Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 27-08-08, 09:10
indy Ο χρήστης indy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2008
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Γεια σας!!!

Γεία σας! Εχω κάνει κάποιες σκέψεις για το ενυδρείο μου με τα λίγα που ξέρω και θα ήθελα την γνώμη σας. Διαβάζοντας σε διάφορα site και θέλωντας να κάνω μια σωστή αρχή δεν έχω κάνει ακόμα τίποτα απλά διαβαζω και κρατάω σημειώσεις. Προς το παρόν σκέφτομαι να βάλω ως υπόστρωμα το ειδικό της tetra για να φυτέψω υδρόβια φυτά και για να καλύψω το υπόλοιπο μέρος του βυθού μέχρι τα 4 εκ. λέω να βάλω καφέ πετραδάκια. Εχω βρεί επίσης μια πλάτη Juwel rock για να μην βάλω αφίσα. Όσο για τα φυτά εχω διαλέξει Hygrophila polysperma (για να κρύψω το φίλτρο), Anubias bacteri var. angustifolia και Echinodorus angustifolia (για διακοσμητικά γύρω απο τις διακοσμητικές πέτρες) και Hemianthuς callitrichoides ως χλόη.
Οι ερωτήσεις που έχω σχετικά με τα φυτά είναι οι εξής:
1. δεδομένου του μικρού μεγέθους του ενυδρείου θα χρειαστεί να βάλω οξύγονο η διοξείδιο; έχω μόνο το τυπικό σωληνακι που παίρνει αέρα απο το περιβάλλον.
2. είναι εύκολα φυτά για κάποιον αρχάριο σαν εμένα;
3. σε τι ποσότητα να πάρω απο το καθένα; θα ήθελα να βρώ μια σχετικά οικονομικη και ικανοποιητική λύση.
4. Είναι πολύ απαιτητικά στην συντηρηση τους αυτά τα φύτα;
5. το φως μου είναι στη μέση δεν ξέρω ποσα βατ είναι τι πρέπει να κάνω;
Σχετικά με τα ψαράκια έχω βρεί συνδιασμούς απο αυτά που μου αρέσουν και νομίζω πως ποσοτικά δεν είναι πολλά.Ο αγαπημένος μου συνδιασμός είναι: 2 Colisa lalia(6cm), 5(4cm) Brachydanio rerio και 3 guppies(4cm) καθώς και ένα Catfish Skunk. Για τα ψαράκια θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1. μπορούν να συμβιώνουν μεταξύ τους;
2. μπορούν να ζουν ευτυχισμένα σε αυτό το ενυδρείο η θα είναι μικρό;
3. Μήπως δεν είναι τα σωστά για εναν αρχάριο;
4. Μηπως είναι δύσκολο να τα βρώ αυτά τα ψαράκια;
5. Τέλος είναι αλήθεια οτι κάθε εβδομαδα πρέπει να αλλάζω το 30% του νερου; δεν έχω αρκετο χρονο για αυτο....

Περιμένω τις γνώμες όλων σας για να αρχίσω να το φτίαχνω επιτέλους!! Ευχαριστώ παιδιά
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04866 seconds with 13 queries