Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 10-09-14, 19:17   #1
εχει προβλημα??
fantomas
Member
Εγγραφή: 09-06-2014
Περιοχή: ρεθυμνο
Μηνύματα: 79

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
fantomas Ο χρήστης fantomas δεν είναι συνδεδεμένος 10-09-14, 19:17
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπερα παιδια , εχω ενα 120λτ ενυδρειο το οποιο φιλοξενει τις 11 μελανοταινιες synergos
http://rainbowfish.angfaqld.org.au/synergos.htm

εδω και λιγες μερες παρατηρω οτι υπαρχει μια ελαχιστη θολουρα στα τζαμια του ενυδρειου αλλα κυριως οτι στην μια πλευρα το χαλικι εχει κιτρινησει ενω στην αλλη οχι , επισης παρατηρω ενα μαυρο στρωμα πανω στις πετρες του ενυδρειου δν εχω παρατηρησει καποια αλλαγη συνηθειων στα ψαρακια ..

θα ενημερωσω και με μετρησεις το ποστ σε λιγο

ακολουθουν οι 3 πρωτες φωτο που δειχνουν τις πετρες και το στρωμα πανω τους








το χαλικι απο την μια πλευρα ->



το χαλικι απο την αλλη πλευρα --->


επισης εχω και ενα θεμα με κατι σαν σαλιγκαρια τα οποια ειχα ξαναρωτησει εδω στο φορουμ και μου ειχατε πει οτι ειναι ακινδυνα , σα να εχουν γινει καμποσα αλλα εχω και την απορια αν τρωνε τα φυτα μου διοτι παρατηρω κατι τρυπουλες πανω στα φυλλα











εδω να πω οτι στα φυτα δν βαζω καποιο λιπασμα και πολλα μου ηρθαν στην κατασταση που βλεπετε ( τα κακομοιρα παλι καλα ολοκληρο ταξιδι στεριας-θαλασσας εκαναν να φτασουν) μηπως θα επρεπε?? στην πορεια ανθισαν απο μεσα και εβγαλαν καινουργια φιλα ( τα μικραπου φαινονται στο κεντρο ) μηπως πρεπει να αφαιρεσω( κοψω) τα παλια ??


Εμφανίσεις: 3246
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-09-14, 19:38
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εδω θα διαβασεις για τις αλγες που εχεις στα τζαμια και το χαλικι και εδω για τα προβληματα στα φυτα σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-09-14, 06:23
fantomas Ο χρήστης fantomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2014
Περιοχή: ρεθυμνο
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδω θα διαβασεις για τις αλγες που εχεις στα τζαμια και το χαλικι και εδω για τα προβληματα στα φυτα σου.
διαβαζοντας τα θεματα , αυτο που μπορω να καταλαβω ειναι οτι εχω καφε αλγη, στα φυτα δν εβγαλα ακρη τι ακριβως συμβαινει , θα παρω λιπασμα για αρχη , και βλεποντας και κανοντας, το κακο με τα θεματα αυτα ειναι οτι πρεπει να εχεις την αναλογη εμπειρια για να διακρινεις ακριβως τι συμβαινει ...χρωσταω τις μετρησεις που θα τις ανεβασω το μεσημερι
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-09-14, 08:18
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ενα καλο γενικο λιπασμα, ειναι αυτο. Αλλα θα βαζεις το 1/3 (να μην πω το 1/4) της προτεινομενης δοσολογιας, γιατι οι αλγες θα φουντωσουν περισσοτερο. Με τον καιρο, αν ολες οι συνθηκες ειναι καλες, ισως επανελθουν τα ασθενη φυτα. Για τα φυτα που αντλουν θρεπτικα απο τις ριζες, ειναι καλες οι ταμπλετες της Seachem. Το χαλικι σου, ομως, θεωρω οτι δεν ειναι μεγαλης κοκκομετριας και οχι πολυ καλο για φυτεμενο.

Αν εχεις σαπισμενα φυλλα, καλο ειναι να απομακρυνονται, κοβωντας τα κλαδια τους με ενα ενυδρειακο (ή οποιοδηποτε αλλο ανοξειδωτο) ψαλιδακι, κοντα στη βαση του φυτου. Με αυτο τον τροπο, κανεις ενα καθαρο κοψιμο, το φυτο δεν τραυματιζεται οσο αν το εκοβες με το χερι και επουλωνεται πιο γρηγορα. Καθε φυτο θελει ξεχωριστη μεταχειριση, φυσικα, οποτε αν θελεις αναφερεις τι φυτα εχεις στο ενυδρειο σου.

Και μερικες ερωτησεις:
-το ενυδρειο ποσο καιρο τρεχει? Η εμφανιση καφε αλγης ειναι συνηθες φαινομενο σε νεοστημενα ενυδρεια.
-ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο και τι φωτισμο εχεις (τυπο και watts)?
-αλλαγες νερου καθε ποτε κανεις και ποσα λιτρα?

Αναμενουμε και μετρησεις για καλυτερη εικονα. Τα υψηλα νιτρικα, ειναι παντα καλη τροφη για τις αλγες, κυριως οταν δεν υπαρχουν υγιη φυτα για να προλαβουν να τα καταναλωσουν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-09-14, 14:11
fantomas Ο χρήστης fantomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2014
Περιοχή: ρεθυμνο
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

επανερχομαι με μετρησεις ...

ph λιγοτερο απο 8 παραπανω απο 7,5
gh 23 σταγονες
kh 8 σταγονες
νο3 κατω απο 5mg/l
no2 λιγοτερο απο 0,05mg/l

οι μετρησεις με υγρα της aquili



to ενυδρειο ειναι 120 λτ ( 100cm χ 40υψχ30πλ)

εχω μια λαμπα 11w 7200k aqualux (απο την πλευρα που εχει καφετισει το χαλικι
και αλλη μια 11w/860 duralux s(απο την καθαρη πλευρα ) και ειναι ετσι πανω απο το ενυδρειο (etsi τις ειχε και ο προηγουμενος που μου εδωσε το ενυδρειο)

θερμοκρασια 24 βαθμους
αλλαγες νερου 3-4 φορες τον μηνα πανω απο το μισο ισως και 3/4 του νερου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-09-14, 14:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Από μια 1η ματιά , με τις μετρήσεις που μας αναφέρεις δείχνει πως το ενυδρείο δεν είναι 100% στρωμένο ή κάτι προέκυψε και η βιολογία σου δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί, επίσης καλό θα ήταν να έχεις και μέτρηση αμμωνίας. Θα σου πρότεινα να ασχοληθείς πρώτα για να βρεις το λόγο που έχεις ΝΟ2 και να πράξεις ανάλογα και μετά ασχολείσαι και με την άλγη. Επίσης θα σου πρότεινα να έχεις πιο σταθερές ρουτίνες αλλαγής νερού, δηλαδή να καθιερώσεις τακτικές εβδομαδιαίες αλλαγές ξεκινώντας τουλάχιστον με αλλαγή του 1/3 ή περισσότερο.
Είναι πολύ καλύτερα να κάνεις μικρές και τακτικές αλλαγές παρά μεγάλες και άτακτες, γιατί τότε τα ψάρια στρεσάροντε από τις απότομες αλλαγές παραμέτρων του νερού
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-09-14, 06:43
fantomas Ο χρήστης fantomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2014
Περιοχή: ρεθυμνο
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

καλημερα στην παρεα,

θα βρω τροπο να μετρησω αμμωνια αμεσα,
θεωρεις οτι το ελαχιστο no² ειναι σημαντικο προβλημα? υπαρχει περιπτωση η υπαρξη του να οφειλεται σε καποια φυλλα που πρεπει να απομακρυνω απο το ενυδρειο?
ο χρωματισμος του νερου ηταν απειροελαχιστος στο τεστ ( αν υπηρχε αναλογα με τον φωτισμο)

να προσθεσω καινουργιο μακαρονι ( το παλιο ειναι αρκετο καιρο απο τον παλιο ιδιοκτητη )?

εχω την μια πλευρα του φιλτρου ( εσωτερικο) αδεια ...μπορω να ριξω εκει για να δυναμωσει/ανανεωθει η βιολογια μου ...( αν το σκεφτομαι σωστα)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-09-14, 07:00
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fantomas Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα στην παρεα,


να προσθεσω καινουργιο μακαρονι ( το παλιο ειναι αρκετο καιρο απο τον παλιο ιδιοκτητη )?

εχω την μια πλευρα του φιλτρου ( εσωτερικο) αδεια ...μπορω να ριξω εκει για να δυναμωσει/ανανεωθει η βιολογια μου ...( αν το σκεφτομαι σωστα)
Καλημερα,να προσθεσεις μακαρονι σωστα σκεφτεσαι.Το παλιο μη το
πειραξεις ολη η βιολογια που πιθανον υπαρχει στο φιλτρο εκει ειναι.
Τα σαπια φυλλα να τα βγαλεις,μετρα και την αμμωνια για να υπαρχει
ολοκληρωμενη εικονα.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-09-14, 09:34
fantomas Ο χρήστης fantomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2014
Περιοχή: ρεθυμνο
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

μια ερωτηση γιαΤΙ αλλα τεστ γραφουν.

NH3 -NH4

ΕΝΩ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ NH3..

ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΩΣ ΤΕΣΤ ΑΜΜΩΝΙΑΣ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-09-14, 11:02
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fantomas Εμφάνιση μηνυμάτων
μια ερωτηση γιαΤΙ αλλα τεστ γραφουν.

NH3 -NH4

ΕΝΩ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ NH3..

ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΩΣ ΤΕΣΤ ΑΜΜΩΝΙΑΣ
Εσένα σε ενδιαφέρει το nh3 που ειναι η ελεύθερη αμμωνία και ειναι τοξική για τα ψαρια.
Δεν νομίζω οτι το ενυδρειο ειναι αστρωτο ,δεν αναφέρεις τι φίλτρο έχεις λιτρα ανα ώρα ,ούτε τι ψαρια και ποσά έχεις, μάλλον το φίλτρο ειναι μικρό για την ιχθυοφορτιση σου,επίσης η σκληρότητα σου ειναι ανεβασμένη, άμα κανεις μια ολοκληρωμένη παρουσίαση θα σε βοηθήσουν τα παιδιά καλύτερα.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-09-14, 13:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τα περισσότερα τεστ μετράνε ΝΗ3/ΝΗ4 (το άθροισμα αμμωνίας και αμμώνιου και δεν γνωρίζω κάποιο τεστ να μετράει μόνο ΝΗ3). Η ελεύθερη αμμωνία, που είναι και η πιο τοξική, υπολογίζεται και είναι ανάλογη από το άθροισμα ΝΗ3+ΝΗ4 , το PH και την θερμοκρασία, http://www.petgoldfish.net/ammonia-calculator.html. Μπορείς να βρεις αρκετές πληροφορίες εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EC%F9%ED%E9%E1.
Καλό είναι όμως και το άθροισμά τους να είναι 0
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-09-14, 18:23
fantomas Ο χρήστης fantomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2014
Περιοχή: ρεθυμνο
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

το φιλτρο ειναι εσωτερικο του ενυδρειου, ο κυκλοφορητης γραφει πανω max400l/h ( επισης γραφει και max 70cm τι εννοει??μηκος ενυδρειου?φανταζομαι εννοει μεγιστο σημειο υψους εξοδου)αν εννοει ο κυκλοφ μαξ 400λιτ στην τελευταια σκαλα το ειχα στην πιο μικρη λογω δυναμης αλλα προσθεσα εξτρα λαστιχακι και το εβαλα στο φουλ!-π--ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΗΝ ΞΑΝΑΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΧΑΜΗΛΟ ΚΑΘΩΣ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΣΑ ΤΗΝ ΑΝΤΛΙΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΙ ΕΚΑΤΣΑΝ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ ..ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΞΑΝΑΧΑΜΗΛΩΣΑ ΑΡΧΙΣΑΝΕ ΠΑΛΙ ΤΙΣ ΒΟΛΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΜΗΚΟΣ --
εχω μεσα 11 μελανοταινιες synergos το λεω στο αρχικο ποστ ..

μερικες φωτο απο τα φυτα μετα το ξεκαθαρισμα, περιεργως τα ψαρακια μετα του κουραμα/καθαρισμα και παρολο την αναταραχη που εκανα ζωηρεψανε απιστευτα στο κυνηγητο μεσα στο ενυδρειο



απο δαυτα εχω καμποσα παρολο που βγαζω ανα τακτα χρονικα διαστηματα δεν ξερω κατα ποσο επηρεαζουν τα φυτα περπατανε πανω τους καθως και στα τζαμια



ξυνοντας προς τα επανω τα τζαμια με πιστωτικη βγαινει αυτο ( το οποιο ξαναλεω ειναι μονο απο την μια πλευρα πανω στα τζαμια απο την αλλη ειναι καθαρα ( πλευρα ανα λαμπα τα ααναφερω καπου πιο πανω )




για κυκλοφορητη εχω κατι τετοιο περιπου

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-09-14, 19:28
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Για μένα πρέπει να ριξεις λίγο το gh ( και για τα ψαρια και για τα φυτα) και να αναβαθμισεις το φίλτρο (μάλλον δεν ειναι αρκετό ,εγω στα 100 λιτρα καθαρά έχω 900lt/h ) και αν σου αρέσουν τα φυτεμένα, αναβάθμιση και φωτιστικό ,έχεις λίγα watt και λάθος τοποθετημένα.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-09-14, 19:50
fantomas Ο χρήστης fantomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2014
Περιοχή: ρεθυμνο
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

το λαθος τοποθετημενα το φοβομουν απο την αρχη ασχετα οτι το ενυδρειο ετρεχε ετσι στον προηγουμενο ιδιοκτητη,θεωρουσα οτι θα επρεπε να καλυπτει το φως ισομερος σωστα καταμηκος του ενυδρειου ...κοιταω να δω πως θα του φτιαξω /αγορασω καπακι,ωστε να αλλαξει και ο τροπος φωτισμου,
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-09-14, 19:59
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

http://www.quiko.gr/FC0274A4.el.aspx

Αυτό ειναι καλή περίπτωση ,δεν ξερω τι μήκος έχει το ενυδρειο σου αλλα έχει διάφορα. Για το gh αρκεί να βγάλεις καμμιά πέτρα, βλέπω έχεις μέσα αρκετές ,η πλάτη τι ειναι αφίσα;η πετρες;
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-09-14, 20:50
fantomas Ο χρήστης fantomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2014
Περιοχή: ρεθυμνο
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

η πλατη ειναι αφισα, παντως ειχα ξανακανει μετρησεις με τα ιδια τεστ προ καιρου και η σκληροτητα ηταν πολυ πιο χαμηλη ,και τοτε ηταν με τα ιδια ακριβως πραγματα μεσα

gh 14 βαθμους ειχα τοτε

99,5χ 29,5 εξωτ διαστασεις μου για το καπακι ,ηδη πηρα μια προσφορα απο μαγαζι που κατασκευαζει στα 60 ευρω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τι προβλημα εχω? ikaria_jim Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 33 13-12-13 14:47
ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!ΓΙΑ... LAKI Γλυκό νερό - Γενικά 13 28-02-13 14:41
Προβλημα με A/O georgez Θαλασσινό νερό - Γενικά 6 21-07-11 23:59
Προβλημα Petran22 Αρχάριοι γλυκού νερού 19 30-07-08 15:44
ΠΡΟΒΛΗΜΑ anasios Greek Aquarist's Boards 10 23-03-07 14:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06457 seconds with 13 queries