Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 08-04-16, 15:12
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Βγαλε μια φωτο και βαλε μια αγγελια εδω να το χαρισεις..
Αν δεν τα καταφερεις, μετα βλεπεις..
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 08-04-16, 15:14
Elena Petrou Ο χρήστης Elena Petrou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2016
Περιοχή: Περιστέρι, Αθήνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Αν βάλεις κάποια αγγελία στην αντίστοιχη κατηγορία ίσως το θέλει κάποιος απο το forum...

ΥΓ Με πρόλαβε ο Tsala.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 11-04-16, 17:34
karajon Ο χρήστης karajon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι!
Συγγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντηση αλλά προσωπικές υποχρεώσεις το επέβαλαν. Δεν έγινε ακόμη ενέργεια για να χαριστεί το χρυσοψαράκι λόγω των υποχρεώσεων που προανέφερα εντούτοις, σήμερα που το παρατηρούσα ξανά μπήκα σε περίεργες υποψίες.
Κατ' αρχάς επί 3 ημέρες γινόταν αλλαγή 50% νερού ενώ Σάββατο και Κυριακή αυτό δεν έγινε. Το ψαράκι έφαγε αποφλοιωμένο μπιζέλι την Παρασκευή και ξανά το ίδιο γεύμα σήμερα. ΣΚ είχε νηστεία.

Παρατήρησα μαύρα στιγματάκια πάνω στο κεφάλι του (δεν υπήρχαν την Παρασκευή) και ότι στην κοιλιά ΙΣΩΣ και να άλλαξε το χρώμα του από πορτοκαλί σε πιο κίτρινο... Λέω "ίσως" διότι δεν θυμάμαι ακριβώς πως ήταν στην κοιλιά το ψάρι. Ψάχτηκα λοιπόν λίγο στο forum και ανησυχώ καθώς διάβασα στο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22519 για την φυματίωση των ψαριών... Λόγω του ότι είναι μεταδοτική στον άνθρωπο από ότι διάβασα και καθώς έχω ανήλικα παιδάκια ξανασκέφτομαι το θέμα της ύπαρξης ενυδρείου... (ουφ).
Είναι συχνή ασθένεια που πλήττει πληθυσμούς χρυσόψαρων; Αν τελικά είναι κάτι τέτοιο πως γίνεται η διάγνωση και πως η απολύμανση του ενυδρείου και παρελκομένων; Έχετε κάποια σχετική εμπειρία;

Κατά τα άλλα καθώς φαίνεται τα 3 ψαράκια (τα δύο απεβίωσαν) έχουν κάποια κοινά συμπτώματα (νωχελικότητα, απώλεια όρεξης), ενώ και κάποιες διαφορές: αυτό παρουσιάζει αυτά τα μαύρα στιγματάκια στο κεφάλι και κάποιες "γραμμές" στην ουρά ενώ τα άλλα δύο είχαν πρόβλημα πλεύσης καθώς και ίσως μια ελαφριά δεξιόστροφη "κάμψη" του κορμού τους.

Η παραπάνω εικόνα δίνει εντύπωση φυματίωσης; Τι λέτε από την εμπειρία σας;

Επιπλέον, σκέφτομαι ότι θα είναι κάτι μεταδοτικό αφού και οι αλλαγές 50% νερού δεν βοήθησαν και τα τρία νόσησαν ενώ από την άλλη λέω ευτυχώς που δεν παρατηρώ απώλεια βάρους ή όγκου (για φυματίωση). Θυμάμαι τώρα ότι και στο pet shop υπήρχε ένα χρυσόψαρο (όχι comet) με κάποια διόγκωση πίσω από το κεφάλι... υπάρχει περίπτωση να ήρθαν άρρωστα ακόμη και από την εισαγωγή;

Ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 11-04-16, 17:42
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Τα ελληνικά καταστήματα φυσικά και παραλαμβανουν άρρωστα ψάρια
Η μεταφορά τους και ο τρόπος που γίνεται τα εξασθενεί ακόμη περισσότερο

Για τη μετάδοση ασθενειών και γενικά για τα μετρα προφύλαξης, θεωρώ πως τα 2α πρέπει να υπάρχουν, αρκεί να μην φτάνουν στα άκρα

Εναλλακτικα, μπορούμε να μπουμε εμείς σε γυάλα - καραντίνα

Οι συνθηκες των ψαριών δεν ήταν οι καλύτερες. Ενας λόγος παραπάνω εάν έπεσες σε ασθενικά ή ταλαιπωρημενα ψάρια

Προσωπικα θα επέλεγα να επιστρέψω το ψάρι στο πετ σοπ. Δεν ξερω αν πρέπει να χαριστεί σε χομπίστα. Ισως κάποιος πολύ έμπειρος με σωστό χώρο (και χρόνο) να μπορούσε να προσπαθήσει

Οσο για το θεμα των παιδιών, ο γιος μου ταιζει τα ψαρια εδω και 4 χρόνια και πλέον ανέλαβε και η κόρη μου (22 μηνων)

Δεν ειναι αυτός λογος για να βγει το ενυδρειο απ το σπιτι

Καλή συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 11-04-16, 18:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καψιμο ειναι απο την αμμωνια, που επουλωνεται (melanophore migration)
Το αλλο ενδεχομενοι ειναι, το παρασιτο Uvulifer ambloplitis, το οποιο ομως αποκλειεται, αφου μπορει να συμβει μονο σε λιμνες (το ψαρι ειναι απλα φορεας του "αυγου" του παρασιτου, που περιμενει να παει πχ σε πουλια που τρωνε ψαρια και ετσι γινεται ο κυκλος του παρασιτου)
-------------------------
Γενικα τα ενυδρεια και ειδκα τα χρυσοψαρα ειναι πολυ επικινδυνα για την υγεια του ανθρωπου.
Δεν ακουμε καθε μερα ποσοι πεφτουν θυματα?
Ιδιως οι κινεζοι που τα ειχαν οικοσιτα κατι αιωνες ή τα ειχαν και για τροφη, απο τις επιδημιες που ξεσπασαν, εξαφανιστηκε σαν λαος
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 11-04-16 στις 18:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 11-04-16, 18:26
karajon Ο χρήστης karajon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παιδιά ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Σας παραθέτω φωτογραφία του ψαριού μου.

Φίλε Chocolatepuma, το θέμα είναι ότι εμένα μου έγινε και ένα κρακ στο πρώτο ενυδρείο στις 4 τα ξημερώματα (προ 2-3 εβδομάδων) και γέμισε το σπίτι με νερά, οπότε διαβάζοντας τα περί μεταδοτικότητας της ασθένειας, φρίκαρα. Τα παιδιά λόγω ηλικίας (5,5 το μεγαλύτερο) είναι συνέχεια στα πατώματα και παίζουν, πέριξ του ενυδρείου... Φαντάσου να ξανασυνέβαινε κάτι τέτοιο έχοντας υπόνοια ότι υπάρχει αυτή η ασθένεια στο ψάρι μου.

Φίλε delta66 επισυνάπτω και φωτογραφία του ψαριού προκειμένου να επαληθεύσεις τα περί αμμωνίας. Είναι όντως έτσι;

Σας ευχαριστώ ρε παιδιά!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20160411_184329.jpg
Εμφανίσεις:  234
Μέγεθος:  176,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 11-04-16, 18:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι 100%
Δες κι αυτο http://thegab.org/Articles/Diagnosis...html#BlackSpot
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 11-04-16 στις 18:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 11-04-16, 18:51
karajon Ο χρήστης karajon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Δεκτό το χιούμορ σου παραπάνω (ελπίζω ότι δεν πρόκειται περί ειρωνείας), ίσως αντιδρώ λίγο υπερβολικά με το θέμα αλλά το συγκεκριμένο άρθρο είναι αυτό που με τρέλανε: http://www.practicalfishkeeping.co.u...t.php?sid=6079

Αν το διαβάσεις κ δεις τι λέει ότι μπορεί κάποιος να πάθει αν του σωθεί η τύχη (run out of luck...) είναι κάπως τρομακτικό.

Επίσης ο σύνδεσμος που δίνεις κάτω από τον τίτλο "Bent Spine" δίνει σαν πιθανό αίτιο και τα mycobacteria - fish TB. Αυτό που τα δύο δικά μου είχαν μια υποψία κάμψης στη σπονδυλική στήλη θα έπρεπε να με ανησυχεί; Πάντως από τη στιγμή που αυτό συνέβη (κάμψη) δεν άντεξαν ούτε δύο ημέρες.

ΥΓ. Μου φαίνεται, όπως και να έχει τρομερό, το ότι όταν πηγαίνεις στο pet shop και λες πως είσαι αρχάριος και έχεις την όρεξη να ασχοληθείς με κάτι, δεν υπάρχει καμία ενημέρωση ούτε για τα βασικά.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 11-04-16, 18:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Φυσικα χιουμορ.
Διαβασε πιο προσεκτικα το αρθρο και θα δεις οτι τσαμπα τρελλαινεσαι.
Απλα προληπτικα, μη καθαριζεις βρωμιες (φιλτρο-βυθο) οταν εχεις καποια πληγη στα χερια.
Μεγαλυτερες πιθανοτητες εχεις να παθεις κατι απο κοτοπουλο που πεφτει απο μπαλκονι στο κεφαλι σου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 11-04-16, 19:01
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από karajon Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεκτό το χιούμορ σου παραπάνω (ελπίζω ότι δεν πρόκειται περί ειρωνείας), ίσως αντιδρώ λίγο υπερβολικά με το θέμα αλλά το συγκεκριμένο άρθρο είναι αυτό που με τρέλανε: http://www.practicalfishkeeping.co.u...t.php?sid=6079

Αν το διαβάσεις κ δεις τι λέει ότι μπορεί κάποιος να πάθει αν του σωθεί η τύχη (run out of luck...) είναι κάπως τρομακτικό.
Καμία ειρωνία (εννοείται)
Απλά - για να το κλεισω - όταν κάνεις ένα χόμπι, πρέπει να το χαιρεσαι
Εννοείται παίρνοντας τις βασικές προφυλάξεις
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από karajon Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Chocolatepuma, το θέμα είναι ότι εμένα μου έγινε και ένα κρακ στο πρώτο ενυδρείο στις 4 τα ξημερώματα (προ 2-3 εβδομάδων) και γέμισε το σπίτι με νερά, οπότε διαβάζοντας τα περί μεταδοτικότητας της ασθένειας, φρίκαρα. Τα παιδιά λόγω ηλικίας (5,5 το μεγαλύτερο) είναι συνέχεια στα πατώματα και παίζουν, πέριξ του ενυδρείου... Φαντάσου να ξανασυνέβαινε κάτι τέτοιο έχοντας υπόνοια ότι υπάρχει αυτή η ασθένεια στο ψάρι μου.
Βρε συ μαζι σου
Κι εγω σου ξαναλεω εχω παιδια και μαλιστα το ενα αρκετα μικρό

Περισσοτερους κινδύνους διατρέχουν στις παρατημένες παιδικές χαρές με τα σκουριασμένα σίδερα, τις γόπες και τις συριγγες στο εδαφος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 11-04-16 στις 19:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 11-04-16, 19:10
karajon Ο χρήστης karajon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Και πάλι ευχαριστώ, σας είμαι υπόχρεος

Μόλις θυμήθηκα κάτι "τρομακτικό". Στην πρώτη αλλαγή νερού χρησιμοποίησα τεχνική αλφαδολάστιχου: μια ρουφηξιά και άδειασμα σε κουβά. Ακούμπησε νερό ενυδρείου στο στόμα... θα τα καταφέρω;

Θα ενημερώσω για την προσπάθεια επιστροφής του ψαριού στο pet shop.

Υπάρχει τρόπος από έλεγχο του νερού με τεστ (ή αλλιώς) να διαπιστωθεί αν υπήρχε/υπάρχει βακτήριο ώστε πριν τον καινούριο ένοικο (πιθανώς θα είναι μονομάχος ή κάποια πολύ μικρούλια που μου γράψατε σε προηγούμενη απάντηση) να είμαι σίγουρος ότι δεν θα τον αρρωστήσει από το νερό ή από το ενυδρείο (έπιπλα, βυθός, κτλ);
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 11-04-16, 19:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω πρεπει να ειχα πεθανει εδω και χρονια.
Στη αρχη ειχα πιει κουβαδες νερο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 11-04-16, 19:27
karajon Ο χρήστης karajon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή



Καμία ιδέα/εμπειρία για το αν μπορεί να ελεγχθεί το ενυδρείο πριν φιλοξενήσει τον νέο του ένοικο/ους ; Κατ' αρχάς, είναι απαραίτητο;
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 11-04-16, 19:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εννοεις απο αποψης ποιοτητας νερου ή απο παθογονα?
Απο νερο, διατηρεις ζωντανη ζωντανη τη βιολογια, και κανεις τεστ νερου για ελεγχο.
Αν υπηρξαν ασθενειες, ή το αφηνεις καναδυο μηνες χωρις κατοικους διατηρωντας μονο τη βιολογια ή κανεις απολυμανη και επανεναρξη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 11-04-16, 19:57
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Δεν ειναι ετσι απλα η φυματιωση... Μην τρομαζεις.
Ολοι εχουμε ερθει σε επαφη με νερο και εχουμε πιει τα ml μας

Το ψαρι , την βγαζει δεν τη βγαζει...
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 11-04-16, 20:44
karajon Ο χρήστης karajon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Από άποψη παθογόνων εννοούσα.
Υπάρχει τρόπος ελέγχου προκειμένου να προχωρήσουμε είτε σε 2μηνη αναμονή είτε σε απολύμανση;

Με χαροποιεί που βλέπω ότι υπάρχουν κι άλλοι απρόσεχτοι "πότες"

Στο μεταξύ το ψάρι μια φαίνεται να λειτουργεί κανονικά με όλα τα πτερύγια ανασηκωμένα και καμαρωτά και πέντε κάθεται στο βυθό...
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 11-04-16, 22:11
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μη φοβάσαι, όλοι έχουμε πιει το κατι τις, δεν είναι τόσο εύκολο να κολλήσουμε κάποια ασθένεια από ενυδρεία. Και επειδή η γυναίκα μου είναι λίγο υποχόνδρια (με τα ενυδρεία ) ρωτήσαμε δερματολόγο, και μας είπε πως πιο πιθανό είναι να μεταφέρουμε ασθένεια εμείς στα ψάρια παρά αυτά σε εμάς. Εννοείται όμως πως τηρούνται οι κανόνες υγιεινής , και ότι το ενυδρείο δεν είναι παρατημένο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 11-04-16, 22:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από karajon Εμφάνιση μηνυμάτων
Από άποψη παθογόνων εννοούσα.
Υπάρχει τρόπος ελέγχου προκειμένου να προχωρήσουμε είτε σε 2μηνη αναμονή είτε σε απολύμανση;
Αν πας δειγμα νερου και γινουν εξετασεις στοχευμενες σε υποπτα παθογονα που μπορει να υπηρξαν στο ενυδρειο κλπ και πιαστο αυγο και κουρεφτο.
Πρακτικα δεν υπαρχει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 16-04-16, 10:17
karajon Ο χρήστης karajon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους τους φίλους!
Τελικά και το 3ο χρυσόψαρο κατέληξε...

Έλεγξα το νερό στο pet shop με στικάκι τεστ την Πέμπτη 14/4 και μου είπανε ότι νερό είναι μια χαρά, ούτε νιτρικά, ούτε νιτρώδη, ούτε αμμωνία...
Πήρα λοιπόν δύο zebra danio καθώς διάβασα και εδώ ότι 10 γαλόνια νερού (περίπου 35 λίτρα) είναι αρκετά ακόμη και για έξι ψαράκια.
Φαίνονται μια χαρά, είναι δραστήρια, το ένα κυνηγάει το άλλο.

Του ενός η ουρά φαίνεται κομμένη, δηλαδή δεν είναι διχαλωτή, έχει μόνο το κάτω μέρος, το πάνω θαρρείς και το δάγκωσε κάποιο άλλο ψάρι (?) και το κοψε. Παρ' αυτά, αυτό είναι πιο παιχνιδιάρικο και "ενοχλεί" το άλλο συνέχεια από τη 2η μέρα και μετά, καθώς την 1η μέρα οι ρόλοι ήταν αντίστροφοι.

Αυτό που παρατηρώ από χθες είναι ότι το ένα (αυτό με την ολόκληρη ουρά), θέλει να ανεβαίνει ψηλά προς την επιφάνεια. Επίσης χθες δεν τα είδα δραστήρια στο φαγητό - το ένα έφαγε, το άλλο συνέχισε να σουλατσάρει και να παίζει.

Είναι ανησυχητικό; Θα έχω πάλι προβλήματα;

Έβγαλα το ακροφύσιο του φίλτρου που συνδέεται με το σωληνάκι που τραβάει αέρα από έξω (βγάζοντας φυσαλίδες μέσα στο νερό) και άφησα το απλό ακροφύσιο τύπου "Γ" στοχεύοντας υπό γωνία στην επιφάνεια για να κάνω περισσότερη ανατάραξη και καλύτερη οξυγόνωση. Δεν βλέπω κάποια διαφορά.

Καλημέρα σας και πάλι!


Νέο status
------------------
Επανατοποθέτησα το σωληνάκι που τραβά O2 από έξω και το ψαράκι ξαναέγινε δραστήριο. Θα το παρατηρήσω και στο τάισμα και θα επανέλθω.

Νέο status no.2
------------------
Έπειτα από καμιά ώρα που ήταν δραστήριο το βλέπω να πηγαίνει κ να κάθεται κάτω ακριβώς από το φίλτρο. Χθες, πριν βγάλω το σωληνάκι του φίλτρου καθόταν και πάλι εκεί. Μόλις έβαλα το ακροφύσιο "Γ" άρχισε να κάθεται στην επιφάνεια (λιγότερη ανατάραξη ίσως?). Τώρα που επανατοποθέτησα το σωληνάκι πάει πάλι από κάτω του... Περίεργη συμπεριφορά;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη karajon : 16-04-16 στις 11:23 Αιτία: Νέο status
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 16-04-16, 15:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Προφιλ Zebra Danio http://www.seriouslyfish.com/species/danio-rerio/

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες φίλε μου.
Για να μη πολυλογώ σε 35 λίτρα μπορείς να βάλεις μονομάχο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να τα πω χυμα και σταρατα?
Με το συγκεκριμενο ενυδρειο, το μονο που μπορεις να κανεις για να τα σωσεις (ακομα και στρωμενο να ηταν), ειναι να δωσεις τα ψαρια σε κανενα σωστο ενυδρειο ή λιμνη.
Σε τοσο μικρο ενυδρειο δεν ζουν χρυσοψαρα, ουτε πολλα αλλα ειδη ψαριων.
Καποια πολυ μικρα ειδη μπορει να επιβιωσουν (δεν λεω ζησουν).
Ενας μονομαχος, μονος του, θα ηταν ΟΚ απο ψαρια, στο ενυδρειο σου. (αφου στρωσει)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 16-04-16 στις 15:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 16-04-16, 16:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες φίλε μου.
Για να μη πολυλογώ σε 35 λίτρα μπορείς να βάλεις μονομάχο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να τα πω χυμα και σταρατα?
Με το συγκεκριμενο ενυδρειο, το μονο που μπορεις να κανεις για να τα σωσεις (ακομα και στρωμενο να ηταν), ειναι να δωσεις τα ψαρια σε κανενα σωστο ενυδρειο ή λιμνη.
Σε τοσο μικρο ενυδρειο δεν ζουν χρυσοψαρα, ουτε πολλα αλλα ειδη ψαριων.
Καποια πολυ μικρα ειδη μπορει να επιβιωσουν (δεν λεω ζησουν).
Ενας μονομαχος, μονος του, θα ηταν ΟΚ απο ψαρια, στο ενυδρειο σου. (αφου στρωσει)
Προφιλ Zebra Danio http://www.seriouslyfish.com/species/danio-rerio/
Συμφωνώ
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από karajon Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήρα λοιπόν δύο zebra danio καθώς διάβασα και εδώ ότι 10 γαλόνια νερού (περίπου 35 λίτρα) είναι αρκετά ακόμη και για έξι ψαράκια.
Φαίνονται μια χαρά, είναι δραστήρια, το ένα κυνηγάει το άλλο.
Αυτό δεν μου μοιάζει για 35-40 λίτρα
http://www.seriouslyfish.com/species/danio-rerio/
Aquarium Size
An active species so even a small group needs an aquarium with minimum base dimensions of 90 ∗ 30 cm.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από karajon Εμφάνιση μηνυμάτων
Έλεγξα το νερό στο pet shop με στικάκι τεστ την Πέμπτη 14/4 και μου είπανε ότι νερό είναι μια χαρά, ούτε νιτρικά, ούτε νιτρώδη, ούτε αμμωνία...
Και σου είπαν στο pet shop πως όλα μηδέν είναι καλό ;
Ολα μηδέν έχει και το νερό της βρύσης
Μέτρηση κάνουμε αφού μπουν τα ψάρια μέσα και μετά από κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα για να δούμε πως αντιδρά η βιολογία και αν καταφέρνει να απονιτροποιήσει την αμμωνία.
Φίλε μου συνεχίζεις και κάνεις τα ίδια λάθη
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 16-04-16, 17:19
karajon Ο χρήστης karajon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Δεν είχα υπόψη το seriouslyfish.com και εφόσον είχα δει στον ιστότοπο που παραπάνω παρέθεσα ότι 10 γαλόνια (35 λίτρα) επαρκούν, σκέφτηκα να προχωρήσω στα zebra καθώς ήταν επιθυμητό να έχουμε μια μικρή "κοινωνία" εφόσον επέτρεπαν οι συνθήκες και όχι ένα μόνο ψαράκι. Ο δε petshopας μου είπε ότι άνετα θα μπορούσα να πάρω 5-6.

Αναφορικά με τη μέτρηση, στο pet shop δεν μου είπαν ότι όλα είναι μηδέν. Μου είπαν ότι όλα είναι καλά. Χρησιμοποίησαν ένα στικάκι που βουτάνε στο νερό και βάσει χρωματικών ενδείξεων έχουν την εικόνα για την ποιότητα του νερού. Ίσως δεν το διατύπωσα καλά νωρίτερα.

Ψάρια είχε επί 3 εβδομάδες το ενυδρείο (τα χρυσόψαρα), δεν ήταν άδειο. Η μέτρηση έγινε την Πέμπτη σχεδόν μετά από σχεδόν 1,5 μήνα που μπήκε νερό στο ενυδρείο και 3 μέρες μετά το θάνατο του τελευταίου χρυσόψαρου. (Το ενυδρείο λειτούργησε επί 8 μέρες χωρίς ψάρια και μετά μπήκαν σταδιακά τα χρυσόψαρα)
Τα zebras μπήκαν αυτήν την Πέμπτη. Από τη μέτρηση ο άνθρωπος στο pet shop μου είπε ότι το ενυδρείο είναι στρωμένο...

Τι να πω. Τώρα διάβαζα ότι τα θηλυκά zebras είναι μεγαλύτερα και επίσης ότι μπορεί να έχει αυγά. Οπότε "παίζει" να είναι και αυτό δύο μέρες τα έχω και ίσως βιάζομαι. Θα τα παρατηρήσω περαιτέρω.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 16-04-16, 19:15
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από karajon Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους τους φίλους!
Τελικά και το 3ο χρυσόψαρο κατέληξε... Έπρεπε από την πρώτη στιγμή είτε να τα επιστρέψεις στο πετ σοπ είτε να τα χαρίσεις! Το να μετράμε πόσα καταλήγουν, προσωπικά δεν το θεωρώ λύση

Έλεγξα το νερό στο pet shop με στικάκι τεστ την Πέμπτη 14/4 και μου είπανε ότι νερό είναι μια χαρά, ούτε νιτρικά, ούτε νιτρώδη, ούτε αμμωνία...
Πήρα λοιπόν δύο zebra danio καθώς διάβασα και εδώ ότι 10 γαλόνια νερού (περίπου 35 λίτρα) είναι αρκετά ακόμη και για έξι ψαράκια. site όπως wiki how κλπ, δεν προσφέρονται για ενυδρειακές απαντήσεις. Η επλογές είναι δύο. Είτε γράφεσαι σε ένα φόρουμ, ρωτάς και πας σύμφωνα με τις απαντήσεις που παίρνεις (την εγγραφή την έχεις ήδη κάνει ), είτε αντλείς τις πληροφορίες από αξιόπιστα site πχ seriouslyfish
Φαίνονται μια χαρά, είναι δραστήρια, το ένα κυνηγάει το άλλο. To κυνήγι δεν είναι πάντα δείγμα δραστηριότητας, αλλά και στρες και ασθένειας κλπ

Του ενός η ουρά φαίνεται κομμένη, δηλαδή δεν είναι διχαλωτή, έχει μόνο το κάτω μέρος, το πάνω θαρρείς και το δάγκωσε κάποιο άλλο ψάρι (?) και το κοψε. πολύ πιθανό Παρ' αυτά, αυτό είναι πιο παιχνιδιάρικο και "ενοχλεί" το άλλο συνέχεια από τη 2η μέρα και μετά, καθώς την 1η μέρα οι ρόλοι ήταν αντίστροφοι. Αυτό που σε μας φαίνεται παιχνίδι, στα ψάρια φαίνεται αλλιως

Αυτό που παρατηρώ από χθες είναι ότι το ένα (αυτό με την ολόκληρη ουρά), θέλει να ανεβαίνει ψηλά προς την επιφάνεια. Επίσης χθες δεν τα είδα δραστήρια στο φαγητό - το ένα έφαγε, το άλλο συνέχισε να σουλατσάρει και να παίζει.

Είναι ανησυχητικό; Θα έχω πάλι προβλήματα;
Προσωπική μου άποψη να επιλέξεις σύντομα πως θα προχωρήσεις
Το να μετράς νεκρά ψάρια δεν είναι λύση
Ξεκίνα διαβάζοντας την ενότητα των αρχαρίων, επέστρεψε τη Δευτέρα κάθε ζωντανό που έχεις, μην αγοράσεις άλλο μέχρι να είσαι σίγουρος πως θα προχωρήσεις
Θα απολαύσεις το χόμπι, όταν θα είσαι έτοιμος να κρατήσεις τα ψάρια ζωντανά


Καλό διάβασμα (είναι προϋποθεση για καλό ξεκίνημα)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από karajon Εμφάνιση μηνυμάτων
...σκέφτηκα να προχωρήσω στα zebra καθώς ήταν επιθυμητό να έχουμε μια μικρή "κοινωνία" για μια μικρή κοινωνία χρειάζονται σωστά λίτρα και σωστή επιλογή ψαριών εφόσον επέτρεπαν οι συνθήκες και όχι ένα μόνο ψαράκι. Ο δε petshopας μου είπε ότι άνετα θα μπορούσα να πάρω 5-6. μια χαρά κάνει τη δουλειά του, η οποία είναι να πουλάει. Σε λίγο καιρό θα αρχίσει να σου πουλάει και φάρμακα, βιταμίνες, βακτήρια κλπ

.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 16-04-16 στις 19:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 16-04-16, 19:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από karajon Εμφάνιση μηνυμάτων
1. ... σκέφτηκα να προχωρήσω στα zebra καθώς ήταν επιθυμητό να έχουμε μια μικρή "κοινωνία" εφόσον επέτρεπαν οι συνθήκες και όχι ένα μόνο ψαράκι. Ο δε petshopας μου είπε ότι άνετα θα μπορούσα να πάρω 5-6.

2. Το ενυδρείο λειτούργησε επί 8 μέρες χωρίς ψάρια και μετά μπήκαν σταδιακά τα χρυσόψαρα)

3. Τα zebras μπήκαν αυτήν την Πέμπτη. Από τη μέτρηση ο άνθρωπος στο pet shop μου είπε ότι το ενυδρείο είναι στρωμένο...
1. Οπως ειπαμε απο την αρχη, καλο ειναι το κοινωνικο για κοινωνικα ψαρια, αλλα πρεπει να ειναι και το ενυδρειο καταλληλο για κοινωνικο.
Ειναι σαν να εχουμε κανει ενα παιδι και να σκεφτομαστε να του κανουμε κι αδερφακια για να ειναι πιο καλα να μεγαλωνουν με αδερφια, αλλα να εχουμε ηδη το πρωτο να κοιμαται στο σαλονι σε καναπε αναδιπλουμενο και να πρεπει να βαλουμε και τα αδεφακια του να κοιμουνται ολα μαζι στο σαλονι.
Καλο να μεγαλωνουν με αδερφια, αλλα αν δεν εχουμε χωρο για το ενα, τι θελουμε και γεμιζουμε τον κοσμο κουτσουβελα?

Το ιδιο ειναι και με τα ενυδρεια.
Ολα τα προβληματα στον πλανητη Γη οφειλονται .... στον υπερπληθυσμο και στο στριμωγμα.
Τα ιδια προβληματα και στο ενυδρειο.
Μεγαλο οικολογικο σχολειο το ενυδρειο.

2. Και αυτες τις 8 μερες, τι κρατουσε ζωντανη τη βιολογια? (και οχι μονο ζωντανη αλλα και αναπτυσομενη, αφου δεν ειχε στρωσει ακομα σε 3 εβδομαδες)
Εριχνες φαι? υγρη αμμωνια? ή τιποτα και μειωθηκε (εως χαθηκε) κι αυτη η λιγη που ειχε αναπτυχθει?

3. "Καλες μετρησεις" δεν σημαινει τιποτα.
Θα ρωτα τιμες και θα τις σημειωνεις.
Παντως αυτο που γραφεις " ούτε νιτρικά, ούτε νιτρώδη, ούτε αμμωνία", σημαινει προφανως ... μηδεν ολα.
Και "μηδεν ολα" δεν σημαινει αυτοματα και στρωμενο ενυδρειο. Πιο πολυ σημαινει ... τελειως αστρωτο.
Φτου κι απο την αρχη.
Ελπιζω να μην εχουμε το ιδιο τελος με καταμετρηση θυματων.
Γιαυτο μπολιασε ΤΩΡΑ.
Δεν υπαρχει καιρος και περιθωρια για πειραματα, παρατηρησεις και μελετη αρθρων.
Στο επομενο ενυδρειο αυτα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από karajon Εμφάνιση μηνυμάτων
Έλεγξα το νερό στο pet shop με στικάκι τεστ την Πέμπτη 14/4 και μου είπανε ότι νερό είναι μια χαρά, ούτε νιτρικά, ούτε νιτρώδη, ούτε αμμωνία...
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 16-04-16, 19:58
karajon Ο χρήστης karajon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Φίλε Chocolatepuma, τα δύο πρώτα ψαράκια χάθηκαν πολύ γρήγορα πριν πάρω χαμπάρι τι γίνεται και τότε ουσιαστικά (1 μέρα πριν χάσω το 2ο) εγγράφηκα στο forum.
Για το 3ο προσπάθησα πραγματικά, βάσει των όσων μου είπαν και τα παιδιά εδώ (αλλαγές 50% καθημερινές στο νερό, bionitrivec, μπιζέλι, νηστεία κτλ) αλλά όταν το πήρε η κάτω βόλτα έφυγε ταχύτατα και αυτό (2 ημέρες) κ δεν πρόλαβα καν να αναρτήσω αγγελία. Όταν δε, έβαλα μια φωτο (πριν λίγες μέρες, θα την δεις παραπάνω) ήδη από το forum ο tsala μου 'πε, "τη βγάζει δεν τη βγάζει". Σε λιγότερο από 24 ώρες το χασα...

Το seriouslyfish.com δεν το γνώριζα.

Για το μεταξύ τους "κυνήγι", εννοώ ότι έχουν την εικόνα που είχαν στο κατάστημα και αυτήν που βλέπω σε video στο διαδίκτυο... τώρα αν είναι από στρες ή άλλον "κακό" λόγο, δεν μπορώ να το ξέρω. Ομοίως δεν ξέρω για το αν το "παιχνίδι" που κάνουν το απολαμβάνουν ή αισθάνονται κάπως άσχημα ή περίεργα.

Φίλε delta66,

Για το "1" δεν μπορώ να διαφωνήσω. Απλά επειδή ήδη o φίλος RedPointGuard εδώ στο forum είχε αναφέρει ως εν δυνάμει λύση τα guppies (μέχρι που ο Τάκης αντέκρουσε την συγκεκριμένη επιλογή) με τα οποία θα είχα μια μικρή "κοινωνία", "έψαξα" κ βρήκα τα zebras σαν πιο "ειρηνική" λύση, σε σύγκριση με τα guppies...

Αναφορικά με το "2", τις πρώτες 8 μέρες προσέθετα bionitrivec καθ' υπόδειξη του υπαλλήλου του petshop.

Θα κοιτάξω για μπόλι λοιπόν. Με τέτοιο φίλτρο (που έχει μόνο σπόγγο και αυτός μικρός) όμως πως μπολιάζεις;
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 16-04-16, 20:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από karajon Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναφορικά με το "2", τις πρώτες 8 μέρες προσέθετα bionitrivec καθ' υπόδειξη του υπαλλήλου του petshop.

Θα κοιτάξω για μπόλι λοιπόν. Με τέτοιο φίλτρο (που έχει μόνο σπόγγο και αυτός μικρός) όμως πως μπολιάζεις;
Το Bionitrivec δεν ειναι "τροφη" για βακτηρια.
Γιαυτο και οι οδηγιες του, ΔΕΝ λενε "ρχνε το υγρο και μετα απο 8 μερες βαλε ψαρια".
Λενε κατι πολυ χειροτερο για ενα αρχαριο.
Λενε
"Επιτρέπει την προσθήκη ψαριών μόλις μετά από 24 ώρες"
https://www.sera.de/gr/sera-produktw...-nitrivec.html

Λεει ποσων ψαριων,?
ποσο μεγαλων ψαριων?
σε τι ενυδρειο?
με τι φιλτρο?
τι ταισμα?
λεει?
Λεει πως θα καταλαβεις αν δεν πηγαινει κατι καλα και τι πρεπει να κανεις για να το διορθωσεις αν χρειαστει?
Ενα εμπειρος μπορει να ξερει. Ενας αρχαριος οχι.

Δεν ειναι δουλεια αυτη να κανεις οτι σου λεει το πετσοπ και μετα να τρεχουμε εδω να το διορθωνουμε.

Ενας μικρος σπογγος.
Αλλον ενας λογος που επρεπε να σκεφτεις καλυτερα για κοινωνικο ενυδρειο.
Πιθανως δεν φτανει για αυτα τα ψαρια.
Τι θα κανουμε τωρα?
Θα περιμενουμε να δουμε?
-------------------------
Δεν νομιζω οτι μπορουμε να γραψουμε τιποτα περισσοτερο στο θεμα.
Απλα θα επαναλαμβανομαστε.
Ολες οι απαντησεις, συμβουλες και λινκ με αρθρα που χρειαζεσαι, εχουν ηδη γραφτει.
Ξαναδιαβασε το θεμα απο την αρχη και αποφασισε αν θα τις ακολουθησεις ή θα κανεις οτι σου λεει το πετσοπ.
Καλη συνεχεια.


.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 16-04-16 στις 20:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 16-04-16, 22:42
karajon Ο χρήστης karajon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Φίλε delta66,

Όταν ξεκίνησα για να κάνω το ενυδρείο βασίστηκα σε αυτά που μου είπαν από το pet shop. Δεν είχα ιδέα για το πόσο πολύπλοκο μπορεί να είναι το θέμα και αν το ήξερα, ομολογώ πως σίγουρα θα το ξανασκεφτόμουν μιας που δεν έχω και ιδιαίτερη άνεση χρόνου.

Γι' αυτό και ενώ διάβασα πολύ προσεχτικά τι λέει το σκεύασμα (24 ώρες μετά βάλε ψάρια) περίμενα την εβδομάδα να περάσει προκειμένου να είμαι ασφαλής - έτσι τουλάχιστον νόμιζα.

Από εκεί και πέρα την εξέλιξη των πραγμάτων την ξέρεις.

Όπως και να 'χει, ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τη διάθεση σας να πληροφορήσετε σχετικά με τα του ενυδρείου.

Να είστε όλοι καλά!
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 16-04-16, 23:39
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Wink

Το μοναδικό δύσκολο στο χόμπι είναι ότι θέλει διάβασμα και υπομονή

Τα υπόλοιπα είναι από απλά έως εύκολα, εφόσον φυσικά ακολουθήσεις τη μέση οδό

Χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης, μην έχεις την απαίτηση μετά από τόσα ποστ κι εφόσον εξακολουθείς να αγοράζεις ψάρια τα οποία επίσης θα πεθάνουν, να σου πει κάποιος μπράβο

Οι δρόμοι είναι δύο. Κανεις ότι λέει ο πετ σοπας ή ότι γράφεται εδώ

Η επιλογή είναι αποκλειστικά δική σου
Όσο για τον χρόνο, όλοι μας στο ίδιο καζάνι είμαστε

Edit : Προσωπικά θα μου άρεσε να γράψεις : επιστρέφω τη Δευτέρα τα ψάρια, ξεκινάω διάβασμα και δεν βάζω άλλο ψάρι μέχρι να είμαι έτοιμος
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 16-04-16, 23:56
karajon Ο χρήστης karajon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Μα φυσικά δεν περιμένω "μπράβο". Μιας όμως που έχουμε ανοιχτή την κουβέντα και έχουν ανταλλαχθεί τόσα posts, προσπαθώ να εξηγήσω πως κινήθηκα ως "υποχρέωση" απέναντι σας που με συμβουλεύετε. Ούτε για να αποσπάσω "μπράβο", ούτε "συγχαρητήρια".

Κλείνοντας, ακόμη και για την αγορά των νέων ψαριών, κινήθηκα βάσει των όσων είχα καταλάβει από εδώ και όσων διάβασα από το διαδίκτυο. Πιθανόν να μην κατάλαβα καλά, καθώς μεταξύ μονομάχου και μικρών (βλ. τύπου guppies) επέλεξα το 2ο νομίζοντας ότι είναι εφικτό, όπως είπα και παραπάνω.

Καθώς το να αλλαχθεί φίλτρο, να μεγαλώσει ενυδρείο κτλ. δεν παίζει για διάφορους λόγους (χώρος, οικονομικά, κτλ) προχώρησα βάσει των παραπάνω και έχοντας και την διαβεβαίωση (κατόπιν της μέτρησης στο νερό που έγινε στο pet shop) ότι το νερό είναι οκ για να δεχθεί ψάρια...
Τέλος, δεν τον έχω για τόσο αλήτη τον άνθρωπο εκεί ώστε να με κοροϊδέψει ακόμη και για την μέτρηση (προ 10 ημερών αυτός μου είπε ότι είχε νιτρικά και ξεκίνησα να γράφω εδώ).

Και πάλι σας ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 17-04-16, 00:05
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Να σου πω λοιπόν γιατί επιμένω
Πρώτον τα στικακια μετράνε ότι να ναι. ¶ρα ότι σου είπε πριν δέκα μέρες είναι το ίδιο λάθος με ότι σου είπε στην τελευταία μέτρηση

Σε κανένα σου ποστ δεν είδα γράφεις, μια που αναγνωρίζεις τα οποία λάθη σου, ότι θα επιστρεψεις τα ψάρια. Όχι αύριο αλλά χτες!

Και οι μέρες περνάνε και άλλη μια ομάδα ψαριών είναι σε άστρωτο ενυδρείο μικρών διαστάσεων...

Καλό βράδυ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πλεκο σε κίνδυνο matthaios007 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 8 14-03-07 01:08
'Εχω 2 χρυσόψαρα Dimitris78 Χρυσόψαρα 2 15-03-05 13:56
Στρώσιμο με χρυσόψαρα, για...χρυσόψαρα! soulmate Χρυσόψαρα 1 26-05-03 23:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13284 seconds with 14 queries