Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 07-04-16, 12:44
karajon Ο χρήστης karajon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή Χρυσόψαρα σε κίνδυνο

Αγαπητοί φίλοι,

Είμαι καινούριος στο hobby και χρειάζομαι τη βοήθεια σας για να βοηθήσω τα ψαράκια μου.

Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για το μέγεθος του μηνύματος μου. Ελπίζω να μη σας κουράσω!

Πριν περίπου ένα μήνα αγόρασα ένα ενυδρείο 23lt με σκοπό να βάλω μέχρι 3 χρυσόψαρα (!) καθ' υπόδειξη του πετσοπα. Κατάλαβα ότι αυτό είναι ανέφικτο από τότε που μπήκα στα σχετικά sites και blogs.
Εν πάση περιπτώσει, γέμισα το ενυδρείο με νερό από φίλτρο ενεργού άνθρακα τύπου "καμπάνας" το οποίο κατακρατά το χλώριο, πρόσθεσα την ανάλογη ποσότητα έτοιμων βακτηρίων (sera bionitrivec) βάσει υπόδειξης της συσκευασίας (έκανε τη θολούρα τη δεύτερη μέρα) και το άφησα μία εβδομάδα χωρίς ψαράκι.
Έβαλα και φίλτρο HAILEA HL-BT200 (http://www.hailea.com/e-hailea/product1/HL-Bt200.htm) με ροή 200λτ/ώρα κατάλληλο για 30-60λτ βάσει υπόδειξης κατασκευαστή. Στο φίλτρο δεν έβαλα το "λαστιχάκι" για να τραβά αέρα από έξω καθώς από το petshop μου είπαν ότι είναι περιττό (ισχύει αυτό ?)

Στην εβδομάδα έβαλα τον πρώτο του κάτοικο, ένα comet χρυσοψαράκι και τάιζα μια φορά την ημέρα μία με δύο νιφάδες Goldfish flakes-flocons της Tropical. Έβαλα και μία λάμπα LED 6800K την οποία ανάβω 6-8 ώρες ημερησίως.
Όλα έβαιναν καλώς και μετά από 14 ημέρες πρόσθεσα το δεύτερο κάτοικο, και πάλι comet και όλα φαινόταν να πηγαίνουν καλά.
Από αυτά που διάβασα έκανα ένα λάθος σίγουρα. ¶φηνα την νιφάδα, πολλές φορές αθρυμμάτιστη, στην επιφάνεια, αμούλιαστη, και τα ψαράκια την καταβρόχθιζαν πολλές φορές και ολόκληρη με μια μπουκιά.

Ώσπου, στις 31/3/2016, την 21η μέρα (από το γέμισμα του ενυδρείου) τα χαράματα έκανε ένα "κρακ" το ενυδρείο και έγινε της τρελής - πλημμύρα στις 4 πμ. Διεσώθησαν τα 2/5 περίπου του νερού, τα ψαράκια διανυκτέρευσαν για 6 ώρες σε μικρή λεκάνη με νερό από το ενυδρείο και μετακόμισαν και για 6 ώρες και σε μικρό πλαστικό ενυδρείο με νεράκι από το αρχικό ενυδρείο και πάλι, διότι φοβήθηκα μήπως πάθουν κάτι εντός λεκάνης.
Στο μεταξύ έκαναν πολλές ακαθαρσίες στον πάτο του ενυδρείου που ειδικά ο ένας προσπαθούσε (?) να τις φάει...

Με τα πολλά, το απόγευμα κατάφερα και πήρα ένα ενυδρείο 35 λίτρων έβαλα όσο νερό περίσσεψε από το αρχικό, προσέθεσα και νέο νερό με sera bio nitrivec ανάλογα με την νέα ποσότητα νερού και έβαλα τα πάντα πάλι μέσα: ψαράκια, χαλικάκι (το παλιό με το καινούριο, αφού είχα ξεπλύνει το παλιό (...)) και φίλτρο αφού το είχα κάνει με οινόπνευμα (έγκλημα? από την άγνοια μου) καθώς ακούμπησε σε σημεία που θεώρησα ότι ήταν βρώμικα και θα έκαναν ζημιά στα ψαράκια. Το φίλτρο πριν τοποθετηθεί είχε αρκετές ώρες τοποθετηθεί στο μπαλκόνι για να στεγνώσει και ξεμυρίσει εντελώς πριν επανατοποθετηθεί.
Εκείνη την ημέρα δεν τάισα τα ψαράκια.

Από την επόμενη ημέρα άρχισαν τα προβλήματα. Το ένα άρχισε να κολυμπά περίεργα μέχρι που το έχασα (Σάββατο 2/4), αφού προηγήθηκε πλάγια πλεύση, ησύχασμα στον πυθμένα για ώρες και περίεργη κίνηση (έμπαινε στο έπιπλο) κτλ. Για 4 ημέρες έμεινε ένα ψαράκι στο ενυδρείο και μετά επισκέφτηκα το petshop (Τρίτη 5/4) και έκανα το τρομερό λάθος και πήρα και δεύτερο (τρίτο δηλ.) ψαράκι, γιατί ο ένας εκ των δύο πετσοπάδων μου είπε ότι μπορώ (ο άλλος ήταν επιφυλακτικός) και προκειμένου να ησυχάσω και τα παιδάκια μου που είχαν καταστενοχωρέθει με τον χαμό του πρώτου μας...

Σκέφτηκα νυκτική κύστη, κατόπιν διαβάσματος από fora, αλλά ο πετσοπας μου είπε να του πάω δείγμα νερού για τεστ και μου έβγαλε πολλά νιτρώδη π- καθόλου χλώριο (τουλάχιστον το φίλτρο στη βρύση κάνει δουλειά) (5/4/2016).
Μου συνέστησε νηστεία και προσθήκη sera bio nitrivec για το σύνολο των περίπου 32-33 λίτρων. Στο μεταξύ στο τέλος του διαστήματος των 4 ημερών, την ημέρα που ήρθε το τρίτο ψαράκι, και ο εναπομείνας από τους πρώτους δύο είχε αρχίσει να "ησυχάζει", κατέβασε το επάνω πτερύγιο κτλ.

Προχώρησα στα βήματα που είπε ο πετσοπας αλλά δεν έχει αποτέλεσμα.
Τώρα έχω ένα ψαράκι που φαίνεται αρκετά άρρωστο (σαν το πρώτο που έχασα) και το δεύτερο (ο τελευταίος που ήρθε) ενώ ήρθε "φουριόζο" και ζωηρό έχει αρχίσει και αυτό να "ησυχάζει". Είναι δύο μέρες που το έχω.

Κατόπιν διαβάσματος όλο το χθεσινό βράδυ δύο σχετικών threads στο site σας, (να είστε καλά, άνοιξαν τα μάτια μου καταλαβαίνοντας ότι αυτό που νόμιζα ότι θα κάνω είναι πολύ δυσκολότερο από αυτό που μου είχαν πει) έκανα τα εξής:
1. Αντικατάσταση 45% του νερού του ενυδρείου με νερό από το φίλτρο (όπως προείπα παραπάνω) στην ίδια θερμοκρασία με το ενυδρείο
2. Προσθήκη sera bio nitrivec σε ποσότητα ανάλογη με το συνολικό όγκο του ενυδρείου
3. Προσθήκη του "σωληνακίου" στο φίλτρο για να λαμβάνει περισσότερο οξυγόνο
4. Βράσιμο και αποφλοίωση μπιζελιού (μετά από μονοήμερη νηστεία) κ τάισμα - δυστυχώς ο βαριά άρρωστος δεν ανταποκρίθηκε ουσιαστικά ούτε όταν προσπάθησα να τον ταΐσω στο στόμα... πολύ στενοχωριέμαι για αυτό το ψαράκι

Πείτε μου σας παρακαλώ τι μπορώ να κάνω για να σώσω, αν γίνεται τα ψαράκια μου ή έστω το τελευταίο που έβαλα, αν είναι αργά για το ένα.
Το φίλτρο μου (http://www.hailea.com/e-hailea/product1/HL-Bt200.htm) μήπως θέλει αλλαγή λόγω καθαρισμού οινοπνεύματος ή ακόμη και αν γενικώς δεν είναι κατάλληλο για τη δουλειά που το θέλω;

Οι παραπάνω ενέργειες είναι προς την σωστή κατεύθυνση;

Αν τα χάσω τα ψαράκια μου, πως προτείνεται να επανεκκινήσω και πείτε μου σας παρακαλώ αν θα μπορούσαν να ζήσουν δύο ή έστω ένα χρυσόψαρο σε ενυδρείο 35 λίτρων ή όχι; Αν όχι τι ψαράκι(α) μπορούν να ζήσουν σε τέτοιο ενυδρείο - δεν ενδιφέρομαι για γαριδάκια, αν υπάρχει επιλογή για ψαράκι.

Σας ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!!!
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πλεκο σε κίνδυνο matthaios007 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 8 14-03-07 01:08
'Εχω 2 χρυσόψαρα Dimitris78 Χρυσόψαρα 2 15-03-05 13:56
Στρώσιμο με χρυσόψαρα, για...χρυσόψαρα! soulmate Χρυσόψαρα 1 26-05-03 23:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10253 seconds with 15 queries