Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Caridina

Γαρίδες του γένους Caridina Amano, Sulawesi, CRS, Tiger, Bee, Green, Red nose κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-02-12, 02:48
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

αν ο βυθος και το φιλτρο ειναι αρκετα ''ωριμα'' βιολογικα τοτε υπαρχουν ορισμενα ειδη που μπορεις να εισαγεις με εξαιρετικη επιφυλαξη και προσοχη....!!! θα πρεπει να εχεις στο νου σου οτι αν ταιζεις θα πρεπει να το κανεις φειδωλα...(γιατι οι παραμετροι θα μεταβαλλονται),η εξατμιση επισης θα επηρεαζει τις συνθηκες...οπως επισης και το καλοκαιρι τι θα κανεις με τη ζεστη...!!! εγω θα προτεινα 1-2 zebra snails..τα βρισκω πιο συμπαθη απο τα apple και δινουν και λιγο χρωμα....αλλιως..μερικα anentome helena.. οσο για τις γαριδες.. χρειαζεται πειρα για να κανεις κατι τετοιο...φυσικα και θα μπορουσες να εισαγες 3-4 chερρυ στο ενυδρειο,αλλα θα επρεπε να εισαι καθε μερα απο πανω...!
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-02-12, 01:03
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

συμφωνω!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-04-12, 18:31
tzetzos Ο χρήστης tzetzos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2011
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή Έχουν κάποιο πρόβλημα;;;;

Καλησπέρα,

έχω 2 αμάνο στο ενυδρείο μου και σήμερα παρατήρησα ότι οι γαρίδες έχουν αφήσει το κέλυφος της ουράς τους. Είναι φυσιολογικό ή όχι;
Πρέπει να κάνω κάτι;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-04-12, 19:18
Το avatar του χρήστη ΛΟΥΚΑΣ1973
ΛΟΥΚΑΣ1973 Ο χρήστης ΛΟΥΚΑΣ1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2011
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tzetzos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,

έχω 2 αμάνο στο ενυδρείο μου και σήμερα παρατήρησα ότι οι γαρίδες έχουν αφήσει το κέλυφος της ουράς τους. Είναι φυσιολογικό ή όχι;
Πρέπει να κάνω κάτι;
αν καταλαβαινω καλα μεγαλωνουν και αλλαζουν κουστουμι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-04-12, 19:38
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

πολυ φυσικο!

αυτο που θα ηταν καλο να κανεις,ειναι να μεγαλωσεις λιγο το κοπαδακι!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-07-12, 19:48
Το avatar του χρήστη GiWrGoS198
GiWrGoS198 Ο χρήστης GiWrGoS198 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή Γαρίδες amano

Καλησπέρα !
Σήμερα αγόρασα 3 γαρίδες amano .
Δεν έχω όμως αποφασίσει σε πιο ενυδρείο να τις βάλω .
Στο 13άρι με τον μονομάχο ή στο 96άρι με cpd ,neon tetra ,cherry barb ,ancistrus και rasbora hengeli ;
Είναι λίγο μικρές .
Και τα 2 ενυδρεία τρέχουν αρκετό καιρό .
__________________
Planted aquarium+Rasbora Galaxy
4 EVER
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-07-12, 23:10
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Λέγοντας μικρές θεωρώ ότι είναι μεγαλύτερες από 1 εκατοστό και τα ενυδρεία είναι φυτεμένα.

Με αυτή την προοπτική πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα στο 96άρι με τα μικρόψαρα και το ancistrus παρά στα λίγα λίτρα με τον απρόβλεπτο μονομάχο που δεν ξέρουμε πως θα αντιδράσει.

Σε κάθε περίπτωση η εισαγωγή θα πρέπει να γίνει με κλειστά φώτα για να δώσουμε την ευκαιρία στις γαρίδες να προσαρμοστούν και να αποφύγουν την αρχική περιέργεια των ψαριών.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-08-12, 09:59
Το avatar του χρήστη GiWrGoS198
GiWrGoS198 Ο χρήστης GiWrGoS198 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Καλημέρα .
Τελικά αφού τους έκανα την κατάλληλη προσαρμογή με κλειστά τα φώτα τις έβαλα στο 13άλιτρο !
Ο μονομάχος δεν τους δίνει καθόλου σημασία,είναι σαν να μην υπάρχουν !
Έριξα σήμερα λίγη τροφή και βγήκαν μιά χαρά από τις κρυψώνες τους .
Μιά χαρά έφαγαν !
__________________
Planted aquarium+Rasbora Galaxy
4 EVER
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-08-12, 15:40
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Είσαι από τους τυχερούς τότε

Να τις χαίρεσαι!
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-08-12, 15:45
Το avatar του χρήστη GiWrGoS198
GiWrGoS198 Ο χρήστης GiWrGoS198 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ !
__________________
Planted aquarium+Rasbora Galaxy
4 EVER
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-03-14, 15:11
Το avatar του χρήστη kapsok
kapsok Ο χρήστης kapsok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2010
Περιοχή: Alimos Attikh
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή Γαλάζιες Amano

Γτ δύο από τις Amano μου έχουν παρει γαλάζιο χρώμα? Ένα χρώμα σαν blue pearl... Tι μπορεί να συμβαίνει?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-03-14, 15:32
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Το πιο πιθανό να είναι όντως blue pearl
για ανέβασε φωτογραφία να τις δούμε να ξέρουμε που βαδίζουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-03-14, 16:09
Το avatar του χρήστη kapsok
kapsok Ο χρήστης kapsok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2010
Περιοχή: Alimos Attikh
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Μπα δεν πρέπει... Είναι ίδιες με τις άλλες αμανο στο ενυδρείο μορφολογικά, έχουν τα χαρακτηριστικά στίγματα και τις δαγκανίτσες των αμάνο. Έψαξα στο ίντερνετ και λένε ότι το έχουν παρατηρήσει κι άλλοι κι ότι έχει σχέση με τη διατροφή ίσως.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0009.jpg
Εμφανίσεις:  389
Μέγεθος:  66,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-03-14, 16:19
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kapsok Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπα δεν πρέπει... Είναι ίδιες με τις άλλες αμανο στο ενυδρείο μορφολογικά, έχουν τα χαρακτηριστικά στίγματα και τις δαγκανίτσες των αμάνο. Έψαξα στο ίντερνετ και λένε ότι το έχουν παρατηρήσει κι άλλοι κι ότι έχει σχέση με τη διατροφή ίσως.
Ε λοιπόν τι κάθεσαι? δείξε μας φωτογραφία
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-03-14, 16:22
Το avatar του χρήστη kapsok
kapsok Ο χρήστης kapsok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2010
Περιοχή: Alimos Attikh
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Για τσέκαρε... αν και στη φωτό όπως βγήκε μοιάζει λιγότερο γαλάζια, και πιο blue pearl χαχαχαχχ....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-04-14, 17:57
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή amano γαρίδα λείπει πόδι

Σήμερα πρόσεξα οτι σε μια γαριδούλα μου λείπει ένα πόδι...
(το ένα απο τα τρία μεγάλα, όχι απο αυτά που έχει μπροστά και τρώει)

μπορεί να αναγεννηθεί καινούριο? η θα μείνει έτσι?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-04-14, 18:31
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Θα αναγεννηθει με τις επομενες εκδυσεις. Αυτο ξερω. Και εγω εχω μια που της λειεπει ποδι.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-04-14, 18:49
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

α! ωραία χαίρομαι!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-06-14, 18:14
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Lightbulb Γενικά περί γαρίδας... caridina japonica κοινως αμανο

Καλησπέρα παιδιά. Από τότε που πρόσθεσα φυτά στο ενυδρείο με τα Guppies μου και παρουσιάστηκαν ξένοι αλλά συμπαθητικοί λαθρεπιβάτες (σαλιγκάρια) με έβαλαν σε σκέψη για προσθήκη και άλλων τέτοιων πληθυσμών που θα κάνουν το ενυδρείο μου να φέρνει περισσότερο σε ένα μικρό φυσικό βιότοπο. Οπότε το πρώτο πράγμα που μου πέρασε από το μυαλό ήταν οι γαρίδες και, μετά από κάποιες αναζητήσεις στο ίντερνετ, συγκεκριμένα οι amano ή οι red cherry.

Το θέμα είναι ότι κάθισα και διάβασα αρκετά τις τελευταίες τρεις μέρες και είμαι με περισσότερες απορίες από πριν αλλά και με μια κυρίαρχη άποψη ότι τελικά η προσθήκη γαρίδων σε κοινωνικό ενυδρείο δεν υφίσταται. Και επειδή σε πολλά θέματα οι απόψεις διίστανται θα ήθελα να δω από εμπειρίες κυρίως γιατί αν το δω εγκυκλοπαιδικά θα πρέπει να σταματήσω να γράφω το συγκεκριμένο θέμα.

1) τελικά οι γαρίδες συγκατοικούνε εύκολα με φυτοφάγα ζωοτόκα ψαράκια και συγκεκριμένα με guppies και αν ναι πως συγκατοικούνε; Γιατί παντού σχεδόν διαβάζω ότι ακόμα και αν δεν υπάρχουν περιστατικά κανιβαλισμού, η συμπεριφορά των γαρίδων είναι μάλλον αμυντική απέναντι στους συγκατοίκους τους με το να κρύβονται συνέχεια. Αυτό δεν καθιστά το κοινωνικό ενυδρείο φυλακή για τις γαρίδες; Η υπάρχει περίοδος προσαρμογής ώστε να νιώσουν ότι δεν απειλούνται και να αρχίσουν να κόβουν βόλτες στο βυθό;

2) τα flakes των ψαριών αναφέρονται και σαν τροφή και των γαρίδων. Η ύπαρξη δυο διαφορετικών τροφών, μιας ειδικής για γαρίδες και μιας των guppies δε θα οδηγήσουν σε υπερσιτισμό και των δυο ειδών (αν και δεν έχω διαβάσει αν guppies τρέφονται με φαγητό γαρίδων) και ευτροφισμό του νερού του ενυδρείου;

3) κάπου διάβασα ότι σχετικά με το πληθυσμό αντιστοιχούν περίπου 5 γαρίδες ανά δέκα λίτρα. Αυτό αφορά τα ενυδρεία για γαρίδες ή για τα κοινωνικά; Σε 120lt ενυδρείο τι πληθυσμός γαρίδων πρέπει να μπει;

4) σχετικά με τις γέννες (για τις amano). Για να επιζήσουν τα αυγά τους αναφέρεται ότι χρειάζεται υφάλμυρο νερό. Κάπου διάβασα ότι στα Guppies με τις αλλαγές νερού καλό είναι να προσθέτουμε λίγο αλάτι για να αποφεύγονται οι αλλοιώσεις στις ουρές και να είναι πιο ζωηρά τα χρώματά τους. Αυτή η προσθήκη καθιστά το νερό του ενυδρείου μου υφάλμυρο; Μπορούν να επιβιώσουν γόνοι amano σε τέτοιες συνθήκες;

5) φυτά και γαρίδες. τα moss διαβάζω ότι είναι κατά κάποιον τρόπο υποχρεωτικά για τα ενυδρεία που έχουν γαρίδες. Πόσο ισχύει αυτό? Σε περίπτωση που πάρω γαρίδες και συγκεκριμένα πάρω amano που ίσως να μη σκέφτομαι το θέμα γόνων θα ήταν καλό να έβαζα java moss για τις ενήλικες;

Αυτά για αρχή. Σίγουρα ξεχνάω και άλλες απορίες που είχα και ξέχασα να τις σημειώσω.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-06-14, 19:18
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Καλησπερα..
Τα guppies δεν ειναι φυτοφαγα ειναι σαρκοφαγα κατα βαση,το γοννο της γαριδας τον τιμουν δεοντος..Σε πυκνοφυτεμενο ενυδρειο καποια γαριδακια επιβιωνουν αλλα δεν θα ελεγα οτι ειναι οι ιδανικοι συγκατοικοι.
Την ψαροτροφη την τρωνε και οι γαριδες αν προλαβουν.Τη γαριδοτροφη αν χωραει στο στομα τους τα guppies δεν την αφηνουν να πατωσει καν..τουλαχιστον αυτα που ειχα εγω..Χρειαζεται μετρο..
Τις cherry βαλτες τουλαχιστον σε δεκαδα σε στρωμενο βυθο .
Αλατι αν βαζεις σε καθε αλλαγη σε λιγο θα εχεις αλμυρο νερο..Ισως καθε 4-5 αλλαγες αλλα και παλι αν δεν υπαρχει λογος δεν θα το εκανα..εχεις και φυτα ειπες...η γεννα αμανο ειναι δυσκολη υποθεση,θελει προσπαθεια και δεν νομιζω να γινει στο ενυδρειο αλλα ισως σε καποια καραντινα αν προσπαθησεις.
Η μος υποχρεωτικη δεν ειναι αλλα προσφερει καλυψη και τροφη αρα ειναι ιδανικη.Τις αμανο μου δεν τις βλεπω να συχναζουν εκει αντιθετα με τις τσερυ,προτιμουν αλλα φυτα..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-06-14, 19:27
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

ποια τα λιτρα σου ? 120? και ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?

1) τελικά οι γαρίδες συγκατοικούνε εύκολα με φυτοφάγα ζωοτόκα ψαράκια και συγκεκριμένα με guppies και αν ναι πως συγκατοικούνε; Γιατί παντού σχεδόν διαβάζω ότι ακόμα και αν δεν υπάρχουν περιστατικά κανιβαλισμού, η συμπεριφορά των γαρίδων είναι μάλλον αμυντική απέναντι στους συγκατοίκους τους με το να κρύβονται συνέχεια. Αυτό δεν καθιστά το κοινωνικό ενυδρείο φυλακή για τις γαρίδες; Η υπάρχει περίοδος προσαρμογής ώστε να νιώσουν ότι δεν απειλούνται και να αρχίσουν να κόβουν βόλτες στο βυθό;
δεν εχεις προβλημα αν βαλεις αμανο.. ειχα πολυ καιρο με πλατυ και ηταν ολα οκ! οι τσερυ θα ειναι (οι πιο πολλες) κρυμμενες και δεν εχουν καμια σχεση με ενα σκετο γαριδαδικο ως προς την συμπεριφορα.. τα γκαπυς (ειδικα τα θυληκα) θα φανε σιγουρα γοννο απο τσερυ.

2) τα flakes των ψαριών αναφέρονται και σαν τροφή και των γαρίδων. Η ύπαρξη δυο διαφορετικών τροφών, μιας ειδικής για γαρίδες και μιας των guppies δε θα οδηγήσουν σε υπερσιτισμό και των δυο ειδών (αν και δεν έχω διαβάσει αν guppies τρέφονται με φαγητό γαρίδων) και ευτροφισμό του νερού του ενυδρείου;
θα τα φανε ολα τα γκαπυ πιθανοτατα..
μπορεις να παρεις ταμπλετες, να τις κανεις κομματακια και θα τρωνε και οι αμανο.. οι οποιες περνουν αγκαλια την τροφη και πηγαινουν να την φανε καπου ηρεμα..
οπως και με flakes ,αν ριχνεις λιγα περισσοτερα θα μπορεσουν να παρουν και οι γαριδες να φανε.

3) κάπου διάβασα ότι σχετικά με το πληθυσμό αντιστοιχούν περίπου 5 γαρίδες ανά δέκα λίτρα. Αυτό αφορά τα ενυδρεία για γαρίδες ή για τα κοινωνικά; Σε 120lt ενυδρείο τι πληθυσμός γαρίδων πρέπει να μπει;
Δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο..
σε αυτα τα λιτρα θα εβαζα ανετα 6-7 αμανο..

4) σχετικά με τις γέννες (για τις amano). Για να επιζήσουν τα αυγά τους αναφέρεται ότι χρειάζεται υφάλμυρο νερό. Κάπου διάβασα ότι στα Guppies με τις αλλαγές νερού καλό είναι να προσθέτουμε λίγο αλάτι για να αποφεύγονται οι αλλοιώσεις στις ουρές και να είναι πιο ζωηρά τα χρώματά τους. Αυτή η προσθήκη καθιστά το νερό του ενυδρείου μου υφάλμυρο; Μπορούν να επιβιώσουν γόνοι amano σε τέτοιες συνθήκες;
Δεν προκειται να δεις αμανομωρα , θελει πολυ προσπαθεια..
οντως καλο ειναι το αλατι στα ζωοτοκα και για προληψη στις ασθενειες..
με αναλογια 1γρ. ανα λιτρο ειναι οκ και τα ζωοτοκα και οι αμανο..
και φυσικα το νερο αυτο δεν ειναι υφαλμυρο..

5) φυτά και γαρίδες. τα moss διαβάζω ότι είναι κατά κάποιον τρόπο υποχρεωτικά για τα ενυδρεία που έχουν γαρίδες. Πόσο ισχύει αυτό? Σε περίπτωση που πάρω γαρίδες και συγκεκριμένα πάρω amano που ίσως να μη σκέφτομαι το θέμα γόνων θα ήταν καλό να έβαζα java moss για τις ενήλικες;
καλο κανει η μοςς , αρεσει πολυ στις γαριδες και θα κανει καλο και στα γκαπακια σου(γοννο) ,τα οποια θα τσιμπουν infusoria που συνηθως βρισκουν καταφυγιο στην μοςς...
δεν θεωρω απαιραιτητο για τις αμανο.. μπορεις να εχεις και αλλα φυτα..
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-06-14, 20:04
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ παιδιά για τις άμεσες απαντήσεις σας.

@Bill-Samos
Αυτό έχω διαβάσει από πολλούς να λένε ότι δεν είναι ιδανικοί συγκάτοικοι και πάω σε petshops και τα βλέπω να κυκλοφορούν όλα κανονικά σαν να μην τρέχει τίποτα (στο ίδιο ενυδρείο guppies και γαρίδες).
Και για το αλάτι είναι λογικό αυτό που λες, λίγο αλάτι κάθε αλλαγή θα κάνει αλμυρό το νερό μετά από κάποιο διάστημα. Τώρα δε ξέρω αν εκείνη η ποσότητα που είχα δει επειδή ήταν σίγουρα λίγη (20 γραμμάρια στα 100lt) με την αλλαγή 30-40% που κάνω κάθε εβδομάδα κρατούσε το επίπεδο αλμυρότητας κάπως σταθερό. Αλλά πάλι μπέρδεμα είναι η όλη κατάσταση.

@tsala
120 λίτρα είναι και το λειτουργώ κοντά στα 3 χρόνια, 2+κάτι χρόνια με guppies και το τελευταίο 6μηνο+ είναι και φυτεμένο με anubias nano, εχινόδορους, βαλισνέριες και κερατόφυλλο. Έχω και έναν μικρό πληθυσμό από αγνώστου ταυτότητας σαλιγκάρια (νομίζω ramshorns, είναι πολύ μικρά όμως για να καταλάβω).

Με τη παρουσία δυο τροφών δε θα επιβαρυνθεί η ποιότητα του νερού; Να χρειάζεται για παράδειγμα πιο συχνές αλλαγές νερού; Αν και αυτό θα το παρακολουθώ με τις μετρήσεις.

Οπότε περισσότερο να κοιτάξω για τις cherry που δεν υπάρχει πρόβλημα με τους γόνους. Γιατί τώρα να μπλέξω με γέννες σε καραντίνες ή αλλαγή σε υφάλμυρο νερό αφού τα guppies ζούνε και σε αυτό, θα πάει πολύ.
Για moss αφού υπάρχουν μόνο θετικά τόσο για τους γόνους των cherry όσο και για τους γόνους των guppies καλό θα ήταν να βάλω πιστεύω.

EDIT: Και το άλλο που είχα ξεχάσει. Διάβασα ότι οι γαρίδες έχουν κάποιο θέμα με το χαλκό, οπότε λιπάσματα που περιέχουν χαλκό θα πρέπει να αποφεύγονται. Εγώ χρησιμοποιώ το flourish της seachem το οποίο έχει 0,0001% Cu αλλά από την άλλη λέει ότι είναι ασφαλές για ασπόνδυλα όπως οι γαρίδες. Είναι πολύ μικρό ποσοστό και δεν τα επηρεάζει δηλαδή;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-06-14, 20:33
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Χρησιμοποιώ seachem flourish με γαρίδες χωρίς πρόβλημα. Αν το ενυδρείο δεν είναι πυκνοφυτεμένο χρησιμοποίησε μικρότερη ποσότητα από την συνιστώμενη. Τα φυτά που τώρα έχεις δεν πολυχρειάζονται λίπασμα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-06-14, 20:51
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Α μια χαρά τότε. Δεν χρησιμοποιώ πολύ. Κάπου στο 1/4 του καπακιού βάζω.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-06-14, 22:47
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Δεν τις λες και μικρές τις συγκεκριμένες. Και τα μεγάλα guppies δεν τις πλησιάζουν καν. Οι γόνοι πάνε και τα ενοχλούν. Που να ξέρω. Βλέπω κόσμο που λέει ότι πάνε με guppies και δεν έχουν κανένα πρόβλημα και είπα να προσπαθήσω.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-06-14, 23:39
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ichigo Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν τις λες και μικρές τις συγκεκριμένες. Και τα μεγάλα guppies δεν τις πλησιάζουν καν. Οι γόνοι πάνε και τα ενοχλούν. Που να ξέρω. Βλέπω κόσμο που λέει ότι πάνε με guppies και δεν έχουν κανένα πρόβλημα και είπα να προσπαθήσω.
H caridina japonica κοινως αμανο δεν αναπαραγονται σε γλυκο νερο οποτε αυτες που πηρες ειναι μονο εισαγωγης και μεγαλες σε μεγεθος ετσι ειναι δυσκολο να φαγωθουν απο ψαρια.

Εαν μιλαμε για neocaridina rcs - red cherry οποτε μιλαμε για γαριδες που ειναι ευκολες στην αναπαραγωγη τους ο γονος που θα βγει θα φαγωθει απο τα περισσοτερα εαν οχι ολα τα ψαρια οπως επισης οι γαριδες μικρες σε μεγεθος θα ειναι στρεσαρισμενες.

Εαν μιλαμε για caridina που ειναι δυσκολοτερες στην αναπαραγωγη τους δεν θα ηθελες με τιποτα να φτασεις μεχρι την γεννα και να δεις να τρωγονται απο shrimp safe ψαρακια.
Ειχα πολλα χρονια γαριδες με ψαρια και η αναπτυξη της αποικιας γαριδων ηταν απογοητευτικη, οταν βγηκαν τα shrimp safe ψαρακια εκανα μια αποικια με 2000 γαριδες.

Θα υπαρξουν και απαντησεις του στυλ (μα εγω τις κραταω και δεν τρωνε μπλα μπλα) αλλα εαν θελεις γαριδες στο ενυδρειο σου δυστηχως τα μωρακια απο τα 100 θα χανεις τα 99. Τωρα εαν το 1-2 γαριδακια που θα μεγαλωσουν και σε 3-4 μηνες δεις καμια 10 σε συνολο το θεωρησεις επιτυχια τοτε μπραβο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
ειχα μονομαχο γαριδες τουλαχιστον 5 μηνες και εβγαλα πολλες γεννες,γιατι εχω ιαθερινες με γαριδες 2 μηνες και βγαζω γεννες κανονικα,και πολλοι αλλοι φιλοι εχουν ακομα και γκαπυ με γαριδες και μεγαλωνουν γεννες κανονικα!!βεβαια το κακο μπορει να τυχει μια φορα και οχι συνεχεια!

υγ/αναλυση δεν θελω!
Ειχα iriatherina την οποια την εβγαλα νεκρη απο το ενυδρειο μου γιατι τις κολλησε το γαριδακι στο στομα.

Εχει μικρο στομα το συγκεκριμενο ψαρι αλλα τον γονο θα τον φανε.

Οπως αναφερα και παραπανω αυτα που γραφω τα εχω ζησει προσωπικα.

Εαν ειστε ευχαριστημενοι με 10-20 παραπανω γαριδακια τοτε εχει καλως...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kifinas : 14-06-14 στις 23:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-06-14, 23:43
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Έχω πει ότι πήρα amano και ότι είναι μεγάλες σε μέγεθος σχεδόν όσο τα ενήλικα guppies. Οι γόνοι guppies και τα λίγα πιο μεγάλα πάνε και τα τσιμπάνε στην ουρά όσο έχω δει. Δεν περιμένω γέννες καθότι αδύνατο σε γλυκό νερό. Αν ήθελα γέννες θα σκεφτόμουν τις cherry αλλά δε θέλω να γίνεται αυτός ο χαμός με τα φαγώματα.
Δεν καταλαβαίνω όμως προς τι το ύφος αυτό?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-06-14, 23:56
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ichigo Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω πει ότι πήρα amano και ότι είναι μεγάλες σε μέγεθος σχεδόν όσο τα ενήλικα guppies. Οι γόνοι guppies και τα λίγα πιο μεγάλα πάνε και τα τσιμπάνε στην ουρά όσο έχω δει. Δεν περιμένω γέννες καθότι αδύνατο σε γλυκό νερό. Αν ήθελα γέννες θα σκεφτόμουν τις cherry αλλά δε θέλω να γίνεται αυτός ο χαμός με τα φαγώματα.
Δεν καταλαβαίνω όμως προς τι το ύφος αυτό?
Απαντας στο μυνημα σου μονος σου. "το τσιμπανε την ουρα των αμανο" προσωπικα εμενα με στεναχωρει, δεν θελω να βλεπω ψαρια-γαριδες να ταλαιπωρουνται η να φαγωνονται απο αλλα ειδη.

Το υφος ειναι οτι πρεπει να δικαιολογουμε καθε τι που γραφουμε.

Το οτι καποιοι οπως εγω και οι περισσοτεροι εδω μεσα κανουμε-καναμε τουρλου το ενυδρειο μας γιατι μας αρεσει το κοινωνικο δεν ειναι σπανιο φαινομενο αλλα οχι οτι ειναι και σωστο.

Φιλικα και χωρις υφος....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-06-14, 00:06
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Και εμένα με στεναχωρεί όπως με στεναχωρεί το γεγονός ότι κάθονταν για μερικές μερες κρυμμένες. Απλά είδα ότι μερικοί δεν έχουν δει περίεργη συγκατοίκηση και είπα να δοκιμάσω. Λάθος μου? Λάθος μου. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχουν αυτοί που λένε ότι μόνο με τρία είδη ψαριών είναι safe οι γαρίδες και οι άλλοι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και σε άλλα κοινωνικά ενυδρεία όπως αυτό με guppies.
Και σχετικά με το ύφος, τι ακριβώς πρέπει να δικαιολογήσω?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-06-14, 00:15
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ichigo Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εμένα με στεναχωρεί όπως με στεναχωρεί το γεγονός ότι κάθονταν για μερικές μερες κρυμμένες. Απλά είδα ότι μερικοί δεν έχουν δει περίεργη συγκατοίκηση και είπα να δοκιμάσω. Λάθος μου? Λάθος μου. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχουν αυτοί που λένε ότι μόνο με τρία είδη ψαριών είναι safe οι γαρίδες και οι άλλοι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και σε άλλα κοινωνικά ενυδρεία όπως αυτό με guppies.
Τα λαθη ειναι για να γινονται και να διορθωνονται.
Το καλυτερο δολωμα για να πας για ψαρεμα ειναι οι ζωντανες γαριδες, φαντασου να χωραει και στο στομα του ψαριου ειναι σαν να περναει μια μπριζολα απο διπλα σου και να μην αγγιξεις.
Τωρα οπως αναφερα και παραπανω θα υπαρχουν πολλοι που εχουν επιτυχημενες συγκατοικησεις με γαριδες, απλα εγω αντιπαραθετω οτι δεν προσεχουν το ενυδρειο τους καλα, και αυτο γιατι δεν θεωρω επιτυχια την μικρη αυξηση των γαριδων σε ενα ενυδρειο οταν δεν γνωριζουμε ποσες ακομη εχουμε χασει και εχουν γινει μεζες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θέματα σχετικά με αναπαραγωγή Amano. yannis Γαρίδες του γένους Caridina 223 06-03-16 22:03
Θέματα σχετικά με συγκατοίκους Amano. panos73 Γαρίδες του γένους Caridina 73 30-08-15 09:02
Γενικές πληροφορίες για Tropheus MiziGr Tanganyika 6 14-07-15 08:03
γενικές πληροφορίες για πολλά κ διάφορα PETS polykarpos Ιστοσελίδες στο Internet 10 08-02-15 22:52
Θέματα σχετικά με τη θερμοκρασία Apollwnas Γαρίδες του γένους Neocaridina 78 19-01-13 18:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14649 seconds with 14 queries