Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-07-08, 14:49
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ωραία μάλλον θα ακόλουθησω την συμβουλή σου με το ζευγάρι gurami και το κοπάδι rasbora. Και πες μου αν είναι αν μπορώ να βάλω έστω και άλλο ένα είδος και ποιο(κάποιο μικρό κοπαδακι ακόμαη κάποιο ζευγάρι). Όσο για τι διακόσμηση εννοείτε πως τα πιθάρια και τα καράβια θα φύγουν αλλά δεν ξέρω που να βρω μια ρίζα και μερικές πέτρες γιατί από τι διάβασα εδώ δεν κάνουν όλα για ενυδρεία. Τέλος εννοείτε επίσης πως θέλω να βάλω αρκετά φυτά τα οποία επίσης ψάχνω να είναι εύκολα χωρίς να χρειαστεί να πάρω πρόσθετο εξοπλισμό προς το παρόν.
Δυο ερωτήσεις ακόμα για σένα. Δες τις Φώτο το φίλτρο να το βάλω στο πλάι? Και όταν ξεκινήσω την αλλαγή να κρατήσω το νερό να μην χαλάσω το βιότοπο η να τα κάνω πάλι όλα από την αρχή ?
Tο φιλτρο αν μετακινειται ευκολα ,ναι βαλτο στο πλαι οπου θα μπορεις να το κρυψεις ευκολα στο μελλον με μια συσταδα φυτων.
Την δευτερη ερωτηση δεν την καταλαβα. Το νερο ποιο; του ενυδρειου;Ακομα και να ξεστησεις ολο το ενυδρειο, το 50% του νερου πρεπει να το κρατησεις για να διατηρησεις την βιολογια (και οχι τον βιοτοπο). Για να αλλαξεις θεση στο φιλτρο δεν χρειαζεται να αλλαξεις ολο το νερο! Εκτος και αν το φιλτρο ειναι κολλημενο στο τζαμι (δεν το ξερω το συγκεκριμενο ενυδρειο).Σκεψου και τη λυση του εξωτερικου φιλτρου που για μενα ειναι και η καλυτερη.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-07-08, 15:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

1. Οποιος ψαχνει βρισκει, βαλε εδω τη λεξη Ηράκλειο στην "περιοχη" ή "Χανιά ή "Κρήτη" (ακριβως ετσι γραμμενα, με τόνους) να δεις οτι εισαστε αρκετοι και μπορειτε να γινετε περισσοτεροι
2. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22287
3. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15326

- Για το βυθο μηπως κανουν Yasuhikotakia sidthimunki που ειναι πολυ ωραια και χρησιμα ψαρια? ή μερικα kuhlii που ειναι πιο δυσκολα ομως .
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-07-08, 18:06
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Tο φιλτρο αν μετακινειται ευκολα ,ναι βαλτο στο πλαι οπου θα μπορεις να το κρυψεις ευκολα στο μελλον με μια συσταδα φυτων.
Την δευτερη ερωτηση δεν την καταλαβα. Το νερο ποιο; του ενυδρειου;Ακομα και να ξεστησεις ολο το ενυδρειο, το 50% του νερου πρεπει να το κρατησεις για να διατηρησεις την βιολογια (και οχι τον βιοτοπο). Για να αλλαξεις θεση στο φιλτρο δεν χρειαζεται να αλλαξεις ολο το νερο! Εκτος και αν το φιλτρο ειναι κολλημενο στο τζαμι (δεν το ξερω το συγκεκριμενο ενυδρειο).Σκεψου και τη λυση του εξωτερικου φιλτρου που για μενα ειναι και η καλυτερη.
Το φίλτρο είναι κολλημένο με μαύρη σιλικόνη αλλά δεν μου φαίνετε δύσκολο να το βγάλω. Αν είναι βάζω το νερό του ενυδρείου σε κάποια λεκάνη μαζί με τα υλικά του φίλτρου και κάνω τι αλλαγή γρήγορα γρήγορα. Υπολόγισε όμως πως στο πλαϊνό τζάμι χωραει ακριβός δηλαδή με 2-3cm περιθώριο και δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να κρυφτεί από φυτά. Πάντως το φαντάζομαι πιο όμορφο έτσι. Όσο για το βιότοπο έκανα λάθος με τι λέξη εννοούσα βιολογία.
Για τα ψάρια δεν μου είπες αν εκτός το ζευγάρι gurami και το κοπάδι rasbora αν μπορώ να βάλω κάποιο ακόμα μικρό ζευγαράκι η κάποιο κοπαδακι. Όσο για το gibbiceps αποκλείετε να το κρατήσω? Είναι τόσο κακό για τα λύτρα μου(60)?
Και τέλος αφού τα φυτά τα βρίσκω πως και που να βρω πέτρες και ξύλο για διακόσμηση η έστω μια λίστα με ποια κάνουν να ψάξω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-07-08, 18:12
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Το πλέκο που έχεις φτάνει και ξεπερνάει τα λίτρα σου (μεγαλώνει)
μην προσθέσεις και άλλα ψάρια εκτός από το ζευγος gurami και τα rasbora.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-07-08, 18:20
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Οκ αν είναι το μόνο που θα προσθέσω θα είναι ένα Yasuhikotakia sidthimunki που λέει και ο DELTA66
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-07-08, 18:22
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Μην βιαστείς όμως! Γιατί πρέπει να στρώσει σωστά το ενυδρείο (φιλτρο) για να μπορεί να δεχθεί τόσα ψάρια, αν και εγώ προσωπικά δεν θα έβαζα τα μπότια που λες.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-07-08, 18:27
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

μπότια ??? οσο για το στρώσιμο μην ξεχνάς πως το ενυδρείο δουλεύει εδώ και κάτι μήνες. Αν δεν αλλάξω όλο το νερό θα έχω πρόβλημα ?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-07-08, 18:29
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

τα ψαράκια που θες να προσθέσεις, αυτά που σου πρότεινε ο Delta
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Για να ζήσουν τα νέα σας χρυσόψαρα Blanch Χρυσόψαρα 0 11-10-06 14:18
Νέα χρήση του κεζάπ για το ενυδρείο Strahos Γλυκό νερό - Γενικά 12 28-03-06 23:31
Ενημέρωση για νέα μηνύματα και απαντήσεις pani Greek Aquarist's Boards 36 13-07-05 12:54
Πρόταση για νέα κατηγορία. Fonamstel Greek Aquarist's Boards 0 02-10-04 20:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05026 seconds with 15 queries