Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 20-06-13, 13:03
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Qbrain Εμφάνιση μηνυμάτων
ετοιμάζω κατι τέτοιο με arduino

η λογική θα είναι να αντικαταστήσει ολες τις περιφερειακές συσκευές, χρονοδιακόπτες, θερμοστάτες, σύστημα αυτόματης αναπλήρωσης κλπ

βασικα το dimer ειναι πολυ ευκολο να φτιαχτει με διαφορους τροπους (το πιο απλο κυκλωμα που εχω δει ειναι με ενα bc548, δυο σταθεροποιητες και μερικα περιφεριακα, οπως επισεις πολυ απλο ειναι αυτο που εχω φτιαξει με ενα 555 ενα θυριστορακι και μερικα περιφερειακα), και δεν ειναι δυσκολο να εξομοιωσεις την τροπικη ανατολη/δυση, αυτο που "τσουζει" λιγακι ομως σε τετοιες καταστασεις ειναι τα ηλεκτρονικα dimable ballasts τα οποια ξεκινανε απο κανα πενηνταρικο, και καλα να θελςι καποιος να ελεξει μια λαμπα η εστω περισσοτερες αλλα ταυτοχρονα, οταν θες να ελενχεις σε ανεξαρτητους χρονους 3 διαφορετικες λαμπες μιλαμε για κοστος των μπαλαστ 150 ευρω ανα ενυδρειο...
Αυτο που σκεφτομαι ειναι οταν μια λαμπα φτανει στο max του φωτισμου της να σκατζαρει ballast και το dimmable να πεφτει στην επομενη λαμπα που θα χρησιμοποιηθει κι ετσι να μπορει με ενα dimmable να ελενχθουν περισσοτερες απο μια λαμπες (για καποιους ισως και σε ανεξαρτητα ενυδρεια)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 20-06-13, 13:52
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων
OK Βρήκα άκρη. Πέρασα το απόγευμα από Καυκά και είναι τελικά το 14837 της VIMAR. Περί τα 8¤, αλλά δυστυχώς για τη δική μου σκέψη δε κάνει γιατί είναι ρηχό. 238χ83χ54,5mm αν κάποιος ενδιαφέρεται.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panik Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο, ωραια ιδεα και καλη κατασκευη. Και εγω για το κουτι ηθελα να μαθω. Απο που το αγορασες;
οι μπριζες και τα κουτια ειναι vimar

υπάρχουν κουτιά σε διάφορες διαστάσεις και τύπους, πχ 8 θέσεων η 4+4 η 4 και απο πανω 4

μπορείτε να τα βρείτε εδω www.vimar.gr και τα παραγγέλνετε σε κάποια αλυσίδα ηλεκτρολογικού υλικού που φέρνει vimar

μην ξεχάσετε να ζητήσετε και τις αντίστοιχες τάπες
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικα το dimer ειναι πολυ ευκολο να φτιαχτει με διαφορους τροπους (το πιο απλο κυκλωμα που εχω δει ειναι με ενα bc548, δυο σταθεροποιητες και μερικα περιφεριακα, οπως επισεις πολυ απλο ειναι αυτο που εχω φτιαξει με ενα 555 ενα θυριστορακι και μερικα περιφερειακα), και δεν ειναι δυσκολο να εξομοιωσεις την τροπικη ανατολη/δυση, αυτο που "τσουζει" λιγακι ομως σε τετοιες καταστασεις ειναι τα ηλεκτρονικα dimable ballasts τα οποια ξεκινανε απο κανα πενηνταρικο, και καλα να θελςι καποιος να ελεξει μια λαμπα η εστω περισσοτερες αλλα ταυτοχρονα, οταν θες να ελενχεις σε ανεξαρτητους χρονους 3 διαφορετικες λαμπες μιλαμε για κοστος των μπαλαστ 150 ευρω ανα ενυδρειο...
Αυτο που σκεφτομαι ειναι οταν μια λαμπα φτανει στο max του φωτισμου της να σκατζαρει ballast και το dimmable να πεφτει στην επομενη λαμπα που θα χρησιμοποιηθει κι ετσι να μπορει με ενα dimmable να ελενχθουν περισσοτερες απο μια λαμπες (για καποιους ισως και σε ανεξαρτητα ενυδρεια)

μονο με το bc548 δεν θα δουλεύει σωστα θα χρειαστείς και ενα PNP (πχ το bc32για σωστή εκφόρτωση

και υπάρχει και ενα θεμα με τον χρονο φορτοεκφορτησεις, με ενα μεγαλο πυκυνωτη ανεβάζεις λιγο τους χρονους αλλα παραμένουν μικροί, και η λυση του τεράστιου πυκνωτή κρύβει κινδύνους
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Qbrain : 20-06-13 στις 13:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 20-06-13, 14:01
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Qbrain Εμφάνιση μηνυμάτων

μονο με το bc548 δεν θα δουλεύει σωστα θα χρειαστείς και ενα PNP (πχ το bc32για σωστή εκφόρτωση

και υπάρχει και ενα θεμα με τον χρονο φορτοεκφορτησεις, με ενα μεγαλο πυκυνωτη ανεβάζεις λιγο τους χρονους αλλα παραμένουν μικροί, και η λυση του τεράστιου πυκνωτή κρύβει κινδύνους
εννωειται πως δε θα εχει ακριβεια αν στηριζεται μονο στον πυκνωτη (αν θυμαμαι καλα 4700 ηταν η 2 Χ4700 παραλληλοι), απλα ειπα πως ειναι το πιο απλο απο τα κυκλωματα που εχω δει.

Οπως και να χει το dimmer (το να παιζεις 0-10v σε καποιο χρονο) ειναι το ευκολο της υποθεσης, το δυσκολο ειναι τα ιδια τα dimmable ballast, και δεν εχω βρει τροπο να τα φτιαξω (να πω την αληθεια εκανα καποια πειραμματα αλλα δεν ειχα επιτυχια) οποτε δυστυχως παμε στα πανακριβα αγοραστα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 20-06-13, 14:16
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
εννωειται πως δε θα εχει ακριβεια αν στηριζεται μονο στον πυκνωτη (αν θυμαμαι καλα 4700 ηταν η 2 Χ4700 παραλληλοι), απλα ειπα πως ειναι το πιο απλο απο τα κυκλωματα που εχω δει.

Οπως και να χει το dimmer (το να παιζεις 0-10v σε καποιο χρονο) ειναι το ευκολο της υποθεσης, το δυσκολο ειναι τα ιδια τα dimmable ballast, και δεν εχω βρει τροπο να τα φτιαξω (να πω την αληθεια εκανα καποια πειραμματα αλλα δεν ειχα επιτυχια) οποτε δυστυχως παμε στα πανακριβα αγοραστα
αντι για αγορα ballast εγω εχω βαλει μια μεγάλη ledοταινια (4 μετρα) και μολις φτανει στο 100% της φωτεινότητας τοτε ανάβουν και οι 2 φθορίου, οποτε κατα καποιο τρόπο επιταχύνετε η διαδικασία ανατολης-δυσης χωρις το κόστος του μπαλαστ
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 20-06-13, 14:25
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

δεν ειναι ασχημη ιδεα, αλλα ηθελα οσο γινεται ομαλη εξομοιωση της τροπικης ημερας, δηλαδη να ξεκιναει με τα κοκκινα, σιγα σιγα να παει στο κιτρινο και να δυει τελος παλι με κοκκινα... (ολες οι λαμπες dimmable), γι αυτο και σκεφτομαι στο επομενο να φτιαξω με τιποτα triacs κατι αν ηλεκτρονικο διακοπτη που θα μεταφερει το ενα και μοναδικο dimmable ballast
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 20-06-13, 14:30
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειναι ασχημη ιδεα, αλλα ηθελα οσο γινεται ομαλη εξομοιωση της τροπικης ημερας, δηλαδη να ξεκιναει με τα κοκκινα, σιγα σιγα να παει στο κιτρινο και να δυει τελος παλι με κοκκινα... (ολες οι λαμπες dimmable), γι αυτο και σκεφτομαι στο επομενο να φτιαξω με τιποτα triacs κατι αν ηλεκτρονικο διακοπτη που θα μεταφερει το ενα και μοναδικο dimmable ballast
καλη ιδεα αλλα μου φαίνεται λιγο δύσκολο να γινει μονο τριακ, πιθανόν να χρειαστείς αρκετές πύλες, η arduino ως flip flop
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 23-06-13, 21:55
jimn Ο χρήστης jimn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή

Με την θερμότητα που βγάζουν τα led και το πλαστικό κανάλι που τα έχεις περάσει τι γίνεται τελικά?
Αντέχει το πλαστικό τη ζέστη,τώρα που έχουν περάσει και κάποιες μέρες, ή έχει αρχίσει και λιώνει?

υ.γ
ωραία και φτηνή σαν κατασκευή και ιδέα
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 24-06-13, 19:59
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimn Εμφάνιση μηνυμάτων
Με την θερμότητα που βγάζουν τα led και το πλαστικό κανάλι που τα έχεις περάσει τι γίνεται τελικά?
Αντέχει το πλαστικό τη ζέστη,τώρα που έχουν περάσει και κάποιες μέρες, ή έχει αρχίσει και λιώνει?

υ.γ
ωραία και φτηνή σαν κατασκευή και ιδέα
Τα led που έχω χρησιμοποιήσει δεν ειναι smd και δεν ζεστενονται καθολου
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 24-06-13, 21:34
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Qbrain Εμφάνιση μηνυμάτων
καλη ιδεα αλλα μου φαίνεται λιγο δύσκολο να γινει μονο τριακ, πιθανόν να χρειαστείς αρκετές πύλες, η arduino ως flip flop

ναι, στην "καθομιλουμενη μας" μεταξυ συναδελφων δε πολυχρησιμοποιουμε περιγραφες ολης της ιστοριας ενος κυκλωματος αλλα απλα το τελικο αποτελεσμα του γι αυτο ειπα μονο για triacs.
Τωρα το πως θα φτασω να αγουν την καταλληλη στιγμη, εννωειται θα υπαρχουν καποιες πυλες, πραγματικες η εικονικες αλλα αυτο ειναι ανευ σημασιας (μπορει να φτιαξω ttl κυκλωματακια, η αν τη δω αναχρονιστικα μπορει να τις φτιαξω με ρελε και διοδους η μπορει να χρησιμοποιησω καποιο microcontroller ή ακομα μπορει και να μου περισευει καποιο plc και να μην εχω τι να το κανω και να γραψω εκει ενα προγραματακι ....δεν εχει σημασια η διαδρομη αλλα το αποτελεσμα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 25-06-13, 09:18
Το avatar του χρήστη samgr
samgr Ο χρήστης samgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Υποθέτω ότι το έχετε δει
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 25-06-13, 12:09
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από samgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Υποθέτω ότι το έχετε δει
καλο, άλλα μόνο η αγορά του dimmable balast είναι κάνα 50αρι
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα και συγχαρητήρια για την ωραία δουλειά.
Να ρωτήσω που μπορώ να βρω ένα παρόμοιο κουτί? Χθες παρέλαβα τον stc και μου ήρθε ιδέα βλέποντας την κατασκευή σου για την τοποθέτησή του. Στο site της vimar δε βρήκα κάτι σχετικό. (φαντάζομαι ότι για να χωρέσει και η 2η πλακέτα πρέπει να είναι 9-10 εκ. βάθος)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων
OK Βρήκα άκρη. Πέρασα το απόγευμα από Καυκά και είναι τελικά το 14837 της VIMAR. Περί τα 8¤, αλλά δυστυχώς για τη δική μου σκέψη δε κάνει γιατί είναι ρηχό. 238χ83χ54,5mm αν κάποιος ενδιαφέρεται.
δεν καταλαβενω γιατι δεν σου χωραει? ακριβως το ιδιο κουτι εχω χρησιμοποιήσει σε 6 κοντρολερς που εχω φτιάξει μέχρι τώρα



__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Qbrain : 25-06-13 στις 12:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 22-11-13, 06:23
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν κατάλαβα τίποτα από τεχνικής απόψεως ... αλλά το βρίσκω καταπληκτική ιδέα!!! προσφέρει στα ψάρια γιατί όχι? τίποτα στην φύση δεν ξυπνάει και δεν κοιμάται μονομιάς. και στα πουλιά το κάνουμε αυτό.
καταπληκτικό, μπράβο
+1000 εμεις ειμαστε γυναικες...διαπρεπουμε αλλου...!
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
moon light (ηρθε η ωρα.) platy Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 11-01-10 23:54
Good morning aquarium halvas69 Φωτογραφίες μελών 10 09-07-07 09:59
Βράχια moon stone sifo Malawi 5 01-02-06 12:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05950 seconds with 15 queries