Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-01-13, 22:58
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Κοιτα τα 120 που λες μπορει να ακουγονται πολλα αλλα περυσι με ποιο πολλα ενυδρεια και με θερμοστατες στο συνολο 3000watt πληρωνα τρελη ΔΕΗ και δεν ειναι μονο το κοστος της κιλοβατορας ανεβαινουν ολα σαν τρελα!Εγω παντος ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την αποδοση του!ΚΑι σκεψου οτι ειναι 1100 λιτρα τι θερμοστατες θα ηθελα και τι ρευμα θα πληρωνα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-01-13, 23:24
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα τα 120 που λες μπορει να ακουγονται πολλα αλλα περυσι με ποιο πολλα ενυδρεια και με θερμοστατες στο συνολο 3000watt πληρωνα τρελη ΔΕΗ και δεν ειναι μονο το κοστος της κιλοβατορας ανεβαινουν ολα σαν τρελα!Εγω παντος ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την αποδοση του!ΚΑι σκεψου οτι ειναι 1100 λιτρα τι θερμοστατες θα ηθελα και τι ρευμα θα πληρωνα?
με 1200watt και να δουλευουν 14 ωρες την ημερα δεν ξεπερνας τα 2.5 ευρω την ημερα, δηλαδη 75 τον μηνα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-01-13, 23:37
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

θα μου το κρατουσαν 1200 βατ στους 29?Λιγο δυσκολα και θα δουλευαν και στα ορια τους οι θερμοστατες!και δεν ειναι η τιμη οπως την λες!Γιατι 2 φορες περασα τις 2050 κιλιβατορες το τετραμηνο και μονο και μονο για αυτο ολα στον λογαριασμο ανεβαιναν σαν τρελα!Πχ πληρωνα δικτυο μεταφορας 80 ευρο κλπ!!Επισης θα εχανα και το κοινωνικο τιμολογιο με αυτες τις κιλοβατορες αν τις ειχα τωρα!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-01-13, 00:18
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

φιλε ειχες 2.5 φορες μεγαλυτερη ισχυ σε πολλα ενυδρεια.
με θερμοκρασια χωρου 20 βαθμους κρατας ανετα 29 στο ενυδρειο με 1 watt ανα λιτρο.
τα 3 λιτρα πετρελαιο την ημερα σε κοστος ειναι υπερβολικα περισσοτερα απ οτι το ρευμα.
εχεις αποφασισει τον τροπο της θερμανσης σου και πολυ καλα κανεις, δεν θελω να σε αποτρεψω απο αυτην, απλα λεω την αποψη μου ετσι ωστε καποιος που θα παρει ιδεες απο αυτο το ποστ, πριν κανει κατι να εχει και μια αλλη γνωμη για να σκεφτει.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-01-13, 08:53
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις αποφασισει τον τροπο της θερμανσης σου και πολυ καλα κανεις, δεν θελω να σε αποτρεψω απο αυτην, απλα λεω την αποψη μου ετσι ωστε καποιος που θα παρει ιδεες απο αυτο το ποστ, πριν κανει κατι να εχει και μια αλλη γνωμη για να σκεφτει.
Πολυ σωστα το κανεις και το λες ετσι αλλα οπως τα εβαλα εγω κατω και τα ειδα ειναι πολυ καλυτερα για μενα προσωπικα μιλαω παντα και με συμφερει γιατι εχω απο περυσι 2-3 λιτρα διαφορα στο πετρελαιο αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι μπορει να ειναι μονο για το ενυδρειο και οχι και για καποιους λογους που μπορει να αυξησαν την καταναλωση μου!Αυτο θα το καταλαβω καλυτερα κανοντας τις επομενες μερες ενα πειραμα θα αφησω το καλοριφερ μονο στο ενυδρειο και οχι για το σπιτι οταν δω την καταναλωση του σε 3-4 μερες τοτε θα ξερω ακριβως να απαντησω!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-01-13, 14:48
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ σωστα το κανεις και το λες ετσι αλλα οπως τα εβαλα εγω κατω και τα ειδα ειναι πολυ καλυτερα για μενα προσωπικα μιλαω παντα και με συμφερει γιατι εχω απο περυσι 2-3 λιτρα διαφορα στο πετρελαιο αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι μπορει να ειναι μονο για το ενυδρειο και οχι και για καποιους λογους που μπορει να αυξησαν την καταναλωση μου!Αυτο θα το καταλαβω καλυτερα κανοντας τις επομενες μερες ενα πειραμα θα αφησω το καλοριφερ μονο στο ενυδρειο και οχι για το σπιτι οταν δω την καταναλωση του σε 3-4 μερες τοτε θα ξερω ακριβως να απαντησω!

Νομίζω έτσι δε θα είχες σωστά αποτελέσματα. Αυτό γιατί απ'όσο ξέρω κάθε καυστήρας έχει βελτιστοποιηθεί κατά κάποιο τρόπο για συγκεκριμένες θερμίδες κατανάλωσης από τα σώματα. Οπότε δε μπορούμε πχ να πούμε ότι ας πάμε να κλείσουμε όλα τα σώματα μιας πολ/κίας και ας αφήσουμε ανοιχτό μόνο ένα, μετά να μετρήσουμε την κατανάλωση κι έπειτα να πολλαπλασιάσουμε επί τα σώματα όλα για να βρούμε το σύνολο! επίσης υπάρχουν και οι απώλειες του ίδιου του καυστήρα κλπ..

Στην πράξη νομίζω ότι η ενέργεια που καταναλώνει το ενυδρείο είναι μικρή. Ίσως με ένα θερμιδομετρητή (μέτρηση της θερμοκρασίας του νερού εξόδου από το ενυδρείο) θα μπορούσε να βγεί πιό ασφαλές συμπέρασμα.

Ένα ίσως αρκετά αξιόπιστο πείραμα θα ήταν σε δύο διαφορετικές τυπικές κατά το δυνατόν χειμωνιάτικες ημέρες με ίδιες συνθήκες θερμοκρασίας/υγρασίας (σημαντικό αυτό), να δούλευε στην ίδια θερμοκρασία ο θερμοστάτης του καλοριφέρ, με τη διαφορά ότι στη μία θα σήκωνε και το ενυδρείο ενώ κατά την άλλη όχι (θερμοστάτες..). Η διαφορά σε χρόνο λειτουργίας του καυστήρα θα έδειχνε τον παραπάνω χρόνο που χρειάστηκε λόγω του ενυδρείου. Τέλος, ο υπολογισμός των παραπάνω αυτών λίτρων επί τιμή λίτρου, το πραγματικό κόστος.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-01-13, 15:16
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_passenger Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα ίσως αρκετά αξιόπιστο πείραμα θα ήταν σε δύο διαφορετικές τυπικές κατά το δυνατόν χειμωνιάτικες ημέρες με ίδιες συνθήκες θερμοκρασίας/υγρασίας (σημαντικό αυτό), να δούλευε στην ίδια θερμοκρασία ο θερμοστάτης του καλοριφέρ, με τη διαφορά ότι στη μία θα σήκωνε και το ενυδρείο ενώ κατά την άλλη όχι (θερμοστάτες..). Η διαφορά σε χρόνο λειτουργίας του καυστήρα θα έδειχνε τον παραπάνω χρόνο που χρειάστηκε λόγω του ενυδρείου. Τέλος, ο υπολογισμός των παραπάνω αυτών λίτρων επί τιμή λίτρου, το πραγματικό κόστος.
Aυτο που λες θα μπορουσε να γινει και να βγει αποτελεσμα σε μια διαρκεια 10-12 ωρων?
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΕ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ Stivv27 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 10-11-12 12:27
θερμανση ενυδρειου! Sakisdraminos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 30 01-05-12 22:04
κατασκευη ενυδρειου mixalis p DIY . Φτιάχτο μόνος σου 34 23-01-11 22:02
κατασκευη ενυδρειου! gramm.n Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 18-03-10 18:56
Κατασκευη ενυδρειου xaris1974 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 28-01-06 23:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06007 seconds with 15 queries