Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-09-10, 12:40
hello Ο χρήστης hello δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή άρρωστος μονομάχος-αντιμετώπιση

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 20 λίτρων
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 1,5 εβδομάδα

3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 22 Σεπτεμβρίου
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 29
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): ένας μονομάχος

6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ:
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 25 Σεπτεμβρίου
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: μία φορά την ημέρα 3-4 σκουληκάκια

11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH:
KH:
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια):
ΝΟ2(νιτρώδη):
ΝΟ3(νιτρικά):
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:

ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: έχει άσπρα σημάδια σαν πάχνη στα πτερύγια, κάποια άλλα πτερύγια στις άκρες έχουν γίνει διαφανή, και κάποια άλλα έχουν κοπεί

2. ΔΕΡΜΑ:
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: δεν κινείται καθόλου, μένει στον πάτο του ενυδρείου
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : οχι δύο ημέρες τώρα καθόλου
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: τα πρώτα συμπτώματα 10 ημέρες πριν που ήταν σε γυάλα
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: fungol
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: 5ml
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ: 2 ημέρες

4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: χειροτέρευσε, από τότε δεν κινείται σχεδόν καθόλου ενώ πριν κολυμπούσε αλλά είχε τα άσπρα σημάδια στα πτερύγια
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? : ναι, 1 ημέρα
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: 50%
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? : ναι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: φωτογραφία δεν μπορώ δυστυχώς
__________________________________________________ ___________

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-09-10, 12:43
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Ωχ... Δεν έχεις φίλτρο και δεν έχεις στρώσει το φίλτρο που δεν έχεις!
Κακά τα πράγματα και ταΐζεις και πολύ... Ωχ...
Πάρε ένα φίλτρο κατάλληλο για τα λίτρα σου άνοιξε νεο θέμα να σου πούν και ζήτα μπόλι γρήγορα αφού πάρεις το φίλτρο...
Επίσης πάρε:
Τεστ νερού
ΑPI NH3/NH4
API NO2
API NO3
σε ΥΓΡΗ μορφή!
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-09-10, 12:47
hello Ο χρήστης hello δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

έχω φίλτρο...πακέτο με το ενυδρείο το πήρα...οπότε είναι το αντίστοιχο για το μέγεθος του ενυδρείου.
για τα τεστ ναι ξέρω πρέπει να πάρω...απλά να προλάβω πρώτα το ψαράκι θέλω...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-09-10, 12:49
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Το φίλτρο το έχεις στρώσει; Melafix πήρες για να χορηγήσεις;
Τί έχεις κάνει ως τώρα;
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-09-10, 13:04
hello Ο χρήστης hello δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

το άφησα μερικές ημέρες σε λειτουργία και έπειτα έριξα safestart. σε ένα εικοσιτετράωρο έβαλα το ψάρι. το είχα διαβάσει και από κάποιον που το έκανε με αυτή τη σειρά με επιτυχία. στο πετ σοπ μου είχαν πει κατευθείαν να ρίξω το ψάρι.
-------------------------
α και για melafix έψαξα εχθές και δεν βρήκα πουθενά!!!απογοήτευση...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hello : 26-09-10 στις 13:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-09-10, 13:12
Το avatar του χρήστη 6981giwrgos
6981giwrgos Ο χρήστης 6981giwrgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 487
Προεπιλογή

το ψαρι με βαση αυτα που λες εχει fin rot βαλε λιγο ενυδρειοακο αλατι η τυροκομικο το χοντρο χωρης συντιριτικα. η τροφη που ρειχνεις ειναι μια χαρα αν δεν τρωει μην του ρειχνεις αλλο..κανε και ποιο συχνες αλλαγες νερου.
-------------------------
διαβασε και εδω
__________________
φιλικα Γιωργος...



ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΝ ΑΡΕΣΕΙ..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 6981giwrgos : 26-09-10 στις 13:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-09-10, 13:17
hello Ο χρήστης hello δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

ναι διαβάζοντας εχθές κατέληξα ότι έπρεπε να πάρω αλάτι ενυδρειακό...και πήγα στο πετ σοπ το οποίο μου έδωσε lake salt για κηχλίδες...μου είπαν ότι είναι αυτό το αλάτι...δεν το χρησιμοποίησα όμως...γιατί έγραφε ότι είναι χημικό μίγμα που αντικαθιστά το φυσικό περιβάλλον των κηχλιδων.μου δημιουγρήσε μια αμφιβολία... είχαν και το ectopur...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-09-10, 13:24
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Καλά αυτά τα pet shop είναι σκέτη μάστιγα...

Πρώτα λέει να ρίξεις κατευθείαν το ψάρι, σε άστρωτο ενυδρείο (το safestart προσωπικά πιστεύω ότι έιναι μεγάλη μουφα, όπως και τα συναφή), μετά σου δίνει αλάτι για κιχλίδες...

Βρες αλάτι τυροκομικό, και μέτρα άμεσα τη συγκέντρωση αμμωνίας και νιτρώδων στο νερό γιατί πιθανότατα απο κεί ξεκινάει το πρόβλημα. Οι μετρήσεις θα σου πουν και το πόσο συχνά να αλλάζεις νερό μέχρι να ξεπεραστεί.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-09-10, 13:32
Το avatar του χρήστη 6981giwrgos
6981giwrgos Ο χρήστης 6981giwrgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 487
Προεπιλογή

διαβασε τι μου ειπαν εμενα οταν ο μονομαχος μου επαθε fin rot και το εσοσα απο το 22 ποστ και κατω ειναι η ασθενια.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40516
__________________
φιλικα Γιωργος...



ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΝ ΑΡΕΣΕΙ..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-09-10, 10:22
hello Ο χρήστης hello δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

παιδιά ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. τελικά βρήκα σήμερα χοντρό αλάτι τυροκομικό και προσέθεσα σταδιακά 2γρ/λιτρο. να το κάνω αυτό για δέκα ημέρες περίπου ε;
όταν το έριξα σηκώθηκαν από τον πάτο πολλά μαύρα κομματάκια...τι μπορεί να είναι;;; και μήπως δημιουργούν πρόβλημα; να σημειώσω ότι το ενύδρειο το έχω μία εβδομάδα περίπου με το ψαράκι μέσα οπότε δεν νομίζω να είναι περιττώματα μόνο περιττώματα...
ευχαριστώ εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-09-10, 15:00
Το avatar του χρήστη 6981giwrgos
6981giwrgos Ο χρήστης 6981giwrgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 487
Προεπιλογή

μια εβδομαδα πιστεβω ειναι μια χαρα..
μετα την θεραπεια θα κανεις μικρες και συχνες αλαγες νερου για να πεσει η αλατοτητα γιατι δεν κανει να γινει αποτομη αλαγη το γραφει και στο αρθρο που σου εβαλα ποιο πανω για το αλατι.
τωρα για τα μαυρα κοματια μπορει να ειναι περιτοματα τωρα τι αλλο μπορει να ειναι δεν ξερω..
__________________
φιλικα Γιωργος...



ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΝ ΑΡΕΣΕΙ..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-09-10, 15:15
hello Ο χρήστης hello δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

ναι το κοίταξα το link. Με βοήθησε πάρα πολύ. ευχαριστώ

τα μαύρα κομματάκια πρέπει να είναι τελικά άνθρακας, γιατί είχε το φίλτρο μέσα ένα κουτάκι με άνθρακα. έτσι νομίζω. το κράτησα κάποιες μερες αλλά το έχω βγάλει τώρα. τώρα πόσο βλαβερό είναι που γέμισε ο πάτος...αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος...και πως θα το μαζέψω αν δημιουργεί πρόβλημα...
προς το παρόν δεν έχω δει βελτίωση...αλλά θα περιμένω...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-09-10, 16:09
Το avatar του χρήστη 6981giwrgos
6981giwrgos Ο χρήστης 6981giwrgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 487
Προεπιλογή

με μια αποχη μαζεψε τα (τα κοματια).
__________________
φιλικα Γιωργος...



ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΝ ΑΡΕΣΕΙ..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-09-10, 22:50
hello Ο χρήστης hello δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

δεν τον προλαβαίνω...έχει γυρίσει το σώμα του, και το κεφάλι έχει πέσει βαριά κάτω...και το πιο σημαντικό...έχουν μαυρίσει τα βράγχια του...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-09-10, 01:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μαλλον εχει καει απο την αμμωνια.
Ειναι αστρωτο το ενυδρειο


Εγω θα εκανα ευθανασια και δεν ξαναεβαζα ψαρι σε αστρωτο ενυδρειο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-09-10, 08:08
Το avatar του χρήστη 6981giwrgos
6981giwrgos Ο χρήστης 6981giwrgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 487
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλλον εχει καει απο την αμμωνια.
Ειναι αστρωτο το ενυδρειο


Εγω θα εκανα ευθανασια και δεν ξαναεβαζα ψαρι σε αστρωτο ενυδρειο
με το προτο συμφονω
αλλα εγω ευθανασια δεν θα μπορουσα να κανω δεν ειμαι κατα γιατι κριμα ειναι ταλεπορειτε το ζωντανο .αλλα δεν μου παει η καρδια...
__________________
φιλικα Γιωργος...



ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΝ ΑΡΕΣΕΙ..
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-09-10, 08:42
hello Ο χρήστης hello δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

γιατί να έχει καεί από την αμμωνία;πήρα τεστ εχθές και είναι ανάμεσα στο 0 με 0,25...φυσιολογικές τιμές δεν είναι;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-09-10, 08:46
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Όταν λέει "έχει καεί" εννοεί ότι η έκθεση σε αμμωνία του έχει κάνει ζημιά...

Η αμμωνία σου θα έπρεπε να είναι μηδέν - τίποτε άλλο.

Όταν λες 0-0.25 αυτό είναι τεράστιο εύρος τιμών. Αν πάρεις τη μέση τιμή, 0.125, είναι ήδη μεγάλη συγκέντρωση. Ανάλογα και με το Ph που έχεις (πόσο έιναι; ) μπορεί άνετα να προκάλεσε ασθένεια και θάνατο.

Επίσης: με τι τεστ μετρησες; Υγρό η στικ; (Τα δεύτερα δεν θεωρούνται και πολύ αξιόπιστα, γενικά...)
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-09-10, 08:51
hello Ο χρήστης hello δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

υγρά τεστ. ακριβώς δεν μπορώ να καταλάβω την τιμή γι αυτό λέω 0-0,25. και στις οδηγίες λέει ότι στο 0,25 μελλοντικά μπορεί να θεωρηθεί τοξικό...
όσον αφορά το Ph νομίζω ότι είναι στο 8...
πόσο πρέπει να είναι το ph;
πάντως το ψαράκι όταν ήταν στη γυάλα παρουσίασε κάποια συμπτώματα που θα έλεγες ότι έχει fin rot. όταν πήγα στο pet shop μου έδωσε το φάρμακο για fungus(βεβαίως τοτε ακόμη δεν ήξερα τις ασθένειες). δίνοντας του το φάρμακο έπεσε τελείως... και σιγά σιγά όλο και χειρότερα..
δώστε καμμία συμβουλή...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-09-10, 09:03
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hello Εμφάνιση μηνυμάτων
υγρά τεστ. ακριβώς δεν μπορώ να καταλάβω την τιμή γι αυτό λέω 0-0,25. και στις οδηγίες λέει ότι στο 0,25 μελλοντικά μπορεί να θεωρηθεί τοξικό...
όσον αφορά το Ph νομίζω ότι είναι στο 8...
πόσο πρέπει να είναι το ph;
πάντως το ψαράκι όταν ήταν στη γυάλα παρουσίασε κάποια συμπτώματα που θα έλεγες ότι έχει fin rot. όταν πήγα στο pet shop μου έδωσε το φάρμακο για fungus(βεβαίως τοτε ακόμη δεν ήξερα τις ασθένειες). δίνοντας του το φάρμακο έπεσε τελείως... και σιγά σιγά όλο και χειρότερα..
δώστε καμμία συμβουλή...
Δεν έχω πρόχειρο το λινκ για την τοξικότητα της αμμωνίας, αλλά όσο πιό ψηλό το Ph (και το 8 είναι ήδη ψηλό) τόσο πιό τοξική είναι. Οπότε δεν ξέρω αν έφταιξε το φάρμακο που έριξες, αλλά σίγουρα παραμονή σε νερό με μετρήσιμη αμμωνία κάνει τα πράγματα χειρότερα.

Αν δεν στρώσεις το φίλτρο σου (να έχεις ΝΗ3=0), δεν υπάρχουν και πολλά που μπορείς να κάνεις. Και αν το ψάρι έχει "πεσει" τόσο πολύ, μπορεί και όλα να τα κάνεις σωστά και πάλι...

Στη θέση σου θα φρόντιζα να είναι καθαρό το νερό (ΝΗ3=0 με αλλαγές νερού/μπόλι) αλλά αν τα πράγματα είναι προχωρημένα, έτσι όπως τα περιγράφεις, τότε η ευθανασία μπορεί να είναι ο μόνος δρόμος, αντί να αφήσεις το ψάρι να ταλαιπωρηθεί μέχρι τέλους... Σορυ...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-09-10, 09:26
hello Ο χρήστης hello δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

για την αμμωνία εννοώ ότι είναι ανάμεσα στο πρώτο και δεύτερο χρώμα (γιατί δεν θυμάμαι αν λέω σωστά τις τιμές...θεωρείται τοξική και εκεί; και μέσα σε τόσο λίγες ημέρες να εξοντώσει το ψάρι; (ούτε μία εβδομάδα δεν πέρασε). η αλήθεια είναι ότι έχω στενοχωρηθεί πολύ αλλά δεν υπάρχει ενημέρωση σοβαρή από τα πετ σοπ και που να τα μάθεις όλα εξ αρχής από μόνος σου...
για αυτό και θέλω να βγάλω ένα συμπέρασμα ώστε να κάνω σωστές κινήσεις από εδώ και πέρα...
-------------------------
επίσης εφόσον έχουν μαυρίσει τα βράγχια του, δεν υπάρχει επιστροφή;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hello : 28-09-10 στις 09:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-09-10, 10:32
Το avatar του χρήστη sakura-chan
sakura-chan Ο χρήστης sakura-chan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2010
Περιοχή: Utopia
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

δυστυχως οταν εχεις αυξημενη αμμωνια η ζημια ειναι τεραστια. Το ψαρακι μπορει τελικα να τα καταφερει, αλλα θα ζησει πολυ λιγοτερο απο ενα ψαρι που δεν εχει εκτεθει σε υψηλες τιμες αμμωνιας. Αν δεις οτι χειροτερευει η λυση ειναι η ευθανασια. Ακουγεται σκληρο, αλλα δεν μπορεις να φανταστεις ποσο ασχημο ειναι να βλεπεις το ψαρι σου να αργοπεθαινει. Εγω στη θεση σου θα του εβαζα αλατι με maracyn (ή οποιαδηποτε αλλη αντιβιωση που σκοτωνει τα gram-negative bacteria που προκαλουν fin rot). Το melafix στη δικη σου περιπτωση δεν μπορει να βοηθησει πολυ γιατι απο οτι φαινεται το ψαρακι σου ειναι σε προχωρημενο σταδιο Οταν του βαλεις την αντιβιωση, βαλε και αεραντλια για καλο αερισμο του νερου. Μη ξεχνας επισης να κανεις συχνες αλλαγες νερου! Ευχομαι να τα καταφερει το ψαρακι σου!!!
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-09-10, 12:23
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Κάνε συχνές/μικρές αλλαγές νερού, πάντα με αντιχλώριο και στην ίδια θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείου, ώστε να μηδενίσεις την αμμωνία.
Αν έχεις αλάτι στο νερό θα πρέπει να ρίχνεις και αλάτι στο νερό της αλλαγής για να μην κατεβεί (απότομα) η αλατότητα.

Για το Ph δε νομίζω ότι μπορείς/πρέπει να ανησυχείς σε αυτή τη φάση...

Για το αντιβιοτικό, επίσης δεν ξέρω τι να σου πω - το μόνο σίγουρο είναι ότι θα "καθαρίσει" τη βιολογία του φίλτρου σου πάντως.

Αν έχεις ρίξει συνολικά 5γρ/λίτρο μέχρι τώρα, νομίζω ότι είσαι ήδη πολύ ψηλά! Ποιός σου συνέστησε να το πας τόσο πολύ;
Δες εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/archive/index.php/t-8221.html
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-09-10, 19:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σαν ενημερωση για αποφυγη λαθων το μελλον.

Αν δεν μπολιασες το ενυδρειο και τρεχει 15 μερες ειναι προφανες οτι δεν θα εχει στρωσει. Για να μπει ψαρι μεσα σε 15 μερες, πρεπει να παρακολουθειται απο πολυ εμπειρο χομπιστα για αποφυγη προβληματων.

Κατα τη διαρκεια του στρωσιματος σε νορμαλ συνθηκες, την πρωτη εβδομαδα ανεβαινουν οι τιμες της αμμωνιας ΝΗ3 στα υψη και σε 15 μερες ενω εχουμε ακομα ενδειξεις αμμωνιας, τα νιτρωδη ΝΟ2 ανεβαινουν και αυτα στα υψη (επισης πολυ τοξικα).

Για την τοξικοτητα και αντιμετωπιση της αμμωνιας μπορεις να δεις αυτο: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756
Μπορεις να κανεις τις ιδιες κινησεις που αναφερονται στο λινκ, για να αποφυγεις τη δηλητηριαση και απο τα νιτρωδη.

Η δραση των Νιτρωδων αλατων (ΝΟ2) τωρα:
Το ΝΟ2 αντικαθιστά το οξυγόνο (Ο2) της αιμοσφαιρίνης στο αίμα των ψαριών και αυτά πεθαίνουν από ασφυξία. Ενδεικτικά αναφέρεται οτι η ΝΗ3 είναι 10 φορές περίπου πιό τοξική από τα ΝΟ2.

Σημαδια για υπαρξη Νιτρωδων αλατων (ΝΟ2) μπορουν να θεωρηθουν οτι:
σε χαμηλά επίπεδα ΝΟ2 τα ψάρια μπορει να τρίβονται σε αντικείμενα ή να κανουν αποτομα τιναγματα κολυμπωντας, χασιμο χρωματων.
Καθώς τα επίπεδα ΝΟ2 αυξανονται, το ψαρι θα γίνει ληθαργικό, αλλά παρόλα αυτά θα μπορεί να κολυμπαει μεχρι την τροφη.
Αν το ψάρι έχει προσβληθεί με δηλητηριαση από τα νιτρώδη, τα βράγχια θα παρουν ενα χλωμό μαύρισμα έως σκούρο καφέ χρώμα και τα ψάρια μπορεί να εμφανίσουν σημαδια αναπνευστικής δυσχέρειας, δηλαδή να λαχανιάζουν στην επιφάνεια του νερού (αν δεν ειναι λαβυρινθοψαρα που το συνηθίζουν και υπο κανονικες συνθηκες) ή να κολυμπανε συνεχως, κατω απο την εξοδο του φιλτρου που γινεται εντονη αναταραξη το νερου.

Το καθαρό νερό με καποια θεραπεια ή προληψη για δευτερογενεις παθησεις, θα αντιστρέψει την κατάσταση της υγειας τους μερικες φορες.
Για αυτο προσπαθησε μηπως το σωσεις με συχνες και μεγαλες αλλαγες νερου με ιδια θερμοκρασια με του ενυδρειου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-09-10, 08:56
hello Ο χρήστης hello δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

ευχαριστώ για την ενημέρωση. με είχαν διαβεβαιώσει ότι μπορείς να βάλεις το ψάρι στο ενυδρείο από την πρώτη κιόλας ημέρα με το safe start. και μάλιστα είχα πάει σε δύο καταστήματα pet shop για επιβεβαίωση (ίδιας αλυσίδας, άλλης περιοχής)...τι να πω...
και εντάξει, άντε και ακολουθείς αυτή τη διαδικασία, δεν έπρεπε να πουν ότι πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις μετρήσεις για να βλέπεις την πορεία!!!
ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
¶ρρωστος μονομάχος-αντιμετώπιση hello Bettas 26 12-05-12 15:10
άρρωστος pleco! Αντιμετώπιση! aquaristas Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 06-11-09 13:23
άρρωστος μονομάχος Maximina Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 20-02-08 13:11
άρρωστος μονομάχος-ΒΟΗΘΕΙΑ- nancy Bettas 4 07-10-05 00:05
Μονομάχος άρρωστος ή όχι? spirosta Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 48 27-09-05 19:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07993 seconds with 14 queries