Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-12-12, 21:48  
ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ...
 
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver
Senior Member
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος 19-12-12, 21:48
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Αφού αποφάσισα τελικά να στρώσω με μπόλι σε συνδυασμό με αμμωνία και μετά από τις υποδείξεις σας να προσέξω το PH (μήπως μου καταστρέψει το μπόλι), είπα να μετρήσω το PH.

1ο Αξιοπερίεργο
Το PH μου ήταν 7,6 ενώ το νερό της βρύσης μου ήταν 7,4. Αρχίζουν οι πρώτοι μπελάδες. Υποψιάζομαι τις πέτρες. Τις βγάζω λοιπόν και κάνω ξανά το τεστ. Οι πέτρες μου ήταν 6 ποταμίσιες (τις είχα μαζέψει και τις είχα τεστάρει) και 3 αγοραστές (αυτές δεν τις είχα τεστάρει). Ρίχνοντας λοιπόν ακουαφόρτε είχα τα παρακάτω αποτελέσματα:
Ποταμίσιες

  • Οι δύο δεν αντέδρασαν καθόλου
  • Η μια αντέδρασε απειροελάχιστα. Σε κάτι σχισμές της ίσα που έβγαλε κάτι φυσαλίδες.
  • Οι δύο αντέδρασαν ελάχιστα. Και αυτές αφρίσανε σε κάποια σημεία και εκεί ήταν ελάχιστη η αντίδραση. Γι' αυτό το λόγο και τις έβαλα γιατί θεώρησα την αντίδραση μη ουσιαστική όταν τις είχα τεστάρει στην αρχή.
  • Η μια δεν αντέδρασε καθόλου αλλά στη μια πλευρά που είχε κάτι σαν επάλειψη με κάτι (πέτρωμα είναι και αυτό αλλά δεν ξέρω τι) άφρισε πάρα πολύ έντονα. Αυτή όταν την είχα τεστάρει προφανώς το ακουαφόρτε έπεσε στις πλευρές που δεν υπήρχε αυτή η επάλειψη και γι' αυτό δεν την εντόπισα ώστε να την πετάξω.
Αγοραστές

  • Οι τρείς τώρα που υποτίθεται ότι τις αγόρασα για ενυδρειακές και τις χρυσοπλήρωσα άφρισαν σαν ο διάβολος στον αγιασμό!!!! Φοβερό!!! Μου πετάχτηκαν τα μάτια έξω. Η πλάκα είναι ότι ήμουν 100% σίγουρος ότι δεν θα έχω θέμα με αυτές γιατί απ' ότι είδα όταν τις παρέλαβα δεν πρέπει να είναι καν πέτρες. Οι δύο μοιάζουν περισσότερο σε κάτι μεταλλικό παρά σε πέτρωμα. Η άλλη φέρνει περισσότερο σε πέτρα αλλά δεν πρέπει να είναι ούτε και αυτή. Οι πέτρες είναι δύο από αυτές και μια από αυτή.
Έβαλα τις πέτρες σε 3 ξεχωριστά δοχεία. Στο πρώτο έβαλα τις δυο που δεν αφρίσανε καθόλου και την μια που αντέδρασε απειροελάχιστα. Στο δεύτερο έβαλα τις άλλες 3 ποταμίσιες και στο τρίτο έβαλα αυτές που αγόρασα. Μέτρησα εκείνη τη στιγμή το νερό και ήταν και στα τρία δοχεία:
GH: 9
KH: 6
PH: 7,4

2ο Αξιοπερίεργο
Μέτρησα σήμερα (μετά από 24ώρες) τα δοχεία και οι μετρήσεις και στα τρία ήταν:
GH: 10
KH: 6
PH: 7,6
Πώς γίνεται αυτό; Χωρείς να έχουν ανέβει GH (ελάχιστα +1) και KH να ανέβει το PH; Μήπως τελικά δεν έφταιγαν οι πέτρες; Σήμερα έβαλα και ένα ποτήρι σκέτο νερό για να το μετρήσω και αυτό αύριο να δω τι θα μου δείξει. Λέτε να φταίει το χαλίκι;

3ο Αξιοπερίεργο
Αφού έχω αρχίσει και τρελαίνομαι με τις περίεργες μετρήσεις μετράω ξανά το ενυδρείο (έχω βγάλει τις πέτρες). Μου βγάζει πάλι 7,6. Ήθελα να επικοινωνήσω με τον Στέλιο να πάω να πάρω το μπόλι αλλά φοβόμουν για όλα αυτά που μου είπατε για διαφορά στο PH. Λέω δεν ρίχνω την αμμωνία και βλέπω τι θα μετρήσω; Ίσως και να πέσει και να πάω να πάρω το μπόλι. Ρίχνω λοιπόν την αμμωνία. Δεν ξέρω πόση έριξα γιατί την έριξα με το μπουκάλι. Πρέπει να έριξα πάνω από 20ml και κάτω από 50ml. Μετράω μετά από κάνα 4ώρο και τι να δω!!! PH=9!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τι λες ρε φίλε λέω;. Αποκλείεται. Πάω να καλυμπράρω το phμετρο αλλά πριν το κάνω λέω δεν μετράω τη βρύση που ξέρω πάνω κάτω πόσο είναι; Μετράω λοιπόν το βρύσης και δυστυχώς βλέπω 7,4. Πάω και μετράω το 60άρι και βλέπω 7,1. Ξαναμετράω το 180άρι και μου δείχνει πάλι 9. Τώρα λέω; Μετράω αμμωνία. Στο Θεό. Έκανα επανειλημμένες μετρήσεις με αραιώματα του νερού του ενυδρείου με αποσταγμένο νερό και πρέπει να έχω κάπου ανάμεσα στο 30ml/l - 50ml/l. Βέβαια μπορεί να είναι και παραπάνω γιατί η απόχρωση δεν ήταν ακριβώς πράσινη αλλά πήγαινε προς το μπλε. Όπως και να έχει η ποσότητα έχει ξεφύγει. Σκέφτηκα ότι τσάμπα θα έπαιρνα το μπόλι από το φιλαράκι με τέτοιο νερό. Έβγαλα λοιπόν το βαμβάκι από το ένα εσωτερικό από το 60άρι (μη φανταστείτε καμιά ιδιαίτερη ποσότητα - σαν μανταρίνι ήταν), το έστυψα στο βιολογικό από το 180άρι, το έριξα και αυτό χύμα μέσα, έριξα και sera biostart filter (όχι πως το πιστεύω αλλά μιας και το είχα λέω τι χειρότερο να πάθει.... ) και το έβαλα ξανά εμπρός. Έτσι τρελαμένος που ήμουν έβαλα και τον θερμαντήρα στο φουλ. Ούτε καν είδα τι έγραφε. Θα δείξει....

Εσείς τι έχετε να πείτε γι' αυτές τις περίεργες μετρήσεις; Αυτό που με απογοήτευσε πιο πολύ απ' όλα ήταν που αφρίσανε οι αγορασμένες πέτρες. Και δεν φαίνονται καν για πραγματικές πέτρες. Τόσο γκαντέμης είμαι ρε γαμώτο....; Σε 2-3 μέρες θα έχω έγκυρα αποτελέσματα για το αν είναι ασβεστολιθικές λέτε;
Μόνο σε εμένα συμβαίνουν αυτά....
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Εμφανίσεις: 7653
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 23-12-12, 21:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Λέω για Ν. Αμερική.
Και τι τις θες τις πετρες τοτε?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 23-12-12, 21:27
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τι τις θες τις πετρες τοτε?
Δεν πάω για βιότοπο. Έτσι κι' αλλιώς έχω βάλει και χαλίκι και απ' ότι ξέρω αυτός ο βιότοπος έχει άμμο. Απλά βλέπω οτι τα ψάρια αυτής της κατηγορίας θέλουν μαλακό νερό. Αλλά ακόμη σε Ασία που κοιτάω δεν θέλουν σκληρό. Θα το παλέψω με τύρφη κτλ αλλά όχι και να έχω μέσα κάτι που με δυσκολεύει στο να τα καταφέρω.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 23-12-12, 21:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν πας για βιοτοπο, αλλα αργα ή γρηγορα θα καταλαβεις οτι η διακοσμηση δεν ειναι μονο για θεαμα.
Ο πιο ευκολος τροπος για να διατηρηθει ενας ειδος ψαριου ειναι η προσομοιωση του βιοτοπου του.
Το βιοτοπικο ενυδρειο δεν ειναι για εμπειρους. ειναι για αρχαριους
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 23-12-12, 21:45
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν πας για βιοτοπο, αλλα αργα ή γρηγορα θα καταλαβεις οτι η διακοσμηση δεν ειναι μονο για θεαμα.
Ο πιο ευκολος τροπος για να διατηρηθει ενας ειδος ψαριου ειναι η προσομοιωση του βιοτοπου του.
Το βιοτοπικο ενυδρειο δεν ειναι για εμπειρους. ειναι για αρχαριους
Η Ασία έχει πέτρες;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 23-12-12, 21:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Ασία έχει πέτρες;
Η Ασια ειναι μια Ηπειρος. Δεν θα εχει καπου πετρες?
Το ιδιο και η Ν. Αμερικη.
Σημασια εχει ποιο ειδος ψαριου διατηρεις.
Ενα ειδος δεν ζει σε ολη την ηπειρο.
Βρισκεται σε καποιες τοποθεσιες της Ηπειρου με καταλληλη "διακοσμηση" και "στησιμο" που ευνοει το ειδος.
Μελετας απλα το ειδος στα σοβαρα προφιλ του, και στηνεις καταλληλα το ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 24-12-12, 01:04
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Ασια ειναι μια Ηπειρος. Δεν θα εχει καπου πετρες?
Το ιδιο και η Ν. Αμερικη.
Σημασια εχει ποιο ειδος ψαριου διατηρεις.
Ενα ειδος δεν ζει σε ολη την ηπειρο.
Βρισκεται σε καποιες τοποθεσιες της Ηπειρου με καταλληλη "διακοσμηση" και "στησιμο" που ευνοει το ειδος.
Μελετας απλα το ειδος στα σοβαρα προφιλ του, και στηνεις καταλληλα το ενυδρειο.
Συμφωνώ με όλα αυτά που λες αλλά δεν είναι όλα τα ενυδρεία βιοτοπικά. Εκτός όμως όλων αυτών και άσχετα με το τελικά τι θα αποφασίσω και τι θα κάνω, δεν μου απάντησες στο ερώτημά μου.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 24-12-12, 01:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σου εχω απαντηση ηδη μεσω των λινκ που προφανως δεν διαβασες προσεκτικα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 24-12-12, 01:25
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου εχω απαντηση ηδη μεσω των λινκ που προφανως δεν διαβασες προσεκτικα
Τα διάβασα φιλαράκι και σ' ευχαριστώ ! Λέω γι' αυτό όμως:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία όλα αυτά delta!!! Τα είχα διαβάσει πιο παλιά αλλά δεν τα έβρισκα τώρα που τα έψαχνα. Τα έβαλα στους σελιδοδείκτες μου για να μην τα ξαναχάσω.
Στο δια ταύτα τώρα. Τελικά ποιές πέτρες δεν ανεβάζουν την GH; Οι δικές μου αν και μετά από το τεστ του ακουαφόρτε που άφρισαν κάνουν (μιλάω για αυτές που αγόρασα και υποτίθεται πως είναι για ενυδρειακή χρήση); Το νερό στα δοχεία δεν ανέβασε GH μετά από 5 ημέρες. Έλεγα να πάω να αγοράσω βασάλτη όπως με ενημέρωσαν αλλά απ' ότι βλέπω και αυτός περιέχει ασβέστιο. Οι υαλόπετρες κάνουν;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 24-12-12, 01:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα διάβασα φιλαράκι και σ' ευχαριστώ ! Λέω γι' αυτό όμως:
Για αυτες τις ερωτησεις σου ειπα κι εγω, οτι ειναι οι απαντησεις τους μεσα στα λινκ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 24-12-12, 01:36
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αυτες τις ερωτησεις σου ειπα κι εγω, οτι ειναι οι απαντησεις τους μεσα στα λινκ.
Τα διάβασα φιλαράκι αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω ποιές τελικά κάνουν. Όλες περιέχουν ασβέστιο. Υπάρχουν κάποιες που χρησιμοποιούνται και συμπεριφέροντε ουδέτερα;
-------------------------
Αυτές που δεν μου ανέβασαν την GH για 5 ημέρες που τις είχα στα δοχεία κάνουν; Παίζει να μου είναι εμπόδιο αν χρειαστεί να ρίξω τη σκληρότητα του νερού αν τελικά αποφασίσω να βάλω ψάρια μαλακού νερού;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 24-12-12 στις 01:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 24-12-12, 01:52
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.444
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή





Kαμια να μη βαλεις!!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 24-12-12, 01:57
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων




Kαμια να μη βαλεις!!!!
Γιατί;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 24-12-12, 02:00
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.444
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Γιατι το παιρνεις ολο αναποδα!!
Πρωτα καταληγεις τι ψαρια θελεις και μετα σκεφτεσαι πως θα φτιαξεις ενα "σωστο" περιβαλλον για αυτα!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 24-12-12, 02:20
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι το παιρνεις ολο αναποδα!!
Πρωτα καταληγεις τι ψαρια θελεις και μετα σκεφτεσαι πως θα φτιαξεις ενα "σωστο" περιβαλλον για αυτα!!!
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο κακό να θέλω να βάλω 3-4 πέτρες στο ενυδρείο. Τι κακό θα κάνω στα ψάρια δηλαδή;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 24-12-12, 03:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα διάβασα φιλαράκι αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω ποιές τελικά κάνουν. Όλες περιέχουν ασβέστιο. Υπάρχουν κάποιες που χρησιμοποιούνται και συμπεριφέροντε ουδέτερα;
-------------------------
Αυτές που δεν μου ανέβασαν την GH για 5 ημέρες που τις είχα στα δοχεία κάνουν; Παίζει να μου είναι εμπόδιο αν χρειαστεί να ρίξω τη σκληρότητα του νερού αν τελικά αποφασίσω να βάλω ψάρια μαλακού νερού;
Παράθεση:
Τέλος, να εξετάσουμε το ενδεχόμενο όπου κάποια πετρώματα πλούσια σε Ca (ασβεστόλιθος, μάρμαρο, γάββρος, βασάλτης, ανδεσίτης, κ.λ.π., δηλαδή είτε έχουν αναβράσει με το test aquaforte είτε όχι) έχουν τοποθετηθεί σε ενυδρειακό περιβάλλον. Το άν θα απελευθερωθεί Ca από τα πετρώματα αυτά στο νερό, με συνέπεια την αύξηση της GH και του pH πιθανά, είναι ένα τεράστιο και πολυπαραγοντικό ζήτημα.
Οποια πετρα βαζεις σε κουβα και ανεβαζει σκληροτητες, απλα δεν την χρησιμοποιεις στο ενυδρειο.


__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 24-12-12, 07:00
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.444
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο κακό να θέλω να βάλω 3-4 πέτρες στο ενυδρείο. Τι κακό θα κάνω στα ψάρια δηλαδή;
Εξαρταται τα ψαρια που θα βαλεις!!!
Αν διαλεξεις πχ "αφρικανες" κιχλιδες no problem at all ... θα βοηθανε να κρατανε το ph και gh σε μεγαλυτερα απο της βρυσης επιπεδα
Αν ομως βαλεις πχ ροδοστομους η γενικα ψαρια που αρεσκονται σε μαλακό νερο τοτε θα ειναι πιο περιπλοκη η προσπάθεια σου να ισορροπήσεις το ολο πραγμα και να τους προσφερεις αυτο που επιθυμεις! Απο την μια θα "αφαιρεις" και απο την αλλη θα προσθετεις!
Ηδη ειδες ποσο περιπλοκα υπολογιζεται το ph σε σχεση με το CO2, τα οξεα κοκ οι οποιες πετρες "υποπτες" θα κανουν τα πραγματα ακομα πιο περιπλοκα!! Ειδικα οπως παραθετει ο απο πανω μου
Παράθεση:
το άν θα απελευθερωθεί Ca από τα πετρώματα αυτά στο νερό, με συνέπεια την αύξηση της GH και του pH πιθανά, είναι ένα τεράστιο και πολυπαραγοντικό ζήτημα.
Σε ενα ενυδρειο που αλλαζουν συνεχεια οι παραγοντες ... οι πετρες σου που στις αρχες δεν επηρέαζαν το νερο σου ισως οταν οι συνθηκες το επιτρεψουν να το επηρεασουν!
Τα ψαρια αντεχουν πολλα .... ειναι αληθεια αλλα αν οι διακυμανσεις ειναι μεγαλες τοτε θα υπαρχει προβλημα! Μπορει να μη γινει και τιποτα μπορει ομως και να γινει ... Κανεις δε ξερει και κανεις δε μπορει να προβλεψει ...
Αλλα μπορει να προνοήσει!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 24-12-12, 12:46
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλημέρα και καλά Χριστούγεννα σας εύχομαι με υγεία σε εσάς τις οικογένειές σας και φυσικά στα ψαράκια σας!!!
Σας ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθειά σας!
Πολλές φορές ο γραπτός λόγος παρεξηγείται και ακόμη περισσότερες παρανοείται
. Ο προβληματισμός μου για τις πέτρες είναι να μην με δυσκολέψουν στο να καταφέρω να έχω μαλακό νερό, αν τελικά καταλήξω κάπου εκεί. Την αφρικάνικη περίπτωση την αποκλείω. Και τον βιότοπο επίσης. Ίσως κοινωνικό ή σε ψάρια της ίδιας ηπείρου αλλά όχι σε βυθό και φυτά. Θα πάω μάλλον σε μαλακό ή μέτρια μαλακό νερό. Δεν ξέρω αν οι όροι που χρησιμοποιώ είναι σωστοί . Για να μιλήσω με νούμερα, εννοώ για GH 5 - 10. Φυσικά αν τα καταφέρω. Επειδή έχω ήδη χαλάσει αρκετά χρήματα αφού ξεκίνησα πραγματικά από το 0 και έχω σε προτεραιότητα ένα ph controller δεν θα δουλέψω προς το παρόν τουλάχιστον με Α/Ο . Θα το παλέψω με τύρφη και ότι καταφέρω. Αργότερα ίσως αποφασίσω να στήσω και εγώ ένα με τα πρότυπα ενός βιότοπου. Αλλά όχι τώρα. Στο επόμενο που θα στήσω ίσως. Ίσως τότε να πάω και σε αφρικάνικο....
Για να μην ξεφεύγω τώρα και εγώ από το θέμα. Από την δική σας εμπειρία και γνώσεις. Ποιές πέτρες συμπεριφέροντε ουδέτερα; Οι δικές μου αν και αντέδρασαν στο ακουαφόρτε, δεν ανέβασαν την GH μέσα σε 5 ημέρες σε δοχεία με ελάχιστο νερό. Ίσα που τις είχα καλύψει σε κάτι λεκανάκια. Μιλάμε για λιγότερο από 2 λίτρα νερό. Όπως και να έχει όμως δεν αισθάνομαι άνετα επειδή αντέδρασαν στο ακουαφόρτε.

  1. Αν πάω να πάρω πέτρες ποιές να ζητήσω;
  2. Ο βασάλτης συμπεριφέρεται ουδέτερα;
  3. Οι υαλόπετρες;
  4. Υπάρχουν κάπου πέτρες χαλαζία; Όπου και να κοίταξα (google) δεν βρήκα κάτι.
  5. Ξέρετε κάποιο άλλο είδος πέτρας που είναι ουδέτερο;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ συγνώμη αν πολλές φορές δεν γίνομαι κατανοητός και σας κουράζω με τις ερωτήσεις μου.

__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 24-12-12, 18:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και ξανα ....
Παράθεση:
Τέλος, να εξετάσουμε το ενδεχόμενο όπου κάποια πετρώματα πλούσια σε Ca (ασβεστόλιθος, μάρμαρο, γάββρος, βασάλτης, ανδεσίτης, κ.λ.π., δηλαδή είτε έχουν αναβράσει με το test aquaforte είτε όχι) έχουν τοποθετηθεί σε ενυδρειακό περιβάλλον. Το άν θα απελευθερωθεί Ca από τα πετρώματα αυτά στο νερό, με συνέπεια την αύξηση της GH και του pH πιθανά, είναι ένα τεράστιο και πολυπαραγοντικό ζήτημα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οποια πετρα βαζεις σε κουβα και ανεβαζει σκληροτητες, απλα δεν την χρησιμοποιεις στο ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 24-12-12, 20:32
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Μάλλον δεν θα απαντηθούν ποτέ τα ερωτήματά μου...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 24-12-12, 20:36
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

βασιλη μου σου ειπαν τα παιδια μη βαλεις πετρες οπως σου ελεγα και εγω γιατι εχεις κολησει ρε καμαρι μου με της πετρες ?

μετρησες σημερα?
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 24-12-12, 20:50
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
βασιλη μου σου ειπαν τα παιδια μη βαλεις πετρες οπως σου ελεγα και εγω γιατι εχεις κολησει ρε καμαρι μου με της πετρες ?

μετρησες σημερα?
Αφού ξέρεις ότι έχω κολλήσει να βάλω.... Δεν υπάρχει κανένα είδος που μπορώ να βάλω;
Μετρήσεις στις πέτρες; Τελείωσα. Τα αποτελέσματα βγήκαν. Τα έθεσα παραπάνω.

ΥΓ Πλάκα κάνω...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 24-12-12, 20:56
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

εισαι τρελος ρε θα σου βρω εγω αστο και θα σου πω μανιακε χαχαχαχ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  crazy ch.jpg
Εμφανίσεις:  158
Μέγεθος:  3,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 24-12-12, 21:02
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
εισαι τρελος ρε θα σου βρω εγω αστο και θα σου πω μανιακε χαχαχαχ
Σ' ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 30-12-12, 14:11
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Η δεύτερη φάση μετρήσεων στις πέτρες τελείωσε σήμερα μετά από 7 ημέρες.
Αποτελέσματα:

Α ΔΟΧΕΙΟ (πέτρα): GH= 9, KH=6
Β ΔΟΧΕΙΟ (πέτρα):
GH= 9, KH=6
Γ ΔΟΧΕΙΟ (πέτρα): GH= 9, KH=6
Δ ΔΟΧΕΙΟ (σκέτο νερό): GH= 9, KH=6
Ουφ, κουράστηκα πραγματικά. Τουλάχιστον με αντάμειψε το αποτέλεσμα. Η άνοδος της GH στην πρώτη φάση που είχα και τις 3 αυτές πέτρες σε ένα δοχείο οφειλόταν προφανώς στο δοχείο που ήταν τσίγκινο ή στο ότι δεν ήταν αεροστεγώς κλεισμένο. Αυτή τη φορά είχα βάλει κάθε πέτρα σε μια σακούλα μεταφοράς ψαριών καλά κλεισμένη και το σκέτο νερό σε μπουκαλάκι γυάλινο με βιδωτό καπάκι.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Περιεργες μετρησεις Α/Ο octania246 Γλυκό νερό - Γενικά 18 24-11-09 20:31
Περιεργες μετρησεις gmavro Γλυκό νερό - Γενικά 10 05-11-09 22:20
περιεργες μετρησεις.... imichal Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 28-01-09 01:11
Περιεργες μετρησεις σε νερο προετοιμασιας delta66 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 21-04-08 07:40
ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ floridis Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 20 26-10-07 07:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10017 seconds with 13 queries