Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-02-10, 16:05
gianna Ο χρήστης gianna δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: Creta
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή Αλλαγή νερού σε 60 λίτρα

Γειά σας!Κάθε πότε πρέπει να γίνεται αλλαγή νερού και πόσο τις % σε 60 λίτρων ενυδρείο με 2 πλάτυ θυληκά,11 μωρά και έναν γλύφτη?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-02-10, 16:11
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Γενικά,ένα 30% κάθε εβδομάδα είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις,μόνον εφόσον η ιχθυοφόρτιση ενός ενυδρείου είναι σωστή.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-02-10, 16:17
gianna Ο χρήστης gianna δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: Creta
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Είχα κάνει την πρώτη μου αλλαγή πριν 1 μήνα (το ενυδρείο δουλεύει 2 μήνες συνολικά) και μετά απο 1 μέρα βρήκα τον αρσενικό μου ψόφιο και φοβήθηκα και απο τότε δεν έχω κάνει αλλαγή...Και τώρα είναι και οι 2 μου πλατύνες έγκυος και όπου να ναι θα έχω πάλι γέννες.Αν κάνω τώρα αλλαγή νερού θα επηρεαστούν?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-02-10, 16:23
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianna Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχα κάνει την πρώτη μου αλλαγή πριν 1 μήνα (το ενυδρείο δουλεύει 2 μήνες συνολικά) και μετά απο 1 μέρα βρήκα τον αρσενικό μου ψόφιο και φοβήθηκα και απο τότε δεν έχω κάνει αλλαγή...Και τώρα είναι και οι 2 μου πλατύνες έγκυος και όπου να ναι θα έχω πάλι γέννες.Αν κάνω τώρα αλλαγή νερού θα επηρεαστούν?
Το νερό που έριξες κατά την πρώτη αλλαγή είχε μεγάλη διαφορά στη θερμοκρασία από το νερό του ενυδρείου?Αυτό είναι κάτι που θέλει προσοχή,ειδικά σε μικρά ενυδρεία.Φυσικά,θα χρησιμοποίησες και αντιχλώριο,έτσι?Κάνε την αλλαγή και κανένα ψαράκι σου δε θα έχει πρόβλημα.Αν έχεις,όμως,να κανεις αλλαγή ένα μήνα -αν έχω καταλάβει σωστά- γνώμη μου είναι να κάνεις 3 αλλαγές 30% αυτήν την εβδομάδα,για να μειώσεις τα επίπεδα νιτρικών.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-02-10, 17:58
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Ειναι δεν ειναι εγκυες η αλλαγη νερου πρεπει να γινεται καθε εβδομαδα 30% με 40%.
Να προσεχεις το νερο της αλλαγης να εχει ιδια η σχεδον ιδια ( +-1c) και να προσθετεις αντιχλωριο.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-02-10, 18:45
gianna Ο χρήστης gianna δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: Creta
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Ναι έβαλα αντιχλώριο και το νερό ήταν χλιαρό,έπεσε δηλαδή 1 βαθμό αλλά μετά από λίγο ήταν πάλι στους 25 βαθμούς...Δεν έχω ξανακάνει τίποτα από τότε.Γιατί όμως να ψόφησε ο αρσενικός και όχι και οι θυληκές?Δεν είχε κάτι ο άλλος από τις ασθένεις που έχω διαβάσει,απλά ήταν πάνω στο χαλίκι διπλωμένος.Ελπίζω να μην έχω και άλλα θύματα τώρα που θα αλλάξω το νερό γιατί είναι και έγκυος και είναι κρίμα....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-02-10, 18:59
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Ειναι πιθανος θανατος αν δεν ειχες στρωσει το ενυδρειο σου πριν βαλεις τα ψαρια,ειναι επισης πιθανο να πεθανε διοτι ενα μηνα χωρις αλλαγη μπορει να ειχες αμμωνια...Πολλα μπορει!
Τωρα τηρησε τις εβδομαδιαιες αλλαγες και θα πανε ολα καλα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-02-10, 18:59
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

1)Είναι σίγουρα στρωμένο το φίλτρο σου?Πρέπει να κάνεις τεστ αμμωνίας,νιτρωδών και νιτρικών για να σιγουρευτείς ότι έχει στρώσει.

2)Προετοιμάζεις κάπου το νερό που θα ρίξεις μέσα ή το ρίχνεις με το λάστιχο?Αν δεν το προετοιμάζεις κάπου,καλύτερα θα ήταν να ρίχνεις την απαραίτητη ποσότητα αντιχλωρίου την ίδια στιγμή που το νερό πέφτει στο ενυδρείο.

Τέλος,πρέπει να προσέξεις λίγο τη σύνθεση των ψαριών που έχεις επιλέξει και να ενημερωθείς για τις βασικές απαιτήσεις τους,κυρίως σε λίτρα νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-02-10, 19:08
gianna Ο χρήστης gianna δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: Creta
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Δεν έχω κάνει καμία μέτρηση μόνο του ph και το είχα αφήσει ένα μήνα χωρίς ψάρια για το στρώσιμο και μου είπαν στο πετσοπ ότι ήταν οκ για να βάλω ψάρια γιατί το ph ήταν οκ!Τί εννοείτε για την προετοιμασία νερού πριν το βάλω μέσα?Εγώ στην αλλαγή είχα αδειάσει το 30% και μετά το έριχνα με ενα μπουκάλι και μετα μέσα στο ενυδρείο έριξα 5 ml αντιχλώριο και 5 ml βακτήρια.Κάνω κάτι λάθος?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-02-10, 19:22
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianna Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω κάνει καμία μέτρηση μόνο του ph και το είχα αφήσει ένα μήνα χωρίς ψάρια για το στρώσιμο και μου είπαν στο πετσοπ ότι ήταν οκ για να βάλω ψάρια γιατί το ph ήταν οκ!Τί εννοείτε για την προετοιμασία νερού πριν το βάλω μέσα?Εγώ στην αλλαγή είχα αδειάσει το 30% και μετά το έριχνα με ενα μπουκάλι και μετα μέσα στο ενυδρείο έριξα 5 ml αντιχλώριο και 5 ml βακτήρια.Κάνω κάτι λάθος?
Ωραία.Πρώτον,διάβασε όλα τα υπομνήματα στην κατηγορία <<Αρχάριοι Γλυκού Νερού>>.Από εδώ θα μπορέσεις να δεις τι αντιπροσωπεύει κάθε βασική μέτρηση που κάνουμε και πως το pH ουδεμία σχέση έχει με το στρώσιμο ενός φίλτρου.Έπειτα,να ξέρεις πως καλύτερη πηγή πληροφόρησης αποτελεί το διαδίκτυο και η προσωπική έρευνα.Πολλά pet shop προσπαθούν απλά να πουλήσουν.Ακόμη,σε ένα φίλτρο στρωμένο η πρόσθεση οποιουδήποτε σκευάσματος δεν έχει νόημα.Τέλος,την ποσότητα αντιχλωρίου που θα ρίχνεις θα την υπολογίσεις σύμφωνα με τις οδηγίες που αναγράφονται στη συσκευασία του.

Συμβουλές μου:
1)Αγοράζεις τεστ αμμωνίας,νιτρωδών και νιτρικών (της API είναι από τα καλύτερα).
2)Διαβάζεις όλα τα υπομνήματα και κάνεις αναζητήσεις στο φόρουμ για ο,τι απορία έχεις.Πίστεψέ με -και εγώ αρχάριος είμαι- θα βρεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ!
3)Σιγουρεύεσαι ότι το φίλτρο σου έχει στρώσει (δε νομίζω να έχει γίνει κάτι τέτοιο αν το έστρωσες με τις οδηγίες του συγκεκριμένου πετσοπά).
4)Αν έχει στρώσει,ακολουθείς αλλαγές 30% κάθε εβδομάδα αυστηρά.Αν δεν έχει στρώσει...το στρώνεις χωρίς τα ψαράκια μέσα.

Σε κούρασα μάλλον,αλλά μπορεί να βοηθήθηκες λίγο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-02-10, 19:40
gianna Ο χρήστης gianna δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: Creta
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Συγνώμη αν δεν ήταν στρωμένο μετά απο 1 μήνα που τα έχω μέσα δεν θα είχαν ψοφήσει?Εγω αντίθετα τα βλέπω μια χαρά,γεννάνε,ξαναζευγαρώνουν κ τα μικρα μεγαλώνουν μια χαρα!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-02-10, 20:02
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Ναι.Μπορεί να είχαν πεθάνει.Δεν είναι απαραίτητο,βέβαια.Αν βλέπεις ότι τα πράγματα πάνε καλά,τότε εσύ αποφασίζεις.Απλά,εγώ είπα τι θα έκανα στη θέση σου για να είμαι απόλυτα βέβαιος ότι θα αποφύγω κάθε μη επιθυμητή εξέλιξη.Καλό απόγευμα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-02-10, 20:04
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Με 2 μηνες που δουλευει πλεον το ενυδρειο με ψαρια εχει στρωσει το φιλτρο.
Απο δω και περα αλλαγες ανα εβδομαδα και παρε τεστακια να μετρας νιτρικα νιτρωδη και αμμωνια.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-02-10, 20:07
gianna Ο χρήστης gianna δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: Creta
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-02-10, 20:11
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Κατι που δεν ειπώθηκε ειναι οτι οι αλλαγες νερου πρεπει να ειναι πιο συχνες
τωρα που εχεις γεννες.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-02-10, 20:17
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Με 2 πλατυ και μερικα μωρα δεν χρειαζοντε παραπανω απο 1 αλλαγη την εβδομαδα.
Αν κατι δεν ειπωθηκε ειναι οτι ο "γλυφτης" μαλλον θα πρεπει να φυγει απο εκει μεσα αλλα δεν ξερουμε ποιος ακριβως ειναι,αλλα και να μαθουμε παλι πρεπει να φυγει.
Αν μπορεις Γιαννα μπες εδω http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm
και πες μας ποιος ειναι ο "γλυφτης" σου.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-02-10, 00:19
gianna Ο χρήστης gianna δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: Creta
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ichopterus.htm
Eίναι σαν αυτόν αλλά είναι πολύ πιο μικρός και είναι γκρι με λίγο μαυρο.Είναι πολύ καλός και μου τον πρότειναν στο πετσοπ γιατί λέει θα μου καθαρίζει το ενυδρείο απο την άλγη.Και όντως το κάνει.Επίσης ενώ έχω τα μικρά έξω και όχι μέσα στην γεννήστρα δεν είναι καθόλου επιθετικός.Γιατί πρέπει να φυγει?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-02-10, 13:13
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianna Εμφάνιση μηνυμάτων
.Γιατί πρέπει να φυγει?
γιατι δεν περναει καθολου καλα αν δεν ειναι σε μαλακο και οξινο νερο...και γιατι http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32647
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-02-10, 16:14
gianna Ο χρήστης gianna δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: Creta
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Βλέπβ ότι υπάρχει μία άλλη αντίληψη από εσάς που γνωρίζετε περισσότερα για τα ενυδρεία απο ότι εμάς τους αρχάριους και είναι λογικό όμως οι γλύφτες θεωρώ ότι είναι απαραίτητοι μέσα σε ένα ενυδρείο,γιατί δεν ξέρω για εσάς παντως εμένα από την μέρα που τον έβαλα το ενυδρείο μου λάμπει...Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον που να μπορεί να ''περνάει καλά'' με τις συνθήκες νερού που υπάρχουν στο ενυδρείο μου?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-02-10, 17:37
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Απλά να ειπωθεί και το ότι αυτά τα ψαράκια δεν είναι η λύση του προβλήματος.Αν οι συνθήκες είναι κατάλληλες,οι άλγες δε θα αργήσουν να γίνουν περισσότερες από αυτές που μπορούν να καταναλώσουν τα διάφορα αλγοφάγα.Το λέω αυτό από προσωπική-ευτυχώς παρελθοντική-εμπειρία!

Όσον αφορά τώρα άλλα αλγοφάγα είδη,πολύ καλή δουλειά κάνουν και τα σαλιγκάρια (apple snails και zebra) που νοιώθουν άνετα σε σκληρότερο νερό.Οι διάφορες γαρίδες (amano,red cherry) είναι επίσης κατάλληλες για να καταναλώνουν τυχόν τροφή που μπορεί να πέφτει στο βυθό και να προξενεί πρoβλήματα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-02-10, 18:02
gianna Ο χρήστης gianna δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: Creta
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Μα δεν θα είχε ψοφήσει τώρα κ 1 εβδομάδα που τον έχω αν δεν ήταν οι συνθήκες κατάλληλες?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-02-10, 18:07
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Μπορει να μην πεθανει και να φτασει στο προσδοκιμο της ζωης του,ειναι ανθεκτικο ψαρακι και προσαρμοζεται ευκολα.
Απλα δεν θα ζει στις συνθηκες που επιθυμει!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-02-10, 18:30
gianna Ο χρήστης gianna δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: Creta
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Τις γαρίδες δεν τις μπορώ με ανατριχιάζουν!Δηλαδή δεν υπάρχουν γλύφτες όπως αυτόν ας πούμε που να μπορούν να ζήσουν σε αυτό το νερό?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-02-10, 21:33
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Σε αυτα τα λιτρα οχι.
Μονο σαλιγκαρακια (apple snail,neritina snail,buble bee snail κ.α.) και γαριδες.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-02-10, 22:09
gianna Ο χρήστης gianna δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: Creta
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Αυτά τα σαλιγκάρια δεν τρώνε τα φυτά?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-02-10, 22:36
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Εγώ όταν έψαχνα για κατάλληλα σαλιγκάρια ενημερώθηκα από εδώ για αρχή.Νομίζω είναι πολύ χρήσιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-02-10, 22:36
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianna Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά τα σαλιγκάρια δεν τρώνε τα φυτά?
Συνήθως όχι, μην τα φοβάσαι και είναι πανέμορφα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αλλαγή νερού pipis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 04-03-09 16:54
Αλλαγή νερού lucky13 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 11-02-09 14:26
Αλλαγή νερού GIAN_NIKOLA Γλυκό νερό - Γενικά 32 14-01-09 23:19
Αλλαγή ενυδρείου … από 50 σε 120 λίτρα ? Lsourtzo Θαλασσινό νερό - Γενικά 66 27-01-08 12:34
R/O & Αλλαγή νερού silveraro Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 11-09-05 19:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15325 seconds with 15 queries