Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-04-11, 17:07
dimitrisrod Ο χρήστης dimitrisrod δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2011
Περιοχή: Θέρμη-Πανόραμα Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Άρρωστος μονομάχος

Καλησπέρα, εδώ και 11 μήνες έχω έναν μονομάχο σε μια γυάλα (οχι στρογγυλη) 4-5 λίτρων. Τον τελευταίο καιρό παρατήρησα ότι ο μονομάχος μου δεν κινείται στο νερό όπως παλαιότερα με τόση ευελιξία και ζωντάνια.Αντίθετα πολλές φορές οι κινήσεις του συνοδεύονταν και από ελαφρυά μετακίνηση προς τα πάνω λόγω της άνωσης. Υπέθεσα ότι εφόσων τον έχω κάποιο εύλογο διάστημα μπορεί να έχει περάσει τον ενάμιση χρόνο ζωής και να είναι πλέον γερασμένος. Όμως τις τελευταίες δύο μέρες σκούρινε το κεφάλι του, σταμάτησε να τρώει, κινείται ελάχιστα και βρίσκεται στα τοιχώματα τις γυάλας και στην επιφάνεια του νερού. Τον ταίζω από την αρχή φυλλαράκια για μονομάχους και του αλλάζω κάθε εβδομάδα μαζικά το νερό.

Μπορείτε να με βοηθήσετε για την διάγνωση της αρρώστιας του ψαριού μου και για το τι μπορώ να κάνω από εδώ και πέρα.

Πριν λίγες μέρες ο μονομάχος μου...http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1303398140

Σήμερα ...http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1303398316
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1303398316
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  16042011166.jpg
Εμφανίσεις:  1132
Μέγεθος:  50,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  21042011001.jpg
Εμφανίσεις:  1092
Μέγεθος:  27,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  21042011003.jpg
Εμφανίσεις:  1221
Μέγεθος:  21,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-04-11, 17:18
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

δεν το βλεπω καλα το ψαρακι σου...εχεις φιλτρο ,θερμοστατη μεσα?
βλεπω εχει και fin rot ....θελει δηλαδη και το φαρμακο του..
τα ψαρια αυτα ειναι εξωτικα..εχουν αναγκη απο θερμοστατη...και επισης απο φιλτρο στρωμενο που θα καθαριζει τις βρωμιες...
θελουν ενα μικρο ενυδρειακι εστω 20 λιτρα...
πρεπει να στρωσεις το υποτιθεμενο ενυδρειο με μπολι γρηγορα...διοτι η αμμωνια σκοτωνει τα ψαρια..και μαλλον αυτη εβλαψε και το ψαρακι σου...οπως και σε αλλαγη νερου απαιτειται αντιχλωριο..διοτι και το χλωριομενο νερο σκοτωνει το ψαρι...

τωρα για το ψαρακι δυσκολα τα πραγματα θα πουν και τα πιο πεπειραμενα παιδια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-04-11, 17:26
Το avatar του χρήστη HLIASKR
HLIASKR Ο χρήστης HLIASKR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2010
Περιοχή: ΛΗΜΝΟΣ
Μηνύματα: 607
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω με τον Λαζαρο πρεπει να φροντησεις λιγο το περιβαλλον που ζει το ψαρι σου!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-04-11, 17:27
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

δεν ξερω αν μπορει να γινει τωρα τιποτα δημητρη...αλλα εγω σημερα θα επαιρνα ενα ενυδρειακι στα 20 λιτρα...με φιλτρο και θερμοστατη...χαλικι μαυρο...υποστρωμα αν θελω να βαλω φυτουλια(ευκολα φυτουλια χωρις πολλες απαιτησεις δεν θελουν υποστρωμα)...αντιχλωριο...ισως και βακτηρια για γρηγορο στρωσιμο...θα αναζητουσα ΑΜΕΣΑ μπολι απο καποιο παιδι στην θεσσαλονικη για να στρωσω αμεσα το ενυδρειο..προκειμενου να μην εχει αμμωνια...και θα εβαζα το ψαρακι μεσα..θα αγοραζω σιγουρα και φαρμακο για fin rot(και μην εχει και ick) και οτι αλλο λεγαν εδω μεσα πως μπορει να εχει...

και παλι οι πιθανοτητες νομιζω ειναι εναντιον του στην κατασταση που τον βλεπω...αλλα θα προσπαθουσα...

θελει ταχυτητα το πραγμα βεβαια


απο εκει και περα αφου τα εκανα ολα αυτα αλλαγες γυρω στο 20% εβδομαδιαιες...με αντιχλωριο εννοειται

εδω που τα λεμε να βαλεις φιλτρο στα 4 λιτρα πλυντηριο θα γινει το μερος λογω ροης...γι αυτο τουλαχιστον 20 λιτρα και ακομα καλυτερα 30 ή και 40..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-04-11, 17:30
Το avatar του χρήστη antonis1988
antonis1988 Ο χρήστης antonis1988 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

θα συμφωνισω και εγω!!!!

εχεις fin rot απο οτι φαινεται...

τωρα η μαζικη αλλαγη νερου δεν κανει καλο!!!

θα επρεπε να κρατας λιγο απο το παλιο νερο!!!

να κανεις συχνοτερα μικροτερες αλλαγες.

ο μονομαχος θελει σταθερη θερμοκρασια και περισσοτερα λιτρα και να ζει και οχι απλα να επιβιωνει!!!

αν κανεις τις σωστες κινησεις γρηγορα ισως και να γλυτωσει...

περιμενε και για περισσοτερες συμβουλες απο πιο εμπειρους για περισσοτερη σιγουρια...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-04-11, 17:33
dimitrisrod Ο χρήστης dimitrisrod δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2011
Περιοχή: Θέρμη-Πανόραμα Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή που το αγόρασα δεν είχα τις κατάλληλες γνώσεις και αφού δεν μου πρότεινε κάτι άλλο ο καταστηματάρχης απλά προμηθεύτηκα την γυάλα με 2 διακοσμητικά, την τροφή, αντιχλωρικό και κάτι χάπια-στερεά τροφή για όταν θα έλειπα 3ήμερα... Και φαινόταν ότι ο μονομάχος μου είχε προσαρμοστεί και του άρεσε. Τώρα πλέον πριν κάνω τις μεγάλες αλλαγές με ενυδρείο πως μπορώ να το προλάβω με κάποια αγωγή;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-04-11, 17:46
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48325

πρεπει να αλλαξεις τις συνθηκες που ζει..αυτο σημαινει καιτ ις συνθηκες νερου..χωρις στρωμενο φιλτρο και θερμοστατη σε ικανα λιτρα δεν .



δεν ειναι και πολλα τα ευρω που θα δωσεις...αλλα μια πενηνταρα τουλαχιστον+ το φαρμακο...
για την θεραπεια fin rot εβαλα αλατι,οχι μαγειρικο, (γραφει εδω μεσα οδηγιες και μεθοδο,δεν το ριχνουμε ετσι ουτε βαζουμε στο περιπου)συν το φαρμακο..χρησιμοποιουσα το generaltonic της TETRAmedica
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-04-11, 18:35
dimitrisrod Ο χρήστης dimitrisrod δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2011
Περιοχή: Θέρμη-Πανόραμα Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ θα προσπαθήσω να κάνω τις αλλαγές το συντομότερο δυνατόν!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-04-11, 19:27
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

διαβασε και εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9938

να εισαι μεσα στο φορουμ και στο νημα για να παρεις οδηγιες και απο εμπειροτερους...

συνοψιζουμε
-αγορα ενυδρειου τουλαχιστον εικοσαλιτρου με φιλτρο και θερμοστατη + χαλικακι ή αμμο ..μην βαζεις πλαστικα φυτα ,πολυχρωμα χαλικια,ψευτικα διακοσμητικα κτλ κτλ
-μπολι για ΑΜΕΣΟ στρωσιμο(αν δεν ειναι στρωμενο το ενυδρειο ψαρι δεν βαζουμε)..διαφορετικα θα περιμενεις και χρονος δεν υπαρχει-
-φαρμακα για fin rot(μπορει να εχει και αλλη ομως αρρωστεια θα σου πουν τα παιδια εδω μεσα)και αλατι ενυδρειακο το οποιο παει με ολα :P..
-αντιχλωριο και κανα υγρο τεστ για αμμωνια και νιτρωδη αρχικα...

μπολι και κλαδεματα(φυτα δηλαδη συνηθως ευκολα που δεν χρειαζοντια υποστρωμα ) παιρνουμε απο τις συναντησεις της κυριακης ή με αγγελια εδω μεσα ζητα...

να σαι καλα καλη ανασταση να εχεις

αντε ναμην επαναλαμβανομαι κι εγω :P

υς:θα παιρνα και κανα melafix ,pimafix γιατι βλεπω να ειναι τιγκα στα βακτηριδια το ψαρακι

για τα απολυτως απαραιτητα νομιζω θα ξοδεψεις απο 50 εως 65 ευρω ισως και λιγο παραπανω(αλλα μπορει να πετυχεις και καμια ευκαιρια,ψαξου λιγο )...για ολα οσα γραφω εδω 120 ισως και λιγο παραπανω...δες και στις αγγελιες μπας και κανενας δινει τωρα τιποτα..παντως πρεπει να κινηθεις γρηγορα για να εξαντλησεις τις οποιες πιθανοτητες εχει το ψαρακι σου να επιζησει

εφυγα εκκλησια..να σαι καλα
-------------------------
δυστυχως παντως καπως ετσι ξεκιναμε πολλοι με γυαλες κτλ.. ευτυχως ομως υπαρχει και το δικτυο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λάζαρος : 21-04-11 στις 19:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-04-11, 19:35
Το avatar του χρήστη antonis1988
antonis1988 Ο χρήστης antonis1988 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

δεν ξερω αν κανει για μονομαχους

εγω παντως προσωπικα χρησιμοποιω esha 2000 χρονια ειναι στο εμποριο και με εβγαλε ασπροπροσωπο οσες φορες ηρθα αντιμετωπος με fin rot
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-04-11, 17:27
dimitrisrod Ο χρήστης dimitrisrod δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2011
Περιοχή: Θέρμη-Πανόραμα Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Καλησπέρα, σήμερα έκανα τις πρώτες μου κινήσεις. Δυστυχώς μου είναι αδύνατο να αλλάξω άμεσα το περιβάλλον του αλλά προμηθεύτηκα το Εsha 2000 και ξεκίνησα με διπλάσια δόση (όπως συνιστά και στις οδηγίες για πολύ άρρωστα ψάρια), αφου πρώτα έκανα ολική αλλαγή νερού και προσπαθώ να κρατήσω την θερμοκρασία σταθερά πάνω από 25 βαθμούς C. Παρατήρησα μια αλλαγή στη διάθεση του μονομάχου μου, καθώς πλέον αντιδράει στις κινήσεις μου έξω από το πλαστικό της γυάλας και δεν είναι κολλημένος στα τοιχώματα όπως ήταν χθες... Είναι στοιχεία που φέρνουν αισιοδοξία; Έχοντας τον κοντά σε παράθυρο με περισσότερο φως παρατήρησα πράγματα που δεν φαίνονται καλά στις φωτογραφίες. Όπως άσπρες κοιλίδες (αναφέρονται σε συμπτώματα fin rot) αλλά και το κεφάλι του είναι γενικότερα πιο φουσκωμένο και έχει σκουρίνει σαν να έχει μελανιάσει (αυτό είναι απο fin rot ή κάτι άλλο;). Σε μια προσπάθεια να τον ταίσω 1-2 flakes από τα συνηθισμένα που του δίνω φάνηκε να μην θέλει να φάει και κατέβηκε στον πάτο (κάτω από την γέφυρα που όταν ήταν υγειέστατος πάντα κατέβαινε τα βράδια) αλλά υποθέτω ότι το φουσκωμένο στόμα του μόνο όρεξη για φαι δεν του δίνει...

Σκοπεύω να συνεχίσω με ολική αλλαγή και πάλι στο νερό του αύριο και διατήρηση της θερμοκρασίας σε υψηλά επίπεδα καθώς και την συνέχιση της θεραπείας με το Εsha 2000... Μακάρι να πάνε όλα καλά και από βδομάδα να προμηθευτώ το νέο του σπίτι μεγαλύτερο ή ίσο με 50 lt με όλο τον εξοπλισμό και με έτοιμο μπόλι από φίλο μου!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-04-11, 22:08
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

μπορει να χει και ick ...

χωρις φιλτρο λογικα φουλ αμμωνια εχεις παντως
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-05-11, 12:59
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

τι εγινε τελικα;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Άρρωστος μονομάχος spiros06 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 16-12-10 17:11
Άρρωστος μονομάχος kilo_me Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 02-11-10 16:06
Άρρωστος μονομάχος?? george1995 Bettas 33 09-09-10 12:19
Άρρωστος μονομάχος marianna Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 15 27-10-09 23:32
Άρρωστος μονομάχος? nikhatzi Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 23 15-02-09 22:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12031 seconds with 16 queries