Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-12-13, 01:12
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή fancy οραντα με κοκκινιλα στα πτερυγια..

καλησπερα παιδια εχω ενα 63 λιτρα ενυδρειο με ενα 10εκατοστων οραντα μεσα ..μετα απο λαθη του πετσοπα δεν ηξερα δεν με ενημερωσε πριν 2 μηνες αναγκαστικα να στωσω το ενυδρειο με το ψαρι μεσα..πριν 1 μηνα περιπου πηρα σωστες μετρησεις και για αυτον τον καιρο ολα ηταν ενταξει...προχθες παρατηρησα το ψαρι να κολυμπαει αναποδα η να στεκεται για λιγα δευτερολεπτα αναποδα..φοβηθηκα..εκανα μπανιο σε κουβα με αλατονερο προσθεσα αλατι στο ενυδρειο στις σωστες αναλογιες και χθες ταισα ενα μπιζελι πιστευοντας οτι παμε για νυκτικη κυστη η δυσαιντερια..σημερα ομως παρατηρησα οτι εχει ενα σκισιμο στην ουρα σα τρυπα και οχι μονο αυτο στα 2 κατω πτερυγια εχει κατι σαν αιμα εκει που ενωνοντε με το σωμα του που αυτο 100% δεν το ειχε..ε[ισης καθεται ωρες ωρς αακινητο με τα πτερυγια κατω ..βεβαια αυτο το εκανε παντα αλλα τωρα μου φενεται ακομα πιο περιεργο..
http://imageshack.us/photo/my-images/196/evvl.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/440/ii54.jpg/
εδω οι φωτο..
επισης αυτο πανω απτο ματακι του καποτε ηταν ασπρο το χε καιρο λεω θα χει χτυπησει σε κανενα ξυλο προχθες παρατηρησα οτι εχει μαυρισει στο κεντρο και οταν παει απο πισω το φως φενεται σα να χει κατι μεσ το κεφαλι του σε εκεινο το σημειο σκουρο
http://imageshack.us/photo/my-images/845/l286.jpg/

δε ξερω αν πρεπει να κανω κατι τωρα μου ειπαν μηπως ειναι οζοι αναπαραγωγης τα κοκκινα αλλα δεν ξερω εμενα μου φενοντε σαν αιμα..
εχω 2 φιλτρα εσωτερικα εχω παρει εξωτερικο αλλα δε το χω στησει ακομα..εχω 4 ανουμπιες νανα και ενα μικροσορουμ φυτα...χαλικι λευκο φυσικο ..2 ξυλα μαλαισιας στο οποιο ενα απο αυτα παρατηρησα τις τελευταιες μερες κατι σαν ασπρο βαμβακι απο κατω του σα χνουδι πιθανον μυκητας
αν μπορειτε καποιος ας βοηθησει ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-12-13, 03:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Προφανως αυτος που ρωτησε αν ηταν οζοι αναπαραγωγης, δεν ειχε δει τις φωτο και δεν θα ρωταγε αν ηξερε οτι ειναι κοκκινα τα σημαδια στα πτερυγια.

Κανε copy paste τη φορμα εδω και συμπληρωσε τη.
φόρμα για καλύτερη διάγνωση ασθενειών
Γραψε και το ιστορικο του ψαριου προν μπει στο ενυδρειο και στρωσει. Ποσο καιρο εμεινε σε νερο με αμμωνια κλπ
Eπεσε καθολου η θερμοκρασια αποτομα?
Δεν νομιζω παντως να ειναι κατι σοβαρο τα σημαδια αυτα. Με το αλατι φαινεται να "καιγεται" το σημαδι στο κεφαλι αλλα βγαλε και πιο καθαρες φωτο του σημαδιου στο κεφαλι.
Το φλιπαρισμα ωστοσο ειναι σοβαρο.

Ας μεταφερθει και στη σωστη κατηγορια το θεμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-12-13, 04:03
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 60x30x35cm 63lt
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:2 μηνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: απτην αρχη
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 21
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 1
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):0
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 21
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 1 φορα τη βδομαδα
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 2/12/2013
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 3 φορες τη μερα η αναλογα με τη θερμοκρασια εναλλαξ μπιλακια και στικακια
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:7-7.2
KH:δε ξερω
GH:δε ξερω
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):10-15
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:ναι
ΣΤΙΚΣ: μονο τα νιτρικα
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: ¨το εβλεπα να κολυμπαει αναποδα μερικες φορες και να στεκεται αναποδα 3 φορες για λιγα δευτερα...επισης ειχε απο παλια ενα ασπρο σημαδι πανω απτο ματι το οποιο τωρα εχει βγαλει κατι μαυρακι στο κεντρο του και φενεται με φως απο πισω σα να εχει κατι μεσα εκει ενα σωμα μαυρο
2. ΔΕΡΜΑ:φυσιολογικο
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:ωρες ωρες ακινητο με πεσμενα πτερυγια αλλες φορες τρεχει συνεχεια και τρωει φτυνει χαλικια
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):πριν αρρωστησει καφε στο χρωμα της τροφης με κενα αερα και μερικες φορες ασπρα μακροστενα
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):φυσιολογικη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :ναι πολυ ορεξη τρωει οτι του βαζω
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ:5/12
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚε
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: καμια
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:καμια
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:χρησιμοποιησα αλατονερο σε κουβα για θεραπεια και αλατι στο ενθδρειο οπως και μπιζελι μια μερα...μετα απο αυτο το ψαρι δε ξανατουμπαρε

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :ναι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:δε ξερω τι ;αλλο να γραψω και μη μου πειτε γτ εβαλα ψαρι σε αστρωτο ενυδρειο..ημουν νεος δεν ηξερα για τα φορουμ και το μονο που θα καταφερετε θα ειναι να παω να αρπαξω το πετσοπα που εμπιστευτηκα να μη βαλω μπολι
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-12-13, 07:25
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bilaras7
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:δε ξερω τι ;αλλο να γραψω και μη μου πειτε γτ εβαλα ψαρι σε αστρωτο ενυδρειο..ημουν νεος δεν ηξερα για τα φορουμ και το μονο που θα καταφερετε θα ειναι να παω να αρπαξω το πετσοπα που εμπιστευτηκα να μη βαλω μπολι
Αυτα συμβαινουν. Κανενας δεν ηξερε τι χρειαζεται ενα ενυδρειο στο ξεκινημα του, οποτε μη σε απασχολει. Το θεμα ειναι το απο εδω και περα τι γινεται.

Για τα υπολοιπα, θα το αναλαβει ο delta το ψαρακι

Υ.Γ. Το θεμα μεταφερθηκε στη σωστη κατηγορια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-12-13, 16:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Συνεχιζεις με αλατι στο ενυδρειο σε διαλυση 0.1% (1 γρ ανα λιτρο) και μπανια καθε μερα με 1% (10 γρ ανα λιτρο) για 3-5 λεπτα, μεχρι να δουμε το σημαδι στο κεφαλι πως εξελισεται.
Απο κοντα παρακολουθηση το ενυδρειο με μετρησεις.
Οχι στρεσογονες καταστασεις, εργασιες κλπ μεσα στο ενυδρειο, ηπιο ταισμα 2 φορες την ημερα κι απο λιγο (3-4 μπιλακια) και δινε καθε 4-5 μερες κι ενα αρακα μεχρι να μη ξαναγυρισει τουμπα. Μακαρι να ηταν απο δυκοιλιοτητα.
Αλλαγη νερου κανονικα, πρετοιμασμενο σε θερμοκρασια, αποχλωριωμενο, με αναπληρωση του αλατιου που βγαινει και αργη εισαγωγη του στο ενυδρειο.

Φωτο πολυ κοντινη και καθαρη του σημαδιου, δεν ειναι δυνατον?
Βλεπεις να ειναι παρασιτο μεσα, κουνιεται, ή σαν μικρη πληγη απο χτυπημα πχ?
Αν μπορεις βγαλτο και κοιτα με μεγενθυτικο φακο.
Με γαντακι (χωρις πουδρες κλπ) για σιγουρια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-12-13, 19:12
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

ειδα να χει κανει κακα ενα μακρυ διαφανο γυρο στα 5cm κι ειχε λιγο αερα βεβαια τα ειχε κανει και κανονικα στο χρωμα της τροφης
το αιμα απτα πτερυγιa απτο ενα εφυγε.τελειως απτο αλλο εχει λιγο ακομα..
η τρυπα στην ουρα ειναι σα να εχει βγαλει κατι ασπρο ελαφρυ και να χει κλεισει
και εβγαλα φωτο το σημαδι οσο καλυτερες μπορουσα..
http://imageshack.us/photo/my-images/560/mqx4.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/542/95p9.jpg/
να σαν αυτο λιγο πιο μακροστενο το ασπρο στο ξυλο τα κακα του
http://imageshack.us/photo/my-images/703/o15w.jpg/
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-12-13, 19:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bilaras7 Εμφάνιση μηνυμάτων
να σαν αυτο λιγο πιο μακροστενο το ασπρο στο ξυλο τα κακα του
http://imageshack.us/photo/my-images/703/o15w.jpg/
"Σαν αυτο" ... ή "αυτο ειναι"?

Το σημαδι στο κεφαλι ισως ειναι HITH απο περιορισμενης θρεπτικοτητας και φρεσκαδας τροφη στο παρελθον.
Φροντισε οι τροφες να ειναι φρεσκοανοιγμενες (οχι περαν τριμηνου) και εντος ημερομηνιας ληξης. Ποικιλια επισης, οχι μια μονο.
Δωσε του καμια βιταμινη (πχ υγρη sera fishtamine) μια φορα την εβδομαδα, μουλιαζωντας την τροφη σε αυτη.
Φυλαξη βιταμινων στο ψυγειο για ενα χρονο μαξιμουμ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-12-13, 19:28
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
"Σαν αυτο" ... ή "αυτο ειναι"?

Το σημαδι στο κεφαλι ισως ειναι HITH απο περιορισμενης θρεπτικοτητας και φρεσκαδας τροφη στο παρελθον.
Φροντισε οι τροφες να ειναι φρεσκοανοιγμενες (οχι περαν τριμηνου) και εντος ημερομηνιας ληξης. Ποικιλια επισης, οχι μια μονο.
Δωσε του καμια βιταμινη (πχ υγρη sera fishtamine) μια φορα την εβδομαδα, μουλιαζωντας την τροφη σε αυτη.
Φυλαξη βιταμινων στο ψυγειο για ενα χρονο μαξιμουμ.
αυτο ειναι ..τα εκανε και ηταν ετσι και κανονικα κατι αλλα..παρατηρω ακομα ασταθεια και κουραση στις κινησεις του ..δεν εχει ξαναγυρισει αναποδα αλλα τι να κανω να συνεχισω τα αλατομπανια σε κουβα?η πρεπει να κανω κατι αλλο?τροφες δινω ενναλαξ στικ και μπιλακια ειναι φρεσκιες ανοιγμενες 1 μηνα και εντος ημερομηνιας
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bilaras7 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο ειναι ..τα εκανε και ηταν ετσι και κανονικα κατι αλλα..παρατηρω ακομα ασταθεια και κουραση στις κινησεις του ..δεν εχει ξαναγυρισει αναποδα αλλα τι να κανω να συνεχισω τα αλατομπανια σε κουβα?η πρεπει να κανω κατι αλλο?τροφες δινω ενναλαξ στικ και μπιλακια ειναι φρεσκιες ανοιγμενες 1 μηνα και εντος ημερομηνιας
επισης το λινκ που μου εστειλες λεει οτι αυτη την αρρωστια μπορει να τη δημιουργησει και ο ανθρακας..εγω εχω ανθρακα στις κασσετινες του φιλτρου ενσωματομενο σα μοκετα μηπως πρεπει να τον βγαλω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bilaras7 : 08-12-13 στις 19:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-12-13, 19:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι.
0.1% στο ενυδρειο και με 1% μερικα 5λεπτα μπανια ακομα.
Μια φορα την εβδομαδα (για λιγο ακομα) λιγο ζεματισμενο και πολτοποιημενο μπιζελι.
Και παρακολουθεις τα κοπρανα και τη συμπεριφορα για λιγο ακομα, για σιγουρια πριν κανουμε οτιδηποτε. (αφου το ψαρι κατα τα αλλα φαιναται καλα - μη το ταλαιπωρησουμε με φαρμακα τσαμπα)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bilaras7 Εμφάνιση μηνυμάτων
επισης το λινκ που μου εστειλες λεει οτι αυτη την αρρωστια μπορει να τη δημιουργησει και ο ανθρακας..εγω εχω ανθρακα στις κασσετινες του φιλτρου ενσωματομενο σα μοκετα μηπως πρεπει να τον βγαλω?
Βγαλτο.
Δεν νομιζω νετσι κι αλλιως να ειναι ενεργος πια. Θα εχει περασει ενας μηνας.
Βαλε αλλο υλικο στη θεση του. (σφουγγαρι ή βιολογικο)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 08-12-13 στις 19:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-12-13, 19:34
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι.
0.1% στο ενυδρειο και 1% μερικα μπανια ακομα.
Μια φορα την εβδομαδα λιγο ζεματισμενο μπιζελι.
Και παρακολουθεις τα κοπρανα και τη συμπεριφορα για λιγο ακομα, για σιγουρια πριν κανουμε οτιδηποτε. (αφου το ψαρι κατα τα αλλα φαιναται καλα - μη το ταλαιπωρησουμε με φαρμακα τσαμπα)
ωραια ..εγω αυτα που λεει το λινκ τα τηρω ολα σχεδον..εννοω η θερμοκρασια μου ειναι 21-22 βαθμους
εχουμε βαλει ηδη το αλατι
κανω μια φορα τη βδομαδα 30% αλλαγη τωρα θα τη κανω 2 φορες τη βδομαδα ναπληρωνοντας στο νερο αλλαγης τη δοση αλατι που πρεπει
και πρεπει να αφεραισω τον ανθρακα απτο φιλτρο αποτι φενεται ..τωρα εμενα αυτος ο ανθρακας ειναι ενσωματομενος σα θηκη στη κασσετινα σαν πλακα και απτη μια εχει ανθρακα απτην αλλη εχει υαλοβαμβακα αν το αφεραισω αυτο δε θα χαλασω τη βιολογια μου ετσι?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-12-13, 19:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχεις δυο φιλτρακια απο οτι ξερω και δεν υπαρχει κινδυνος να χαθει μεγαλη ποσοτητα βιολογιας, Θα αναπληρωθει γρηγορα. (και εχεις ηδη αγορασει εξωτερικο προς εγκατασταση).
Βγαλε τον ανθρακα και αντικατεστησε με οτι υλικο μπορεις (πχ πατεντα), χωρις να χαλασεις τη λειτουργικοτητα (πχ ροη) του φιλτρου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-12-13, 19:42
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις δυο φιλτρακια απο οτι ξερω και δεν υπαρχει κινδυνος να χαθει μεγαλη ποσοτητα βιολογιας, Θα αναπληρωθει γρηγορα. (και εχεις ηδη αγορασει εξωτερικο προς εγκατασταση).
Βγαλε τη κασετιινα και αντικατεστησε με οτι υλικο μπορεις (πχ πατεντα), χωρις να χαλασεις τη λειτουργικοτητα (πχ ροη) του φιλτρου.
κοιτα αυτοι ειναι που σου λεω που κουμπωνει στη κασσετινα η οποια μεσα εχω τα σφουγγαρια μου

http://imageshack.us/photo/my-images/545/jwg3.jpg/

και μπαινει ετσι μεσα
http://imageshack.us/photo/my-images/163/7gbj.jpg/
εχει 2 τετοιες κασσετινες..λεω να βγαλω και τα 2 αυτα που κουμπωνουν μεσα στις κασσετινες και να τις αφησω ανοιχτες μονο με τα σφουγγαρια μου μεσα τα οποια θα τα καθαρισω ελαφρα σε νερο ενυδρειου..σωστα?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-12-13, 19:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι, δεν νομιζω αν βγει ο ανθρακας να δημιουργηθει προβλημα με τη λειτουργια του φιλτρου.
Το αλλο (βαμβακερο) το ξεπλενεις με νερο οταν λερωσει και μεχρι να ξεφτισει, ισως μπορει να μπει λιγο filterwool στη θεση του οταν ξεφτισει.
Αρκει να μην ειναι κοντα στη φτερωτη και παει και μπλεξει μεσα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-12-13, 19:58
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, δεν νομιζω αν βγει ο ανθρακας να δημιουργηθει προβλημα με τη λειτουργια του φιλτρου.
Το αλλο (βαμβακερο) το ξεπλενεις με νερο οταν λερωσει και μεχρι να ξεφτισει, ισως μπορει να μπει λιγο filterwool στη θεση του οταν ξεφτισει.
Αρκει να μην ειναι κοντα στη φτερωτη και παει και μπλεξει μεσα.
οχι με τη λκειτουργια δε δημιουργειτε προβλημα ..μη το πεταξω γτ αν το βγαλω βγαινει ολο εννιαιο(εξυπνη φλουβαλ για να αγορασεις το αναταλλακτικο οπως ειναι καινουργιο μονο)και κανω προβλημα στα βακτηρια ..αλλα εμενα τα σφουγγαρια μου ειναι μεσα δεν τα πειραζω με αυτο
-------------------------
επισης τροφη θα δινω κανονικα τωρα ετσι οχι φουλ 4-5 στικ η μπιλακια την ημερα...μια μερα διαιτα και την επομενη το μπιζελι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bilaras7 : 08-12-13 στις 19:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-12-13, 02:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ταιζε κανονικα αλλα σε μικρες δοσεις.
Δεν χρειαζεται νηστεια πριν τη μερα του αρακα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-12-13, 17:12
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

του πηρα τις βιταμινες..εβγαλα τον ανθρακα απτο φιλτρο εβαλα μπροστα απτα σφουγγαρια υαλοβαμβακα καινουργιο..τα σφουγγαρια τα εστιψα σε νερο ενδρειου μεσα και εβγαλαν αρκετη μπιχλα..δε τα εσφιξα δυνατα βεβαια..ο μικρος σημερα αφου του εκανα το μπανιο και τον ξαναεβαλα στο ενυδρειο τον ειδα και στεκοταν κατω στο πατο ακουνητος κουναγε τα ματια του..μολις εβαλα το δαχτυλο μου μεσα σα να ξυπνησε και κολυμουσε παλι..του εδωσα σημερα μπιζελι που εκανα και αλλαγη τη καθιερωμενη αλλαγη μου..τις βιταμινες στις οδηγιες λεει οτι κατα τη διακεια ασθενειων και για λιγο καιρο μετα η μετα απο στρεσ πολυ να χρησιμοποιω στη τροφη καθε μερα που ταιζω 2-3 σταγονες..να το κανω ετσι καθε μερα η μια φορα τη βδομαδα οπως μου ειπες? τη sera fishtamine πηρα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-12-13, 18:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

1-2 φορες την εβδομαδα στην προκειμενη περιπτωση.
1 φορα την εβδομαδα ή καθε 15 ειναι ΟΚ οταν ολα πανε καλα.
Γενικοτερα δεν χρειαζεται και καθολου, αν η τροφη ειναι φρεσκια και υπαρχει ποικιλια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-12-13, 19:03
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

ok ευχαριστω,,,αν μπορεις να μου πεις και κανενα καλο tip πως να το κανω ολο το σκηνικο με το μουλιασμα και τη τροφη με τις βιταμινες λεπτομερως
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-12-13, 19:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω βαζω την τροφη σε ενα κουταλακι και ριχνω πανω μερικες σταγονες βιταμινη, να την απορροφησει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-12-13, 16:03
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

καλησπερες σημερα που βλεπω το ψαρακι δεν εχει σημαδια πανω του τπτ(εκτος απτο κλασσικο εκει στο κεφαλι του το σημαδι) ουτε πρησμενη κοιλια ουτε κοκκινιλες τπτ αλλα ειναι αδυναμοις πολυ και οταν πηγα να ταισω δεν εφαγε ευκολα αλλα εφαγε..ταισα 5 μπιλακια μουλιασμενα σε 3 σταγονες βιταμινη ..τωρα εδω και αρκετη ωρα κολυμπαει αλλα οταν παει στις μπυρμπουληθρες η στη ροη του φιλτρου τον παρασερνει λιγο
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-12-13, 17:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κανε τωρα αργα αργα, μικρες (καθημερινες ή μερα παρα μερα) αλλαγες νερου 15-20%, να παρει λιγο πανω του, τασιμα νορμαλ και βιτανιμες 2 φορες την εβδομαδα. Μη δωσεις αλλο αρακα να δουμε πως παει και χωρις.
Ασε το αλατι στο ενυδρειο για ενα μηνα (συνολικα απο τοτε που αρχισες) σε μικρη διαλυση 0.1% (1 γρ ανα 1 λιτρο) και μετα μην βαζεις απλα αλατι στις αλλαγες και θα φυγει σιγα σιγα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-12-13, 17:06
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανε τωρα αργα αργα, μικρες (καθημερινες ή μερα παρα μερα) αλλαγες νερου 15-20%, να παρει λιγο πανω του, τασιμα νορμαλ και βιτανιμες 2 φορες την εβδομαδα. Μη δωσεις αλλο αρακα να δουμε πως παει και χωρις.
Ασε το αλατι στο ενυδρειο για ενα μηνα (συνολικα απο τοτε που αρχισες) σε μικρη διαλυση 0.1% (1 γρ ανα 1 λιτρο) και μετα μην βαζεις απλα αλατι στις αλλαγες και θα φυγει σιγα σιγα.
ειναι φυσιολογικο ομως να ειναι τοσο αδυναμος;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-12-13, 17:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν περασε καποιο προβλημα, ναι.
Υπαρχουν και προβληματα που δεν θεραπευονται εντελως.
Εχουμε ξαναπει οτι και η εκθεση σε αμμωνια, αφηνει κουσουρια, μικρα ή μεγαλα, αναλογα το ποσοστο διαλυσης της στο νερο και το χρονο που εκτεθηκε το ψαρι σε αυτην.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-12-13, 17:26
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν περασε καποιο προβλημα, ναι.
Υπαρχουν και προβληματα που δεν θεραπευονται εντελως.
Εχουμε ξαναπει οτι και η εκθεση σε αμμωνια, αφηνει κουσουρια, μικρα ή μεγαλα, αναλογα το ποσοστο διαλυσης της στο νερο και το χρονο που εκτεθηκε το ψαρι σε αυτην.
μαλιστα..ωραια..οποτε περιμενουμε να δουμε αν θα παρει τα πανω του
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-12-13, 15:06
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

το ψαρακι καθεται κατω στον πατο ακουνητο σχεδον συνεχεια σε μια γωνια..οταν βαζω το χερι μου η τροφη ερχεται κολυμπαει για λιγο και μετα ξανα εκει..τα κακα του που ειδα ειναι σκουρα οχι διαφανα και χοντρα ..παρατηρω καποια σκισιματα στην ουρα του αλλα τπτ αλλο..εψαχνα τις ασθενειες εδωhttp://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22519 αλλα τπτ δεν ακολουθει αυτα που βλεπω ρε γαμωτο και δ ξερω τι παιζει να εχει..τι να κανω ?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-12-13, 22:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν νομιζεις οτι πρεπει να προχωρησεις σε θεραπεια, θα γινει με μαντεψια εφοσον δεν εχει γινει σιγουρη διαγνωση (και ουτε προκειται χωρις ιχθυοπαθολογο, μικροσκοπια κλπ).
myxazin της waterlife ισως, ή API T.C. Tetracycline
διαβασε καλα τις οδηγιες του
τα σαλιγκαρια να μεταφερθουν
μια αλλη μαντεψια που μας παει αλλου ειναι το octozin της waterlife
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-12-13, 22:04
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

τον αφηνω προς το παρον γτ αρχισε να κολυμπαει...αν το κανω να το κανω στο μικρο ενυδρειακι που εχω να το γεμισω με νερο ενυδρειου;
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-12-13, 22:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι, στο κανονικο κανε το.
Υπαρχει και η επιλογη των ηπιων φαρμακων απο εκχυλισματα, οπως το APi Pimafix.
Μπορει να γινει και συνδυασμος pimafix και melafix.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-12-13, 22:11
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

ναι αλλα στο κανονικο αν το κανω με τα φαρμακα δε χαλαω τη βιολογια ;
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-12-13, 22:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Με τα pimafix melafix οχι.
Τα φαρμακα επηρεαζουν και τα βακτηρια του φιλτρου, άλλα περισσοτερο και άλλα λιγοτερο, αλλά παιζει ρολο και ποσο δυνατη ειναι η αποικια της βιολογιας μας.
Οταν εχουμε προβλημα στο ψαρι ομως εμφανες, και ειναι και ασθενεια που "μενει" στο νερο του ενυδρειου και πρεπει να του κανουμε κι αυτουνου θεραπεια, δεν κοιταμε τη βιολογια.
Αυτην την ξαναφτιαχνουμε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
black moor με οραντα!πανε μαζι; janickrules Χρυσόψαρα 10 01-05-12 20:15
Σκαλαρια με φαγωμενα πτερυγια irongud Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 12 03-06-11 21:52
sos μαδημενα πτερυγια ... platy Αρχάριοι γλυκού νερού 17 26-11-09 15:14
ΜΑΔΗΜΕΝΑ ΠΤΕΡΥΓΙΑ Nikos26 Αρχάριοι γλυκού νερού 13 01-05-09 20:41
Kομμένα πτερυγια maria_nik Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 07-05-05 20:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09786 seconds with 13 queries