Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-09-15, 22:30
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiddo Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστά το κατάλαβες. Τώρα εσύ δείχνεις ότι το σαμπ είναι κολλημένο τέρμα αριστερά, αυτό δεν είναι αναγκαίο έτσι... Μπορείς να βάλεις μαλακό σπειρωτό σωλήνα (τύπου ηλ. σκούπας) στο τέλος των 3 καθόδων και να το βάλεις το sump στο κέντρο ή δεξιά όπου θες εσύ... εσένα σε βολεύει να μειώσεις την απόσταση από την αντλία προς το ενυδρείο για να μην χάνεις ισχύ


Αν τις βάλεις πάνω απο την επιφάνεια τις γωνιές μην βάλεις τίποτα, απλά θα πρέπει να μην έρχεται το νερό με τα χίλια και πιτσιλάει στην ευθεία και παντού, να μειώσεις δηλαδή την ισχύ της αντλίας για να πέφτει σκετικά απαλά μέσα... Αν τις βάλεις μέσα στο νερό ή δεν βάζεις τίποτα ή βάζεις 45 μοιρές γωνιές προς τα κάτω για να σπρώχνεις το νερό κάτω για καλύτερη κυκλοφορία... Καλή είναι η ανατάραξη της επιφάνειας του νερού γενικά για οξυγόνωση, αλλά όταν έχουμε σαμπ αυτό συμβαίνει ούτως ή άλλως με την πτώση του νερού προς το σαμπ...
Αυτο που δειχνω ειναι η υπερχειληση το σαμπ δεν θα μπει απο κατω γτ δεν χωραει..θα μπει διπλα απο την βαση αν δεις δλδ την φωτο του χωρου θα καταλαβεις...Με ενδιαφερει η αποσταση αλλα δεν μπορω να κανω κατι αλλο λογω χωρου
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-09-15, 22:38
kiddo Ο χρήστης kiddo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2015
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που δειχνω ειναι η υπερχειληση το σαμπ δεν θα μπει απο κατω γτ δεν χωραει..θα μπει διπλα απο την βαση αν δεις δλδ την φωτο του χωρου θα καταλαβεις...Με ενδιαφερει η αποσταση αλλα δεν μπορω να κανω κατι αλλο λογω χωρου
Ντάξει δεν πειράζει. Βάλε μια δυνατή αντλία, όπως αυτή που λες και είσαι οκ. Αλλά βάλε σίγουρα βάνες στις εξόδους για να ρυθμίζεις και την ροή καθόδου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-09-15, 22:43
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiddo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ντάξει δεν πειράζει. Βάλε μια δυνατή αντλία, όπως αυτή που λες και είσαι οκ. Αλλά βάλε σίγουρα βάνες στις εξόδους για να ρυθμίζεις και την ροή καθόδου
Βανες θα μπουνε οπως μου ειπες σιγουρα...
Αλλα μου πεταξες παλι κατι καινουργιο...
Δηλ τι πρεπει να κανω για να ρυθμισω την ροη καθοδου?
Θα παω σταματιου και θα του πω τι θελω απο εξαρτηματα και ειμαι σιγουρος οτι θα με κατατοπισει...το μονο που μενει ειναι το κουτι απο πλεξι...
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-09-15, 22:52
kiddo Ο χρήστης kiddo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2015
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βανες θα μπουνε οπως μου ειπες σιγουρα...
Αλλα μου πεταξες παλι κατι καινουργιο...
Δηλ τι πρεπει να κανω για να ρυθμισω την ροη καθοδου?
Θα παω σταματιου και θα του πω τι θελω απο εξαρτηματα και ειμαι σιγουρος οτι θα με κατατοπισει...το μονο που μενει ειναι το κουτι απο πλεξι...
Με τις βάνες την ρυθμίζεις τη ροη, ανάλογα πόσο κλειστές είναι μειώνεται η ροή...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-09-15, 09:22
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Αναλογα με το τι θελω εγω φανταζομαι σαν ροη...καταλαβα
-------------------------
Με αυτα που ειπαμε χθες θα χρειαστω για 3 Durso σωληνες δηλ
3 ρακορ δεξαμενης Φ40
3 Ταφ για Φ40
3 Βανες για Φ40
3 γωνιες 90 για Φ40
3 Ταπες Για Φ40
+
Λαστιχα για υδατομονωση
+ τεφλον+κολλα
+ 2 σφιγκτηρες για τα αλφαδολαστιχα που θα κατεβαινουν στο σαμπ ωστε να χωραει απο την τρυπα που εχει το σαμπ(πιστευω οτι χωρανε 2 λαστιχα)
Για την επιστροφη την μια τελικα που λεω να γινει συμφωνα παλι με αυτα που υποθηκανε..
1 ρακορ δεξαμενης Φ32
1 γωνια 90 για Φ32
Σωληνας Pvc για Φ32
1 Ταφ για Φ32+2 γωνιες 45 για Φ32
ωστε να εχω επιστροφη νερου με οπτικη πλευρα στον πυθμενα του ενυδρειου..
Αν κανω καπου λαθος ευχαριστως να ακουσω διορθωση...
Απορια:
Η αλλαγη νερου πως θα γινεται?
Παιζει η περιπτωση να βαλω ενα Ταφ στην επιστροφη και μια βανα και να την ανοιγω οποτε θελω να βγαλω νερο?!Αλλα ετσι θα κατεβαινει νερο στο σαμπ εφοσον θα αδειαζω 200 λιτρα στην αλλαγη μου??
__________________

---------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lth1 : 29-09-15 στις 09:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-09-15, 11:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiddo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Τάκης αποφασίζει, εγώ λυσάω για ψαροκουβέντα με Τάκη
Οποτε θέλετε απογευματακι/βραδάκι ή Σ/Κ σπίτι είμαι, αρκει να έχει καλό καιρό και πριν αρχίσουν τα κρύα και οι βροχές


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
το μονο που μενει ειναι το κουτι απο πλεξι...
Αυτό είναι το πιο εύκολο
Φτιάξε τα άλλα εσύ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αυτα που ειπαμε χθες θα χρειαστω για 3 Durso σωληνες δηλ
3 ρακορ δεξαμενης Φ40
3 Ταφ για Φ40
3 Βανες για Φ40
3 γωνιες 90 για Φ40
3 Ταπες Για Φ40
και 3 σωλήνες Φ40 που θα κατεβαίνουν στο σαμπ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αλλαγη νερου πως θα γινεται?
Θα κλείνεις την αντλία και θα κάνεις αλλαγή μέχρι το ύψος της υπερχείλισης γιατι θα έρθει και το νερό απο το σαμπ.
Για αυτο σου είπα κάνε και μια τρυπα χαμηλα στο ενυδρείο με ρακορ + βανα + ποτηρακι + λάστιχο για να αδειάζεις εύκολα το νερό χωρίς αντλία

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλα ετσι θα κατεβαινει νερο στο σαμπ εφοσον θα αδειαζω 200 λιτρα στην αλλαγη μου??
Μόλις κλείνεις την αντλία είναι λογικο να συμβαίνει αυτο , και αυτο το λόγο θα πρέπει να έχεις κάνει τους απαραίτητους υπολογισμούς
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 29-09-15 στις 11:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-09-15, 12:11
kiddo Ο χρήστης kiddo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2015
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
1 ρακορ δεξαμενης Φ32
¶μα δεν τρυπήσεις για την επιστροφή όπως λέγαμε, δεν χρειάζεσαι τέτοιο ρακορ, γιατί θα μπαίνει από πάνω...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα κλείνεις την αντλία και θα κάνεις αλλαγή μέχρι το ύψος της υπερχείλισης γιατι θα έρθει και το νερό απο το σαμπ.
Για αυτο σου είπα κάνε και μια τρυπα χαμηλα στο ενυδρείο με ρακορ + βανα + ποτηρακι + λάστιχο για να αδειάζεις εύκολα το νερό χωρίς αντλία
To πιο βρώμικο νερό του ενυδρείου βρίσκεται στο sump βάση εμπειρίας. Οι περισσότεροι θαλασσινοί, κλείνουμε την αντλία και κάνουμε αλλαγές απο εκεί, ιδίως από τα πρώτα διαμερίσματα... Το sump επίσης το αδειάζουμε κατά καιρούς για να το καθαρίσουμε μέσα με βετέξ κ.α. γιατί πιάνει μάκα στον πάτο και γίνονται εστίες νιτρικών...

Εγώ έχω πάρει μια κινέζικη αντλία μικρή απο ebay των 4 ευρώ, την οποία έχω και για να αναπλήρωση από τον κουβά στο sump και για αλλαγές, οπότε την πετάω μέσα στο sump και από κει σε λεκάνη για το μπάνιο... Με αυτό τον τρόπο γλιτώνεις τα πολλά τρυπήματα, αν και η ιδεά του Τάκη είναι πολύ καλή, την έχει αν θυμάμαι στο χρυσοψαράδικο και τον βόλευει μια χαρά...

Προσωπικά στην θέση σου επειδή έχεις πολλά λίτρα θα επαίρνα μια αντλία έστω 1000άρα και με μανομετρικά 1-2 μέτρα με μύτες σε είσοδο και έξοδο. Οπότε θα την είχα στην άκρη και θα τράβαγα όποτε θέλω νερό από το sump και μετά γέμισμα στο κεντρικό με την ίδια αντλία από κουβά...

Τι θα κέρδισα επίσης λόγο των δύο μυτών? Θα μπορούσα να προσαρμόζω την σκούπα βυθού στην είσοδο και να κάνω βαρβάτο καθάρισμα στο χαλίκι που πιάνει ένα σωρό μπίχλες νιτρικών και φαίνονται και άσχημα

Γενικά χρειάζεται μια αντλία καβάτζα σε όλους για 1002 μικροδουλειές που προκύπτουν
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευη ενυδρειου akis_chatzi DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 30-09-12 17:05
Μελετη για 60λιτρο Reef! Malawi Lover Θαλασσινό νερό - Γενικά 11 16-09-12 12:08
Κατασκευη ενυδρειου 115χ30χ50 bambacha DIY . Φτιάχτο μόνος σου 15 20-09-11 23:45
Κατασκευη ενυδρειου kanarini DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 19-01-10 15:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07129 seconds with 15 queries