Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-01-13, 19:56
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή Ποσα φυτα να βαλω???

Γεια χαρα!το ενυδρειο δουλευει εναμησι μηνα εχει ενα εξωτερικο φιλτρο fluval 103 και ενα εσωτερικο hailea,θερμοστατη και λιγες μπουρμπουλιθρες!τα τεστ που εκανα σημερα μου εδειξαν αμμωνια 0 no2 0 no3 10.! οσον αφορα τους κατοικος εχει 5 γκαπυ,7 νεον τετρα και ενα γλυφτη!Εδω ειναι και το λαθος που ανακαλυψα διαβαζοντας το θεμα του συνονοματου γιαννη με το πανεμορφο πραγματικα ενυδρειο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57525) οποτε αμεσως αποφασισα να χαρισω τα τετρα σε εναν φιλο στου οποιου το ενυδρειο ταιριαζουν περισσοτερο μιας και εγω χρισιμοποιω νερο βρυσης!Η επομενη μου κινηση ηταν να σκεφτω τι θα ηθελα να με χαλαρωνει εκτος απο τα γκαπυ και τοτε το ματι μου επεσε στο απιστευτο υπομνημα του γιωργου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573) που μιλαει για προτασεις ψαριων για 60 λιτρα!τα πρωτα ψαρια που εχει ειναι τα γκαπυ τα οποια διαβασα οτι συνοδευονται ωραια απο γαριδουλες!στο ενυδρειο εχω τριων ειδων φυτα 1) cryptocorine 2)Cabomba caroliniana 3)Egeria densa θα τα δειτε και σε μια φωτο ολου του ενυδρειου.τελος διαβαζοντας και για τις γαριδες τι χρειαζονται ειδα οτι θελουν πολλα φυτα για να τρωνε και να κρυβονται απο κατω οπως επισης οτι μπορουμε να βαλουμε περιπου 5 σε καθε 10 λιτρα νερου!Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης: ποσες γαριδες με συμβουλευεται να βαλω περιπου??υπαρχει αλλη τροφη ειδικη για γαριδες??τα φυτα που εχω ειναι αρκετα?αν οχι ποσα να βαλω ακομα???δεν θελω να το μπουχτισω και να χρειαζομαι μετα και Co2!Ευχαριστω εκ των προτερων!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2013-01-26 14.03.23.jpg
Εμφανίσεις:  283
Μέγεθος:  79,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-01-13, 20:01
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

co2 θελουν ολα τα φυτα υψηλες τιμες co2 θα δωσουν καλυτερη κατασταση στα φυτα σου γρηγορη αναπτηξη και περισσοτερες επιλογες. Το κοστος φυσικα ειναι ενα σοβαρο δεδομενο αλλα μπορεις να πας και σε υγρο Co2 (σε σχεση με τπτ ειναι καλυτερο) και φθηνο.

Φυσικα μπορεις να εχει και ενα φουλ φυτεμενο χωρις λιπασματα Co2 και ιδιαιτερο φωτισμο θα πρεπει να κανεις ομως την μελετη σου και να διαλεξεις φυτα με βαση αυτο το κριτηριο.


γαριδες βαλε εσυ καμια 10-20 και αυτες εαν περνανε καλα θα γινουν 100 τροση μπορεις ή να αγορασεις ειδικες ταμπλετες ή να κανεις μονος σου ή να ταιζεις λιγο παραπανω τα ψαρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-01-13, 21:09
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

Τελεια αρα μπορω να δω τη λιστα με τα φυτα της tropica που παλι εχει φτιαξει ο φιλος Γιωργος και να διαλεξω!μπορειται να μου προτεινεται καποια με τα εν λογο χαρακτηριστικα??οσο για της γαριδες εγω ελεγα να βαλω μια δεκαρια και αν δεν εχει φαει το νερο να ριχνω καμια ταμπλετα!Οταν γεννησουν με το καλο τα Γκαπυ μετα γεννησουν και οι γαριδες τι τα κανουμε ολα αυτα??
απλα βαζουμε αγγελιες χαριζονται γκαπυ και χαριζονται γαριδες??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-01-13, 21:52
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελεια αρα μπορω να δω τη λιστα με τα φυτα της tropica που παλι εχει φτιαξει ο φιλος Γιωργος και να διαλεξω!μπορειται να μου προτεινεται καποια με τα εν λογο χαρακτηριστικα??οσο για της γαριδες εγω ελεγα να βαλω μια δεκαρια και αν δεν εχει φαει το νερο να ριχνω καμια ταμπλετα!Οταν γεννησουν με το καλο τα Γκαπυ μετα γεννησουν και οι γαριδες τι τα κανουμε ολα αυτα??
απλα βαζουμε αγγελιες χαριζονται γκαπυ και χαριζονται γαριδες??
Κοίτα στην κατηγορία εύκολα φυτά.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ποσα ψαρια μπορω να βαλω στο ενυδρειο μου? natasa Αρχάριοι γλυκού νερού 5 22-03-11 12:05
ποσα ψαρια μπορω να βαλω??? losage Αρχάριοι γλυκού νερού 4 17-03-11 09:05
Ποσα φροντοζα μπορω να βαλω σε 440λιτρα? ραφαηλ10 Αρχάριοι γλυκού νερού 2 09-06-10 19:44
ποσα να βαλω?? dinos99 Ζωοτόκα 9 21-10-07 14:29
ποσα ζωοτοκα μπορω να βαλω? naupaktos84 Ζωοτόκα 4 28-08-07 22:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03569 seconds with 14 queries