Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 15-01-15, 12:59   #1
βοηθεια με στρωσιμο ενυδρειου
comeback13
Junior Member
Εγγραφή: 11-01-2015
Περιοχή: κοζανη
Μηνύματα: 4

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
comeback13 Ο χρήστης comeback13 δεν είναι συνδεδεμένος 15-01-15, 12:59
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπερα παιδια καινουριος στην παρεα.λοιπον ειναι η τριτη φορα που το φτιαχνω απο την αρχη γιατι πριν δεν ηξερα απολυτος τιποτα.εριξα αρκετο διαβασμα αλλα παλι μπερδευομαι.
το ενυδρειο ειναι 112 λιτρα
υποστρομα seachem black sand 7kg+ το sera στα 2.4kg
μια ριζα επανω εβαλα τις anubies και φυτεψα κατι αλλα φυτα που δεν τα γνωριζω.θερμοστατη eihem jager 125watt
φιλτρο εβαλα εξωτερικο τις aquel multican 800 με βιολογικο υλικο τhς sera
δουλευει απο το σαββατο χωρις ψαρια και απο φωτισμο εβαλα 2 λαμπες τ8 18 watt.(θα το επεκτεινω)εχω home made co2 τα φυτα πανε αρκετα καλα.
οι μετρισεις του νερου μου ειναι αυτες(απο οσο μπορω να τις καταλαβω)

ΝΟ3 mg/L 100-

NO2 mg/L 1-

GH >21

DT>21

TH>14

PH 7.2-7.8

KH 15-20

CI2 0
Εμφανίσεις: 2493
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-01-15, 13:09
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλώςε ήρθες φίλε μου.
Από ότι κατάλαβα το φίλτρο σου δεν είναι στρωμένο, σωστά ;
Αν όχι θα πρέπει να το στρώσεις πριν βάλεις οτιδήποτε ζωντανό (εκτός απο τα φυτά).
Θα σου πρότεινα να διαβάσεις εδώ http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
υπάρχουν αρκετα άρθρα για αρχάριους
και ειδικά αυτά που αφορουν το στήσιμο και το στρώσιμο
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
Επίσης παρατήρησα πως μετρας με χαρτάκια, θα πρέπει να προμηθευτείς και τεστ για αμμωνία και κάποια στιγμή υγρα τεστ, γιατι τα χαρτάκια δεν είναι και τόσο αξιοπιστα.
Οτι δεν καταλαβαίνεις εδω είμαστε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-01-15, 13:14
comeback13 Ο χρήστης comeback13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2015
Περιοχή: κοζανη
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώςε ήρθες φίλε μου.
Από ότι κατάλαβα το φίλτρο σου δεν είναι στρωμένο, σωστά ;
Αν όχι θα πρέπει να το στρώσεις πριν βάλεις οτιδήποτε ζωντανό (εκτός απο τα φυτά).
Θα σου πρότεινα να διαβάσεις εδώ http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
υπάρχουν αρκετα άρθρα για αρχάριους
και ειδικά αυτά που αφορουν το στήσιμο και το στρώσιμο
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
Επίσης παρατήρησα πως μετρας με χαρτάκια, θα πρέπει να προμηθευτείς και τεστ για αμμωνία και κάποια στιγμή υγρα τεστ, γιατι τα χαρτάκια δεν είναι και τόσο αξιοπιστα.
Οτι δεν καταλαβαίνεις εδω είμαστε
ναι φιλε μου τωρα το στρωνω με βακτηρια.πηγα να παρω τεστ αμμωνιας αλλα εδω κοζανη δεν εχει κανενας!(το περιμενα)οποτε εμεινα με τα χαρτακια να κοιταω στο περιπου και ριχνω 2 φυλλαρακια τροφη οταν εξαφανιζετε.μπορω να παρω μπολι απο φιλους αλλα δεν ειμαι σιγουρος δεν εχουν καν καλα φιλτρα και κανουν αλλαγες νερου καθε 4 μηνες!! αλλα μεγαλα ψαρια..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-01-15, 13:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από comeback13 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι φιλε μου τωρα το στρωνω με βακτηρια.πηγα να παρω τεστ αμμωνιας αλλα εδω κοζανη δεν εχει κανενας!(το περιμενα)οποτε εμεινα με τα χαρτακια να κοιταω στο περιπου και ριχνω 2 φυλλαρακια τροφη οταν εξαφανιζετε.μπορω να παρω μπολι απο φιλους αλλα δεν ειμαι σιγουρος δεν εχουν καν καλα φιλτρα και κανουν αλλαγες νερου καθε 4 μηνες!! αλλα μεγαλα ψαρια..
Αν τα ενυδρεία είναι υγιή και δεν έχουν περάσει κάποια ασθένεια τους τελευταιους 6 μήνες θεωρώ πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα, αλλά θα πρέπει να είσαι σίγουρος για αυτό, αλλιώς αστο να στρώσει μόνο του, θα περιμένεις λίγο βέβαια αλλά "το καλό πράμα αργεί να γίνει" .
Σίγουρα όμως θα χρειαστείς τεστ αμμωνίας , και ειδικα για να διαπιστώσεις αν έχει στρώσει το ενυδρείο σου. Για αυτο μη βιαστείς να βάλεις ψάρια αν δεν είσαι 100% σίγουρος πως το ενυδρείο εχει στρώσει , και αυτο θα στο δείξουν μόνο τα τεστ.
Μπορείς να βάλεις σε ενα τούλι παραπάνω τροφή απο 2 φυλαράκια, και πριν αρχίσει να σαπίζει τη πετας και βάζεις φρέσκια. Να υπολογίσεις πως θα βάζεις λίγο τροφή παραπάνω από όση θα έβαζες αν ειχες να ταίσεις τα ψάρια σου. Τώρα αν δεν μπορείς να υπολογίσεις , βάζε μια πρεζα, τα 2 φυλαρακια νομιζω πως είναι λίγη για τα λίτρα σου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-01-15, 13:33
comeback13 Ο χρήστης comeback13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2015
Περιοχή: κοζανη
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τα ενυδρεία είναι υγιή και δεν έχουν περάσει κάποια ασθένεια τους τελευταιους 6 μήνες θεωρώ πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα, αλλά θα πρέπει να είσαι σίγουρος για αυτό, αλλιώς αστο να στρώσει μόνο του, θα περιμένεις λίγο βέβαια αλλά "το καλό πράμα αργεί να γίνει" .
Σίγουρα όμως θα χρειαστείς τεστ αμμωνίας , και ειδικα για να διαπιστώσεις αν έχει στρώσει το ενυδρείο σου. Για αυτο μη βιαστείς να βάλεις ψάρια αν δεν είσαι 100% σίγουρος πως το ενυδρείο εχει στρώσει , και αυτο θα στο δείξουν μόνο τα τεστ.
Μπορείς να βάλεις σε ενα τούλι παραπάνω τροφή απο 2 φυλαράκια, και πριν αρχίσει να σαπίζει τη πετας και βάζεις φρέσκια. Να υπολογίσεις πως θα βάζεις λίγο τροφή παραπάνω από όση θα έβαζες αν ειχες να ταίσεις τα ψάρια σου. Τώρα αν δεν μπορείς να υπολογίσεις , βάζε μια πρεζα, τα 2 φυλαρακια νομιζω πως είναι λίγη για τα λίτρα σου
ναι θα περιμενω οσο χρειαστει για να γινει σωστο το ενυδρειο..απο ασθενειες δεν γνωριζω δεν τα προσεχουν καθολου.διακοσμητικα χρωματιστα πετρες απο τον κυπο ψευτικα φυτα...θα παρω απο θεσσαλονικη αν ειναι τα τεστ γτ αν περιμενω απο αυτους εδω σωθηκα...ευχαριστω πολυ για την βοηθεια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-01-15, 14:09
ilias ts Ο χρήστης ilias ts δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-07-2012
Περιοχή: kozani
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από comeback13 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι φιλε μου τωρα το στρωνω με βακτηρια.πηγα να παρω τεστ αμμωνιας αλλα εδω κοζανη δεν εχει κανενας!Έχεις ψάξει σε όλα τα μαγαζιά στην Κοζάνη;(το περιμενα)οποτε εμεινα με τα χαρτακια να κοιταω στο περιπου και ριχνω 2 φυλλαρακια τροφη οταν εξαφανιζετε.μπορω να παρω μπολι απο φιλους αλλα δεν ειμαι σιγουρος δεν εχουν καν καλα φιλτρα και κανουν αλλαγες νερου καθε 4 μηνες!! αλλα μεγαλα ψαρια..
Έχεις ψάξει σε όλα τα μαγαζιά στην Κοζάνη; Έχω την εντύπωση πως υπάρχουν και αν αυτή τη στιγμή κάποιο δεν έχει , μπορεί πολύ εύκολα να σου το φέρει σε μια-δύο μέρες. Επίσης υπάρχουν αρκετοί ενυδρειόφιλοι που και καλά φίλτρα έχουν και κανονικές αλλαγές κάνουν και είναι διατεθειμένοι να σε βοηθήσουν όσο μπορούν, αν τους το ζητήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-01-15, 14:34
comeback13 Ο χρήστης comeback13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2015
Περιοχή: κοζανη
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias ts Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις ψάξει σε όλα τα μαγαζιά στην Κοζάνη; Έχω την εντύπωση πως υπάρχουν και αν αυτή τη στιγμή κάποιο δεν έχει , μπορεί πολύ εύκολα να σου το φέρει σε μια-δύο μέρες. Επίσης υπάρχουν αρκετοί ενυδρειόφιλοι που και καλά φίλτρα έχουν και κανονικές αλλαγές κάνουν και είναι διατεθειμένοι να σε βοηθήσουν όσο μπορούν, αν τους το ζητήσεις.
εδω δεν εχουμε και πολλα πηγα σε ενα εχει μονο χρυσοψαρα μεσα σε μπολικη αλγη και δεν ειχε τιποτα απο αυτα που εψαχνα..και εφυγα ξενερωμενος πιο πολυ για τον τροπο που επιβιωνουν τα ψαρια εκει.παω σε ενας αλλον τα ενυδρεια γυαλιζουν αλλα δεν ειχε σε μια εβδομαδα μου ειπε.το πολυ πολυ να περιμενω και να μετραω με τα χαρτακια στο περιπου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-01-15, 14:37
ilias ts Ο χρήστης ilias ts δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-07-2012
Περιοχή: kozani
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από comeback13 Εμφάνιση μηνυμάτων
εδω δεν εχουμε και πολλα πηγα σε ενα εχει μονο χρυσοψαρα μεσα σε μπολικη αλγη και δεν ειχε τιποτα απο αυτα που εψαχνα..και εφυγα ξενερωμενος πιο πολυ για τον τροπο που επιβιωνουν τα ψαρια εκει.παω σε ενας αλλον τα ενυδρεια γυαλιζουν αλλα δεν ειχε σε μια εβδομαδα μου ειπε.το πολυ πολυ να περιμενω και να μετραω με τα χαρτακια στο περιπου
Μάλλον δεν πρόσεξες πως και εγώ από Κοζάνη είμαι.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-01-15, 15:05
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από comeback13 Εμφάνιση μηνυμάτων
εδω δεν εχουμε και πολλα πηγα σε ενα εχει μονο χρυσοψαρα μεσα σε μπολικη αλγη και δεν ειχε τιποτα απο αυτα που εψαχνα..και εφυγα ξενερωμενος πιο πολυ για τον τροπο που επιβιωνουν τα ψαρια εκει.παω σε ενας αλλον τα ενυδρεια γυαλιζουν αλλα δεν ειχε σε μια εβδομαδα μου ειπε.το πολυ πολυ να περιμενω και να μετραω με τα χαρτακια στο περιπου
Πιο καλά περνάνε τα χρυσοψαρα με αλγη παρά χωρις ,αν ηταν και πράσινο το νερο δε ακόμα καλυτερα
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοηθεια για στρωσιμο maria.p Αρχάριοι γλυκού νερού 28 29-01-12 15:23
βοηθεια με το στρωσιμο gianniwpopi Αρχάριοι γλυκού νερού 6 10-02-11 16:42
βοηθεια για στρωσιμο scooby14 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 28-05-10 17:49
την βοηθεια σας για στρωσιμο lio2006 Αρχάριοι γλυκού νερού 8 26-05-10 12:11
βοηθεια στο στρωσιμο ilias kostas Αρχάριοι γλυκού νερού 9 10-10-06 16:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05874 seconds with 13 queries