Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 24-05-09, 11:20   #1
καινούργιο ενυδρείο και όλα φαίνονται απλά. Είναι;;;
filio
Junior Member
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 6

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
filio Ο χρήστης filio δεν είναι συνδεδεμένος 24-05-09, 11:20
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα σε όλους και όλες.

Εδώ και 4 μέρες έχω ένα ενυδρείο 60 λίτρων. Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα σκεφτεί ως χόμπυ αλλά το έκανα δώρο έκπληξη στον άντρα μου. Ωστόσο με νοιάζει πολύ αυτά τα δύο χρυσόψαράκια που έχει μέσα και όσα άλλα μπουν να μην υποφέρουν και να μην ψοφήσουν.

Γι αυτό ήθελα να σας πω τι έχω κάνει ως τώρα με τις οδηγίες του μαγαζάτορα και να μου πείτε αν έχω κάνει καμια χοντράδα ή αν με κόβετε ότι πρόκειται να κάνω.

Λοιπόν το ενυδρείο έχει ψιλό χαλίκι σε φυσικό χρώμα και προς το άσπρο και πλαστικά φυτά για την ώρα (μου είπε ο μαγαζάτορας ότι τα φυσικά φυτά θέλουν φροντίδα και να εξοικειωθώ λίγο με τη λογική του ενυδρείου πριν το κάνω). έχει μέσα από την αρχη 2 χρυσόψαρα (για να πιάσει τόπο το δώρο). Ο άνθρωπος που το εγκατέστησε έβαλε όλο το μπουκαλάκι αντιχλώριο και μου είπε για τρεις έρες να βάζω απότο ένα τρίτο από αυτό το μπλέ υγρό που βοηθάει, αν κατάλαβα να αναπτυχθουν τα βακτηρίδια. Το έβαλα κι αυτό. Τα ψαράκια τα ταίζουμε κάθε βράδυ και με κλειστό το φως.
Την αεραντλία την έχω σε λειτουργία (νομίζω μάλιστα ότι τη βρίσκουν να πηγαίνουν στις μπουρμπουλήθρες και να πετιούνται προσ τα πάνω) τώρα όμως που την έχω βγάλει για να βάλω το λαπτοπ παρατηρώ ότι πάνε όλο στην επιφάνεια στις μπουρμπουλήθρες του φίλτρου...
Επόμενα ψάρια μου είπε ο άνθρωπος να βάλω μετά από 1-2 μήνες και λέω να βάλω επίσης χρυσόψαρα (δε μου αρέσει να πηγαινοφέρνω ψάρια στο pet shop σα να είναι ντεκόρ) και σκεφτόμουν να βάλω άλλα 3 (σύνολο 5).
ΕΠίσης μου είπαν να πρωτοαλλάξω νερό μετά από 1,5 μήνα και μετά κάθε μήνα, να πλένω κάθε φορά τα φίλτρα στο νερό του ενυδρείοτ και να αλλάζω κάθε μήνα το άσπρο, κάθε τρεις τον άνθρακα και κάθε 8-9 τα άλλα δύο τα μεγάλα.
Ο λόγος που γράφω αυτο το ποστ είναι ότι διαβάζω στα διάφορα σάιτ για αμμωνίες, θερμοκρασιές και μετρήσεις και ανησυχώ μήπως κάτι δεν κάνω καλά...γιατίεμένα μου έχει φανεί σχετικά απλό για την ώρα και τα ψαράκια δεν φαίνονται δυστυχή...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Φιλιώ
Εμφανίσεις: 2351
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-05-09, 12:16
Το avatar του χρήστη marly
marly Ο χρήστης marly δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2009
Περιοχή: Τρίπολη-Αρκαδίας
Μηνύματα: 97
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην marly Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην marly
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες στην παρέα μας Φιλιώ!

Σαν πρώτο θα σου πω να μη βασίζεσαι στις οδηγίες του πετσοπ,απο όλα οσα λες οτι σου είπε μόνο το να πλένεις το φίλτρο σε νερό ενυδρείου είναι σωστό.

Μπορείς να γράψεις τί υγρό/ά χρησημοποιείς στο ενυδρείο;

Καλό θα είναι να διαβάσεις αρκετα για το στρώσιμο του ενυδρείου www.tsamisaquarium.gr
Αυτό το λινκ θα σε βοηθήσει πολύ στα πρώτα βήματα στο χόμπυ.

Το σίγουρο είναι οτι στην αρχή δεν είναι απλά (γίνονται όμως κατανοώντας τον κύκλο του αζώτου και το πώς λειτουργούν όλα μέσα σε ένα ενυδρείο)

__________________
Πάντα Φιλικά
@Μαριάννα@
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-05-09, 12:29
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filio Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους και όλες.καλως ηρθες Φιλιω!!!

Εδώ και 4 μέρες έχω ένα ενυδρείο 60 λίτρων. Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα σκεφτεί ως χόμπυ αλλά το έκανα δώρο έκπληξη στον άντρα μου. κι ομως ειναι απο τα δημοφιλεστερα και πιο εκπληκτικα χομπυ! Ωστόσο με νοιάζει πολύ αυτά τα δύο χρυσόψαράκια που έχει μέσα και όσα άλλα μπουν να μην υποφέρουν και να μην ψοφήσουν. ...γιατι δεν παυουν να ειναι ζωντανες ψυχες...

Γι αυτό ήθελα να σας πω τι έχω κάνει ως τώρα με τις οδηγίες του μαγαζάτορα και να μου πείτε αν έχω κάνει καμια χοντράδα ή αν με κόβετε ότι πρόκειται να κάνω.

Λοιπόν το ενυδρείο έχει ψιλό χαλίκι σε φυσικό χρώμα και προς το άσπρο και πλαστικά φυτά για την ώρα (μου είπε ο μαγαζάτορας ότι τα φυσικά φυτά θέλουν φροντίδα και να εξοικειωθώ λίγο με τη λογική του ενυδρείου πριν το κάνω).υπαρχουν πολυ ευκολα φυτα που δε χρειαζονται ιδιαιτερη φροντιδα....υπαρχει σχετικο υπομνημα με ευκολα φυτα στην κατηγορια φυτεμενα...αλλα προσοχη γιατι τα χρυσοψαρα εχουν την ταση να τρωνε φυτα οποτε μονο καποια απο αυτα μπορεις να βαλεις μαζι τους...φυτα αρκετα σκληρα οπως οι ανουμπιες για παραδειγμα...που ειναι και πολυ ευκολες... έχει μέσα από την αρχη 2 χρυσόψαρα (για να πιάσει τόπο το δώρο). Ο άνθρωπος που το εγκατέστησε έβαλε όλο το μπουκαλάκι αντιχλώριο ολο το μουκαλι?? μου φαινεται καπως αυτο...τελος παντων....επειδη κι εσυ θα χρησιμοποιεις αντιχλωριο υπαρχει σε καθε προιον η δοσολογια του...να την ακολουθεις πιστα..και μου είπε για τρεις έρες να βάζω απότο ένα τρίτο από αυτό το μπλέ υγρό που βοηθάει, αν κατάλαβα να αναπτυχθουν τα βακτηρίδια. τα σκευασματα αυτα ειναι λιγο επιφοβα...καλυτερα να ακολουθουσες μια πιο δοκιμασμενη μεθοδο στρωσιματος (διαβασε στα υπομνηματα για τον κυκλο του αζωτου)...αλλα μιας και εχεις ηδη ψαρια βρες τουλαχιστον μπολι απο καποιον στην περιοχη σου(βαζοντας μια αγγελια) ωστα να τα βοηθησεις λιγο....αν ζοριζονται απο την αμμωνια υπαρχει πιθανοτητα να μη το καταλαβεις και να υποφερουν...πολυ πιθανο να αρρωστησουν η και να πεθανουν....οποτε καλο θα ειναι να προμηθευτεις και τα αντιστοιχα τεστ ΝΗ3, ΝΟ2,ΝΟ3 για να ξερεις σε τι φαση βρισκεται το ενυδρειο σου...Το έβαλα κι αυτό. Τα ψαράκια τα ταίζουμε κάθε βράδυ και με κλειστό το φως.γιατι με κλειστο φως?? με αναμμενο το φως πρεπει γιατι αν μεινει τροφη αφαγωτη επιβαρυνει το πιθανον ηδη επιβαρυμενο ενυδρειο σου...
Την αεραντλία την έχω σε λειτουργία (νομίζω μάλιστα ότι τη βρίσκουν να πηγαίνουν στις μπουρμπουλήθρες και να πετιούνται προσ τα πάνω) τώρα όμως που την έχω βγάλει για να βάλω το λαπτοπ παρατηρώ ότι πάνε όλο στην επιφάνεια στις μπουρμπουλήθρες του φίλτρου...βεβαιωσου οτι η ροη απο την εξοδο του φιλτρου αναταρασσει την επιφανεια του νερου γιατι τοτε γινεται καλη ανταλλαγη αεριων και τα ψαρια εχουνδιαθεσιμο οξυγονο....αυτο το σκοπο εξυπηρετει και η αεραντλια που ομως δεν ειναι απαραιτητη εφοσον εχουμε σωστα τοποθετημενη την εξοδο του φιλτρου...
Επόμενα ψάρια μου είπε ο άνθρωπος να βάλω μετά από 1-2 μήνες και λέω να βάλω επίσης χρυσόψαρα (δε μου αρέσει να πηγαινοφέρνω ψάρια στο pet shop σα να είναι ντεκόρ) και σκεφτόμουν να βάλω άλλα 3 (σύνολο 5). με τιποτα...τα χρυσοψαρα ζουν πολλα χρονια και γινονται μεγαλα..καλο ειναι κι στο ενυδρειο που εχεις να φιλοξενησεις αλλα ειδη.....κι αν μεινεις στα χρυσοψαρα οριακα εισαι για 1....χειροτερα 2.,....τελειως εξωπραγματικο να εχεις 5...φιλικα σου τα λεω αυτα για να μην εχεις προβληματα...
ΕΠίσης μου είπαν να πρωτοαλλάξω νερό μετά από 1,5 μήνα και μετά κάθε μήνα, να πλένω κάθε φορά τα φίλτρα στο νερό του ενυδρείοτ και να αλλάζω κάθε μήνα το άσπρο, κάθε τρεις τον άνθρακα και κάθε 8-9 τα άλλα δύο τα μεγάλα.το νερο χοντρικα το αλλαζουμε εβδομαδιαια κατα 30%..με μεγαλη ιχθυοφορτιση ισως και συχνοτερα...χρειαζεσαι τα τεστ σου για μετρησεις...
Ο λόγος που γράφω αυτο το ποστ είναι ότι διαβάζω στα διάφορα σάιτ για αμμωνίες, θερμοκρασιές και μετρήσεις και ανησυχώ μήπως κάτι δεν κάνω καλά...γιατίεμένα μου έχει φανεί σχετικά απλό για την ώρα και τα ψαράκια δεν φαίνονται δυστυχή...ειναι απλο..εφοσον σεβαστεις μερικους κανονες....
Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Φιλιώ
καλη επιτυχια στο χομπυ..με διαβασμα και υπομονη δε θα εισαι μια απο αυτους που παροπλισαν συντομα το ενυδρειο τους ....αλλα θα μπορεις να χαρεις τον εκπληκτικο κοσμο του ενυδρειου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-05-09, 15:41
filio Ο χρήστης filio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή και μάλλον όντως δεν είναι τόσο απλά

καθώς περνάνε οι ώρες το ένα ψαράκι αράζει συνέχεια στον πάτο .διάβασα σε άλλο ποστ ότι αυτό σημαίνει πιθανότατα ότι είναι ψηλά η αμμωνία. Ο πετσοπας δε μου είχε πει να αλλαζω νερο όπότε δεν το έχω αλλάξει από την Τετάρτη το μεσημέρι που το εγκατέστησα. Τώρα είναι κυριακή απόγευμα και στο σπίτι δν έω αντιχλώριο. Τι να κάνω;; να αλλάξω νερό και να βάλω αντιχλώριο το πρωί;; να παω τα ερημα τα ψαράκια αυριο το πρωι στο πετ σοπ (αν ζουν) να στρώσω το ενυδρείο και να τα ξαναπάρω αργότερα;;
Κατά τα άλλα κατάλαβα ότι πρέπει τουλάχιστον να πάρω τα τεστ και να κάνω συχνές αλλαγές νερού για ένα διάστημα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-05-09, 15:48
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

Κανε αλλαγη νερου εστω και χωρις αντιχλωριο.
Δες μηπως καποιος απο εδω περα μπορει να σου δωσει μπολι για το ενυδρειο σου να γλιτωσεις την χρονοβορο διαδικασια του στρωσιματος.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-05-09, 22:55
filio Ο χρήστης filio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Ευχαριστώ. μόλις είδα το μύνημά σου και Κάνουμε μεταμεσονύκτια επιχείρηση διάσωσης. Θα ρωτήσω αύριο ένα φίλο που έχει ενυδρείο για μπόλι αλλιώς θα κοιτάξω στο φόρουμ. Θα ξαναστείλω νέα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-05-09, 09:23
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μια καλη λυση θα ηταν και αυτη του να πας τα ψαρακια πισω και να στρωσεις κανονικα το ενυδρειο...αν οχι....τοτε σημερα που ανοιξαν τα μαγαζια....αντιχλωριο...τεστ....και συμφωνα με τις μετρησεις αλλαγες νερου να κρατας χαμηλα την αμμωνια μεχρι να στρωσει...και μπολι για να επιταχυνεις τη διαδικασια...
ευχομαι ολα ν απανε καλα...ενημερωσε μας!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-05-09, 10:07
filio Ο χρήστης filio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή βρήκα μπόλι

θα το παρω μάλλον απόψε. κάνω απλώς αλλαγή νερού με αυτό το νερό; να το κάνω σήμερα; (έκανα αλλαγή χθες το βράδυ) και μετρήσεις να κάνω;;; και πότε; και μετά το μπόλιασμα κάθε πότε να αλλάζω νερό;

Ευχαριστώ πάααρα πολύ για τη βοήθεια γιατί δεν γνωρίζαμε τίποτα για όλα αυτά και πανικοβληθήκαμε χθες που αυτά άρχισαν να καταρρέουν. Με την αλλαγή νερού συνέφεραν λίγο αλλά σήμερα πάλι είναι σε καταστολή.

Πάω τώρα να πάρω αντιχλώριο και τέστ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-05-09, 10:12
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καθημερινα τεστ...αν η αμμωνια ειναι ανεβασμενη ξανα αλλαγη νερου...δηλαδη μπορει να χρειαστουν καθημερινες αλλαγες για καποιο διαστημα...αλλαγη κανε μεχρι 50% οχι παραπανω.....αν δε τα βλεπεις καλα κανε και 2η μετρηση αν χρειαστει στη διαρκεια του 24ωρου και αν επιβαλλεται παλι αλλαγη 50%...δηλαδη καλυτερα να κανεις 2 αλλαγες πρωι απογευμα απο 50 % παρα μια 90% ...ας μην αλλαζουν πολυ αποτομα οι συνθηκες....
σε ολη αυτη τη διαδικασια μεχρι να στρωσει..ταισμα με φειδω...οπωσδηποτε να μη μενει τροφη αφαγωτη αλλα και τα ψαρια ας τρεφονται λιγο λιτα...μεχρι να στρωσει...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-05-09, 14:20
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filio Εμφάνιση μηνυμάτων
θα το παρω μάλλον απόψε. κάνω απλώς αλλαγή νερού με αυτό το νερό; να το κάνω σήμερα; (έκανα αλλαγή χθες το βράδυ) και μετρήσεις να κάνω;;; και πότε; και μετά το μπόλιασμα κάθε πότε να αλλάζω νερό;

Ευχαριστώ πάααρα πολύ για τη βοήθεια γιατί δεν γνωρίζαμε τίποτα για όλα αυτά και πανικοβληθήκαμε χθες που αυτά άρχισαν να καταρρέουν. Με την αλλαγή νερού συνέφεραν λίγο αλλά σήμερα πάλι είναι σε καταστολή.

Πάω τώρα να πάρω αντιχλώριο και τέστ...
Φιλιώ, αν δεν το έκανες ήδη, το μπόλι το στύβεις ή το αδειάζεις σιγά σιγά πάνω στα υλικά του φίλτρου σου, ώστε τα βακτηρίδια να εγκατασταθούν εκεί. Και να το ρίξεις χύμα στο ενυδρείο γίνεται, αλλά η πρώτη λύση είναι καλύτερη.

Πόση ταλαιπωρία θα γλυτώναμε (και τα ψαράκια) αν δεν έλεγαν αυτές τις @$%$#!%* οι πετσοπάδες...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-05-09, 14:47
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόση ταλαιπωρία θα γλυτώναμε (και τα ψαράκια) αν δεν έλεγαν αυτές τις @$%$#!%* οι πετσοπάδες...
+10



Και Φιλιώ ρίξε και λιγο διάβασμα, θα σε βοηθήσει να καταλάβεις αυτα που κανεις...

Κύκλος του αζώτου
Στρώσιμο Χωρις ψαρια
Κατευθυντίριες οδηγίες για το στήσιμο Ενυδρειου
Τι χρειαζομαι για να στησω ενα ενυδρειο ως αρχαριος?
to test, or no to test?

Και γενικα ολο το http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm και εδω μεσα...
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-05-09, 01:05
Το avatar του χρήστη andreas72
andreas72 Ο χρήστης andreas72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aaaooll Εμφάνιση μηνυμάτων
++ 10
__________________
Η εμπιστοσύνη νικάει το φόβο
Μην κοιτάς την ομορφιά
Η ομορφιά είναι επιφανειακή
Κι αν γοητευτείς μόνο από την Εικόνα
Θα πληγωθείς.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καινούργιο ενυδρείο παπαε Αρχάριοι γλυκού νερού 17 24-01-08 16:23
Τώρα που είναι καινούργιο γιατί σε λίγο θα διαλυθεί στα εξ ων συνετέθει!!! seagle Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 25 05-12-07 03:03
Καινούργιο ενυδρείο ψαρια και ψαρια Αρχάριοι γλυκού νερού 13 08-09-07 00:01
Καινούργιο Ενυδρείο !!! arisal Malawi 1 13-06-04 17:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15233 seconds with 15 queries