Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-05-08, 00:41
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Για να το λεει ο Sir κάτι θα ξέρει περισσότερο αλλά έχω την εντύπωση οτι στο τέλος όντως πέφτει.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-05-08, 23:27
Το avatar του χρήστη flying_guardian
flying_guardian Ο χρήστης flying_guardian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να το λεει ο Sir κάτι θα ξέρει περισσότερο αλλά έχω την εντύπωση οτι στο τέλος όντως πέφτει.

Εγώ πάντως, συμφωνώ και επαυξάνω με τον Σωτήρη μιας και το βλέπω να γίνεται στην πράξη!
__________________
Κωνσταντίνος
Κανείς δεν έπαθε τίποτα από το διάβασμα
Γιράσκω αεί διδασκόμενος
Εις υγείαν του FORUM
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-05-08, 05:49
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το θεμα το ειχε αναλυσει χημικως σε παλαιοτερο ποστ ο "χοντρος".
Σε συνθηκες ενυδρειου η μεταβολη του KH λογω διοξειδιου ειναι πρακτικα μηδενική.
Αντιθετα σε καπως παλια ενυδρεια το ΚΗ πεφτει οταν αμελουμε τη συντηρηση, λογω συγκεντρωσης οργανικων οξεων, ανεξαρτητως Co2.
Το HCL ειναι μια παλια μεθοδος μειωσης του Ph,(καθοτι ειναι οξυ) ομως να μην ξεχναμε οτι στη πραξη αυξανει την ιοντικη φορτιση και κανει ενα νερό "μπαρουτι".
Στη φυση το χαμηλο ph επιτυγχανεται λογω απουσιας ασβεστολιθικων υλικων στο περιβαλλον (διαβαζε ΑΟ). Ολα τα αλλα εχουν μακροπροθεσμα παρενεργειες.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-05-08, 12:49
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Όντως, όπως λέει και ο Sir, φαίνεται πως HCl (και Η3PO4 ?) χρησιμοποιούνταν στο παρελθόν για μείωση pH (υποθέτω και του ΚΗ), όταν ήταν απρόσιτες οι τιμές των Α/Ο.. Και όντως, το HCl φαίνεται επικίνδυνο γιατί ενδεχομένως (δεν ξέρω αν στέκει αυτό που λέω, θέλει ψάξιμο) να προκύψει χλώριο το οποίο είναι επικίνδυνο για τα ψαράκια (το οποίο όμως πιθανώς διορθώνεται με κατάλληλη προσθήκη αντιχλωρίου..)! Από την άλλη, από το H3PO4 ενδεχομένως να προκύψουν υψηλές συγκεντρώσεις PO4 και να καταλήξουμε σε προβλήματα με άλγες! Και σε κάθε περίπτωση, μιλάμε για μία διαδικασία που μπορεί να οδηγεί σε μή σταθερές παραμέτρους του νερού του ενυδρείου!

Πάντως, ο flying_guardian τα αναφέρει όλα αυτά όχι για προσθήκη στο ενυδρείο, αλλά για προσθήκη κατά την προετοιμασία νερού! Εφόσον λοιπόν κυκλοφορούν στο εμπόριο τεστάκια τόσο για Cl όσο και για PO4, νομίζω ότι θα άξιζε να μάθουμε πώς ακριβώς λειτουργούν αυτά τα δύο.. Να βρούμε δηλαδή δοσολογίες, να το δοκιμάσουμε σε νερό (αν έχεις όρεξη f_g - θύμησέ μου ρε συ το όνομά σου, γιατί είναι μακρυνάρι αυτό το nickname!), και κάνοντας τα σχετικά τεστάκια να μάθουμε αν όντως αυτό το νερό είναι κατάλληλο για χρήση!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-05-08, 00:29
Το avatar του χρήστη flying_guardian
flying_guardian Ο χρήστης flying_guardian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Όντως, όπως λέει και ο Sir, φαίνεται πως HCl (και Η3PO4 ?) χρησιμοποιούνταν στο παρελθόν για μείωση pH (υποθέτω και του ΚΗ), όταν ήταν απρόσιτες οι τιμές των Α/Ο.. Και όντως, το HCl φαίνεται επικίνδυνο γιατί ενδεχομένως (δεν ξέρω αν στέκει αυτό που λέω, θέλει ψάξιμο) να προκύψει χλώριο το οποίο είναι επικίνδυνο για τα ψαράκια (το οποίο όμως πιθανώς διορθώνεται με κατάλληλη προσθήκη αντιχλωρίου..)! Από την άλλη, από το H3PO4 ενδεχομένως να προκύψουν υψηλές συγκεντρώσεις PO4 και να καταλήξουμε σε προβλήματα με άλγες! Και σε κάθε περίπτωση, μιλάμε για μία διαδικασία που μπορεί να οδηγεί σε μή σταθερές παραμέτρους του νερού του ενυδρείου!

Πάντως, ο flying_guardian τα αναφέρει όλα αυτά όχι για προσθήκη στο ενυδρείο, αλλά για προσθήκη κατά την προετοιμασία νερού! Εφόσον λοιπόν κυκλοφορούν στο εμπόριο τεστάκια τόσο για Cl όσο και για PO4, νομίζω ότι θα άξιζε να μάθουμε πώς ακριβώς λειτουργούν αυτά τα δύο.. Να βρούμε δηλαδή δοσολογίες, να το δοκιμάσουμε σε νερό (αν έχεις όρεξη f_g - θύμησέ μου ρε συ το όνομά σου, γιατί είναι μακρυνάρι αυτό το nickname!), και κάνοντας τα σχετικά τεστάκια να μάθουμε αν όντως αυτό το νερό είναι κατάλληλο για χρήση!
Αχ, αχ ,αχ!!!!
Δημητράκι, θα σε μαλώσω!!!! Στην υπογραφή μου το λέει!

Κωνσταντίνος!
__________________
Κωνσταντίνος
Κανείς δεν έπαθε τίποτα από το διάβασμα
Γιράσκω αεί διδασκόμενος
Εις υγείαν του FORUM
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
σχέση CO2, ΚΗ, και Ph candus Γλυκό νερό - Γενικά 47 25-09-07 14:05
To CO2 ριχνει και το ΚΗ??? Nik25 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 17-04-07 09:37
Πτώση ΚΗ και ασταθές ΡΗ. nikman Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 15 23-03-07 20:35
ΚΗ-pΗ mag23 Γλυκό νερό - Γενικά 10 25-10-06 00:01
ερώτηση για ΚΗ και ΡΗ CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 3 08-10-06 17:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04423 seconds with 14 queries