Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-07-12, 08:38
Το avatar του χρήστη mighellos
mighellos Ο χρήστης mighellos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Νεα Χαλκηδονα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή μαλλον αλγη


Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα:
80 λιτρα
Τυπος ενυδρειου (πχ.φυτεμενο, Μονο με πετρες ,Δισκοι κλπ.):δεν ξερω χαλικακι διακοσμητικα μεταξωτα φυτα
Χρονος λειτουργιας:1 μηνας περιπου
Υποστρωμα και ποιο:μικρο χαλικακι
Φωτισμος (ποσα watt-αριθμος και τυπος λαμπτηρων):δεν ξερω watt φθορισμου
Φωτοπεριοδος:12-14 ωρες (παιζει ρολο ποση ωρα?)
Παροχη CO2:-
Χρηση excel:τι ειναι αυτο?
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε:-
Ταμπλετες λιπανσης:-
Προγραμμα λιπανσης:-
Αλλαγες νερου (καθε ποτε και ποσο %):
μια φορα την βδομαδα 25%
Θερμοκρασια:28C
Μετρησεις:
ΝΗ3/ΝΗ4:
0
ΝΟ2:0
ΝΟ3:10
ΡΟ4:-
Fe:-
ΡΗ:7.5
KH:-
GH:-
Φιλτρανση:ενα φιλτρο απο το 20αρι μου μεχρι 60 λιτρα ειναι το εχω για μπολι και ενα resun magi 380
Ιχθυοφορτιση (αριθμος και ειδος ψαριων και ασπονδυλων):δεν εχω ακομα μεσα δικα μου ψαρακια 2 αγγελοψαρα και ενα cory ενος φιλου που λειπει διακοπες
Ειδη φυτων:μερικα μεταξωτα
Φυτομάζα (σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10):-
Περιγραφη αλγης:ειναι σαν νιφαδες μικρες πανω στο γυαλι λευκες μικρες νιφαδες καπως ετσι
Ποτε εμφανιστηκε:μολις το ειδα δεν ειναι πολυ αλλα σε καποια σημεια
Αλλα σχολια:

Φωτο:
δεν φαινεται στις φωτογραφιες
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-07-12, 08:44
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Κατι αλλο πρεπει να ειναι,προσεξε γιατι το ενυδρειο σου δεν ειναι στρωμενο ακομα,αν δεν εχεις ψαρακια μεσα,μην κανεις αλλαγες νερου.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-07-12, 08:58
Το avatar του χρήστη mighellos
mighellos Ο χρήστης mighellos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Νεα Χαλκηδονα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

εχει στρωθει ειχα μονομαχο μεσα και εχω ταλαιπωρησει και κοσμο απο δω με την αμωνια που ειχα για μερες!τωρα ειμαι οκ!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-07-12, 08:59
Το avatar του χρήστη mighellos
mighellos Ο χρήστης mighellos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Νεα Χαλκηδονα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

να και φωτογραφιες
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2012-07-18_09-50-40_824.jpg
Εμφανίσεις:  314
Μέγεθος:  47,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2012-07-18_09-50-59_431.jpg
Εμφανίσεις:  300
Μέγεθος:  49,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2012-07-18_09-51-06_971.jpg
Εμφανίσεις:  312
Μέγεθος:  51,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-07-12, 10:31
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Αυτό το έχεις δει??
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38816
-------------------------
Μήπως κούνησες το φίλτρο και βγήκε τίποτα απο μέσα??
δε φαινεται για άλγη..
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kotsos : 18-07-12 στις 10:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-07-12, 14:27
Το avatar του χρήστη mighellos
mighellos Ο χρήστης mighellos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Νεα Χαλκηδονα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

το εχω διαβασει και δεν φαινεται να ειναι αλγη!αλλα τι ειναι?οχι το φιλτρο δεν εχει κουνηθει και δεν ειναι οπως βαζεις αντιχλωριο κατι φουσκαλιτσες ειναι μικρα λευκα σωματιδιακια!!!
-------------------------
μηπως ειναι η αρχη του bactirial bloom κατι τετοιο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mighellos : 18-07-12 στις 14:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-07-12, 19:57
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Εμένα μαζεύουν μια λευκή μπίχλα, όπως την περιγράφεις, οι σωλήνες του εξωτερικού φίλτρου, και μετά απο επανεκίνηση μπορεί να ξεκολλήσουν κάποια κομματια..
Το βλέπεις να αναπτύσετε ας πούμε??
παρατήρησε τα για κάποιες μέρες..
με το δάχτυλο φεύγουν??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-07-12, 20:06
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κατα 99% ειναι αλατα και επειδη δε φαινονται πολυ καλα αφηνω 1% να ειναι αυγα σαλιγκαριων. Αλγη παντως δεν ειναι.
Επισεις η παραμικρη εμφανιση αλγης δεν ειναι λογος πανικου, αρκει να ξερουμε να διαγνωσουμε τι αλγη ειναι (οκ μην ειναι καμια bga γιατι αυτο το ειδος ΕΙΝΑΙ λογος πανικου) και φυσικα να μην εξαπλωνεται
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-07-12, 20:30
Το avatar του χρήστη mighellos
mighellos Ο χρήστης mighellos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Νεα Χαλκηδονα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

δεν εχω σαλιγκαρια!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-07-12, 21:50
Το avatar του χρήστη mighellos
mighellos Ο χρήστης mighellos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Νεα Χαλκηδονα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

παιδια μια ερωτηση ειδα ενα ενυδρειο της sera που στο πισω μερος εχει ενα χωρο μονο γιατον εξοπλισμο εχει αυτο!
τι ειναι?μπορω να βρω ενυδρειο μεγαλο σε ογκο και να εχει τετοιο η sera βγαζει μεχρι 130 λιτρα εγω εχω ζηλεψει απο τον φιλο μου με τα σκαλαρια του και θελω ενα 300αρι και πανω αν μπορω και να εχει τετοιο πιστευω πως θα ειναι καλυτερα με αυτο!ετσι δεν ειναι?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  31100_sera-marin-biotop-cube-130_illu_z.jpg
Εμφανίσεις:  261
Μέγεθος:  50,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-07-12, 21:57
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

νταξει μωρε, ενα φιλτρο ειναι... μην ενθουσιαζεσαι τοσο με τα μπιχλιμπιδια, αν θες κατι σωστο και καλο παρε ενα ΜΕΓΑΛΟ εξωτερικο φιλτρο και θα εισαι απειρες φορες καλυτερος απο το φιλο σου που ζηλευεις
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-07-12, 22:02
Το avatar του χρήστη mighellos
mighellos Ο χρήστης mighellos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Νεα Χαλκηδονα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

μεγαλο εξωτερικο ε?αυτο ειναι στην τιμη οταν αγοραζεις ενα μεγαλο ενυδρειο?η το αγοραζω εξτρα?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-07-12, 22:03
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

όλα τα ενυδρεία της juwel βγαίνουν με εσωτερικά φίλτρα.
τα εξωτερικά φίλτρα όμως προσφέρουν πολύ περισσότερα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-07-12, 22:08
Το avatar του χρήστη mighellos
mighellos Ο χρήστης mighellos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Νεα Χαλκηδονα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

οποτε πρεπει να το ψαξω πολυ το θεμα!τωρα που επιασα δουλιτσα απο σεπτεμβρη παμε για κατι μεγαλο!!εκανα βλακιες που χαλαγα τα λεφτα για 20αρι και διαφορα πραγματα πανω σε αυτο ενα μεγαλο να το εχω στο σαλονι και εχω το 80αρι μου στο δωματιο μου διπλα απο το pc!α και κατι ακομα μπορει καποιος να δωσει χρησιμα link απο δω για φυτεμα λεω να αρχισω το φυτεμα στο 80αρι μου!αλλα δεν ξερω τπτ
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-07-12, 22:10
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mighellos Εμφάνιση μηνυμάτων
μεγαλο εξωτερικο ε?αυτο ειναι στην τιμη οταν αγοραζεις ενα μεγαλο ενυδρειο?η το αγοραζω εξτρα?

εξτρα. Αυτα που αγοραζεις με ενα ενυδρειο κατα τη γνωμη μου ειναι τοσο "βασικα" που ειναι προτιμοτερο αν σε παιρνει να τα ανταλλαξεις με κατι αλλο με το μαγαζι. (λαμπες, φιλτρα θερμαντηρας κτλ... ετσι κι αλλιως στην πορεια θα δεις πως δε σε καλυπτουν αν θες σωστο ενυδρειο) εστω κι αν τα δωσεις ολα για να παρεις μια λαμπα... πιο χρησιμη θα ειναι
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-07-12, 22:11
Το avatar του χρήστη mighellos
mighellos Ο χρήστης mighellos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Νεα Χαλκηδονα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

αα πρεπει να αλλαζω και λαμπες και τετοια??εχω πολυ ζουμι ακομα παιζει ρολο ποσες ωρες εχω την λαμπα στο ενυδρειο αναμενη?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-07-12, 22:17
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mighellos Εμφάνιση μηνυμάτων
αα πρεπει να αλλαζω και λαμπες και τετοια??εχω πολυ ζουμι ακομα παιζει ρολο ποσες ωρες εχω την λαμπα στο ενυδρειο αναμενη?
ότι ισχύει για ολες τις λάμπες
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-07-12, 22:18
Το avatar του χρήστη mighellos
mighellos Ο χρήστης mighellos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Νεα Χαλκηδονα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

επειδη δεν ξερω ομως υπαρχει καποιο υπομνημα γθα φωτισμο?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-07-12, 22:18
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mighellos Εμφάνιση μηνυμάτων
αα πρεπει να αλλαζω και λαμπες και τετοια??εχω πολυ ζουμι ακομα παιζει ρολο ποσες ωρες εχω την λαμπα στο ενυδρειο αναμενη?
Για ολοκληρομενο 300αρι ετοιμασε κανα χιλιαρικακι και λιγα λεω....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-07-12, 22:20
Το avatar του χρήστη mighellos
mighellos Ο χρήστης mighellos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Νεα Χαλκηδονα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

οοοοο παμε σε τοσα φραγκα ε???πρεπει να μου βγει η παναγια στην δουλεια να μην πω τπτ αλλο
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-07-12, 22:21
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κοιτα, αν θες φυτα, τοτε καλο ειναι να τους δωσεις το σωστο φως που επιθυμουν για να αναπτυσονται (η πιο οικονομικη και πολυ καλη λυση ειναι η sylvania grolux, αλλα αν αντεχει η τσεπη σου στα ενυδρειομαγαζα εχει και ακομα καλυτερες)
Βεβαια αν πας σε ευκολα φυτα δεν ειναι τοοοσο τρομερο θεμα ο φωτισμος, αλλα καλο ειναι να ειναι σωστος, τουλαχιστο ως προς το φασμα του ωστε να αναπτυσονται γρηγορα και να συμβαλουν στην οσο καλυτερη απονιτροποιηση -αλλα και γενικη "αποτοξινωση"- του ενυδρειου.
Απο κει και περα οσο δυσκολευουν τα φυτα αλλαζουν οι απαιτησεις (ακους τους extreme μποσταναδες να μιλανε για 1w/lt ως μετριο φωτισμο πχ) αλλα για μενα οσον αφορα το ποσοστο του φωτισμου προεχουν οι αναγκες των ψαριων και οχι των φυτων. Αν τα ψαρια θελουν πολυ φως, με γεια τους με χαρα τους δωστους το, αν οχι τοτε καλυτερα ας "υποφερουν" λιγο τα φυτα, και δωσε παραπανω ωρες και σωστο φασμα ωστε να αναπληρωνουν κι αυτα τις δικες τους αναγκες.
Γενικα ειναι αναλογα το τι θα βαλεις μεσα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-07-12, 22:22
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ολοκληρομενο 300αρι ετοιμασε κανα χιλιαρικακι και λιγα λεω....
κάπως έτσι.
παίζουν βέβαια και οι αγγελίες...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-07-12, 22:23
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mighellos Εμφάνιση μηνυμάτων
οοοοο παμε σε τοσα φραγκα ε???πρεπει να μου βγει η παναγια στην δουλεια να μην πω τπτ αλλο

σιγα σιγα και πολυ περισσοτερα ΙΣΩΣ, αλλα με το καλημερα τα 6-7 κατοσταρικα θα τα πατησεις σιγουρα, με ΕΞΥΠΝΕΣ ΑΓΟΡΕΣ φυσικα (διαφορετικα θα ξεφυγεις πολυυυυυυ πανω)
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-07-12, 22:45
Το avatar του χρήστη mighellos
mighellos Ο χρήστης mighellos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Νεα Χαλκηδονα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

καλα τα μεταξωτα φυτα αλλα σαν τα αληθινα δεν ειναι μπορεις να μου πεις μερικα ευκολα?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-07-12, 22:57
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-07-12, 22:58
Το avatar του χρήστη mighellos
mighellos Ο χρήστης mighellos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Νεα Χαλκηδονα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

οχι αγγελια το επομενο το θελω του κουτιου!θελω ενα ωραιο μεγαλο να το βλεπω να παιζει και μουσικη και να χαλαλωνω!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-07-12, 22:59
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

τα μεταξωτα τα πετας ετσι κι αλλιως. καλα δεν ειναι και δεν ξερουμε μη βγαζουν καμια τοξικη μπογια.
Απο κει και περα δες ποια φυτα σ αρεσουν εσενα και απλα διαλεξε απο τις κατηγοριες "πολυ ευκολα" "ευκολα" και "σχετικα ευκολα"
Αυτα που μου αρεσουν εμενα και λεω πως ειναι απαραιτητα σε ολα τα ενυδρεια για λογους απονιτροποιησης (ειναι πολυ γρηγορης αναπτυξης) ειναι το κλασσικο κερατοφυλο, η πιστια και η "τοματια" (αυτα τα 3 τα θεωρω must μια και ποιανουν ευκολα και αναπτυσονται ραγδαια τρωγοντας τις τοξικες ουσιες)
Απο κει και περα πολυ ομορφες και πανευκολες (αλλα δε συμβαλλουν και τοσο σε τιποτα αφου ειναι αργης αναπτυξης) ειναι οι ανουμπιες, πολυ ομορφοι και ευκολοι σχετικα κι οι εχινοδωροι, η ελοντεα, αν σ αρεσει το γρασιδακι καμια moss (εγω παντως ακομα με τις οδοντογλυφιδες ειμαι και γρασσιδι οπως το φανταζομουν δεν εχω δει ) ομορφη και "αγρια" η java fern κτλ κτλ κτλ... υπαρχουν κυριολεκτικα χιλιαδες ευκολα φυτα να επιλεξεις, απο κει και περα ειναι τι σ αρεσει εσενα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-07-12, 23:31
Το avatar του χρήστη mighellos
mighellos Ο χρήστης mighellos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Νεα Χαλκηδονα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

για να λεει ευκολα φυτα ποσο θαλασσα μπορω να τα κανω?οσον αφορα την τοποθεσια τους στο ενυδρειο βαζω καποια μπροστα και καποια πισω?τα γρηγορης αναπτυξης θα ειναι καλυτερα πισω και σε σημειο ωστε να κρυβουν θερμαντηρα και φιλτρο?
-------------------------
οπα μπορω να το κανω να εχει κατω μπροστα σαν γρασιδι???ετσι κοντο???παιζει να ειναι ευκολο?και κατι ακομα μου ειπε η κοπελα μου στα ικεα εχει καποια φτηνα υδροβιοφυτα!μπορειτε να μου πειτε ακριβεις ονομασιες ειδικα αν ειναι ευκολο το γρασιδι!πως λεγετε να το ψαξω σε μαγαζια αλλα τα γατοψαρα μπορει να εχουν θεμα με το γρασιδι και επειδη φιλοξενο αγγελοψαρα παιζει να εχουν θεμα με τα φυτα?η το χαλικι θελουν αμμο τα αγγελοψαρα?
-------------------------
μπορω να δω φωτογραφια με το γρασιδι σου?
-------------------------
βλεπω καθε μερα αυτο ακου και την μουσικη και λεω μπορω να κανω κατι αντιστοιχο σε μικροτερο ενυδρειο?γινετε?

http://www.youtube.com/watch?v=x2vLJ_vCspk
-------------------------
αρχιζω διαβασμα για φυτα και το διαβασμα δεν τελειωνει ποτε ενα σωστο μου ειχε πει το πετσοπας!οσο διαβαζεις και μαθαινεις κολλας περισσοτερο ειναι μικροβιο το ενυδρειο τελικα!
__________________
το αλλο μου χομπι!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mighellos : 19-07-12 στις 23:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-07-12, 23:44
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mighellos Εμφάνιση μηνυμάτων
για να λεει ευκολα φυτα ποσο θαλασσα μπορω να τα κανω?οσον αφορα την τοποθεσια τους στο ενυδρειο βαζω καποια μπροστα και καποια πισω?τα γρηγορης αναπτυξης θα ειναι καλυτερα πισω και σε σημειο ωστε να κρυβουν θερμαντηρα και φιλτρο?
αν αναβαθμιστεις σε εξωτερικα φιλτρα δε θα εχεις κατι να κρυβουν
Μπροστα βαζουμε τα κοντα φυτα, πισω τα υψηλα και στην επιφανεια τα επιφανειας (το κερατοφυλο και η πιστια ειναι φυτα επιφανειας πχ)

Παράθεση:
οπα μπορω να το κανω να εχει κατω μπροστα σαν γρασιδι???ετσι κοντο???παιζει να ειναι ευκολο?

τι να σου πω? οτι μπορεις ενωειται, τωρα για ευκολο εδω και κανα τριμηνο το προσπαθω...

Παράθεση:
και κατι ακομα μου ειπε η κοπελα μου στα ικεα εχει καποια φτηνα υδροβιοφυτα!
Να μην τα βαλεις, εχουν υπωθει πολλα για τα φυτα του ΙΚΕΑ και δεν ειμαστε σιγουροι για τιποτα.
Εγω εχω κανα δυο, αλλα τα εχω παρει απο συγχομπυστα που τα εχει μηνες στο ενυδρειο του και μου εδωσε κλαδεματα οποτε δεν υπαρχει κινδυνος, αλλα κατ ευθειαν απο ΙΚΕΑ και μπλουμ δεν ενδεικνυται αν θες να προστατευσεις τα ψαρια σου.

Παράθεση:
μπορειτε να μου πειτε ακριβεις ονομασιες ειδικα αν ειναι ευκολο το γρασιδι!
java moss, xmass moss... βασικα αυτο που εχω δει ειναι πως ειναι σκυλια (αφου βρυα ειναι) αλλα για το ποσο ευκολο ειναι η δημιουργια γρασσιδιου, δε θα το ελεγα... αλλα παλι δε χανεις τιποτα να δοκιμασεις... μπορει να ανακαλυψεις πως εχεις διεταιρο ταλεντο στην κηπουρικη

Παράθεση:
πως λεγετε να το ψαξω σε μαγαζια
Μια συμβουλη απο προσωπικη πειρα: Καλυτερα τις αγορες σου να τις κανεις οσον αφορα τα φυτα απο συγχομπυστες που ανεβαζουν αγγελιες κατα καιρους κι οχι απο μαγαζια.
Αυτο δεν το προτεινω μονο απο θεμα οικονομιας, αλλα επειδη τα φυτα που εχουν μεγαλωσει σε ενυδρειο εχουν παρα πολυ μεγαλες πιθανοτητες να "ποιασουν" ενω αυτα που πουλανε αν δεν εισαι ενυδριο-γεωπονος ωστε να
μπορεις να τους δωσεις τις καταλληλες φροντιδες εχουν πολυ μικροτερες πιθανοτητες να ποιασουν, και ειδικα αν οι συνθηκες σου δεν ειναι καλες (για τα φυτα εννοω) πχ αν παιζει κακος φωτισμος, blackwater κτλ το πιο πιθανο ειναι να χαλασουν τα περισσοτερα η στην καλυτερη να μην αναπτυχθουν ποτε.
Αυτο συμβαινει -συμφωνα με φιλο μποστανα που μου εξηγησε- επειδη τα περισσοτερα φυτα που πουλανε στο εμποριο εχουν αναπτυχθει εκτος ενυδρειου, και υποκεινται σε σοκ μεταφυτεψης.

Παράθεση:
αλλα τα γατοψαρα μπορει να εχουν θεμα με το γρασιδι
δεν ξερω, αλλα αν μιλας για κορρυ δε νομιζω. Αν μιλας φυσικα για κανα πλεκ μαλλον πατουρα θα τα κανει...
Παράθεση:
και επειδη φιλοξενο αγγελοψαρα παιζει να εχουν θεμα με τα φυτα?η το χαλικι θελουν αμμο τα αγγελοψαρα?
απ οσο ξερω λευκη αμμο τους ταιριαζει καλυτερα, αλλα τι προβλημα εχουν τα φυτα με την αμμο?

Παράθεση:
μπορω να δω φωτογραφια με το γρασιδι σου?
Θα ανεβασω, αλλα 1. μονο γρασσιδι δεν ειναι ακομα (απλα τουφες τουφες ειναι) και 2.ειμαι απο τους χειροτερους φωτογραφους...

Παράθεση:
βλεπω καθε μερα αυτο ακου και την μουσικη και λεω μπορω να κανω κατι αντιστοιχο σε μικροτερο ενυδρειο?γινετε?

http://www.youtube.com/watch?v=x2vLJ_vCspk
Κοιτα, προσωπικα ειμαι λατρης των πολλων φυτων. Αυτο που βλεπω ειναι οντως εντυπωσιακοτατο, ΑΛΛΑ δε θα ηθελα κατι τετοιο!
Ο λογος ειναι πως ΠΡΩΤΑ ενδιαφερομαι για τις αναγγες των ψαριων και την καλοζωια τους και τα υπολοιπα τα βλεπω υποδιαιστερα.
Αυτο το ενυδρειο που παρουσιαζεις θελει οποσδηποτε co2. Τα ψαρια που εχω επιλεξει να φιλοξενω θελουν χαμηλο ph και σκληροτητες.
Αυτα τα δυο δε μπορουν να συνδυαστουν (ειδικα με το 1 dKh που κραταω αν βαλω co2 το ph θα παει ...αρνητικα) και γενικα ειμαι της αποψης (τωρα σωστος ειμαι? λαθος ειμαι? εμπειρικα αυτο εχω δει ομως πως ειναι το σωστοτερο) πως ασχετα αν τα ψαρια μας ειναι αναπαραγωγης καλο ειναι να τους δινουμε οσο γινεται τις παραμετρους του βιοτοπου που γεννηθηκαν οι προπαπουδες τους (και βασικα θεωρω το οξινο καλυτερο οσον αφορα τις ασθενειες).
Υπαρχουν βεβαια και τα τυπου Αμανο, και τα Ολλανδικα ενυδρεια που προεχουν οι αναγκες των φυτων, αλλα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δε μπορω να συμμεριστω αυτες τις αποψεις, γιατι μυ κανει σαν τα ψαρια να αντιμετωπιζωνται ως απλα διακοσμητικα.
Απο κει και περα υπαρχουν και ανθρωποι που εχουν μελλετησει τα παντα και εχουν τελεια φυτεμενα και πολυ σωστες συνθηκες νερου και ειναι ευχαριστημενα και τα ψαρια τους και τα φυτα τους αλλα -ακομα- δεν ειμαι ενας απο αυτους και δε μπορω καν να σκεφτω να βαλω στην πλαστιγκα την ευτυχια των φυτων με την ευτυχια των ψαριων.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-07-12, 23:57
Το avatar του χρήστη mighellos
mighellos Ο χρήστης mighellos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Νεα Χαλκηδονα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

οποτε κοιταζω για κλαδεματα!
γρασσιδι θα το προσπαθησω!
ποτε δεν ξερεις εγω δεν εχω λευκη αμμο αλλα χαλικακι λες εχουν προβλημα?εχω και αμμο λευκη σκληρη λεει απ εξω αλλα πρεπει να ξεστεισω για να την βαλω ο φιλος μ εχει λευκη αμμο κανει αυτη που εχω?τα ευκολα φυτα που δεν θελουν τρομερο φωτισμο και Co2 οπως στην σελιδα που μου εστειλε ο φιλος παραπανω ανεβαζουν καθολου τιμες νερου?pH και τετοια?στο 80αρι μπορω να παρω εξωτερικο φιλτρο?η αεραντλια που εχω δημιουργει προβλημα στα φυτα?μπορω να βαλω πανω απο το χαλικακι την αμμο?η πρεπει να αφαιρεσω το χαλικι?
__________________
το αλλο μου χομπι!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μαλλον χαζη ερωτηση... dimis_george Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 07-11-09 02:30
μαλλον γεννα...!!!??? geoaki Malawi 4 25-05-09 13:19
μαλλον αλγη, τι να κανω ? banik Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 25-02-08 18:27
help μαλλον γεννητουρια!!! GODLIGHT Malawi 4 09-05-06 12:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12283 seconds with 14 queries