Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #181  
Παλιά 13-07-16, 21:29
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Δηλαδή αν πάω σε μαντρα οικοδομων και πω θέλω lava stone δεν θα μου πουν ότι τους μιλάω άσχημα και τους βρίζω στα αγγλικά; και θα μου πουν μάλιστα μισό λεπτό να σας τη φέρω;
Απάντηση με παράθεση
  #182  
Παλιά 13-07-16, 21:34
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Βρε καλά που έχω και εσένα όχι πουλάκι μου πέτρες λάβας πές τους κόκκινες γιατί έχει και μαύρες αλλά δεν ξέρω αν κάνουν ....
Πές στην αρχή και ένα Kονίτσουά και μετά lava stone
Δες τιμή στα πράκτικερ μην σε πούνε καμιά τιμή ότι να ναι http://www.praktiker.gr/p/diakosmitiki-lava-12lt-7289 να έχεις το νού σου
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 13-07-16 στις 21:53
Απάντηση με παράθεση
  #183  
Παλιά 18-07-16, 08:03
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

κανουν και οι μαυρες λαβας και ειναι και πιο ομορφες, αν επιλεχθουν σαν διακοσμηση!
Απάντηση με παράθεση
  #184  
Παλιά 18-07-16, 08:53
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Πάρε μια ιδέα από τα δικά μου υλικά φίλτρου.

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...9&postcount=57

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...1&postcount=58

Κάθε δοχείο να έχει έξοδο για να αδειάζεις τις ακαθαρσίες. Το 1ο κάντο προ φίλτρο για να μαζεύει όλα τα χοντρά. Σε κάθε δοχείο προσπάθησε να βάλεις διαφορετικό είδος φίλτρου. Μην γεμίσεις όλα τα δοχεία π.χ. με ελαφρόπετρα.
Κοίταζα το ιστορικό της λίμνης μου και είδα ότι μου πήρε σχεδόν 1 χρόνο για να γεμίσω τα δικά μου φίλτρα. Μην βιαστείς. Κοίτα να το κάνεις σωστά.
Μέχρι να τα γεμίσεις όλα τα δοχεία με υλικά σίγουρα θα σου περισσέψει ένα δοχείο που θα είναι άδειο. Αυτό κάντο το 1ο σου δοχείο και φτιάξε Vortex-Settling-Chambers για να σου μαζεύει τα χοντρά. Να ένας φτηνός τρόπος χωρίς υλικά

Περιμένουμε βήμα βήμα τις κατασκευές σου.
Απάντηση με παράθεση
  #185  
Παλιά 18-07-16, 21:59
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Δηλαδή εννοείς το πρώτο βαρέλι να μην έχει τίποτα μέσα? Εγώ το είχα σκεφτεί να βάλω ένα κουβά κάτω, τα υλικά από πάνω ωστε να μένει η βρωμιά κατω. Να ακόμα ένα παραπαίων σχέδιο μου. Το κίτρινο είναι ο κουβάς με τρύπες και το πράσινο τσουβάλια με υλικό. Εξήγησε το μου αν εννοείς το πρώτο βαρέλι άδειο γιατί τα αγγλικά μου χωράνε βελτίωση .
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.png
Εμφανίσεις:  270
Μέγεθος:  7,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #186  
Παλιά 19-07-16, 09:59
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ευχαριστώ που έκανες ένα προσχέδιο και το είχα για μπούσουλα

1ο στάδιο
Όλα τα δοχεία πρέπει να είναι σε διαφορετικό ύψος για να φεύγει το νερό λόγο βαρύτητας από το ένα στο άλλο, αλλιώς μπορεί να έχεις θέματα υπερχείλισης. Σε κάθε βαρέλι να φτιάξεις έξοδο για ακαθαρσίες. Καθαρίζεις το ένα βαρέλι, διώχνεις τις ακαθαρσίες. Τα άλλα βαρέλια θα τα καθαρίσεις σε κάποια άλλη φάση (π.χ. μετά από 1 εβδομάδα). Στην έξοδο για τις ακαθαρσίες να φτιάξεις μια μικρή ρήση όπως έκανες και με το bottom drain.

2ο στάδιο
Τα 2 πρώτα βαρέλια θα σου κάνουν την μηχανική φίλτρανση και το 3ο βαρέλι την βιολογική.
Ακριβώς, το 1ο δοχείο κράτατο εντελώς άδειο. Οι χοντρές ακαθαρσίες θα παραμένουν στον πυθμένα και από πάνω θα έχεις καθαρό νερό. Αν θυμάμαι καλά, για να δουλέψει σωστά, αυτό το βαρέλι πρέπει να είναι σε όγκο όσο το 10% της λίμνης σου (εξαρτάτε και από την αντλία). Από την στιγμή που διαθέτεις αυτά τα δοχεία, δεν πειράζει. Χρησιμοποίησε αυτά που έχεις. Όλο και κάτι θα κρατήσει.

Τα άλλα 2 βαρέλια φτιάξτα όπως εγώ (είχα την πολύτιμη βοήθεια του GIANNHS_KOI). Στο ένα βαρέλι βάλε ελαιόπανο και ιαπωνική ψάθα. Αν το πανί σκίασης δεν διαλυθεί, τότε θα κάνει και αυτό καλή δουλειά. Έχω πάρει καφάσια, έκοψα τον πάτο και το χρησιμοποιώ για να ξεχωρίσω τα υλικά. Αυτό το βαρέλι θέλει πολύ συχνό καθάρισμα. Μην χρησιμοποιείς ένα βαρέλι και για μηχανική και βιολογική φίλτρανση.

Στο άλλο βαρέλι έχω Κ1 και crystal bio. Μπορείς να βάλεις και έναν κουβά στον πιθμένα όπως λες. Μπορείς να βάλεις και την κόκκινη λάβα που σου προτείνουν. Αυτό το βαρέλι δεν χρειάζεται συχνό καθάρισμα.

3ο στάδιο
Το 1ο βαρέλι θα κάνει την μηχανική φίλτρανση και τα 2 επόμενα την βιολογική.
Όταν με το καλό γεμίσεις όλα τα βαρέλια (2ο & 3ο) με τα υλικά σου, και έχεις λεφτά για να αγοράσεις και άλλα υλικά, τότε πάμε στο επόμενο στάδιο. Μεταφέρεις το ελαιόπανο και την ιαπωνική ψάθα από το 2ο βαρέλι στο 1ο. αρχίζεις και γεμίσεις το 2ο βαρέλι με διάφορα υλικά όπως crystal bio, K1, βιόμπαλες, κεραμικό μακαρόνι, λάβα, ελαφρόπετρα, ούπα, μπικουτί κτλ για την βιολογική σου φίλτρανση.

Ελπίζω να βοήθησα. Περιμένουμε φωτογραφίες.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  filtra.jpg
Εμφανίσεις:  321
Μέγεθος:  33,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #187  
Παλιά 19-07-16, 19:12
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

[QUOTE=aliens-;954468


Όλα τα δοχεία πρέπει να είναι σε διαφορετικό ύψος για να φεύγει το νερό λόγο βαρύτητας από το ένα στο άλλο, αλλιώς μπορεί να έχεις θέματα υπερχείλισης.[/QUOTE]
Το θυμάσαι οτι ο χώρος φίλτρανσης είναι στο ίδιο ύψος με την λίμνη έτσι? Αν σταματήσει η αντλία και εγώ έχω ένα η δύο βαρέλια πιο χαμηλά από την στάθμη του νερού θα ξεχειλίσει αν με πιάνεις. Μετά από αυτά που είπες πάρτε το ατυχές σχέδιο μου ακόμα πιο βελτιωμένο . Τα βαρέλια πατάνε πάνω σε υπερυψωμένη σχάρα 50 ποντους για να φτάσει το πάνω μέρος του βαρελιού στην επιφάνεια της λίμνης και να έχω χώρο από κάτω να τα αδειάζω στο καθαρισμό. Στο δεύτερο βαρέλι δεν ήξερα πως να κάνω τις βούρτσες και έκανα πραγματικές βούρτσες
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.png
Εμφανίσεις:  328
Μέγεθος:  36,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #188  
Παλιά 20-07-16, 08:51
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ωχχχ... το είχα ξεχάσει ότι έχεις bottom drain.

Και εγώ το ψάχνομαι για να βάλω φίλτρανση και bottom drain... Ωραίο το σχέδιο. 2 παρατηρήσεις μόνο.
* Οι σωλήνες που θα ενώνουν τα βαρέλια μεταξύ τους θα πρέπει να είναι αρκετά μεγάλοι, για να προλαβαίνει να φεύγει το νερό και να μην σου κάνουν υπερχείλιση.
* Το φλοτέρ για την αναπλήρωση νερού το έχεις τελειώσει?
Απάντηση με παράθεση
  #189  
Παλιά 20-07-16, 12:30
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Aσε εχω μπλέξει με όλες αυτές τις σωληνώσεις, ναι έχω πάρει μαστούς να βάλω δύο εξόδους από βαρέλι σε βαρέλι φ63 σωλήνα ο καθένας. Αρα φ110 έρχετε στο πρώτο βαρέλι από το μπότομ ντράιν και στη συνέχεια φεύγουν δύο των φ63 φαντάζομαι δεν θα το πνίγω. Το πρώτο βαρέλι θα γίνει σουρωτήρι, θα έχει μία μεγάλη τρύπα του μπότομ, θα έχει δύο φ50 που έρχονται από τα δυο σκίμμερ, τις δυο φ63 εξαγωγές και τη μια φ63 με βάνα στο κάτω μέρος για τις ανάγκες του καθαρισμού. Οχι η ώρα του φλοτέρ δεν ήρθε ακόμη, έχω την αναμονή του χαλκοσωλήνα στα μπετά για αργότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #190  
Παλιά 23-07-16, 18:15
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Ας βάλω και εγώ την συγκεκριμένη φώτο γιατί Μελάνιασα μέχρι να τα συγκεντρωσω. Σιγά σιγά ότι παίρνει μορφή θα το ανεβάζω εδώ.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20160723_190828_338.jpg
Εμφανίσεις:  313
Μέγεθος:  53,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #191  
Παλιά 23-07-16, 20:38
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Kαλή επιτυχία Νικόλα στην κατασκευή εύχομαι όλα να πάνε καλά
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #192  
Παλιά 31-07-16, 20:43
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikosGus Εμφάνιση μηνυμάτων
στη συνέχεια φεύγουν δύο των φ63 φαντάζομαι δεν θα το πνίγω.
Αμ δε. Σιγά που θα πήγαιναν όλα στρωτά. Μετά από κάποια χρόνια που φανταζόμουν το πως θα δουλέψουν τα φίλτρα, κάποιους μήνες που μάζευα τα υλικά και μετά από δυο ξενύχτια να τα στήσω στο στο μηχανοστάσιο, ήρθε επιτέλους η ώρα να βάλω την αντλία στη μπρίζα. Την βάζω και.. τζίφος!! αποτυχία, Βατερλώ. Η Αντλία είναι μεγάλη και δεν προλάβαινε το τρίτο βαρέλι να γεμίσει με αποτέλεσμα να κατεβαίνει η στάθμη του βαρελιού και να ξενερίζει η αντλία. Θα αναγκαστώ να κάνω κάτι που μου είχε πει ο Ρόνυς πριν δυο χρόνια και δεν του είχα δώσει σημασία. Να βάλω τα δυο σκίμμερ στο τελευταίο βαρέλι πάνω από την αντλία. Εγώ το ξυπνοπούλι ήθελα να το αποφύγω αυτό για να περνά από τα φίλτρα ΚΑΙ το νερό των σκίμμερ. Οπότε περιμένω να ανοίξουν αύριο τα μαγαζιά να πάρω ξανά μαστούς, συνδέσμους, γωνιές, βάνες, ουφ κουράστηκα και μούλιασα όλο το σουκού. Και μάλιστα αδιαφόρετα που έλεγε και ο παππούς μου
Απάντηση με παράθεση
  #193  
Παλιά 31-07-16, 21:00
kalaitzakis Ο χρήστης kalaitzakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2011
Περιοχή: Ηρακλειο Κρητη
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Νίκο στο είχα επισημάνει σε προηγούμενο ποστ δεν αγοράζουμε αντλία με τα λίτρα τις λίμνη μας αλά βάσει του φίλτρου.
Μπορείς για μην αλλάξεις αντλία αλλά να βάλεις κόπιο ρυθμιστή στροφών αλά έχει κόστος και θα έχεις την ροΐ που προλαβαίνει το φίλτρο σου
Απάντηση με παράθεση
  #194  
Παλιά 31-07-16, 21:19
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaitzakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Νίκο στο είχα επισημάνει σε προηγούμενο ποστ δεν αγοράζουμε αντλία με τα λίτρα τις λίμνη μας αλά βάσει του φίλτρου.
Μπορείς για μην αλλάξεις αντλία αλλά να βάλεις κόπιο ρυθμιστή στροφών αλά έχει κόστος και θα έχεις την ροΐ που προλαβαίνει το φίλτρο σου
Ναι πάιρνει η αντλία ρυθμιστή αλλά λυπάμε να την χαμηλωσω, φαντάσου τώρα που τραβά με δύναμη όταν έκανα ένα τέστ (έβαλα τη μικρή αντλία μέσα στο πρώτο βαρέλι και έστελνα στο τρίτο να συμπληρώνει) τα σκίμμερ δεν τραβούσαν τίποτα, είναι που είναι παθητικά τα έχω στο πρώτο βαρέλι και έρχετε όλο το νερό από το 110 σωλήνα του μπότομ ντράιν και σχεδόν τίποτα από τα δυο φ 50 των σκίμμερ. Για αυτό λέω η επόμενη κίνηση να είναι τα σκίμμερ στο τελευταίο πάνω από την αντλία για να έχω win win, να κερδίσω δηλαδή ροή μέσα στο βαρέλι να γεμίζει και να ρουφάνε και τα σκίμμερ. Τι να πω? Θα το δω στην πράξη
Απάντηση με παράθεση
  #195  
Παλιά 31-07-16, 21:24
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Νίκο ευχόμουν να μην σου συμβεί αλλά έγινε
Στα έτοιμα μου φίλτρα δεν είχα κανένα πρόβλημα ποτε γιατι 20000 λίτρα το φίλτρο 20000 λίτρα η αντλία . Στα diy φίλτρα , σε τόσα λίτρα τα φίλτρα δυστυχώς δεν μπορούν να ανταποκριθούν , τα ίδια είχα πάθει και εγω με τελευταίο που έκανα γιατι ήθελα και βιολογική φίλτρανση (περα απο την έτοιμη) και τελικά κατέληξα να χρησιμοποιήσω ένα ρυθμιστή ροής Υ με "βάνες".
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #196  
Παλιά 01-08-16, 01:00
kalaitzakis Ο χρήστης kalaitzakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2011
Περιοχή: Ηρακλειο Κρητη
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Φίλη μου Αρτεμίσια μάλλον έχεις μπερδευτεί 20.000 λίτρα φίλτρο ??
Μάλλον εννοείς 2,000 καταρχήν δεν πάει αναλογικά αν ήταν έτσι εγώ στο nexus me 500 λίτρα θα ήθελα 500 λίτρα αντλία ??
Σε μένα ο κατασκευαστής λέει μέχρι ι 10.000 αντλία λίτρα μαχ και στην περίπτωση του nexus το πάει πολύ χαμηλά .
Επιμένω στο σωστό σχεδιασμό του φίλτρου ώστε να έχουμε και την σωστή βιολογία και όχι στην λογική να βάλουμε και ακόμα ένα βαρέλι
Η ένα Υ για να διορθώσουμε την ροΐ μας
Απάντηση με παράθεση
  #197  
Παλιά 01-08-16, 08:08
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Δεν έχω μπερδευτεί ναι 20.000 λίτρα είναι το φίλτρο μου της OASE όχι χωρητικότητας .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #198  
Παλιά 01-08-16, 08:57
kalaitzakis Ο χρήστης kalaitzakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2011
Περιοχή: Ηρακλειο Κρητη
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Καλημέρα Αρτεμίσια , οκ δεν το κατάλαβα σωστά έχεις 20.000 αντλία σε 20.000 λίτρα λίμνη, όλα καλά αλά και πάλι δεν αλλάζει τίποτα .
Σε ένα φίλτρο ξανά επιμένω δεν βάζουμε αντλία ότι νάνε αλά ότι λέει ο κατασκευαστής Η φτιάχνουμε το φίλτρο μας
Βάσει κάποιου σχεδίου . πρώτον για να έχουμε την σωστή ροΐ στο φίλτρο μας για να μπορούν τα βακτήρια να δημιουργήσουν αποικείς
Και δεύτερον να μην είναι περισσότερη για να τα παρασύρουν Η να μην προλαβαίνουν την ροΐ στα συγκοινωνούντα δοχεία
Απάντηση με παράθεση
  #199  
Παλιά 01-08-16, 09:00
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Καλημέρα Γιώργο Όχι βρε δεν έχω 20000 λίτρα λίμνη (πολύ θα το ήθελα) .... το αφήνω , μην τσακίσω το θέμα του Νίκου Σε όλα τα άλλα συμφωνούμε
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #200  
Παλιά 01-08-16, 09:04
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ίσως κάτι δεν έχω καταλάβει καλά.

Αν χρησιμοποιήσεις μεγαλύτερους σωλήνες μεταξύ των φίλτρων τότε δεν θα λυθεί το πρόβλημα?
Αν στείλεις κατευθείαν τα σκίμμερ στον 3ο φίλτρο τότε θα είναι "αμαρτία" που θα κυκλοφορούν τόσα λίτρα νερό προσπερνώντας τα φίλτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #201  
Παλιά 02-08-16, 07:19
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Θρίαμβος κυρίες και κύριοι!! Η αλλαγή των σκίμμερ και το κατεύασμα της αντλίας χαμηλότερα λειτούργησε άψογα!! Το τρίτο βαρέλι έχει πλέον σταθερή στάθμη και επιπλέον δουλεύουν τα σκίμμερ! Αλληλουια!! aliens δες τις φώτο και φαντάσου πως ότι βλέπεις από σωλήνες να φεύγουν από το πλάι, οι ίδιες φεύγουν και από την πίσω πλευρά που δεν φαίνονται στη φώτο. Δυο των φ63 από βαρέλι σε βαρέλι και πάλι δεν προλάβαινε να ανεβάσει την στάθμη μέσω των συγκοινωνούντων δοχείων.Είναι και στριμωγμένα εκεί κατω δεν βγάζω εύκολα φωτογραφίες.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20160801_234157.jpg
Εμφανίσεις:  308
Μέγεθος:  42,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20160801_234647.jpg
Εμφανίσεις:  366
Μέγεθος:  37,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #202  
Παλιά 02-08-16, 09:00
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Με το καλό Νίκο εύχομαι όλα να πάνε καλά
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #203  
Παλιά 02-08-16, 10:46
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Θρίαμβος ??? Τι άλλο να ζητήσει κανείς ? super

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχεις και μικρούς σωλήνες. Η 2η φώτο είναι κατατοπιστική.
Αυτό που με προβληματίζει είναι άλλο τώρα. Έτσι και το σκιμμερ μαζέψει ένα τεράστιο φύλλο. Αυτό θα πάει κατευθείαν στο 3ο σου βαρέλι και απευθείας στον κυκλοφοριτή ή θα μεσολαβήσει κάποιο είδος μηχανικής φίλτρανσης για να μην σου κολλήσει η αντλία?

Καλό γέμισμα...
Απάντηση με παράθεση
  #204  
Παλιά 02-08-16, 15:23
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι και το σκιμμερ μαζέψει ένα τεράστιο φύλλο. Αυτό θα πάει κατευθείαν στο 3ο σου βαρέλι και απευθείας στον κυκλοφοριτή ή θα μεσολαβήσει κάποιο είδος μηχανικής φίλτρανσης για να μην σου κολλήσει η αντλία?

Καλό γέμισμα...
Eυλογο το ερώτημα, για την ώρα εχω εναποθέσει τις ελπίδες μου στην Παναγίτσα (που έχει άλλα τρεχάματα) και στα καλαθάκια των σκίμμερ μέχρι να σκεφτώ κάτι για το τρίτο βαρέλι. Και όταν λέω να σκεφτώ κάτι, εννοώ οτι λόγω της μεγάλης δύναμης της αντλίας δεν έχω πολλές επιλογές, ότι περνά από κοντά στην τρύπα της αντλίας το ρουφά δαιμονισμένα και φοβάμαι πως ότι βάλω θα το ρουφήξει και θα βουλώσει. Το χέρι μου πέρασε από κοντά και το ρούφηξε. Θα σκεφτείς και εσύ κάτι, εγώ έχω σμπαραλιάσει τον εγκέφαλό μου με το πως θα λειτουργήσουν. Για να μου έρθει η ιδέα πως να μην αδειάζει το τελευταίο βαρέλι έκανα ένα πακέτο τσιγάρα κάτω στο μηχανοστάσιο κοιτώντας τα βαρέλια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ποσα trilineatus σε 100 λιτρα? beat89 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 4 06-04-11 12:46
Ποσα mm τζαμι για 60 λιτρα? aNe DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 04-08-10 14:37
σε ποσα λιτρα??? tornos Γατόψαρα Ν. Αμερικής 7 15-02-09 15:41
ποσα λιτρα; gutsi Δίσκοι 15 27-10-07 10:05
ποσα λιτρα; gutsi Bettas 16 27-09-07 18:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08118 seconds with 16 queries