Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-01-13, 02:11
Το avatar του χρήστη ZEIN
ZEIN Ο χρήστης ZEIN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2013
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή Ασθενειες Φυτών

Οπως βλέπετε στη φωτό τα φυτά παρουσιάζουν αυτά τα συμπτώματα.
Καφέ φύλλα που σταδιακά μαραίνονται και πέφτουν.
Το νερό βρύσης που έχω είναι πολύ σκληρό και απο τον οδηγό εδώ http://www.aquatek.gr/plantdiseasegr.html άχω τις εξής υπόνοιες:
-περισσεια φωσφώρου
-ελλειψη καλιου
-ελλειψη ασβεστίου
Στο pet sop που πήγσ και πήρα λίπασμα υπέθεσαν για έλλειψη χαλκου
Λιπασμα πήρα το KENT freshwater το μπλε γενικό λίπασμα αποκατάστασης
Και έκανα 50% αλλαγή νερού
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20012013199.jpg
Εμφανίσεις:  371
Μέγεθος:  108,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20012013202.jpg
Εμφανίσεις:  370
Μέγεθος:  68,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-01-13, 02:35
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Γραψε δυο λογια για το ενυδρειο σου για να σε βοηθησουν οι εμπειροτεροι. Λιτρα, φωτισμος, ρουτινες, μετρησεις κλπ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-01-13, 12:33
Το avatar του χρήστη ZEIN
ZEIN Ο χρήστης ZEIN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2013
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Το ενυδρείο ειναι 120 lt
Φωτισμός 8-9 ώρες Τ5 λάμπα 30w
Εχω ενδείξεις αμμωνίας (ανακατεψα πρόσφατα το βυθό και άλλαξα φίλτρο)
ΝΟ2 10+ppm
NO3 50ppm
50% αλλαγή νερού ανα εβδομάδα
πολύ σκληρό νερό
θερμοκρασία 24c
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-01-13, 13:04
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

αυτο κατα 99% δειχνει ανεπαρκη φωτισμο. βαλε αλλη μια 30αρα τ5 και μετα βλεπεις. ειχα το ιδιο προβλημα και εγω με καμπομπα. η καμπομπα παρολο που λενε οτι ειναι ευκολο φυτακι, θελει καλο φωτισμο και διοξειδιο του ανθρακα για να παει καλα. σε σκληρο νερο δεν την εχω δοκιμασει για να σου πω αν ειναι και αυτος ενας λογος που τη χαλαει.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-01-13, 13:34
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

no2 10+ ? στο στρωσιμο εισαι??
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-01-13, 22:44
Το avatar του χρήστη ZEIN
ZEIN Ο χρήστης ZEIN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2013
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
no2 10+ ? στο στρωσιμο εισαι??
Αλλαξα φιλτρο χωρίς να γνωρίζω οτι η βιολογία βρίσκεται όλη εκεί!!! Και ανακάτεβα το βυθό για να του φτιάξω τη διακόσμηση, τότε είδα και το πρώτο
''ανέβασμα'' ΝΟ2 εδώ και 4 μέρες περίπου. Ελπίζω να πιάσει το μπόλι σύντομα....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο κατα 99% δειχνει ανεπαρκη φωτισμο. βαλε αλλη μια 30αρα τ5 και μετα βλεπεις. ειχα το ιδιο προβλημα και εγω με καμπομπα. η καμπομπα παρολο που λενε οτι ειναι ευκολο φυτακι, θελει καλο φωτισμο και διοξειδιο του ανθρακα για να παει καλα. σε σκληρο νερο δεν την εχω δοκιμασει για να σου πω αν ειναι και αυτος ενας λογος που τη χαλαει.
Εχει θέση για μία μόνο λάμπα..! Να βάλω μία προς το ροζ ή το κίτρινο, τι λες;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ZEIN : 20-01-13 στις 22:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-01-13, 23:08
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Πηρες μπολι απο καποιον αλλο ή περιμενεις ετσι να στρωσει? Γιατι μονο του θα αργησει και αν εχεις ηδη ψαρια μεσα, θα εχεις προβληματα.

Μπορεις να κανεις καμια πατεντα να βαλεις και αλλη λαμπα. Σε δυο ενυδρεια το εχω κανει και δεν ειμαι και κανενα τσακαλι στα ηλεκτρολογικα. Με λιγο διαβασμα θα βρεις ακρη. Υπαρχουν αρκετα θεματα στο φορουμ να διαβασεις.
Γενικως το φασμα των ροζ λαμπων ειναι καλυτερο για τα φυτα. Αλλα για ποιες λαμπες λες συγκεκριμενα? Μαρκα και μοντελο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-01-13, 23:18
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Δεν μας λεει κατι αυτο που εγραψες συμπληρωσε εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42398,
και μετα θα σε βοηθησουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-01-13, 23:35
Το avatar του χρήστη ZEIN
ZEIN Ο χρήστης ZEIN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2013
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Πληροφορίες

Διαστάσεις:101-31-46
Όγκος:100L
Κατηγορία:
Φυτά:2x echinodorous palaefolius 1x Echinodorus ‘Quadricostatus 1x limnophila aquatika 1x cryptocoryne undulata 1x valisneria nana 1x pogostemo erectus
Ψάρια / Άλλα είδη:5χ guppy 3x molly 5x platy
Διακοσμητικά υλικά:Ξυλο, χαλικι 1-2mm
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:
Φωτισμός:T5 21watt ( 85εκ. και παιζει να ειναι και 30 watt δεν ειναι σαφη τα στοιχεια στο καπακι του ενυδρειου )
Διάρκεια φωτισμού:8-9 ωρες
Φιλτράρισμα:eheim 2211 εξωτερικο μπλε σφουγγαρι βιολογικο υλικο (μακαρονι)
Θερμοστάτης:
Λίπανση:
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH:8
Γενική σκληρότητα (GH):21
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):10
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):10-
Νιτρικά (ΝΟ3):25
Αλλαγές νερού:30% εβδομαδιαιως ( τελευταια αλλαγη 50% + )
Θερμοκρασία:24
Άλλες πληροφορίες: εχασα τη βιολογια αλλαζοντας φιλτρο χωρις να κρατησω τα υλικα που επρεπε. Το νεο φιλτρο ευτυχως ηρθε με μπολι και βλεπω βελτιωσηhttp://http://www.aquapor.com/en/set...cm-t5_21w.html
Φωτογραφία:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  21012013205.jpg
Εμφανίσεις:  264
Μέγεθος:  78,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-01-13, 23:40
Το avatar του χρήστη ZEIN
ZEIN Ο χρήστης ZEIN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2013
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Βαζω επισης και λιπασμα αποκαταστασης ( ετσι μου το ειπαν )Kent freshwater
formula K+ Fe Potassium + Iron και μικροστοιχεια καθε δευτερη μερα ενα κουταλακι περιπου 5ml
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-01-13, 23:48
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Εχεις πολυ χαμηλο φωτισμο για τα φυτακια σου δες και εδω αναλυτικα http://www.tropica.com/en/plants/plant-list-a-z.aspx εσυ εχεις τωρα 0.21 watt ανα λιτρο.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-01-13, 23:57
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τι εννοεις το ενυδρειο ηρθε με μπολι? Το πηρες μεταχειρισμενο και ειχε υλικα απο ενυδρειο που ετρεχε? Το μεγαλυτερο προβλημα δεν το εχουν τα φυτα σου , παντως, αλλα τα ψαρια σου. Η εκθεση σε ΝΟ2 ειναι ιδιαιτερα επικινδυνη, με επεκταση στην υγεια ολης της υπολοιπης ζωης τους. Η υπαρξη ΝΟ2 σημαινει οτι το φιλτρο δεν ειναι στρωμενο, οποτε καλο θα ηταν να ψαξεις για μπολι αμεσα.

Η λαμπα σου ποσα watts ειναι τελικα? 21w T5 δεν βγαινει, ουτε 30w οπως ειχες γραψει νωριτερα. Μια ενισχυση καλη θα ηταν αν θελεις να συνεχισεις με φυτα, ευκολα εστω. Αλλη μια θα ηταν καλο να μπει.

Τελος, τα φυτα μπορει να εχουν και προβλημα απο την εκθεση σε αμμωνια. Το οτι μετρας ΝΟ2 και μαλιστα υψηλα , πολυ πιθανο να σημαινει οτι εχεις και υψηλη αμμωνια, αλλα δεν εχεις τεστ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-01-13, 00:01
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι εννοεις το ενυδρειο ηρθε με μπολι? Το πηρες μεταχειρισμενο και ειχε υλικα απο ενυδρειο που ετρεχε? Το μεγαλυτερο προβλημα δεν το εχουν τα φυτα σου , παντως, αλλα τα ψαρια σου. Η εκθεση σε ΝΟ2 ειναι ιδιαιτερα επικινδυνη, με επεκταση στην υγεια ολης της υπολοιπης ζωης τους. Η υπαρξη ΝΟ2 σημαινει οτι το φιλτρο δεν ειναι στρωμενο, οποτε καλο θα ηταν να ψαξεις για μπολι αμεσα.

Η λαμπα σου ποσα watts ειναι τελικα? 21w T5 δεν βγαινει, ουτε 30w οπως ειχες γραψει νωριτερα. Μια ενισχυση καλη θα ηταν αν θελεις να συνεχισεις με φυτα, ευκολα εστω. Αλλη μια θα ηταν καλο να μπει.

Τελος, τα φυτα μπορει να εχουν και προβλημα απο την εκθεση σε αμμωνια. Το οτι μετρας ΝΟ2 και μαλιστα υψηλα , πολυ πιθανο να σημαινει οτι εχεις και υψηλη αμμωνια, αλλα δεν εχεις τεστ.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-01-13, 00:02
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Με τον ίδιο φωτισμό που έχω κι εγώ, η καμπόμπα μου δεν έχει πρόβλημα... Αλλού είναι το πρόβλημα. Μάλλον τα νιτρικά ή η αμμωνία σου την κάνει τη δουλειά. Τώρα, η καμπόμπα δε θέλει υγρό λίπασμα, αλλά ταμπλέτα, καθώς βγάζει ρίζες και ρουφάει από εκεί. Οπότε δε νομίζω να βγάλεις άκρη με υγρά. Εμένα θα σου πω ότι άρχισε να αναπτύσσετε από τότε που έβαλα ταμπλέτα καλό λίπασμα, και excel ή co2. Καλή τύχη!!!
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-01-13, 00:08
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τον ίδιο φωτισμό που έχω κι εγώ, η καμπόμπα μου δεν έχει πρόβλημα... Αλλού είναι το πρόβλημα. Μάλλον τα νιτρικά ή η αμμωνία σου την κάνει τη δουλειά. Τώρα, η καμπόμπα δε θέλει υγρό λίπασμα, αλλά ταμπλέτα, καθώς βγάζει ρίζες και ρουφάει από εκεί. Οπότε δε νομίζω να βγάλεις άκρη με υγρά. Εμένα θα σου πω ότι άρχισε να αναπτύσσετε από τότε που έβαλα ταμπλέτα καλό λίπασμα, και excel ή co2. Καλή τύχη!!!

2x echinodorous palaefolius 1x Echinodorus ‘Quadricostatus 1x limnophila aquatika 1x cryptocoryne undulata 1x valisneria nana 1x pogostemo erectus
δεν εχει καμπομπα μεσα η limnophila προτιμαει μαλακο νερο
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-01-13, 00:23
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ZEIN
Βαζω επισης και λιπασμα αποκαταστασης ( ετσι μου το ειπαν )Kent freshwater
formula K+ Fe Potassium + Iron και μικροστοιχεια καθε δευτερη μερα ενα κουταλακι περιπου 5ml
Να ξερεις γενικως τα λιπασματα τα προσθετουμε με παρα πολυ φειδω, γιατι η αλγη παραμονευει. Οτι δεν καταναλωθει απο τα φυτα, θα καταναλωθει απο την αλγη που θα αναπτυσσεται συνεχως. Ποσο μαλλον αν δεν υπαρχει δυνατος φωτισμος, CO2 και πιο εντονη φωτοσυνθεση.

Προσεξε τα λιγο, αν και δεν τα ξερω τα συγκεκριμενα. Διαβασε καλα τις δοσολογιες και βαζε πολυ λιγοτερη δοση απο αυτη που προτεινεται. Της Seachem και της Brightwell συγκεκριμενα που χρησιμοποιω που και που, οι δοσεις ξερω οτι ειναι για φουλ φυτεμενα. Οποτε ριχνω πολυ λιγοτερο.

Αλλα πρεπει να καταπολεμισεις την αιτια, που για εμενα αυτη τη στιγμη ειναι οχι τα φυτα, αλλα τα ψαρια σου που ειναι σε αστρωτο ενυδρειο. Οταν στρωσει και βρει ισορροπιες, θα αναπτυχθουν και τα φυτα σωστα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-01-13, 16:52
Το avatar του χρήστη ZEIN
ZEIN Ο χρήστης ZEIN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2013
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι εννοεις το ενυδρειο ηρθε με μπολι? Το πηρες μεταχειρισμενο και ειχε υλικα απο ενυδρειο που ετρεχε? Το μεγαλυτερο προβλημα δεν το εχουν τα φυτα σου , παντως, αλλα τα ψαρια σου. Η εκθεση σε ΝΟ2 ειναι ιδιαιτερα επικινδυνη, με επεκταση στην υγεια ολης της υπολοιπης ζωης τους. Η υπαρξη ΝΟ2 σημαινει οτι το φιλτρο δεν ειναι στρωμενο, οποτε καλο θα ηταν να ψαξεις για μπολι αμεσα.

Η λαμπα σου ποσα watts ειναι τελικα? 21w T5 δεν βγαινει, ουτε 30w οπως ειχες γραψει νωριτερα. Μια ενισχυση καλη θα ηταν αν θελεις να συνεχισεις με φυτα, ευκολα εστω. Αλλη μια θα ηταν καλο να μπει.

Τελος, τα φυτα μπορει να εχουν και προβλημα απο την εκθεση σε αμμωνια. Το οτι μετρας ΝΟ2 και μαλιστα υψηλα , πολυ πιθανο να σημαινει οτι εχεις και υψηλη αμμωνια, αλλα δεν εχεις τεστ.
Το φίλτρο ήρθε με μπόλι και σήμερα μέτρησα ΝΟ2 = 0 και ΝΟ3= 25 . Επιτέλους έστρωσε και σχετικά γρήγορα μόλις 5 μέρες.
Στις ενδείξεις πίσω απο το καπάκι γράφει 21 watt και 30 watt η λάμπα έχει μήκος
85 εκ αν λέει κατι αυτό για τον τύπο της.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ξερεις γενικως τα λιπασματα τα προσθετουμε με παρα πολυ φειδω, γιατι η αλγη παραμονευει. Οτι δεν καταναλωθει απο τα φυτα, θα καταναλωθει απο την αλγη που θα αναπτυσσεται συνεχως. Ποσο μαλλον αν δεν υπαρχει δυνατος φωτισμος, CO2 και πιο εντονη φωτοσυνθεση.

Προσεξε τα λιγο, αν και δεν τα ξερω τα συγκεκριμενα. Διαβασε καλα τις δοσολογιες και βαζε πολυ λιγοτερη δοση απο αυτη που προτεινεται. Της Seachem και της Brightwell συγκεκριμενα που χρησιμοποιω που και που, οι δοσεις ξερω οτι ειναι για φουλ φυτεμενα. Οποτε ριχνω πολυ λιγοτερο.

Αλλα πρεπει να καταπολεμισεις την αιτια, που για εμενα αυτη τη στιγμη ειναι οχι τα φυτα, αλλα τα ψαρια σου που ειναι σε αστρωτο ενυδρειο. Οταν στρωσει και βρει ισορροπιες, θα αναπτυχθουν και τα φυτα σωστα.
Από το λίπασμα βάζω το 1/3 της δόσης που γράφει.
Για 3 από τα φυτά δεν έχω ούτε τα μισά watt που χρειάζοντα: pogostemo, echinodorus, limnophila 0.50 watt / lit
Εψαξα καλύτερα η λάμπα είναι 21 watt dδεν ξέρω αν είναιi Τ5 η Τ8 στην αναζητηση του μοντέλου λέει Τ5 ( Aquapor Sirius 100 )
ΝΟ2 πλεον μηδέν εχει στρώσει
Τώρα για τη λάμπα τι προτάσεις υπάρχουν;;;;;;;
Θα ψάξω αλλά και κάνα link δεν θα κάνει κακό ε;!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ZEIN : 22-01-13 στις 16:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-01-13, 17:04
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Τώρα για τη λάμπα τι προτάσεις υπάρχουν;;;;;;;
Θα ψάξω αλλά και κάνα link δεν θα κάνει κακό ε;!

εδω εχει χρησιμες πληροφοριες
http://www.istellas.gr/aquarium/plants_lighting.html

Και εδω μερικα φωτιστικα
http://www.petsupermarket.gr/3151/%C...x-20watts.html εχει και πιο ακριβα με λαμπες τ5 εχει και πιο φτηνα με μια λαμπα τ8 για μενα ειναι οτι πιο ευκολο να βαλεις αυτο το συστημα.Εχει και ετοιμα φωτιστικα που ειναι επισης καλα και ωραια οπτικα http://www.petsupermarket.gr/3128/%C...%82:-61cm.html

γενικα να ξερεις η τ5 ειναι καλυτερες απο τις τ8 ειναι πιο καινουρια τεχνολογια ,κρατανε παραπανω και εχουν πιο δυνατο φως
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-01-13, 17:20
Το avatar του χρήστη ZEIN
ZEIN Ο χρήστης ZEIN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2013
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα για τη λάμπα τι προτάσεις υπάρχουν;;;;;;;
Θα ψάξω αλλά και κάνα link δεν θα κάνει κακό ε;!

εδω εχει χρησιμες πληροφοριες
http://www.istellas.gr/aquarium/plants_lighting.html

Και εδω μερικα φωτιστικα
http://www.petsupermarket.gr/3151/%C...x-20watts.html εχει και πιο ακριβα με λαμπες τ5 εχει και πιο φτηνα με μια λαμπα τ8 για μενα ειναι οτι πιο ευκολο να βαλεις αυτο το συστημα.Εχει και ετοιμα φωτιστικα που ειναι επισης καλα και ωραια οπτικα http://www.petsupermarket.gr/3128/%C...%82:-61cm.html

γενικα να ξερεις η τ5 ειναι καλυτερες απο τις τ8 ειναι πιο καινουρια τεχνολογια ,κρατανε παραπανω και εχουν πιο δυνατο φως
: smt023
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-01-13, 20:28
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλυτερα να πας σε αυτη τη λυση, δηλαδη σε ετοιμα συστηματα, παρα να ψαχνεις για στεγανα ακροφυσια, ballast και λοιπα. Απλα πρεπει να προσεξεις τι λαμπα χωραει στο μηκος του ενυδρειου σου και παιρνεις τον αναλογο μετασχηματιστη. Πρεπει να ειναι ακριβως τα ιδια watt η λαμπα με τιο μετασχηματιστη. Απο εκει και περα, κανεις πατεντα για να τις στερεωσεις και εισαι μια χαρα. Με την αναζητηση, θα βρεις αρκετα θεματα περι αναβαθμισης φωτισμου και λεπτομερειες.

Τα συστηματα της hagen, παντως, ειναι αρκετα καλα. Εχω σε ενα ενυδρειο μου και ειναι απολυτα στεγανα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-01-13, 22:39
Το avatar του χρήστη ZEIN
ZEIN Ο χρήστης ZEIN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2013
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Δηλαδή δεν μπορώ να βαλω απλά λαμπα με περισσότερα watt ;;;
Θα χρειαστώ μετασχηματιστή;
Διότι δεν θα ήθελα να βγάλω το καπάκι του ενυδρείου.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-01-13, 00:26
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δυστυχως δεν ειναι τοσο ευκολη η αναβαθμιση φωτισμου. Ουσιαστικα πρεπει να προσθεσεις λαμπα (ή λαμπες), αναλογα με τις αναγκες του ενυδρειου. Να βαλεις μεγαλυτερη λαμπα δεν μπορεις, γιατι ο μετασχηματισρης που εχεις ειναι για συγκεκριμενα watts. Δεν θα δουλεψει με αλλης ισχυος λαμπα ή θα την καψει.

Χωρις μετασχηματιστη (ballast) και ακροφυσια δεν γινεται δουλεια για εξτρα φωτισμο. Απλα τα ετοιμα θα σε απαλλαξουν απο κολλησεις και τον κινδυνο να μη γινουν απολυτα στεγανα. Εννοω κατι τετοιο, αναλογα με τις εξτρα λαμπες που θελεις και το μηκος του ενυδρειου σου, για να ειναι ιδιες οι λαμπες με τα watts του μετασχηματιστη:
http://www.petsupermarket.gr/3146/πρ...st-2x-39w.html
Αν λεει δηλαδη ο μετασχηματιστης παιρνει 2 λαμπες Τ5 39w, πρεπει να βαλεις 2 λαμπες Τ5 ακριβως 39w, οι οποιες εχουν μηκος 84,9mm. Οι συγκεκριμενοι λειτουργουν αν βαλεις και μια μονο λαμπα, παντως. Το εχω δοκιμασει.

Οχι, το καπακι δεν θα το βγαλεις. Αλλα πρεπει να στερεωσεις καπως τις λάμπες στο εσωτερικο του καπακιου. Για αυτο θα χρειαστει να κανεις καποια πατεντα, αναλογα με το καπακι. Δεν ειναι τιποτα τρελο, γινεται (αποκταει περισσοτερο ενδιαφερο το χομπυ ε? )

Αν δεις τις φωτογραφιες, ειναι πως εχω στερεωσει μια εξτρα λαμπα Τ5 8w(την κατω), περα απο την εργοστασιακη που εχει μεσα σε πλαστικο πλαισιο και περα απο τα ανεμιστηρακια, που εβαλα επισης. Το ενυδρειο ειναι μικρο μαλιστα, οποτε σε μεγαλυτερο θα εχεις περισσοτερο χωρο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SAM_0405.jpg
Εμφανίσεις:  226
Μέγεθος:  35,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SAM_0406.jpg
Εμφανίσεις:  211
Μέγεθος:  29,8 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-01-13, 16:17
Το avatar του χρήστη ZEIN
ZEIN Ο χρήστης ZEIN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2013
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων

Οχι, το καπακι δεν θα το βγαλεις. Αλλα πρεπει να στερεωσεις καπως τις λάμπες στο εσωτερικο του καπακιου. Για αυτο θα χρειαστει να κανεις καποια πατεντα, αναλογα με το καπακι. Δεν ειναι τιποτα τρελο, γινεται (αποκταει περισσοτερο ενδιαφερο το χομπυ ε? )
Αν αποκτά λέει....
Μου πέρασε από το μυαλό να συμπληρώσω με led. Μια ταινία κίτρινο η ροζ. Εκτός και βρώ ακροφύσια για μια έξτρα λάμπα.
Πάντως αυτές τις μέρες τα βλέπω κάπως καλύτερα, ίσως είναι ιδέα μου, θα δείξει.
Φωτισμός πάντως χρειάζεται.

Α! και να μην ξεχάσω, βρήκα στο φόρουμ μια εφαρμογή που απο το pH και τη KH σου δίνει το CO2 ισχύει;;;
Αν ναι, μου βγάζει 3ppm καλά είναι;;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-01-13, 16:41
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

οχι ειναι πολυ λιγο το co2 3ppm,βασικα πρεπει να φτιαξεις λιγο τα φωτα σου πρωτα, και μετα κοιτας το co2 απο τη στιγμη που θα αναβαθμισεις στα 0.5 ανα λιτρο κοιτας και το CO2, αλλα πριν απο αυτο πρεπει να σκεφτεις τι ενυδρειο θελεις να κανεις ;τι νερο εχεις; και ολα αυτα σε συναρτηση με τις αναγκες των κατοικων(τα ψαρακια)
-------------------------
λοιπον τωρα ειδα τα ψαρακια σου θελουν σκληρο νερο αυτο ευνοει πολλα φυτα εγω θα σου προτεινα να βαλεις μια λαμπα ακομα 20-30 watt και να φυτεψεις τα εξης

http://www.tropica.com/en/plants/pla...n.aspx?pid=109
http://www.tropica.com/en/plants/pla....aspx?pid=109D
http://www.tropica.com/en/plants/pla...n.aspx?pid=071
http://www.tropica.com/en/plants/pla....aspx?pid=003H
http://www.tropica.com/en/plants/pla....aspx?pid=056C

και πολλα αλλα θα τα βρεις στο ιδιο site
__________________
test

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnpecn` : 23-01-13 στις 16:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-01-13, 18:45
Το avatar του χρήστη ZEIN
ZEIN Ο χρήστης ZEIN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2013
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Η λάμπα μου είναι αυτή : Aquapor F21 T5 SUN-LUX 10000K;
Πως την κρίνετε;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-01-13, 19:33
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

A colour temperature of 10000 °Kelvin or more corresponds to blue light and is not suitable for a plant aquarium.

Η θερμοκρασία χρώματος, 10000 αντιστοιχεί ° Kelvin ή περισσότερο στο μπλε φως και δεν είναι κατάλληλο για ενυδρείο φυτών.
απο το σαιτ της tropica
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-01-13, 21:52
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Γενικα, προσπαθησε να λυσεις το θεμα του φωτισμου πρωτα και μετα βλεπεις τα υπολοιπα. Προσπαθησε να μη ριχνεις πολυ λιπασμα (σχεδον καθολου κατα τη γνωμη μου) προς το παρον, γιατι ουσιαστικα αν δεν υπαρχει αρκετος φωτισμος και εντονη φωτοσυνθεση, οι αλγες δεν θα αργησουν να ερθουν με τα λιπασματα. Περισσεια θρεπτικων = αλγη.

Οταν λυθει το θεμα του φωτισμου, θα σου ελεγα να προχωρησεις σε DIY CO2 με μαγια και ζαχαρη και ουτε λιπασματα θα θελεις, ουτε τιποτα. Θα παρουν τα πανω τους τα φυτα και δεν θα προλαβαινεις να κλαδευεις.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9723

Για λαμπες, υπαρχουν παρα πολλες με φασμα για φωτοσυνθεση, θα βρεις πολλα θεματα να διαβασεις. Οι ροζ ειναι οι πιο διαδεδομενες και αποτελεσματικες. Οι μπλε ειναι για θαλασσινο και μονο. Αρκετοι χρησιμοποιουν απλες day light απο ηλεκτρολογικα και ειναι ευχαριστημενοι. Προσωπικα δεν εχω χρησιμοποιησει για να πω την αποψη μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-01-13, 23:39
Το avatar του χρήστη ZEIN
ZEIN Ο χρήστης ZEIN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2013
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ παιδιά
Νεότερα μόλις υλοποιήσω τις συμβουλές!!!!
Τελικά εχουμε πολύ δρόμο ακόμα.........................
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-01-13, 20:24
Το avatar του χρήστη ZEIN
ZEIN Ο χρήστης ZEIN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2013
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Λοιποοοον,
Εχουμε νεότερα τα περισσότερα από τα φυτά μου είναι μέτριας κατηγορίας
και πρέπει να αλλάξω πολλά και όχι μόνο φωτισμό.
Στο pet-shop μου τα έδωσαν για ''εύκολα'' φυτά ενώ έχουμε:
1)Echinodorus palaefolius var. latifolius
2)Limnophila aquatica
3) Pogostemon erectus
Και τα τρία στη μεσαία κατηγορία με ανάγκες που δεν μπορώ να προσφέρω ( προς το παρόν σαν αρχάριος)

Τώρα το παρακάτω ελπίζω (μετά απ' όλα αυτά) να είναι

Echinodorus
quadricostatus
http://www.tropica.com/dk/planter/plantebeskrivelse.aspx?pid=068

Τώρα με αυτό τι γίνεται, πρέπει να φυτέψω το κλαράκι που προεξέχει ή να το αφήσω έτσι μέχρι να βγάλει ρίζες και μετά να το φυτέψω; (έτσι δεν κάθεται στο χαλικάκι, που και που φεύγει)


Το άλλο Cryptocoryne undulata φαίνεται να έχει ένα σκούρο καφέ χνούδι
κάπως.... πάνω στα φύλλα του (όπως και το Echinodorus στη προηγούμενη φωτο) αυτό είναι λόγω έλλειψης φωτός;;;;


Το μόνο που μπορώ να κάνω άμμεσα είναι να αλλάξω την λάμπα που έχω ( 21 watt 10000K) και να βάλω μία στα 7000Κ και ένα φωτοσωλήνα 3-4 μέτρα προς το κίτρινο φως.


Αυτά θα αρκέσουν για να έχω φυτά στο ενυδρείο μου ε;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  26012013215.jpg
Εμφανίσεις:  221
Μέγεθος:  90,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  26012013217.jpg
Εμφανίσεις:  212
Μέγεθος:  69,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-01-13, 21:44
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Φυσικα και μπορεις να εχεις φυτα με οποιοδηποτε φωτισμο, απλα πρεπει να πας σε μη απαιτητικα. Και με φακο μπορεις να κρατησεις φυτα, οπως ανουμπιες, που δεν θελουν και πολυ φως.

Αν διαβασεις αυτο το αρθρο, θα βρεις καποια με λιγοτερες απαιτησεις:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537

Φυτα οπως anubia, microsorum pteropus, εχουν ελαχιστες απαιτησεις σε φωτισμο και σκοτωνονται πολυ δυσκολα. Απο την αλλη, κερατοφυλλο, hygrophila difformis, hygrophila polysperma, corymbosa siamensis, egeria densa, αναπτυσσονται αρκετα γρηγορα και επισης δεν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις.

Ουσιαστικα, αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να δοκιμασεις διαφορα φυτα και να δεις ποια απο αυτα θα πιασουν. Δεν υπαρχει κανονας. Εχω χρησιμοποιησει πολυ ευκολα φυτα που δεν επιασαν, αλλα δυσκολοτερα που αναπτυσσονταν με πολυ γρηγορους ρυθμους. Παντα σε χαμηλων απαιτησεων ενυδρειο.

Αλλωστε, προσφατα εστρωσε το φιλτρο σου, γεγονος που σημαινει οτι θα χρειαστει καποιος χρονος για να βρει το συστημα την ισορροπια του και με τη σειρα τους να ισορροπησουν και τα φυτα. Πρεπει να κανεις λιγη υπομονη και να δοκιμασεις διαφορα φυτα.

Μπορεις να βαλεις και καμια αγγελια για να μην αγοραζεις απο pet shop, οπου και πιο ακριβα ειναι, αλλα και σε ποιοτητα κατα τη γνωμη μου χειροτερα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
λιγα περι ασθενειες των ψαριων μας... thanasis76 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 10 04-01-11 08:04
ασθενειες δισκων akis.orestiada Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 01-09-10 10:59
Ασθενειες κοραλιων BLACK EAGLE.. Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 2 26-03-08 08:56
Βιβλίο για ασθενειες ψαριων... imichal Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 2 01-02-08 00:31
FAO (ασθενειες) Christina Ιστοσελίδες στο Internet 0 06-10-07 00:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10393 seconds with 14 queries