Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-04-18, 23:34
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

παρε τεστακια νερου και στρωσε το ενυδρειακι σου ομορφα και ωραια. ναι εγω εχω παρει και ψαρια απο εκει αλλα και απο αλλου.φυσκικα και εχει μπροστα ζωνη και πισω think big my friend

BORKED
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-04-18, 09:51
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
παρε τεστακια νερου και στρωσε το ενυδρειακι σου ομορφα και ωραια. ναι εγω εχω παρει και ψαρια απο εκει αλλα και απο αλλου.φυσκικα και εχει μπροστα ζωνη και πισω think big my friend

BORKED
καλημέρα,
σε ευχαριστώ για το βίντεο, θα το παρακολουθήσω μετά. ναι έχω πάρει και τεστ νερού και τα κάνω και αυτά όταν έλεγχα την αμμωνία κυρίως στο ιχθυοφορτισμένο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-04-18, 14:56
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Διάβασα όλο το θέμα κι έχω να σου πω μόνο αυτό...
ΠΡΙΝ ξανααγοράσεις οτιδήποτε σου προτείνουν στο κατάστημα κι έρθεις να το γράψεις (μου δώσανε το τάδε, γι' να κάνει αυτό)... ρώτα πρώτα εδώ ΑΝ σου χρειάζεται, για να γλυτώνεις χρήματα.
Κι ένας κανόνας για να σου μείνει (που αφορά το μέγεθος του ενυδρείου... και αναφέρθηκε νομίζω πιο πάνω από τον Κώστα)... όσο μεγαλύτερο, τόσο το καλύτερο.
Τα συνολικά λίτρα σου (αν και ήδη θα το έμαθες) τα υπολογίζεις... μετρώντας την στήλη του νερού (όχι τις διαστάσεις του τζαμιού εξωτερικά)... Μήκος Χ Πλάτος Χ Ύψος = και στην συνέχεια αφαιρείς ένα 10% (χονδρικά) για τον χώρο, που καταλαμβάνει ο διάκοσμος.-
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-04-18, 15:56
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Διάβασα όλο το θέμα κι έχω να σου πω μόνο αυτό...
ΠΡΙΝ ξανααγοράσεις οτιδήποτε σου προτείνουν στο κατάστημα κι έρθεις να το γράψεις (μου δώσανε το τάδε, γι' να κάνει αυτό)... ρώτα πρώτα εδώ ΑΝ σου χρειάζεται, για να γλυτώνεις χρήματα.
Κι ένας κανόνας για να σου μείνει (που αφορά το μέγεθος του ενυδρείου... και αναφέρθηκε νομίζω πιο πάνω από τον Κώστα)... όσο μεγαλύτερο, τόσο το καλύτερο.
Τα συνολικά λίτρα σου (αν και ήδη θα το έμαθες) τα υπολογίζεις... μετρώντας την στήλη του νερού (όχι τις διαστάσεις του τζαμιού εξωτερικά)... Μήκος Χ Πλάτος Χ Ύψος = και στην συνέχεια αφαιρείς ένα 10% (χονδρικά) για τον χώρο, που καταλαμβάνει ο διάκοσμος.-
καλησπέρα. καταρχήν να σε ευχαριστήσω και εσένα για τις πολύ σωστές συμβουλές σου και κατά δεύτερον που μπήκες στον κόπο να διαβάσεις το θέμα μου. σημαίνει ότι οι κόποι μου να τα γράψω δεν πάνε χαμένοι!

είχα μπει φουριόζος στο πετ σοπ τότε που έβλεπα τα ψαράκια να αρρωσταίνουν και για αυτό δεν είχα πολυτέλεια χρόνου να το ψάξω

ισχύει για το μέγεθος, σκανδαλίζομαι σε 120-150λίτρα να πάρω κάτι, αλλά είπα μιας και αυτό το μικρό το έχω μόλις 3-5 μήνες, ας δοκιμαστώ εδώ πρώτα και όταν τα καταφέρω σε αυτό και επιτύχω τις διαδικασίες τότε να πάω σε μεγαλύτερο. εδώ καλά καλά με δυσκολεύουν οι αλλαγές νερού στο 27άρι, σκέψου στο 150άρι
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-04-18, 00:02
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Στο 150αρι θα έχεις μεγαλύτερη επιτυχία και πιο εύκολα... είναι πιο σταθερό σαν σύστημα.
Το μικρό "τουμπάρει" για πλάκα και στην αποτυχία... θα σε "χαλάσει".-
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-04-18, 11:00
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο 150αρι θα έχεις μεγαλύτερη επιτυχία και πιο εύκολα... είναι πιο σταθερό σαν σύστημα.
Το μικρό "τουμπάρει" για πλάκα και στην αποτυχία... θα σε "χαλάσει".-
Αχ ιστορία της ζωής μου αυτούς τους 3.5 μήνες που έχω αρχίσει το χόμπυ οι αποτυχίες και τα χαλάσματα. Απλά ακόμα δεν νιώθω απόλυτα έτοιμος για αρκετά μεγαλύτερο, βέβαια πότε θα νιώσω θα πεις; Αυτό πώς σου φαίνεται που έχω καταλήξει ύστερα από πολύωρο ψάξιμο https://www.bluefishaquariums.gr/ενυ...-με-βάσηd.html
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-04-18, 11:30
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

τα πραγματα ειναι ακριβως οπως σοθ να λεει ο προλαλλησας μεγαλυτερο ενυδρειο πιο ευκολα,περισσοτερες επιλογες σε ψαρια,πιο ελεγχομενο, δες και αυτο https://www.petnow.gr/product/%CE%B5...D%CF%81%CE%BF/ μετα μπορεις να κοιτας και στα μεταχειρισμενα που μπορεις να βρεις φοβερα ενυδρεια
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-04-18, 22:28
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris11 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχ ιστορία της ζωής μου αυτούς τους 3.5 μήνες που έχω αρχίσει το χόμπυ οι αποτυχίες και τα χαλάσματα. Απλά ακόμα δεν νιώθω απόλυτα έτοιμος για αρκετά μεγαλύτερο, βέβαια πότε θα νιώσω θα πεις; Αυτό πώς σου φαίνεται που έχω καταλήξει ύστερα από πολύωρο ψάξιμο https://www.bluefishaquariums.gr/ενυ...-με-βάσηd.html
Τα λίτρα που γράφει... θεωρώ ότι είναι παραμύθι... στα 120-125 με το ζόρι το "κόβω".
Οι διαστάσεις του (πολύ ψηλό)... κατά την άποψη μου... ΔΕΝ αυτές που χρειάζεται ένα ενυδρείο... για να γίνεται σωστή ανταλλαγή των αερίων.-
Με τις τιμές που βλέπω να πουλάνε... θα βάλω για πούλημα κάτι δικά μου... και θα είναι τσάμπα.-
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-04-18, 12:36
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris11 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχ ιστορία της ζωής μου αυτούς τους 3.5 μήνες που έχω αρχίσει το χόμπυ οι αποτυχίες και τα χαλάσματα. Απλά ακόμα δεν νιώθω απόλυτα έτοιμος για αρκετά μεγαλύτερο, βέβαια πότε θα νιώσω θα πεις; Αυτό πώς σου φαίνεται που έχω καταλήξει ύστερα από πολύωρο ψάξιμο https://www.bluefishaquariums.gr/ενυ...-με-βάσηd.html
για αυτό το ενυδρείο ο έμπορος μου λέει πως έρχεται με δύο λάμπες led, μία κανονική και μία ροζ. αυτό γιατί γίνεται είναι παλιομοδίτικο ή αφορά κυρίως φυτεμένα? πειράζει που είναι δύο? το προτιμάω ή το αποφεύγω ή δεν έχει σημασία?

είναι τόσες οι ερωτήσεις που έχω και όσο πιο πολλά μαθαίνεις τόσα πιο πολύ ρωτάς
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο ενυδρείο 60lt Captain. Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 22 05-05-16 07:44
Ενυδρείο 60lt billaras DIY . Φτιάχτο μόνος σου 99 26-01-15 23:28
60lt ενυδρείο, αλλαγή DaltonGR Αρχάριοι γλυκού νερού 6 08-02-13 13:44
Νέος στον χώρο ζητά βοήθεια....Νέο φίλτρο και τι θα βάλω και που?? gtok34 Αρχάριοι γλυκού νερού 73 15-08-10 23:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07463 seconds with 14 queries