Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 05-12-12, 01:56   #1
Στυσιμο ενυδρειου 20 λιτρων
 
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης
Member
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος 05-12-12, 01:56
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Ξερω οτι ειναι πολυ μικρο αλλα δεν ειμαι κ στα καλυτερα με τα οικονομικα (οπως κ ολη η ελλαδα) αλλα θελω παρα πολυ ενα ενυδρειο εδω κ χρονια Λοιπον το πηρα αποφαση να πραγματοποιησω αυτην μου την επιθημια.. Διαβασα τα παντα για τους αρχαριους απο το φορουμ (να στε καλα ολοι) απλα καποιες αποριες θελω να λυσω.. Σκεφτομαι για αρχη να βαλω εναν μονομαχο αλλα στην ιδεα οτι θα εχω μονο ενα εκει μεσα δεν μου αρεσει οπως κ εμενα δεν θα μου αρεσε να ειμουν καπου μονος μου κ ας ηταν λιγο μικρο το μερος, μπορω να βαλω κατι αλλο μαζι με τον μονομαχο? η καποιο αλλο ειδος ψαριου που θα μπορω να βαλω 2 τουλαχιστον? Κ ποιο υλικο ειναι καλυτερα να βαλω στον πατο του mini ενυδρειου μου χαλικι η αμμο? κ απο απου θα το προμιθευτω?? Ειμαι αρχαριος οπως ειπα κ δεν θελω να κανω την ζωη μιας ψυχουλας δυσκολη για αυτο κ ροταω.. Σας ευχαριστω για την προσοχη σας..
Εμφανίσεις: 2642
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-12-12, 03:14
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!

Όπως θα έχεις δει να λέμε πολλές φορές τα 20 λίτρα είναι πάρα πολύ λίγα και θα το δεις κι εσύ στην πράξη. Εγώ το πολύ πολύ θα το έκανα γαριδάδικο με red cherry και με πολλή μεγάλη προσοχή. Ίσως να μπορείς να βάλεις και λίγα αρσενικά endler, ώστε να μην έχεις γέννες, αλλά χάνεται μεγάλο μέρος της χαράς διατήρησής τους.

Το τι θα βάλεις για βυθό πάει και ανάλογα με το είδος που θα φιλοξενήσεις. Είτε από pet shop, είτε από μάντρα (αν έχεις κοντά σου με διακοσμητικές πέτρες κλπ είναι πιο φθηνά), είτε από τη φύση, αυτό το βλέπουμε.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-12-12, 06:09
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Φιλε Ροδιτη καλως ηρθες

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ροδιτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξερω οτι ειναι πολυ μικρο αλλα δεν ειμαι κ στα καλυτερα με τα οικονομικα (οπως κ ολη η ελλαδα) αλλα θελω παρα πολυ ενα ενυδρειο εδω κ χρονια Λοιπον το πηρα αποφαση να πραγματοποιησω αυτην μου την επιθημια..
Βασικα οταν για οποιοδηποτε λογο δε μπορουμε να συντηρησουμε ενα ενυδρειο δε βρισκω κανενα λογο για την αποκτηση του... τεσπα

Παράθεση:
Διαβασα τα παντα για τους αρχαριους απο το φορουμ (να στε καλα ολοι) απλα καποιες αποριες θελω να λυσω.. Σκεφτομαι για αρχη να βαλω εναν μονομαχο αλλα στην ιδεα οτι θα εχω μονο ενα εκει μεσα δεν μου αρεσει οπως κ εμενα δεν θα μου αρεσε να ειμουν καπου μονος μου κ ας ηταν λιγο μικρο το μερος, μπορω να βαλω κατι αλλο μαζι με τον μονομαχο?
διαβασες τα παντα και κατεληξες οτι σε 20 λιτρα θα ειναι ευτυχισμενος ενας μονομαχος?
Μαλλον δε διαβασες κανενα απο τα δικα μου μυνηματα ...


Παράθεση:
η καποιο αλλο ειδος ψαριου που θα μπορω να βαλω 2 τουλαχιστον? Κ ποιο υλικο ειναι καλυτερα να βαλω στον πατο του mini ενυδρειου μου χαλικι η αμμο? κ απο απου θα το προμιθευτω?? Ειμαι αρχαριος οπως ειπα κ δεν θελω να κανω την ζωη μιας ψυχουλας δυσκολη για αυτο κ ροταω.. Σας ευχαριστω για την προσοχη σας..
Λοιπον κοιτα να δεις τι παιζει, κατ αρχας στα ενυδρειακα το ιδιο το ενυδρειο εχει αμελητεο κοστος, ολα τα υπολοιπα ειναι που στοιχιζουν, οποτε δεν εχει καμια ουσια να επιλεξεις 20 κι οχι 60-80 λιτρα που ειναι ενα σχετικα ενταξει μεγεθος για αρχαριο (με την προυποθεση της πολυ χαμηλης ιχθυοφορτωσης παντα).
Σε 20 λιτρα πρεπει καποιος να εχει πολυ καλη εμπειρια και α εχει πολυ καλο εξοπλισμο για να διατηρησει σωστες σταθερες συνθηκες και η μονη περιπτωση που δικαιολογει αυτη την κινηση ειναι να το κανει για καποιο συγκεκριμενο λογο (πχ για καποιες μερες επειδη του χανει νερα καποιο ενυδρειο)
Απο κει και περα αν μπορεσεις να κρατησεις τη θερμοκρασια σταθερη (κατι επισεις δυσκολο σε τοσο λιγο νερο, αλλα εφικτο τωρα το χειμωνα) ενα 20λιτρο με πολλα φυτα μπορει να γινει ομορφο γαριδαδικο (αφου φυσικα στρωσει σωστα ο βυθος).
Για ψαρι φυσικα και δεν το συζηταμε.
Το χομπυ του ενυδρειου ειναι υπεροχο, αλλα για να λεμε πως το ασκουμε ως φιλοζωοι κι οχι ως συλλεκτες ψαριων εχει καποιες απαιτησεις
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-12-12, 09:00
Το avatar του χρήστη korman709
korman709 Ο χρήστης korman709 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2012
Περιοχή: Bόλος
Μηνύματα: 275
Προεπιλογή

με λιγα χρηματα μπορεις μονος σου να κατασκευασεις ενα ενυδρειο...πας σε ενα τζαμαδικο
και τους ζητας τι ακριβως θελεις...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-12-12, 10:00
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Ειδατε αν εισαι αρχαριος δεν ξερεις κ πολλα.. Προτων σας ευχαριστω για τον χρονο σας δευτερον δεν θελω γαριδαδικο θελω κανα ψαρακι.. Η ιδεα του να παω σε τζαμαδικο μου ακουγετε καλυτερη ωστε να διαλεξω τουλαχιστον 60 λιτρα.. Απο εκει κ περα ομως ισχειουν τα ιδια ερωτηματα.. Οντως διαβασα τα παντα εδω μεσα για τους αρχαριους αλλα δεν ειναι κριμα να εχο ενα μονο ψαρι σε 60 λιτρα? δηλαδη δεν μπορω εστω να βαλω 2 να εχουν παρεα?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-12-12, 10:11
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

καλημέρα και καλή αρχή,
αν πας σε 60 λίτρα, έχεις πολλές επιλογές. ρίξε μια ματιά στο παρακάτω θέμα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-12-12, 10:12
Το avatar του χρήστη korman709
korman709 Ο χρήστης korman709 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2012
Περιοχή: Bόλος
Μηνύματα: 275
Προεπιλογή

θελεις παραπανω λιτρα.εγω σε 72 λιτρα που εχω αντε να ναι γυρω στα 55καθαρα ,εχω 1 ζευγαρι guppies.μη δισταζεις να ρωτας ειδικα τους πιο εμπειρους.την καλημερα μου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-12-12, 10:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ροδιτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξερω οτι ειναι πολυ μικρο αλλα δεν ειμαι κ στα καλυτερα με τα οικονομικα (οπως κ ολη η ελλαδα) αλλα θελω παρα πολυ ενα ενυδρειο εδω κ χρονια Λοιπον το πηρα αποφαση να πραγματοποιησω αυτην μου την επιθημια.. Διαβασα τα παντα για τους αρχαριους απο το φορουμ (να στε καλα ολοι) απλα καποιες αποριες θελω να λυσω.. Σκεφτομαι για αρχη να βαλω εναν μονομαχο αλλα στην ιδεα οτι θα εχω μονο ενα εκει μεσα δεν μου αρεσει οπως κ εμενα δεν θα μου αρεσε να ειμουν καπου μονος μου κ ας ηταν λιγο μικρο το μερος, μπορω να βαλω κατι αλλο μαζι με τον μονομαχο? η καποιο αλλο ειδος ψαριου που θα μπορω να βαλω 2 τουλαχιστον? Κ ποιο υλικο ειναι καλυτερα να βαλω στον πατο του mini ενυδρειου μου χαλικι η αμμο? κ απο απου θα το προμιθευτω?? Ειμαι αρχαριος οπως ειπα κ δεν θελω να κανω την ζωη μιας ψυχουλας δυσκολη για αυτο κ ροταω.. Σας ευχαριστω για την προσοχη σας..
Καλημερα.

Εγω ειμαι της αποψης οτι ο μονομαχος ειναι πιο ευκολο (δεν λεω σωστο) να διατηρηθει σε τοσο λιγα λιτρα απο οτι οι γαριδες, κι αυτο το εχω δει απο αποψη λειτουργικοτητας.
Το καλοκαιρι υπαρχει προβλημα με τις γαριδες.
Θελουν χαμηλοτερη θερμοκρασια (25 μαξ 27-2 απο οτι ο μονομαχος (30 μαξ 32) κι αυτο συνεπαγεται δυνατοτερη ψυξη (ανεμιστηρακι). Η δυνατοτερη ψυξη εχει αποτελεσμα τη μεγαλυτερη εξατμιση. Αυτο εχει αποτελεσμα μεγαλυτερη πτωση σταθμης.

Τελικα δεν θα μπορεις να αφησεις μονο του ουτε 2 μερες για να πας για κανενα μπανιο (διακοπες δεν το συζηταμε), αφου οταν γυρισεις, αν δεν βρεις στεγνο το ενυδρειο, σιγουρα θα εχει μεινει εκτος νερου το φιλτρακι του και θα εχει καει η αντλια του.

Εκτος κι αν παρεις αυτοματη αναπληρωση νερου, που δεν το βλεπω με αυτα τα οικονομικα.


Οσο για το ποσο παρεα χρειαζεσαι εσυ, δεν εχει καμια σχεση με το ψαρι αυτο.
Φαντασου τον εαυτο σου ως ενα μοναχικο τυπο που αν τον πλησιασει κανενας, θα τον αρχισει στο μπουνιδι.
Οσο πιο μικρος ειναι το δωματιο που θα σε εβαζαν, τοσο πιο πολυ ξυλο θα επεφτε.
Ο μονομαχος ειναι ετσι.
Στη φυση πιανει ενα χωρο περιπου 1 τ.μ. και οποιος αλλος μπαινει στην περιοχη του, δεχεται επιθεση.
Φαντασου τι εχει να γινει σε 0.06 τ.μ. που ειναι περιπου η επιφανεια ενος 20λιτρου.

Συμφωνω εκ πειρας οτι τα περιφερειακα θα φερουν την τιμη τιυ κοντα σε ενος μεγαλυτερου ενυδρειου αφου και το λιγο μεγαλυτερο ενυδρειο σχεδον ιδιων τιμων περιφερειακα χρειαζεται.

Προτεινω να υπολογισεις το κοστος ενος 60λιτρου με ενα εσωτερικο φιλτρο, λιγη αμμο, φυτα απο αγγελιες με δωρεαν κλαδεματα συνχομπιστων, κανενα ξυλο, ξερα φυλλα πλατανου.

Διαβασε καλα τα περι στρωσιματος, πριν βαλεις ψαρι σε ανωριμο ενυδρειο με αστρωτο φιλτρο, γιατι θα σου πεθανει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-12-12, 16:35
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Ενοοιτε πρωτα θα το στρωσω κ μετα θα βαλω ψαρι.. Απλα περιπου στα 60 λιτρα που κατελιξα τελικα ποιο ψαρι μπορει να κανει παρεα σε εναν μονομαχο??
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-12-12, 18:42
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ροδιτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενοοιτε πρωτα θα το στρωσω κ μετα θα βαλω ψαρι.. Απλα περιπου στα 60 λιτρα που κατελιξα τελικα ποιο ψαρι μπορει να κανει παρεα σε εναν μονομαχο??

παρεα στο μονομαχο δε θα κανει, απλα θα το βλεπει σαν πετ...
Αν πας σε 100-150 λιτρα θα ελεγα να εβαζες -μη βιοτοπικα, αλλα οι συνθηκες ταιριαζουν ανετα- μια ομαδα κορυ.
Τωρα σε ενα 60ρακι απλα το ποιανει ολο ο μονομαχος οπως κανει και στη φυση.
Αν βρεις Corydoras pygmaeus (αλλα να ειναι επιβεβαιωμενα αυτο το ειδος) μπορεις να βαλεις μια ομαδουλα χωρις προβλημα.
Ο μονομαχος δε θα τα δει ως παρεα βεβαια, ουτε θελει πολλες πολλες παρεες, αλλα δε θα εχει προβλημα μαζι τους ουτε αυτα μαζι του.
Τα kuhli loach επισεις του ταιριαζουν, (και βιοτοπικα) αλλα το προβλημα ειναι πως αν τα βαλεις στο ενυδρειο θα τα βλεπεις απο σπανια εως ποτε (ειναι νυκτοβια και τη μερα κρυβονται)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-12-12, 17:10
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Διαβασα καθως εψαχνα σε αυτο το site (http://wiki.answers.com/Q/What_fish_...th_betta_fish#) πως τα συγκεκριμενα ψαρια μπορουν να σινυπαρξουν με εναν μονομαχο θελω να μου πειτε οι πιο εμπειροι αν οντωσ ισχειουν τα οσα λενε..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-12-12, 22:24
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Τα tetra σιγουρα, αλλα θες τουλαχιστο ενα μετρο ενυδρειο, ο πλεκο επισεις, ειναι φιλυσυχος και επιβλητικος (δεν πειραζει τιποτα αλλα δεν τον πειραζουν ουτε πιρανχας) αλλα εκει θες ισως ακομα μεγαλυτερο.
Γαριδες μαλλον τις ξεχνας γιατι θα αποτελεσουν ζωντανη τροφη για το μονομαχο, σαλιγκαρακια εννωειται, προσωπικα θεωρω πως ολα τα ενυδρεια πρεπει να ειναι γεματα...
Οπως και να χει δεν εχω καταλαβει γιατι αυτο το κολλημα να του βαλεις παρεα...
Γενικα δεν ειναι επιθετικο ψαρακι (μονο με το ειδος του και με οτι το θυμιζει δεν τα παει καλα) αλλα δεν τον χαλαει η μοναξια καθολου...
Επισεις κατα τη γνωμη μου ειναι το πλεον καταλληλο ψαρι για ενυδρειο αφου μπορουμε να του παρεχουμε ακριβως το χωρο που διεκδικει και στη φυση (συνηθως γυρω στο μισο τετραγωνικο εως ενα το πολυ), μπορουμε να του φτιαξιουμε ενα αξιοπρεπεστατο περιβαλλον,και μπορουμε να τον εχουμε ευτυχισμενο...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-12-12, 18:04
Το avatar του χρήστη Amras015
Amras015 Ο χρήστης Amras015 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-06-2012
Περιοχή: ¶γιοι Ανάργυροι
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korman709 Εμφάνιση μηνυμάτων
με λιγα χρηματα μπορεις μονος σου να κατασκευασεις ενα ενυδρειο...πας σε ενα τζαμαδικο
και τους ζητας τι ακριβως θελεις...
Δεν ισχύει απόλυτα. για 35 λτ που έφτιαξα μόνος μου στοίχισαν 25 ¤ τα τζάμια. . . λίγα θα πεις... μου στοίχισε 5 ¤ η σιλικόνη. Θα πεις και πάλι τα μισά είναι. Βάλε και 11¤ φίλτρο και 14¤ θερμοστάτη ... και πάλι δεν έχεις καπάκι .... αγόρασε κόντρα πλακέ και φτιάχτο . φώς ???? 11¤ ballast και 15¤ τ5 ... λάθη που ξεκινάνε για οικονομικούς λόγους και στην ουσία δεν συμφέρουν . το μονο θετικό είναι οτι το φτιάχνεις μόνος σου εκεί που το θές. οπότε ολοκληρωμένο ενυδρείο δεν συμφέρει να το φτιάξεις.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-12-12, 19:52
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

συμφωνω.αν ξεκινας απτην αρχη χωρις εξοπλισμο,ουτε καν τα βασικα(φιλτρο,θερμαντικο)μπορει να κοστισει αρκετα.ειδικα αν δεν ξερεις και απο που να ψωνισεις κ τις εναλακτικες που εχεις.αν σκεφτεσαι να κρατησεις μονο μονομαχο εγω θα σου ελεγα να κοιταξεις να φτιαξεις ενα σε σωστες διαστασεις για το ψαρι.λογω διαστασεων και οχι μονο,πιστευω οτι θα βγει οικονομικο.και θαχεις κ ενυδρειο ιδανικο για μονομαχο που δυσκολα θα βρεις στο εμποριο ετοιμο.(μικρο υψος,μετριο μηκος κ πλατος)ειμαι απτο τηλεφωνο τωρα κ δε μπορω να υπολογισω λιτρα να σου πω ακριβως.αλλα εξαρταται και απτο τι χωρο εχεις...

αν σκεφτεσαι να βαλεις κ αλλα ψαρια,θα σου ελεγα να παρεις ετοιμο ενυδρειο με εξοπλισμο,αλλα να μη βαλεις μονομαχο.βεβαια γουστα ειναι αυτα,αλλα προσωπικα αυτο θα εκανα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
υπολογισμος λιτρων ενυδρειου korman709 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 08-11-12 13:25
Στησιμο ενυδρειου 200 λιτρων... irongud Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 11 30-12-10 00:18
Στυσιμο ενυδρειου 200lt + amgamer Αρχάριοι γλυκού νερού 33 23-07-10 02:10
Ραγισμα πατου ενυδρειου 70 λιτρων ραφαηλ10 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 06-06-10 19:10
Παρουσιαση του 110 λιτρων ενυδρειου μου skalarius Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 0 12-05-09 11:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06328 seconds with 15 queries