Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-09-15, 13:49   #1
ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ...
arkas
Member
Εγγραφή: 21-08-2015
Περιοχή: kallithea
Μηνύματα: 58

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
arkas Ο χρήστης arkas δεν είναι συνδεδεμένος 08-09-15, 13:49
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα σας, ειμαι μαλλον ειμαστε ολοι αρχαριοι στην οικογενεια και απο τα πολλα τυπου πλαστικες γυαλες κλπ περασαμε σε ενα starter kit απο το jumbo. 15 λιτρα μαζι με φιλτρο. Λιγο πολοι θα το εχετε δει. Ειμασταν ετοιμοι να δαπανησουμε ενα ποσο (χ) για να φτιαξουμε για τα παιδια μας ενα ενυδρειο με τα ψαρακια κλοουν αλλα λιγο που ειναι μικρα τα παιδια λιγο το κοστος σαν αρχαριοι οπως ειμαστε και λιγο μην πρεπει να αποκτησουμε μια καποια εμπειρια τοαφηνουμε προς το παρον. Οποτε θα ηθελα συμβουλες τι νακανω.
Αυτην την στιγμη στο 15l εχουμε ενα χρυσοψαρο κοκκινο 1 χρυσοψαρο μαυρο με τα γουρλοτα ματια και 1 μικρο βατραχακι. Επισης σε μια αλλη πλαστικη γυαλα εχουμε 1 μονομαχο.
Τι συμβουλες εχετε να δωσετε , εαν επισης τα ψαρακια κανουν εκει μεσα στην γυαλινη και εαν θα μπορουσα να βαλω καποιο πιο μικρο ψαρακι...
αμμο θα μπορουσα να βαλω?
Οτι πειτε καλοδεχουμενο....
Ευχαριστω.
Εμφανίσεις: 5350
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-09-15, 14:06
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

Ενυδρείο 15 λίτρων απλά δεν υπάρχει και δε μπορεί να μπεί τιποτα πέρα από γαρίδες.

Τα χρυσόψαρα θέλουν από ότι διάβασα 60 λίτρα το καθένα οπότε πρέπει να τα δώσεις ή θα αγοράσεις 80χ35χ50 ενυδρείο.

Και εγώ αρχάριος είμαι και τώρα φτιάχνω ένα 60 λίτρων για την αδελφή μου και την κόρη τους. Σπίτι έχω ένα με τροπικά ψάρια 125 λίτρα αλλά έχω επενδύσει σε αντίστροφη όσμωση.
Αγόρασα ένα Juwel Rekord 600 σου βγαίνει περίπου 100 ευρώ και έχει καλό φίλτρο. Έχει κινέζικα ενυδρεία σε πιο ανταγωνιστικές τιμές αλλά τα φίλτρα τους είναι φτωχά και χρειάζεσαι άλλα 15-20 ευρώ για καλούτσικο εσωτερικό φίλτρο οπότε βγαίνουν στα ίδια περίπου.

Ψάρια αν και εγώ δε θέλω, σε αυτά τα λίτρα χωρίς επεξεργασία νερού τα ζωοτόκα (πλάτυ - γκάπυ) είναι μονόδρομος αφού θέλουμε και το κόστος αλλά και η συντήρηση να παραμείνει χαμηλή.
Εάν έχεις μαλακό νερό βρύσης ανοίγουν οι επιλογές σου πολύ.
Συμβουλή , μη ακούς κανένα υπάλληλο σε pet shop. Θα πουν τα πάντα για να σου πουλήσουν ότι φαντάζεσαι και μετά να σε φορτώσουν με φάρμακα.
Υπάρχουν οι εξαιρέσεις που οι άνθρωποι είναι επαγγελματίες.

Καλή τύχη!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-09-15, 14:18
arkas Ο χρήστης arkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-08-2015
Περιοχή: kallithea
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Ευχαριστω για την απαντηση. Το εχω σκοπο για μεγαλυτερο. Απλα δεν ξερω εαν πρεπει να το κανω τωρα η πιο μετα...να αποκτησω καποια εμπειρια. Αλλα δεν ξερω και τι θα μπορουσα να κανω στο υπαρχον που εχω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-09-15, 14:42
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Νομιζω οτι θα μπορουσες να βαλεις ενα μονομαχο και να εξηκιωθεις στο στρωσιμο(πριν μπει το ψαρι),στις αλλαγες νερου και στα tests νερου.
Ο μονομαχος ειναι πολυ ωραιο ψαρι,ειναι αυτο που θα εχεις δει λογικα να το εχουν σε ποτηρακια(κακως) στα petshops γιατι δεν μπορουν να μπουν 2 αρσενικα μαζι σε ενα ενυδρειο.
Μπορει να στο "πλασαρουν" για γυαλα αλλα στη πραγματικοτητα θελει το λιγοτερο 15-20λιτρα.
Μετα απο καποιο χρονικο διαστημα θα παρεις ενα πιο μεγαλο για να τον μεταφερεις και να προσθεσεις ενα θυλικο η΄ μερικα ακομα ψαρια που να ταιριαζουν στις ιδιες συνθηκες νερου,στα λιτρα και να μπορουν να συμβιωσουν με το μονομαχο.
Το 15λιτρο δεν θα παει χαμενο,θα το εχεις για καραντινα.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78892
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-09-15, 14:44
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και από μένα.
Δυστυχώς ξεκινήσατε λάθος αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν έχετε όρεξη για κάτι σωστό.
Σε 15 λίτρα δυστυχώς δεν μπορεί να ζήσει ψάρι και ειδικά αν είναι χρυσόψαρα. Ξέρω πως ο μύθος της γυάλας υπάρχει ακόμα αλλά δεν είναι έτσι. Το χρυσόψαρο μπορεί να φτάσει τους 35 πόντους μήκος (μπορεί και 40) και όπως καταλαβαίνεις είναι αδύνατον να ζήσει σε τόσο μικρό χώρο, επίσης επειδή είναι ρυπογόνο ψάρι θα πεθάνει μέσα στα δικά του δηλητήρια.
Θα σου πρότεινα να διαβάσεις τα θέματα που αφορούν τους αρχάριους για να κατανοήσεις πως λειτουργεί ένα ενυδρείο και τις προϋποθέσεις για να ζήσει ένα ψάρι μέσα σε αυτό το κλειστό περιβάλλον
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8388


Για τα χρυσόψαρα θα βρεις πολλές λεπτομέρειες εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230

Επειδή αν δεν κάνεις κάτι σύντομα πολύ φοβάμαι πως τα ζωντανά σου θα έχουν πρόβλημα, για αυτό άμεσα πρέπει να κάνεις αλλαγές κάθε μέρα πάνω από 50% του νερού το ενυδρείου. Δεν θα βγάζεις τα ψάρια από το ενυδρείο αλλά θα αδειάζεις όσο πιο πολύ μπορείς αρκεί να μπορούν να κολυμπήσουν και θα βάζεις φρέσκο νερό. Στο νερό θα πρέπει να έχεις βάλει το ανάλογο αντιχλώριο και να έχει την θερμοκρασία με του ενυδρείου, για αυτό καλό είναι να πάρεις ένα καινούριο καθαρό κουβά, που δεν έχει χρησιμοποιηθεί ξανά με χημικά απορρυπαντικά κλπ, και να τον έχεις μόνιμα γεμάτο νερό κοντά στο ενυδρείο για να έχει το νερό την ίδια θερμοκρασία με αυτή του ενυδρείου. Επίσης θα πρέπει να βγάλεις το βατραχάκι, δεν ταιριάζει με τα χρυσόψαρα , θα πρέπει να το επιστρέψεις ή να το χαρίσεις κάπου.
Για τα χρυσόψαρα όμως θα πρέπει να βρεις μεγαλύτερο χώρο, να σε ενημερώσω πως το κάθε χρυσόψαρο θέλει πάνω από 80 λίτρα νερό και το μήκος του ενυδρείου να ξεπερνάει το 1,20, τα χρυσόψαρα σαν το μαύρο θέλουν 40 λίτρα νερό για κάθε ψάρι και το μήκος του ενυδρείου να ξεπερνάει τους 80 πόντους
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-09-15, 14:59
arkas Ο χρήστης arkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-08-2015
Περιοχή: kallithea
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Δηλαδη στην παρουσα φαση δεν παει πουθενα!!! Το μεγαλυτερο προβλημα μου σε εμενα ειναι οτι ειναι πολυ μικρα τα παιδια οποτε για αυτα ειναι ια διασκεδαση και κλαμα οταν δεν κανουν αυτο που θελουν η π.χ να βγουνε τα ψαρια κλπ κλπ...τωρα λιγο πολυ καταλαβαινετε τι εννοω. Εαν κινηθω για τα χριστουγεννα να παρω σε τι λιτρα να κινηθω σπιτι που να μπορει να υπαρχει 1 καρκινοειδες και καποιο η καποια ψαρακια που να αντεχουν βεβαια....
απο την αλλη σε αυτο το ενυδρειο που εχουμε μπορω να βαλω τον μονομαχο μονο του και να βαλω καποια αμμο!!!!!?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-09-15, 15:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη στην παρουσα φαση δεν παει πουθενα!!! Το μεγαλυτερο προβλημα μου σε εμενα ειναι οτι ειναι πολυ μικρα τα παιδια οποτε για αυτα ειναι ια διασκεδαση και κλαμα οταν δεν κανουν αυτο που θελουν η π.χ να βγουνε τα ψαρια κλπ κλπ...τωρα λιγο πολυ καταλαβαινετε τι εννοω. Εαν κινηθω για τα χριστουγεννα να παρω σε τι λιτρα να κινηθω σπιτι που να μπορει να υπαρχει 1 καρκινοειδες και καποιο η καποια ψαρακια που να αντεχουν βεβαια....
απο την αλλη σε αυτο το ενυδρειο που εχουμε μπορω να βαλω τον μονομαχο μονο του και να βαλω καποια αμμο!!!!!?
Όλα τα ψάρια αντέχουν το ίδιο, δεν υπάρχουν σκληρά ή ευαίσθητα ψάρια, αν τα έχουμε στο περιβάλλον που ξέρει και αντέχει ο οργανισμός τους είναι ανθεκτικά , αλλιώς δεν θα αντέξουν. Επομένως είναι θέμα το ανάλογο περιβάλλον που θα προσφέρεις εσύ. πχ, τα κοινά χρυσόψαρα ζουν σε νερό ίδιο με της βρύσης , το χειμώνα μπορούν να ζήσουν άνετα και σε θερμοκρασίας κάτω από 10 βαθμούς (και 0 ακόμα) , το καλοκαίρι όμως καλό είναι να μη ξεπερνάει τους 25-26 βαθμούς (το ιδανικό είναι 24) . Αντίθετα ο μονομάχος θέλει μαλακό και όξινο νερό αλλά το θέλει και ζεστό , πάνω από 26 βαθμούς, αλλά και το καλοκαίρι αν φτάσει και 30 δεν θα έχει κανένα μα κανένα πρόβλημα. Κάτι αντίστοιχο θέλουν και τα τροπικά ψάρια, άλλα θέλουν μαλακό νερό (ψάρια από Ασία ή Αμαζόνιο) άλλα θέλουν σκληρό νερό (Αφρική ή Αυστραλία ή Κ. Αμερική) (χοντρικά σου αναφέρω τις περιοχές).
Για καρκινοειδές εννοείς καμια γαρίδα, με χρυσόψαρα δεν μπορείς να βάλεις κάτι άλλο, ειδικά οι γαρίδες είναι ο καλύτερος μεζές (εκτός και αν αντέξει καμια γαρίδα Amano), όπως και με μονομάχο δεν είναι εύκολο να βάλεις κάτι άλλο, οι γαρίδες μπορούν να συμβιώσουν με μικρόψαρα συνήθως και όχι με όλα.
Το 15λιτρο που έχεις ακόμα και για μονομάχο θα είναι λίγο δύσκολο, και αυτό γιατί τα μικρά ενυδρεία δεν είναι σταθερά, ο μικρός όγκος νερού μπορεί να αλλάξει γρήγορα παραμέτρους και να έχεις προβλήματα, θέλει διαρκεί παρακολούθηση, για αυτό δεν συστήνεται σε αρχάριους
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-09-15, 17:30
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Επίσης ευχαριστώ για τις πολύ καλές απαντήσεις που μαθαίνουμε. Να πρότεινα σαν γονιός επίσης να δει τα 60 με 80λτ, για 2 χρυσόψαρα, και ακόμα 30 αν θέλει τρίτο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-09-15, 18:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Harris1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης ευχαριστώ για τις πολύ καλές απαντήσεις που μαθαίνουμε. Να πρότεινα σαν γονιός επίσης να δει τα 60 με 80λτ, για 2 χρυσόψαρα, και ακόμα 30 αν θέλει τρίτο.
Πιστεψέ με , και τα 60 λίτρα λίγα είναι για 2 , τα 80 ορικά για Funcy (τα κοντοχοντρα με τη διπλή ουρά)
Και για να καταλάβεις δες τα δικά μου σε ενυδρείο με μήκος1,20 , 300 λίτρα περίπου, τα περισσότερα τα έχω 3 χρόνια, δες πόσο έχουν γίνει

BORKED
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-09-15, 18:50
arkas Ο χρήστης arkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-08-2015
Περιοχή: kallithea
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Ευχαριστω θερμα για τις απαντησεις. Βεβαια το βραδυ οταν νανι τα μικρα θα μπορεσω να μελετησω τα διαφορα. 1 ερωτηση ομως μπορω στο 15 lil να βαλω αμμο μαζιμε τον μονομαχο για να φαινετε πιο ομορφο και επισης θυληκο η αρσενικο γιατι δεν ξερω τι εχω μπορει να κρτησει το 15l???
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-09-15, 19:01
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

μπορεις να βαλεις χαλαζιακη αμμο
__________________
Φυλλαδιο φροντιδας μονομαχουhttp://www.aquatek.gr/vb/attachment....5&d=1395387752
και χρυσοψαρωνhttp://www.aquatek.gr/vb/attachment....5&d=1418408137 GAB
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-09-15, 19:49
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεψέ με , και τα 60 λίτρα λίγα είναι για 2 , τα 80 ορικά για Funcy (τα κοντοχοντρα με τη διπλή ουρά)
Και για να καταλάβεις δες τα δικά μου σε ενυδρείο με μήκος1,20 , 300 λίτρα περίπου, τα περισσότερα τα έχω 3 χρόνια, δες πόσο έχουν γίνει

BORKED

πω πω τέρατα είναι αυτά !!!! με την καλή έννοια . Μπράβο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-09-15, 20:55
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεψέ με , και τα 60 λίτρα λίγα είναι για 2 , τα 80 ορικά για Funcy (τα κοντοχοντρα με τη διπλή ουρά)
Και για να καταλάβεις δες τα δικά μου σε ενυδρείο με μήκος1,20 , 300 λίτρα περίπου, τα περισσότερα τα έχω 3 χρόνια, δες πόσο έχουν γίνει

κατάλαβα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-09-15, 21:41
arkas Ο χρήστης arkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-08-2015
Περιοχή: kallithea
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Την χαλαζιακη αμμο την βρισκω σε ειδη κατασκευων και επισκευων ??? Δηλαδη πρεπει να παρω 5 κg η βγαζουν και πιο λιγο...
οσο αφορα τους μονομαχους 2 κανει να μπουνε σε αυτο το 15 lit ?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-09-15, 21:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Την χαλαζιακη αμμο την βρισκω σε ειδη κατασκευων και επισκευων ??? Δηλαδη πρεπει να παρω 5 κg η βγαζουν και πιο λιγο...
οσο αφορα τους μονομαχους 2 κανει να μπουνε σε αυτο το 15 lit ?
Ισως σε κάποιο πετ-σοπ να βρεις χύμα, αλλιως αναλογα το τσουβάλι πουν έχουν τα πετ-σοπ, συνηθως 5κιλο.
Ενας μονομαχος και αυτος με το ζόρι. 2 ή παραπάνω θες μεγάλο ενυδρείο για να μη βλέπει ο ένας τον άλλον γιατί θα σκοτωθούν, εξού και το όνομα "Μονομαχος|
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-09-15, 21:47
arkas Ο χρήστης arkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-08-2015
Περιοχή: kallithea
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

ακομα και εαν ειναι αρσενικο θυληκο μαζι!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-09-15, 21:48
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Διάβασε εδώ για τους μονομάχους
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78892
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-09-15, 21:52
arkas Ο χρήστης arkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-08-2015
Περιοχή: kallithea
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-09-15, 10:47
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Thumbs up

αν θελεις να ασχοληθεις με τα ψαρια στα σοβαρα, με 15-25 ευρω απο την τσεπη σου μπορεις να εχεις ενα αξιοπρεπες ενυδρειο DIY γυρω στα 40 με 60 λιτρα. ειναι πολυ καλυτερα απο τα μικρα ενυδρεια που λες οτι εχεις εδω. βεβαια για προσωρινη λυση ειναι και παλι μεχρι να δεις τι να κανεις διοτι τα χρυσοψαρα οπως καταλαβες με το βιντεο επανω χρειαζονται μεγαλυτερο ενυδρειο. εκτος αν μεινει μονο ο μονομαχος τοτε αυτος θα ειναι αρχοντας στο ενυδρειο αυτο. αν υπαρχει χωρος στο σπιτι για ενα ενυδρειο των 60x30x30 cm ή σε αναλογες διαστασεις τοτε θα ηταν πολυ καλο για σενα και για τους δικους σου. θα χαρω πολυ να σε βοηθησω στη ολη αυτη φαση με μερικες συμβουλες και με την κατασκευη του ενυδρειου. με καλη διαθεση και θεληση ολα γινονται. φιλικα, γιαννης.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-09-15, 21:06
arkas Ο χρήστης arkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-08-2015
Περιοχή: kallithea
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

ευχαριστω για την απαντηση. Οκ και απο που ξεκιναω μην τα κανω σαλατα!!! Οσο αφορα μεγαλυτερο ενυδρειο ναι θα το κανουμε. Αλλα για μια ακομα γωνια που εχω σπιτι πως να προχωρησω στην κατασκευη! εαν το καταλαβα καλα ????
-------------------------
Να ρωτησω το εξης....παρατηρησα σημερα στο ενυδρειο που σας εχω αναφερει μια μυρωδια....την θυμαμαι αυτην την μυρωδια οταν παιδακι ακομα ειχα χρυσοψαρο σε γυαλα και ηταν σημαδι που ηθελε αλλαγη το νερο και επισης παρατηρω καποια σωματιδια να αιωρουνται
Στο αναφερομενο ενυδρειο εχω 3 ειδη 2 χρυσοψαρα και 1 βατραχακι. Να υποθεσω οτι ειναι λογω των 3 ειδων που ειναι μεσα ??? αλλα απο την αλλη την κυριακη το εβαλα μπρος ειναι δυνατον τοσο γρηγορα με την αντλια τα αιρωμουνα να ειναι ακαθαρσιες ?? Επισης κατι να μαθω η αντλια πρεπει να ειναι ολη κατω απο το νερο η καλο ειναι να σπρωχνει το νερο απο πανω και να δημιουργει στην επιφανει μια καποια κινηση ???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη arkas : 09-09-15 στις 21:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-09-15, 21:31
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κάνε καθημερινές αλλαγές, τουλάχιστον 50%, σου εξηγω στην αρχή του θεματος σου το λόγο και το τρόπο (post #5)
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-09-15, 09:28
arkas Ο χρήστης arkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-08-2015
Περιοχή: kallithea
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Καλημερα και παλι.
1η αλλαγη εγινε μεταφερθηκε ο μονομαχος στο ενυδρειο το 15l. Μια ερωτηση τωρα.

Μπορω να μαζεψω αμμο θαλασσης κανα ξυλαρακι και καμια πετρουλα για να τα βαλω στο ενυδρειο και πως κανω αποστειρωση.....?

Επισης πριν 1 μηνα που ημουνα στο χωριο ειχα παρει τον μικρο και πηγαμε βολτα σε ενα ποταμι με τρχουμενα νερα...με ενα ξυλο οπως σκαλιζαμε στην ακρη του ποταμου ειδαμε να βγαινουν μαζι με τις ριζες μικρα φυτα ( εμοιαζαν σαν τριφυλλι ) δεν ηταν ομως!!! μεσα απο το ποταμι...
αυτα μπορουνε να μπουνε με αμμο στο ενυδρειο???????

Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-09-15, 09:47
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μπορείς να βάλεις άμμο θαλάσσης , ξύλα & πέτρες από θάλασσα ή από ποτάμι, αλλά θέλουν πολύ καθάρισμα και απολύμανση, μια καλή λύση είναι το βράσιμο. Μεγάλη προσοχή όμως με τα ξύλα, μπορεί να κρύβουν πολλά μέσα και επίσης το είδος του ξύλου ίσως να μη κάνει για ενυδρείο, ξύλα πχ από πεύκα και έλατα και γενικά κωνοφόρα κάλο είναι να μη μπαίνουν.


Και φυτά από ποτάμι αλλά θέλουν και αυτά απολύμανση, υπάρχουν τρόποι απολύμανσης με οξυζενέ , πολύ ελαφρύ διάλυμα χλωρίνης ή υπερμαγγανικό κάλιο.
Διάβασε εδώ


http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EC%E1%ED%F3%E7
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
νεο ξεκινημα ... happyfish Αρχάριοι γλυκού νερού 7 24-08-11 16:51
ξεκινημα ζβ dim orestiada Nano Reef 4 08-05-10 23:02
ξεκινημα 120 Δημητρης89 Γλυκό νερό - Γενικά 19 21-01-10 22:18
Νεο ξεκινημα. thgparas Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 13 04-06-09 12:23
Νεο Ξεκινημα Isidoros Δίσκοι 18 27-09-07 23:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07696 seconds with 15 queries