Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-05-16, 14:27
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή Tαιριαζουν?

Καλησπέρα παιδια.. εχω κανει μια λιστα με καποια ψαρακια. θα ηθελα να μου πείτε αν αυτα τα ψαρακια ταιριαζουν μεταξύ τους και απο ποσα να παραγγείλω. το ενυδρειο ειναι 100*50*40 και θα εχει και καποια φυτα (ευελπιστω να γίνουν πολλα τα φυτα) τα ψαρακια ειναι τα πιο κατω..

Platy Bubble Bee
Platy Astd 3,5-4cm
Platy Half Black / Panda
Pseudotropheus Demasoni 2-3cm
Shrimp Red Cherry
Zebra Danio Pink 4- 5 cm
Xiphophorus Helleri Mixed
Papiliochromis Ramirezi German Blue 3- 4 cm
Molly Black
Molly Yellow
Gourami Blood Red Dwarf Male
Gourami Cobalt Blue
Gourami Dwarf Colisa Royal Red
Gourami Dwarf female
Gourami Pearl 5 – 6 cm
Ancistrus sp

Φυσικα και δεν σκοπεύω να τα βάλω όλα. ειναι παραπολιτικά.. θελω όμως να βαλω σίγουρα τα gourami και τις γαριδουλες. τι αλλα ταιριαζουν? δεν θελω ουτε να σφαχτουν αλλα ούτε και να γίνουν σνακ το ένα στο άλλο. pleaseeee φιλοι μου βοηθήστε με!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-05-16, 15:28
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Συγνώμη αλλά μπορω να σου κάνω μια ερώτηση?
Έχεις καταλήξει στο τι θέλεις να στήσεις ???

Κοινωνικό με ζωοτόκα, Αφρικάνικο, Αμερικάνικο, ..... Τι ακριβώς ?

Γιατί βλέπω ότι στα ψάρια που έχεις επιλέξει υπάρχουν από κιχλίδες Αφρικής (Malawi - Demasoni) μέχρι Αμερικάνικα ζωοτόκα, Αυστραλιανά κτλ...

Μήπως θα ήταν προτιμότερο να καθήσεις να σκεφτείς τι είναι αυτό που θέλεις να στήσεις ? Ποιά Ηπειρο, κτλ... και μετά πολύ εύκολα μπορείς να βρείς τα ψάρια ή τους άλλους ζωντανούς οργανισμούς που ζουν σε αυτό το βιότοπο?
Επίσης πρέπει να δεις τι συνθήκες έχει ο κάθε βιότοπος (Ph νερού, σκληρότητες, θερμοκρασίες, κτλ..).

Όλα αυτά στα γράφω φιλικά και δεν θέλω να σε απογοητέυσω.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-05-16, 15:30
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Εγω θα εκανα ή μονο ζωοτοκα (platy) ή νοτιας Αμερικης (ramirezi με ancistrus) ή ασια (gourami με danio) . Τα gourami τσιμπανε γαριδες. Το νοτιου αμερικης θα χρειαστει επεξεργασια του νερου με οσμωση.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-05-16, 17:39
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Φίλε Λάμπρο σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Τα ψάρια που μου άρεσαν έγραψα γιατί απλά δεν ήξερα που ταιριάζει με τι. Το ενυδρείο ακόμα είναι σε κομμάτια στιβαγμενο στο πάτωμα. Το πιο εύκολο είναι να πάρω ότι ψάρι μου αρέσει και να το πετάξω μέσα. Νερό χρειάζονται όλα και θα τους το προσφέρω. Φαΐ και ζέστη και πάλι θα τους το προσφέρω. Ανταυτου εγώ έβαλα την λίστα και ρώτησα ποιο ταιριάζει και είπα κιόλας ότι θα ήθελα τα gourami με τι άλλο μπορώ να τα βάλω. Είδες ότι μέσα στην άγνοια μου προχωράω αργά και πάντα ρωτάω και σύντομα θα παρουσιάσω και την δουλειά μου. Θα ήθελα να φτιάξω ένα ενυδρείο πρώτα απ όλα σωστό και μετά να βάλω δίσκους. Αλλά επειδή είμαι πολύ ευαίσθητη και άπειρη για τόσο απαιτητικά ψάρια θα πάω σε κάτι λίγο πιο εύκολο.
Φίλε sarpijk σε ευχαριστώ πολύ για την ορθητερη απάντηση σου. ¶ρα μου λες αν βάλω gourami να μη σκεφτώ ούτε για αστείο ζωντανές γαρίδες.
Τι θα μπορούσα να βάλω για υπέδαφος? Αν όχι γαρίδες ποιο άλλο ψαράκι ταιριάζει για να σκάβει λιγάκι τα χαλίκια?
Πόσα gourami μπορώ να βάλω και σε τι αναλογία (κοριτσακια-αγορακια) για να μην έχω μονομαχίες?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-05-16, 17:42
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Πες μας τιμες απο το νερο δικτυου σου και αν εισαι διατεθημενος να επεξεργαζεσαι το νερο σου.

Εστρωσες καπως το ενυδρειο;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-05-16, 18:03
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mobar78 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Λάμπρο σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Τα ψάρια που μου άρεσαν έγραψα γιατί απλά δεν ήξερα που ταιριάζει με τι. Το ενυδρείο ακόμα είναι σε κομμάτια στιβαγμενο στο πάτωμα. Το πιο εύκολο είναι να πάρω ότι ψάρι μου αρέσει και να το πετάξω μέσα. Νερό χρειάζονται όλα και θα τους το προσφέρω. Φαΐ και ζέστη και πάλι θα τους το προσφέρω. Ανταυτου εγώ έβαλα την λίστα και ρώτησα ποιο ταιριάζει και είπα κιόλας ότι θα ήθελα τα gourami με τι άλλο μπορώ να τα βάλω. Είδες ότι μέσα στην άγνοια μου προχωράω αργά και πάντα ρωτάω και σύντομα θα παρουσιάσω και την δουλειά μου. Θα ήθελα να φτιάξω ένα ενυδρείο πρώτα απ όλα σωστό και μετά να βάλω δίσκους. Αλλά επειδή είμαι πολύ ευαίσθητη και άπειρη για τόσο απαιτητικά ψάρια θα πάω σε κάτι λίγο πιο εύκολο.
Φίλε sarpijk σε ευχαριστώ πολύ για την ορθητερη απάντηση σου. ¶ρα μου λες αν βάλω gourami να μη σκεφτώ ούτε για αστείο ζωντανές γαρίδες.
Τι θα μπορούσα να βάλω για υπέδαφος? Αν όχι γαρίδες ποιο άλλο ψαράκι ταιριάζει για να σκάβει λιγάκι τα χαλίκια?
Πόσα gourami μπορώ να βάλω και σε τι αναλογία (κοριτσακια-αγορακια) για να μην έχω μονομαχίες?
Οκ. ¶ρα έχεις αποφασίσει να το στήσεις με δίσκους. Σωστα κατάλαβα?
Τότε θα πρεπει να δεις ποιό είναι το περιβάλλον των δίσκων, οι απαιτήσεις για το νερό, κτλ...
Σίγουρα πολλά παιδιά απο εδώ μέσα που έχουν δίσκους θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν.
Αν τώρα θέλεις πρι να βάλεις τους δίσκους να βάλεις κάποιο άλλο ψάρι, τότε ενδεχομένως για να μην κάνεις μεγάλες αλλαγές στο ενυδρείο σου αργότερα, να βάλεις κάποιο ψάρι που έχει παρόμοιες ανάγκες σε aquascape και συνθήκες νερού με τους δίσκους.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-05-16, 18:29
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ. ¶ρα έχεις αποφασίσει να το στήσεις με δίσκους. Σωστα κατάλαβα?
......σε 200 λίτρα δίσκους????
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-05-16, 18:32
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

τα μεγέθη δίπλα στα ψάρια δεν νομίζω πως είναι τα τελικά των ψαριών.

πχ
http://www.seriouslyfish.com/species...heus-demasoni/
http://www.seriouslyfish.com/species...opodus-leerii/


αυτό έχει πολλές από τις πληροφορίες που χρειάζεσαι.

μπαίνουν δίσκοι σε τέτοιο ύψος ???

αρχάριος είμαι οπότε μπορεί να κάνω κ λάθος
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-05-16, 19:01
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mobar78 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νερό χρειάζονται όλα και θα τους το προσφέρω. Θα ήθελα να φτιάξω ένα ενυδρείο πρώτα απ όλα σωστό και μετά να βάλω δίσκους.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
......σε 200 λίτρα δίσκους????
Εγώ αυτό κατάλαβα ότι θέλει να βάλει, αφού πρώτα αποκτήσει μεγαλύτερη εμπειρία.
Το αν μπαίνουνε είναι άλλη κουβέντα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-05-16, 19:32
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Στο ενυδρειο σου δεν μπαινουν δισκοι.
Αργοτερα αν θελησεις ,θα πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο.
Τωρα, τα γκουραμι θελουν μαλακο νερο, δεν θα τα προτεινα για αρχη.
Θα ελεγα να πας σε ζωοτοκα , πλατυ με μολυ πχ η καποιον αλλο συνδυασμο (οχι ξιφους με πλατυ γιατι υβριδιζουν) ,που ταιριαζει καλυτερα στα περισσοτερα νερα δικτυου της χωρας.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-05-16, 19:36
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Παιδιά δίσκους θέλω να βάλω άλλα αφού αποκτήσω περισσότερη πείρα. Τώρα λέω να βάλω gourami έτσι σκέφτομαι.

1) ερώτηση. Τα gourami στο δικό μου ενυδρείο ταιριάζουν? Η θα υποφέρουν? Υπό κσ πάντα.
2) ερώτηση. Ξέρω ότι ζουν σε ομάδες. Πόσα άτομα να έχω δηλαδή? Πόσα θηλυκά πόσα αρσενικά
3) ερώτηση. Τι άλλο ψάρι μπαίνει τα γκουραμι. ??

Σας παρακαλώ ας φύγουμε από το θέμα των δίσκων. Δεν ρωτάω γι αυτούς. .ε? ??
-------------------------
Πλατι και ξηφο και γκαμπι τα είχα χρόνια. Είναι ευκολα ψάρια. Γι αυτό είπα να πάω 1 βήμα πιο κάτω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mobar78 : 13-05-16 στις 19:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-05-16, 20:02
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

ζητας πληροφοριες αλλα δεν θελεις να ακουσεις κιολας..
ανεφερες τους δισκους και σου δωθηκαν μερικες πληροφοριες...
δεν ειπε κανεις οτι θα βαλεις τωρα , αναφερθηκε ωστε να το ξερεις για μετα.
για γκουραμι , στα ειπα...
δωσε kh,gh , ph του δικτυου ... Α/Ο εχεις?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-05-16, 20:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτα τα ποστ μπορει να σε βοηθησουν.
Συμβατοτητες - Πως επιλεγω ψαρια για το ενυδρειο μου
Πως διαβαζουμε ενα προφιλ ψαριου


.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-05-16, 20:21
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Μα βρε συ tsala αν δει λίγο πιο πάνω τι ρώτησα τι απάντησα και όλες τις ακόλουθες απαντήσεις, όλες για δίσκους μιλάνε. Φυσικά και θέλω να μάθω για τους δίσκους τα πάντα αλλά το θρεντ αυτό το άνοιξα για το τι ψάρια να βάλω.

Μπήκα σε ένα σαιτ πετσοπ είδα όλα τους τα ψάρια και απ όλα όσα είδα μου άρεσε η πιο πάνω λίστα. Είδα ότι είναι λίγο δύσκολα και είπα να βάλω αυτά. Αν πιστεύετε ότι είναι λάθος επιλογή οκ. Τότε τι άλλο μπορώ να βάλω?

Το νερό του δικτύου είναι σκληρό. Τιμές δεν έχω. Θα μετρήσω και θα σου πω. Α/ο δεν έχω. Μέχρι αύριο θα έχω στήσει το ενυδρείο. Χωρίς ψάρια και χωρίς φυτά. Σε λίγες μέρες θα έχω τα φυτά και αργότερα και τα ψάρια. Γι αυτό είπα πρώτα να δω εικόνες με ψαράκια και αφού δω τι μου αρέσει να σας ρωτήσω αν ταιριάζουν μεταξύ τους και να προετοιμάζω το περιβάλλον τους. .
Μη το παίρνετε ότι δεν σας ακούω. Όλα τα ακούω και ψάχνω συνέχεια το φόρουμ για ότι θα μπορούσε να μου φανεί χρήσιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-05-16, 20:41
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

οκ, αρα με σκληρο νερο , αν θελεις γκουραμι , θα πρεπει να "μπλεξεις" με επεξεργασια του νερου , με Α/Ο ή τυρφη..
δεν ειναι τπτ δυσκολο , αλλα ενα επιπλεον εξοδο.
αν δεν επιθυμεις , καλυτερα να σκεφτεις για αλλα ψαρακια που προτιμουν το σκληρο νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-05-16, 21:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

1. Εχεις ξαναστησει ενυδρειο παλιοτερα ή ξερεις καποιον που διατηρει ενυδρειο στο Ναυπλιο?
2. Το νερο της βρυσης το πινετε κανονικα?
3. Εχεις προσωπικα συναντησει προβληματα στο νερο της υδρευσης?

Ρωταω γιατι ψαχνωντας για τιμες νερου στο Ναυπλο επεσα σε "περιεργα" αρθρα οπως
Έχει μεγάλη ιστορία το νερό στο Ναύπλιο!
Πόσιμο και πάλι το νερό στο Ναύπλιο (οπου και υπαρχουν τιμες νερου)
Προσοχή! Ακατάλληλο για χρήση το νερό στο Δήμο Ναυπλίου
κλπ
-------------------------
Τιμες το 2014
pH 7.4
GH 16
KH 14
TDS 470
Πολυ σιδηρο (427 με μαξ το 200)

Αυτες οι τιμες ομως απο οτι διαβασα αλλαζουν αναλογα τις βροχοπτωσεις
Δλδ δεν υπαρχει σταθεροτητα στις παραμετρους, ουτε σταθεροτητα στο κατα ποσο ειναι ποσιμο (εξ'ου και καταλληλο για ενυδρειο)


.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 13-05-16 στις 21:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-05-16, 21:31
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Την τελευταία φορά που ασχολήθηκα με το νερό και με τα ψάρια είχα βάλει τετρα και με φυτά και έβαζα απιονισμενο νερό. Οι τιμές χωρίς να προσθέσω τίποτα ήταν νορμάλ. Κάτι φορές ανέβασα ph αλλά έβαλα τύρφη και ήμουν πάλι νορμάλ. Όντως κατά καιρούς το νερό δεν είναι κατάλληλο ούτε για μπάνιο αλλά κάποιοι το πίνουν κανονικά. Τώρα είναι πόσιμο. Μα η οικογένεια μου απ όσο θυμάμαι πίνουμε εμφιαλωμένο. Αύριο θα κάνω μέτρηση και θα σου γράψω τι ακριβώς έδειξε.
-------------------------
Tsala τύρφη μέσα στο εξωτερικό φίλτρο θα πρέπει να την βάλω? Όταν είχα το προηγούμενο ενυδρείο την έβαζα σε τούλι μέσα στο εσωτερικό φίλτρο. Έτσι θα γίνει και τώρα αν πω ότι βάζω τύρφη?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mobar78 : 13-05-16 στις 21:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-05-16, 21:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Απιονισμενο (για ηλεκτρικα σιδερα κλπ) δεν ειναι καθολου safe.
Ακομα κι αν ηταν ομως safe, δεν ζουν ολα τα ψαρια σε μηδενικες σκληροτητες οπως εχει (οπως κανονικα πρεπει να εχει) το απιονισμενο νερο.

Στη θεση σου θα εβαζα ΑΟ (με σταδια ανασυστασης αλατων) και για να πινω και για το ενυδρειο
Γινεται και ειναι και η πιο safe λυση για ποσιμο και μακροχρονα και η πιο οικονομικη
Παιρνεις τηλεφωνο εδω, λες το θεμα με το ποσιμο νερο σου και οτι θελεις κοινη λυση και για το ενυδρειο και σου δινει λυση http://waterwaves.gr/index.php
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-05-16, 21:41
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Κανε ολες τις μετρησεις να δεις αν πινεται το νερο..
Πρωτα απ ολα για σας..
Τα εμφιαλωμενα ειναι αθλια νερα..
Η τυρφη μπαινει και μεσα στο φιλτρο , αλλα καλυτερα να γινεται επεξεργασια σε βαρελι ,πριν την αλλαγη.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-05-16, 22:53
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Βρήκα αυτές τις πληροφορίες για τα gourami
http://www.aquazone.gr/forums/topic/...hamilton-1822/

Νομίζω πως τελικά θα μπορέσω να τα προσαρμοσω στο νερό χωρίς όσμωση. Τι λέτε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 14-05-16 στις 06:32
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-05-16, 23:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η οσμωση δεν ειναι χρησιμη για μαλακο νερο μονο, αλλα και για καθαρο, σε περιπτωση που το βρυσης δεν ειναι ποσιμο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-05-16, 18:23
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Τιμές νερού δικτύου
NO3:25
NO2:0
GH:8
KH:20*
PH:7,2-7,6
CL2:0,8
Σύμφωνα με αυτά που λέει το κουτάκι όλα safe τα δίνει. Το ΚΗ όμως δεν έχει κάποιο σχόλιο safe or water change.
Ακούω τα σχόλια σας. Δεν μιλάω για οικιακή χρήση αλλά για ενυδριακη. Δεν έχω χρήματα για Α/Ο τώρα. Αργότερα οκ.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-05-16, 19:19
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Με τι τεστ μετρησες;
Καλο θα ειναι να παρεις υγρα τεστ , τουλαχιστον για τα no3..
Τα στικς συνηθως βγαζουν οτι να'ναι.. Αν ισχυει ομως το 25 no3 ,το νερο δεν κανει να το πινετετε και δεν κανει και για ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-05-16, 20:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν κανει για ενυδρειο.
Οσο περνανε οι μερες τα νιτρικα ανεβαινουν στο ενυδρειο.
25 ειναι το οριο πριν την αλλαγη νερου και τοσα εχεις ηδη την πρωτη μερα απο τη βρυση.
Κι αυτο το 20 στην KH πολυ υποπτο, ενω εχεις μονο 8 GH
Με τι τεστ μετρησες?

Υ.Γ. Φυσικα ουτε για ποσιμο κανει. Τα νιτρικα ειναι καρκινογονα, ανακοπτουν την αναπτυξη κλπ. Στο ποσιμο πρεπει να ειναι μηδεν τα νιτρικα, ασχετα αν ο νομος επιτρεπει καμποσα. Αυτος που εχει βγαλει το νομο, τετοιο νερο δεν πινει.

.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-05-16, 01:03
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Βασικά ήθελα να πάρω υγρά μπουκαλάκια αλλά δεν το πρόσεξα καλά και πήρα ταινιουλες. Της τετρα είναι. Δεν υπάρχει κάτι να το φτιάξω λιγάκι το νερό? Θα πρέπει να πάω σε όσμωση ε?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-05-16, 13:32
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Ο νομος στην Ελλαδα επιτρεπει εως 50 νιτρικα
Δλδ μπορει να πληρωνεις νερο που δεν κανει ουτε για το πλυντηριο
Παρε υγρα no3 ,για να σιγουρευτεις και να δεις τι θα κανεις...
Μιλα με waterwaves , εχω κι εγω λιγα νιτρικα στην βρυση(4) και μιλησα με τα παιδια και βρηκα μια λυση με ριτινη απορροφησης νιτρικων για να αποφυγω την Α/Ο .
τα 25 ειναι πολλα ομως , δεν νομιζω να τα απορροφησει η ριτινη με ενα απλο περασμα ...δεν ειμαι σιγουρος ομως..
Μιλησε με τα παιδια και θα σου πουν.
Waterwaves
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-05-16, 14:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο νομος στην Ελλαδα επιτρεπει εως 50 νιτρικα
Και στην Ευρωπη γενικοτερα.
Στην Αμερικη ομως που επεσε κυνηγι, το εχουν κατεβασει στα 10 και παει για μηδεν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-05-16, 21:06
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Φίλε tsala έγραψα στους waterwaves . Θα επικοινωνήσουν εκείνοι μαζί μου άλλον αύριο. Ελπίζω να λύσω το θέμα σύντομα. Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου. Μια χαζή ερώτηση να κάνω? Παίζει με την προσθήκη φυτών να καλυτερευσουν οι τιμές των νιτρικών? Λέτε πως πρέπει να βάλω τύρφη να το μαλακωσω λίγο το νερό. ? Σύμφωνα με τα όσα διάβασα τα γκουραμι μια χαρά αντέχουν σε αυτές τις τιμές. Απλά δεν θέλω να τα τσιτωσω. Τι με συμβουλευεται?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-05-16, 21:27
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Τα φυτα απορροφουν νιτρικα,αλλα οχι τετοιες ποσοτητες.. Εσυ με την αλλαγη ,θα εχεις πανω απο 30 , αν περασουν μερικες μερες ποιος ξερει που θα φτασουν.
Οχι δεν ειναι λυση.
Οσο για τα γκουραμι , δεν ξερουμε καν τις τιμες δικτυου..
Θα πρεπει να δοκιμασεις με υγρα τεστ να παρεις μετρησεις..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10517 seconds with 15 queries