και υγρασία είναι πιο πιθανό να οδηγήσουν σε προβλήματα. Τώρα το καλοκαίρι, αν οι θερμοκρασία του νερού ανεβαίνει πάνω από 31-32 βαθμούς, τότε μαλλον θα πρέπει να βρεις κάποια DIY λύση ψύξης (οπότε να το έχεις υπ'όψιν σου κατά την κατασκευή του καπακιού).
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 25-04-13, 18:43
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει και πλαστική και υφασμάτινη σίτα (οπως αυτες απο τις μπομπονιερες)..να προσέξεις μην εχει ουτε πολυ μεγαλο αλλα ουτε και πολυ μικρο ''ματι''... οκ !!

Για την ζέστη θα χρειαστείς ενα diy συστημα με χρονοδιακόπτη και ανεμιστηράκια υπολογιστή...υπάρχει και σχετικο θέμα στις κατηγοριες DIY νομίζω...ναι το εχω δει και το ετοιμαζω ουτως η αλλως για το δικο μου ενυδρειο οποτε μαζι θα γινει και αυτο..!

θα πρεπει βέβαια να προσέχετε την εξατμιση-αναπληρωση του νερου...


Υπόστρωμα δεν θα χρειαστείς...με 3 δάχτυλα χαλαζιακή αμμο ή ψιλο χαλικι θα εισαι οκ....μπορείς να βάλλεις ολα τα ευκολα φυτα(εξαρταται και απο το φωτισμο..)

anubia
java fern
valissneria
hygrophila polysperma
java moss κ.ο.κ ...υπαρχουν πολλα ευκολα φυτα που το μονο που απαιτουν ειναι ενα γενικο υγρο΄λίπασμα(πχ seachem flourish) το υγρο λιπασμα χρειαζεται ?? γιατι στο δικο μου δεν εχω ριξει ποτε, εχω ομως κατι βιολογικα μακαρονια τα οποιο εχουν σιδηρο μεσα και ειναι ειδικα για τα φυτα (ετσι εγραφε το κουτι) περαν τουτου δεν εχω ριξει-βαλει τιποτα στο ενυδρειο μου για τα φυτα


Ξαναλέω για το φωτισμο ---> http://officemarket.gr/media/prods/7/75803.jpg
ειναι τύπου pl οπως τα μικρα εργοστασιακα ενυδρεια...

για οτι αλλο θες ρωτα
οκ και για το φωτισμο

ευχαριστω
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι πλαστικη απλα ελεγα να την καρφωνα στο ξυλο με καρφωτικο που εχει σιδερακια.

ΕΡΩΤΗΣΗ το ξυλο απο μεσα μερια να το κανω τιποτα με κανα λουστρο? γιατι θα μουλιασει απο την υγρασια...!!!(απ'εξω θα βαφτει στανταρ αλλα απ'εξω φανταζομαι δεν εχει θεμα απο μεσα ομως?) ενα ενα τα θυμαμαι και γω...
και μια απαντηση γι αυτο θελω...!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 25-04-13 στις 18:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 25-04-13, 19:00
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

αν χρησιμοποιήσεις κοντρα πλακε θαλάσσης νομιζω δεν θελει καποια κατεργασία..αλλιως υπάρχει ειδικο μη τοξικο υλικο που χρησιμοποιούν και στα ξυλινα ενυδρεια..αλλα δεν ξερω α)αν χρειαζεται β) ποσο κοστιζει ...!! περίμενε καποιον πιο ειδικο σε αυτο το θεμα
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 25-04-13, 19:17
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
αν χρησιμοποιήσεις κοντρα πλακε θαλάσσης νομιζω δεν θελει καποια κατεργασία..αλλιως υπάρχει ειδικο μη τοξικο υλικο που χρησιμοποιούν και στα ξυλινα ενυδρεια..αλλα δεν ξερω α)αν χρειαζεται β) ποσο κοστιζει ...!! περίμενε καποιον πιο ειδικο σε αυτο το θεμα
Κοντρα πλακε θαλασσης και το θεμα καπακι εκλεισε...!!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 25-04-13, 19:18
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Για το φως μπορεις να δεις και κάτι τέτοιο: http://www.ebay.com/itm/28-LED-White...item485207bb78
Βασικά μπορείς να ανοίξεις ένα θέμα στην κατηγορία DIY (που γενικά τη διαβάζουν πολλοί) ειδικά για το καπάκι
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 25-04-13, 22:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
--
και κατι ακομα
Δεν εχει καπακι θα ψαξω να βρω κατι σε καπακι αλλα γενικα αν ειναι χωρις καπακι υπαρχει θεμα?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Nαι με τον μονομαχο υπαρχει θεμα γιατι πηδαν!
+1000

Βαλε καπακι.
Δεν πρεπει να ειναι ερμειτικα κλεισμενο, δλδ πρεπει να υπαρχουν μικρα ανοιγματα για να μπαινει οξυγονο μεσα, αλλα οχι πολυ μεγαλα γιατι αν αποφασισουν να πηδηξουν (συνηθως γιατι νομιζουν οτι ειδαν καποιο εντομο κλπ) χωρανε κι απο 1 εκ χαραμαδα. (εχει συμβει πολλακις, αν κανεις αναζητηση στα φορουμ θα βρεις τετοιες περιπτωσεις).
Αναμεσα στο καπακι και την επιφανεια νερου αφησε 2-3 εκ κενο. Δεν ειναι απαραιτητα τα 10 εκ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 26-04-13, 14:59
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

καλημερα,

οκ λοιπον κομπλε με το καπακι και το φως...!!
-------------------------
καλησπερα παιδια...!

Σημερα πηγε το αφεντικο μου στο πετ στη Θεσ/νικη και πηρε πρασινη αμμο (δεν ειχε πιο σκουρη ) πηρε κερατοφυλλο και κατι ακομα δεν θυμοταν τι... για το φιλτρο τελικα πηρε με 11 ευρω ενα φιλτρο με sprey bar και 200 L/h αν δε κανω λαθος οποτε νομιζω ημαστε κομπλε μενει να κανω ενα καθαρισμα τον κυβο με νερακι και σαπουνακι. Το καπακι θα το κανω μαλλον το σουκου..!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 26-04-13 στις 14:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 26-04-13, 15:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πρασινη??
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 26-04-13, 15:29
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρασινη??
+1

και τα σαπούνια/απορρυπαντικά είναι λίγο επικίνδυνα...εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ στο ενυδρείο...
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 26-04-13, 15:31
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρασινη??
ναι με πηρε και μενα τηλεφωνο και δε μπορω να πω οτι ενθουσιαστικα...!! ειχε λεει κοκκινη οχι ενοτνη... το πρασινο ειναι σκουρο κυπαρισσι οποτε μαυτο θα παλεψουμε...!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thab Εμφάνιση μηνυμάτων
+1

και τα σαπούνια/απορρυπαντικά είναι λίγο επικίνδυνα...εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ στο ενυδρείο...
σκετο νερο δηλαδη λετε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 26-04-13 στις 15:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 26-04-13, 15:32
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

με ξυδι και χλιαρό νερο καθαρισμα..και μετα ξεπλυμα με αφθονο νερο ...και σφουγγάρι πιατων καθαρο για να το καθαρισεις (προσοχη !! ΜΟΝΟ απο την κιτρινη μερια αλλιως θα γεμισει γρατσουνιες το τζαμι)!!!!!!..



πρασινη αμμο οταν λες?!>>.χρωματισμένη!!?...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 26-04-13, 15:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thab Εμφάνιση μηνυμάτων
+1

και τα σαπούνια/απορρυπαντικά είναι λίγο επικίνδυνα...εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ στο ενυδρείο...
+1
Οχι σαπουνια.
Δεν ξεπλεται ευκολα.
Αν χρειαζεται απολυμανση, την κανεις με διαλυμα χλωρινης 5% νερο 95% και ξεπλενεις με αφθονο νερο μεχρι να μη μυριζει απο κοντα στη μυτη η χλωρινη.
Αν θες για σιγουρια, το γεμιζεις με νερο και βαζεις και αντιχλωριο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 26-04-13, 15:37
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

μαλιστα οκ..!! νερακι και ξυδακι..! τις χλωρινες ασε μην κανω καμια πατατια...!

Για την αμμο οχι δεν ειναι χρωματισμενη αν καταλαβα καλα τι εννοεις, απλα ειναι σκουρη πρασινη χαλαζιακη αμμος. τωρα παιδια οτι με ειπε σας λεω...
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 26-04-13, 15:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παντως να ξερεις, αν το μετανοιωσετε, η αλλαγη βυθου σε ενυδρειο που τρεχει, ειναι λιγο μανικι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 26-04-13, 15:42
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως να ξερεις, αν το μετανοιωσετε, η αλλαγη βυθου σε ενυδρειο που τρεχει, ειναι λιγο μανικι
αφου του αρεσαι δε νομιζω να την αλλαξει (του ειχα πει σκουρη να ειναι...!! οπως μου ειπατε)
Αμα θα χρειαστει αλλαγη βυθου θα του ζητησω εξτρα υπερωριες και εργατικα...!! χαχαχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 26-04-13, 15:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

To θεμα δεν ειναι αν του αρεσει, αλλα αν ειναι καταλληλη.
Και εστω οτι δεν ειναι βαμμενη, αν πιασει κανενα BGA πως θα το διακρινει?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 26-04-13, 15:48
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

τι ειναι το BGA?
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 26-04-13, 15:53
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

κυανοβακτηριο.....μια φωτο απο την αμμο θα μας διαφωτισει
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 26-04-13, 15:57
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

ασθενια φυτων ειναι ? τι ειναι δε καταλαβα μονο την φωτο εχει..!! τι να πω βρε παιδια μπορει να μην ξεχωρισουμε και ενα απλο fin rot που λεει ο λογος, ξερω γω θα χω τα ματια μου ανοικτα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
κυανοβακτηριο.....μια φωτο απο την αμμο θα μας διαφωτισει
οκ οταν επιστρεψει θα σας την βγαλω αλλα θα ρθει απο δευτερα..!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 26-04-13 στις 15:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 26-04-13, 16:20
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Για τη bga γράφει κάποια πράγματα εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38816
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 26-04-13, 16:30
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

οκ βλεπω οτι το κερατοφυλλο κανει καλο αρα μιας και πηρε τετοιο ημαστε κομπλε..!!
Νταξει θα χω το νου μου. ειχα διαβασει αυτο το αρθρο για να εχω το νου μου και για το δικο μου ενυδρειο..
Βεβαια ολα αυτα που λεει το αρθρο προυποθετουν διαφορα προβληματα οπως του φωτισμου οπως ελλειψη co2 κτλ κτλ

ευχαριστω και παλι για τις οδηγιες...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 26-04-13, 21:46
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

μονομαχο χωρις καπακι ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ, και δεν το λεω μονο για τα σαλτα (που αν ειναι σε ενα σωστο περιβαλλον δεν πηδαει ευκολα) αλλα πρωτ απ ολα γιατι ο υγειηνος αερας για αυτο το ψαρι ειναι ζεστος και υγρος.
Ακομα καλυτερο υλικο προσωπικα (που κραταει μπολικη υγρασια) εχω δει ενα στρωματακι απο μεμβρανη τροφιμων (ειτε αντι καπακι, ειτε κατω απο το καπακι, δε χρειαζεται να σκεπαζει 100%, απλα να κραταει πολυ υγρασια).
Εδω εφτιαξα sump για να μη χανω την υγρασια του αερα με τα χαζοανεμιστηρακια...

Επισεις τα φυτα επιφανειας ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ κι οχι απαγορευμενα, και μονο για τον πολυτιμοτατο ισκιο που προσφερουν
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 09-05-13, 09:13
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Καλημερα...!!

σας παρουσιαζω το ενυδρειο μας στην δουλεια...!!

To κερατοφυλλο τελικα το εβγαλα απο τις πετρες που ηταν δεμενο γιατι χαλαγε και οσο εμεινε το αφησαμε ελευθερο. Θα μεγαλωσει το φυτο ή οχι?




Τελος σημερα το πρωι ειδα οτι ο μονομαχος εχει κανει "φωλια" και ειναι ετοιμος να ζευγαρωσει !!! (αν διαβασα καλα) οριστε και φωτο

δε μπορω να βαλω 2ο μονομαχο γιατι 35 λιτρα ειναι λιγα και 2ον δεν εχουμε αλλο ενυδρειο για να τα χωρισω μετα. Κριμα και θα βγαζαμε μονομαχουδια ...!!
-------------------------
απο πανω το ενυδρειο ειναι κλειστο με μεμβρανη για φαγητο μεχρι να κανω το καπακι μαλλον το σαββατοκυριακο..!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 09-05-13 στις 09:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 09-05-13, 09:27
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλημέρα,
το κερατόφυλλο όσο έμεινε μοιάζει να παίρνει τ απάνω του. άστο καλά θα πάει.
ούτε λόγος για θηλυκό. θα μπεις σε δυσάρεστες περιπέτειες.
φροντίστε αυτόν με την πρώτη ευκαιρία βάλτου κανένα φυτουλάκι ακόμα κι ασε τον να φτιάχνει φωλιές, η ελπίδα δεν έβλαψε κανέναν
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 09-05-13, 09:33
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα,
το κερατόφυλλο όσο έμεινε μοιάζει να παίρνει τ απάνω του. άστο καλά θα πάει.ναι και γω ετσι νομιζω..!! ελπιζω να γινει μπολικο για να παρω λιγο και να το βαλω στο δικο σπιτι με τα χρυσοψαρα φοβαμαι μην το καταβροχθισχουν ομως, αν και κανενα απο τα φυτα που εχω δεν τα πειραζουν..!
ούτε λόγος για θηλυκό. θα μπεις σε δυσάρεστες περιπέτειες.ναι για τιποτα νεον τετρα λεω να βαλουμε μεσα
φροντίστε αυτόν με την πρώτη ευκαιρία βάλτου κανένα φυτουλάκι ακόμα κι ασε τον να φτιάχνει φωλιές, η ελπίδα δεν έβλαψε κανέναν
θα μπει κι αλλο φυτο μεσα..!! θα τον καλογερεψω τον κακομοιρη αλλα για το καλο του..!! ειναι και ομορφος γαμπρος, κριμα...!!
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 09-05-13, 09:42
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

νέον δεν μπορείς να βάλεις, γιατί πάνε σε μεγάλες ομάδες άνω των 15ατόμων και επίσης απαιτούν τουλάχιστον ένα μέτρο μήκος ενυδρείου.
δεν ξέρω αν υπάρχουν ψαράκια που θα μπορούσαν να συγκατοικήσουν σ αυτές τις προδιαγραφες.
θα μπορούσες να βάλεις ένα apple snail ή κανα δυο zebra nerite .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 09-05-13, 09:50
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

μαλιστα. ενας φιλος πιο πανω (μαλλον μπροστα σελιδα ) ειχε πει για κατι τετρακια με ενα περιεργο ονομα θα το ψαξω να το βρω αλλα δεν ειχα ξαναδει τετοιο ψαρι...!! apple snail λεω να βαλω και στα χρυσοψαρα μου..!!
-------------------------
να το βρηκα http://www.liveaquaria.com/product/p...84&pcatid=1584 αυτο ειναι ..!!

Στη θεσσαλονικη που θα παω απο δευτερα που θα βρω apple snail ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 09-05-13 στις 09:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 09-05-13, 09:56
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

τα apple snails λογαριάζονται σαν ένα ψάρι στην παραγωγή ρύπων. παρ το υπ όψιν σου όταν τα προσθέτεις σε ενυδρείο. καλύτερα τώρα το καλοκαίρι να προσθέσεις οτι θέλεις από σαλιγκάρια για να μην χρειαστείς μακροχρόνια προσαρμογή θερμοκρασίας τον χειμώνα, αφού τα περισσότερα πετ σοπς τα διατηρούν σε τροπικά ενυδρεία
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
να το βρηκα http://www.liveaquaria.com/product/p...84&pcatid=1584 αυτο ειναι ..!!

Στη θεσσαλονικη που θα παω απο δευτερα που θα βρω apple snail ?
γι αυτά περίμενε άλλον
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 09-05-13 στις 09:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 09-05-13, 09:59
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

αντε...!! ουαου ενα σαλιγκαρι τοσο ρυπογονο?
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 09-05-13, 10:02
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
αντε...!! ουαου ενα σαλιγκαρι τοσο ρυπογονο?
είναι μεγάλο
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το ενυδρειο της γυναικας μου μετα απο πολλη δουλεια Stivv27 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 13 04-11-11 12:03
Η δουλεια μου Raven Επί παντός επιστητού 53 15-10-10 09:25
Κανει δουλεια;;;; bill Φίλτρανση 9 15-12-07 01:18
δουλεια δεν ειχα GP250381 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 18 19-11-06 12:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08325 seconds with 13 queries