Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-01-14, 20:56
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή προσθεση ψαριων

Παιδια εχω 1 ενυδρειο 55 λιτρα και 1 μονο ψαρι μεσα! Θελω να προσθεσω και αλλα! Ποσα μπορω σε τετοιο ενυδρειο και τι ειδη ειναι καλα? Θελω μικρα ψαρακια πχ γκαμπις!

Τωρα εχω ενα παγκασιους λογω του οτι τη πατησα με το πετ σοπ οπως ξερετε απο πρωην θεμα μου! (δεν υπαρχει δυνατοτητα να το δωσω εχω ψαχτει φουλ)

ΝΗ3 - ΝΟ2 - ΝΟ3 =0
25 βαθμους
Το ενυδρειο "τρεχει" κοντα 20 μερες! Ειχα βαλει και ενα τουλι με μπολι απο πετ σοπ στο φιλτρο!

Τι λετε να βαλω? Ειναι κριμα να μενω ετσι με ενα ψαρι τοσο καιρο!
Ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-01-14, 21:14
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

μαλλον το μπολι δεν επιασε ειναι πολυ περιεργο να εχεις σε ολα 0 . Επισης το ψαρι που εχεις πρεπει να φυγει αμεσα ειναι υπερβολικα λιγα τα λιτρα σου για αυτο το ψαρι , βγαλε μια αγγελια καποιος θα βρεθει να το παρει. Σ αυτα τα λιτρα αφου φυγει αυτο το ψαρι λιγα γκαπυ μπορεις να βαλεις 1 αρσενικο με 2-3 θυλικα.Υποψην ομως θα γεννανε συχνα. Αφου φυγει το ψαρι και στρωσει το ενυδρειο. Με τι μετρας; Απο φιλτρα και εξοπλισμο; Οι αλλες μετρησεις σου;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-01-14, 21:23
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το θεμα δεν ειναι οτι ειναι κριμα για το ενυδρειο να μενει με ενα ψαρι, αυτο θα ηταν καλο αν ηταν καλο το περιβαλλον και ηθελες να μελετησεις τις συμπεριφορες ενος ψαριου, εχοντας το βασιλια. Το θεμα ειναι οτι το ψαρι ειναι κριμα να βρισκεται σε αυτο το ενυδρειο....

Λυσε αυτο το θεμα και μετα εδω θα βρεις αρκετες προτασεις για τα λιτρα σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-01-14, 21:33
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Για οσο θα εχεις αυτο το ψαρι δεν βαζεις αλλα ψαρια, και κανε συχνες αλλαγες νερου, για ενα μονομαχο ειναι το ενυδρειο σου, για κοιτα και αυτο!!!!Δωσε πρωτα το τερας που σου εδωσε το αλλο τερας και τα ξαναλεμε.(φιλικα)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-01-14, 21:37
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Ξερω οτι δεν πρεπει να ειναι 0 αλλα τα κανω ολα σωστα και ειναι 0! Εχει περασει τοσος καιρος και το προσεχω το ολο θεμα με αλλαγες κτλ και δεν ανεβαινει το ΝΟ3!

Προσπαθω αλλα ματαια γυρναω ρωταω μαγαζια-γνωστους ολοι μου λενε "οχι" Ξερω οτι πρεπει να φυγει αλλα απο την αλλη περασε τοσος καιρος για να ειναι ενα αδειο ενυδρειο και ενα παγκασιους κρυμμενο κατω στον βυθο συνεχεια!

Τα γκαμπις γεννουν τοσο ευκολα?? Θελω μικροσκοπικα ψαρακια οσο γινεται!
Αν βαλω 2 γκαμπις μεσα τι θα γινει? Και αυτο με το ΝΟ3 πως να το ανεβασω μετα απο τοσες προσπαθιες???

Ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-01-14, 21:41
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Φιλε μου το ψαρι σου δεν κανει για κανενα ενυδρειο
Χαρισε το και ξεκινα απο την αρχη

Καλη συνεχεια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-01-14, 21:42
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αν εχεις στρωμενο φιλτρο και τηρεις σωστα τις ρουτινες σου, τα guppies θα στο γεμισουν το 60αρι σε ενα 6μηνο και δεν θα ξερεις τι να τα κανεις. Πριν κανεις οτιδηποτε, διαβασμα για να μαθεις τις αναγκες τους. Ενα φυτεμενο ενυδρειο χαμηλων απαιτησεων με αρκετο κερατοφυλλο για να προστατευεται ο γονος, ειναι οτι πρεπει. Τα ζωοτοκα μπαινουν σε χαρεμια (1 αρσενικο/3 θηλυκα) για να αποφευγεται το επιμονο κυνηγι του ζευγαρωματος.

Αλλα, επιμενω, πριν κανεις οτιδηποτε, πρεπει να βρεις λυση για το ψαρακι που σου φορτωσανε. Ειναι κριμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-01-14, 21:44
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris_veria Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλλον το μπολι δεν επιασε ειναι πολυ περιεργο να εχεις σε ολα 0 . Επισης το ψαρι που εχεις πρεπει να φυγει αμεσα ειναι υπερβολικα λιγα τα λιτρα σου για αυτο το ψαρι , βγαλε μια αγγελια καποιος θα βρεθει να το παρει. Σ αυτα τα λιτρα αφου φυγει αυτο το ψαρι λιγα γκαπυ μπορεις να βαλεις 1 αρσενικο με 2-3 θυλικα.Υποψην ομως θα γεννανε συχνα. Αφου φυγει το ψαρι και στρωσει το ενυδρειο. Με τι μετρας; Απο φιλτρα και εξοπλισμο; Οι αλλες μετρησεις σου;
Αλλες μετρησεις δεν εχω κανει! (πχ Ph) μονο αμμωνια - ΝΟ2 - ΝΟ3

Εχω φιλτρο της "HAOUOSS" (ετσι λεει πανω) και ηταν μεσα στον ολο εξοπλισμο ο οποιος λεγετε "Evolution SS"
Μαζι εχει και θερμοστατη και μια αεραντλια με ελαφροπετρα!
-------------------------
Απο την αρχη οταν λεμε παλι στρωσιμο??? Δλδ εφοσον ειναι ολα στο 0 το μπολι δεν επιασε?? Μα πως να το κανω απο την αρχη? Αδειασμα 100% νερου και παει λεγοντας με νεο μπολι?? ;/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GraCE : 06-01-14 στις 21:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-01-14, 21:48
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

με υγρα τεςτ μετρας ή στιξ;; Αμεση πρπτερεωτητα σου να δωθει το ψαρι και μετα αλλα και παραλληλα ΔΙΑΒΑΣΜΑ εδως το forum ειδικα στην κατηγορια αρχαριων. Μετρα και τα υπολοιπα να ξερεις που να κινηθεις στις κιγες επιλογες για τα λιτρα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-01-14, 21:50
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris_veria Εμφάνιση μηνυμάτων
με υγρα τεςτ μετρας ή στιξ;; Αμεση πρπτερεωτητα σου να δωθει το ψαρι και μετα αλλα και παραλληλα ΔΙΑΒΑΣΜΑ εδως το forum ειδικα στην κατηγορια αρχαριων. Μετρα και τα υπολοιπα να ξερεις που να κινηθεις στις κιγες επιλογες για τα λιτρα σου.
Mε υγρα της Sera! Ξερω παιδια με αυτοα σσχολουμε ολη μερα ;/ Τι αλλο να πω δλδ απο Θεσσαλονικη αν καποιος σας πει οτι το θελει ας μου το πει να του το χαρισω, εχω φτασει στα ορια δλδ ;/
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-01-14, 22:05
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσπαθω αλλα ματαια γυρναω ρωταω μαγαζια-γνωστους ολοι μου λενε "οχι" Ξερω οτι πρεπει να φυγει αλλα απο την αλλη περασε τοσος καιρος για να ειναι ενα αδειο ενυδρειο και ενα παγκασιους κρυμμενο κατω στον βυθο συνεχεια!
Να προτείνω μια "ευκολη" λυση?
Περίμενε να πεθάνει το ψάρι!
Πως σου φαίνεται σαν ιδέα?
Γιατί να βάλεις κι αλλα ψαράκια και να υποφέρουν κι αυτά?

Τι σημαίνει : "περασε τοσος καιρος για να ειναι ενα αδειο ενυδρειο και ενα παγκασιους κρυμμενο κατω στον βυθο συνεχεια"?
Τι σημαίνει : "θέλω μικροσκοπικά ψαράκια, όσο γίνεται"?
Τι σημαίνει :"αν βάλω 2 γκαπις, τι θα γίνει"?

Πάμε τώρα σε σοβαρές ερωτήσεις (γιατί τα παραπάνω γράφτηκαν για άλλους λόγους!):
1. Αγγελία έβαλες?
2. Επιστροφή στο μαγαζι απ το οποίο το αγόρασες, δοκίμασες? (Εννοώ να πας να τους το αφήσεις σε πλαστική σακούλα και να φύγεις)

Αν δεν βρεθεί διάθεση & ενδιαφέρον να ενημερώθεις για τα βασικά, δουλειά δεν γίνεται

Σορρυ για το υφος, αλλά ελπίζω το 2014 να πάει καλύτερα για τα ζωντανά "μας", απ την περσινή χρονιά!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-01-14, 22:12
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Να προτείνω μια "ευκολη" λυση?
Περίμενε να πεθάνει το ψάρι!
Πως σου φαίνεται σαν ιδέα?
Γιατί να βάλεις κι αλλα ψαράκια και να υποφέρουν κι αυτά?

Τι σημαίνει : "περασε τοσος καιρος για να ειναι ενα αδειο ενυδρειο και ενα παγκασιους κρυμμενο κατω στον βυθο συνεχεια"?
Τι σημαίνει : "θέλω μικροσκοπικά ψαράκια, όσο γίνεται"?
Τι σημαίνει :"αν βάλω 2 γκαπις, τι θα γίνει"?

Πάμε τώρα σε σοβαρές ερωτήσεις (γιατί τα παραπάνω γράφτηκαν για άλλους λόγους!):
1. Αγγελία έβαλες?
2. Επιστροφή στο μαγαζι απ το οποίο το αγόρασες, δοκίμασες? (Εννοώ να πας να τους το αφήσεις σε πλαστική σακούλα και να φύγεις)

Αν δεν βρεθεί διάθεση & ενδιαφέρον να ενημερώθεις για τα βασικά, δουλειά δεν γίνεται

Σορρυ για το υφος, αλλά ελπίζω το 2014 να πάει καλύτερα για τα ζωντανά "μας", απ την περσινή χρονιά!
Επιστροφη φυσικα και δοκιμασα ναι και μου απαντησαν "δεν δεχομαστε τπτ πισω ειναι κανονας του μαγαζιου" Μεχρι που νευριασα και ηταν στο τσακ να με πεταξουν εξω με το ζορι! Εχω ρωτησει ολα τα σοπς της πολης παλι τπτ! Ψαχνω φιλους και γνωστους παλί τπτ! Αγγελια τπτ!

Τουλαχιστον για τα ΝΟ3 πως να καταφερω να ειναι μετρησιμα? Τοσες αλλαγες κτλ και παλι στο 0 ειναι!

Εγω συγνωμη για τις πολαπλες αποριες μου εδω και 20 μερες ;/
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-01-14, 22:15
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Τουλαχιστον για τα ΝΟ3 πως να καταφερω να ειναι μετρησιμα? Τοσες αλλαγες κτλ και παλι στο 0 ειναι! /
Για πόσες αλλαγές μιλάμε?
Σε τι συχνότητα και σε τι ποσοστό αλλαγής νερού?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-01-14, 22:16
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εγω συγνωμη για τις πολαπλες αποριες μου εδω και 20 μερες ;/
Δεν υπαρχει λογος να ζητας συγνωμη για τις αποριες σου. Για αυτο το λογο υπαρχει το φορουμ, για να τις λυνει και να δημιουργει νεες, με σκοπο την καλυτερη διαβιωση των ζωντανων.

Ομως, δυστυχως, θαυματα δεν μπορουν να γινουν οταν μιλαμε για ζωντανους οργανισμους. Το καθε ειδος, ειτε ζει στο νερο, ειτε στη στερια, ειτε στον αερα, εχει τις αναγκες του. Και απο πληροφοριες για το καθενα, δεν μπορει να πει κανενας οτι δεν μπορει να βρει μεσω του internet.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-01-14, 22:28
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Για πόσες αλλαγές μιλάμε?
Σε τι συχνότητα και σε τι ποσοστό αλλαγής νερού?
Αρχικα 1 φορα την εβδομαδα 50% νερου! Τωρα μερα παρα μερα 20%
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-01-14, 22:45
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

με ιδιες παραμετρους νερο ετσι; Προσωπικα μου φενεται λογικο αν εχεις καλη βιολογια και με τα τεστ τις sera τα ΝΟ3 να μην μετρουνται (το εχω παθει και εγω παλια σε ενα μικρο μονομαχοενυδρειο 40 λιτρα ). Στο φιλτρο τι εχεις υλικα; Ποσα λιτρα την ωρα γραφει;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-01-14, 22:45
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρχικα 1 φορα την εβδομαδα 50% νερου! Τωρα μερα παρα μερα 20%
Χωρίς να θέλω να σε παιδέψω, συμπλήρωσε τη φόρμα για να έχουμε πλήρη εικόνα

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42398

(και μπράβο για την αγγελία - αν και θα έπρεπε να την είχες αναρτήσει απ την πρώτη στιγμή)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-01-14, 22:52
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς να θέλω να σε παιδέψω, συμπλήρωσε τη φόρμα για να έχουμε πλήρη εικόνα

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42398

(και μπράβο για την αγγελία - αν και θα έπρεπε να την είχες αναρτήσει απ την πρώτη στιγμή)
Δεν ειχα προσεξει οτι μπορεις να βαλεις αγγελια εδω! ;/
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-01-14, 22:54
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Δε θα ήταν καλό να αναφερθεί το όνομα του καταστήματος; Θεωρώ εγκληματικό για έναν επιχειρηματία που ασχολείται με ζωντανά, να συμπεριφέρεται με αυτόν τον τροπο, δηλαδή να πουλάει σε έναν που έχει άγνοια περί ενυδρειακων ένα τέτοιο ψάρι και να μη δέχεται την επιστροφή και χωρίς μάλιστα να του ζητηθεί επιστρέψει τα χρήματα. Εμένα μου φαίνεται ότι κι εκείνος ήθελε να ξεφορτωθεί το ψάρι για κάποιους λόγους και το φόρτωσε σε πελάτη και αυτό ακριβώς ειναι το εγκληματικό. Πιστεύω πως πρεπει να αναφερθεί η επωνυμία του καταστήματος για προστασία των υπολοίπων καταναλωτών.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-01-14, 22:55
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

δεν πιραζει σημασια εχει πως εισε διατεθιμενος να βοηθησεις το ψαρακι σου αυτο και μονο διχνει οτι εχεις παρει ζεστα το hobby .
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-01-14, 22:58
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παιδια το εχω και εδω και σε αλλα sites αγγελια αλλα τιποτα! Να αναφερω μονο πως εχουν και αλλα τετοια ψαρακια εκει και οταν μιλησα για επιστροφη (χωρις χρηματα φυσικα) μονο που δεν με εδειραν!

Παρακαλω πολυ, αν καποιος ξερει καποιον/κατι απο Θεσσ/νικη ας ερθει σε επαφη μαζι μου! Το προσωπικο μου τηλ υπαρχει στην αγγελια μου!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-01-14, 23:07
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιστροφη φυσικα και δοκιμασα ναι και μου απαντησαν "δεν δεχομαστε τπτ πισω ειναι κανονας του μαγαζιου" Μεχρι που νευριασα και ηταν στο τσακ να με πεταξουν εξω με το ζορι! Εχω ρωτησει ολα τα σοπς της πολης παλι τπτ! Ψαχνω φιλους και γνωστους παλί τπτ! Αγγελια τπτ!

Τουλαχιστον για τα ΝΟ3 πως να καταφερω να ειναι μετρησιμα? Τοσες αλλαγες κτλ και παλι στο 0 ειναι!

Εγω συγνωμη για τις πολαπλες αποριες μου εδω και 20 μερες ;/
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Να προτείνω μια "ευκολη" λυση?
Περίμενε να πεθάνει το ψάρι!
Πως σου φαίνεται σαν ιδέα?
Γιατί να βάλεις κι αλλα ψαράκια και να υποφέρουν κι αυτά?

Τι σημαίνει : "περασε τοσος καιρος για να ειναι ενα αδειο ενυδρειο και ενα παγκασιους κρυμμενο κατω στον βυθο συνεχεια"?
Τι σημαίνει : "θέλω μικροσκοπικά ψαράκια, όσο γίνεται"?
Τι σημαίνει :"αν βάλω 2 γκαπις, τι θα γίνει"?

Πάμε τώρα σε σοβαρές ερωτήσεις (γιατί τα παραπάνω γράφτηκαν για άλλους λόγους!):
1. Αγγελία έβαλες?
2. Επιστροφή στο μαγαζι απ το οποίο το αγόρασες, δοκίμασες? (Εννοώ να πας να τους το αφήσεις σε πλαστική σακούλα και να φύγεις)

Αν δεν βρεθεί διάθεση & ενδιαφέρον να ενημερώθεις για τα βασικά, δουλειά δεν γίνεται

Σορρυ για το υφος, αλλά ελπίζω το 2014 να πάει καλύτερα για τα ζωντανά "μας", απ την περσινή χρονιά!
Μάλιστα... καινούργιο θέμα... για το ίδιο θέμα (ουσιαστικά).
Διαβάζεις... αλλά μάλλον ΔΕΝ προσέχεις... ΤΙ σου γράφουν, γι' αυτό θα στο κάνω απλό.
Πηγαίνεις στο κατάστημα (επέλεξε σε πιο ήταν πιο φιλικός ο τρόπος)... τους λες... έσπασε το ενυδρείο που είχα και με το ζόρι πρόλαβα όσο νερό έμεινε μέσα με το ψάρι ζωντανό. Επειδή ΔΕΝ θα ξαναστήσω ενυδρείο... σας το ΧΑΡΙΖΩ να ΜΗΝ πεθάνει... αφήνεις την σακούλα με το ψάρι και φεύγεις.
Ελπίζω να ήμουν απλός και κατανοητός.-
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-01-14, 23:09
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Αν το κανω ομως ετσι και τελικα δεν γινει τιποτα...αυτο δεν θα ζησει μετα ουτε αν το γυρισω σπιτι ;/ Και τη μια φορα που το εκανα στο καταστημα που το αγορασα ετρεχα σαν παλαβος για να προλαβω! Τελος παντων ευχαριστω θα το κανω μαλλον και οτι γινει ας γινει...θα περιμενω λιγο ακομα για τις αγγελιες...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-01-14, 23:16
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Επιμένω εγω.... θα μπορούσαμε να μάθουμε το όνομα του καταστήματος για να μη την πατήσουμε κι εμείς;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-01-14, 23:24
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλιστα... καινούργιο θέμα... για το ίδιο θέμα (ουσιαστικά).
Διαβάζεις... αλλά μάλλον ΔΕΝ προσέχεις... ΤΙ σου γράφουν, γι' αυτό θα στο κάνω απλό.
Πηγαίνεις στο κατάστημα (επέλεξε σε πιο ήταν πιο φιλικός ο τρόπος)... τους λες... έσπασε το ενυδρείο που είχα και με το ζόρι πρόλαβα όσο νερό έμεινε μέσα με το ψάρι ζωντανό. Επειδή ΔΕΝ θα ξαναστήσω ενυδρείο... σας το ΧΑΡΙΖΩ να ΜΗΝ πεθάνει... αφήνεις την σακούλα με το ψάρι και φεύγεις.
Ελπίζω να ήμουν απλός και κατανοητός.-
18/12/2013 (κοντεύει μήνας)
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...7&postcount=54

Δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο, αλλά εγώ θα είχα αφήσει το ψάρι στα πόδια του πετσοπα που μου το πούλησε (αν δεν βρεθεί λύση μέσω αγγελίας)

Θα συμφωνήσω βέβαια και με το ποστ του Θοδωρή
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...7&postcount=34

Δεν ειμαστε άμοιροι ευθυνών, όταν πλέον μπορεις να βρεις πληροφορίες για το καθετί

Καλή συνέχεια στις επιλογές σου...(και καλή αρχή με το χόμπι)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-01-14, 23:31
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

ας αναφερθει το ονομα του καταστηματος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-01-14, 23:33
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
18/12/2013 (κοντεύει μήνας)
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...7&postcount=54

Δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο, αλλά εγώ θα είχα αφήσει το ψάρι στα πόδια του πετσοπα που μου το πούλησε (αν δεν βρεθεί λύση μέσω αγγελίας)

Θα συμφωνήσω βέβαια και με το ποστ του Θοδωρή
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...7&postcount=34

Δεν ειμαστε άμοιροι ευθυνών, όταν πλέον μπορεις να βρεις πληροφορίες για το καθετί

Καλή συνέχεια στις επιλογές σου...(και καλή αρχή με το χόμπι)
Έχω καταλάβει ότι... ομιλώ προς άραβας!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-01-14, 23:57
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris_veria
ας αναφερθει το ονομα του καταστηματος
Ανεφερεται στην αρχη του θεματος και στο προηγουμενο ποστ απο το δικο σου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-01-14, 01:22
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Μπορεις να επιστρεψεις ψαρια στο συγκεκριμενο κατάστημα.Αν πας μερικες φορες και σε μαθουν οι υπαλληλοι δεν θα αντιμετωπίσεις καποιο πρόβλημα.Απλα η συγκεκριμενη πραξη πρεπει να παραμεινει μεταξυ 2-3 ατομων να μην γινει ντορος.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-01-14, 02:05
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανεφερεται στην αρχη του θεματος και στο προηγουμενο ποστ απο το δικο σου


Σωστα το ειχα ξεχασει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εισαγωγη ψαριων tsoui Γλυκό νερό - Γενικά 17 19-04-13 23:00
Βοηθεια για προσθεση 2ης λαμπας στο καπακι!! jimbaton DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 22-09-11 02:10
Προσθεση υποστρωματος σε ενεργο ενυδρειο και πρωτεινικο φιλμ επιφανειας j.p. Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 17-10-10 12:27
προσθεση υποστρωματος Αber Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 11-10-10 12:36
Προσθεση δευτερης λαμπας στο ενυδρειο απο Carrefour GFON Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 09-03-05 16:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,19745 seconds with 15 queries