Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 17-02-11, 18:08
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2009
Περιοχή: Μεταμόρφωση Αττικής
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή Προσπάθεια ξανά μετά από καιρό

Καλησπέρα σε όλους!!

Θα ήθελα τη βοήθειά σας για να κάνω τη δεύτερη προσπάθεια με το ενυδρείο μου. Καταρχάς θα ήθελα πριν πω το οτιδήποτε να ευχαριστήσω τον georgarask, γιατί στην πρώτη μου προσπάθεια με βοήθησε πάρα πολύ!

Λοιπόν σας παραθέτω το τι ακριβώς έχω αυτή τη στιγμή:

- Ενυδρείο διαστάσεων και όγκου: 480x360x428 (mm) στα 65 L περίπου
- Αντλία Eheim compact 300 στα 150-300 L/h
- Λάμπα φθορισμού στα 24.0 Watt
- Θερμοστάτης Scuba Heater στα 50 Watt
- Χρονοδιακόπτη
- Εσωτερικό θερμόμετρο
- Διακοσμητικό "σπιτάκι" από pet shop

Την πρώτη φορά ξεκίνησα με καλές προϋποθέσεις. Είχα πάρει και μπόλι και μερικά φυτά, όπως και σαλιγκαράκια από τον georgarask για να φιλοξενήσω μερικά Guppies. Δυστυχώς απ' ότι κατάλαβα το ενυδρείο δεν πρέπει να έστρωσε ποτέ καλά (αν και δεν είχα τρελές τιμές για κάτι) και τα ψαράκια μου πέθαιναν. Ακόμα και σε γέννα δεν κατάφερα να γλιτώσω τα μικρά από τα μεγάλα, τα οποία αργότερα πέθαναν και αυτά. Έπειτα ακολούθησα το καθήκον για την πατρίδα και το άφησα στην άκρη.

Τώρα λοιπόν τι θέλω; Λοιπόν πρώτα απ' όλα να πω ότι αποφάσισα να ακολουθήσω το στρώσιμο με αμμωνία. Θέλει υπομονή το ξέρω, αλλά δεν την πατάω ξανά. Θα ήθελα να ξαναβάλω Guppies γιατί ξέρω ότι είναι όμορφα, με αντοχές και γεννάνε πολύ που μου αρέσει. Έχω επίσης αποφασίσει ότι θα βάλω και φυτά τόσο για να βοηθήσει στην εύρυθμη λειτουργία αλλά και από θέμα ομορφιάς. Δε μπορώ παρά να θεωρώ τον εαυτό μου αρχάριο και γι' αυτό δε ζητώ τρελά πράγματα στην αρχή τουλάχιστον μέχρι να μάθω κάποια πράγματα επί του πρακτέου.

Συνοπτικά τα θέλω μου είναι:

- Στρώσιμο με αμμωνία
- Για ψαράκια ακούω και άλλες ιδέες πέραν των Guppies που τα έχω συμπαθήσει
- Φυτά θα ήθελα να είναι εύκολα τώρα στην αρχή τουλάχιστον

Αν μπορείτε να με κατευθύνετε ώστε να κινηθώ με συγκεκριμένα βήματα από την αρχή ακόμα μέχρι και για το υπόστρωμα (πριν είχα μπλε χαλικάκι από pet shop), γιατί θέλω πραγματικά να τα καταφέρω...

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ προκαταβολικά...

Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρουσίαση μετά από καιρό... kostoukitos Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 20 19-06-10 00:09
Οι πρώτες μου μετρήσεις μετά από αρκετό καιρό... giankyr Αρχάριοι γλυκού νερού 12 04-02-08 15:47
Δυο ερωτήσεις μετά απο καιρό! oranda Αρχάριοι γλυκού νερού 5 15-10-07 09:10
Μετά από πόσο καιρό Archon Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 18-11-04 12:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04744 seconds with 14 queries