Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-01-13, 16:25
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή πιθανό κοκτέιλ λαθών και ασθενιων!

Νέος εδώ νέος και στα ψάρια! ότι μπορείτε να μου πείτε θα με βοηθήσει.
λοιπών, αρχίζω:

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ


1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 60χ30χ50 80λιτρα
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
1,5 μηνας
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: πριν 15 μέρες
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): τώρα 25,6
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): τώρα 3 guppy male, 1 gurami, 1 scarlet, 1 platy

6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
τώρα 2 snail (μάλλον νεκρά)
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): ιδια με του ενυδρειου
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 1/3 κάθε 20 μέρες
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: πριν 3 μέρες
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 2-3 φορες/μέρα 2-5 φλεικς
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: -

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:
-
KH:-

GH:
-
ΝΗ3 (αμμωνια):
τώρα 0 (έχω τις αμφιβολίες μου για τα τεστ)
ΝΟ2(νιτρώδη):
-
ΝΟ3(νιτρικά):-
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ναι
ΣΤΙΚΣ: -
Ηλεκτρονική: -
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:
από αυτά που εμειναν φαινονται όλα οκ
2. ΔΕΡΜΑ: οκ

3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:
φυσιολογικη
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):πολυχρωμα, εκτες είδα ένα "μακαρόνι" μήκους πάνω από 15 cm! άλλα δεν ξέρω ποιο το έκανε

5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):
στα gurami και scarlet φυσιολογικη, αν και προχθες το scarlet είχε κατακοκινα βράχια, σήμερα είναι οκ, τα gappy αυξημενη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :ναι επιθετικα στην τροφη

7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ:
με την προσθηκη ενος κλόουν
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: θεραπεία για ich(ενα μπλε υγρο που έκανε και για αλλες ασθενιες όπως τον τετρα νέον)
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: 5ml
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
6 μέρες
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: μάλλον απετυχε

5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
ναι
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: ναι

7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:


ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ


1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :
οχι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :ναι

3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:


όλα ξεκίνησαν λόγο της δικιας μου ασχετοσύνης και κυρίως των λάθος οδηγιών που έπαιρνα από το πετσοπ (παίζει ο τύπος να είναι ο ποιο άσχετος στα νότια προάστια)
αγόρασα το ενυδρείο πριν από 1,5μηνα, έβαλα ένα φίλτρο τις dolphin(το 1200) έκοψα το μισό σφουγγάρι και έβαλα μακαρόνι, μπήκε αρκετό χαλίκι (περίπου 3-4 cm) 2 πέτρες αέρα για την αεραντλία, και 2-3 ψεύτικα φυτά και 2 διακοσμητικά, γέμισα νερό έβαλα την ποσότητα αντιχλωριου που έπρεπε, πρόσθεσα την ανάλογη ποσότητα βακτηρίων (μπουκαλάκι εμπορίου) και το άφησα να τρέχει για 10 μέρες (στις 7 ξανά έβαλα βακτήρια) πηρά το σκαρλετ και το γκουραμι και άρχισα να ταΐζω 1 φορά την ημέρα ελάχιστα, στις 14 μέρες ξανά έβαλα βακτήρια και στις 21 πάλι,

στον μήνα πηρά 1 κλόουν 3 μολλυ (2θηλυκάα 1 αρσενικό) μετά από 2-3 μέρες 3 guppy (αρσενικά) και 6 νέον τετρα όπως και έναν πλατυ διότι είχα γεμίσει άλγη σχεδόν παντού, πρόσθεσα και έναν χρονοδιακόπτη στην λάμπα για να ανάβει σταθερά κάθε μέρα από της 3 το μεσημέρι μέχρι της 11 το βράδυ, πριν από 2 εβδομάδες παρατήρησα ότι ο κλόουν δεν βγαίνει σχεδόν ποτέ ούτε και για να φάει, είναι μόνιμος κρυμμένος σε μια κρυψώνα που σύχναζε το gurami το οποίο φερόταν κάπως επιθετικά όταν πήγαινε στην κρυψώνα του και εκεί βρισκόταν ο κλόουν, έτσι έψαξα και βρήκα ότι τα κλόουν θέλουν 2-3 μαζί για να νιώθουν ασφάλεια, οπότε πήγα πηρά άλλα 2 κλόουν, και 4 snail, και 3 ακόμα guppy που υποτίθεται ότι ήταν θηλυκά (άλλα ήταν αρσενικά) όταν γύρισα σπίτι ο κλόουν ήταν νεκρός (είχε ich άλλα δεν το είχα καταλάβει τότε),

τον πέταξα, και έβαλα μέσα τα υπόλοιπα ψάρια, μέσα με μια μέρα παρατήρησα στου 2 κλόουν ότι είχα λεύκες κηλίδες και ψάχνοντας βρίσκω ότι είναι ich, παίρνω φάρμακο, με συμβουλεύουν να ανεβάσω την θερμοκρασία στου 29-30 για να επιταχύνω την θεραπεία, μετά από 2 μέρες θεραπεία, παρατηρώ σε 3 guppy και 1 molly σημάδια από ich, συνεχίζω συνολικά την θεραπεία για 7 μέρες στις οποίες κάθε μέρα ψαρεύω και από ένα νεκρό ψάρι, συνολική απώλεια από το ich, 2 molly 3 κλόουν 3 guppy σαν παρενέργεια από την θεραπεία πέθαναν 2 snail και μάλλον έχουν πεθάνει και τα άλλα 2, μετρήσεις αμμωνίας πριν την θεραπεία ήταν 0,2 και μετά την θεραπεία 0,

την παρασκευή που μας πέρασε ήταν η 6 μέρα της θεραπείας και το Σάββατο το πρωί είδα ότι έλειπαν 5 tetra neon από τα 6, παρεμπίπτοντος έχω προσθέσει και μια ηφαιστειακή πέτρα με κρυψώνες για να υπάρχουν επιλογές στα λαβυρινθοψαρα, τα οποία ήταν νεκρά και αποχρωματισμένα κάτω από αυτήν την πέτρα και προσπαθώντας να τα βγάλω είδα ότι το gurami ήταν πολύ επιθετικό ως προς τα πτώματα τον 5 terta, και μέχρι το απόγευμα το gurami επιτιθόταν στο μοναδικό επιζών τερτα μέχρι που τον σκότωσε και αυτόν,


αρχικά υπέθεσα ότι αυτός φταίει για τον θάνατο τους, αργότερα που διάβασα είδα ότι μάλλον έφταιγε η πολύ υψηλή θερμοκρασία που είχα στο ενυδρείο (ακόμα βέβαια δεν ξέρω γιατί ψόφησαν) την επόμενη μέρα (Κυριακή) έκανα αλλαγή του νερού με σκούπα και είδα ότι υπήρχε πολύ μεγάλο άγχος στο ενυδρείο λόγο τις φασαρίας που προκαλούσε η σκούπα στα χαλίκια, και έτσι μετέφερα σε μια λεκάνη όλα τα εναπομένοντα ψάρια μέχρι να τελειώσω την αλλαγή του νερού και τον καθαρισμό του βυθού. Αφαίρεσα το 1/3 του νερού και έπλυνα το φίλτρο σε νερό του ενυδρείου, πρόσθεσα πάλι τον άνθρακα που είχα αφαιρέσει λόγο της θεραπείας, και έβαλα λίγο ακόμα μακαρόνι πάνω από τον άνθρακα, τέλος έκανα μια βλακεία, στο νερό που είχα βάλει σε ένα κουβά έβαλα μέσα το φίλτρο να κυκλοφορήσει λίγο το νερό για να διαλάθει το αντιχλωριακο, μετά έβαλα πίσω το φίλτρο το ενυδρείο, έριξα και λίγο μακαρόνι γύρο από εκεί που τραβά το νερό και πρόσθεσα 5 ml βακτήρια και το νερό που είχα ετοιμάσει για την αλλαγή με το αντιχλοριο, μέσα στο ενυδρείο για τις επόμενες 12 ώρες υπήρχε μια μεγάλη θολούρα από το ανακάτεμα του βυθού που είχα κάνει με την σκούπα και είχα βάλει το φίλτρο να δουλεύει στο φουλ,

έβαλα τα ψαράκια μετά από 20 λεπτά που τα είχα στη λεκάνη πάλι μέσα, και την επόμενη μέρα το πρωί μέτρησα αμμωνία η οποία μου βγήκε πάλι 0! διαβάζοντας εδώ νομίζω ότι μετά από αυτά που έκανα δεν θα έπρεπε να είναι 0 τέλος πάντων, έχτες το βράδυ το τελευταίο μολυ που είχε μείνει παρατήρησα ότι είχε διάφανα κόπρανα και ένα πτερύγιο ακίνητο και ανοιχτό, το έβγαλα και το πέταξα φοβούμενος τα χειρότερα. επισης κάποιο έκανε ένα κόπανο μονοκόμματο μήκους 15 cm το οποίο αιωρειτο για πολύ ώρα στο ενυδρείο. και πριν από 3 μέρες το σκαλαρι είχε κατακόκκινα βράχια άλλα σήμερα το πρωί που τάισα ήταν οκ.

αυτό που θέλω να κάνω τώρα είναι να φτιάξω από την αρχή ένα μικρο(30-40 λίτρα) ενυδρείο να το έχω για backup και να βάζω εκεί για αρχή τα νέα ψάρια και μετά μέσα στο ενυδρείο μου να το χρησιμοποιώ για καραντίνα κτλ. θέλω και την γνώμη σας σχετικά με τα λάθη μου γιατί 20 μέρες τώρα διαβάζω και δεν μπορώ να βγάλω άκρη! σορρυ για το σεντόνι άλλα έχω τρελαθεί!
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-01-13, 18:59
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 1/3 κάθε 20 μέρες
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 2-3 φορες/μέρα 2-5 φλεικς

πολλα τα ψαρια,ασυμβατα, και οτι ναναι.ψαροσουπα δηλαδη.τα επιβαρυνες κ με τις "θεραπειες"...

οι αλλαγες σου πολυ αραιες κ το ταισμα και οι ρυποι πολλοι.τα ψαρια πηγανε απο αμμωνια μαλον η/και απτο βρωμικο νερο(νιτρικα).

το φιλτρο σου δεν ξερουμε αν ειναι στρωμενο γιατι μετρας μονο αμμωνια.παρε κ τεστ για ΝΟ2 και ΝΟ3 και κανε και πεσμας νουμερα.

αλλαγες καθε βδομαδα 1/3 των λιτρων σου με νερο αποχλωριομενο,ιδιας θερμοκρασιας με του ενυδρειου κ ιδιες παραμετρους(πεχα κ σκληροτητες)και η εισαγωγη στο ενυδρειο να γινεται αργα.ενα μισαωρο τουλαχιστον.

ξεκινα καλο διαβασμα εδω στην κατηγορια των αρχαριων.και καλο θα ητανε να ετοιμασεις νερο για να κανεις αλλη μια αλλαγη αυριο.

το ταισμα μεχρι να δουμε τι γινεται ελλατωσε το.μια φορα τη μερα απο λιγο.αν το κανεις κ μερα παρα μερα ακομα καλυτερα.διαβασε καλα τα υπομνηματα κ οτι δεν καταλαβεις ρωτα.η καραντινα παντα χρειαζεται.μην βαλεις αλλα ψαρια τωρα.
και βαλε κ καμια φωτο του ενυδρειου να δουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-01-13, 10:04
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 1/3 κάθε 20 μέρες
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 2-3 φορες/μέρα 2-5 φλεικς

πολλα τα ψαρια,ασυμβατα, και οτι ναναι.ψαροσουπα δηλαδη.τα επιβαρυνες κ με τις "θεραπειες"...

οι αλλαγες σου πολυ αραιες κ το ταισμα και οι ρυποι πολλοι.τα ψαρια πηγανε απο αμμωνια μαλον η/και απτο βρωμικο νερο(νιτρικα).

το φιλτρο σου δεν ξερουμε αν ειναι στρωμενο γιατι μετρας μονο αμμωνια.παρε κ τεστ για ΝΟ2 και ΝΟ3 και κανε και πεσμας νουμερα.

αλλαγες καθε βδομαδα 1/3 των λιτρων σου με νερο αποχλωριομενο,ιδιας θερμοκρασιας με του ενυδρειου κ ιδιες παραμετρους(πεχα κ σκληροτητες)και η εισαγωγη στο ενυδρειο να γινεται αργα.ενα μισαωρο τουλαχιστον.

ξεκινα καλο διαβασμα εδω στην κατηγορια των αρχαριων.και καλο θα ητανε να ετοιμασεις νερο για να κανεις αλλη μια αλλαγη αυριο.

το ταισμα μεχρι να δουμε τι γινεται ελλατωσε το.μια φορα τη μερα απο λιγο.αν το κανεις κ μερα παρα μερα ακομα καλυτερα.διαβασε καλα τα υπομνηματα κ οτι δεν καταλαβεις ρωτα.η καραντινα παντα χρειαζεται.μην βαλεις αλλα ψαρια τωρα.
και βαλε κ καμια φωτο του ενυδρειου να δουμε.
οπως ειπα και στην αρχη η ασχετοσύνη μου και ο πετσοπας ειναι ο τέλειος συνδυασμός ψαρόσουπας!

σήμερα θα παρω τεστ για ΝΟ2-ΝΟ3 και θα σας πω το απογευμα. εχτες παντως παλι μέτρησα αμμωνία και παλι μου βγήκε καθαρό το δειγμα, τα μπουκαλάκια γραφουν ΒΒΕ0117, υποθέτω οτι ειναι best before 01/2017 οποτε λογικά ειναι οκ, υπάρχει καποιος τρόπος να τεστάρω το τεστ?

εχω διαβάσει ολα τα άρθρα στην κατηγορία που μου λες, θα κάνω και αλλαγή νερου μετα της μετρήσεις σήμερα, χρησιμοποιώ νερό βρύσης(αθηνα) σε ενα κουβά (25λιτρα) ρίχνω μεσα αντιχλωριο, βάζω ψηφιακό θερμόμετρο και μια αντίσταση και το ζεσταίνω(το νερο), μετα το ρίχνω λιγο λιγο στο ενυδρείο, υπάρχει κάποιος καλύτερος τρόπος? οταν αλλάζω και καθαρίζω βυθο δεν πρεπει να βγάζω τα ψαρια απο μέσα για να μην στρεσάρονται?

αυτα που εχουν μείνει τωρα μέσα ειναι μια χαρα πάντως και δεν σκοπεύω να βάλω σύντομα άλλα (1 plecostomus, 1 Dwarf Gourami Neon Red, 1 x Pterophyllum (Αγγελοψαρο) και 3 guppy male)

το φαρμακο ηταν το protozin της waterlife

φωτο εδω http://qbrainblog.blogspot.gr/2010/12/blog-post.html (είναι λίγο παλιές, 15 ημερών, πριν ξεκινήσουν ολα, ειναι στο αρχικό στάδιο που ειχα μόνο το γκουραμι και το σκαρλετ)
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-01-13, 10:40
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Qbrain Εμφάνιση μηνυμάτων
οπως ειπα και στην αρχη η ασχετοσύνη μου και ο πετσοπας ειναι ο τέλειος συνδυασμός ψαρόσουπας!

σήμερα θα παρω τεστ για ΝΟ2-ΝΟ3 και θα σας πω το απογευμα. εχτες παντως παλι μέτρησα αμμωνία και παλι μου βγήκε καθαρό το δειγμα, τα μπουκαλάκια γραφουν ΒΒΕ0117, υποθέτω οτι ειναι best before 01/2017 οποτε λογικά ειναι οκ, υπάρχει καποιος τρόπος να τεστάρω το τεστ?μαλον ειναι ενταξει το τεστ σου.θα δειξει...

εχω διαβάσει ολα τα άρθρα στην κατηγορία που μου λες, θα κάνω και αλλαγή νερου μετα της μετρήσεις σήμερα, χρησιμοποιώ νερό βρύσης(αθηνα) σε ενα κουβά (25λιτρα) ρίχνω μεσα αντιχλωριο, βάζω ψηφιακό θερμόμετρο και μια αντίσταση και το ζεσταίνω(το νερο), μετα το ρίχνω λιγο λιγο στο ενυδρείο, υπάρχει κάποιος καλύτερος τρόπος?
μπορεις να παλιωνεις/προετοιμαζεις το νερο σε καταλληλο δοχειο λιγες μερες πριν την αλλαγη.θα βαζεις μια αεραντλια να κινειται το νερο,θα φευγουν κ τα αερια και το χλωριο,και θα κανεις την αλλαγη σου αφου το φερεις κ στην ιδια θερμοκρασια.μπορεις να παρεις ενα βαρελακι για τροφιμα(τα κοκκινα)κ να ετοιμαζεις το νερο σαυτο ευκολα.

οταν αλλάζω και καθαρίζω βυθο δεν πρεπει να βγάζω τα ψαρια απο μέσα για να μην στρεσάρονται?
ναι.δεν τα βγαζουμε τα ψαρια απο μεσα εκτος αν υπαρχει σοβαρος λογος.πχ ασθενεια για να μπει σε καραντινα,η για αναπαραγωγη αν δε μπορει να γινει στο ενυδρειο αυτη.σε ολες τις περιπτωσεις,χρειαζεται κ αναλογη προσαρμογη.μικροτερη η μεγαλυτερη.το βυθο αν τον αλλαξεις καποια στιγμη,αναγκαστικα αφου θα αδειασεις το ενυδρειο θα βγαλεις κ τα ψαρια.

αυτα που εχουν μείνει τωρα μέσα ειναι μια χαρα πάντως και δεν σκοπεύω να βάλω σύντομα άλλα (1 plecostomus, 1 Dwarf Gourami Neon Red, 1 x Pterophyllum (Αγγελοψαρο) και 3 guppy male)
ετσι σου φαινονται,μεχρι να τα δεις ανασκελα...το αγγελοψαρο,ο πλεκο κ το γκουραμι δεν ταιριαζουν με τα γκαπι.κ λογο τελικου μεγεθους για τα δυο πρωτα,κ λογω λιτρων(πολυ λιγα),κ λογω του οτι καποια θελουν ομαδα η χαρεμι,κ κυριως λογω νερου κ συνθηκων.εχεις μεσα ψαρια απο διαφορετικους κοσμους δηλαδη.διαβασε τα προφιλ των ψαριων σου στο www.seriouslyfish.com αλλα κ εδω μεσα.
το καλυτερο ειναι να τα δωσεις κ να κρατησεις μονο τα γκαπι προς το παρον.βασικα καλυτερα ειναι να τα δωσεις ολα κ να ξεκινησεις απτην αρχη σωστα,αλλα τεσπα...


φωτο εδω http://qbrainblog.blogspot.gr/2010/12/blog-post.html (είναι λίγο παλιές, 15 ημερών, πριν ξεκινήσουν ολα, ειναι στο αρχικό στάδιο που ειχα μόνο το γκουραμι και το σκαρλετ)
λαθη καναμε κ κανουμε ακομα ολοι μας.περιμενουμε μετρησεις μολις μπορεσεις.και παρε και τεστ για ph να δουμε τι νερο εχει η βρυση σου.
-------------------------
ειδα τις φωτο...βγαλε ολα τα πλαστικα κ διακοσμητικα κ βαλε ευκολα αληθινα φυτα πετρες και ξυλα.θα γινει απειρα πιο ομορφο.
μπορεις να βαλεις ανουμπιες και java fern που δεν θελουν ουτε φυτεμα αλλα δενονται σε ξυλα κ πετρες,και αρκετο κερατοφυλο στην επιφανεια για να βοηθησει με τα νιτρικα σου,αλλα να προσφερει κ σκια κ καταφυγιο στα ψαρια.

τα πλαστικα,δρομο.κανουν μονο για το ραφι κ οχι μονο δεν προσφερουν τιποτα αλλα μπορει να βγαζουν οτιδηποτε στο νερο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 03-01-13 στις 10:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-01-13, 12:04
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
λαθη καναμε κ κανουμε ακομα ολοι μας.περιμενουμε μετρησεις μολις μπορεσεις.και παρε και τεστ για ph να δουμε τι νερο εχει η βρυση σου.
-------------------------
ειδα τις φωτο...βγαλε ολα τα πλαστικα κ διακοσμητικα κ βαλε ευκολα αληθινα φυτα πετρες και ξυλα.θα γινει απειρα πιο ομορφο.
μπορεις να βαλεις ανουμπιες και java fern που δεν θελουν ουτε φυτεμα αλλα δενονται σε ξυλα κ πετρες,και αρκετο κερατοφυλο στην επιφανεια για να βοηθησει με τα νιτρικα σου,αλλα να προσφερει κ σκια κ καταφυγιο στα ψαρια.

τα πλαστικα,δρομο.κανουν μονο για το ραφι κ οχι μονο δεν προσφερουν τιποτα αλλα μπορει να βγαζουν οτιδηποτε στο νερο.
αυτα τα φυτα που λες δεν θελουν φύτεμα? ουτε θα χρειαστώ co?

εχω προσθεση μια ηφαιστειακή πετρα περιπου 1 κιλο

πέτρες μπορώ να πάρω απο καποιο ποτάμι και να τις βράσω?

αυτα τα φυτα που μου προτείνεις εχουν μεγάλο κόστος? μπορώ εύκολα να τα βρω? θα χρειαστούν λίπασμα και σίδηρο?
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-01-13, 12:14
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Qbrain Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτα τα φυτα που λες δεν θελουν φύτεμα? ουτε θα χρειαστώ co? ακριβώς είναι από τα πιο εύκολα φυτά

εχω προσθεση μια ηφαιστειακή πετρα περιπου 1 κιλο

πέτρες μπορώ να πάρω απο καποιο ποτάμι και να τις βράσω? θα πρέπει πρώτα να αποφασίσεις τι ψάρια θα κρατήσεις. συνήθως οι πέτρες αυτές είναι ασβεστολιθικές οπότε ανεβάζουν τις σκληρότητες ή δεν τις αφείνουν να πέσουν. αν κρατήσεις τα γκαπυ που θέλουν σκληρό νερό οκ.

αυτα τα φυτα που μου προτείνεις εχουν μεγάλο κόστος? μπορώ εύκολα να τα βρω? θα χρειαστούν λίπασμα και σίδηρο? το καλύτερο θα ήταν να βάλεις αγγελία εδώ και να βρεις από κάποιο συγχομπίστα γιατί στα πετσοπ τα έχουν τσιμπιμένα γενικά τα φυτά
καλή χρονία και καλή συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Rio 180 Πιθανό πρόβλημα??? sakis1976 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 20-08-12 18:04
Μονομάχος με πιθανό fir rot Και pop eye Emily Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 06-05-08 21:39
Πιθανό πρόβλημα; Vasilizzz Bettas 8 08-03-06 01:33
Πιθανό ICK malice Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 21 13-02-06 01:42
Πιθανό πρόβλημα με Dropsy. Βασίλης Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 30-10-04 01:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07504 seconds with 13 queries