Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-10-16, 10:50
tkalamat Ο χρήστης tkalamat δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2012
Περιοχή: Σπαρτη
Μηνύματα: 671
Προεπιλογή

Ερώτηση? τα κινεζικά έχουν τζάμια extra clear έχουν βάση με κοιλοδοκούς εάν έχουν οκ εάν όχι να μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-10-16, 23:11
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tkalamat Εμφάνιση μηνυμάτων
Ερώτηση? τα κινεζικά έχουν τζάμια extra clear έχουν βάση με κοιλοδοκούς εάν έχουν οκ εάν όχι να μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.
Επειδη εχω μιλησει με πολλους φιλους και με τζαμαδες το extra clear ειναι λιγο στον αερα.
Tι ειναι το extra clear;
Ποιος πουλαει extra clear;
Eιναι οντος extra clear η' απλα οταν το κοιτας στα κοψηματα δεν πρασινιζει;
Tι προελευση(Kινα;Τουρκια; ) ειναι αυτο το extra clear και ποια η τιμη του;

Οταν επερνα τιμες, ακουσαν το extra clear δεν ηξεραν καν τι ειναι,φυσικα δεν το ειπαν αλλα ηταν σαν να στραβοκαταπιαν.
Τωρα για τη βαση με κυλοδοκο δεν σε καταλαβαινω,δηλαδη αλλη βαση θα φτοιαξεις για το DIY και αλλη για το Anubias η' το Rehau;
Kανενας δεν σε υποχρεωνει να το παρεις με βαση.
Ολη αυτη η κουβεντα δεν γινεται για το ποιο ειναι καλυτερο αλλα με το τι μπορεις να πετυχεις με ενα budget των 700¤.
Η θα παρεις κατι ομορφο και ετοιμο η' θα φτοιαξεις κατι μετριο και αυτο αν ο τζαμας ειναι αδερφος σου,πατερας σου,γαμπρος σου γιατι οπως ειδες πιο πανω με 700¤ ουτε τα τζαμια δεν περνεις (610+24%=750) ποσο μαλλον extra clear...
Σιλικονες,σιδερα,χρωματα,αντισκουριακα,ξυλα,λαμπες ,επενδυσεις,ballast,καλωδια,καπακι κτλ δεν ειναι αλλα 500¤;

Εχω δει και ωραια DIY ενυδρεια που φυσικα δεν κοστισαν 700 και 800 αλλα 1500+.
Οταν εβαλα αγγελια οτι ψαχνω ενυδρειο περιπου 2 μετρα και αρχισαν να μου στελνουν τιμες και photo εκλαιγα απο τα γελια με αυτα που αντικρισα.
Σαπια επιπλα.τζαμια ολο γρατζουνιες,βασεις χωρις επενδυση,για καπακι ουτε λογος στη καλυτερη κανενα αφρολεξ,φωτιστικα ο θεος να τα κανει για να μη παθεις ηλεκτροπληξια,τρυπες με ταπες,χωρις κοντρες με 10αρια και και και
Για αυτο λεω οτι ενα ετοιμο εργοστασιακο ειναι πολυ πιο ομορφο απο τη πλειψηφια των DIY που εχω δει μεχρι τωρα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-10-16, 08:36
tkalamat Ο χρήστης tkalamat δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2012
Περιοχή: Σπαρτη
Μηνύματα: 671
Προεπιλογή

Είχα κάνει ερεύνα αγοράς για ενυδρειο που σχεδίαζα να φτιάξω 170χ58χ60 και μου είχαν δόση τιμές για 10cm 200 Ευρώ με κόντρες πάνω κάτω και ρονταρισμένα, και για 12cm 380. Όσο για πιο ωραίο σίγουρα ειναι αλά 2 μέτρα δεν βλέπω σε κανένα πετ σοπ να έχουν,έχεις βρει και πόσο κάνουν.
(ίσος εγώ λόγω επαγγέλματος επιπλοποιός να τα βλέπω λίγο πιο εύκολα τα DIY.)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-10-16, 08:56
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

εγω νομιζω οτι δεν ειναι μονο το οικονομικο, αν και βασικοτατο. για μενα ειναι και λιγο να σου αρεσει η ολη διαδικασια. το ενυδρειο μου (98*45*60) ειναι DIY, το πειρα απο εναν θειο μου που το ειχε παρατιμενο και το ξεκωλησα το καθαρησα και το ξανακωλησα. αν ειναι ομορφο και προσεγμενο σαν εργοστασιακο; οχι! αλλα το εκανα μονος μου και πολυ το χαρηκα!!! παντος πιστεβω οτι αν φτιαξω ενα καπακι και κρυψω μρ κατι τις γωνιες και τον πατο με το νταου δεν θα εχει κατι να ζηλεψει απο τα εργοστασιακα, αλλα αυτο ειναι κατι που προς το παρον δεν με πιραζει! το 2ρο που θα φτιαξω θα ειναι καλητερο, που να δειτε και το 3το χαχαχαχα
τελος παντον αυτο που θελω να πω ειναι οτι σε καποια πραγματα το αποτελεσμα ειναι υποκειμενικο και οσο αφορα τα DIY ειναι σε μεγαλο ποσοστο η χαρα της δυμιουργειας, απο κει και περα οσο μεγαλητερη πειρα εχεις τοσο καλητερο το αποτελεσμα (και οσο πιανουν τα χερια σου φυσικα).
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-10-16, 10:05
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tkalamat Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχα κάνει ερεύνα αγοράς για ενυδρειο που σχεδίαζα να φτιάξω 170χ58χ60 και μου είχαν δόση τιμές για 10cm 200 Ευρώ με κόντρες πάνω κάτω και ρονταρισμένα, και για 12cm 380. Όσο για πιο ωραίο σίγουρα ειναι αλά 2 μέτρα δεν βλέπω σε κανένα πετ σοπ να έχουν,έχεις βρει και πόσο κάνουν.
(ίσος εγώ λόγω επαγγέλματος επιπλοποιός να τα βλέπω λίγο πιο εύκολα τα DIY.)
Rehau 600 180x60x70 (517¤+219¤ βαση)
ANubias 1800 180x60x65 (680¤ μαζι με βαση)
Rena 200x50x60
Aquatlantis 200x60x70
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-10-16, 10:40
tkalamat Ο χρήστης tkalamat δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2012
Περιοχή: Σπαρτη
Μηνύματα: 671
Προεπιλογή

Το ANubias 1800 180x60x65 ειναι σε πολύ καλή τιμή.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μπολι απο ενυδρειο με γκαπι σε ενυδρειο με χρυσοψαρα lordpektroni Αρχάριοι γλυκού νερού 3 26-11-14 23:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04725 seconds with 15 queries