Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-09-13, 10:13
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή Φυσιολογικο 'μαυρισμα' ή κατι αλλο...;

Για δειτε προσεκτικα το ψαρακι πως ηταν πριν 8 μηνες, και πως ειναι τωρα, κοιταχτε το ραχιαιο πτερυγιο και το μπροστινο το δεξια... Εγω παρατηρω μια αλλαγη στη χρωμα, σαν σκουρο καφε μου φαινεται. Ειναι κατι...φυσιολογικο ή αραγε συμβαινει κατι αλλο; (οι 3 πρωτες φωτο ειναι οι παλιες και οι αλλες 3 ειναι σημερα τραβηγμενες)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2327.jpg
Εμφανίσεις:  487
Μέγεθος:  62,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2326.jpg
Εμφανίσεις:  442
Μέγεθος:  43,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2336.jpg
Εμφανίσεις:  420
Μέγεθος:  61,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_3297.jpg
Εμφανίσεις:  441
Μέγεθος:  39,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_3298.jpg
Εμφανίσεις:  481
Μέγεθος:  37,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_3302.jpg
Εμφανίσεις:  494
Μέγεθος:  41,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-09-13, 10:26
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Μάλλον η όποια διαφοροποίηση οφείλετε στην διατροφή τους και τη πηγή φωτός.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-09-13, 10:31
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σωκρατη ειναι φυσιολογικο αυτο σε αυτα τα χρυσοψαρα?δεν το εχω ξαναδει σε πορτοκαλι χρυσοψαρο αυτο(αν και δεν ξερω και πολλα για τα χρυσοψαρα)

παντως φαινεται ομορφο.σαν ναχει βαφτει παραλλαγη ειναι
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-09-13, 10:58
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Κι εμένα έπαθε ακριβώς το ίδιο ένας Gyrinocheilus aymonieri και είναι όπως το είπες λες και έχει βαφτεί παραλλαγή. χαχαχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-09-13, 11:48
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Να το δουμε λιγο καλυτερα; Θελω να προσεξετε πως εχει αλλαξει ο χρωματισμος στο δεξιο μικρο μπροστινο πτερυγιο, και στο ραχιαιο πτερυγιο στην κορυφη

Εδω δειχνει πως ηταν πριν 8 μηνες:
http://s741.photobucket.com/user/moh...cd29b.jpg.html

Κι εδω δειχνει πως ειναι σημερα:
http://s741.photobucket.com/user/moh...d9e7e.jpg.html

Φοβαμαι μην ειναι αποτελεσμα απο...αμμωνια...

Παρ' οτι κανω συχνα πυκνα μετρησεις, και με τεστ της api αλλα και της salifert, εχω απορια αν μετρανε σωστα... Μαλιστα σημερα δοκιμασα να κανω μετρηση σε καθαρη αμμωνια που εχω παρει απο το φαρμακειο, και το ενα τεστ μου δειξε 1 και το αλλο 1.5, ενω κανονικα θα πρεπε να μου δειξουν πολυ περισσοτερο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-09-13, 13:12
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Το ίδιο ακριβώς είχε συμβεί και σε ένα δικό μου calico oranda..σε μερη του σωματος όπου ήταν αχνό μαύρο γινόταν πολυ πιο έντονο όσο περνούσε ο καιρός..αμμωνία δεν είχα σίγουρα (είχα μετρήσει με 2 τεστ)..ασε που νομίζω πως αν ήταν απο αμμωνία και μάλιστα σε σημείο να ''καίγονται'' τα ψαράκια θα είχαν κι αλλες ενδείξεις..μη σου πω πως αμφιβάλλω κι αν θα ζούσαν..
Τότε κατέληξα πως ήταν θέμα φωτισμού,τροφής και νερού..είχα παρατηρήσει πως το μαύρο γινόταν λίγο πιο αχνό στις περιόδους οπου δεν γινόταν αλλαγ'η νερου καθε εβδομάδα..κι οταν επανερχόμασταν στην κανονική ρουτίνα γινόταν πιο έντονο..σε συνδιασμό με σωστό φωτισμό και φρεσκια τροφή..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-09-13, 15:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Συνηθως η αλλαγη χρωματος οταν οι συνθηκες νερου ειναι καλες. ειναι φυσιολογικη

H αλλαγη ή το χασιμο του χρωματος στα χρυσοψαρα μπορει να οφειλεται γενικοτερα ειτε :
α) φυσικες αιτιες. Μερικα ψαρια οπως και τα χρυσοψαρα χανουν ή αλλαζουν χρωμα με τον καιρο, κατα τις αλλαγες του περιβαλλοντος και του φωτισμου αλλα και λογω γεννετικων ανωμαλιων απο τις επιλλεκτικες αναπαραγωγες. (πχ κογκολεζος απο μαυρος να γινεται σταδιακα ολος, πορτοκαλι)
β) σε κακη ποιοτητα νερου
γ) σε στρες που μειωνει το ανοσοποιητικο και μπορει να προερχεται απο i) τρομο (πχ επιθετικοι συγκατοικοι, κυνηγι με αποχη, αποτομοι θορυβοι, δονησεις ή κινησεις εξω απο το ενυδρειο, κλπ), ii) απο ωσμωτικο ή θερμικο σοκ σε αποτομη αλλαγη παραμετρων νερου pH GH θερμοκρασια (πχ κατα την αλλαγη νερου ή κατα τη μεταφορα και προσαρμογη σε νεο περιβαλλον), ιιι) λαθος παραμετροι νερου (pH GH θερμοκρασια), iv) μεγαλη ιχθυοφορτωση/συνωστισμο.
δ) βακτηριακη ασθενεια (το ψαρι μπορει να χανει το χρωμα του, οταν προσπαθει να αντιμετωπισει μια ασθενεια. Κανουμε διασταυρωση διαγνωσης και με εμφανιση αλλων συμτωματων οπως ληθαργος, απωλεια ορεξης...)
ε) Costia (παρασιτο του δερματος του ψαριου που μπορει να επιφερει χασιμο χρωματος εκτος απο τις επιπλοκες στη βλεννη του ψαριου. Παρατηρηση για αλλαγες στη βλεννη και παραλληλη εμφανιση συμπτωματων οπως τιναγμα και ξυσιμο.
στ) neon tetra disease (που δεν χτυπαει μονο neon), οφειλεται στο παρασιτο Pleistophora hyphessobryconis που επιτιθεται στο εντερο του ψαριου και σταδιακα και στους ιστους στο σωμα που χανει το χρωμα του.

Υπηρχε ενα φανταστικο σαιτ για χρυσοψαρα αλλα εκλεισε
Το σχετικο αρθρο που ειχα κανει bookmark ηταν εδω, αλλα δεν ανοιγει.
http://thegab.org/Goldfish/developme...-goldfish.html
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-09-13, 16:15
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Το θεμα ειναι, οτι δεν αλλαζει χρωμα στο σωμα του, αλλα μονο στα σημεια που εχω υποδειξει, στα πτερυγια του δηλ. Ισως θα μπορουσα να το συνδυασω με οτι εχει μια μανια να ανεβαινει στην επιφανεια και να καταπινει αερα.

Αλλα και τι μπορω να κανω; Αναταραξη εχω πολυ καλη. Αλλαγες νερου κανω κανονικα. Μετρησεις εχω καλες, τουλαχιστον νιτρωδη εχω 0 και νιτρικα 10. Αμμωνια δεν ξερω, γιατι τα τεστ δεν τα θεωρω αξιοπιστα.

Τα αλλα 2 ψαρακια, δεν παρουσιαζουν μεταβολες. Ισως εχει να κανει και με την τροφη του, μπορει να δυσκολευεται να την χωνεψει.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-09-13, 13:59
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Υστερα απο αρκετο διαβασμα και προσεκτικη μελετη του χρυσοψαρου θα συμφωνησω με την αρχικη αποψη του Σωκρατη, οτι μαλλον προκειται για αλλαγη χρωματος. Ειδα δηλ. αλλαγες και στο σωμα του πανω, π.χ. εχουν σκουρηνει λιγο τα χειλη στο στομα του, σε σχεση παντα με το πως ηταν οταν το ειχα παρει.

Αυτο που με ανησυχει περισσοτερο ειναι οτι ανεβαινει συνεχεια στην επιφανεια και ρουφαρει αερα (κανει συνεχεια μπουρμπουληθρες)
Οξυγονωση εχω καλη πιστευω αφου και αναταραξη υπαρχει απο την εξοδο του φιλτρου και εξτρα αεραντλια εχω και μαλιστα δυνατη. Εαν συνυπολογισω οτι λογικα δεν εχω αμμωνια, και λεω λογικα γιατι εχω καποιες αμφιβολιες για το ποσο καλα μετρανε τα τεστ, κατεληξα οτι υπαρχει περιπτωση να οφειλεται στα...flakes που τρωει. Πριν κανα 10ημερο, ξεκινησα να τους δινω τα sera godly. Παρατηρω λοιπον οτι μολις φαει, αρχιζει να ανεβαινει στην επιφανεια και να ρουφαει αερα. Δηλ. αυτο το κανει αμεσως μετα το φαγητο.
Θα το παρακολουθησω ακομα λιγες μερες, για να βεβαβαιωθω οτι ισως αυτο να ειναι η αιτια που το κανει, ισως να φταιει οτι ταιζω πολυ....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-09-13, 16:44
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Η επαναλαμβανόμενη άνοδο χρυσόψαρου στην επιφάνεια οφείλεται εκτός
από έλλειψη καλής ανατάραξης της και στην ενόχληση των βράγχιων του από
δακτυλόγυρους(παράσιτα) .Παρατήρησε το χρώμα των βραγχίων και αν
κάποιο από τα βραγχιοκαλύμματα δεν το ανοιγοκλείνει καλά.
Υπάρχει σχετικό θέμα στο παρακάτω άρθρο:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57952
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-09-13, 18:09
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Δεν παρατηρω κατι...υποπτο με τα βραγχια...

Αν θελεις σε παρακαλω, ριξε μια ματια στα βιντεο μηπως καταλαβεις τπτ:

http://s741.photobucket.com/user/moh...1c670.mp4.html

http://youtu.be/4ls7gLYnN0I
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-09-13, 18:10
Το avatar του χρήστη Νοτιοαμερικάνος
Νοτιοαμερικάνος Ο χρήστης Νοτιοαμερικάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: χαλανδρι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Απ' ότι ξέρω, αυτή η αλλαγή του χρώματος εμφανίζεται στα συγκεκριμένα ψάρια όταν υπάρχει κακή φίλτρανση του νερού με άνοδο των νιτρικών και της αμμωνίας. Όταν λοιπόν έχουμε ΝΟ2>0 και ΝΟ3>10 που σημαίνει κακή εξουδετέρωση της αμμωνίας επηρεάζεται η χρωστική του δέρματος και αλλάζει χρώμα.
Επειγόντως λοιπό καλή φίλτρανση γιατί θα τα χάσεις τα ψάρια.
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-09-13, 19:02
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Πρέπει να το απομονώσεις τοποθετώντας το σε ένα δοχείο και να το παρατηρήσεις από πάνω αν έχει κλειστό επικάλλυμα.
Πάντως το βλέπω ζωηρό.Μήπως είναι πεινασμένα και κάνουν έτσι;Τι,πόσο και κάθε πότε ταίζεις;
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-09-13, 22:22
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Φιλε νοτιοαμερικανε: πιστευω εχω καλη φιλτρανση. 1 λιτρο siporax με substrat και 2 σφουγγαρια. Το ενυδρειο στρωθηκε με αμμωνια πρωτα και μετα τοποθετηθηκαν τα ψαρια. Αλλαγες νερου κανω καθε 10-12 μερες και οι μετρησεις μου δειχνουν νιτρωδη=0, νιτρικα=10

Σωκρατη: ειναι ζωηρο ναι, δεν το εχει δει να 'καθεται'. Αν και αυτο συμβαινει καποιες φορες, δηλ. εχει συμβει να κατσουν και τα 3 κατω στον πατο για μερικα λεπτα, ισως γιατι τρομαξαν απο κατι. Αλλα γενικα δεν εχω παρατηρησει δειγματα νωχελικοτητας.
Απο τροφη ταιζω περιπου οσο γραφω κι εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71775 Πιο πολυ flakes τους δινω, τωρα δινω και σπιρουλινα, και οτι εχω στο ψυγειο, κανα μαρουλακι κανα φρουτακι που και που.
Οταν αναβει το φως ή οταν με βλεπουν, τοτε κανουν σαν παλαβα και τα 3. Νομιζουν ισως οτι ειναι η ωρα του φαγητου και...περιμενουν. Το συγκεκριμενο μαλιστα ψαρακι, αρχισε να τρωει και ενα κιτρινισμενο φυλλο ανουμπιας, εχει φαει ηδη το μισο! Αυτα γμτ πεινανε συνεχεια...

Αυτο ομως που κυριως με ανησυχει ειναι η αλλαγη του χρωματος του και κυριως το οτι ρουφαει αερα.
Αυτο που παρατηρησα ομως ειναι, οτι αερα ρουφαει μολις φαει τα flakes. Δεν το κανει δηλ. συνεχεια. Θελω τωρα να παρατηρησω αν το κανει και με αλλες τροφες.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-09-13, 07:51
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο τροφη ταιζω περιπου οσο γραφω κι εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71775 Πιο πολυ flakes τους δινω..
Αν ταίζεις την ποσότητα που περιέχει το ποτήρι ,1 φορά την ημέρα τα έχεις υποσιτισμένα.Αν 2-3 φορές την ημέρα, είσαι καλά.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SOCRATIS : 28-09-13 στις 11:17
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-09-13, 13:58
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Την ποσοτητα τροφης που φαινεται στην φωτο, ταιζα 2 φορες την ημερα οταν ειχα 2 ψαρακια. Τις τελευταιες μερες, δοκιμασα να ταιζω 3 φορες, και αυξησα λιγο και την ποσοτητα μιας και προστεθηκε πριν 10 μερες και 3ο μελος στην παρεα.

Παντως χαζο ή οχι αυτο που παρατηρησα και σημερα ειναι οτι, τα ταισα σπανακι, και εφαγε κανονικα και χωρις να ανεβαινει στην επιφανεια και να κανει μπουρμπουληθρες, το εκανε μονο μια-δυο φορες και αυτο ελαχιστα, οπως φαινεται και στο βιντεακι που εχω βαλει. Μενει να δω αυριο αν θα το κανει ενω θα εχει φαει flakes. Το ανοιγμα των βραγχιων του, μου φανηκε φυσιολογικο, το παρατηρησα καλυτερα οταν μασουσε την τροφη του.
Ελπιζω να μην εχει κατι παρασιτικο, αν και οι ενδειξεις νομιζω δεν δειχνουν κατι τετοιο....

http://imageshack.us/photo/my-images/703/o4t9.jpg/
http://youtu.be/liCNR2RpVWQ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-09-13, 17:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Προτιμησε τα στικς που ειναι μασιφ πραγμα.
Τα φυλαρακια ειναι χαρτοπολεμος.
Γεμιζουν το ματι, αλλα οταν συμπυκνωθουν στο στομαχι τους ειναι μια κουτσουλια φαι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-09-13, 17:35
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Αρχιζει και με πιανει...απελπισια...

Τωρα παρατηρησα αυτο που φαινεται στην φωτο και νομιζω πως οσο περναει ο καιρος εχει ολο και πιο συχνα μαζεμενο το ραχαιο πτερυγιο του: http://imageshack.us/photo/my-images/28/siag.jpg/
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-09-13, 17:36
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Eκανα μετρησεις σημερα: αμμωνια=0, νιτρωδη=0, νιτρικα=10, Ph:8 με 8.5, Gh:8, Kh:5.5

Tο ψαρακι συνεχιζει να ρουφαει αερα, αμεσως μετα το ταισμα. Δοκιμασα με flakes και σπιρουλινα. Tωρα ομως που τους εδωσα βρασμενο σπανακι, μια χαρα το εφαγε, δεν ανεβηκε καθολου να παρει αερα. Θα δοκιμασω και με sticks, να δω αν το κανει.

Αυτο το σκισιματακι στο πτερυγιο, θα μπορουσε να ειναι fin rot?
Εδω: http://en.wikipedia.org/wiki/Fin_rot αναφερει οτι αναμεσα στα συμπτωματα ειναι το σκισιμο και οτι οι ακρες γινοται μαυρες ή καφε. Το σκισιματακι το παρουσιαζει στο ραχιαιο πτερυγιο του και γενικα τα πτερυγια του εχουν μια καφε αποχρωση.

Σκεφτομαι να του εβαζα melafix. Τι λετε....;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-09-13, 19:31
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Μπορεί να φταίνε οι αιχμηρές πέτρες.Πρόσθεσε χονδρό αλάτι ,καλά διαλυμένο σε αναλογία 0,2%(2γρ/λτ).

Αν διακοπεί η ανατάραξη της επιφάνειας συνεχίζουν να έχουν την ίδια ανήσυχη κινητικότητα;
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-09-13, 19:56
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Στην ιδια φωτο ομως φαινεται και αυτο που σημειωσα τωρα και δεν νομιζω να ειναι...τυχαιο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_3315.jpg
Εμφανίσεις:  296
Μέγεθος:  38,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-09-13, 19:59
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Oι πετρες δεν θα λεγα οτι ειναι αιχμηρες, δεν αποκλειω ομως να πιαστηκε σε καμια ριζα. Εδω φαινεται καλυτερα με zoom, οτι η ακρη του ραχιου πτερυγιου εχει φθαρει, θα μπορουσε να ειναι κι αυτο γδαρσιμο;

Τωρα που εχουν κλεισει τα φωτα, και το δωματιο ειναι σκοτεινο, ειναι ησυχα. Νομιζω οτι το κανουνε οταν αναβουνε τα φωτα περισσοτερο ή οταν με βλεπουν, τοτε το κανουν μεχρι να φανε, μετα ηρεμουν. Δεν εχω δει πως κανουν οταν σταματαει η αναταραξη. Οποτε θα το δω αυριο και θα ενημερωσω

http://imageshack.us/photo/my-images/24/73gc.jpg/
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-10-13, 14:59
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Λοιπον... υστερα απο διημερη παρατηρηση εχω να πω τα εξης:

Την κινητικοτητα που παρουσιαζουν με το να ανεβαινουν στην επιφανεια, δεν μπορω να το εξηγησω. Για παραδειγμα χτες, σχεδον ολη την μερα ηταν και τα 3 καθισμενα στον πατο, σαν να ειχαν τρομαξει. Δεν ανεβηκαν καθολου στην επιφανεια. Σημερα παλι, καποιες φορες κανανε βολτες και καποια στιγμη τα ειδα να ειναι πανω και να ψαχνουν. Ισως το κανουν οταν πεινανε, γιατι πανε σε ενα συγκεκριμενο σημειο της επιφανειας και κοιτανε, εκει που εχουν μαθει οτι πεφτει η τροφη. Πιθανων λοιπον να το κανουν, μονο οταν νοιωθουν πεινα...

Το ψαρακι τωρα για το οποιο και ψαχνω να δω τι θα κανω, παρουσιαζει τα εξης:
. Παρ' οτι ταισα και στικς, αν και στην αρχη δεν ανεβηκε στην επιφανεια, μετα απο κανα μισαωρο, αρχισε να ανεβαινει και να ρουφαει αερα. Το ιδιο κανει κι οταν τρωει flakes. Πιθανολογω οτι δεν το κανει μονο οταν τρωει φυσικη τροφη.
. Το ραχιαιο πτερυγιο, το εχει συχνα μαζεμενο, οχι συνεχεια, αλλα τις μισες ωρες σχεδον της ημερας, το εχει μαζεμενο. Το σκισιματακι που υπηρχε στο ραχιαιο πτερυγιο του, σημερα δεν το βλεπω. Παραμενουν ομως το φθαρσιμο που εχει στις ακρες καθως και το καφετι χρωμα που εχει παρει στις ακρες των πτερυγιων του και στο στομα του. Πολλες φορες μετα το φαι, παει και καθεται καπου που να μην φαινεται πολυ, χαζευει ετσι αρκετη ωρα, αλλα μετα ειναι κινητικο.

Τι κανουμε....;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-10-13, 15:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι κανουμε....;
Τιποτα.
Καθαρο νερο και καλο φαι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 02-10-13, 15:33
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Σπυρο να μην δοκιμασω θεραπεια με αλατι; Αυτο το κακομοιρο, αν συνεχισει να ρουφαει ετσι αερα, αργα ή γρηγορα θα χουμε θεμα...
Αν εχεις διαβασει το θεμα απο την αρχη, σε τι μπορει να οφειλονται αυτα; Δεν ειναι μονο οτι θελω φυσικα να μην παθει τπτ το ψαρακι, αλλα σε δευτερευοντα χρονο θελω και να μαθαινω, για να αποφευγω τα λαθη στο μελλον
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-10-13, 16:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βαλε κι αλατι
Κακο δεν κανει (παρα μονο αν εχεις καποια ειδη σαλιγκαριων κι αν ειναι πολυ).
Φαρμακο δεν ειναι ετσι κι αλλιως να κανει καπου αλλου κακο.

Δοσολογια http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...10&postcount=9
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-10-13, 16:57
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Σας εχω ζαλισει και σενα και τον Σωκρατη, αλλα τι αλλο μπορω να κανω εκτος του να σας ζαλιζω...

Αλατι λοιπον... Επειδη εχω και καποια φυτα εκει μεσα, και γενικα θελει λιγο 'παιδεμα΄ για να το αφαιρεσω μετα απο το ενυδρειο, και το φιλτρο μπορει να πιασει αλατα, και για να μην 'αλατιστουν' και τα αλλα ψαρακια, θα ταν μηπως καλυτερα να το εβαζα σε καραντινα; Βεβαια κι εκει εχει τα ρισκα του, το μπολι μπορει να μην πιασει (στο παρελθον 3 φορες εχω μπολιασει και δεν πετυχε καμια...), το ψαρακι μπορει να στρεσαριστει

Ειμαι σε διλλημα ...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-10-13, 17:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπορεις να του κανεις και μπανια καθε μερα, μονο του σε κουβα με δυνατη αεραντλια.
Αλατι χοντρο μεχρι 2-3% για 20-30 λεπτα, και να ειναι σπασμενο παντα το αλατι πριν το βαλεις.
Στη αρχη θα το δεις να αναπνεει γρηγορα και να παραπαίει αλλα θα ισιωσει. Αν το δεις ομως να πεφτει πολυ η αναπνοη του (κοιτας βραγχια) το βγαζειςκαι επιστροφη στο ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-10-13, 17:49
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Τα μπάνια έχουν μια επικυνδυνότητα και η ώρα των 20-30 λεπτών στην παραπάνω αναλογια είναι απογορευτική,κατά τη γνώμη μου.Αν προσθέσης αλάτι 0,2% στο ενυδρείο δεν έχουν φόβο τα φυτά και μόνο καλό θα κάνεις και στα άλλα χρυσόψαρα.Κρατα σταθερά την αναλογία του αλατιού για κανένα μήνα.
Αν δεις ότι χειροτερεύει η κατάσταση ,εδώ είμαστε.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SOCRATIS : 04-10-13 στις 09:17
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-10-13, 11:56
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Θα προτιμησω να μην του κανω μπανιο με αλατονερο, πιστευω ειναι καπως 'επιθετικη΄ λυση αυτη, ας ριξω συντηρητικα αλατι στο ενυδρειο και βλεπουμε πως θα παει στην πορεια.
Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αλγη? ή κατι αλλο? tnick Tanganyika 25 24-04-14 09:03
Ich ή κατι αλλο...; lionor Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 16 19-01-13 13:39
Co2..χρειαζεται κατι αλλο? akis7 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 23-02-10 12:05
Στρες ή κατι αλλο? maikl Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 28-10-08 12:14
maingano η κατι αλλο???? chris7 Malawi 9 14-09-08 19:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09234 seconds with 14 queries