Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 25-01-07, 18:50
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή Αρχάριος με διάφορα προβληματάκια

Καλησπέρα. Πριν 3 μήνες αγόρασα ένα ενυδρείο 110lt, me 95lt νερό, το οποιο δουλεψα χωρις ψαρια και με διάφορα προσθετα που μου έδωσε ο ιδιοκτήτης του Pet Shop για 15 μερες. Τότε μου έδωσε τα πρώτα ψαράκια, τα οποία ακόμα ζούν κανονικά (μάλλον απο τύχη), ενώ 1,5 μήνα μετά πήρα και άλλα 3. Τα ψάρια που έχω δεν ξέρω τι είναι, και όσο κ αν έψαξα δεν βρήκα κάποια στοιχεία. Μετά απο "έρευνα" πιθανολογώ οτι είναι

2
Electric Yellow Labido (http://www.aquahobby.com/gallery/img/labido3.jpg )
2 παρόμοια αλλά σε ρόζ (κάτι για παπαγαλάκια μου ειπε...)
1 plecostomus
**************
1 Cyrtocara moorii ( http://www.tsamisaquarium.gr/images/Fish/mooriiX2.jpg )
1 Leporinus fasciatus ( http://www.tsamisaquarium.gr/Selides..._fasciatus.htm)
1 Μικρο και μακρύ algae killer
και άλλα 2 τα οποια, μόνο χαρακτηριστικά μπορώ να δώσω. Το ένα είναι γαλάζιο "στρουμπουλό" με τρίγωνο στόμα(σαν να είναι διαρκώς ανοικτό) και το άλλο σκούρο καφέ με πορτοκαλί λωρίδες
όπως καταλάβατε, είμαι εγώ άσχετος, αλλά την ίδια εντύπωση μου έδωσε και ο ιδιοκτήτης, αφού εδώ ξεκινάνε και τα προβλήματα μου...τα πρώτα ψαράκια (στην πρώτη...παραγραφο) έμειναν μέσα πάνω απο ένα μήνα, χωρίς πρόβλημα.Στην συνέχεια πήγα να πάρω τα υπόλοιπα, εν αγνοία μου εαν μπορώ να βάλω τα συγκεκριμένα, μου τα έδωσε, και τώρα δεν έχω πλέον ενυδρείο αλλά αρένα.Δεν φτάνει μόνο αυτό, παρουσιάστηκε μέσα αλγη, για την οποία η ιδέα του ηταν "τι προτείνεις να κάνουμε?", ο ένας πλακόστομος είναι μόνιμα κρυμμένος σε 2 σημεία, δεν έρχεται καν στο μπροστινό τζάμι,ενώ όλα τα ψάρια κάνουν επιθεση στο άγνωστο καφέ, και του τσιμπούν τα πτερύγια.
Στο ενυδρείο εχω μόνο πλαστικά φυτά, αφου με τα πραγματικά θα είχα πρόβλημα με τον αστακό, τον οποίο τελικά έβγαλα γιατι κυνηγούσε τα υπολοιπα ψάρια(μα τι αλλο μπορεί να πάει στραβά???)Πριν παρουσιαστεί η άλγη, πήρα ενα τέστ για ΝΗ4-ΝΗ3.

Εδώ λοιπόν ζητάω την βοήθειά σας, γιατι όσο και αν έψαξα στην περιοχή, συμπέρανα οτι κανείς δεν μπορεί να μου δώσει σωστές πληροφορίες....
1) Με ποιο τρόπο μπορώ να κάνω σωστές μετρήσεις?
2) Αλλαγή νερού κάνω κάθε 30 μέρες, και αλλάζω το 30%, συμπληρώνοντας 30ml SERA AQUTAN. Χρειάζεται κάτι παραπάνω?
3) Υπάρχει κάποιο site που να δίνει πληροφορίες για τα ψάρια που έχω, γιατι προφανώς δεν έχω ούτε σωστό συνδιασμό, ούτε σωστό πλήθος, ούτε ξέρω τι χρειάζεται το καθε ένα
4) Ο πλακόστομος μάλλον κάνει διακοπές, οπότε η άλγη αυξάνεται με αργους ευτυχώς ρυθμούς. Τι μπορώ να κάνω για αυτό?την πρώτη περίοδο ήταν πολύ ποιο ζωντανός.
5) Τροφές τους δίνω Tetramin Flakes(σε κίτρινο δοχείο) και Dr. Bassleer's Biofish Food(κάτι μικρά σποράκια ειναι). Αρκούν?κάτι διαβασα για καρότο η αγγουράκι, τουλάχιστον για τον πλακόστομο...

Αυτά...όπως καταλάβατε, δύσκολα τα πράγματα, αλλά δεν το βάζω κάτω!
Η θερμοκρασία στο νερό είναι 26oC, χρησιμοποιώ εσωτερικό φίλτρο 700lt/h, 2 λάμπες 20w/10.000K η κάθε μία, και μια αντίσταση 150W αν δεν κάνω λάθος.
ΒΟΗΘΕΙΑ!

(sorry για το μεγάλο post, αλλα έπρεπε να πω τον πόνο μου ,και να δώσω όσο περισσότερα στοιχεία γίνεται...εαν θέλετε μπορώ να ανεβάσω και φωτογραφίες, αλλα από αύριο)

Καλως σας βρήκα!
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΒΕΤΑρχάριος.... Carebean pirate Bettas 26 30-08-06 18:54
Aρχάριος με τα ενυδρεία celica192tsport Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 15-11-05 12:51
Προβληματάκια στο στρώσημο DJK Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 29-10-05 14:21
Προβληματάκια με Dtail Bettas. soza Bettas 8 03-05-05 15:59
Δύο προβληματάκια johnny98130 Δίσκοι 9 19-09-03 18:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09306 seconds with 13 queries