Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-01-09, 23:22
beteranos Ο χρήστης beteranos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-11-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή SIPORAX-SUBSTRAT

Υπαρχει κατι (καποια μελετη-ερευνα-στοιχεια-εμπειρεια) περαν του μεγεθους και του ονοματος των εταιρειων που τα κατασκευαζουν οτι το siporax και το substrat ειναι ισως τα καλυτερα υλικα με την μεγαλυτερη επιφανεια αποικησης βακτηριδιων για το βιολογικο? Δεν τα αμφισβητω, απλα θελω να μαθω περαν της θεωρειας εαν υπαρχει τιποτε πιο ''χειροπιαστο''.
-------------------------
Κανεις ρε παιδια?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beteranos : 03-01-09 στις 23:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-01-09, 00:25
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Εκτός των αναφορών δεν γνωρίζω αν υπάρχουν μελέτες!
Η προσωπική μου μελέτη λέει πάντος οτι και το σφουγγάρι κάνει άψογα την δουλειά του.
Από εκεί και πέρα όταν το παρατραβάμε με την ιχθυοφόρτιση ....τι να σου κάνει το substrat?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-01-09, 01:00
beteranos Ο χρήστης beteranos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-11-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Εκανα το παραπανω ερωτημα γιατι νομιζω πως αυτα τα δυο υλικα εχουν Θεοποιηθει και σχεδον ολοι τα προτεινουν και προτρεπουν καποιους αλλους να τα χρησιμοποιησουν ως τα καλυτερα, χωρις ομως να ξερουν το γιατι...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-01-09, 02:35
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Εσύ ποια προτεινεις?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-01-09, 03:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

29 κατασκευαστες πλυντηριων συνιστουν σιποραξ-σαμπστρατ προ

Δεν παιζει καμια μελετη, παρα μονο παρατηρηση χομπιστων που αντικατεστησαν τα υλικα τους με σιπ-σαμπ και ειδαν τα ρουχα τους να αστραφτουν απο καθαριοτητα

ΥΓ ισως θα μπορουσε να κανει μια μελετη ο χοντρος
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-01-09, 15:42
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν παιζει καμια μελετη, παρα μονο παρατηρηση χομπιστων που αντικατεστησαν τα υλικα τους με σιπ-σαμπ και ειδαν τα ρουχα τους να αστραφτουν απο καθαριοτητα

ΥΓ ισως θα μπορουσε να κανει μια μελετη ο χοντρος
Καλή χρονιά σε όλους!

Καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα!

Κι όμως, υπάρχουν και θεωρητικά στοιχεία για την επιλογή ενός "βιολογικού" υλικού.. Σε όλα τα site αναφέρει την ειδική επιφάνεια (επιφάνεια ανά μονάδα όγκου) του βιολογικού υλικού.. Για παράδειγμα:
- To EHEIM Substrat PRO έχει λέει 450m2/lt
- To Siporax της Sera έχει λέει 270m2/lt
Φαντάζομαι, ότι με μία καλή αναζήτηση στο internet θα μπορεί κανείς να βρει τα αντίστοιχα νούμερα και για άλλα βιολογικά υλικά, μεταξύ αυτών και για χοντρά και λεπτά σφουγγάρια..

Επομένως, το susbstrat είναι καλύτερο βιολογικό υλικό από ότι είναι το siporax, καθώς επιτρέπει την αποίκηση στις επιφάνειες από περισσότερα βακτήρια.. Και από αυτή την οπτική φαντάζομαι είναι καλύτερα και από τα σφουγγάρια..

Βέβαια, παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο.. π.χ. η "μακαρονοειδής" μορφή του siporax το κάνει να "μπουκώνει" πιο δύσκολα, και γι'αυτό και πολλοί το χρησιμοποιούν και ως μηχανικό και ως βιολογικό (παράλληλα).. Εξ'αλλου, την ίδια μακαρονοειδή μορφή έχει και το μηχανικό υλικό της EHEIM..

Ύστερα, είναι και ο χρόνος αντικατάστασης, όπου η EHEIM αναφέρει ότι το substrat θέλει αντικατάσταση ανά χρόνο, ενώ η Sera λέει ότι το siporax μπορείς να το κρατήσεις για πάντα.. Δε λέω ότι ισχύει κάτι τέτοιο, αλλά αυτό αναφέρουν οι ίδιες οι εταιρείες..

Για τους 2 παραπάνω λόγους, κι εγώ έχω προτιμήσει το siporax..

Αν τώρα είμαι ικανοποιημένος ή όχι, δε μπορώ να το απαντήσω ούτε εγώ, ούτε οι περισσότεροι νομίζω από εμάς.. Όταν διατηρούμε ενυδρεία με normal (ή και μικρότερη του νορμάλ) ιχθυοφόρτιση, όταν φροντίζουμε να έχουμε καλή φίλτρανση, πολύ χώρο για υλικά, όταν έχουμε φυτεμένα ενυδρεία όπου πλέον και τα φυτά παίζουν σημαντικό ρόλο στην απορρόφηση της αμμωνίας και των νιτρωδών (ίσως και περισσότερο από το φίλτρο), κ.τ.λ. δεν έχουμε "σπρώξει" ουσιαστικά τα υλικά στα όριά τους, ώστε να είναι εμφανείς οι διαφορές.. Δε νομίζω ότι στο ενυδρείο μου έτσι όπως είναι τώρα, θα είχα ποτέ αμμωνία, ακόμη κι αν είχα το 1/3 ή 1/4 του siporax που έχω τώρα, ακόμη και αν έβαζα ένα μόνο σφουγγαράκι.. Οπότε, κατά την ταπεινή μου γνώμη, δε μπορούμε και να κρίνουμε..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-01-09, 01:16
beteranos Ο χρήστης beteranos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-11-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ ποια προτεινεις?



Δεν εχω να προτεινω καποια αλλα για καλυτερα. Απλα επειδη και εγω χρησιμοποιω το siporax, ηθελα να μαθω εαν μπορουμε αποδεδειγμενα να πουμε οτι ειναι το καλυτερο.
Ενας λογος που με κανει να το ψαχνω και να μην το δεχομαι ως δεδομενο, ειναι το γεγονος οτι δεν ειμαι καθολου ικανοποιημενος απο αλλα προιοντα της SERA, οπως τεστ,τροφες,φαρμακα και αναρωτιεμαι μηπως ειναι και το siporax της ιδιας ποιοτητας με τα παραπανω,μιας και το κατασκευαζει η ιδια εταιρεια.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-01-09, 01:20
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

γιατι δεν εισαι ικανοποιημενος απο τα τεστ και τις τροφες;
εγω δεν εχω κανενα προβλημα με οσα τεστ και οσες τροφες ειχα η εχω
νομιζω οτι εδω μπαινει και ο παραγωντας (σωστος η μη) φημη
δηλαδη εαν μας πουνε οτι τα τεστ δεν ειναι καλα τοτε θα πιστεψουμε οτι δεν ειναι καλα


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beteranos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχω να προτεινω καποια αλλα για καλυτερα. Απλα επειδη και εγω χρησιμοποιω το siporax, ηθελα να μαθω εαν μπορουμε αποδεδειγμενα να πουμε οτι ειναι το καλυτερο.
Ενας λογος που με κανει να το ψαχνω και να μην το δεχομαι ως δεδομενο, ειναι το γεγονος οτι δεν ειμαι καθολου ικανοποιημενος απο αλλα προιοντα της SERA, οπως τεστ,τροφες,φαρμακα και αναρωτιεμαι μηπως ειναι και το siporax της ιδιας ποιοτητας με τα παραπανω,μιας και το κατασκευαζει η ιδια εταιρεια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Siporax Vs SUBSTRATpro.... imichal Γλυκό νερό - Γενικά 37 29-05-08 11:12
Substrat Pro!! gtsia Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 15-03-08 00:53
substrat - siporax Fanis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 20-01-06 09:00
Siporax tolis_1234 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 09-02-05 03:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04596 seconds with 13 queries