Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 27-02-13, 16:32
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον αλλαγες εκανα 1 φορα στις 20 μερες (οκ μην βαραται ο πετσοπασ με ειπε ανα δυο μηνες) και το φιλτρο το καθαριζα στο μηνα αλλα δεν ειχε και ποτε βρωμια.... μια φορα το βαλα και στη βρυση (λαθος το ξερω) δε το ξανακανα.

πρεπει να παω να παρω κι αλλα στικακια γιατι αυτα με τα εφεραν απο θεσσαλονικη αυριο θα παω να παρω απο δω αν εχουν..

τωρα θα αλλαξω νερο? εχω βαλει μια λεκανη ρουχων νερο να ερθει σε θερμοκρασια σωστη (θελει αντιχλωριο ? ) εδω και ενα 2 ωρο περιπου.
θέλει αντιχλώριο, πρόσεξες η λεκάνη να μην έχει κατάλοιπα από σαπούνια κτλ?
πως πάει το μικρό?
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 27-02-13, 16:37
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

την καθαρισα την λεκανη με νερακι μπολικο και το χερι μου. ναι το ποσο αντιχλωριο μιας και δε ξερω τον ογκο του νερου ειναι ενα θεμα που πρεπει να λυσω...
το μικρο ειναι σε φαση που δεν ειναι μονιμα μαρμαρωμενο κολυμπαει μια στο τοσο αλλαζει θεση (καλο αυτο νομιζω) και αναπνεει πιο συχνα...

δεν θα τα ταισω σημερα σωστα? και αυριο φανταζομαι...
μολις βαλω αντιχλωριο ριχνω σταδιακα το νερο μετα απο κανα 10λεπτο που θα κατσει το αντιχλωριο?
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 27-02-13, 16:38
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

να αποφευγεις γενικα κουβαδες και λεκανες που εχουν ερθει σε επαφη με απορυπαντικα...αντιχλώριο χρησιμοποιούμε παντα ..αλλα για μια φορα δεν εγινε και κατι....αλλαγες 1-2 τη βδομαδα κανουμε συνήθως..αλλα αυτο το κρίνουν οι μετρήσεις μας....
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 27-02-13, 16:43
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

δηλαδη να αγορασω ενα κουβα που να τον εχω μονο για να ριχνω νερακι στο ενυδρειο ε?? μαιστα...

κατι αλλο κανα καλο και ευαναγνωστο τεστ γιατι αυτο τα 2 κατω κουτακια τα καταλαβα τι ειναι τα αλλα 5 δεν καταλαβα καθολου τι μετρουσαν τι εδειχναν...
αμα παω αυριο σε πετ σοπ και δειξω το τεστ θα μου πει τι ειναι το καθενα?

με το αντιχλωριο το ριχνω το νερο κατευθειαν η περιμενω παλι μιση μερα?
το ταισμα τελικα το κοβω σημερα αυριο?
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 27-02-13, 17:17
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

βάλε αντχλώριο στην λεκάνη και άλλαξε το νερό δεν χρειάζεται να περιμένεις.
αφού υπάρχει ασθενεια καλύτερα μήν ταίσεις. δεν παθαίνουν τίποτα.
πως το βλέπεις τώρα το απόγευμα?
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 27-02-13, 17:30
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

μαρια σε ευχαριστω οπως και ολα τα παιδια για το ενδιαφερον και την βοηθεια...!!

ωραια σε λιγο θα αλλαξω το νερακι. μολι βρω δοσολογια για το Tetra aguasafe αντιχλωριο (στο μπουκαλακι δε λεει το ατιμο)

Το κουφετακι μας εχει αλλαξει μερος κολυμπαει πολυ λιγο ομως... απο κει που δε κολυμπαγε καν ομως νομιζω οτι ενα κλικ κολυμπαει πιο πολυ τωρα....
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 27-02-13, 17:35
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
μαρια σε ευχαριστω οπως και ολα τα παιδια για το ενδιαφερον και την βοηθεια...!!

ωραια σε λιγο θα αλλαξω το νερακι. μολι βρω δοσολογια για το Tetra aguasafe αντιχλωριο (στο μπουκαλακι δε λεει το ατιμο)

Το κουφετακι μας εχει αλλαξει μερος κολυμπαει πολυ λιγο ομως... απο κει που δε κολυμπαγε καν ομως νομιζω οτι ενα κλικ κολυμπαει πιο πολυ τωρα....
ίσως γράφει πόσα ml είναι και σε πόσα ml αντιστοιχεί οπότε κάνεις τον υπολογισμό της μονάδας
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 27-02-13, 17:44
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

5μλ ανα 10 λιτρα ευρηκα...!!!

α κολυμπαει τωρα που το βλεπω το κουφετο αλλα εκατσε παλι κατω εκανε ενα πισω μπρος ομως... κατι ειναι ξεμαρμαρωνει τουλαχιστον
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 27-02-13, 19:38
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
του ενυδρειου το νερο οχι της βρυσης... της βρυσης ειναι -21 !!!
και πως το ζεσταινεις για να μπει στο ενυδρειο?
και διατηρειται ετσι σταθερα 21-22,απο την θερμοκρασια που εχεις στον χωρο?ολη μερα ?
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 27-02-13, 20:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλαξα το νερο πριν απο 3 ωρες εβαλα φρεσκο νερακι (40%) απο την βρυση εριξα και το φαρμακο που μου ειχαν δωσει να ρειχνω με τις αλλαγες του νερου και λιγο αλατι.
το νερο που εβαλα δεν ηταν στην ιδια θερμοκρασια αλλα δεν εχω αυτην την δυνατοτητα.
Αυτο και μονο ειναι μια αιτια να παθει το ψαρι αυτο που επαθε.
Αφηνε το νερο σε καθαρο δοχειο (με το αντιχλωριο) μεχρι να παρει τη θερμοκρασια του χωρου πριν κανεις αλλαγη και βαζετο μεσα στο ενυδρειο πολυ αργα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 28-02-13, 00:21
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

λοιπον παιδια μολις ηρθα σπιτι το κουφετακι εχει πλαγιασει.... διαβασα κατι περι νηκτικης κυστης κανω τωρα λιγο αρακα 2 μπιλακια και του δινω... το εχω βαλει σε καραντηνα..... σε σκιερο μερος (δεν εχω φιλτρο 2ο την τυχη μου και δεν μπορω να φιλτραρω το νερο....) τι κανουμε?

μολις το εβαλα μονο του ηρθε σχεδον στα ισα του αλλα νομιζω το κανει αυτο απο στρες....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο και μονο ειναι μια αιτια να παθει το ψαρι αυτο που επαθε.
Αφηνε το νερο σε καθαρο δοχειο (με το αντιχλωριο) μεχρι να παρει τη θερμοκρασια του χωρου πριν κανεις αλλαγη και βαζετο μεσα στο ενυδρειο πολυ αργα.
ετσι ξαφνικα ειχα αλλαξει το νερο μερες (δε λεω για χθες το βραδυ που το εκανα αυτο και παλι (ηταν ηδη αρρωστο) αλλα οταν αλλαξα το νερο .... το παρουσιασε δηλαδη μετα απο 15 μερες... (ναι ξερω πολλες μερες το ιδιο νερο αλλα ο πετ σοπας με ειπε αλλαγη νερου σε 2 μηνεσ....!! )
εγω εκανα καθε 20 μερες
-------------------------
εχει φαει λιγο ισως ενα μπιζελι αρακα, παραπανω οχι.... το καημενο θα σκασω...εκανα λαθη αρκετα αλλα παλι καλα που δεν ακολουθησα τις οδηγιες του πετ σοπ τωρα δε θα χα ψαρακια.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 28-02-13 στις 00:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 28-02-13, 00:25
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

δυστυχώς χωρίς φίλτρο, θα είναι ακόμα χειρότερα...
αυτό τώρα χρειάζεται θεραπεία και από πρώτες βοήθειες δεν μπορώ να σου πω κάτι.
ελπίζω να ξέρει κάποιος άλλος.
εύχομαι να πάνε όλα καλά
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 28-02-13, 00:30
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

αλλη ερωτηση αυριο θα παω να παρω νεα τεστ να κανω στο ενυδρειο για να ημαστε σιγουροι τι παιζει με το νερο του ενυδρειου.... αν θα χρειαστει νεο φιλτρο (γιατι το φιλτρο μου ισως να μην δουλευει καλα τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησω)

το ψαρακι τωρα το εχω σε μεγαλη λεκανη αλλα δεν εχω φιλτρο (δεν υπαρχει αλλο φιλτρο) τι κανουμε γιαυτο?? (σορρυ που γραφω ατελειωτα αλλα δε θελω να το χασω το ψαρακι)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
δυστυχώς χωρίς φίλτρο, θα είναι ακόμα χειρότερα...
αυτό τώρα χρειάζεται θεραπεία και από πρώτες βοήθειες δεν μπορώ να σου πω κάτι.
ελπίζω να ξέρει κάποιος άλλος.
εύχομαι να πάνε όλα καλά
αν αλλαζω το νερο καθε λιγο ? θα κανω κατι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 28-02-13 στις 00:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 28-02-13, 00:32
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

αν αλλάζεις συνέχεια το νερό, του δημιουργείς στρες από τις συνεχείς αλλαγές των παραμέτρων του νερού. αν χρειαστεί να κάνεις κάτι τέτοιο, θα του αλλάζεις μικρές ποσότητες σε τακτά διαστήματα.
μήπως έχεις αυτό που βγάζει μπουρμπουλίθρες?
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 28-02-13, 00:37
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
αν αλλάζεις συνέχεια το νερό, του δημιουργείς στρες από τις συνεχείς αλλαγές των παραμέτρων του νερού. αν χρειαστεί να κάνεις κάτι τέτοιο, θα του αλλάζεις μικρές ποσότητες σε τακτά διαστήματα.
μήπως έχεις αυτό που βγάζει μπουρμπουλίθρες?
θα βαζω νερο απο το ενυδρειο..
εχω αεραντλια αλλα ειναι κολλημενη με συλικονη στο πατωμα και δε βγαινει το λαστιχο της.... εκτως απο ενα τρομερα μιρκο κομματη της... λες να το βγαλω απο το ενυδρειο και να το βαλω εκει αλλα δε το βλεπω να γινεται...
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 28-02-13, 00:48
moufas1973 Ο χρήστης moufas1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

να ρωτησω κι εγω κατι ιατρικο

εχει ορεξη να φαει το ψαρι;

θελω να πω τα εξης λογικα(γιατι απο εμπειρια στο χωρο αυτο αστα):
εχουμε τρια ψαρια με τις ιδιες συνθηκες
γιατι να αρρωστησει το ενα; δηλαδη γιατι η αμμωνια το στρωσιμο το κρυο νερο να επηρεασει το ενα μονο;
δεν ειναι πιο λογικο το ενα να εχει προβλημα απο κατι πιο ειδικο; ας πουμε να τραυματιστηκε απο τα πλαστικα, να παραεφαγε, να πηρε πολυ οξυγονο απο την επιφανεια...
λεμε τωρα...
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 28-02-13, 00:52
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moufas1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
να ρωτησω κι εγω κατι ιατρικο

εχει ορεξη να φαει το ψαρι;

θελω να πω τα εξης λογικα(γιατι απο εμπειρια στο χωρο αυτο αστα):
εχουμε τρια ψαρια με τις ιδιες συνθηκες
γιατι να αρρωστησει το ενα; δηλαδη γιατι η αμμωνια το στρωσιμο το κρυο νερο να επηρεασει το ενα μονο;
δεν ειναι πιο λογικο το ενα να εχει προβλημα απο κατι πιο ειδικο; ας πουμε να τραυματιστηκε απο τα πλαστικα, να παραεφαγε, να πηρε πολυ οξυγονο απο την επιφανεια...
λεμε τωρα...
και γω ετσι λεω οτι δε μπορει μονο το ενα να εχει θεμα αντε να δεχθω οτι ειναι πιο ευαλωτο ας πουμε και γιαυτο τραβαει οτι τραβαει αλλα τι παιζει..δεν εχει σημαδια ουτε χτυπηματα

ε τον αρακα δεν τον ορμηξε αλλα εφαγε εστω και λιγο. καπου στη μεση ειναι η ορεξη του για φαγητο... ουτε πολυ ουτε λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 28-02-13, 07:44
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moufas1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
θελω να πω τα εξης λογικα(γιατι απο εμπειρια στο χωρο αυτο αστα):
εχουμε τρια ψαρια με τις ιδιες συνθηκες
γιατι να αρρωστησει το ενα; δηλαδη γιατι η αμμωνια το στρωσιμο το κρυο νερο να επηρεασει το ενα μονο;
ε,δεν αρρωσταινουν και ολα ταυτοχρονως λες και επεσε συνθημα.
πρωτα φαινεται το πιο ταλαιπωρημενο και εαν δεν φτιαξουν οι συνθηκες,ακολουθουν και τα αλλα.
γενικα με τα ψαρακια των πετ σοπς,κανεις δεν μπορει να γνωριζει τι εχει προηγηθει,μεχρι να τα παρουμε εμεις και ποσο εχουν ηδη ταλαιπωρηθει.
εγω πιστευω πως ηταν ηδη επιβαρυμενο και πως οι αλλαγες του νερου που δεν ηταν σωστες,εκαναν το προβλημα μεγαλυτερο.
δυστυχως δε νομιζω να αντεξει το συγκεκριμενο ψαρακι.
το να ειναι παντως τωρα χωρις φιλτρο και με απανωτες αλλαγες,σε εναν κουβα,χειροτερα το κανει.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 28-02-13, 08:26
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

leda λες δηλαδη να επιστρεψει στο ενυδρειο που υπαρχει φιλτρο??

το ψαρακι τωρα κολυμπαει στραβα πλεον....
-------------------------
βλεπω οτι προσπαθει να κανει κακα του εχει βγαλει απο πισω ενα μακαρονακι ασπρο μπεζ ας πουμε και εχει κατι σημαδακια (ισως πρασινα) μαλλον απο τον αρακα...
-------------------------
εκανε κακα του και καθεται σωστα πλεον. λιγο κολυμπησε (γιατι αλλαξε θεση απο κει που ηταν) δεν ειδα αν πηγε σωστα η στραβωσαι παλι, αλλα καθεται σωστα και οχι πλαγια οπως πριν....!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 28-02-13 στις 08:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 28-02-13, 08:34
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

ναι,γιατι να μην επιστρεψει? το ενοχλουσαν τα αλλα ψαρια?οχι.
σε τι εξυπηρετει λοιπον το να ειναι μονο του,εφοσον δεν υπαρχει φιλτρο?
οσες αλλαγες και να κανεις,αμωνια θα υπαρχει,ασε που σε τοσο λιγο νερο σαν του κουβα,οι αλλαγες θα το επηρεασουν χειροτερα.
αυτη ειναι η γνωμη μου,τωρα μπορει να κανω και λαθος.

μπορεις να μου εξηγησεις,πως το νερο του ενυδρειου,φτανει (και διατηρειται)σε θερμοκρασια 22 βαθμων?
οι αλλαγες που κανεις στο νερο,το οποιο ειναι "-22"(ενταξει,τροπος του λεγειν,αλλα ξερω πως ειναι παγος ουτως η αλλως),πως γινονται?
αφηνεις το νερο στο δωματιο και μονο με την θερμοκρασια του δωματιου,ανεβαινει τοσους πολλους βαθμους?
δεν εχω καταλαβει αυτο το σημειο,το οποιο ειναι πολυ βασικο.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 28-02-13, 08:41
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

οκ απλα για να μην παθουν τιποτα και τα αλλα....αρα να το ριξω μεσα παλι

ε στο ενυδρειο το νερο μενει σε σταθερη θερμοκρασια λογο περιβαλοντος μηχανηματων κτλ κτλ. το νερο που αλλαζω ερχεται σιγα σιγα σε τετοια θερμοκρασια αν και τωρα που δεν εχει κρυο ειναι καλο το νερακι δεν ειναι παγωμενο οπως ηταν το δεκεμβρη η τον ιανουαριο.
ισως να βοηθαει οτι απεναντη απο το ενυδρειο ειναι και το κλιματιστικο το οποιο δουλευει.

οταν ηταν παγωμενο το ανοιγα στη μεση το νερο οποτε εβγαινε καπως πιο γλυκο απο αποψη θερμοκρασιας το νερακι...
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 28-02-13, 08:54
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

να εχεις παντως υποψην σου οτι το μποιλερ του θερμοσιφωνα,πρεπει να ειναι σε πολυ καλη κατασταση για να παιρνεις απο εκει νερο.

τωρα προσεξε αν το ξαναριξεις μεσα,πως θα το κανεις με την προσαρμογη γιατι τελικα θα παει μια ωρα αρχιτερα με ολα αυτα τα γυμνασια ...
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 28-02-13, 08:56
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

ναι ειναι σε καλη κατασταση ο θερμοσιφωνας.!

οκ θα το βαλω πισω σιγα σιγα με προσαρμογη θα μπει στο σακουλακι του και θα το βαλλω το νερακι του σταδιακα και μετα θα ελευθερωθει στο ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 28-02-13, 10:24
moufas1973 Ο χρήστης moufas1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 105
Exclamation

αμα βγει η διαγνωση οτι ειναι θεμα οτι ανεβηκε και πηρε πολυ οξυγονο, κατι που υποψιαστηκα και το ποσταρισα νωριτερα, εκτος απο ιατρος θα ζητησω αμεσα απο τον κτηνιατρικο συλλογο και νεα ειδικοτητα σας το λεω

ασε που θα σας χρεωνω την καθε λεξη εδω μεσα που θα λεω...και οχι τιποτα...μιλαω και πολυ την κανατε..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ απλα για να μην παθουν τιποτα και τα αλλα....αρα να το ριξω μεσα παλι

ε στο ενυδρειο το νερο μενει σε σταθερη θερμοκρασια λογο περιβαλοντος μηχανηματων κτλ κτλ. το νερο που αλλαζω ερχεται σιγα σιγα σε τετοια θερμοκρασια αν και τωρα που δεν εχει κρυο ειναι καλο το νερακι δεν ειναι παγωμενο οπως ηταν το δεκεμβρη η τον ιανουαριο.
ισως να βοηθαει οτι απεναντη απο το ενυδρειο ειναι και το κλιματιστικο το οποιο δουλευει.

οταν ηταν παγωμενο το ανοιγα στη μεση το νερο οποτε εβγαινε καπως πιο γλυκο απο αποψη θερμοκρασιας το νερακι...
μου φαινεται δυσκολο εως απιθανο το νερο να διατηρει τετοιες εποχες σταθερη θερμοκρασια χωρις θερμοστατη - αντισταση
εμενα που μενω φαληρο καθε λιγο και λιγακι αναβει η αντισταση λογω των καιρικων φαινομενων που επικρατουν και την εχω στους 22 βαθμους...
δες μηπως εχει κολλησει το θερμομετρο σου...δεν το βρισκω λογικο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moufas1973 : 28-02-13 στις 10:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 28-02-13, 10:25
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moufas1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
αμα βγει η διαγνωση οτι ειναι θεμα οτι ανεβηκε και πηρε πολυ οξυγονο, κατι που υποψιαστηκα και το ποσταρισα νωριτερα, εκτος απο ιατρος θα ζητησω αμεσα απο τον κτηνιατρικο συλλογο και νεα ειδικοτητα σας το λεω

ασε που θα σας χρεωνω την καθε λεξη εδω μεσα που θα λεω...και οχι τιποτα...μιλαω και πολυ την κανατε..
σε περιπτωση που ειναι απο πολυ οξυγονο τι γινεται? τι συμπτωματα και τι κανω για να γιατρευτει?
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 28-02-13, 10:27
moufas1973 Ο χρήστης moufas1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
σε περιπτωση που ειναι απο πολυ οξυγονο τι γινεται? τι συμπτωματα και τι κανω για να γιατρευτει?
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22519
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 28-02-13, 10:47
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι,γιατι να μην επιστρεψει? το ενοχλουσαν τα αλλα ψαρια?οχι.
σε τι εξυπηρετει λοιπον το να ειναι μονο του,εφοσον δεν υπαρχει φιλτρο?
οσες αλλαγες και να κανεις,αμωνια θα υπαρχει,ασε που σε τοσο λιγο νερο σαν του κουβα,οι αλλαγες θα το επηρεασουν χειροτερα.
αυτη ειναι η γνωμη μου,τωρα μπορει να κανω και λαθος.
έτσι νομίζω κι εγώ
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 28-02-13, 11:12
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

το ψαρακι δε κουνιεται.... ειναι ετοιμο να παραδωσει σωμα και πνευμα... δεν εχει σημαδια... ΕΚΤΟΣ απο δυο μαυρα στιγματακια τα οποιο δεν πρεπει να τα ειχε αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος σα το κεφαλι της καρφιτσας και ειναι εσωτερικα....
τα ειχε τελικα τσεκαρα κατι παλιες φωτο.....
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 28-02-13, 13:06
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Question

Ειναι ευκολο να μας πεις τι υλικα εχει μεσα στο φιλτρο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 28-02-13, 15:09
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

ευκολο αλλα ειναι της juwell και δεν εχω και πολυ ιδεα... εχει 2 σφουγγαρια και το "βαμβακι" τιποτα παραπανω..

το ψαρακι ειναι πλαγιασμενο αλλα οχι στον πατο.... (περιεργο) αναπνεει κανονικα τωρα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ρωγμή στον πάτο!!! Efh DIY . Φτιάχτο μόνος σου 15 29-08-12 03:07
Αρσενικό Μolly στον πάτο endymion Ζωοτόκα 15 23-06-10 12:16
Απορία για φελιζόλ στον πάτο! StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 4 08-02-10 17:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09006 seconds with 13 queries