Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   DIY φιλτράρισμα!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29688)

StelMex 27-01-09 21:39

DIY φιλτράρισμα!!!
 
1 Συνημμένο(α)
Παιδια στο νεο ενυδρειο που θα φτιαξω, σκεφτηκα να φτιαξω ενα δικο μου τροπο φιλτραρισματος, οπως θα δειτε στην παρακατω φωτογραφια.....Πιστευεται οτι θα κανει δουλεια για ενα 400λιτρο ενυδρειο??????

harilaos 27-01-09 21:59

Καλό ακούγεται. Το 400 λίτρα μόνο του επίσης δεν λέει τίποτα.. Παίζει ρόλο και το στοκάρισμα, και το τι είδους ψάρια θα έχει μέσα κλπ.
Για ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/filters5.htm
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/filters4.htm

sifnos 27-01-09 23:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harilaos (Μήνυμα 326790)
Καλό ακούγεται. Το 400 λίτρα μόνο του επίσης δεν λέει τίποτα.. Παίζει ρόλο και το στοκάρισμα, και το τι είδους ψάρια θα έχει μέσα κλπ.
Για ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/filters5.htm
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/filters4.htm

:confused:στα λιτρα κολλησες. μηπως κατι δεν καταλαβα?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 (Μήνυμα 326780)
Παιδια στο νεο ενυδρειο που θα φτιαξω, σκεφτηκα να φτιαξω ενα δικο μου τροπο φιλτραρισματος, οπως θα δειτε στην παρακατω φωτογραφια.....Πιστευεται οτι θα κανει δουλεια για ενα 400λιτρο ενυδρειο??????

αυτο που εκανες στελαρα δε λειτουργει. που θα πηγαινουν οι ακαθαρσιες?? παλι μεσα στο ενυδρειο?πως τα το καθαριζεις? ετσι οπως το βλεπω ειναι αντι οικονομικο και καθολου λειτουργικο.

StelMex 28-01-09 00:05

Μεσα απο τις τρυπες οι ακαθαρσιες θα κολλανε πανω στα σφουγγαρια.......Οσο για το καθαρισμα, τετοιου τυπου φιλτρα θελουν καθαρισμα μια φορα το χρονο, ισως και πιο αργα (διαβασε στο tsamisaquarium) και ειναι πανευκολο......βγαζεις το καπακι, ταπωνεις τις τρυπες του χωρισματος με βεντουζες (δεν ειναι απαραιτητο αυτο), βγαζεις τα σφουγγαρια που ειναι σφηνωμενα, τα πλενεις, τα ξαναβαζεις και τελος......Ειναι ακριβως το ιδιο συστημα φιλτραρισματος που εχουν στα περισσοτερα ενυδρεια στα pet shop.....Οι τρυπες ομως του χωρισματος ειναι καλυμμενες με ενα πλαστικο, στρογγυλο πλεγματακι, ωστε να μην περνουν τα ψαρια στο πισω μερος.......Αυτο ακριβως θα κανω και εγω.......Τωρα μηπως καταλαβες τι εννοω????????

sifnos 28-01-09 00:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 (Μήνυμα 326869)
Μεσα απο τις τρυπες οι ακαθαρσιες θα κολλανε πανω στα σφουγγαρια.......Οσο για το καθαρισμα, τετοιου τυπου φιλτρα θελουν καθαρισμα μια φορα το χρονο, ισως και πιο αργα (διαβασε στο tsamisaquarium) και ειναι πανευκολο......βγαζεις το καπακι, ταπωνεις τις τρυπες του χωρισματος με βεντουζες (δεν ειναι απαραιτητο αυτο), βγαζεις τα σφουγγαρια που ειναι σφηνωμενα, τα πλενεις, τα ξαναβαζεις και τελος......Ειναι ακριβως το ιδιο συστημα φιλτραρισματος που εχουν στα περισσοτερα ενυδρεια στα pet shop.....Οι τρυπες ομως του χωρισματος ειναι καλυμμενες με ενα πλαστικο, στρογγυλο πλεγματακι, ωστε να μην περνουν τα ψαρια στο πισω μερος.......Αυτο ακριβως θα κανω και εγω.......Τωρα μηπως καταλαβες τι εννοω????????

το εχω διαβασει αλλα και παλι το θεωρω ανουσιο. δεν καταλαβαινω ακομα το κερδος μιας τετοιας κατασκευής. τι κερδιζεις σε σχεση με ενα κοινο εξωτερικο φιλτρο?τα οφελη ειναι τοσα σημαντικα που σου επειτρεπουν να πεις χαλάλι την κατανάλωση απο τις αντλίες που θα εχεις μεσα στο ενυδρείο? αν κατι δεν παει καλα ποσο ευκολα τις αλλαζεις?το κοστος της κατασκευης ειναι μικροτερο απο το ισαξιο(λιτρα φιλτραρισματος) με αυτο του εξωτερικου?πως θα υπολογισεις τα λιτρα που θα φιλτραρονται?αξιζει τελικα τον κοπο?ποιος ο λογος να το κανεις(δεν ειμαι αντιθετος απλα ρωταω/)
Παράθεση:

Μεσα απο τις τρυπες οι ακαθαρσιες θα κολλανε πανω στα σφουγγαρια
πολυ σιγουρο σε ακουω. εχεις υποψη σου τι ειναι η οσμωση?η ταχυτητα διοδου του καθαρου νερου προς το "βρομικο " ειναι μεγγαλυτερη απο οτι του βρομικου στο καθαρο!ακομα και με τη χρηση αντλιας θα πρεπει να υπολογίσεις να υπερνικήσεις πληρως το φυσικο αυτο φαινομενο. αυτο μπορει να ειναι ευκολο σε ενα μικρο περιορισμενο χωρο αλλα εσυ οπως το σχεδιασες χρησιμοποιεις ολο το πισω τζαμι!αρα για να εχεις ουσιαστικο πιοτικο αποτελεσμα θελεις αρκετα watt. αν κατι εχω καταλαβει λαθος παιδια παρακαλω διορθωστεμε

lion 28-01-09 00:54

Θέλεις να κάνεις ένα φίλτρο στην πλάτη ή κατάλαβα κάτι λάθος;
Κάτι σαν αυτό; Αν ναι, σε 400άρι χάνεις πάρα πολλά λίτρα. Πρέπει να αφήσεις αρκετό κενό για να μπαίνει χέρι για συντήρηση δηλ. 10εκ. τουλάχιστον. Οπότε αν έχουμε μήκος 150εκ χ πλάτος 10εκ χ ύψος 60εκ = 90 λίτρα εκτός.
Φυσικά μπορείς να το κάνεις σε μικρότερο μήκος και όχι σε όλη την πλάτη.
(το μελετήσα και εγώ παλαιότερα και είχα καταλήξει σε τριγωνικό σχήμα αλλά δεν το εφάρμοσα...)

StelMex 28-01-09 15:40

Καπως ετσι θα ειναι το φιλτρο....
Λοιπον φιλε lion ακουσε να δεις......Το ενυδρειο μου θα ειναι ιδιοκατασκευη.....Εχω υπολογισει να ειναι: μηκος: 130cm
βαθος: 55cm (45 το κυριως ενυδρειο και 10cm το φιλτρο = 55)
υψος: 55cm

Eτσι εχω σκεφτει να το κανω......Δεν θα κανει δουλει το φιλτρο???????

sifnos 28-01-09 15:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 (Μήνυμα 327138)
Καπως ετσι θα ειναι το φιλτρο....
Λοιπον φιλε lion ακουσε να δεις......Το ενυδρειο μου θα ειναι ιδιοκατασκευη.....Εχω υπολογισει να ειναι: μηκος: 130cm
βαθος: 55cm (45 το κυριως ενυδρειο και 10cm το φιλτρο = 55)
υψος: 55cm

Eτσι εχω σκεφτει να το κανω......Δεν θα κανει δουλει το φιλτρο???????

βρε στελιο δεν καταλαβες τιποτα απο τα οσα σου γραφω παραπανω?

StelMex 28-01-09 16:20

Eνα εξωτερικο αγοραστο φιλτρο δεν θα μου παει περισσοτερο σε τιμη????????

sifnos 28-01-09 16:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 (Μήνυμα 327158)
Eνα εξωτερικο αγοραστο φιλτρο δεν θα μου παει περισσοτερο σε τιμη????????

η απαντηση ειναι απλη.ρωτας ποσο κανει το ενα και ποσο η ολη κατασκευη?τα τζαμια θα τα παρεις απο αυτα που εχει ο πατερας σου(αυτα που συνηθως οι ξυλουργοι βαζουν στα παραθυρα και τις πορτες?)

StelMex 28-01-09 16:28

Ολα τα τζαμια θα τα αγορασω.....καινουρια.....Εσυ τι φιλτρο μου προτεινεις να βαλω???????????

xontros 28-01-09 16:33

Δεν έχω καταλάβει ακόμα για ποιο λόγο μπλέκεστε..

Αν και δεν το κατέχω το θέμα, ας πω κι εγώ τη γνώμη μου..

Στέλιο, αυτό που λες, είναι μεν πραγματοποιήσιμο, αλλά πρώτα απ'όλα είναι ασύμφορο.. Καταναλώνεις ολόκληρη την πλάτη, χρησιμοποιείς δηλαδή 130x10x55=70++ λίτρα, και από όλα αυτά, ο όγκος των υλικών σου είναι ελάχιστος! Αν θέλεις να κάνεις κάτι αντίστοιχο, η ροή δε θα πρέπει να είναι από το κέντρο προς τις άκρες.. Αλλά από τη μία άκρη προς την άλλη.. Κάτι αντίστοιχο με αυτό που κάνει ο Tricky, στο link που δόθηκε παραπάνω, ή αυτό που κάνει ο Μάκης, εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27193
Κάτι αντίστοιχο έχει κάνει και ο Νεοκλής, εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28995
(και φαντάζομαι και αρκετοί άλλοι που μου διαφεύγουν)

Και πάλι όμως, ο όγκος που δίνεις για υλικά είναι νομίζω υπερβολικός.. Είναι κάτι που θα είχε νόημα σε κυβοειδούς σχήματος ενυδρείο, όπως αυτά του Tricky και του Νεοκλή.. Το δικό σου μήκος είναι πολύ μεγάλο, και 70Λτ για υλικά φιλτραρίσματος είναι υπερβολή.. Θα μπορούσες να κάνεις το ίδιο στο ένα πλαινό, και να έχεις μια χαρά αποτέλεσμα..

Σε ό,τι αφορά στην τιμή, είναι αρκετά πιθανό ακόμη και ένα ολόκληρο κομπλέ ενυδρείο να αγοράσεις, να σου βγει overall φθηνότερο.. :D

StelMex 28-01-09 16:55

Δηλαδη θα εχω προβλημα αν το κανω ετσι οπως σας ειπα?????.....Ειναι σαν το συστημα που εχουν στα πετ σοπ, μονο που εγω θα προσθεσω 2 αντλιες??????????
-------------------------
Τα reef ενυδρεια εχουν περισσοτερα εξοδα??????

xontros 28-01-09 17:04

Σου εξήγησα παραπάνω.. Είναι λίγο "άκυρο" το όλο σκεπτικό.. Και σου εξήγησα και πού είναι το πρόβλημα με τις δύο αντλίες..

Πριν αρχίσεις να κατεβάζεις ιδέες, νομίζω είναι προτιμότερο να ψάξεις καλά τι κάνουν οι υπόλοιποι.. Το χόμπι είναι αρκετά παλιό, και σίγουρα πράγματα που προσπαθούμε να σκεφτούμε, τα έχει σκεφτεί κάποιος άλλος πριν από μας.. Γιατί να παιδεύουμε το κεφαλάκι μας, λοιπόν? :D

Δες τι κάνουν οι υπόλοιποι, διάβασε πώς φτιάχνουνε τα φίλτρα στην πλάτη, πώς δουλεύουνε τα sump, τι είναι το φίλτρο αμβούργου, δες πόσα λίτρα υλικών και τι ροή χρησιμοποιεί ο καθένας, κ.τ.λ., και μετά κάνεις το σχεδιασμό και για το δικό σου..

Υ.Γ. Ναι, τα reef έχουν πολύ μεγαλύτερο κόστος..

StelMex 28-01-09 17:07

Ολα αυτα τα κοραλια και οι ενεργοι βραχοι ειναι ακριβοι??????

xontros 28-01-09 17:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sifnos (Μήνυμα 326875)
εχεις υποψη σου τι ειναι η οσμωση?η ταχυτητα διοδου του καθαρου νερου προς το "βρομικο " ειναι μεγγαλυτερη απο οτι του βρομικου στο καθαρο!ακομα και με τη χρηση αντλιας θα πρεπει να υπολογίσεις να υπερνικήσεις πληρως το φυσικο αυτο φαινομενο. αυτο μπορει να ειναι ευκολο σε ενα μικρο περιορισμενο χωρο αλλα εσυ οπως το σχεδιασες χρησιμοποιεις ολο το πισω τζαμι!αρα για να εχεις ουσιαστικο πιοτικο αποτελεσμα θελεις αρκετα watt. αν κατι εχω καταλαβει λαθος παιδια παρακαλω διορθωστεμε

Δε νομίζω ότι ευσταθεί αυτό που γράφεις.. Η όσμωση αναφέρεται στην περίπτωση ημιπερατής μεμβράνης.. Είναι τελείως διαφορετικό πράγμα.. Οι σκληρότητες, ή, αν θέλεις, το TDS (για να είμαστε ακριβέστεροι), στην είσοδο και έξοδο του φίλτρου δεν είναι διαφορετικά, αυτό που κρατάς είναι μόνο τα αιωρούμενα σωματίδια.. ;)

xontros 28-01-09 17:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 (Μήνυμα 327184)
Ολα αυτα τα κοραλια και οι ενεργοι βραχοι ειναι ακριβοι??????

Off topic, αλλά για εξοπλισμό reef ενυδρείου, χωρίς τα ζωντανά, μόνο εξοπλισμός και ζωντανός βράχος (όχι ενεργός βράχος), κάπου ο vasilakis νομίζω αναφέρει ένα minimum των 1000 ευρώ ανά 100 λίτρα, και αυτό με πολλές DIY κατασκευές.. Και να προσθέσουμε σ'αυτό και την ανάγκη για αρκετή εμπειρία, και πολύυυ διάβασμα! ;)

sifnos 28-01-09 17:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 (Μήνυμα 327184)
Ολα αυτα τα κοραλια και οι ενεργοι βραχοι ειναι ακριβοι??????

το θεμα ειναι ποσα εχεις να δωσεις.γενικα να ειναι πιο ακριβα. εγω παντως μεχρι τωρα δεν εχω δει τις τρελες διαφορες σιγουρα ομως ενα reef ειναι πιο ακριβο

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 327185)
Δε νομίζω ότι ευσταθεί αυτό που γράφεις.. Η όσμωση αναφέρεται στην περίπτωση ημιπερατής μεμβράνης.. Είναι τελείως διαφορετικό πράγμα.. Οι σκληρότητες, ή, αν θέλεις, το TDS (για να είμαστε ακριβέστεροι), στην είσοδο και έξοδο του φίλτρου δεν είναι διαφορετικά, αυτό που κρατάς είναι μόνο τα αιωρούμενα σωματίδια.. ;)

:confused:δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο διαφερει θα το ψαξω και θα σου πω.

StelMex 28-01-09 17:16

Εσεις τι μου προτεινεται να βαλω για εξωτερικο φιλτρο??????? (οχι πολυ ακριβο)

fishme1 28-01-09 17:20

ειναι πραγματοποιησημο αλλα με μερικες παρεμβασεις

ψαξε στο διαδυκτιο για trickle filter και φιλτρο αμβουργου

αφου το πας ολο απο την αρχη κοιτα και το σαμπ

κατα την γνωμη μου τα παραπανω ειναι πολυ καλυτερα απο τα εξωτερικα φιλτρα για πολλους λογους που τωρα δεν εχω χρονο να εξηγησω

ψαξε αυτα που σου ειπα και ρωτα οτι εχεις απορια

τι θα φιλοξενησει το ενυδρειο ;

steady 28-01-09 17:33

μια χαρα θα δουλεψει και θα βγει μακραν ποιο οικονομικο φιλτρα αμβουργου χρησιμοποιουνται χρονια απο φιλους μου με αριστα αποτελεσματα
απλα δεν χρειαζεται να κλεισεις ολη την πλατη οχι οτι δεν θα δουλεψει αλλα δεν ειναι λειτουργικο κοιτα εδω

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/filters4.htm

καλυτερο ετσι

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/filters5.htm

StelMex 28-01-09 17:59

To προβλημα μου ειναι οτι δεν θελω να φαινεται το σφουγγαρι.....Γι' αυτο θελω να κλεισω ολο τι πισω μερος.....Κατι αλλο.....Αν το ενυδρειο το κανω reef τι εξοπλισμο χρειαζομαι?????????

xontros 28-01-09 18:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 (Μήνυμα 327158)
Eνα εξωτερικο αγοραστο φιλτρο δεν θα μου παει περισσοτερο σε τιμη????????

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 (Μήνυμα 327184)
Ολα αυτα τα κοραλια και οι ενεργοι βραχοι ειναι ακριβοι??????

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 (Μήνυμα 327189)
Εσεις τι μου προτεινεται να βαλω για εξωτερικο φιλτρο??????? (οχι πολυ ακριβο)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 (Μήνυμα 327202)
Αν το ενυδρειο το κανω reef τι εξοπλισμο χρειαζομαι?????????

Αποφάσισε.. Έχεις λεφτά για reef ή όχι? :D

xontros 28-01-09 18:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 (Μήνυμα 327202)
To προβλημα μου ειναι οτι δεν θελω να φαινεται το σφουγγαρι.....Γι' αυτο θελω να κλεισω ολο τι πισω μερος.....

Δεν είναι και τόσο δύσκολο να κρύψεις τον εξοπλισμό, ή το σφουγγάρι.. Ένα μεγάλο ξύλο εκεί μπροστά, με ανούμπιες, ή java fern, ή moss, και δε θα φαίνεται τίποτα.. Ή να φυτέψεις βαλισνέριες.. Ή κάποιο μεγάλο εχινόδωρο.. Επίσης, μπορείς να δέσεις φυτά πάνω στο ίδιο το σφουγγάρι.. Άπειρες λύσεις..

StelMex 28-01-09 22:15

Μαλλον θα το κανω reef το νεο μου ενυδρειο.........Σιγα σιγα θα τα βρω τα λεφτα.....Μπορειτε να μου δωσετε κανα λινκ για να βρω πληροφοριες σχετικα με τον εξοπλισμο που θα χρειαστω??????

sifnos 28-01-09 22:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 (Μήνυμα 327293)
Μαλλον θα το κανω reef το νεο μου ενυδρειο.........Σιγα σιγα θα τα βρω τα λεφτα.....Μπορειτε να μου δωσετε κανα λινκ για να βρω πληροφοριες σχετικα με τον εξοπλισμο που θα χρειαστω??????


να υπολογιζεις περιπου 7 ευρω ανα λιτρο(ετσι μου βγαινουν τα δικα μου χοντρικα)
δηλαδη εσυ εισαι γυρω στα 2800

StelMex 28-01-09 23:20

Τελικα καλο ειναι και το ενυδρειο γλυκου νερου:D:D:smt033

delta66 29-01-09 00:02

Λοιπον,
περιγραφεις ενα ενυδρειο παρομοιο με το juwel Rio 300 (121 x 51 x 62 cm)
(το δικο σου ειναι 320 lt + 70 lt το φιλτρο της πλατης, βαση των διαστασεων που εδωσες)

Ποσο θα σου κοστισει το ενυδρειο που θα κολλησεις? Και τι εγγυση θα εχει?

Αν ειναι λιγοτερο απο 480€, γιατι τοσο κοστιζει ενα Rio300 μαζι με ενα εξτρα εξωτερικο φιλτρο eheim 2028 κομπλε και με υλικα substrat pro, το συζηταμε.

(το επιπλο δεν ειναι στην τιμη αλλα αν φτιαξεις με λιγοτερα απο 160€ που κοστιζει το juwel το ξανασυζηταμε) ;)

StelMex 29-01-09 15:15

Ποσο δηλαδη πιστευετε (στο περιπου) οτι θα μου πανε τα τζαμια (χωρις αυτο το χωρισμα για το φιλτρο)???????????????????????

sifnos 29-01-09 20:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 (Μήνυμα 327618)
Ποσο δηλαδη πιστευετε (στο περιπου) οτι θα μου πανε τα τζαμια (χωρις αυτο το χωρισμα για το φιλτρο)???????????????????????


αναλογα τα τζαμι και το τζαμα. μην περιμενεις κατι λιγοτερο απο 200 ευρω(αποψη μου) εχεις ξαναδοκιμασει να κολλησεις τζαμι??50 ευρω οι σιλικονες...το εχεις σκεφτει καλα?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02919 seconds with 10 queries