Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Κεζάπι και ΚΗ!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25005)

flying_guardian 14-05-08 20:54

Κεζάπι και ΚΗ!!!
 
Διαβάστε το αλλά μην "βαρέσετε"!
Ισχύει, οτι:
το HCL (κεζάπι) αντιδρά στο νερό με το Ca(HCO3) σε CO2, H2O και CaCl2. Με απλά λόγια το HCL ’’εξανεμίζεται’’;

harilaos 14-05-08 20:59

Πρέπει να φρεσκάρω τις γνώσεις του γυμνασίου. Ο Γνωστός ειδήμονας ο χοντρός κάτι θα ξέρει..
Πάντως το άλας CaCl2 που δημιουργείται λογικά διαλύεται μεσα στο νερό του ενυδρείου και δεν ξέρεις τις επιπτώσεις και αν αντιδρά ή μη..

flying_guardian 14-05-08 21:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harilaos (Μήνυμα 262299)
Πρέπει να φρεσκάρω τις γνώσεις του γυμνασίου. Ο Γνωστός ειδήμονας ο χοντρός κάτι θα ξέρει..
Πάντως το άλας CaCl2 που δημιουργείται λογικά διαλύεται μεσα στο νερό του ενυδρείου και δεν ξέρεις τις επιπτώσεις και αν αντιδρά ή μη..

Και εγώ απάντηση από τον Μητσάρα περιμένω διακαώς!!!:D
Όσον αφορά τις επιπτώσεις......δεν έχεισ και άδικο! Γι' αυτό και θέλω να το ψάξω καλά πριν το επιχειρήσω!!

xontros 14-05-08 21:59

Ο "ειδήμονας χοντρός" :D δεν είναι και τόσο καλός γνώστης της Χημείας.. Απλά τη βρίσκει με τις σπαζοκεφαλιές! :D Ό,τι θυμάται από το Λύκειο, και ό,τι διαβάζει από 'δώ και από 'κεί! :D

Ενδιαφέρον θέμα πάντως ανοίξατε.. Προβλέπω νέο γύρο "λιωσίματος" στη wikipedia.. zw

Λες δηλαδή, ότι:
2*HCl + Ca(HCO3)2 -> 2*CO2 + 2*H2O + CaCl2
(που σημαίνει δηλαδή ότι το πρώτο που θέλει ψάξιμο - για να πραγματοποιείται η αντίδραση - είναι τι πράμα είναι το CaCl2, και αν είναι υδατοδιαλυτό ή όχι.. :smt120)

Πρακτικά, τι χρησιμότητα έχει όλο αυτό? :confused:

flying_guardian 14-05-08 22:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 262319)
Ο "ειδήμονας χοντρός" :D δεν είναι και τόσο καλός γνώστης της Χημείας.. Απλά τη βρίσκει με τις σπαζοκεφαλιές! :D Ό,τι θυμάται από το Λύκειο, και ό,τι διαβάζει από 'δώ και από 'κεί! :D

Ενδιαφέρον θέμα πάντως ανοίξατε.. Προβλέπω νέο γύρο "λιωσίματος" στη wikipedia.. zw

Λες δηλαδή, ότι:
2*HCl + Ca(HCO3)2 -> 2*CO2 + 2*H2O + CaCl2
(που σημαίνει δηλαδή ότι το πρώτο που θέλει ψάξιμο - για να πραγματοποιείται η αντίδραση - είναι τι πράμα είναι το CaCl2, και αν είναι υδατοδιαλυτό ή όχι.. :smt120)

Πρακτικά, τι χρησιμότητα έχει όλο αυτό? :confused:


Χμμμμ!!!!!!!
Ψάχνω να βρώ τρόπο να ρίξω το ΚΗ χωρίς την χρήση Α/Ο, απιονισμένου, τύρφης κλπ, κλπ!!!!!

Το ξέρουμε Δημήτρη οτι είσαι δυνατος στις σπαζοκεφαλιές.........Γι' αυτό και σε χρειαζόμαστε!!!!!!!!:D:D

xontros 14-05-08 22:06

Πρώτα πρώτα:
CaCl2 (calcium chloride) is highly soluble in water.
Χάσατε! :D

flying_guardian 14-05-08 22:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 262324)
Πρώτα πρώτα:
CaCl2 (calcium chloride) is highly soluble in water.
Χάσατε! :D


Οκ! είναι διαλυτό!
Κατά πόσο όμως είναι επιβλαβές; Και αν είναι πως γίνεται να το χρησιμοποιούσαν κάποτε και σε κάποιες περιπτώσεις ακόμα και σήμερα;

PascM 14-05-08 22:09

ΚΗ ρίχνουμε με CO2.

Αν είναι να κάνεις πείραμα (σε ενυδρείο χωρίς ψάρια) μπορείς να δοκιμάσεις λεμονάκια και ξυδάκια !!! :D:D

flying_guardian 14-05-08 22:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 262329)
ΚΗ ρίχνουμε με CO2.

Αν είναι να κάνεις πείραμα (σε ενυδρείο χωρίς ψάρια) μπορείς να δοκιμάσεις λεμονάκια και ξυδάκια !!! :D:D


Τι θα πετύχω με το ...... λαδολαίμονο; Δεν θέλω ψαρόσουπα!!:D

Το δικό μου το ΚΗ πάντως δεν πέφτει με το CO2. μόνο το ρΗ!

PascM 14-05-08 22:12

Κάτι μετράς λάθος στο ΚΗ τότε δεν μπορεί! Αυτά τα δυο είναι συνδεδεμένα.

flying_guardian 14-05-08 22:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 262331)
Κάτι μετράς λάθος στο ΚΗ τότε δεν μπορεί! Αυτά τα δυο είναι συνδεδεμένα.

Το ξέρω! Γι' αυτό και δεν καταλαβαίνω........
Δεν νομίζω να κάνω κάτι λάθος! Ρίχνω μία μία τις σταγόνες μέχρι το δείγμα από μπλέ να γίνει κίτρινο!

xontros 14-05-08 22:14

Ωχ, πάλι αυτός ο παππούς (PascM) μέσα στα πόδια μας.. :D

Ερώτηση.. Τα "ζουμιά" pH/KH down τι είναι ακριβώς? Παίζει να είναι φωσφορικό οξύ (Η3PO4)? Μήπως να ψάξουμε προς αυτή την κατεύθυνση? :rolleyes:

PascM 14-05-08 22:15

Ναι ψάξε προς αυτήν την κατέθυνση και μετά πάρε και ένα καλό σύρμα για τζάμια από τα ΡΟΡ4 που θα πάνε στο Θεό, άσε την έλειψη σταθερότητας.

flying_guardian 14-05-08 22:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 262335)
Ωχ, πάλι αυτός ο παππούς (PascM) μέσα στα πόδια μας.. :D

Ερώτηση.. Τα "ζουμιά" pH/KH down τι είναι ακριβώς? Παίζει να είναι φωσφορικό οξύ (Η3PO4)? Μήπως να ψάξουμε προς αυτή την κατεύθυνση? :rolleyes:


Δεν το γνωρίζω. Αλλά δεν ξέρω και αν μπορώ να τα εμπιστευτώ!

xontros 14-05-08 22:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από flying_guardian (Μήνυμα 262327)
Οκ! είναι διαλυτό!
Κατά πόσο όμως είναι επιβλαβές; Και αν είναι πως γίνεται να το χρησιμοποιούσαν κάποτε και σε κάποιες περιπτώσεις ακόμα και σήμερα;

http://en.wikipedia.org/wiki/CaCl2

Λέει διάφορα εκεί.. Και για το αν είναι ενδεχομένως επιβλαβές (δεν έκατσα να το διαβάσω όλο, μία φράση σου μεταφέρω μόνο):

"Calcium chloride is an irritant, particularly on moist skin. Wear gloves and goggles or a full face shield to protect hands and eyes; avoid inhalation."
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 262337)
Ναι ψάξε προς αυτήν την κατέθυνση και μετά πάρε και ένα καλό σύρμα για τζάμια από τα ΡΟΡ4 που θα πάνε στο Θεό, άσε την έλειψη σταθερότητας.

ΟΚ, για να μήν υπάρχει λοιπόν καμία αντίρρηση, να διευκρινήσουμε ότι η συζήτηση είναι θεωρητική και μόνο, δεν αφορά πρακτικές εφαρμογές, και την κάνουμε για το χαβαλέ μας και μόνο, γιατί τη βρίσκουμε με τις χημειο-σπαζοκεφαλιές και τα πειράματα! :D

flying_guardian 14-05-08 22:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 262341)
http://en.wikipedia.org/wiki/CaCl2

Λέει διάφορα εκεί.. Και για το αν είναι ενδεχομένως επιβλαβές (δεν έκατσα να το διαβάσω όλο, μία φράση σου μεταφέρω μόνο):

"Calcium chloride is an irritant, particularly on moist skin. Wear gloves and goggles or a full face shield to protect hands and eyes; avoid inhalation."
-------------------------


ΟΚ, για να μήν υπάρχει λοιπόν καμία αντίρρηση, να διευκρινήσουμε ότι η συζήτηση είναι θεωρητική και μόνο, δεν αφορά πρακτικές εφαρμογές, και την κάνουμε για το χαβαλέ μας και μόνο, γιατί τη βρίσκουμε με τις χημειο-σπαζοκεφαλιές και τα πειράματα! :D

Το θέμα είναι αυστηρώς ακατάλληλο για άκρως αρχάριους!!!!!!!!!!
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, μην το επιχειρήσετε μόνοι σας στο σπίτι!!!!!!!!!!!!!!:D:D:D

orck 14-05-08 22:28

αυτο ακριβως μου ειχε απαντησει μελος αλλου ψαροφορουμ, μπορειτε να δειτε εδω την συγκεκριμενη απαντηση

τωρα μολις ειδα οτι διαβασες ακριβως την ιδια απαντηση :)
μηπως θα θεωρηθω κακοβουλος που εβαλα το λινκ απο το αλλο ψαροφορουμ;

xontros 14-05-08 22:28

Πάντως, φίλε Μανώλη (δεν πιστεύω να σε πείραξε το Παππού?), το περί φωσφορικού οξέος δε μου ήρθε ουρανοκατέβατο! Το διάβασα στο υπόμνημα, εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=6988

Αν θέλει ο Κώστας (flying_guardian), ευχαρίστως να συνεχίσουμε τη συζήτηση, σε θεωρητικό πάντα επίπεδο.. Από πρακτικής άποψης σαφώς και εμπιστεύομαι απόλυτα Μάνο τα όσα λες, και αν όντως είναι έτσι, μήπως να διορθωθεί το σχετικό υπόμνημα?

flying_guardian 14-05-08 22:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 262354)
Πάντως, φίλε Μανώλη (δεν πιστεύω να σε πείραξε το Παππού?), το περί φωσφορικού οξέος δε μου ήρθε ουρανοκατέβατο! Το διάβασα στο υπόμνημα, εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=6988

Αν θέλει ο Κώστας (flying_guardian), ευχαρίστως να συνεχίσουμε τη συζήτηση, σε θεωρητικό πάντα επίπεδο.. Από πρακτικής άποψης σαφώς και εμπιστεύομαι απόλυτα Μάνο τα όσα λες, και αν όντως είναι έτσι, μήπως να διορθωθεί το σχετικό υπόμνημα?


Μήπως να το σβήσουμε καλύτερα; Αν και θα το ήθελα πολύ να το συνεχίζαμε, έτσι για να δούμε σε τι καταστάσεις θα μπορούσαμε να φτάσουμε!!

PascM 14-05-08 22:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 262354)
Πάντως, φίλε Μανώλη (δεν πιστεύω να σε πείραξε το Παππού?), το περί φωσφορικού οξέος δε μου ήρθε ουρανοκατέβατο! Το διάβασα στο υπόμνημα, εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=6988

Αν θέλει ο Κώστας (flying_guardian), ευχαρίστως να συνεχίσουμε τη συζήτηση, σε θεωρητικό πάντα επίπεδο.. Από πρακτικής άποψης σαφώς και εμπιστεύομαι απόλυτα Μάνο τα όσα λες, και αν όντως είναι έτσι, μήπως να διορθωθεί το σχετικό υπόμνημα?

Φυσικά και δεν με πειράζει το παππού, όσον αφορά το υπόμνημα κλπ τα σκευάσματα που έχω χρησιμοποιήσει δεν καταφέρνουν αυτά που λένε.
Το υπόμνημα τα αναφέρει μεν προτείνει όμως με τον τρόπο που είναι γραμμένο ποιο φυσικές καταστάσεις.

aaaooll 15-05-08 00:29

μου επεσε στο ματι σε κατι search...
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...04&postcount=4

PascM 15-05-08 00:41

Για να το λεει ο Sir κάτι θα ξέρει περισσότερο αλλά έχω την εντύπωση οτι στο τέλος όντως πέφτει.

flying_guardian 15-05-08 23:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 262403)
Για να το λεει ο Sir κάτι θα ξέρει περισσότερο αλλά έχω την εντύπωση οτι στο τέλος όντως πέφτει.


Εγώ πάντως, συμφωνώ και επαυξάνω με τον Σωτήρη μιας και το βλέπω να γίνεται στην πράξη!

netblues 16-05-08 05:49

Το θεμα το ειχε αναλυσει χημικως σε παλαιοτερο ποστ ο "χοντρος".
Σε συνθηκες ενυδρειου η μεταβολη του KH λογω διοξειδιου ειναι πρακτικα μηδενική.
Αντιθετα σε καπως παλια ενυδρεια το ΚΗ πεφτει οταν αμελουμε τη συντηρηση, λογω συγκεντρωσης οργανικων οξεων, ανεξαρτητως Co2.
Το HCL ειναι μια παλια μεθοδος μειωσης του Ph,(καθοτι ειναι οξυ) ομως να μην ξεχναμε οτι στη πραξη αυξανει την ιοντικη φορτιση και κανει ενα νερό "μπαρουτι".
Στη φυση το χαμηλο ph επιτυγχανεται λογω απουσιας ασβεστολιθικων υλικων στο περιβαλλον (διαβαζε ΑΟ). Ολα τα αλλα εχουν μακροπροθεσμα παρενεργειες.

xontros 16-05-08 12:49

Όντως, όπως λέει και ο Sir, φαίνεται πως HCl (και Η3PO4 ?) χρησιμοποιούνταν στο παρελθόν για μείωση pH (υποθέτω και του ΚΗ), όταν ήταν απρόσιτες οι τιμές των Α/Ο.. Και όντως, το HCl φαίνεται επικίνδυνο γιατί ενδεχομένως (δεν ξέρω αν στέκει αυτό που λέω, θέλει ψάξιμο) να προκύψει χλώριο το οποίο είναι επικίνδυνο για τα ψαράκια (το οποίο όμως πιθανώς διορθώνεται με κατάλληλη προσθήκη αντιχλωρίου..)! Από την άλλη, από το H3PO4 ενδεχομένως να προκύψουν υψηλές συγκεντρώσεις PO4 και να καταλήξουμε σε προβλήματα με άλγες! Και σε κάθε περίπτωση, μιλάμε για μία διαδικασία που μπορεί να οδηγεί σε μή σταθερές παραμέτρους του νερού του ενυδρείου!

Πάντως, ο flying_guardian τα αναφέρει όλα αυτά όχι για προσθήκη στο ενυδρείο, αλλά για προσθήκη κατά την προετοιμασία νερού! Εφόσον λοιπόν κυκλοφορούν στο εμπόριο τεστάκια τόσο για Cl όσο και για PO4, νομίζω ότι θα άξιζε να μάθουμε πώς ακριβώς λειτουργούν αυτά τα δύο.. Να βρούμε δηλαδή δοσολογίες, να το δοκιμάσουμε σε νερό (αν έχεις όρεξη f_g - θύμησέ μου ρε συ το όνομά σου, γιατί είναι μακρυνάρι αυτό το nickname!), και κάνοντας τα σχετικά τεστάκια να μάθουμε αν όντως αυτό το νερό είναι κατάλληλο για χρήση!

flying_guardian 17-05-08 00:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 262811)
Όντως, όπως λέει και ο Sir, φαίνεται πως HCl (και Η3PO4 ?) χρησιμοποιούνταν στο παρελθόν για μείωση pH (υποθέτω και του ΚΗ), όταν ήταν απρόσιτες οι τιμές των Α/Ο.. Και όντως, το HCl φαίνεται επικίνδυνο γιατί ενδεχομένως (δεν ξέρω αν στέκει αυτό που λέω, θέλει ψάξιμο) να προκύψει χλώριο το οποίο είναι επικίνδυνο για τα ψαράκια (το οποίο όμως πιθανώς διορθώνεται με κατάλληλη προσθήκη αντιχλωρίου..)! Από την άλλη, από το H3PO4 ενδεχομένως να προκύψουν υψηλές συγκεντρώσεις PO4 και να καταλήξουμε σε προβλήματα με άλγες! Και σε κάθε περίπτωση, μιλάμε για μία διαδικασία που μπορεί να οδηγεί σε μή σταθερές παραμέτρους του νερού του ενυδρείου!

Πάντως, ο flying_guardian τα αναφέρει όλα αυτά όχι για προσθήκη στο ενυδρείο, αλλά για προσθήκη κατά την προετοιμασία νερού! Εφόσον λοιπόν κυκλοφορούν στο εμπόριο τεστάκια τόσο για Cl όσο και για PO4, νομίζω ότι θα άξιζε να μάθουμε πώς ακριβώς λειτουργούν αυτά τα δύο.. Να βρούμε δηλαδή δοσολογίες, να το δοκιμάσουμε σε νερό (αν έχεις όρεξη f_g - θύμησέ μου ρε συ το όνομά σου, γιατί είναι μακρυνάρι αυτό το nickname!), και κάνοντας τα σχετικά τεστάκια να μάθουμε αν όντως αυτό το νερό είναι κατάλληλο για χρήση!

Αχ, αχ ,αχ!!!!
Δημητράκι, θα σε μαλώσω!!!!:D Στην υπογραφή μου το λέει! :D

Κωνσταντίνος!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02458 seconds with 10 queries