Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-05-10, 17:26
al-an Ο χρήστης al-an δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2010
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή μονομαχοεξολοθρευτήρας?

Παιδια καλησπέρα,καινουρια στο φορουμ.Να μη τα πολυλογω εχουμε ενα ενυδρειο 300λτ με εσωτ. και εξωτ.φιλτρο γλυκου νερού το οποίο περιέχει 6 σερπα 5 πλάτυ 8 νεον 3 γλύφτες 3 ζέρμπα 2 ανουμπια και 4 αλλα φυτά με καλο ph δεκα μερες στρωσιμο πριν τα πρωτα ψάρια...το ενυδρείο επαναλειτουργησε μετα απο την οδυνηρη απολεια του 3 χρονου γκαραχελ καρχαρια μας 3 κιλων και75 ποντων(με το συμπαθειο).Επειδη εγω είχα ανέκαθεν μια αδυναμια στους μονομαχους και μετα απο μια τραγική απωλεια ενος πολυ πραγματικα μαχημου μονομάχου που χασαμε παλιοτερα,αποφασησαμε να στήσουμε το ενυδρειο για να φιλοξενησει μονομαχο και να αναπαραχθει.
αποπειρα πρωτη:εβαλα ενα δυνατο μονομαχο απο το πετ σιτι,τις δυο πρωτες μερες κρυβοταν κατω απο το φιλτρο δεν ετρωγε την τριτη αρχισαν να τον τρομαζουν τα ζεμπρα την τεταρτη τον βρηκαμε κακαρωμενο αναμεσα απο κατι φυτα...οδυνη μουτρα κλπκλπ
αποπειρα δεφτερη:βαλαμε ενα πολυ δυνατο μονομαχο απο το πετ σιτι παλι υποτειθεται καινουρια παραλαβη και τρεις μονομαχηνες κατωπιν οδηγειων για να εχει παρεα να διαλεξει να ζευγαρωσει κλπ...πρωτη μερα κρυμενος κατω απο το φιλτρο,οι μονομαχηνες σουπερ!δεφτερη μερα ξεθαρευει βγαινει εξω τρωει ολα ωραια ολα καλα τριτη μερα κρυβεται τεταρτη μερα τον ψαχνουμε πεμτη μερα τον βρησκουμε σφηνομένο σε μια πετρα να ψυχοραγει και τα ζεμπρα να τσιμπανε την ουρα..(εδω να σημειωσω οτι τα 3 ζεμπρα δεν ειναι καθολου επιθετικα γενικα μες το ενυδρειο και ειναι απο το μονομαχο μικροτερα σε μεγεθος) εκτη μερα πεθαινει η πρωτη μονομαχινα εβδομη μερα (σημερα)πεθαινει και η δευτερη(την τριτη δε μπορω να την βρω πουθενα)
ολα τα υπολοιπα ψαρια μεεες την καλη χαρα!
μα τι κανουμε λαθος?
ξερω πως οι μονομαχοι ειναι πολυ ιδιαιτερα ψαρακια,εχω διαβασει καποια πραγματα και εχω προσπαθησει να δημιουργησω ενα οσο το δυνατον φιλικο προς αυτα περιβαλλον...γιατι τα εξολοθρευω το ενα πισω απταλλο???
μηπως η ζωη τους πριν το ενυδρειο ειναι τοσο εγκλωβισμενη που με το που πεφτουν στα 300 λιτρα φρικαρουν?τι να πω δε ξερω...
συγνωμη για τα ορθογραφικα αλλα βρισκομαι σε συγχηση(οχι οτι αν δεν βρισκομουν δε θα εκανα...)
ενα γενικο μπραβο στο φορουμ και ενα προκαταβολικο ευχαριστω σε οποιον διαβασει και καταλαβει το ποστ!
αννα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-05-10, 17:31
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και εύχομαι να μην έχεις άλλες απώλειες ..

έχεις δοκιμάσει να κρατήσεις μονομάχο μόνο του σε μικρότερο φυσικά ενυδρείο 20-30 λίτρων ?
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-05-10, 17:36
al-an Ο χρήστης al-an δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2010
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

γεια!γρηγορη απαντηση...!εχω κρατησει στο παρελθον μονομαχο σε ''μικρο σπιτι'' πεθανε στα χιονια του φλεβαρη του 2008 αναπνεοντας κρυο αερα:-/
μπαιδεγουει ηταν πανεμορφος.
αυτη τη στιγμη δεν εχω δυνατοτητα για αλλο ενυδρειο...μικρο.
αυτο το 300αρι εχω...τους πεφτει πολυ μεγαλο λες??τους ενοχλει το φιλτρο,μηπως τους ρουφαει το αιμα?????
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-05-10, 17:37
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Με δύο απλά λόγια, κάποια από τα ψάρια σου δεν έπρεπε να είναι μαζί. Διάβασε εδώ!
Έχεις επίσης αναφέρει ότι το ΡΗ σου είναι καλό. Ποιό είναι δηλαδή? Δεν υπάρχει καλό και κακό, παρά μονάχα ΡΗ ιδανικό για κάθε είδος ψαριού, αναλόγως βιότοπου. Διάβασε εδώ!
Δες πάντως και για τις υπόλοιπες σου μετρήσεις...!
Επίσης με μόνο 10 μέρες δεν στρώνει ένα καινούριο ενυδρείο, εκτός και αν τοποθετήσεις μπόλι. Διάβασε εδώ και εδώ!

Διάβασε τα πιο πάνω, προσπάθησε να τα καταλάβεις και θα μπορείς και εσύ να δώσεις απάντηση στο πιο πάνω σου ποστ.

Από εμένα, καλό διάβασμα...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από al-an Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια!γρηγορη απαντηση...!εχω κρατησει στο παρελθον μονομαχο σε ''μικρο σπιτι'' πεθανε στα χιονια του φλεβαρη του 2008 αναπνεοντας κρυο αερα:-/
μπαιδεγουει ηταν πανεμορφος.
αυτη τη στιγμη δεν εχω δυνατοτητα για αλλο ενυδρειο...μικρο.
αυτο το 300αρι εχω...τους πεφτει πολυ μεγαλο λες??τους ενοχλει το φιλτρο,μηπως τους ρουφαει το αιμα?????
Ο λόγος που πέθανε ο ΒΕΤΤΑ σου δεν είναι ο κρύος αέρας φίλε! Είναι γιατί σαν τροπικός οργανισμός που είναι, απαιτεί και αυτό θερμαντικό σώμα με ανάλογη θερμοκρασία.

Το 300άρη σου μια χαρά είναι...αλλά αυτό που είπες με το φίλτρο που τους ρουφάει το αίμα, πρώτη φορά το ακούω...καμία σχέση πάντως...διάβασμα τώρα...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-05-10, 17:38
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

καλως ηρθες στο φορουμ καταρχην...για τα 300λιτρα η ψαροσυνθεση σαν αριθμος μπορει να ακουγεται νταξει αλλα δεν ειναι...αν οντως εχεις σερπα,πλατυ,νεον,γλυφτες κλπ απλα δεν κανουν μεταξυ τους...το γιατι θα το βρεις διαβαζοντας εδω μεσα..ο μονομαχος στην πλειοψηφια των περιπτωσεων δεν κατοικει με αλλα ψαρια ...προτιμαται να ειναι μονος του σε γυαλες μεχρι 50λιτρα ...η αναπαραγωγη μονομαχου ειναι πολυ δυσκολο κομματι και χρειαζεται πειρα...(διαβαζοντας στην κατηγορια bettas θα καταλαβεις γιατι)..ετσι λοιπον με τις καταληλλες επιλογες θα μπορεσεις να φερεις το ενυδρειο σου σε μια ισορροπια (διωχνοντας τα αταιριαστα) και να το ευχαριστηθεις..καλη συνεχεια
-------------------------
με προλαβες in the pond
__________________



Tάσος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη platy : 27-05-10 στις 17:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-05-10, 17:44
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

διαβασε αυτο...... http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/betta.htm

γενικα ξεκινα διαβασμα γιατι εχεις κανει καποια λαθακια στο ενυδρειο σου ως προς την επιλογη ψαριων...... και οχι μονο!!!!! και οτι ερωτηση εχεις καντην τα παιδια στο φορουν θα σε βοηθησουν σε ολα

οι μονομαχοι δεν πρεπει να μπαινουν με τιγρακια η ζεβρακια και γενικα με ψαρια που ειναι επιθετικα και τσιμπανε - τρωνε τις μεγαλες ουρες!!!!

αυτα καλως ηρ8ες απο μενα
-------------------------
ποτε με προλαβατε ρε συμφορουμιτες 3 λεπτα εκανα να γραψω και απαντησατε ηδη 3 ατομα!!!!!!
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη douran_p : 27-05-10 στις 17:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-05-10, 17:48
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

ποιος λεει οτι ο μονομαχος δε μπενει με αλλα ψαρια ????????
μπενει και παραμπενει

με ψαρια μαλακου νερου βεβαια με ph κοντα στο 6,8 και οχι με κακεσ συνηθιες να τσιμπανε φτερα

μαζι του ιδικα σε 300 λιτρα μπορεις να βαλεις ακομα 3 θυλικα αν εχεις πολλα φυτα που φτανουν μεχρι την επιφανια για να χωριζοντε οι περιοχες

εγω ισως δοκιμαζα και αλλον ενα αρσενικο αν το ενυδρειο ειναι πολυ μακρη (αν και δε το προτηνω)

κοιτα κατα ασια μερια και βρες ψαρια που ζουν στα ιδια νερα

τα νεον και τους πλεκο μπορεις να τα αφυσεις τον ειχα και εγω σε 200 λιτρα με πολλα ψαρακια μαζι με 2 θυλικα και ζευγαρονε μια χαρα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-05-10, 19:02
al-an Ο χρήστης al-an δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2010
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή αρχικα καλησπερες σε ολους,ευχαριστω για τις απαντησεις...

...μαλλον η ψαροφιλια βοηθαει στην αναπτυξη γρήγορων αντανακλαστικων...δεν εξηγήτε διαφορετικά...(και των κακων ορθογραφικων βεβαια...)
@IN THE POND φιλε βασιλη ευχαριστω πολυ,το ph mou einai 7,2 σταθερο και οι υπολοιπες μετρησεις μου καλες(οχι αμμωνια μια χαρα βακτηρια κλπ),το ενυδρειο στρωθηκε σε δεκα μερες γιατι οπως προανεφερα τα φιλτρα ηταν τιγκα στα καλα βακτηρια γαιτι ειχα τρια χρονια καρχαρια πιο πριν και το ενυδρειο ηταν σε πληρη δραστηριοτητα.επισης να επισημανω οτι ειμαι φιλη και οχι φιλος και οτι ο συγχωρεμενος ο μαξ(ο παλιος μονομαχος) ειχε θερμοστατη αλλα οταν η θερμοκρασια περιβαλοντος κατεβηκε τους 0 βαθμους ο μαξ ανεπνευσε ολη αυτη τη παγωνια,το ξερω γιατι το παρακολουθουσα συ νε χει α,ηταν η αδυναμια μου,καταλαβαινες...περασμενα ξεχασμενα,οταν ειπα οτι τους ρουφαει το αιμα δεν κυριολεκτουσα απολητα απλα παρατηρησα μια ταση και των δυο που πεθαναν να κολανε στην εξοδο του φιλτρου και να αφηνοντε εκει μεχρι κακαρωματος.
η ωρα ητα 16.37 και τωρα ειναι 19.51 οποτε τοση ωρα διαβαζα η διολια...μη μου βαζετε χερι....
@platy, ευχαριστω πολυ και χωρις να θελω να κανω καταχρηση της καλοσυνης σου ποια θεωρεις αταιριαστα ?εκτος αποτους μονομαχους βεβαια ολα τα υπολοιπα ειχα την αισθηση οτι ηταν ηρεμα και συμβιωσιμα ψαρiα...
@ DURAN P ,αυτο που ειπες για τις ουρες ειναι ενα θεμα πο πραγματικα δεν υπολογισα εχεις δικιο...δε το χα συναντησει μεχρι ωρα δηλαδη αλλα ολα τα πτωματακια ειχαν σκισμενες ουρες...(και τα θυληκα)απλα νομιζα οτι αυτο εγινε αφου πεθαναν...ολα ειναι δρομος δικιο εχεις...
@haris samos ευχαριστω ηρθες και τα ισοπεδωσες ολα!τρεις μονομαχηνες πηρα και ψηλά φυτα γιαυτο το λογο..μετα χαθηκε το παιχνιδι...ωραια πρεπει να ναι στη σαμο τωρα...
καλοβραδιζω ολους σας και ξαναευχαριστω...κουράστηκα τα λεμε συντομα!!
θα διαβασω κιαλλο και τηα ποσταρω και μια φωτο του ενυδρειου,ωραιο ειναι το ατιμο αλλα ειχε συνηθισει τον αλαν τον καφρο και τωρα μαφτα τα μικρουτσικα επικρατησε συγχηση...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μονομαχος platy Bettas 55 23-02-10 16:00
Red Cap vs μονομαχος... Kunkka Χρυσόψαρα 25 11-11-09 21:05
μονομαχοι GENITORAS Bettas 3 05-09-09 20:24
ick σε μονομαχο giannio1976 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 27-04-08 18:58
ΧΑΝΩ ΤΟΝ ΜΟΝΟΜΑΧΟ ΜΟΥ!!!SOS!!! mariah Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 21 27-05-07 16:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05722 seconds with 15 queries