Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 27-01-09, 21:39   #1
DIY φιλτράρισμα!!!
 
Το avatar του χρήστη StelMex
StelMex
Senior Member
Εγγραφή: 15-12-2008
Περιοχή: Μέγαρα
Μηνύματα: 455

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
StelMex Ο χρήστης StelMex δεν είναι συνδεδεμένος 27-01-09, 21:39
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Παιδια στο νεο ενυδρειο που θα φτιαξω, σκεφτηκα να φτιαξω ενα δικο μου τροπο φιλτραρισματος, οπως θα δειτε στην παρακατω φωτογραφια.....Πιστευεται οτι θα κανει δουλεια για ενα 400λιτρο ενυδρειο??????

Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: rar Αυτοσχέδιο φιλτράρισμα.rar (12,6 KB, 304 εμφανίσεις)

Εμφανίσεις: 3837
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-01-09, 21:59
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Καλό ακούγεται. Το 400 λίτρα μόνο του επίσης δεν λέει τίποτα.. Παίζει ρόλο και το στοκάρισμα, και το τι είδους ψάρια θα έχει μέσα κλπ.
Για ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/filters5.htm
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/filters4.htm
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-01-09, 23:13
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harilaos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό ακούγεται. Το 400 λίτρα μόνο του επίσης δεν λέει τίποτα.. Παίζει ρόλο και το στοκάρισμα, και το τι είδους ψάρια θα έχει μέσα κλπ.
Για ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/filters5.htm
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/filters4.htm
στα λιτρα κολλησες. μηπως κατι δεν καταλαβα?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια στο νεο ενυδρειο που θα φτιαξω, σκεφτηκα να φτιαξω ενα δικο μου τροπο φιλτραρισματος, οπως θα δειτε στην παρακατω φωτογραφια.....Πιστευεται οτι θα κανει δουλεια για ενα 400λιτρο ενυδρειο??????
αυτο που εκανες στελαρα δε λειτουργει. που θα πηγαινουν οι ακαθαρσιες?? παλι μεσα στο ενυδρειο?πως τα το καθαριζεις? ετσι οπως το βλεπω ειναι αντι οικονομικο και καθολου λειτουργικο.
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-01-09, 00:05
Το avatar του χρήστη StelMex
StelMex Ο χρήστης StelMex δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Περιοχή: Μέγαρα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή

Μεσα απο τις τρυπες οι ακαθαρσιες θα κολλανε πανω στα σφουγγαρια.......Οσο για το καθαρισμα, τετοιου τυπου φιλτρα θελουν καθαρισμα μια φορα το χρονο, ισως και πιο αργα (διαβασε στο tsamisaquarium) και ειναι πανευκολο......βγαζεις το καπακι, ταπωνεις τις τρυπες του χωρισματος με βεντουζες (δεν ειναι απαραιτητο αυτο), βγαζεις τα σφουγγαρια που ειναι σφηνωμενα, τα πλενεις, τα ξαναβαζεις και τελος......Ειναι ακριβως το ιδιο συστημα φιλτραρισματος που εχουν στα περισσοτερα ενυδρεια στα pet shop.....Οι τρυπες ομως του χωρισματος ειναι καλυμμενες με ενα πλαστικο, στρογγυλο πλεγματακι, ωστε να μην περνουν τα ψαρια στο πισω μερος.......Αυτο ακριβως θα κανω και εγω.......Τωρα μηπως καταλαβες τι εννοω????????
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-01-09, 00:16
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεσα απο τις τρυπες οι ακαθαρσιες θα κολλανε πανω στα σφουγγαρια.......Οσο για το καθαρισμα, τετοιου τυπου φιλτρα θελουν καθαρισμα μια φορα το χρονο, ισως και πιο αργα (διαβασε στο tsamisaquarium) και ειναι πανευκολο......βγαζεις το καπακι, ταπωνεις τις τρυπες του χωρισματος με βεντουζες (δεν ειναι απαραιτητο αυτο), βγαζεις τα σφουγγαρια που ειναι σφηνωμενα, τα πλενεις, τα ξαναβαζεις και τελος......Ειναι ακριβως το ιδιο συστημα φιλτραρισματος που εχουν στα περισσοτερα ενυδρεια στα pet shop.....Οι τρυπες ομως του χωρισματος ειναι καλυμμενες με ενα πλαστικο, στρογγυλο πλεγματακι, ωστε να μην περνουν τα ψαρια στο πισω μερος.......Αυτο ακριβως θα κανω και εγω.......Τωρα μηπως καταλαβες τι εννοω????????
το εχω διαβασει αλλα και παλι το θεωρω ανουσιο. δεν καταλαβαινω ακομα το κερδος μιας τετοιας κατασκευής. τι κερδιζεις σε σχεση με ενα κοινο εξωτερικο φιλτρο?τα οφελη ειναι τοσα σημαντικα που σου επειτρεπουν να πεις χαλάλι την κατανάλωση απο τις αντλίες που θα εχεις μεσα στο ενυδρείο? αν κατι δεν παει καλα ποσο ευκολα τις αλλαζεις?το κοστος της κατασκευης ειναι μικροτερο απο το ισαξιο(λιτρα φιλτραρισματος) με αυτο του εξωτερικου?πως θα υπολογισεις τα λιτρα που θα φιλτραρονται?αξιζει τελικα τον κοπο?ποιος ο λογος να το κανεις(δεν ειμαι αντιθετος απλα ρωταω/)
Παράθεση:
Μεσα απο τις τρυπες οι ακαθαρσιες θα κολλανε πανω στα σφουγγαρια
πολυ σιγουρο σε ακουω. εχεις υποψη σου τι ειναι η οσμωση?η ταχυτητα διοδου του καθαρου νερου προς το "βρομικο " ειναι μεγγαλυτερη απο οτι του βρομικου στο καθαρο!ακομα και με τη χρηση αντλιας θα πρεπει να υπολογίσεις να υπερνικήσεις πληρως το φυσικο αυτο φαινομενο. αυτο μπορει να ειναι ευκολο σε ενα μικρο περιορισμενο χωρο αλλα εσυ οπως το σχεδιασες χρησιμοποιεις ολο το πισω τζαμι!αρα για να εχεις ουσιαστικο πιοτικο αποτελεσμα θελεις αρκετα watt. αν κατι εχω καταλαβει λαθος παιδια παρακαλω διορθωστεμε
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-01-09, 00:54
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Θέλεις να κάνεις ένα φίλτρο στην πλάτη ή κατάλαβα κάτι λάθος;
Κάτι σαν αυτό; Αν ναι, σε 400άρι χάνεις πάρα πολλά λίτρα. Πρέπει να αφήσεις αρκετό κενό για να μπαίνει χέρι για συντήρηση δηλ. 10εκ. τουλάχιστον. Οπότε αν έχουμε μήκος 150εκ χ πλάτος 10εκ χ ύψος 60εκ = 90 λίτρα εκτός.
Φυσικά μπορείς να το κάνεις σε μικρότερο μήκος και όχι σε όλη την πλάτη.
(το μελετήσα και εγώ παλαιότερα και είχα καταλήξει σε τριγωνικό σχήμα αλλά δεν το εφάρμοσα...)
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-01-09, 17:09
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις υποψη σου τι ειναι η οσμωση?η ταχυτητα διοδου του καθαρου νερου προς το "βρομικο " ειναι μεγγαλυτερη απο οτι του βρομικου στο καθαρο!ακομα και με τη χρηση αντλιας θα πρεπει να υπολογίσεις να υπερνικήσεις πληρως το φυσικο αυτο φαινομενο. αυτο μπορει να ειναι ευκολο σε ενα μικρο περιορισμενο χωρο αλλα εσυ οπως το σχεδιασες χρησιμοποιεις ολο το πισω τζαμι!αρα για να εχεις ουσιαστικο πιοτικο αποτελεσμα θελεις αρκετα watt. αν κατι εχω καταλαβει λαθος παιδια παρακαλω διορθωστεμε
Δε νομίζω ότι ευσταθεί αυτό που γράφεις.. Η όσμωση αναφέρεται στην περίπτωση ημιπερατής μεμβράνης.. Είναι τελείως διαφορετικό πράγμα.. Οι σκληρότητες, ή, αν θέλεις, το TDS (για να είμαστε ακριβέστεροι), στην είσοδο και έξοδο του φίλτρου δεν είναι διαφορετικά, αυτό που κρατάς είναι μόνο τα αιωρούμενα σωματίδια..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
φιλτράρισμα KOKOBAS DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 12-04-08 21:25
Ζωοτόκα Και φιλτράρισμα ramsys Ζωοτόκα 9 03-07-07 15:06
Φυτά και φιλτράρισμα leonm Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 02-08-06 10:22
Φωτισμός, νερό και φιλτράρισμα σε ενυδρείο με δίσκους nigeron Δίσκοι 19 05-09-05 16:47
βιολογικό φιλτράρισμα στα ενυδρεία του T.Amano... tasos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 27-11-04 00:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05202 seconds with 14 queries