Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 18-08-09, 12:05   #1
Mονομάχοι/ες 1/4!
Νικατς
Junior Member
Εγγραφή: 16-08-2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 23

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Νικατς Ο χρήστης Νικατς δεν είναι συνδεδεμένος 18-08-09, 12:05
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Οταν γράφω 1/4 αναφέρομαι στο λόγο αρσενικού προς θυληκές, ετσι ωστε ο ...κύριος να ηρεμήσει.
Αμ' δε!
Τις έχει μαδήσει τις κακομοίρες, όποιες τις έχει του χεριού τουλάχιστον, εδώ και 3-4 ώρες που τις έβαλα -τις κυρίες- για να 'χει παρέα.
Σε 30lit ενυδρείο. Χωρις φυτά.
Αραγε ο ....χμ, "κανόνας" αυτός, ισχύει ή ειναι "αρβύλα" και ....δε θα ΄θελα να δω τα ψαράκια ψόφια.

Υ.Γ. Ηδη τον απομόνωσα αλλά και που να τον βάλω. Στο άλλο ενυδρείο με τα gupies αν τον μεταθέσω μαλλον θα τους την "πέσει"...........
Εμφανίσεις: 4480
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-08-09, 12:14
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλως ηρθες
Απο οτι διαπυστωσες ο μονομαχος προτιμαει τη μοναξια !!
Με αλλα ψαρια μονο κατω απο προυποθεσεις .... διαβασε αυτο
Οσο για τα γκαπυ πιστευω οτι θα τους την πεσει και σε αυτα....
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-08-09, 12:16
Νικατς Ο χρήστης Νικατς δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως ηρθες
Απο οτι διαπυστωσες ο μονομαχος προτιμαει τη μοναξια !!
Με αλλα ψαρια μονο κατω απο προυποθεσεις .... διαβασε αυτο
Οσο για τα γκαπυ πιστευω οτι θα τους την πεσει και σε αυτα....
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και για το άμεσο της βοήθειας!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-08-09, 12:39
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Το θεμα ειναι που θα βαλεις τον μονομαχο σου!!!
Γινεται να επιστρεψεις τις θυλικιες??
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-08-09, 12:47
Νικατς Ο χρήστης Νικατς δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θεμα ειναι που θα βαλεις τον μονομαχο σου!!!
Γινεται να επιστρεψεις τις θυλικιες??
Χμ, δεν θα το λεγα μιας και σαν καινούργιος στο χώρο δεν έχω τέτοια οικειότητα με το κατάστημα, ακόμα ίσως.
Αυτές οι φουκαριάρες εν τω μεταξύ πλέουν ξέπνοες απ το κυνήγι και ο κύριος έχει λυσσάξει μέσα .........σ΄ενα ποτήρι μπύρας που τον έβαλα εσπευσμένα και προσωρινά.
Να τον βάλω μαζί με τα χρυσόψαρα; (2 comets σε 10lit) μέχρι να βρω κάποια άλλη λύση;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-08-09, 13:07
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικατς Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμ, δεν θα το λεγα μιας και σαν καινούργιος στο χώρο δεν έχω τέτοια οικειότητα με το κατάστημα, μπορεις να δοκιμασεις ομως!!
Πρεπει να βρεις μια οριστικη λυση και ..... συντομα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-08-09, 13:21
Νικατς Ο χρήστης Νικατς δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρεπει να βρεις μια οριστικη λυση και ..... συντομα!!
Aν κατάλαβα καλά....οχι με τα χρυσόψαρα (θα "πήξουν") και να πάρω καινούργιο ενυδρείο <20lit για την πάρτη του.
Οκ, ευχαριστώ για τις υποδείξεις.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-08-09, 13:37
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικατς Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν κατάλαβα καλά....οχι με τα χρυσόψαρα (θα "πήξουν") και να πάρω καινούργιο ενυδρείο <20lit για την πάρτη του.
Οκ, ευχαριστώ για τις υποδείξεις.
Μια που θα του παρεις αλλο παρτου ενα 30 λιτρο να ειναι αρχοντας!!
Ελπιζω να εχουν φιλτρα τα αλλα ενυδρεια σου (και να ειναι στρωμμενα) σωστα? Να "μπολιασεις" το φιλτρο του νεου οκ?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-08-09, 18:02
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικατς Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν γράφω 1/4 αναφέρομαι στο λόγο αρσενικού προς θυληκές, ετσι ωστε ο ...κύριος να ηρεμήσει.
Αμ' δε!
Τις έχει μαδήσει τις κακομοίρες, όποιες τις έχει του χεριού τουλάχιστον, εδώ και 3-4 ώρες που τις έβαλα -τις κυρίες- για να 'χει παρέα.
Σε 30lit ενυδρείο. Χωρις φυτά.
Αραγε ο ....χμ, "κανόνας" αυτός, ισχύει ή ειναι "αρβύλα" και ....δε θα ΄θελα να δω τα ψαράκια ψόφια.

Υ.Γ. Ηδη τον απομόνωσα αλλά και που να τον βάλω. Στο άλλο ενυδρείο με τα gupies αν τον μεταθέσω μαλλον θα τους την "πέσει"...........
ενα μονομαχο με 4 θυλικες σε 30 λιτρα και μονο της θυλικες να αφισεις θα μαδιουντε εγω τον εχω σε 200 λιτρα με δυο θυλικες και της κυνηγαει αμα ερθουν πολυ κοντα . αμα τον βαλεις με τα γκαπι δε νομιζω να τα κυνιγαει αλλα αυτα τα δυο ψαρια εχουν εντελος διαφορετικες απετισεις νερου μαλακο και οξινο ο μονομαχος , σκλυρο και λιγο αλκαλικο τα γκαπι

εχει δικιο ο georgarask για τα φιλτρα σου δε μας ειπες ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο ???
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-08-09, 18:13
Νικατς Ο χρήστης Νικατς δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια που θα του παρεις αλλο παρτου ενα 30 λιτρο να ειναι αρχοντας!!
Ελπιζω να εχουν φιλτρα τα αλλα ενυδρεια σου (και να ειναι στρωμμενα) σωστα? Να "μπολιασεις" το φιλτρο του νεου οκ?
Φίλτρα έχουν. Εκείνο το ..."στρωμένα"....να μην το συζητήσω καλύτερα.
Αλλωστε μικρά σε όγκο ειναι, αλλάζω εύκολα και συχνά το νερό.

btw επειδή σκοπεύω να πάρω εν τέλει ενα 60lit για να βάλω ...καρχαριάκια, σιαμέζους κ.λ.π., μήπως σαν πιο παλιός στο forum τούτο θα μπορούσες να μου υποδείξεις κάποιο σχετικό thread?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
ενα μονομαχο με 4 θυλικες σε 30 λιτρα και μονο της θυλικες να αφισεις θα μαδιουντε εγω τον εχω σε 200 λιτρα με δυο θυλικες και της κυνηγαει αμα ερθουν πολυ κοντα . αμα τον βαλεισ με τα γκαπι δε νομιζω να τα κυνιγαει αλλα αυτα τα δυο ψαρια εχουν εντελοσ διαφορετικεσ απετισεισ νερου μαλακο και οξινο ο μονομαχος , σκλυρο και λιγο αλκαλικο τα γκαπι
Εχω ξεκινήσει στραβά και αυτό γιατί ακούω τον κάθε πωλητή να μου λέει τα δικά του. Τον μονομάχο το πήρα γιατί άρεσε στον πιτσιρικά. Σε γυάλα μάλιστα.
Ο έμπορος μας πρότεινε να ρίξουμε μια ματιά στο χώρο, στα ψαράκια.
Τσούπ! Αρπαξε το μικρόβιο ο μπαμπάς (όπως ίσως πολλοί παρεπιδοιμούντες το εν λόγω φόρουμ).
Τώρα ειμαι στη φάση του...."αντε ξέμπλεξε όπως τα'κανες".
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.


Υ.Γ. Αυτό με τα καρχαριοειδή το εννοώ. Αν εχω διαβάσει καλά, καλύτερα ενα είδος ψαριού σε ενα ενυδρείο και περιποιημένο παρά........κοινωνικό (καλά το έγραψα για την εμπειρία μου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικατς : 18-08-09 στις 18:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-08-09, 18:22
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικατς Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλτρα έχουν. Εκείνο το ..."στρωμένα"....να μην το συζητήσω καλύτερα.
Αλλωστε μικρά σε όγκο ειναι, αλλάζω εύκολα και συχνά το νερό.

btw επειδή σκοπεύω να πάρω εν τέλει ενα 60lit για να βάλω ...καρχαριάκια, σιαμέζους κ.λ.π., μήπως σαν πιο παλιός στο forum τούτο θα μπορούσες να μου υποδείξεις κάποιο σχετικό thread?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
μιλαμε για μονομαχους το προβλημα ειναι που θα βαλεισ το ψαρι που ειναι στο ποτηρι της μπυρας αν δεν εχεισ στρομενα φιλτρα να τα πας πισω τα ψαρια ειναι αμαρτια να ταλαιπορουντε να φανταστεισ αναπαραγωγη μονομαχων γινετε σε 50 λιτρα και πανω μιλαμε για δυο ψαρια θες σιγουρα μεγαλητερο ενυδρειο αμα θες να της κρατησεις ολες γιατι και οι θυλικες τσακονοντε κατι αλλο εισαι σιγουροσ οτι ειναι ολεσ θυλικιες??? ηπαρχουν αρσενικα ψαρια με κοντα φτερα.. τη τημεσ νερου εχεισ στο ενυδρειο με τουσ μονομαχουσ ??
-------------------------
file:///C:/Documents%20and%20Settings/HARRIS/My%20Documents/selides/fishfotos.htm πανε εδω και βρεσ ψαρια που τεριαζουν με ενα μονομαχο εγω ασ πουμε εχω νεον ροδοστομους κορι πλεκοστομο μαζι και τουσ μονομαχους
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 18-08-09 στις 18:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-08-09, 18:24
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Διαβασε εδω καπιοα βασικα πραγματακια.....
Θα σε βοηθησει αρκετα.....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-08-09, 18:29
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβασε εδω καπιοα βασικα πραγματακια.....
Θα σε βοηθησει αρκετα.....
ιδια διευθηνση αλλα εγω την ειχα αποθηκευση στα εγγραφα μου γιαυτο βγηκε ετσι
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-08-09, 19:01
Νικατς Ο χρήστης Νικατς δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
. τη τημεσ νερου εχεισ στο ενυδρειο με τουσ μονομαχουσ ??
-------------------------
file:///C:/Documents%20and%20Settings/HARRIS/My%20Documents/selides/fishfotos.htm πανε εδω και βρεσ ψαρια που τεριαζουν με ενα μονομαχο εγω ασ πουμε εχω νεον ροδοστομους κορι πλεκοστομο μαζι και τουσ μονομαχους
To φοβόμουν πως θα το ρώταγες αυτό
Για αυτό γράφω στο: "Αρχάριοι του γλυκού νερού" Με το "Α" μάλιστα bold και κεφαλαίο!
θέλω -όσο αυτό ειναι εφικτό- να ξεκινήσω ξανά με αργά βήματα και οχι σαν τον...Bolt!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-08-09, 19:24
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικατς Εμφάνιση μηνυμάτων
To φοβόμουν πως θα το ρώταγες αυτό
Για αυτό γράφω στο: "Αρχάριοι του γλυκού νερού" Με το "Α" μάλιστα bold και κεφαλαίο!
θέλω -όσο αυτό ειναι εφικτό- να ξεκινήσω ξανά με αργά βήματα και οχι σαν τον...Bolt!
παμε απο την αρχη ποσο καιρο τρεχουν τα ενυδρει ??? για να δουμε τουλαχιστον αν ειναι στρωμενα δευτερον εχεισ τεστ για το νερο ?? 3 ποσα ενυδρεια εχεισ και με τη ψαρια μεσα και ποσα λιτρα να δουμε αν μπορουμε να κανουμε κατι καμια τραμπα τα ψαρια
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-08-09, 19:48
Νικατς Ο χρήστης Νικατς δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
παμε απο την αρχη ποσο καιρο τρεχουν τα ενυδρει ??? για να δουμε τουλαχιστον αν ειναι στρωμενα δευτερον εχεισ τεστ για το νερο ?? 3 ποσα ενυδρεια εχεισ και με τη ψαρια μεσα και ποσα λιτρα να δουμε αν μπορουμε να κανουμε κατι καμια τραμπα τα ψαρια
1) ποσο καιρο τρεχουν τα ενυδρεια: κάτι μέρες.
2) εχεισ τεστ για το νερο ??: Τσού
3) ποσα ενυδρεια εχεισ και με τη ψαρια μεσα και ποσα λιτρα να δουμε αν μπορουμε να κανουμε κατι καμια τραμπα τα ψαρια: Δύο, στα 10 και στα 30 λίτρα. Στο "μεγάλο" έβαλα -χθες το βράδυ -1 μονομάχο και 4 θηλυκές.
στο 10αρι άφησα δυό gupies και ενα σκαλαράκι, μια γαριδούλα και τρία σαλιγκαράκια καφετιά...(οτι μου διναν, ΝΑΙ έλεγα εγώ!)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-08-09, 20:08
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικατς Εμφάνιση μηνυμάτων
1) ποσο καιρο τρεχουν τα ενυδρεια: κάτι μέρες.
2) εχεισ τεστ για το νερο ??: Τσού
3) ποσα ενυδρεια εχεισ και με τη ψαρια μεσα και ποσα λιτρα να δουμε αν μπορουμε να κανουμε κατι καμια τραμπα τα ψαρια: Δύο, στα 10 και στα 30 λίτρα. Στο "μεγάλο" έβαλα -χθες το βράδυ -1 μονομάχο και 4 θηλυκές.
στο 10αρι άφησα δυό gupies και ενα σκαλαράκι, μια γαριδούλα και τρία σαλιγκαράκια καφετιά...(οτι μου διναν, ΝΑΙ έλεγα εγώ!)
λιπων βαλε ολα τα ψαρια γαριδεσ σαλιγκαρια στο 30 εκτοσ το μονομαχο κανε συνεχεια αλλαγες νερου να μι συκοσεισ αμμωνια προτηνω να παρεισ ενα μεγαλιτερο απο 60 λιτρα 100 ισωσ 120 να βαλεισ τουσ μονομαχουσ οι μονομαχοι θελουν μαλακο νερο και οξινο ph 6.5 και σκλυροτητα περιπου στο 5 gh πρεπει να βαλεισ φυτα και κρυψονεσ για να κριβοντε τα κοριτσια σου επισεισ αν θεσ μπορεισ να βαλεισ ενα κοπαδακι νεον μαζι

στο 30 λιτρα θα βαλεισ τα γκαπι και τη γαριδα και τα σαλιγκαρια με ph 7 με 7.5 σκλυροτητα πανω απο 25 gh ισωσ να εβαζες κανα δυο γκαπι ακομα .εναν αρσενικο 3 θυλικιες αλλα σε λιγο καιρο θα χριαστεις να τα δινεις η να παρεισ μεγαλιτερο ενυδρειο γεννανε σα τρελα
το σκαλαρακι μαλλον θα πρεπει να το δωσεις εχει περιπου τησ ιδιες απετισεις με το μονομαχο αλλα εχει ενα κακο συνειθιο να τσιμπαει πολυχρωμα φτερα ειναι πηραχτηρη και αμα μεγαλοσει λιγο θα στον χαλασει
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-08-09, 20:17
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

μπορεις και να κανεις το αλλο....να χαρισεις τα ψαρια που δεν θα χρειαστεις και να κανεις μια νεα πιο σωστη αρχη
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-08-09, 20:32
Νικατς Ο χρήστης Νικατς δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορεις και να κανεις το αλλο....να χαρισεις τα ψαρια που δεν θα χρειαστεις και να κανεις μια νεα πιο σωστη αρχη
Συμφωνοι. Define please..."τα ψαρια που δεν θα χρειαστεις "......
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
λιπων βαλε ολα τα ψαρια γαριδεσ σαλιγκαρια στο 30 εκτοσ το μονομαχο κανε συνεχεια αλλαγες νερου να μι συκοσεισ αμμωνια προτηνω να παρεισ ενα μεγαλιτερο απο 60 λιτρα 100 ισωσ 120 να βαλεισ τουσ μονομαχουσ οι μονομαχοι θελουν μαλακο νερο και οξινο ph 6.5 και σκλυροτητα περιπου στο 5 gh πρεπει να βαλεισ φυτα και κρυψονεσ για να κριβοντε τα κοριτσια σου επισεισ αν θεσ μπορεισ να βαλεισ ενα κοπαδακι νεον μαζι

στο 30 λιτρα θα βαλεισ τα γκαπι και τη γαριδα και τα σαλιγκαρια με ph 7 με 7.5 σκλυροτητα πανω απο 25 gh ισωσ να εβαζες κανα δυο γκαπι ακομα .εναν αρσενικο 3 θυλικιες αλλα σε λιγο καιρο θα χριαστεις να τα δινεις η να παρεισ μεγαλιτερο ενυδρειο γεννανε σα τρελα
το σκαλαρακι μαλλον θα πρεπει να το δωσεις εχει περιπου τησ ιδιες απετισεις με το μονομαχο αλλα εχει ενα κακο συνειθιο να τσιμπαει πολυχρωμα φτερα ειναι πηραχτηρη και αμα μεγαλοσει λιγο θα στον χαλασει
Eυχαριστ'ω παρα πολύ για όλα.Τα λέμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικατς : 18-08-09 στις 20:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-08-09, 20:36
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Wink πραγματα που πρεπει να αγωρασεις

τεστ νερου προτινω της sera ph no2 no3 kh gh και τεστ για την αμμωνια
φαρμακα για να φτιαξεις το νερο σου εγω χρησιμοποιο sera ph minus για να κατεβασεις το ph και to kh ανθρακική σκληρότητα
sera blackwater aquatan η τιρφη που θα τη βαλεισ μεσα στο φιλτρο σου
καλο θα ηταν να αγοραζες και μια αντιστροφη οσμοση μαλακωνει το νερο και κατεβαζει ανθρακικη και ολικη σκλιροτητα το gh ετσι θα βαλεισ το μαλλακο νερο στουσ μονομαχουσ και το βρομικο τησ οσμοσης στα γκαπακια κανεισ και οικονομια στο αντιχλοριο και σε αλλα φαρμακα


επισεις ενα μηνα θα κανεισ πολυ σιχνεσ αλλαγεσ νερου μεχρι να στροθουν καλα τα φιλτρα σου αν καποιοσ φιλοσ εχει ενυδρειο παρε λιγο μπολι (η μπιχλα που μαζευει μεσα το φιλτρο ) και ριχτη στα δικα σου φιλτρα για να στροθουν ποιο ευκολα . διαβασε αυτα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32318
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8388
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-08-09, 08:13
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικατς Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλτρα έχουν. Εκείνο το ..."στρωμένα"....να μην το συζητήσω καλύτερα. Τι εννοεις??
Αλλωστε μικρά σε όγκο ειναι, αλλάζω εύκολα και συχνά το νερό.
Ακομα χειροτερα που ειναι μικρα!! Συνεχησε τις αλλαγες νερου!!
btw επειδή σκοπεύω να πάρω εν τέλει ενα 60lit για να βάλω ...καρχαριάκια, σιαμέζους κ.λ.π., μήπως σαν πιο παλιός στο forum τούτο θα μπορούσες να μου υποδείξεις κάποιο σχετικό thread? Σε 60 λιτρα καλο ειναι να μη βιαστεις να το φορτωσεις ψαρια! Διαβασε για αυτα που σε ενδιαφερουν ... και μετα αποφασιζεις τι να κανεις!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
-------------------------


Εχω ξεκινήσει στραβά και αυτό γιατί ακούω τον κάθε πωλητή να μου λέει τα δικά του. Τον μονομάχο το πήρα γιατί άρεσε στον πιτσιρικά. Σε γυάλα μάλιστα. Οι πωλητες κανουν τη δουλεια τους ... Εσυ ομως εχεις τα χρηματα και .... πληρωνεις αρα ... ολα ειναι στο χερι σου και οχι σε καποιον πωλητη!!
Ο έμπορος μας πρότεινε να ρίξουμε μια ματιά στο χώρο, στα ψαράκια.
Τσούπ! Αρπαξε το μικρόβιο ο μπαμπάς (όπως ίσως πολλοί παρεπιδοιμούντες το εν λόγω φόρουμ). αν πιασεις το "μικροβιο" να ξερεις ειναι ανιατο και .... τα ενυδρεια θα πλυθαινουν ....
Τώρα ειμαι στη φάση του...."αντε ξέμπλεξε όπως τα'κανες". Δε φταις εσυ αλλα προσπαθησε να διαβασεις (ειδηκα τα υπομνηματα) και θα καταλαβεις πολλα! Ειναι τεραστιος ογκος πληροφοριων και θα εχεις πολλες αποριες! Ομως ολοι εδω θα σε βοηθησουν να τα καταλαβεις ολα...
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
Θα σε παρακαλουσα να χρησιμοποιεις την "Αναζητηση" (κατω εκει που λεει Προσωπικα μυνηματα) ... γραφεις τη λεξη "κλειδι" που εχεις σαν απορια και θα σου βρει πολλες πληροφοριες!! Κατα 99% τη απορια σου την ειχε καποιος αλλος στο παρελθον! Οτι εξακολουθεις να μη καταλαβαινεις ... Ρωτα ....
Υ.Γ. Αυτό με τα καρχαριοειδή το εννοώ. Αν εχω διαβάσει καλά, καλύτερα ενα είδος ψαριού σε ενα ενυδρείο και περιποιημένο παρά........κοινωνικό (καλά το έγραψα για την εμπειρία μου.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικατς Εμφάνιση μηνυμάτων
To φοβόμουν πως θα το ρώταγες αυτό
Για αυτό γράφω στο: "Αρχάριοι του γλυκού νερού" Με το "Α" μάλιστα bold και κεφαλαίο!
θέλω -όσο αυτό ειναι εφικτό- να ξεκινήσω ξανά με αργά βήματα και οχι σαν τον...Bolt! Απο οτι καταλαβαινεις μονο ... αργα δεν ξεκινησες και πρεπει να ξεκαθαρισεις πολλα .... δεν φταις αλλα διαβασε και θα καταλαβεις!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικατς Εμφάνιση μηνυμάτων
1) ποσο καιρο τρεχουν τα ενυδρεια: κάτι μέρες. Αρα τα φιλτρα σου ΔΕΝ ειναι στρωμμενα!! Αν σκεφτεσαι να τα κρατησεις (τα ψαρια σου) θα πρεπει να τα "μπολιασεις" ... Ειναι σημαντικο γιατι τα ψαρια και η τροφη που ριχνουμε ... δημιουργουν αμμωνια που ειναι τοξικη για τα ψαρια σου και τα ... σκοτωνει σιγα σιγα!!
2) εχεισ τεστ για το νερο ??: Τσού
3) ποσα ενυδρεια εχεισ και με τη ψαρια μεσα και ποσα λιτρα να δουμε αν μπορουμε να κανουμε κατι καμια τραμπα τα ψαρια: Δύο, στα 10 και στα 30 λίτρα. Στο "μεγάλο" έβαλα -χθες το βράδυ -1 μονομάχο και 4 θηλυκές.
στο 10αρι άφησα δυό gupies και ενα σκαλαράκι, μια γαριδούλα και τρία σαλιγκαράκια καφετιά...(οτι μου διναν, ΝΑΙ έλεγα εγώ!) διαβασε (κανε αναζητηση) για τα ψαρια που εχεις και θα καταλαβεις οτι δεν "ταιριαζουν" ουτε μεταξυ τους ουτε ... στα λιτρα που τα εχεις!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
τεστ νερου προτινω της sera ph no2 no3 kh gh και τεστ για την αμμωνια Οχι μονο της σερα αναγκαστικα ... Προτιμησε τα υγρα τεστ!!
φαρμακα για να φτιαξεις το νερο σου εγω χρησιμοποιο sera ph minus για να κατεβασεις το ph και to kh ανθρακική σκληρότητα Θα σου ελεγα να μη χρησιμοποιησεις "ζουμια" για να μειωσεις το Ph... Υπαρχουν πολλοι τροποι πιο ορθοι και σταθεροι ....
sera blackwater aquatan η τιρφη που θα τη βαλεισ μεσα στο φιλτρο σου
καλο θα ηταν να αγοραζες και μια αντιστροφη οσμοση μαλακωνει το νερο και κατεβαζει ανθρακικη και ολικη σκλιροτητα το gh ετσι θα βαλεισ το μαλλακο νερο στουσ μονομαχουσ και το βρομικο τησ οσμοσης στα γκαπακια κανεισ και οικονομια στο αντιχλοριο και σε αλλα φαρμακα


επισεις ενα μηνα θα κανεισ πολυ σιχνεσ αλλαγεσ νερου μεχρι να στροθουν καλα τα φιλτρα σου αν καποιοσ φιλοσ εχει ενυδρειο παρε λιγο μπολι (η μπιχλα που μαζευει μεσα το φιλτρο ) και ριχτη στα δικα σου φιλτρα για να στροθουν ποιο ευκολα . διαβασε αυτα Βαλε αγγελια να σου δωσει μπολι καποιος απο τη περιοχη σου!!!
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32318
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8388
Υπομονη ... Το ξερω ειναι πολλα αυτα που πρεπει να διαβασεις και να μαθεις ... Αλλα πιασε ενα - ενα ξεκαθαρισε το και προχωρα παρακατω! Ολα αυτα βεβαια για να σου ζησουν τα ψαρακια σου ... και να μη ξαναπας στον πωλητη να αγορασεις αλλα (θα τριβει τα χερια του ... και αλλα λεφτακια) αφου τα δικα σου θα ειναι συγχωρεμενα!!
Μετα αποκτωντας την καταλληλη γνωση ... θα δεις οτι ολα ειναι πολυ απλα και θα χαιρεσαι τα ενυδρεια σου χωρις προβληματα!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-08-09, 09:36
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Θα σου ελεγα να μη χρησιμοποιησεις "ζουμια" για να μειωσεις το Ph... Υπαρχουν πολλοι τροποι πιο ορθοι και σταθεροι ....
αλλοι τροποι για να μιωσουμε ph χωρις φαρμακα εκτοσ τησ οσμοσης ??????????????
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-08-09, 10:02
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου ελεγα να μη χρησιμοποιησεις "ζουμια" για να μειωσεις το Ph... Υπαρχουν πολλοι τροποι πιο ορθοι και σταθεροι ....
αλλοι τροποι για να μιωσουμε ph χωρις φαρμακα εκτοσ τησ οσμοσης ??????????????
Απιονισμενο νερο ...
Τυρφη (μεσα σε φιλτρο) σε ενα βαρελι προετοιμασιας νερου !!
Σε βαθος χρονου συμφαιρει περισσοτερο η A/O (γνωμη μου)
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-08-09, 12:28
Νικατς Ο χρήστης Νικατς δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Απιονισμενο νερο ...
Τυρφη (μεσα σε φιλτρο) σε ενα βαρελι προετοιμασιας νερου !!
Σε βαθος χρονου συμφαιρει περισσοτερο η A/O (γνωμη μου)
Α/Ο ? (μαθαίνω είπαμε!)
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-08-09, 12:35
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικατς Εμφάνιση μηνυμάτων
Α/Ο ? (μαθαίνω είπαμε!)
Α/Ο = Αντιστροφη οσμωση
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-08-09, 13:22
Νικατς Ο χρήστης Νικατς δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Α/Ο = Αντιστροφη οσμωση
ΤΝΧ!
Απο ψες, κύλησε πολύ νερο στο....φίλτρο.
Κατ΄αρχάς, οφείλω να ομολογήσω, το συγκεκριμένο ειναι απο τα fora που τα μέλη τα "πιο πάνω", δεν "εχουν τη μύτη ψηλά. Όσοι διαβιούν στο Διαδίκτυο αρκετά χρόνια, καταλαβαίνουν τι εννοώ!
Απο κει κι ύστερα, στο θέμα μας. Οι θηλυκές που με περίμεναν χθες το βράδυ σπίτι ηταν δυστυχώς τρείς με τη μία μάλιστα να ψυχορραγεί (γυρισμένη στο πλευρό και σχεδον ακίνητη.Και αδιάφορη.)
Δεν ξέρω πως θα την αντικρύσω το μεσημέρι. Φαίνεται πως το αποτέλεσμα της ζημιάς απο το κυνήγι τ' αρσενικού χθες το πρωί απέβηκε μοιραίο τελικά. Μου 'ρθε να τον ..."πνίξω" στο ίδιο του το νερό, χύνωντας μπύρα μέσα στο ποτήρι του.
Αλλά ποιός ειμαι εγώ, σκέφτηκα, που θα πάω ενάντια στη φύση; Νυχτιάτικο.
Και ετσι, έκατσα και χάρηκα τον Περικλή και "αποκοιμήθηκα" με τον "γαυρο". (τι σούπα Θεέ μου!)
Όπου, κατα τη διάρκεια της αποχαυνωσης, παρακολουθώντας το ....."φανταιζί παιγνίδι" του α' ημιχρόνου, χτύπησε το κουδούνι της πόρτας η γειτόνισσα του 3ου ορόφου. Η οποία έδωσε ΔΩΡΟ στη κυρά, τρία χρυσόψαρα!
-"Για το παιδί, καλέ, μια και είδαμε τον κο Νίκο να κουβαλάει ενυδρείο προχθές και καταλάβαμε πως το πήρε για το παιδί!!!"
Τι να πεί και η κυρία μου; Ευχαριστούμε πολύ, είπε. Τι να πεί;
-"Νόμιζα πως θα τα θελες, αγάπη μου, να έχεις περισσότερα!" μου 'πε εμένα το πρωί.
Και αυτά τα έρημα, σε μια γυάλα το ΄να πάνω στ' άλλο, σαν τη "συμφορά" επιπλέουσα!
Δώρο τα στειλαν βλέπεις. Τι ήθελες δλδ; Και 180λιτρο μαζί;

Οπότε, φίλες και φίλοι, με βλέπω να τα παρατάω σύντομα, πριν πάθω κανα εγκεφαλικό -ειμαι και σε κρίσιμη ηλικία-και ανασφάλιστος!

Τον μονομάχο εν τέλει τον "φιλοξενώ" στη γυάλα της κυρα-Μαρίας, αυτηνής του 3ου, τις δύο εναπομείνασες μονομάχες στο 10αρι.
Και στο 30αρι;............................................ ..........................το "έλα να δείς"!
Κουτσοί-στραβοί κεί μέσα μπλέξανε.
Και μαζί μ΄ αυτούς έμπλεξα και γώ.
Σταματάω εδώ και την κάνω για ύπνο (ChL και Πανάθα το βράδυ και με βλέπω να παρακολουθώ το ματς αδειάζωντας νερά στα λουλούδια στο μπαλκόνι (θέριεψαν κι αυτα απ΄το συχνό πότισμα! Ζούγκλα γίνηκαν. Λέτε να φταιεί ...η αμμωνία

Καλό μεσημέρι σ΄όλους/ες σας.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-08-09, 13:37
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικατς Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνοι. Define please..."τα ψαρια που δεν θα χρειαστεις ".
εγω θα ελεγα να κρατησεις αυτα που τελικα θελεις να ασχοληθεις...
για παραδειγμα αν θελεις να ασχοληθεις με σκαλαρια,δωσε ολα οσα δεν ταιριαζουν με αυτα και παρε αλλα δυο τρια ακομα σκαλαρακια....
αν θελεις guppies δωσε ολα τα αλλα και κρατα τα guppies....
ετσι καταληγεις μετα στο ποσο μεγαλο θα ειναι και το ενυδρειο που θα παρεις(βεβαια οσο μεγαλητερο τοσο το καλυτερο)

για να κανεις μια σωστη αρχη και να το ευχαριστηθεις

υπ'οψην οτι καθε χρυσοψαρο θελει τουλαχιστον 40 λιτρα...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-08-09, 13:45
Νικατς Ο χρήστης Νικατς δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 Εμφάνιση μηνυμάτων
υπ'οψην οτι καθε χρυσοψαρο θελει τουλαχιστον 40 λιτρα...
Θα κατέβω στο γκαράζ να γεμίσω λάσπες το αυτοκίνητο της κυρίας Μαρίας! Να μάθει, με τις φιλοφρονήσεις και τα δώρα της!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-08-09, 19:47
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικατς Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα κατέβω στο γκαράζ να γεμίσω λάσπες το αυτοκίνητο της κυρίας Μαρίας! Να μάθει, με τις φιλοφρονήσεις και τα δώρα της!
για να καταλαβω τωρα εχεισ βαλει γκαπι σκαλαρι γαριδα σαλιγκαρια μαζι με τα χρυσοψαρα ??? κατι επαθα τωρα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-08-09, 19:50
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες και απο μενα!
κακη αρχη οπως πολλοι απο εμας....με διαβασμα στα λινκς που σου εδωσαν τα παιδια θα τα πας μια χαρα...αλλα θελει λιγο υπομονη και καποια εξοδα για να διορθωσεις τα λαθη αν αποφασισεις να κρατησεις τα ψαρια που εχεις....
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10906 seconds with 12 queries