Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-03-15, 21:30
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pana Εμφάνιση μηνυμάτων
σιγουρα θα βαλω μικρους ερημίτες OK
και αν ολα πανε καλα θα πάρω και κανα δυο οφιουριους Θα τους ταλαιπωρήσεις. ¶σε να στρώσει το ενυδρεί σου και μετά από καιρό μπορείς να βάλεις.
φιλτρο εχω κανει κατι που εμπνευστικα απο εδωhttps://www.youtube.com/watch?v=xRnmrNkWq6M ειναι μια μπουκαλα 2λ κρεμαστη με σιποραξ ισως παρω και δευτερο φιλτρο η να κανο και algae scuber. Στην αρχή να μην κάνεις τπτ. Το σίποραξ είναι άλλη Σχολή στο θαλασσινό γιατί ενισχύει την βιολογία του βράχου χωρίς όμως τα αποτελέσματα που έχει ο ζωντανός βράχος. ¶στο καλύτερα είναι μεγάλη κουβέντα. Όσο για το ATS (algae scruber) αυτό είναι πολύ νωρίς για να μπείς σε τέτοια κόλπα.
εξαρτατε απο τισ μετρησεις αλλαγες 8-10 λιτρα το μηνα Εδώ ίσως θα έπρεπε να επιμείνεις περισσότερο. Επειδή το σύστημά σου είναι μικρό οι αλλαγές έχουν άμεσο αντίκρυσμα στα ζωντανά που διατηρείς σε αυτό. Μικρές αλλαγές κάθε εβδομάδα περίπου 20% (άρα 4 - 5 λίτρα) είναι ιδανικές για να διατηρείς την υγεία και τα συστατικά που χρειάζεσαι στο σύστημά σου. Προσοσχή το καλοκαίρι με την εξάτμηση να αναπληρώνεις το νερό που τυχόν χάνεται για να μην έχεις προβλήματα αλατότητας.
υγ οι ενεμωνες χρειάζωντε οξυγωνομενο νερο? ποσο αντεχουν εξω απο το νερο? Καλό είναι να έχεις 1 σακουλάκι στο οποίο θα τις βάλεις με θαλασσινό νερό και αφού το κλείσεις - δέσεις να τις μετεφέρεις. Όπως με τα ψάρια που αγοράζεις από τα καταστήματα. Μην κάνεις πειράματα με τα ζωντανά που τυχόν συλλέγεις...έξω από το νερό..πόσο αντέχουν κλπ. Δεν υπάρχει λόγος να τα ταλαιπωρείς και μετά να θέλεις να τα βάλεις σε ένα σύστημα που θα φροντίζεις προκειμένου να ζήσουν και να ευημερήσουν...
Ο κυκλοφορητής καλός φαίνεται. Σε τόσο μικρό σύστημα προχωράς και βλέπεις.
Για τον βράχο σου δεν χρειάζεται PVC κλπ. Κάνε μια ωραία διαμόρφωση και θα είσαι εντάξει. Τον βράχο φτιάξτον όσο ποιο άνετο και λειτουργικό μπορείς στο ενυδρείο και ταυτόχρονα να σου αρέσει η διαμόρφωσή του.

Καλή συνέχεια και ενημέρωνέ μας
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-03-15, 00:00
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σίποραξ είναι άλλη Σχολή στο θαλασσινό γιατί ενισχύει την βιολογία του βράχου χωρίς όμως τα αποτελέσματα που έχει ο ζωντανός βράχος. ¶στο καλύτερα είναι μεγάλη κουβέντα.
Σόρρυ για την σφήνα, αλλά τι εννοείς Samian με αυτό?? Εγώ υπέθεσα ότι θα έβαζε ζωντανό βράχο, γι' αυτό και τόνισα αν είναι αρκετός και καλής ποιότητας και πρότεινα να μην βάλει siporax!! Επίσης δεν σύγκρινα το siporax με τον βράχο, απλά για να καταλάβει τον λόγο για τον οποίο συνήθως δεν βάζουμε siporax σε θαλασσινό ανέφερα τα περί επιφάνειας αποίκησης βακτηρίων...
Επίσης γενικά προτείνω να έχουν βιολογική φίλτρανση σε οσα θαλασσινά ο βράχος είναι νταμάρι...
Πρότεινα κάτι λάθος?? Γιατί λες οτι είναι μεγάλη κουβέντα??? Γιατί Samian, γιατί????

Επίσης στον φίλο μας, προτείνω να βάλει και κανένα σαλιγκαράκι, καθώς καθαρίζουν αρκετά και είναι ωραία να τα βλέπεις να κινούνται και να τρώνε στο τζάμι του ενυδρείου... Αρκεί να έχεις σωστό νεράκι...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-03-15, 12:44
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σόρρυ για την σφήνα, αλλά τι εννοείς Samian με αυτό?? Εγώ υπέθεσα ότι θα έβαζε ζωντανό βράχο, γι' αυτό και τόνισα αν είναι αρκετός και καλής ποιότητας και πρότεινα να μην βάλει siporax!! Επίσης δεν σύγκρινα το siporax με τον βράχο, απλά για να καταλάβει τον λόγο για τον οποίο συνήθως δεν βάζουμε siporax σε θαλασσινό ανέφερα τα περί επιφάνειας αποίκησης βακτηρίων...
Επίσης γενικά προτείνω να έχουν βιολογική φίλτρανση σε οσα θαλασσινά ο βράχος είναι νταμάρι...
Πρότεινα κάτι λάθος?? Γιατί λες οτι είναι μεγάλη κουβέντα??? Γιατί Samian, γιατί????

Επίσης στον φίλο μας, προτείνω να βάλει και κανένα σαλιγκαράκι, καθώς καθαρίζουν αρκετά και είναι ωραία να τα βλέπεις να κινούνται και να τρώνε στο τζάμι του ενυδρείου... Αρκεί να έχεις σωστό νεράκι...
ε νε οτι ασπονδυλο βρω θα βαλω ερημιτες,σαλιγκαρια,γαριδες,μυδια,στρειδια,οφιουρο υς,αχινους,αγουρι της θαλασσας ανβρω μικρο,πεταλιδες εχω ηδη,και καμια σαλιαρα και γυλο παντα σε λογικα μεγεθη εχω παρει κυκλοφοριτη resun sp-800 250l/h με ριθμιση ροης ρωτησα για sunsun αλλα μου ειπε οτι η προπελα του σπαει ευκολα φωτιστηκο ισως παρω
dennerle reef light 3:1
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τον βράχο σου δεν χρειάζεται PVC κλπ.
ε τοτε γιατι λενε οτι χρειαζετε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pana : 25-03-15 στις 12:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-03-15, 19:40
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Εεεεεεεεεεεεεεεε..... ηρέμησεεεεε
Αν βάλεις όλα αυτά, σου προτείνω να ανεβάσεις και την θερμοκρασία σε σημείο βρασμού.. και να κάνεις ένα ωραιότατο τσιμπουσάκι...
Μήν βάλεις τόσα πολλά σε τόσο μικρό χώρο!!!
Ακόμα και ένα σαλιγκάρι που μπορεί να σου φαίνεται τίποτα, δεν φαντάζεσαι τι ζημιά μπορεί να σου κάνει αν ψοφήσει σε τόσο λίγα λίτρα... Από μυρωδιά δεν το συζητάω... Και καλά να το δεις ανάποδα και να το ψιλιαστείς, αν δεν???.....
Για τα μύδια πάλι δεν το συζητάω, από μέρους μου είναι ένα μεγάλο όχι...
Σου προτείνω να βάλεις μία ντομάτα που σου αρέσει, 2-3 ΜΙΚΡΟΥΣ ερημίτες, 1 σαλιγκαράκι που θα το τσεκάρεις συχνά, 1-2 γαριδούλες και ένα μικρό γύλο.. thalassoma pavo και coris julis είναι από τα πιο όμορφα που έχω, αλλά είναι υπερκινητικά και τα λυπάμαι σε τόσο μικρό χώρο... Εγώ στο δικό μου 20άλιτρο είχα μία μικρή χειλού που δεν ήταν πολύ κινητική και κακώς για λίγο χρονικό διάστημα ένα μικρό κεφαλοπουλάκι το οποίο επιστράφηκε στην θάλασσα...
Σαλιάρες και τα συναφή δεν προτείνω γιατί δύσκολα και από μακριά συνήθως θα τα βλέπεις, κρύβονται συνεχώς όταν καταλάβουν την παρουσία σου...
Αχινό επίσης δεν θα σου πρότεινα... είναι ευαίσθητοι στιε παραμέτρους του νερού και αν ψοφήσουν και αυτοί..... μεχρι να δεις τα αγκάθια τους να πέφτουν, θα είναι αργά....
Θα σου προτείνει και ο Samian που είναι πολύ πιο έμπειρος τι άλλο μπορείς να βάλεις μέσα στο ενυδρειάκι σου...
-------------------------
Το PVC γιατί το θές??????????? Για να στηρίξεις τον βράχο σου???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 25-03-15 στις 19:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-03-15, 22:56
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

καλως ήρθες ,


έχω μια απορία, το ενυδρείο ειναι 21λίτρα όπως λες στο αρχικό ποστ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-03-15, 15:07
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
-------------------------
Το PVC γιατί το θές??????????? Για να στηρίξεις τον βράχο σου???
λενε οτι αν ο βραχος ερθει σε επαφη με την αμμο δημιουργειτε υδροθειο που εινε βλαβερο για τα ψαρια υσχιει?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-03-15, 18:45
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Αν δεν κάνω λάθος, δεν δημιουργείται γι' αυτό υδρόθειο, εκτός αν το κάτω μέρος του βράχου έχει ζωντανούς οργανισμούς και τους θάψεις στην άμμο/αραγωνίτη και κάποιο ψαράκι τον ξεθάψει αργότερα, αφού έχουν νεκρωθεί...
Περισσότερο το βάζουν για να μην ακουμπάει κάτω στο γυαλί και για να μην χάνεται και η κάτω πολύτιμη επιφάνειά του, αλλά και για δημιουργία επιθυμητού aquascape... Δεν έχω δει κάπου ότι δεν πρέπει ο βράχος να ακουμπάει τον αραγωνίτη/άμμο!!! Στην φύση αυτό δεν γίνεται?? θα σου απαντήσει όμως και κάποιος πιο έμπειρος από εμένα...
Υδρόθειο εμφανίζεται περισσότερο στα φυτεμένα ενυδρεία και σε υποστρώματα που πετρώνουν και δεν υπάρχερι καλή οξυγόνωση... Αλλα καισ το θαλασσινό σου, αν ψοφήσει και θαφτεί κάποιος οργανισμός και μετα με κάποιον τρόπο ξεθαφτεί, θα βγάλει διάφορα χημικά και κυρίως υδρόθειο..
Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-03-15, 20:37
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν κάνω λάθος, δεν δημιουργείται γι' αυτό υδρόθειο, εκτός αν το κάτω μέρος του βράχου έχει ζωντανούς οργανισμούς και τους θάψεις στην άμμο/αραγωνίτη και κάποιο ψαράκι τον ξεθάψει αργότερα, αφού έχουν νεκρωθεί...
Περισσότερο το βάζουν για να μην ακουμπάει κάτω στο γυαλί και για να μην χάνεται και η κάτω πολύτιμη επιφάνειά του, αλλά και για δημιουργία επιθυμητού aquascape... Δεν έχω δει κάπου ότι δεν πρέπει ο βράχος να ακουμπάει τον αραγωνίτη/άμμο!!! Στην φύση αυτό δεν γίνεται?? θα σου απαντήσει όμως και κάποιος πιο έμπειρος από εμένα...
Υδρόθειο εμφανίζεται περισσότερο στα φυτεμένα ενυδρεία και σε υποστρώματα που πετρώνουν και δεν υπάρχερι καλή οξυγόνωση... Αλλα καισ το θαλασσινό σου, αν ψοφήσει και θαφτεί κάποιος οργανισμός και μετα με κάποιον τρόπο ξεθαφτεί, θα βγάλει διάφορα χημικά και κυρίως υδρόθειο..
Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος...

+1000
Εάν ψοφήσει και ξεθαφτεί από άμμο, έστω και μετά από 1 εβδομάδα.....μόνο ο σκελετός θα έχει μείνει......
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μεσογειακο Σαντορινης Mokatsino Μεσογειακό 46 15-08-16 23:08
νεο μεσογειακο Πάνος Μεσογειακό 116 07-09-11 15:40
χταποδι σε μεσογειακο? 6981giwrgos Θαλασσινό νερό - Γενικά 44 06-07-10 20:54
Νεο Μεσογειακο sv1gfu Μεσογειακό 3 05-07-08 12:57
νεο μεσογειακο asteris_veroia Μεσογειακό 15 09-06-08 19:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05750 seconds with 15 queries