Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-12-11, 09:29   #1
τι ψαρακια να βαλω σε 96λ????
harmasn
Member
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος 11-12-11, 09:29
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

εχω στο μικρο μου ενυδρειο 30λ εναν albino και ενα αγγελοψαρο μου ειπαν οτι ειναι δολοφωνικο δεν καταλαβαινω το γιατι ειναι μικρα και διαβασα οτι 1cm ψαριου θελει 2 λιτρα νερο πιστευς για το μεγεθος του ειναι προς το παρον καλα αφου θα τα βαλω στο μεγαλο σε λιγες μερες.τις γνωμες σας παρακαλω
Εμφανίσεις: 5414
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-12-11, 10:41
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Φίλε Harmasn καλημέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Ο κανόνας που αναφέρεις είναι μια τελείως χονδροειδής και "μπακαλίστικη" αναλογία που χρησιμοποιούν κυρίως οι έμποροι και έχει πολύ μικρή σχέση με τις σωστές συνθήκες διαβίωσης των ζωντανών και με τις συνθήκες διατήρησης ενός σωστού και υγιούς ενυδρείου.

Ακόμα κι αυτόν τον κανόνα όμως τον έχεις παρερμηνεύσει καθώς στο συσχετισμό εκατοστών ψαριού με λίτρα ενυδρείου πρέπει να λαμβάνεις υπόψη σου το τελικό μέγεθος των ψαριών καθώς και το πλήθος/σύνθεση που ζουν. Δηλαδή για τα αγγελόψαρα θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου το τελικό μέγεθος του ενήλικου ψαριού (και όχι το σημερινό) καθώς και ότι είναι κοπαδόψαρο και άρα πρέπει να φιλοξενείς τουλάχιστον 6 άτομα ή το λιγότερο ένα πιστοποιημένο ζευγάρι. Συγκεκριμένα στα αγγελόψαρα θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου και το υψος του ενυδρείου καθώς είναι ψάρια που όταν φθάσουν στο τελικό τους μέγεθος χρειάζονται ψηλά (βαθιά) ενυδρεία.

Θα σε συμβούλευα να διαβάσεις όλα τα υπομνήματα στην κατηγορία "αρχάριοι γλυκού νερού" και είμαι σίγουρος ότι θα σου λυθούν όλες οι απορίες και θα αντιληφθείς τις πραγματικές απαιτήσεις αλλά και όλα όσα μπορεί να σου προσφέρει το όμορφο χόμπυ του ενυδρείου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-12-11, 10:56
Το avatar του χρήστη kapamarou
kapamarou Ο χρήστης kapamarou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: πειραια;
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

καλως ηρθες φιλε μου,
διαβασε εδω τα προφιλ απο τα ψαρακια που εχεις στο ενυδρειο σου
Pterophyllum scalare
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/scalar.htm


και εδω θα διαβασεις ενα αρθρο του delta66 για το καρχαριακι σου
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43958


σαν νεοι εχουμε κανει ολοι λαθοι οποτε μην αγχωθεις απλα να ξερεις οτι
χρειαζεται υπομονη και διαβασμα για να αποφυγεις δυσαρεστα προβληματα.
διαβασε και εδω ενα αρθρο για να μπεις σιγα-σιγα στο κλιμα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949
οπως ειπαμε υπομονη και διαβασμα και σε λιγο καιρο αυτα θα ειναι
δεν θα ειναι τιποτα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-12-11, 12:41
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kapamarou Εμφάνιση μηνυμάτων
καλως ηρθες φιλε μου,
διαβασε εδω τα προφιλ απο τα ψαρακια που εχεις στο ενυδρειο σου
Pterophyllum scalare
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/scalar.htm


και εδω θα διαβασεις ενα αρθρο του delta66 για το καρχαριακι σου
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43958


σαν νεοι εχουμε κανει ολοι λαθοι οποτε μην αγχωθεις απλα να ξερεις οτι
χρειαζεται υπομονη και διαβασμα για να αποφυγεις δυσαρεστα προβληματα.
διαβασε και εδω ενα αρθρο για να μπεις σιγα-σιγα στο κλιμα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949
οπως ειπαμε υπομονη και διαβασμα και σε λιγο καιρο αυτα θα ειναι
δεν θα ειναι τιποτα

+100
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-12-11, 17:37
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

μαλιστα το μεγαλο μου ενυδρειο δεν εχει το καταληλο υψος για το αγγελοψαρο μου επισις για τον παγγασιους δεν μου τα ειχαν πει ετσι. ευχαριστω για τον χρονο σας και τισ πλιροφοριες θα επιστραφουν την δευτερα αν και ειναι του αδερφου μου και οχι δικα μου δεν μου αρεσει να τα ζοριζω και να τα βασανιζω αποφασιζω εγω για αυτον χωρισ αυτον!!!! μηπως μποριτε να μου κανετε καποιες προτασεις για το τι μπορω να βαλω στα 96λ που να ειναι ανετα χαρουμενα και ευχαριστημενα τα ψαρακια μου μεσα? η αλιθεια ειναι οτι θα ηθελα να εχω ενα μεγαλουτσικο ψαρακι μεσα υπερκινιτικο θα ελεγα και ενα κοπαδακι δεν ξερω τι ειναι καλο και οφελιμο γι αυτα.διαβασα και καποια ποστ πιο πανω που λενε για τα ενυδρεια 60λ και μικροτερα και πιρα καποιεσ ιδεες αλλα οχι και τοσο κατατοπιστικες
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-12-11, 18:22
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οταν διαλεγουμε ψαρια,υπαρχουν και αλλες παραμετροι που "βοηθανε" η περιοριζουνε (αναλογα πως το βλεπεις) τις επιλογες.
μια απο αυτες ειναι τα λιτρα του ενυδρειου.το μηκος και το βαθος παιζουν επισης ρολο,αναλογα τα ψαρια που θες να κρατησεις.καποια ειναι γρηγορα και πολυ κινητικα και θελουνε μηκος για να μπορουν να κινηθουνε ανετα και αλλα χρειαζονται βαθος.αλλα θελουνε μεγαλη ροη μεσα στο ενυδρειο(να υπαρχει κινηση του νερου δηλαδη)και αλλα χαμηλη ροη.η θερμοκρασια ειναι επισης ενας παραγοντας.αλλος παραγοντας σημαντικος ειναι η σκληροτητα του νερου που εχεις στην βρυση σου.(αυτο το βρισκεις κανοντας μετρησεις με τεστ,υγρα κατα προτιμηση)

αν πχ η βρυση σου εχει Ph 7.5-8 μπορεις ανετα να βαλεις ζωοτοκα οπως guppy η καποιες κιχλιδες (παιρνοντας υποψιν και τις υπολοιπες παραμετρους)χωρις να ασχοληθεις πολυ με τη σκληροτητα του νερου.αν θες ομως να βαλεις ψαρια οπως neon tetra,αυτα χρειαζονται πιο μαλακο και οξινο νερο,οποτε θα πρεπει να αλλαξεις το νερο σου.αυτο γινεται με διαφορους τροπους οπως με χρηση ενυδρειακης τυρφης η αντιστροφη οσμωση.το οικονομικο του θεματος ειναι αλλη ιστορια που θα πρεπει να το δεις αφου διαλεξεις τι ψαρια θες.

παντως ενας καλος μπουσουλας για αρχη ειναι η μετρηση του νερου της βρυσης σου και το υπομνημα που διαβασες για ψαρια σε μικρα ενυδρεια.

αποκει και περα κοιτας αν θες να μπεις σε εξτρα εξοδα η οχι και ποσο θες να ασχοληθεις.ο λογος που πρεπει να κοιταξεις ολες αυτες τις παραμετρους ειναι καταρχην γιατι αν δεν καλυπτεις τις αναγκες των ψαριων αυτα θα στρεσσαρονται θα αρρωσταινουν και πολυ πιθανον και να ψοφανε αδικα.
ο δευτερος ειναι γιατι χωρις σωστες συνθηκες(ακομα κιαν δεν ψοφησουνε) δεν θα δεις ποτε τις πραγματικες συμπεριφορες των ψαριων που εχεις με αποτελεσμα να μην τα χαρεις.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-12-11, 18:34
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

80-40 (υψος με 5 εκατοστα χαλικακι)-30 96 λιτρα 2 πλαστικα φυτα για αρχη μολις εχω περισσοτερες γνωσεις και πορους θα παρω αλιθηνα ενα σεντουκι οπου του εχω "φυτεψει" μια αεροπετρα για φυσαλιδες ομορφια και οξυγωνο φιλτρο θερμοστατη θερμομετρο και φωτισμο.του εχω κανει θεραποια με βακτιρια και αντιχλωριο για αρκετουτσικο καιρο.την δευτερα θα παρω τα τεστακια για το ph νιτρικα αμμωνια και ολα τα λοιπα.οσο για το νερο δεν ξερω δεν εχω τουσ καταληλους μετρητες για να σου πω τωρα. θελω να αποφασισω στα ψαρακια πρωτα ετσι ωστε να κανω το ενυδρειο μου καταληλο για αυτα, για αυτο ψαχνω για να μαθω τι μπορω να βαλω μεσα και ποσα και να μην εμπιστευτω παλι καπιον απο πετ σοπ γιατι προφανως ειναι τα συμφεροντα στη μεση και κατα δευτερον πιρα μια νιλα με τον παγγασιους και το αγγελοψαρο.ελπιζω να σε βοηθισα λιγο για να με κατατοπισεις καπως
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-12-11, 18:57
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

με τα τεστ που θα παρεις θα μετρησεις το νερο της βρυσης σου.χωρις να εχουμε τα χαρακτηριστικα του νερου στο οποιο θες να βαλεις τα ψαρια δε θα μπορεσει κανεις να σου προτεινει κατι.

θελω να πω οτι μπορει να σου προτεινει καποιος οτι θελει αλλα χωρις να ξερει παραμετρους του νερου δε θα μπορεσει να σου πει κατι σωστο.
χωρις μετρησεις στο νερο,θα μιλαμε στον αερα.

κοιταξε το υπομνημα με τις προτασεις για ψαρια σε μικρα ενυδρεια,βρες καποια που να σου αρεσουν και μολις κανεις τις μετρησεις στο νερο σου (ph,gh,kh) θα μπορεσουν τα παιδια να σου προτεινουν κατι.αναλογα και τα χρηματα που θες να διαθεσεις.

αν σου πω εγω τωρα δηλαδη να βαλεις ενα ζευγαρι ραμιρεζι το πιθανοτερο ειναι οτι θα πρεπει να μαλακωσεις το νερο σου.αυτο για να γινει εγω θα σου προτεινα να παρεις οσμωση.εσυ θα μπορεις να δωσεις αλλα 50-60 ευρω για να την αγορασεις?
γιαυτο σου λεω,κοιταξε τα ψαρια,βρες καποια που σου αρεσουνε,κανε και τις μετρησεις στο νερο σου με τα τεστ που θα παρεις και μετα εδω ειμαστε.ολοι θα σε βοηθησουνε, εισαι στο σωστο μερος.
για αρχη,διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους
και στρωσε το φιλτρο!(ξανα,διαβασε τα υπομνηματα)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-12-11, 19:08
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

εχω διαβασει τα περισσοτερα ιδικα αυτο που μου λες για τα μικρα ενυδρεια απλα ηθελα κατι πιο κατατοπιστικο απο της 7 το πρωι που εχω ενγραφει διαβαζω με ενα διαλημμα 5ωρων για υπνο και 10 λεπτων για φαι :P μηπως εχεις καπιο αλλο φορουμ ποστ για να δω κατιγοριες ψαριων (τροπικα παντα οχι θαλασσινα)* η κατι που θα με βοηθισει να επιλεξω? και να μπορεσει να χωρεσει στα 96λ μου κατι για να μου δωσεις ιδεες τπτ ιδιαιτερο
-------------------------
*το γραφω γιατι ειμαι αρχαριος και δεν ξερω προφανως να τα ξεχωριζω οτι και να μου διξεις μην το παρετε καπως για λογουσ ανασφαλιας το εγραψα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harmasn : 11-12-11 στις 19:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-12-11, 19:11
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κοιταξε στο thread παρουσιασεις ενυδρειων εδω για να παρεις ιδεες αλλα και να δεις και τις παραμετρους νερου σε καθε ενυδρειο.αν δεις καποιο ψαρι που σου αρεσει ψαξτο και εδω με την ονομασια του.και μην ξεχνας οτι το google ειναι φιλος σου
αφου ξεκινησες με διαβασμα,καλα το πας
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-12-11, 19:17
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

να σαι καλα φιλαρακι σε ευχαριστω πολυ θα τα πουμε συντομα για τα περετερο καλο σου απογευμα/βραδυ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-12-11, 20:06
Το avatar του χρήστη kapamarou
kapamarou Ο χρήστης kapamarou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: πειραια;
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

οπως ειπε και ο kgf12345 υπαρχουν αρκετες επιλογες αλλα θα πρεπει να δεις εσυ τι εισαι διατεθειμενος
να κανεις και ποσα χρηματα σε παιρνει να ξοδεψεις.

γνωμη μου φιλε μου μη τα βαλεις καθολου τα πλαστικα φυτα,
αν σε παιρνει ο δρομος προς πειραια ελα να σου δωσω αληθινα
χωρις χρηματα φυσικα.
οσο για τα ψαρια πηρες τη σωστη αποφαση
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-12-11, 19:20
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

Τα ψαρακια Δυστηχος λογο χοντροκεφαλιας του αδερφου μου δεν επιστραφηκαν οποτε αποφασισα να στισω ενα δικο μου 60αρι με ζωντανα φυτα.Οσο αφορα τις μετρησεις για το νερο την παρουσα στιγμη δεν μπορω να σας πω με ακριβεια τα νουμερα(δεν ειμαι σπιτι) ξερω πως εχω υψηλα Gh οποτε σκεφτηκα κατι σε guppy αλλα θα ηθελα και μερικα rammy nose!Θα μπορεσουν να συμβιοσουν;αν θυμαμαι καλα θελουν και τα 2 τους υψηλο gh αλλα θα τα βρησκουν μεταξυ τους;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-12-11, 19:43
penny Ο χρήστης penny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2011
Περιοχή: Σκύδρα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

μπορουν να συμβιωσουν(θελουν πιο μαλακο νερο οι ροδοστομοι ομως)αλλα δεν θα σου μενει γονος απο τα guppies. εγω θα σου προτινα guppy,ενα κοπαδακι corydoras(γτ τα εχω μαζι και δεν πειραζουν τα μικρα),σαλιγκαρια(apple snails) και λιγες γαριδες red cherry. αρκει βεβαια να ναι καλα φυτεμενο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-12-11, 19:57
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Γκαπια με ροδοστομους ΟΧΙ.
Εκ διαμετρου διαφορετικες απαιτησεις νερου.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-12-11, 20:09
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

Κριμα και μου αρεσουν κ τα 2 τι θα μου προτινατε για να συνδιασω τους ροδοστομους;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-12-11, 20:10
penny Ο χρήστης penny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2011
Περιοχή: Σκύδρα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

αντιστροφη οσμωση σιγουρα. και μετα ψαρια μαλακου νερου.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-12-11, 21:00
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

Καλα φυτεμενω δυσκολο γιατι ειμαι αρχαριος και ψαχνω για κατι πιο ευκολο μολις παρω εμπιριες θα δοκιμασω κατι δυσκολο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harmasn : 13-12-11 στις 21:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-12-11, 21:41
Το avatar του χρήστη Antonios
Antonios Ο χρήστης Antonios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-12-2011
Περιοχή: Αρμενιοί,Κυπαρισσία Μεσσηνίας
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή σχετικα με φυτεμενο

Μερικά φυτά είναι πολύ εύκολα. Έχω ενυδρείο παρόμοιο με το δικό σου. Παλιά είχα χρυσοψαρα και πλαστικα φυτα. Τα έχω αλλάξει με αληθινα (κερατοφυλλο, ανούβια και βαλισνέριες). Φίλε, είναι πανεύκολα φυτά(ιδίως το κερατόφυλλο γίνεται ζούγκλα), χωρίς διοξείδιο ή πολλά λιπάσματα. Βέβαια άλλαξα τα χρυσόψαρα (με γκάπυ) γιατί θα τα είχαν βοσκήσει όλα. Το ενυδρείο μου έχει γίνει πολύ ωραιότερο, και επίσης βοηθάνε στην βελτίωση των παραμέτρων του νερού(νιτρικά).
__________________
Αν η εμπειρία τρωγόταν, θα είχα πεθάνει από ασιτία
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-12-11, 22:02
penny Ο χρήστης penny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2011
Περιοχή: Σκύδρα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

και εγω οταν μιλαω για φυτεμενο αυτα τα φυτα εννοω,, ανουμπιες, εχινοδορους, κερατοφυλλο, βαλισνεριες, πανευκολα,, ποτε μου δεν χρησιμοποιησα ουτε καν λιπασμα για τα συγκεκριμενα. απλα για να πας σε ψαρια μαλακου νερου θελεις σιγουρα αντιστροφη οσμωση ολα ταλλα δεν θα σε βοηθησουν (τυρφες,φυλλα κτλ) ειναι και μεγαλο το ενυδρειο για να χρησιμοποιησεις απιονισμενο νερο και δεν συμφερει. μην βιαζεσαι. πρωτα πρεπει να στρωθει το ενυδρειο σου επειτα προσπαθησε να το διακοσμησεις με τα παραπανω ευκολα φυτα επισης με ριζες και πετρες. και αργοτερα θα βαζεις λιγα λιγα τα ψαρια που θα αποφασισεις. τα ψαρια μαλακου νερου εχουν περισσοτερες απαιτησεις και ειναι αρκετα ευαισθητα και θα ταν κριμα να τα παρεις και ψοφησουν. πρωτα διαβασε εδω μεσα κοιτα ψαξε και θα κατασταλαξεις καπου.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-12-11, 02:56
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

δεν με καταλαβαται στα 96 λιτρα ειναι ο παγγασιους και 2 αγγελοψαρα σε αυτο που μιλαμε τωρα θα ειναι 60 λιτρα με ενα κοπαδι απο ροδοστομους σιγουρα,γυρο στα 6 με 8 (6 σιγουρα) μεταχιρισμενο και θ ατο ξεκινησω απο την αρχη για στροσιμο κτλπ οποτε με το απιονισμενο για τα 60 λιτρα πιστευω πως δεν θα εχω τοσο μεγαλο ζορι.επισης μου ειπαν και για καποια φυτα που δεν θελουν καν υποστρομα και να μπλεκεις σε διαδικασιες να το στροσεις και χωρισ νερο λογο του υποστροματος και κατι τετοια(δεν τα γνωριζω καλα δεν εχω ψαχτει ακομα)οποτε αν βαλω 50% νερο βρυσεις και 50 απιονισμενο πιστευεται δεν θα εχω ενα καλο αποτελεσμα? για στροσιμο στην αρχη και μετα για τισ αλαγες παλι το ιδιο και αναλογα με τις μετρισεις μου βαζω λιγο παραπανω απο αυτο που χριαζεται. τι λετε?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-12-11, 07:51
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
με τα τεστ που θα παρεις θα μετρησεις το νερο της βρυσης σου.χωρις να εχουμε τα χαρακτηριστικα του νερου στο οποιο θες να βαλεις τα ψαρια δε θα μπορεσει κανεις να σου προτεινει κατι.

θελω να πω οτι μπορει να σου προτεινει καποιος οτι θελει αλλα χωρις να ξερει παραμετρους του νερου δε θα μπορεσει να σου πει κατι σωστο.
χωρις μετρησεις στο νερο,θα μιλαμε στον αερα.
Κατ'αρχή θέλω να πω ότι διαφωνώ με την πιο πάνω προσέγγυση του φίλου kgf12345. Κατά τη γνώμη μου πρώτα επιλέγουμε το ψάρι που θέλουμε και μετά βλέπουμε πως μπορούμε να το φιλοξενήσουμε σωστά.
Το να επιλέξω τι νερό θα χρησιμοποιήσω και μετά να ψάξω τι ψάρι τερειάζει στο νερό, νομίζω είναι λάθος αρχή σε αυτό το χόμπι.

...σίγουρα κάποιες φορές θα βρούμε το οικονομικό μπροστά μας ή το θέμα του χώρου ή το θέμα της διαθεσημότητας του ψαριου κλπ κλπ και θα πρέπει να αλλάξουμε επιλογή ψαριού. Ξανά όμως θα πρέπει να ακολουθήσουμε την ίδια διαδικασία....πρώτα επιλέγουμε το ψάρι που μας συναρπάζει και μετά του φτιάχνουμε τον κατάλληλο βιότοπο.

Κατά τα άλλα, φίλε harmasn προσωπικά πιστεύω ότι είσε σε πολύ καλό δρόμο και με τον τρόπο που λές φιλοξενάς άνετα τους ροδόστομους που θέλεις (αν και το 60ρι είναι κάπως μικρό)
Από άποψης παραμέτρων του νερού όμως, αν μαλακώνεις το νερό της βρύσης με απιονισμένο, δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα.....ένας παράγοντας που πολλές φορές ξεχνάμε είναι ότι τα ψαράκια που φτάνουν στα ενυδρεία μας ίσως να μην έχουν ζήσει ποτέ σε όξινο ή μαλακό νερό.....δεν είναι άγρια ψάρια αλλά ψάρια αναπαραγωγής σε δεξαμενές.
Το πιο πάνω δεν το λέω για να θεωρήσει κάποιος ότι δεν χρειάζεται να προσέξουμε τις παραμέτρους του νερού.....φυσικά και χρειάζεται! Το λέω με την έννοια του ότι δεν χρειάζεται να φτάνουμε στην υπερβόλή και να αποθαρυνόμαστε από το να κάνουμε αυτό που θέλουμε.

....ΦΥΣΙΚΑ, το πιο πάνω ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ κανόνας αφού ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΔΗ είναι πιο ευαίσθητα και δεν μπορούν να επιβιώσουν ή έστω να ζήσουν όσο ζούν συνήθως στη φύση ή στα ενυδρεία, αν δεν έχουν τις κατάλληλες συνθήκες νερού!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-12-11, 08:19
Το avatar του χρήστη Antonios
Antonios Ο χρήστης Antonios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-12-2011
Περιοχή: Αρμενιοί,Κυπαρισσία Μεσσηνίας
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή Φυτά χωρίς υπόστρωμα

Εύκολα φυτά για αρχάριους όπως εμείς, και που δεν θέλουν υπόστρωμα, είναι η ανούβια και το κερατόφυλλο. Δεν χρειάζονται έδαφος, γιατί παίρνουν τα απαραίτητα θρεπτικά στοιχεία απευθείας από το νερό του ενυδρείου σου. Απλά τα δένεις προσεκτικά με πετονιά σε μια ρίζα του ενυδρείου. Το κερατόφυλλο μπορείς και να το αφήσεις να επιπλέει. Κάνει ωραίες κρυψώνες για το γόνο ζωοτόκων ψαριών.
__________________
Αν η εμπειρία τρωγόταν, θα είχα πεθάνει από ασιτία
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-12-11, 14:18
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ'αρχή θέλω να πω ότι διαφωνώ με την πιο πάνω προσέγγυση του φίλου kgf12345. Κατά τη γνώμη μου πρώτα επιλέγουμε το ψάρι που θέλουμε και μετά βλέπουμε πως μπορούμε να το φιλοξενήσουμε σωστά.
Το να επιλέξω τι νερό θα χρησιμοποιήσω και μετά να ψάξω τι ψάρι τερειάζει στο νερό, νομίζω είναι λάθος αρχή σε αυτό το χόμπι.
ο λογος που προτεινω να κοιταξει το νερο πρωτα,ειναι γιατι ξεκιναει τωρα,και οπως πολλοι αρχαριοι ψαχνεται για το τι ψαρια ειναι καλυτερα για αρχη.αυτο αυτοματως(το οτι ξεκιναει τωρα)συνηθως περιοριζει καπως τις επιλογες.εκτος αυτου,αυτο που προτεινα ητανε μετρησεις στο νερο (Ph,gh,kh) και ταυτοχρονα να κοιταξει και το υπομνημα για επιλογες ψαριων σε μικρα ενυδρεια.αυτα τα δυο μαζι θα βοηθουσανε οποιονδηποτε να βρει με τι ψαρια να ξεκινησει.
πρωτον γιατι θα εχει μια εικονα αρκετων επιλογων και των παραμετρων τους(απτο υπομνημα)και θα εχει και μια εικονα για το νερο με το οποιο ξεκιναει.ετσι αν χρειαστει να αλλαξει το νερο,αναλογα και με τις τιμες που εχει στη βρυση θα ειναι πιο ευκολο να του προτεινει καποιος πως να "πειραξει" τη σκληροτητα "efficiently" για να το πω αγγλιστι.

αυτο ομως ειναι αναλογο του με τι νερο ξεκινας απτη βρυση.δεν το βλεπω λαθος,το βλεπω πρακτικο.εκτος αυτου δεν βλεπω καπου λαθος να λες σε καποιον που ξεκιναει να κανει μετρησεις,αφου ειναι ισως η πιο σημαντικη ρουτινα στο χομπι,μετα της αλλαγες νερου.ισως και πριν απο αυτες...

επισης απτα λεγομενα του καθενος,καταλαβαινεις τα προβληματα που μπορει να προκειψουν σε αυτα που του προτεινει καποιος.για παραδειγμα για καποιες ηλικιες (αν και τωρα πλεον για ολες) το οικονομικο ειναι μεγαλο θεμα.δεν υπαρχει λογος να του πω απτην αρχη: "διαλεξε οποιο ψαρι σου αρεσει και αν χρειαστει θα παρεις οσμωση." ξερεις οτι θα μπορει? η οτι θα χρειαζεται?χωρις καν να εχει διαλεξει ψαρι ακομα και χωρις να ξερεις τι νερο εχει στη βρυση?σιγουρα υπαρχει τροπος να γινουνε ολα,αλλα αυτο δε σημαινει απαραιτητα οτι θα χρειαστει να γινει κατι.μπορει να διαλεξει καποιο ψαρι και οι τιμες που εχει στη βρυση να δειχνουν οτι κανει δουλεια και με τυρφη.και για σκληροτητα και για Black water.

εξαλλου δε βλεπω με ποιο τροπο θα ενθαρρυνω περισσοτερο εναν αρχαριο αν του πω διαλεξε ψαρι και καθε φορα που θα διαλεγει ενα "δυσκολο" να του λεω οχι αυτο δε μπορεις να το κρατησεις γιατι ειναι δυσκολο η θελει πολυ μαλακο νερο και χρειαζεσαι Α.Ο καλυτερα κλπ κλπ.αν εχει τις τιμες του νερου του σαν μπουσουλα το βλεπω πολυ πιο ευκολο να διαλεξει κατι με οσο το δυνατον λιγοτερα "προβληματα".και αφου διαλεξει κατι και εχει τα δεδομενα με τα οποια ξεκιναει τοτε μπορει να γινει μια σωστη συζητηση για το τι μπορει να κανει και τι να αλλαξει και πως.

επισης να πω για να μην παρεξηγηθω,οτι προσωπικα,αν θελω να απαντησω σε καποιο θεμα το κανω μονο αν κατι απτα αναφερομενα μου εχει τυχει και εχω εστω και μια πολυ μικρη προσωπικη εμπειρια στο θεμα.αλλιως δεν απανταω καθολου,η αν απαντησω θα ειναι σε μορφη ερωτηματος ωστε να μαθω κιεγω περισσοτερα για το θεμα.ακομα κιαν κατι νομιζω οτι το ξερω η το καταλαβαινω.και ποτε δεν ειμαι απολυτος.με αυτο δεν υπονοω τιποτα απολυτως για κανεναν,απλα λεω τι κανω εγω προσωπικα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-12-11, 18:01
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Φίλε kgf12345 εγώ είπα ότι διαφωνώ με την προσέγγυση σου. Δεν είπα ότι είμαι ο Πάπας και δεν κάνω λάθη. ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ είπα η σωστή διαδικασία είναι αυτή. Εσύ έχεις κάθε δικαίωμα να έχεις τη δική σου άποψη.

Πολλά μπορείς να πεις για να στηρίξεις και τις δυο γνώμες. Πιο πάνω εξηγάς πολύ σωστά γιατί λες να γίνει πρώτα η μέτρηση του νερού και μετά να σου προτείνουν ψαροσύνθεση.

Εγώ λέω πες ότι έρχεται και σου λέει το νερό είναι σκληρό, τι θα του προτείνεις διλαδή? Ψάρια σκληρού νερού? Που ξέρεις ότι δεν μπορεί να διαθέσει τα λεφτά για ΑΟ? Γιατί να του τα αποκλείσεις τα υπόλοιπα διλαδή?

Εσύ λες " δεν υπαρχει λογος να του πω απτην αρχη: "διαλεξε οποιο ψαρι σου αρεσει και αν χρειαστει θα παρεις οσμωση." ξερεις οτι θα μπορει?"
Εγώ σου λέω δεν υπάρχει λόγος να του πω από την αρχη "δες τις παραμέτρους του νερού σου και θα σου πω τι μπορείς να βάλει" ξέρεις ότι θα του αρέσει? Η έστω ξέρεις ότι δεν θα προτιμούσε να βάλει κάτι άλλο και ας χρησιμοπόιούσε ΑΟ ή τύρφη?

Και επιδή αναφέρθηκες σε προσωπικές εμπειρίες, απλά να αναφέρω ότι και εγώ με βάση αυτές μιλάω και με βάση αυτές έχω διαμορφώσει την πιο πάνω προσέγγυση.
Να σου πω ότι όταν ξεκινούσα μου είπαν πάρε ένα 60ρι ενυδρείο και βάλε γκαπάκια για αρχή που είναι εύκολα. Από την πρώτη μέρα που έστεισα το ενυδρείο φίλε μου σκεφτώμουν πως θα πάρω μεγλύτερο ενυδρείο για να μπορέσω να φιλοξενήσω έστο ένα ζευγαράκι κατάδικους αφού μου άρεσαν οι αμερικάνικες κιχλίδες. Όταν με το καλό πήρα το 120ρι, πήρα και τους κατάδικους και άρχησα να σκέφτομε πως θα πάρω το 300ρι για να βάλω μέσα Όσκαρ που ήταν η αμερικανικη κιχλίδα που μου άρεσε περισότερο.

....Ξέρεις λεφτά που θα εξοικονομούσα αν κάποιος μου έλεγε από την αρχή διάλεξε το ψάρι που θες για να σου πω τι χρειάζεται? Πολλές φορές φίλε μου είναι πολύ πιο οικονομικό να δώσεις περισότερα χρήματα στην αρχή και να πάρεις αυτό που πραγματικά θέλεις από το να κάνεις οικονομία και στο τέλος να μένεις ανικανοποιήτος και να τα δίνεις σταδιακά μέχρι να πάρεις αυτό που σε γεμίζει.

....δεν λέω ότι δεν με οφέλεσε που κατά καιρούς είχα διαφορέτικά ψάρια ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΛΕΩ ότι οι άλλες ΓΝΩΜΕΣ είναι λάθος και η δική μου η σωστή. Απλά έχω την ΔΙΚΗ ΜΟΥ άποψη ότι ΚΑΝΕΝΑ ψάρι δεν είναι τοοοοοοοσο δύσκολο που να μην μπορεί ακόμα και κάποιος αρχάριος να το κρατήσει στο ενυδρείο του...ΝΟΟΥΜΕΝΟΥ ότι έχει όρεξη για διάβασμα και αγάπη σε αυτό που κάνει....απλά κάποιες φορές πρέπει να πέσει νωρίς στα βαθιά!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-12-11, 19:40
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ασφαλως και εχεις δικαιωμα να πεις τη γνωμη σου,δεν θα το κρινω εγω αυτο φυσικα
ουτε λεω οτι εχεις αδικο σε αυτο που λες,απλα εξηγησα κιεγω το σκεπτικο μου.αποκει και περα σαφως και μπορει να βαλει οτι θελει αν εχει ορεξη για διαβασμα και να ασχοληθειοτι λεω το λεω φιλικα
σταματαω το offtopic για να μη χαλασουμε το θεμα γιατι μπορουμε να το συζηταμε για μερες αν συνεχισουμε

@harmasn: διαβασε και ρωτα και θα τη βρουμε την ακρη
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-12-11, 20:13
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

δεν ειναι αναγκη να "τσακωνεστε" ο καθενας μας εχει κριτικη ικανοτιτα βαζει κατι αυτα που ακουει βλεπει τα επεξεργαζεται και κραταει αυτα που θελει ειπατε 2 γνωμες που για μενα και οι 2 ειναι σωστες και σασ ευχαριστω γιατι πανω απ ολα το κανατε γιατι ενδιαφερθηκατε για μενα που δεν με ξερετε και αυτο μου φτανει.λοιπον στα μετρηση νερου με στικακι που μετραει τα παντα(δεν εχω καταλαβει και πολλα απο τις αποχρωσεις των χρωματων)NO3:0 NO2:0 CL2:0 PH:αναμεσα σε 7,2 με 6,4 και το GH MOY κιμενετε απο 7 με 14
-------------------------
να σας πω επισης οτι σκεφτομαι να βαλω ροδοστομους μαζι με ramirezi που διαβασα οτι και καπιος αλλος τα ειχε αυτα μαζι και ειναι κουκλακια τα ramirezi απ οσο ειδα φοτο στο ιντερνετ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harmasn : 14-12-11 στις 20:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-12-11, 20:48
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

@ kgf12345 εννοείται ότι φιλικά μιλάμε!

@ harmasn δεν είναι τσακομός αυτός φίλε είναι απλά μια απλή διχογνωμία που σε κάθε περίπτωση είναι υγειές να υπάρχει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-12-11, 20:55
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

γι αυτο εβαλα εισαγωγικα αλλωστε αν ειχαμε ολοι την ιδια γνωμη δεν θα γινοταν διαλογος.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-12-11, 01:55
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmasn Εμφάνιση μηνυμάτων
να σας πω επισης οτι σκεφτομαι να βαλω ροδοστομους μαζι με ramirezi που διαβασα οτι και καπιος αλλος τα ειχε αυτα μαζι και ειναι κουκλακια τα ramirezi απ οσο ειδα φοτο στο ιντερνετ
δεν ειναι ασχημες επιλογες,σε παραμετρους νερου ειναι κοντα και εχω διαβασει αρκετους που κρατησανε τα δυο ειδη μαζι χωρις προβλημα.θα χρειαστει να μαλακωσεις το νερο λιγο ακομα μου φαινεταικυριως για τα ραμιρεζι.αν και με τις μετρησεις απτα στικ να παιζουνε τοσο πολυ οσο λες δε μπορω να σου πω ποσο ακριβως.παντως θελουνε μαλακο νερο και εισαι μαλον προς το "σκληρουτσικο".για το ph και σαυτο οριακα εισαι προς τα πανω.αναλογα ποια απτις δυο τιμες ισχυει τελικα.
γιαυτο ειναι καλυτερα να χρησιμοποιεις υγρα τεστ και οχι στικ γιατι πολλες φορες δε βγαζεις ακρη,και οταν βγαζεις δε μπορεις νασαι και παντα σιγουρος για τη μετρηση.
για τους ροδοστομους τωρα καποιες σελιδες λενε οτι το μινιμουμ μηκος ενυδρειου ειναι απο 60cm και ανω οποτε εκει εισαι οριακα μεσα για ενα μικρο κοπαδακι αλλα δε νομιζω οτι θα ειναι ιδανικες συνθηκες γιαυτα.(κολυμπανε αρκετα αν δεν κανω λαθος και θελουνε μηκος)μη το δενεις κομπο ομως αυτο που σου λεω γιατι δεν τα εχω κρατησει ποτε μου,αποτι εχω διαβασει σου λεω τωρα. οποτε περιμενε να παρεις και τη γνωμη πιο εμπειρων απο μενα.

κατα τα αλλα νομιζω αν μαλακωσεις λιγο το νερο και βαλεις και τυρφη για να κανεις Black water θα ειναι πολυ ομορφο ενυδρειακι.περιμενε να παρεις κιαλλες γνωμες ομως
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τι ψαρακια? zapatas Γλυκό νερό - Γενικά 18 23-05-11 10:43
βαρβαρο στρωσιμο αναγκαστικα!τι ψαρακια μπορω να βαλω να αντεξουν?? nikossar Αρχάριοι γλυκού νερού 3 20-09-10 04:17
Nεα Ψαρακια ?!? gtsia Αρχάριοι γλυκού νερού 16 31-03-08 19:26
Ψαρακια για max 25 lt? Tetra Αρχάριοι γλυκού νερού 6 17-03-08 02:44
ΤΙ ΨΑΡΑΚΙΑ ΘΑ ΒΑΛΩ TEDDY Αρχάριοι γλυκού νερού 6 15-04-07 15:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10440 seconds with 13 queries