Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 01-09-10, 21:36   #1
λιγες αποριες για το νεο μου ενυδριο 110 λιτρα RECORD 800
 
Το avatar του χρήστη zweet
zweet
Member
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος 01-09-10, 21:36
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα!
οπως εγραψα ,πριν λιγες μερες απεκτησα ενα ενυδριο 110 λιτρα της JEWEL το RECORD 800.
το ενυδριο εχει υποδεχθει τα ψαρακια του εδω και 5 μερες με λιγα προβληματακια
Τα ψαρακια ειναι 2 moly, 2 ξιφοφοροι, 2 σαν καρχαριακια με πορτοκαλι πτεριγια , 4 μικρα με ριγες οριζοντιες , 1 μικρο με κοκκινη μουριτσα , 1 γλυφτη , 1 μικρο σαν χελι για το βυθο και ενα αλλο περιεργο που δεν εχω ιδεα πως το λενε..
ειχχα ετοιμασει τα βακτιρια της sera για 20 μερες σε ενα μικρο ενυδριακι και οταν ξεκινησα το 110 λιτρα μεσα στο νερο προσθεσα τα ετοιμα βακτηρια και επεισης το "sera filter biostart" οπου ο πωλητης μου ειπε οτι θα ετοιμασει το υπολοιπο νερο μεσα σε 1 μερα.
Τελος παντων εβαλα τα ψαρακια και ολα πηγεναν καλα μεχρι που ενα παιδακι αποφασισε να ριξει μεσα μιση φετα ψωμι....το οποιο ανακαλιψα αφου ειχε διαλυθει το περισσοτερο.
εκανα αλλαγη νερου με σκουπα βυθου και μαζεψα το περισσοτερο και αλλαξα και τον υαλοβαμβακα του φυλτρου που ειχε γινει μες τα ψωμια.
2 μερες μετα ψωφισε 1 γκουραμι που ειχα και πηγα δειγμα νερου και μου ειπαν οτι εχει αμμωνια... (λογικο)..
τωρα μου εδωσαν το prime seasem και μου συνεστησαν να κανω αλλαγη νερου κατα το 1/5 και αντι για αντιχλωριο να βαλω αυτο σε μεγαλυτερη ποσοτητα απο το συνηστομενο, και μετα να προσθεσω και παλι τα βακτηρια.
εντομεταξυ εχω βαλει να δουλευει και ενα δευτερο φιλτρο με πετρες AMMO CHIPS το οποιο σκευτομαι να αφησω για 1 εβδομαδα.
θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας, για την ωρα ολα δειχνουν να πηγενουν καλα στο ενυδριο (ελπιζω να ειναι ετσι)- τα ταιζω λιγο 1 φορα τη μερα - μηδαμινα θα ελεγα...
ομως δεν ξερω με τα προιοντα που εβαλα μεσα τι πρεπει να προσεξω? ... εκτως απο τα παιδακια

επεισης ενα ακομα ερωτημα - το φυλτρο του ενυδριου δεν βγαζει φυσαλυδες και εγκατεστησα μεσα επιπλεων απο μονη μου, εκανα καλα? ειναι αναγκαιες?

ευχαρηστω!!
Εμφανίσεις: 10708
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-09-10, 22:32
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Καλο διαβασμα εχεις κανει κακη αρχη οπως το 99% του φορουμ

Τα βακτηρια δεν κανουν τπτ βαλε αγγελια για μπολι αν δεν ξερεις τι ειναι το μπολι πες να σου δωσω λινκ

Εχεις βαλει πολλα ψαρακια σε πολυ μικρο χρονο να κανεις αλλαγες νερου
καθε μερα με αντιχλωριο και το νερο να ειναι στην ιδια θερμοκρασια περιπου με το νερο στο ενυδρειο.

να παρεις υγρα τεστ ΝH3/Nh4, No2, No3 Ph και να μας πεις τις τιμες.

να διαβασεις για τον κυκλο του αζωτου

το φιλτρο για τις φυσαλιδες δεν κανει τπτ εαν εχεις καλη αναταραξη της επιφανειας απο το φιλτρο ισα ισα καποια ψαρια τρομαζουν εαν δεν σου αρεσει οπτικα να το βγαλεις
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-09-10, 22:45
Υδωρ Ο χρήστης Υδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2010
Περιοχή: Κυπρο
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Φυσαλλίδες εννοείς αεροαντλία; Δεν κάνει τίποτα ιδιαίτερο εκτός κιαν δεν εχεις καθόλου φυτά μέσα στο ενυδρείο. Με τα φυτά οξυγονώνεται αρκετ΄σ το ενυδρείο σου φτάνει να έχεισ αρκετά μέσα...
Προτάσεις: Πάρε τεστ νερού api αν βρείς και μέτρα τα πάντα..Το πιο πιθανό ο κύκλος του αζώτου να έγινε ηδη από το καημένο το γκουράμι και από το ψωμι..
έπειτα κάνε μια γενναία αλλαγή 90% και ξαναμέτρα μα δούμε τι γίνεται..
Μην βάλεισ άλλα ζωντανά μέσα
Καλή συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-09-10, 10:50
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

καλημερα!
ευχαριστω για τις απαντησεις
Σημερα το νερο δειχνει λιγο πιο κιτρινο σε σχεση με χτες που εδειχνε πεντακαθαρο... αυτο ειναι καλο η κακο?
διαβασα τον κυκλο του αζωτου αλλα δεν καταλαβα τιποτα
εβαλα αγγελια για μπολι , ενα ακομα προβλημα ειναι με ενα ψαρακι που ειναι πολυ φοβισμενο γιατι εχω μονο 1 του ειδους του και το τσιμπαει ενα καρχαριακι με πορτοκαλι πτεριγια .. να παρω ενα 2ο η τι να κανω?
αεραντλια εννοουσα , δεν εχω κανενα φυτο αλλα εχω σκοπο να παρω μερικα. ποι προτεινετε?
-------------------------
κατι που ξεχασα να σημειωσω ειναι οτι το γκουραμι δεν πεθανε μεσα στο ενυδριο αλλα οταν ειδα οτι ηταν ετοιμο το εβγαλα σε ενα κουβαδακι και το εβαλα στο σκοταδι μηπως και σωνοταν αλλα τελικα απεβιωσε
δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο για τον κυκλο του αζωτου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zweet : 02-09-10 στις 10:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-09-10, 11:01
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

να σου πω για τον κυκλο του αζωτου γιατι ειναι πολυ βασικο

α)Τα ψαρακια μας παραγουν NH3/NH4 που ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΟΞΙΚΟ

β)Στο φιλτρο μετα απο λιγο δημιουργουνται κατι βακτιριδια που τρεφονται με NH3/NH4 και παραγουν NO2 Το οποιο ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΟΞΙΚΟ

γ) Στο φιλτρο μετα απο λιγο δημιουργουντε κατι βακτιριδια που τρεφονται με NO2 και παραγουν Νο3 που δεν ειναι τοξικο σε μικρους αριθμους.

Ενας απο τους βασικους λογους που κανουμε αλλαγη νερου ειναι για να κραταμε τα Νο3 σε μικρους αριθμους.

Εαν βαλεις ψαρακια σε ενα ενυδρειο χωρις να εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου τοτε θα τα εχεις σε ενα τοξικο περιβαλλον και δεν θα ζησουν ή θα μειωθει ο χρονος ζωης τους
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-09-10, 11:04
Το avatar του χρήστη george82
george82 Ο χρήστης george82 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2009
Περιοχή: xania
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

καλως ορισες φιλε μου
οπως σου ειπαν και τα παιδια, το φιλτρο του ενυδρειου σου ειναι ακομα αστρωτο γι αυτο και ο θανατος του ψαριου σου αλλα και το κιτρινο νερο. μεχρι να βρεις μπολι θελει καθημερινη αλλαγη μεγαλης ποσοτητας νερου για να κρατας την αμμωνια σε χαμηλα επιπεδα
μην παρεις αλλο ψαρακι γιατι εχεις ηδη παρα πολλα και το μονο που θα καταφερεις ειναι να το ταλαιπωρησεις
οσο για φυτα δοκιμασε καποια ευκολα οπως ανουμπια, βαλισνερια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-09-10, 11:09
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

παντως απο τα τεστ που μου εκαναν με τα τετραγωνακια μου ειπαν οτι τα 2 πανω πανω ειναι ασπρα και οτι ειναι τελεια , το ph 7,2 και η σκηροτητα λιγο μεγαλουτσικη και μου προτειναν να βαλω τυρφη.
αλλα νομιζω οτι ειπαν οτι τα νιτρικα ηταν τελεια αυτο εχει να κανει με τον κυκλο του αζωτου?
αλλα απο αμμωνια ..
εχω αρχησει να ανησυχω για το prime που εβαλα μεσα αν εκανα καλα η οχι κι ολας γιατι διαβασα οτι αν το βαλεις μετα δεν σου δειχνει σωστα τα επιπεδα αμμωνιας στα τεστ.
-------------------------
[QUOTE=george82;476178]καλως ορισες φιλε = φιλη :P μου

περιμενω απαντηση για το μπολι
απο τα φυτα αυτα ποσα να παρω για τα 110 λιτρα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zweet : 02-09-10 στις 11:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-09-10, 11:12
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

το 70% του forum prime βαζει

Αμα εχεις nh3/nh4=0
no2 =0
no3 = metrisima


τοτε εισαι οκ καλο θα ηταν να παρεις τεστ υγρα να ξερουμε οτι εισαι οκ και απο εκει και μετα να δουμε τι παει λαθος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-09-10, 20:14
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

[IMG] Uploaded with ImageShack.us[/IMG][IMG] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

αυτα ειναι τα ενυδρια
-------------------------
πηρα 1 φυτο σημερα, αυτο που φαινεται στη φωτογραφια , αλλα επειδη μου διαλυθηκε , εβαλα τις ριζες σε υαλοβαμβακα και εφτιαξα και ενα γλαστρακι και για το αλλο οπως βλεπετε.
σημερηνες μετρησεις ( για το 110 λιτρα παντα, το αλλο ειναι οκ )

ph - 7.2
νιτρικα οκ ολα (εχασα το χαρτακι που τα ειχα γραψει )
και αμμωνια 0.5 - 1.0

μου εδωσε μιση σακουλα απο αυτη που βαζουν τα ψαρια απο το μαγαζι απο το πιο καλο του ενυδριο , αυτο με τους δισκους , απο αυτο το υπεροχο λασποδες βρωμερο νερο και το εβαλα στο ενυδριο και εβαλα και λιγο στο μικρο ...
φτανει τοσο για μπολι? η πρεπει να προσθεσω κι αλλο?

επεισης αντιμετοπιζω αλλο ενα προβλημα.. εχει εξαφανισει το μικρο χελακι και φοβαμαι μην εχει ψοφησει και γεμισει αμμωνια, εφαγα τον κοσμο και δεν μπορω να το βρω, φοβαμαι το οι πετρες που εχω διαλεξει δεν ειναι το καταλληλο μερος για να ζησει και ισως μπλοκαριστηκε καπου.
επεισης η σκληροτητα του νερου ειναι 20+ με τα ψαρια που εχω μου ειπαν οτι δεν υπαρχει προβλημα , ισχυει?
ευχαρηστω!!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zweet : 02-09-10 στις 20:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-09-10, 20:50
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Θέλεις αρκετό διάβασμα, ξεκίνα από αυτά:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33909
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-09-10, 22:18
Υδωρ Ο χρήστης Υδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2010
Περιοχή: Κυπρο
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Προτασεις:
1.διαβασε ο,τι σου εχουν πει τα παιδια..
2.Βγαλε ο,τι πλαστικο σπιτι κτλ εχεις μεσα..μονο κακο κανουν..
3. Αφησε μονο τα ζωοοτκα , γκαπυ και μολυ
4.Το χαλικι ειναι χοντρο και ΔΕΝ κανει για καθαριστες καθωσ ειναι ευαισθητοι απο τα μουστακια τους.ειναι φυσικο η διακοσμητικο το χαλικι;; εαν δεν ειναι φυσικο πρεπει α αλλαχθει αυριο κιολας.
5.το φυτο σου μαλλον ειναι cabomba και οπου κοβεισ και γυτευεις γινεται αλλο φυτο ΟΧΙ γαστρακια κτλ γιατι και εκεινα εχουν διαφορα, το πλαστικο κι ο υαλοβαμβακας..
6. 1 μονο αφησε να λειτουργει και φτιαξε το αλλο..εαν εριξεσ μπολι σ ε ενυδρειο με ψαρια = σε εβαλαν σε δωματιο με διοξειδιο και σου λενε μαθε να αναπνεεις καλυτερα..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-09-10, 23:25
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

καλησπερα!
το χαλικι ειναι φυσικο και εχω αρχησει να μετανιωνω για την επιλογη του γιατι η σκληροτητα του νερου ειναι 20+ και δεν ωολευει να φυτεψω φυτα ουτε και για τιποτα γενικα.
πως μπορω να το αλλαξω τωρα που εχω τα ψαρια μεσα?
μπορω να τα βγαλω σε μια λεκανιτσα για λιγη ωρα και να αλλαξω το υποστρωμα αφου το βρασω και το ξεπληνω με νερο του ενυδριου?
αν αλλαξω τι προτεινετε να βαλω?
εχω σκευτει χαλαζιακο χαλικι η αμμο.
τα ψαρακια γενικα τα πανε καλα μεταξι τους
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-09-10, 09:47
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
εαν εριξεσ μπολι σ ε ενυδρειο με ψαρια = σε εβαλαν σε δωματιο με διοξειδιο και σου λενε μαθε να αναπνεεις καλυτερα
Δεν το καταλαβα αυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-09-10, 00:14
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

καλησπερα!
μετα απο πολυ τρεξιμο γιατι εχουμε χασει το 1 σκυλακι μας και ολη μερα ψαχνουμε , καταφερα να αλλαξω το υποστρωμα του ενυδριου και να βαλω χαλαζιακο. οπως επεισης και το 30% του νερου ολα δειχνουν να πηγαινουν καλα και με την αλλαγη υποστρωματον βρεθηκε και το χελακι Ζωντανο
εχω βαλει αυτο το φυτο αλλα μου σπασαν κατι κλαδια και τα φυτεψα στο εδαφος, αναρωτιεμαι αν θα πιασουν η πρεπει να τα πεταξω οσα δεν εχουν ριζες.
γνωριζει καποιος?
-------------------------
ok το βρηκα

Cabomba caroliniana
Σκληρότητα (GH) μαλακό-σκληρό
Ανάπτυξη γρήγορη
Απαιτήσεις μέτριο
Ανάπτυξη εκτός νερού ΟΧΙ
Αναπαραγωγή Κόβοντας κομμάτι από τον κορμό πριν από τον κόμπο και φυτεύοντάς το.
Σχόλια
Πρόκειται για ένα όμορφο φυτό λόγω του φυλλώματός του. Είναι το λιγότερο απαιτητικό φυτό από τα υπόλοιπα είδη αυτής της οικογένειας, αλλά παρόλα αυτά υπάρχει πρόβλημα αν ο φωτισμός δεν είναι επαρκής. Αν δεν μπορείτε να έχετε ικανοποιητικό φωτισμό δοκιμάστε αντί για την Cabomba caroliniana την Limnophila sessiliflora, η οποία απαιτεί λιγότερο φως. Δείχνει πολύ όμορφα όταν φυτευτεί σε ομάδες.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zweet : 05-09-10 στις 00:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-09-10, 21:49
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Unhappy

γεια και παλι!
εχω αλλαξει πολλα στο ενυδρειο, αλλαξα υποστρωμα σε χαλαζιακο χαλικι, αλλαξα τη διακοσμηση με ξυλα και προσεχως φυτα.
οι τιμες ειναι οι εξης

ph- 7
kh- 6
no2- 0
no3- 0
ammwnia 0.5-1.0

η αμμωνια δεν πευτει με τιποτα και παρολες τις αλλαγες νερου που εχω κανει χειροτερευει καμια φορα.
σκουπιζω με σκουπα βυθου με καθε αλλαγη νερου αλλα δεν εχω πειραξει το φιλτρο.
μηπως φταιει οτι πρεπει να αλλαξω τον υαλοβαμβακα?
η μηπως φταιει που το εργοστασιακο φιλτρο εχει ενα σφουγγαρακι μαυρο ανθρακα και δεν αφηνει τα βακτηρια να πολλαπλασιαστουν?
αυριο παω για το μπολι.
πρεπει να το βαλω λογικα κατω απο το σφουγγαρακι ανθρακα στη ροη ,η δεν παιζει ρολο?
η τι πιστευετε οτι μπορει να φταιει?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-09-10, 22:50
Υδωρ Ο χρήστης Υδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2010
Περιοχή: Κυπρο
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Βαλε και καμια φωτο..
Η αμμωνια ανεβαινει γιατι κανει κυκλο...δηλαδη στρωνειο το φιλτρο με ψαρια δυστυχως μεσσα..το μαυρο σφουγγαρι πεταξε το δεν κανει κατι και βαλε 2 μπλε και siporax \για καλη βιολογια στο φιλτρο..αλλαγη νερού καθημερινα ή παρε καπου τα ψαρια μεχρι να στρωθει ο φιλτρο σου..
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-09-10, 23:10
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

μετρα το νερο βρυσης και πες μας τι αμμωνια εχει???
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-09-10, 13:53
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

0 αμμωνια εχει το νερο βρυσης.φωτο θα βαλω αυριο απο το pc αν και το νερο εΧει κιτρηνισει απο τα νεα ξυλα..και εδω αποδεικνειεται οτι δεν κανει τιποτα το μαυρο σφουγγαρακι.γιατι θυμαμαι στο παλιο μου ενυδρειο ειχα βαλει ανθρακα στο φιλτρο και ειχε καθαρησει το νερο.αλλα αν το κανω αυτο τωρα δε θα σκοτωσει τα βακτηρια?
-------------------------
[IMG] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
αυτο ειναι προς το παρον το ενυδριο , μετα τις μικρες αλλαγες που εχω κανει και το νερο κατακιτρινο
καθε συμβουλη επιθυμητη
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zweet : 09-09-10 στις 13:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-09-10, 14:53
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Το κιτρινο νερο ειναι απο το ξυλο ... δεν κανει κακο στα ψαρια! Σου εδωσα μεγαλη ποσοτητα στρωμενων βιολογικων υλικων ... θα ειναι ικανη να ξεκινησει αμεσα να υποστηριζει το ενυδρειο σου!
Απλα βοηθα με αλλαγες νερου τις πρωτες ημερες ... ωστε η αμμωνια θα μηδενιστει (θα το δεις) ... καθως και τα ΝΟ2 ...

Αλλαγη νερου ΠΑΝΤΑ με αντιχλωριο ... πως κανεις αλλαγη νερου? Αν κανεις με κουβα ριχνε το αντιχλωριο απευθειας μεσα στο κουβα ... αν το γεμιζεις σιγα σιγα με νερο βρυσης τοτε ριξε το αντιχλωριο ΠΡΙΝ ριξεις το νεο νερο!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-09-10, 15:48
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

σε κουβα κανω το νεο νερο που θα μπει, σε ενα συγκεκριμενο που τον εχω μονο για αυτη τη δουλεια.
βαζω το αντιχλωριο και μετα απο καλο ανακατεμα και περιμενω να περασει και λιγη ωρα και μετα το προσθετω στο ενυδρειο.
δεν με πειραζει το χρωμα αν δεν πειραζει τα ψαρια.μονο ακομα εχω την απορια , να αλλαξω τον υαλοβαμβακα η να τον αφησω μερικες μερες ακομα?
εχει μια λασπη αστα να πανε πανω και απορω αν ειναι καλη λασπη η κακη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-09-10, 15:50
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Αλλαξε το ενυδρειακο βαμβακι ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-09-10, 19:39
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

καθαρος υαλοβαμβακας-βρωμερο ενυδρειακο βαμβακι 1-0
-------------------------
καθαρος υαλοβαμβακας-βρωμερο ενυδρειακο βαμβακι 1-0
-------------------------
καθαρος υαλοβαμβακας-βρωμερο ενυδρειακο βαμβακι 1-0
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zweet : 09-09-10 στις 19:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-09-10, 20:00
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Talking

Αν σε περιλαβει ο FAN θα σου πω εγω ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-09-10, 21:54
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

εχω βαλει το χελι μεσα στο φιλτρο και ελεγχει την κατασταση!εδω που τα λεμε δε λεει να βγει απο εκει,υπαρχει περιπτωση να γινει βραστο οταν αρχησει να λειτουργει ο θερμαντηρας η θα καταφερει να βγει?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-09-10, 13:47
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

καλησπέρα! ¶φησα μέσα στο 110 μόνο 6 ψαράκιά και στο μικρό άφησα μόνο 1 σαλιγκαρι.επισείσ γέμισα τα ενυδρεία με φυτά και πρόσθεσα και ένα διαφορετικό υπόστρωμα που μου είπαν ότι μπορεί να φιλοξενήσει βακτηρία και περιέχει και τυρφη. Τώρα για το 110.η αμμωνία πήγε στο 0 , ph -6.8 , kh -6 , n3 -0 προς ελάχιστο , n2 -1 , σε τι φάση είναι το φίλτρο; έχει ολοκληρώσει τον κύκλο;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-09-10, 13:59
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Σου έχει ήδη πει ο Kingrim πότε θα έχει στρωθεί το φίλτρο σου παραπάνω. Συνέχισε με καθημερινές αλλαγές νερού. Βασικά μήπως έκανες αλλαγή του βυθού με το ενυδρείο γεμάτο; Τι είναι αυτό το υπόστρωμα που έβαλες και τι φυτά πήρες που χρειάζονταν υπόστρωμα;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-09-10, 15:37
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

[IMG] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
[IMG] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

δεν εχω ιδεα πως λεγεται το υποστρωμα, φενεται στην φωτογραφια , στο μικρο εχω βαλει μονο τετοιο.
την αλλαγη την εκανα πριν1 εβδομαδα , κανω σκουπα βυθου σε καθε αλλαγη νερου και την αλλαγη την εκανα πολυ προσεκτικα ηταν αδυνατον βα πιασω τα ψαρια οποτε αναγκαστικα να καθαρησω καλα με τη σκουπα βυθου και να αλλαξω το υποστρωμα ετσι.
μαλλον αν ανεβουν κι αλλο τα Ν2 θα πρεπει να ζητησω φιλοξενια για τα ψαρακια μου ε?
το νερο οσο παει και σκουρενει απο τα ξυλα.
αλλα δεν θελω να βαλω ανθρακα για να το αποχρωματισω, προτημω ν φυγει σιγα σιγα με τις αλλαγες νερου... η μηπως πρεπει να βαλω?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-09-10, 16:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Γεια σου.

1. Τελικα δεν το το μπολιασες το φιλτρο?

2. Τo Pangio kuhlii βγαλτο απο το φιλτρο δεν ειναι σωστο.
Χαρισε το σε καποιον που εχει κι αλλα τετοια (γιατι διατηρειται σε ομαδα 5-6 ατομων μινιμουμ). Επισης ζει μεσα στην αμμο σκαβωντας (αμμο που δεν εχεις και μπορει να τραυματιζεται αν ειναι τραχυ το χαλικι)

3. Γυρνα τη εξοδο του φιλτρου προς το τζαμι και λοξα προς την επιφανεια για να την αναταρασει. (αεραντλια δεν ειναι απαραιτητη ετσι)

4. Μικρες (10-20%) αλλαγες νερου καθημερινα ή λιγο μεγαλυτερες (25-30%) μερα παρα μερα, για να φευγουν τα τοξικα. Το νερο να μενει αρκετες ωρες μεχρι να ερθει σε θερμοκρασια δωματιου για να μη παθουν θερμικο σοκ τα ψαρια (τωρα που αρχιζει και δροσιζει ο καιρος και το νερο της βρυσης ειναι πιο κρυο).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-09-10, 20:20
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου.

1. Τελικα δεν το το μπολιασες το φιλτρο?
το μπολιασα εδω και καποιες μερες

2. Τo Pangio kuhlii βγαλτο απο το φιλτρο δεν ειναι σωστο.
Χαρισε το σε καποιον που εχει κι αλλα τετοια (γιατι διατηρειται σε ομαδα 5-6 ατομων μινιμουμ). Επισης ζει μεσα στην αμμο σκαβωντας (αμμο που δεν εχεις και μπορει να τραυματιζεται αν ειναι τραχυ το χαλικι)
μακαρι να μπορουσα να το βγαλω, εχω προσπαθησει πολλες φορες, μολις βγαζω τον θερμαντηρα και ριχνω το φακο εμφανιζεται εκει κατω στο βαθος, μετα μπενει σε μια τρυπα που βγαζει κατω απο το φιλτρο , ομως λογικα ουτε απο εκει μπορει να βγει γιατι εχουν σκαλωσει χαλικακια.. δεν ξεκολαει με τιποτα το φιλτρο απο τον τοιχο και φοβαμαι μην κανω καμια ζημια... καμια ιδεα?

3. Γυρνα τη εξοδο του φιλτρου προς το τζαμι και λοξα προς την επιφανεια για να την αναταρασει. (αεραντλια δεν ειναι απαραιτητη ετσι)
το εκανα ty ty!!

4. Μικρες (10-20%) αλλαγες νερου καθημερινα ή λιγο μεγαλυτερες (25-30%) μερα παρα μερα, για να φευγουν τα τοξικα. Το νερο να μενει αρκετες ωρες μεχρι να ερθει σε θερμοκρασια δωματιου για να μη παθουν θερμικο σοκ τα ψαρια (τωρα που αρχιζει και δροσιζει ο καιρος και το νερο της βρυσης ειναι πιο κρυο).
και αυτο το κανω καθε μερα η μερα παρα μερα οπως και σημερα... κοντεβω να μπω και εγω στο ενυδρειο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-09-10, 20:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αντε να δουμε τι θα γινει.
Υπομονη.
Ειμαστε και κοντα μπορει να κανονισουμε να περασω να το δω και να τα πουμε καποια στιγμη live.

Το kuhlii πρεπει να αδειασεις το φιλτρο για λιγο απο τα υλικα (σε ενα λεκανακι χωρις απορρυπαντικα κλπ) να βγαλεις και συρταρωτα το χωρισμα των δυο διαμερισματων για να εχεις χωρο να το βγαλεις πρεσεκτικα με μια μικρη αποχη.
Αυτο θα γινει οταν ερθει να το παρει ο ενδιαφερομενος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ξεκινημα νεο ενυδριο 350 λιτρα terios Γλυκό νερό - Γενικά 2 18-10-09 20:59
ΠΟΛΛΑ ΛΙΤΡΑ ΛΙΓΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ.... coolise30 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 18 14-12-08 13:08
co2 λιγες φυσαλιδες rixardos73 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 13-02-08 10:12
Nεο ενυδριο 300 Λιτρα και εξοπλισμος niouch Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 19 07-06-05 12:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09958 seconds with 13 queries