Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Γεια σας!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26636)

indy 27-08-08 09:10

Γεια σας!!!
 
Γεία σας! Εχω κάνει κάποιες σκέψεις για το ενυδρείο μου με τα λίγα που ξέρω και θα ήθελα την γνώμη σας. Διαβάζοντας σε διάφορα site και θέλωντας να κάνω μια σωστή αρχή δεν έχω κάνει ακόμα τίποτα απλά διαβαζω και κρατάω σημειώσεις. Προς το παρόν σκέφτομαι να βάλω ως υπόστρωμα το ειδικό της tetra για να φυτέψω υδρόβια φυτά και για να καλύψω το υπόλοιπο μέρος του βυθού μέχρι τα 4 εκ. λέω να βάλω καφέ πετραδάκια. Εχω βρεί επίσης μια πλάτη Juwel rock για να μην βάλω αφίσα. Όσο για τα φυτά εχω διαλέξει Hygrophila polysperma (για να κρύψω το φίλτρο), Anubias bacteri var. angustifolia και Echinodorus angustifolia (για διακοσμητικά γύρω απο τις διακοσμητικές πέτρες) και Hemianthuς callitrichoides ως χλόη.
Οι ερωτήσεις που έχω σχετικά με τα φυτά είναι οι εξής:
1. δεδομένου του μικρού μεγέθους του ενυδρείου θα χρειαστεί να βάλω οξύγονο η διοξείδιο; έχω μόνο το τυπικό σωληνακι που παίρνει αέρα απο το περιβάλλον.
2. είναι εύκολα φυτά για κάποιον αρχάριο σαν εμένα;
3. σε τι ποσότητα να πάρω απο το καθένα; θα ήθελα να βρώ μια σχετικά οικονομικη και ικανοποιητική λύση.
4. Είναι πολύ απαιτητικά στην συντηρηση τους αυτά τα φύτα;
5. το φως μου είναι στη μέση δεν ξέρω ποσα βατ είναι τι πρέπει να κάνω;
Σχετικά με τα ψαράκια έχω βρεί συνδιασμούς απο αυτά που μου αρέσουν και νομίζω πως ποσοτικά δεν είναι πολλά.Ο αγαπημένος μου συνδιασμός είναι: 2 Colisa lalia(6cm), 5(4cm) Brachydanio rerio και 3 guppies(4cm) καθώς και ένα Catfish Skunk. Για τα ψαράκια θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1. μπορούν να συμβιώνουν μεταξύ τους;
2. μπορούν να ζουν ευτυχισμένα σε αυτό το ενυδρείο η θα είναι μικρό;
3. Μήπως δεν είναι τα σωστά για εναν αρχάριο;
4. Μηπως είναι δύσκολο να τα βρώ αυτά τα ψαράκια;
5. Τέλος είναι αλήθεια οτι κάθε εβδομαδα πρέπει να αλλάζω το 30% του νερου; δεν έχω αρκετο χρονο για αυτο.... :)

Περιμένω τις γνώμες όλων σας για να αρχίσω να το φτίαχνω επιτέλους!! Ευχαριστώ παιδιά :)

chemical mac 27-08-08 09:22

Γεια σου και στα μούτρα σου :) . Θα σου απαντήσω μόνο σε ότι αφορά τα φυτά. Τα φυτά που αναφέρεις είναι γενικώς εύκολα χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις ΕΚΤΟΣ του hemianthus callitrichoides το οποίο απαιτεί πολύ φως για να μπορέσει να απλώσει (φαντάζομαι ότι το θέλεις για γρασίδι). Οξυγόνο δεν χρειάζεται να βάλεις (εκτός αν αντιμετωπίζεις αναπνευστικά προβλήματα). Διοξείδιο δεν απαιτείται τουλάχιστο στην αρχή και για τα φυτά που έχεις. Ανάλογα με την πορεία τους θα αποφασίσεις τι θα κάνεις. Δεν μας αναφέρεις τα λίτρα σου και το μια λάμπα στη μέση δεν λέει και πολλά. Δες τι γράφει η λάμπα σου επάνω (watt) και διαίρεσε τα με τα καθαρά λίτρα του ενυδρείου σου για να δεις πόσα watt αντιστοιχούν σε κάθε λίτρο. Οι ποσότητες των φυτών είναι καθαρά θέμα γούστου ανάλογα με το τι αποτέλεσμα επιθυμείς. Δώσε μας λίγες πληροφορίες παραπάνω για το ενυδρείο σου και τα ξαναλέμε :p

indy 27-08-08 09:35

τι σημαίνει το καθαρά λίτρα; διαστάσεις ενυδρείου /1000; ή αφαιρώ και ενα ποσοστό που είναι για τα διακοσμητικά; :confused:

PascM 27-08-08 09:37

Αφαιρείς και τα διακοσμητικά - Βυθό κλπ, ότι δηλαδή μπαίνει στο ενυδρείο (όγκος) και στην ουσια αφαιρεί λίτρα.

indy 27-08-08 09:42

α οκ όποτε μπορέσω θα πάω να το μετρήσω και να σας πω αν μπορείτε να απαντήσετε σε κάποιια άλλη ερώτηση καλοδεχουμενη. Εγώ θα υπολογίσω για βυθό 4εκ.

delta66 27-08-08 09:57

Καλως ηρθες στο φορουμ.
Δες εδω πληροφοριες για τα φυτα σου.
http://www.aquaticplantcentral.com/f...finder/all.php
http://www.plantgeek.net/plantguide.php
http://www.tropica.com/default.asp?languageguid=en
Τα φυτα που αναφερεις ειναι ευκολα εκτος απο το Hemianthus micranthemoides που θελει και φωτισμο καλο. (για γρασιδακι δες και το
Glossostigma elatinoides)
Αν δεν εχεις σκοπο να πας σε δυσκολα φυτα που θα θελουν και εξτρα φωτα και CO2 θα προτεινα να μη βαλεις υποστρωμα που ετσι κι αλλιως δεν εχει πανω απο 6-9 μηνες πραγματικη δραση και απλα να βοηθησεις με καποια ταμπλετα λιπασματος στις ριζες και υγρα λιπασματα.
Προτεινω της seachem ( πχ flourish, excel, potassium, iron) και αν αποφασισεις για υποστρωμα παλι της seachem το flourite.
Εδω τα δειχνει ολα.
http://www.seachem.com/products/planted.html
Το υψος του βυθου σου (υποστρωμα μαζι με το χαλικι ή αμμο) να ειναι λιγο πιο ψηλο (5 μπροστα και οσο πηγαινει προς την πλατη που θα εχει τα μεγαλα φυτα 7 cm).
Το παχος και χρωμα του χαλικιου ή αμμου θα το αποφασισεις βαση και των ψαριων που θα φιλοξενησεις (πχ τα corydoras θελουν αμμο).
Το ιδιο και το background, αν πας σε ψαρια μαλακου νερου προτιμησε την root. (η πετρα ταιριαζει πιο πολυ με "αφρικανικα") χωρις να ειναι κανονας.

1. Απεφυγε το οξυγονο (για τα φυτα) και αν δεις οτι χρειαζεσαι οξυγονο για τα ψαρια προτιμησε την αναταραξη της επιφανεις μεσω της εξοδου του φιλτρου. Για το διοξειδιο αν πας σε δυσκολα φυτα θα το χρειαστεις.
Γενικοτερα την ισορροπια του διοξειδιου στο νερο θα στο δειξουν και οι πινακες σχεσης ph-kh-co2. http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_plant_co2chart.htm
2. Απαντησα, δες και αλλα στα σαιτ που σου εδωσα που χαρακτηριζονται ως easy.
3. Αναλογα το ποσο φυτεμενο θελεις να ειναι (κοιτα και στις αγγελιες που χαριζουν κλαδεματα ή βαλε και δικια σου και να ζητας)
4. Ε κλαδεματακι, λιπασματακια, ιχνοστοιχεια. Τα φυτα ειναι ενα ακομα εξοδο αλλα αξιζει.
5. Για φως σε ευκολα και μετρια φυτα και χωρις CO2 το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι 0,5 Watt ανα λιτρο ενυδρειου.
Αν βαλεις CO2 χρειαζεσαι μεχρι και 1watt /1λιτρο.

Για τα ψαρια, μη μπλεξεις ζωοτοκα (guppies κλπ) με μαλακου νερου.
Ποιο skunk γατοψαρο εννοεις (συνηθως αυτα θελουν κοπαδι, δεν πανε μονα τους).
Τσεκαρε αν "χωρανε" στο ενυδρειο σου.
Κοιτα δηλαδη το τελικο τους μεγεθος και τις απαιτησεις τους σε λιτρα, αλλιως θα εχεις προβληματακια.
Και φυσικα προσεξε και την τελικη ιχθυοφορτωση σε σχεση με τα λιτρα σου, για να μην εχεις προβληματα με την φιλτρανση και την καθαριοτητα και οπτικη και χημικη του ενυδρειου σου.
Τις αλλαγες του νερου θα στις ορισουν οι μετρησεις του νερου που θα κανεις.
Παντως αν μεινεις σε χαμηλη ιχθυοφορτωση, θα ταιζεις λιγοτερο, θα εχεις λιγοτερους ρυπους και θα μπορεις να πας σε 15νθημερη αλλαγη.
Για πιο αραιες αλλαγες χρειαζονται πολυ "ειδικες" συνθηκες και εμπειρια.

Καλη συνεχεια και καλο διαβασμα.

indy 27-08-08 16:22

τελικά απο τα 54 λίτρα του ενυδρείου με την πλάτη και το υποστρωμα + μικρά διακοσμητικά και φυτά θα μείνουν 32-36 λίτρα. οπότε ο φωτισμός είναι 0,42 βατ/λιτρο αφου η λάμπα είναι 15 βατ. μου είπατε πως πρέπει να είναι 0,5 για τα φυτά!Να πάρω μια λάμπα φθορίου 18 βατ; επίσης με κατι υπολογισμούς που ένακα χωράνε 2 Colisa lalia, 5 zebra danio και λέω αφού ο γλύφτης ζει στο βυθό οτι μπορώ να πάρω και εναν που να μην ξεπερνα τελικό μέγεθος τα 5cm. Με βοηθήσατε πάρα πολύ και τώρα έχω καταλήξει κάπου! Έχω ακόμα μια απορία! Για τα φυτά πιο πολύ!πως θα βρω τα συγκεκριμένα φυτά που διάλεξα; υποθέτω δεν τα εχουν ολα τα pet-shops...και πάλι ευχαριστω
-------------------------
α ξέχασα να σας πω πως το ενυδρείο έχει ανακλαστήρα φωτός και φίλτρο με υαλοβάμβα, φιλτρό ανθρακα και ένα αλλο μπλε και ένα πράσινο που μαζεύει τα νιτρικά απο οτι κατάλαβα. Μπορεί να χρειάζεται πιο αραιά να κάνω καθαρισμό έτσι δεν είναι; θα πάρω και σκούπα βυθού

imichal 27-08-08 16:38

το juwel record 60 εχεις ? Τον άνθρακα θα τον αφησεις για 3-4 μέρες όταν γεμισει το ενυδρείο με νερο για να μαζεψει τυχόν βλαβερες "ουσιες" που θα υπάρχουν στο ενυδρείο. Μετά θα τον βγάλεις και δεν θα ξαναβάλεις αλλον εφόσον θα πας για φυτεμένο ενυδρείο.

indy 28-08-08 08:34

ναι αυτό έχω ευχαριστώ που μου το είπες δεν το έλεγε ούτε στο manual καθολου αυτό.

indy 29-08-08 08:54

παιδία τελικά δεν μου είπατε να πάρω λάμπα 18 βατ; τώρα έχω 15αρα και βγαίνει 0,42 βατ/λίτρο. το ενυδρείο έχει όμως ανακλαστήρα φωτός. χρειάζεται να πάρω νέα λάμπα για να είναι υγιη τα φυτά μου ή οχι; :confused:

delta66 29-08-08 10:07

Αφου δεν εχεις CO2, η λαμπα ειναι καταλληλη για φωτοσυνθεση και δεν εχει φαει τα "ψωμια" της, μια χαρα ειναι.

netblues 29-08-08 17:59

Σε αυτα τα λιτρα ενα κοπαδακι απο μικροσωμα ψαρια, και αυτό υπο συνθηκες..
Μην βαλεις πλατη, σε μικρο ενυδρειο δεν θα διχνει καλα.
Οσο για τον γλυφτη, ξεχνα τον εντελως...
Αν πας για φυτεμενο, ετοιμασου για πολλες και συχνες αλλαγες, τουλαχιστον στην αρχη.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01827 seconds with 10 queries