Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-10-10, 13:25   #1
Στρωσιμο-μπερδεμα
 
Το avatar του χρήστη Hydrus
Hydrus
Member
Εγγραφή: 11-09-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 42

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Hydrus Ο χρήστης Hydrus δεν είναι συνδεδεμένος 11-10-10, 13:25
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα παιδια. Απόκτησα ενα ενυδρείο 85Λ. Έβαλα ένα φιλτρο της Resun το μοντελο Magi-700 με ροή 700L/h το οποιο0 περιεχει ενα μαυρο σφουγγάρι με μεγάλους πορους και ένα δυχτάκι με ενεργό άνθρακα από οτι είδα. το γέμισα νερό βρύσης και την ανάλογη ποσότητα αντιχλώριου.

με χαρτακια (τεστ) της eSHa το νερό μου έδωσε τιμές PH:7,6 KH:<16od GH: >7od NO3: Σχεδον ασπρο στα χρώματα λεει 10 δεν μπορω να συμπαιράνω πόσα mg/λιτρο είναι και το ιδιο συμβαίνει και με το NO2 που στα χρώματα έχει τιμή 1.

Έβαλα σε μια μικρή απόχη κάμποση τροφή και την στερέωσα στο υψος της επιφάνειας του νερού. έριξα επίσης βακτηρια της Waterlife με όνομα Bacterlife Friendly Bacteria σε πόσότητα που μου γράφουν οι οδηγίες. Έπειτα από 7 μέρες δεν σημειώθηκε κάποια αλαγή στις τιμές.

Τί κάνω από εδώ και πέρα? Τι περιμένω? Βυθό δεν έχω βάλει. Το ενυδρείο περιέχει μόνο νερό.
Εμφανίσεις: 3661
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-10-10, 13:41
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnbaz : 11-10-10 στις 13:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-10-10, 13:46
Το avatar του χρήστη Hydrus
Hydrus Ο χρήστης Hydrus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Τα έχω διαβασει αυτα. Να αφησω την τροφή μεχρι να μουχλιασει μεσα? να την αλλάζω? καθε ποσες μερες. Ο ανθρακας χρειάζεται? πειράζει που δεν έχω βυθο? θα χρησιμευε? το νερό έχει μια θολούρα. τι γίνεται?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-10-10, 14:10
manthos333 Ο χρήστης manthos333 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 97
Send a message via Skype™ to manthos333
Προεπιλογή φιλε

εγω δεν το εκανα ετσι ......

εβαλα πλυμενη ποταμισια αμμο με 2 δαχτυλα νερο μετα απο 2 3 μερες φυτεψα φυτα γεμησα νερο με αντιχλοριο εβαλα το φιλτρο εσωτερικο υαλοβαμβακα ενυδρειακο + ενα γαλαζιο σφουγγαρι +2 δυχτακια σιποραξ απο το ενυδρειο του φιλου μου (μπολι) και το αφησα να δουλευει 8 μερες ταιζοντας καθημερηνα αυριο θα κανω την επομενη μετρηση
__________________
Μάνθος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-10-10, 14:13
GrGeorgios Ο χρήστης GrGeorgios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-01-2010
Περιοχή: Αρτέμιδα (Λούτσα)
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hydrus Εμφάνιση μηνυμάτων
Έβαλα σε μια μικρή απόχη κάμποση τροφή και την στερέωσα στο υψος της επιφάνειας του νερού. έριξα επίσης βακτηρια της Waterlife με όνομα Bacterlife Friendly Bacteria σε πόσότητα που μου γράφουν οι οδηγίες. Έπειτα από 7 μέρες δεν σημειώθηκε κάποια αλαγή στις τιμές.
Καλησπέρα φίλε...
Θα ήθελα να σε ρωτήσω γιατί έβαλες σε απόχη το φαγητό; Δεν το έχω δει πουθενά να αναφέρεται...
Γενικά η ιδέα είναι η εξής:
Να φορτώσεις το ενυδρείο σου με αμμωνία ώστε να ξεκινήσει η φυσική διαδικασία σχηματισμού των βακτιριδίων... Έβαλες και "μπόλι" (βακτιρίδια εμπορίου) οπότε αυτή τη στιγμή έχεις μικροοργανισμούς μέσα που διασπάνε την αμμωνία...
Οκ έχεις "ζωάκια" τα οποία τρώνε...
...Τροφή τους έβαλες;
Δηλαδή αμμωνία έχεις βάλει;
Προκειμένου να βάλεις αμμωνία, θα πρέπει είτε να βάλεις ζωντανούς οργανισμούς να την παράγουν (ψαράκια - απάνθρωπο) είτε να φορτώνεις σιγά σιγά με τροφή το ενυδρείο σου η οποία θα "σαπίζει" όπως λες και θα παράγει αμμωνία είτε να βάλεις αμμωνία απο το φαρμακείο...

Προσωπικά θα με βόλευε η τρίτη επιλογή... Απο εκεί και περα αν εσύ προχωρήσεις με την τροφή, τότε θα πρέπει να βάλεις πολύ τροφή και να μην είναι συγκεντρωμένη σε ένα σημείο (απόχη στην επιφάνεια;;; γιατί Απλά ρίξτη στο νερό μέσα, όπως θα τάιζες τα ψαράκια σου...
Διάβασε πιο προσεκτικά τα post που σου έδωσαν τα υπόλοιπα παιδιά και θα δεις τι δεν έχεις κάνει καλά...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-10-10, 14:55
Frontosa23 Ο χρήστης Frontosa23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2010
Περιοχή: ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Σίγουρα τα παιδιά εδω έχουν γνώση να σε βοηθήσουν... υπάρχουν ειδικά αρθρα για τοσ στρωσιμο στο φορουμ... δες και αυτό να πάρεις άλλη μια ιδέα....

http://aquariums23.wordpress.com/201...E%CF%83%CE%B9/
__________________
http://www.aquarium4u.gr
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-10-10, 15:15
Το avatar του χρήστη Hydrus
Hydrus Ο χρήστης Hydrus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

GrGeorgios την εβαλα σε αποχη για να μην διασκορπιζεται μεσα στο ενυδρειο και μεινει στάσιμη και με τον καιρο αφου μπουν ψάρια μεσα μου δημιουργησει πρόβλημα. Ετσι μου είπαν.

Θα την βγαλω και θα τριψω μερικη να γινει σκόνη και θα την ριξω μεσα.


Αμμωνια από το φαρμακείο? πως την ζητώ? σε τι αναλογία την ριχνω και ποσο κοστίζει πανω κατω?

manthos333 θα πάρω αυριο και εγώ μπόλυ για να βάλω στο φίλτρο μου. Φυτά θα βάλω όταν βάλω κ βυθό.

Παιδιά τον ανθρακα να τον αφήσω μέσα στο φίλτρο ή να τον αλλάξω με ενα σφουγγάρι με πολύ μικρο πορώδες διαμέτρου τρύπας 1-2 χιλιοστα?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-10-10, 16:11
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Καλησπερα κ καλη αρχη! Τον ανθρακα τον βαζουμε στο ενυδρειο για μια-δυο μερες να τραβηξει οτι αρνητικο στοιχειο υπαρχει σε νεοστημενα ενυδρεια ή σε οριμα ενυδρεια μετα απο θεραπειες για τον ιδιο λογο...Αρα αν το εχεις ηδη 1-2 24ωρα μεσα δεν χρειαζεται πλεον κ μπορεις να τον αντικαταστησεις οπως ειπες με το σφουγγαρι....Την τροφη γιατι πρεπει να την σκορπιζουμε μεσα στο ενυδρειο δεν ξερω...... κ στην αποχη την ιδια δουλεια κανει κ δεν αφηνει υπολειμματα μεσα στο νερο...Την αμμωνια δεν ξερω πως την ζητας ,μιας κ δεν εχω παρει ποτε μου ,αλλα ξερω οτι ειναι φθηνη (1,50-2 ευρω) Για την αναλογια θα σου πουν οποιοι την εχουν χρησιμοποιησει ...αν κ καπου στο νετ τριγυρνάει ενα προγραματακι που σου ζηταει τα λιτρα του ενυδρειου κ σου βγαζει αυτο την δοσολογια που χρειαζεσαι...

Καλο θα ηταν ομως να βαλεις κ τον 'βυθο' μεσα ,τωρα που ειναι αρχη ,για να 'στρωσει' κ αυτος σιγα σιγα!Κλεισε φιλτρα- Αδειασε το 70%-80% του νερου σε δοχειο προετοιμασιας (αν εχεις) ή οπου μπορεις -βαλε τον βυθο κ ξαναγεμισμα μετα...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-10-10, 16:21
Το avatar του χρήστη Hydrus
Hydrus Ο χρήστης Hydrus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Psytrancer Εμφάνιση μηνυμάτων

Καλο θα ηταν ομως να βαλεις κ τον 'βυθο' μεσα ,τωρα που ειναι αρχη ,για να 'στρωσει' κ αυτος σιγα σιγα!Κλεισε φιλτρα- Αδειασε το 70%-80% του νερου σε δοχειο προετοιμασιας (αν εχεις) ή οπου μπορεις -βαλε τον βυθο κ ξαναγεμισμα μετα...
Γιατί πρεπει να βγάλο τόσο πολύ νερο? Ειχα σκοπο να τον ριξω απο πάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-10-10, 17:00
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Κ αυτο γινεται απλα θα σηκωσει πολυ θολουρα κ θα πρεπει να αφησεις για πολυ ωρα κλειστο το οποιο φιλτρο εχεις για να μην τραβηξει πολυ σκονη ...βγαλε το 50%...οτι σε βολευει..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-10-10, 17:26
manthos333 Ο χρήστης manthos333 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 97
Send a message via Skype™ to manthos333
Προεπιλογή προσωχη

αν η αμμος στο βυθο η οι πετρες ειναι ασβεστολιθικα θα σου ανεβασουν το PH οποτε πρωσεξε το
__________________
Μάνθος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-10-10, 17:28
GrGeorgios Ο χρήστης GrGeorgios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-01-2010
Περιοχή: Αρτέμιδα (Λούτσα)
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hydrus Εμφάνιση μηνυμάτων
GrGeorgios την εβαλα σε αποχη για να μην διασκορπιζεται μεσα στο ενυδρειο και μεινει στάσιμη και με τον καιρο αφου μπουν ψάρια μεσα μου δημιουργησει πρόβλημα. Ετσι μου είπαν.
Δεν το ξέρω αυτό αλλά μου φαίνεται οτι δεν ισχύει... Δεν το έχω διαβάσει αλλού.... plz guys συμβουλεψτε...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hydrus Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα την βγαλω και θα τριψω μερικη να γινει σκόνη και θα την ριξω μεσα.
Δεν χρειάζεται! Λυώνει μόνη της και σκορπίζει στο νερό!!! Απλά ρίξε φυλαράκια μέσα!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hydrus Εμφάνιση μηνυμάτων
GrGeorgios την εβαλα σε αποχη για να μην διασκορπιζεται μεσα στο ενυδρειο και μεινει στάσιμη και με τον καιρο αφου μπουν ψάρια μεσα μου δημιουργησει πρόβλημα. Ετσι μου είπαν.
Δεν το ξέρω αυτό αλλά μου φαίνεται οτι δεν ισχύει... Δεν το έχω διαβάσει αλλού.... plz guys συμβουλεψτε...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hydrus Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμμωνια από το φαρμακείο? πως την ζητώ? σε τι αναλογία την ριχνω και ποσο κοστίζει πανω κατω?
Την ζητάς σαν "διάλειμα αμωνίας" (Διάβασε σχετικά άρθρα που μεταξύ μας, δεν τα έχεις διαβάσει!!! Τα αναφέρουν όλα αυτά! :P)
Κόστος δε νομίζω να κάνει πάνω απο 1000 ευρώ το ml....
Πλάκα κάνω... Ε να σου παει κανα 5ευρω; 10 βαριά βαριά; Δε νομίζω...

Διάβασε τα posts που σου προτείναν τα παιδιά.... Τα λένε όλα!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-10-10, 18:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hydrus Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα έχω διαβασει αυτα. Να αφησω την τροφή μεχρι να μουχλιασει μεσα? να την αλλάζω? καθε ποσες μερες. Ο ανθρακας χρειάζεται? πειράζει που δεν έχω βυθο? θα χρησιμευε? το νερό έχει μια θολούρα. τι γίνεται?
Να μη μουχλιαζει η τροφη.
Καλυτερα τριφτη σκονη στο νερο ή αλλιως αλλαζε τη στην αποχη αν παει να μουχλιασει.
Με το ματι θα τη βλεπεις, δεν εχει ωρες.
Τροφη πρεπει να εχει καθημερινα παντως, στην αρχη μικρη ποσοτητα και οσο περναει ο καιρος αυξανεις λιγο.
Η δημιουργια αμμωνιας με τη τροφη δεν γινεται αμεσα και σε μεγαλη ποσοτητα (και ουτε χρειαζεται να γινεται)

Η λευκη θολουρα (bacteria bloom) ειναι δειγμα υπαρξης βακτηριων στο νερο (που εμφανιζονται για να καταναλωσουν την αμμωνια απο την τροφη) που δεν εχουν προλαβει να εγκατασταθουν στα υλικα του φιλτρου και το εσωτερικο του ενυδρειου.
Χρειαζονται καποιες διεργασιες πανω στις επιφανειες για να ειναι καταλληλες να αποικησουν τα βακτηρια. Θα γινουν ολα κανονικα και φυσιολογικα ομως.

Η δημιουργια βακτηριων της πρωτης ομαδας (που καταναλωνει αμμωνια) ειναι συντομη, ενω τα βακτηρια της δευτερης ομαδας (που καταναλωνουν ΝΟ2) αργουν να ολοκληρωσουν την αποικηση τους.

Ενδεικτικα μπορω να πω και αναλογα διαφορους παραγοντες, οτι:
- Την 2η-4η μερα εμφανιζεται η αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4, με peak της τιμης γυρω στη 5η-6η μερα. Την 8η-10η ειναι συνηθως ετοιμη η αποικια της πρωτης ομαδας και η αμμωνια μηδενιζει.
- Απο την 5η-7η μερα κανουν την εμφανιση του και τα νιτρωδη (ΝΟ2) με peak της τιμης γυρω στη 14-15η μερα. Την 25η-30η ειναι συνηθως ετοιμη η αποικια της δευτερης ομαδας και μηδενιζουν και τα νιτρωδη τελειως.
- Μετα την 25η-30η μερα περιπου θα αρχισουν να εμφανιζονται νιτρικα (ΝΟ3).

Οταν θα μετρας ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 μηδεν, ενω τα ΝΟ3 θα ειναι ψηλα τοτε το φιλτρο θα ειναι ετοιμο.
Θα κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου να πεσουν τα ΝΟ3 σε ασφαλη επιπεδα κατω απο 25ppm (ιδανικα 5-10ppm) και θα βαλεις αμεσως το πρωτο ψαρι ή αν προκειται για μικροψαρα μια μικρη ομαδα. (*με προσαρμογη φυσικα αναλαγη της ευαισθησιας του καθε ειδους)

Το ενυδρειο (βυθος-επιφανειες) θα συνεχισει να στρωνει για 3-4 μηνες ασχετα απο το φιλτρο που ειναι ηδη ετοιμο.

Η ιδανικη εισαγωγη ψαριων γινεται οταν την ολοκληρωσεις σταδικα μεσα σε αυτο το τριμηνο, δλδ καθε εβδομαδα και μερικα ψαρια, για να προλαβαινει το φιλτρο να αποικειται με νεο πληθυσμο βακτηριων.

Ειναι προτιμοτερο τα ζωντανα που κινουνται πανω στο βυθο (πχ corydoras, σαλιγγαρια, γαριδες) να μπουν στο τελος που θα εχει στρωσει και ο βυθος, δλδ θα εχει ολα τα απαραιτητα βακτηρια και μικροοργανισμους που καταναλωνουν τους ρυπους που πεφτουν πανω του.
Επισης ειναι προτιμοτερο τα μεγαλα ψαρια να μπουν μετα τα μικρα.
Αναλογα την συνθεση των ζωντανων κανονιζεις την πορεια σου.

Καλη τυχη.
Χωρις ψαρια μεσα δεν εχεις να ανυσυχεις για τιποτα.
Ακομα και μονο του να το αφησεις το ενυδρειο να τρεχει μονο με νερο, θα στρωσει. Λιγο αργοτερα μεν, αλλα θα στρωσει.
Η σταδιακη εισαγωγη ζωντανων ειναι το μυστικο.
-------------------------
Τα βακτηρια εμποριου στην πραγματικοτητα δεν επιταχυνουν τον κυκλο, αν και ετσι εχει παρερμηνευθει και ετσι συμφερει και τις εταιρειες να αφηνουν να νομιζουμε.
Αυτο που υποσχονται στην πραγματικοτητα* ειναι τιμες τοξικων (ΝΗ3 ΝΟ2) σε χαμηλα και ασφαλη επιπεδα κατι που φυσικα δεν στεκει, αφου τα απολυτα ασφαλη επιπεδα ειναι τα μηδενικα.
Οποιαδηποτε τιμη πανω απο 0,01ppm σε ελευθερη αμμωνια αρχιζει να καταπονει το ψαρι και απο το 0.2 και πανω μπορει να επιφερει και αμεσο θανατο
Δες εδω 5ο κεφαλαιο

Με την προυποθεση οτι η ΝΗ3 ειναι 10 φορες πιο τοξικη απο τα ΝΟ2, μπορουμε να υπολογισουμε οτι μια τιμη 0.1ppm στα ΝΟ2 μπορει να καταπονει τα ψαρια και μια τιμη 2ppm μπορει να επιφερει αμεσο θανατο.
Δες εδω τις δυο τελευταιες παραγραφους για τα ΝΟ2.

*πχ εδω ειναι το pdf με τις πληροφοριες για το safe start, ενα απο τα πιο αποδεκτα προιοντα για στρωσιμο.
Αν δεις τη σελιδα 9 εχει κατι πινακες που δειχνει την πορεια του στρωσιματος.
Επανω ειναι το πινακακι με τα ΝΟ2 οπου την 4η, 5η και 6η φτανει στην τιμη του 1ppm
Και στο κατω πινακακι η αμμωνια φτανει την 2η, 3η, και 4 ημερα το 0.3ppm
Και ολα αυτα στην καλυτερη των περιπτωσεων με σωστη εισαγωγη ψαριων και ταισματος κλπ κλπ κατι που δεν εχω δει ακομα με τα ματια μου να επιτυγχανεται απο καποιον.
Επισης εχει βγει και ενα ακομα προιον που συνισταται παραλληλη χρηση με το safestart και ειναι το bactozym, το οποιο αναφερει οτι επιταχυνει τις διεργασιες που αναφερω πιο πανω στις επιφανειες, για την γρηγορα αποικηση των βακτηριων πανω τους.
Δεν το εχω δοκιμασει.


ΥΓ τα παραπανω ειναι προσωπικες μου αποψεις
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 11-10-10 στις 18:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-10-10, 18:57
Το avatar του χρήστη Hydrus
Hydrus Ο χρήστης Hydrus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Παιδες ευχαριστω παρα πολυ.

Delta με ξαλαφρωσες λιγο γιατι ως αρχαριος μεν ακολουθεις τα βηματα, δεν, αισθανεσαι οτι περπατας στα τυφλα.
Τωρα ξερω πανω κατω τι και ποτε να περιμενω. τα λεμε οταν εχω ξανα νεοτερα.

Μια τελευταια διευκρινηση. Delta οταλ λες peak της τιμης?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-10-10, 19:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hydrus Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια τελευταια διευκρινηση. Delta οταλ λες peak της τιμης?
Συγνωμη για το εγγλεζικο, εγινε απο συνηθεια λογω επαγγελματος
Αν ξαναξεχαστω χρησιμοποιησε αυτο
http://www.google.com/dictionary?aq=f&langpair=en|el&q=peak&hl=el
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-10-10, 23:40
Frontosa23 Ο χρήστης Frontosa23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2010
Περιοχή: ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hydrus Εμφάνιση μηνυμάτων
GrGeorgios την εβαλα σε αποχη για να μην διασκορπιζεται μεσα στο ενυδρειο και μεινει στάσιμη και με τον καιρο αφου μπουν ψάρια μεσα μου δημιουργησει πρόβλημα. Ετσι μου είπαν.

Θα την βγαλω και θα τριψω μερικη να γινει σκόνη και θα την ριξω μεσα.


Αμμωνια από το φαρμακείο? πως την ζητώ? σε τι αναλογία την ριχνω και ποσο κοστίζει πανω κατω?

manthos333 θα πάρω αυριο και εγώ μπόλυ για να βάλω στο φίλτρο μου. Φυτά θα βάλω όταν βάλω κ βυθό.

Παιδιά τον ανθρακα να τον αφήσω μέσα στο φίλτρο ή να τον αλλάξω με ενα σφουγγάρι με πολύ μικρο πορώδες διαμέτρου τρύπας 1-2 χιλιοστα?
Την τροφή όπως και αν τη βάλεις μέσα στο ενυδρείο θα διαλυθεί με τπον καιρό και θα παράξει αμμωνία... από τη στιγμή που δεν έχεις ψάρια μέσα... δεν έχεις πρόβλημα με τα επίπεδα αμμωνίας... σκοπός είναι να παραχθεί αρκετή αμμωνία ώστε να βρουν τροφή τα βακτήρια και να δημιουργήσουν τις απαιτούμενες αποικίες στο φίλτρο... τα βακτήρια θα μετατρέψουν επί της ουσίας την αμμωνία σε νιτρώδη άλατα και αλλά βακτήρια θα τραφούν με αυτή....βάλε λίγη τροφή στο ενυδρείο περίμενε 4-6 εβδομάδες και κάνε τότε μετρήσεις στο ενυδρείο σου.... πιθανότατα αν όχι σίγουρα, αφού προσθέτεις και βακτήρια.... θα έχεις αμμωνία και νιτρώδη μηδέν και λίγα νιτρικά.... εως ελάχιστα.... μετά τις 4-6ν εβδομάδες βάλε σταδικαά τα ψαράκια μέσα... κάθε εβδομάδα ας πούμε για να μην μπουνε όλα μαζί και φορτωθεί το ενυδρείο.... και θα είσαι μια χαρά... ο τρόπος με την φαρμακευτική αμμωνία είναι επίσης αποτελεσματικός, αλλά την ΄δια δουλειά θα κάνεις και εμ την τροφή.... ρίξε από λίγη τροφή και κανε υπομονή όλα τα άλλα θα γίνουν από μονα τους.....

ο ανθρακας απορρφά βλαβερες ουσίες απο το νερό (και κάποιες ωφέλιμες μαζί δυστυχώς αλλά δεν πειραζει) μετά από το περίπου έξι εβδομάδες χάνει αυτη την ικανότητα και πρέπει να αντικατασταθεί... αν τον έχει παραμείνει για κανα μήνα βγαλτον ακι βαλτον πάλι όταν θα βα΄λεις ψαρακια....

καλό θα ήταν να βάλεις και άλλο βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου.... εκτός από το σφουγγάρι....
__________________
http://www.aquarium4u.gr
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-10-10, 08:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Frontosa23 Εμφάνιση μηνυμάτων
Την τροφή όπως και αν τη βάλεις μέσα στο ενυδρείο θα διαλυθεί με τπον καιρό και θα παράξει αμμωνία... από τη στιγμή που δεν έχεις ψάρια μέσα... δεν έχεις πρόβλημα με τα επίπεδα αμμωνίας... σκοπός είναι να παραχθεί αρκετή αμμωνία ώστε να βρουν τροφή τα βακτήρια και να δημιουργήσουν τις απαιτούμενες αποικίες στο φίλτρο...
Σωστα χρειαζεται η παραγωγη αμμωνιας, αλλα αυτο δεν συνεπαγεται και την παραγωγη και αλλων αρνητικων στοιχειων πχ μυκητες.

Και εξηγω την αποψη μου. Στην αρχη δεν υπαρχει ζωη (μικροοργανισμοι κλπ) στο ενυδρειο, ουτε καλοι (κοπηποδα, σαλιγκαρακια, σκουληκακια detritus κλπ), ουτε κακοι (μυκητες-μουχλα) και αρχιζουν να αναπτυσονται ταυτοχρονα.
Οι μυκητες ειναι οργανισμοι που τρεφονται με υπολειμα τροφης οσο και με ψαρι. (πχ ασθενεια fungus).
Η αναπτυξη (με την παροδο του χρονου στρωσιματος) των χρησιμων μικροοργανισμων, θα μειωσει δραματικα τον πλυθησμο τους σε ασφαλη επιπεδα και δεν θα γινουν απειλη για τα ψαρια παρα μονο αν τα βρει εξασθενημενα πχ με μειωμενο ανοσοποιητικο, με πιθανη αιτια το στρες συνηθως λογω κακης διατροφης, βρωμικου ή λαθος παραμετρων νερο, ελλειψη βιταμινων, λαθος επιθετικων συγκατοικων κλπ .
(Οι μυκητες δεν εξαφανιζονται ποτε τελειως και περιμενουν τις καταλληλες συνθηκες για να αναπτυχθουν. Γιαυτο πρεπει να κραταμε παντα τις συνθηκες καλες για τα ψαρια ωστε να ειναι δυνατος ο οργανισμος τους να αντιμετωπιζει τετοιες απειλες).

Η τροφη λοιπον δεν ειναι κακο, αν δουμε και δημιουργειται σοβαρη ποσοτητα μυκητων πανω της, να μπορει να αφαιρεθει ευκολα (πχ οπως οταν ειναι σε αποχη).
Η χειροκινητη αφαιρεση του μυκητα βοηθαει υπερ των χρησιμων μικροοργανισμων, στο "πολεμο" αναμεσα τους και βοηθαει να τελειωσει και γρηγορα.

Η δημιουργια χρησιμων μικροοργανισμων στο εσωτερικο του ενυδρειου (αυτο θεωρειται και το σημαντικο μερος του "στρωσιματος" του βυθου) κραταει πολυ περισσοτερο απο τον ενα μηνα που θελει περιπου το στρωσιμο του φιλτρου. Δεν ειναι αναγκη να χανουμε κι αλλο χρονο αφηνωντας τους μυκητες ελευθερους.
Ενδεικτικα το στρωσιμο του βυθου διαρκει 3-4 μηνες, και 1 χρονος για ωριμανση του ενυδρειου γενικα. Μετα, το ενυδρειο ισορροπει τελειως και "τρεχει" μονο του. Η καθε μας παρεμβαση, αναλογα ποσο μεγαλη ειναι πχ εισαγωγη η αφαιρεση οργανισμων, αλλαγη διακοσμητικων, απωλεια μερους βιολογιας απο συντηρηση κλπ, θα φερνει και μια ανισορροπια που θα θελει καποιο χρονο για να ισορροπησει παλι το ενυδρειο. Οσο πιο ωριμο και ισορροπημενο ειναι το ενυδρειο, τοσο πιο γρηγορα επανερχεται.

Εγω παντως χρησιμοποιω κομμενη ταμπλετα βυθου που οταν διαλυεται γινεται σαν ξηρη σκονη. (αυτη η σκονη εχω παρατηρησει οτι δυσκολα πιανει μυκητα σε σχεση με το φυλαρακι)
Αν και στην αρχη και παλι υπαρχει πιθανοτητα δημιουργιας μυκητα, οποτε επεμβαινω με αφαιρεση του (πιο δυσκολα φυσικα απο οτι αν ηταν σε αποχη, αλλα θελω να καθεται στο βυθο η τροφη)

Το στρωσιμο με υγρη αμμωνια μπορει μεν να θεωρειται "καθαρο" για τετοιες περιπτωσεις, αλλα δεν προσφερει καθολου (αντιθετα εμποδιζει) την παραγωγη των χρησιμων μικροοργανισμων με αποτελεσμα και παλι την καθυστερηση στρωσιματος του εσωτερικου του ενυδρειου (και βασικα του βυθου που μας ενδιαφερει σημαντικα)
Χρειαζεται λοιπον μια ισορροπια σε ολα και λιγη ενημερωση στον αρχαριο για να ξερει τι κινησεις να κανει και για ποιο λογο, ωστε να επεμβαινει αν χρειαστει αναλογα τα αποτελεσματα.

Αν εχει μεινει καποιο κενο ή διαφωνια, ευχαριστως να το συζητησουμε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βρε μπερδεμα αυτα τα ενυδρεια...Help spirit76 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 21-09-09 18:56
mh λαμπες μπερδεμα makis Φωτισμός 28 27-07-08 19:10
το κλασικο μπερδεμα του αρχαριου :( newbie Αρχάριοι γλυκού νερού 16 06-12-07 00:17
Μπερδεμα με ψαρια και φιλτρανση!! Giannis-Patra Αρχάριοι γλυκού νερού 0 01-12-07 14:48
Μπερδεμα με ποιοτητα νερου.... imichal Αρχάριοι γλυκού νερού 16 28-10-07 15:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08443 seconds with 13 queries