Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-11-11, 09:09
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Wink το 180 αρι

καλημερα παιδια , για οσους θυμουνται αλλα και για οσους δεν ξερουν
εχω ενα ενυδρειο 180 λιτρων που το πηρα απο ενα γνωστο μου το σαββατο. το ενυδρειο ετρεχε 8 μηνες περιπου και εχει τα :

φωτισμο 4 λαμπες 39w ( 2 μπλε 2 ασπρες) που δεν εχουν καει αλλα ειναι περιπου απο την αρχη του ενυδρειου , τις αλλαζω η πρεπει να καουν και μετα?

σκιμμερ

2 εξωτερικα φιλτρα ( αυτο δεν το καταλαβα αλλα τα εβαλα σε λειτουργια γιατι ετσι ητανε .... μου φαινεται λιγο χαζο για πειτε και εσεις τι γνωμη σας να τα αφησω ?) το ενα ειναι ΕΗΕΙΜ volt 230http://www.amazonios.gr/product_info.php?cPath=407_408&products_id=2726 και το αλλο ειναι AQUAEL 230 VOLT αυτο εχει και ενσωματομενη uv http://www.charterhouse-aquatics.co....bdebe3e52fb510

2 κυκλοφοριτες κοραλια 4
μονο ζωντανη αμμο και ζωντανο βραχο ( δεν ξερω ποσσα κιλα γιατι ενωσα τα 2 ενυδρεια το μικρο 50αρακι και το 180 )

απο ψαρια εχω
yellowtail 1, clownfish tank bred 2, bicolor bottyback 2, clarkii 1, blue damselfish 1 azure 1, sailfin tang 1

μετρησεις
πυκνοτητα 1025
θερμοκρασια 26 βαθμους
PH = 8.2
PO = 0.2 M
ΝΟ3 = 0M/L
ΝΗ3-ΝΗ4 = 0.2Μ/Λ

εχθες λοιπον ειχα επισκεπτη....... καφε ασχημη αλγη που εποιασε και πανω στην αμμο .. τι να κανω να την αφησω? δειτε και μερικες φωτο
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-11-11, 09:14
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

και μερικες φωτο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00107.jpg
Εμφανίσεις:  356
Μέγεθος:  49,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00108.jpg
Εμφανίσεις:  324
Μέγεθος:  61,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00109.jpg
Εμφανίσεις:  302
Μέγεθος:  62,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00110.jpg
Εμφανίσεις:  296
Μέγεθος:  67,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00111.jpg
Εμφανίσεις:  284
Μέγεθος:  49,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00112.jpg
Εμφανίσεις:  278
Μέγεθος:  58,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00113.jpg
Εμφανίσεις:  260
Μέγεθος:  64,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00115.jpg
Εμφανίσεις:  269
Μέγεθος:  50,3 KB  
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-11-11, 09:50
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stap Εμφάνιση μηνυμάτων
και μερικες φωτο
και κατι ακομα οι βραχοι ειναι καλα τοποθετημενοι ? αν νομιζετε οτι πρεπει να τους αλλαξω να μου πειτε πως

ευχαριστω
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-11-11, 21:03
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

IMHO όχι. Προσπάθησε να φτιάξεις σπηλιές και ο βράχος να πατάει στην άμμο 'οσο γίνεται λιγότερο. Υπάρχει μια άποψη ότι η άμμος κάνει καλύτερη δουλειά σαν βιολογικό υλικό από το βράχο οπότε καλό είναι να έχεις όσο περισσότερη άμμο ελεύθερη.
Επίσης έχω την αίσθηση ότι ο βράχος είναι "συμπαγής" και δεν είναι και ότι καλύτερο στην ποιότητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-11-11, 08:30
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sps4ever(niktso) Εμφάνιση μηνυμάτων
IMHO όχι. Προσπάθησε να φτιάξεις σπηλιές και ο βράχος να πατάει στην άμμο 'οσο γίνεται λιγότερο. Υπάρχει μια άποψη ότι η άμμος κάνει καλύτερη δουλειά σαν βιολογικό υλικό από το βράχο οπότε καλό είναι να έχεις όσο περισσότερη άμμο ελεύθερη.
Επίσης έχω την αίσθηση ότι ο βράχος είναι "συμπαγής" και δεν είναι και ότι καλύτερο στην ποιότητα.
καλημερα ,

νιωθω λιγο χαζη αλλα τι ειναι το IMHO? και δευτερον θα προσπαθησω να κανω πιο πολλες σπιλιες και καποια κομματια ειναι απο φθηνο βραχο και καποια αλλα απο βραχο Καραϊβικής και καποιοι απο Fiji. τουλαχιστον ετσι μου ειπαν . θα προσπαθησω λοιπον να κανω αυτο που μου ειπες οσο αναφορα την αμμο , γιατην αλγη τι λες ? ξερω οτι συνηθως κανει τον κυκλο της ( απο αυτα που διαβασα στο φορουμ) αλλα ανυσηχω λιγο .......
και εχω και μια αλλη απορια τα ψαρια ειναι πολλα και ταιζω στις 7 πουφευγω απο το σπιτι αλλα ριχνω διαφορων ειδων τροφες ( μπιλακια - φιλαρακια { γιατι εχω και ενα μικρο κλουν που δεν μπορει να φαει τα μπιλακια} και 2-3 φιλαρακια αλγη μαυρη ) το θεμα ειναι ομως οτι τα ψαρια κοιμουνται εκεινη την ωρα και φοβαμαι μην λιωνουν οι τροφες και μου αναιβασουν αμμωνια . το απογευμα κατα της 6 παλι τα ταιζω ( τα δινω αρτεμια κατεψυγμενη) τι λες και εσυ? να ταιζω το πρωι λιγοτερο και περισσοτερο το βραδυ?

αυτα με τις αποριες για την ωρα ! ( αυτο ηταν απειλη αχχαχα) , ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-11-11, 13:54
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Να ταιζεις όταν τα ψαρια είναι ξύπνια.
Η άλγη θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει αν οι παράμετοι του νερού σου και η κυκλοφορία είναι σωστή.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-11-11, 08:42
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ταιζεις όταν τα ψαρια είναι ξύπνια.
Η άλγη θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει αν οι παράμετοι του νερού σου και η κυκλοφορία είναι σωστή.

οποτε η μονη λυση ειναι να βαλω αυτοματη ταιστρα για το πρωι και το απογευμα να ταιζω κανονικα εγω. τους βραχους τους αλλαξα θεση εχθες και εκανα ποιο πολλες σπιλιες.
και εχω ενα ακομα προβλημα...... το σκιμμερ εχθες εκανε μια διακοπη νομιζω. δηλαδη δηλαδη δεν εκανε φουσκες επανω ψιλα αλλα μικρες φουσκιτσες στην αρχη του νερου ( μεσα στο σκιμμερ) αλλαξα λιγο την ροη του αερα και τπτ σημερα το πρωη ομως δουλευε κανονικα , αυτο γιατι συμβαινει?
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-11-11, 09:00
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Από προσωπική παρατήρηση. Το skimmer για να δουλέψει πρέπει να βρει και κάτι , ως εκ τούτου εάν αλλάζουμε νερό καθημερινά ας πούμε, έχω την εντύπωση ότι το skimmer δεν θα βγάλει ποτε ούτε μια φουσκάλα . ¶ρα το νεράκι σου είναι καθαρό με αποτέλεσμα να μην έχει και πολλά πολλά για να τραβήξει κατευθείαν μέχρι να συγκεντρωθούν ξανά .
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-11-11, 16:53
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Από προσωπική παρατήρηση. Το skimmer για να δουλέψει πρέπει να βρει και κάτι , ως εκ τούτου εάν αλλάζουμε νερό καθημερινά ας πούμε, έχω την εντύπωση ότι το skimmer δεν θα βγάλει ποτε ούτε μια φουσκάλα . ¶ρα το νεράκι σου είναι καθαρό με αποτέλεσμα να μην έχει και πολλά πολλά για να τραβήξει κατευθείαν μέχρι να συγκεντρωθούν ξανά .

αυτα ειναι! καθαρο νερακι !!!!!!!!
σας ευχαριστω πολυ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sps4ever(niktso) Εμφάνιση μηνυμάτων
IMHO όχι. Προσπάθησε να φτιάξεις σπηλιές και ο βράχος να πατάει στην άμμο 'οσο γίνεται λιγότερο. Υπάρχει μια άποψη ότι η άμμος κάνει καλύτερη δουλειά σαν βιολογικό υλικό από το βράχο οπότε καλό είναι να έχεις όσο περισσότερη άμμο ελεύθερη.
Επίσης έχω την αίσθηση ότι ο βράχος είναι "συμπαγής" και δεν είναι και ότι καλύτερο στην ποιότητα.
γεια σου και παλι....
τα φιλτρα μου πωε σου φαινονται? καλα ειναι? ξερεις με το μικρο 50αρακι που ειχα αλλαζα αντιφωσφορο και ενεργο ανθρακα τωρα το παιδι που μου το εδωσε μου ειπαι οτι δεν χρειαζεται τπτ . μονο καθε 6 μηνες να αλλαζω αυτο http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=2775 ( αυτο ειναι μονο για το ενα φιλτρο ) το αλλο μονο το καθαριζω ειπε. εσεις τι λετε?
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stap : 25-11-11 στις 16:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-11-11, 04:26
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Με βάση τι θες να κάνεις
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15393
Γενικός κανόνας
Το καθάρισμα τον προφιλτρον κατατάσσεται στη μηνιαία συντήρηση η και λιγότερο όπως και προσθαφαίρεση άνθρακα - αντιφώσφορο , ο καθαρισμός βιολογικού υλικού - έλεγχος στην εξαμηνιαία συντήρηση σε περίπτωση που χρησιμοποιούμε .
Έλεγχος skimmer καλώ είναι να γίνετε μια φορα την ημερα κατά το τάισμα όπως και οπτικός έλεγχος για ροή σε κυκλοφορητές e.t.c ....

όλα τα παραπάνω τα προσαρμόζεις στη ρουτίνα συντήρησης με βάση μετρήσεων e.t.c που θα κανεις για το σύστημα σου
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-11-11, 18:21
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Αφού δεν πας για κοράλια μπορείς να μην βάζεις αντιφώσφορο αλλά έτσι θα έχεις άλγη και θα την ξηλώνεις.
Για τα φίλτρα ουσιαστικά δεν λες τίποτα. Δες λίγο μοντέλο και χωρητικότητα κάδου. Το aquael το βλέπω μεγαλούτσικο οπότε έχει χωρητικότητα.Το efhimech αν θυμάμαι καλά είναι πολύ λεπτό και θα σου βουλώνει συνέχεια. Αν θέλεις βάλε μόνο σφουγγάρια αλλά καθάριζέ τα κάθε βδομάδα και όχι παραπάνω. Αν σκοπεύεις να τα κρατήσεις κάνε το aquael βιολογικό με siporax και φρόντιζε να μην μαζεύουν βρωμιά.
Ανθρακα βάζε λίγο όταν δεις κιτρινίλα στο νερό.Δεν υπάρχει λόγος να το έχεις συνέχεια.
Τώρα το ενυδρείο μπορείς να το φωτίζεις τις ώρες που είσαι σπίτι. Αν ας πούμε λείπεις το πρωί και ο χώρος που είναι το ενυδρείο είναι σκοτεινός μπορεί να το κρατάς φωτισμένο έως τις 2 (αν βέβαια το βλέπεις τότε) .Ετσι απολαμβάνεις και εσύ περισσότερο το ενυδρείο.
Τέλος θα ήθελα να ξέρω αν την αλατότητα τη μετράς με ρεφρακτόμετρο. Πάντως μου αρέσει που αν και FO την έχεις σε φυσιολογικά για τα ψάρια επίπεδα και όχι σε επίπεδα του 20-22 όπως κάνουν πολλοί.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-09-12, 14:52
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου...ανεβασε και μερικες φωτο ακομα (απ'το ενυδρειο,αλλα και απ'τα ψαρια) για να πορωνόμαστε εμεις οι αρχαριοι!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-09-12, 14:54
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Malawi Lover Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου...ανεβασε και μερικες φωτο ακομα (απ'το ενυδρειο,αλλα και απ'τα ψαρια) για να πορωνόμαστε εμεις οι αρχαριοι!!

και εγω αρχαρια ειμαι και μαλιστα .... ακομα μαθαινω τα βασικα . ! εχει πολυ διαβασμα το θεμα
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-09-12, 15:01
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

Πιστεψε με...το ξερω! ΔΩΣΕ φωτο στον λαοοο!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06924 seconds with 15 queries